Ds. D. A. van den Bosch werd, ondanks zichzelf, een held t Eerste Nederlandse predikant, dië slachtoffer werd van de bezetting 4 Portret in nieuwe deel van dr. L. de Jong Herderlijk schrijven Portugese bisschoppen Evangelisten bezig met de prediking Vandaag Conferenties lllSlllali Trouw Kwartet Nieuwe boeket TROUW/KWARTET DONDERDAG 9 MEI 1974 KERK 3d tievpaittcjen. I'S Odt. ij*»' Van een onzer redacteuren De aardigste hoofdstukken uit De Jongs geschiedenis van de tweede wereld oorlog het is al eerder in deze krant geschreven zijn de geschreven por tretten die hij door het hele werk heenstrooit. In de zojuist verschenen tweede helft van deel 5 geeft hij bijvoorbeeld zo'n beeld van ds. D. A. van den Bosch, hervormd predikant en geliefd kanselrede naar in Den Haag, die (ondanks zichzelf moet men eigenlijk zeggen) een held werd. Ds. Van den Bosch werd de eerste Nederlandse predikant die slachtoffer werd van de bezetting en daarom koos De Jong juist hem voor zo'n ge schreven portret. 'Zeker", schrijft dr. De Jong, 'de ker ken zijn in ons land (in Polen ging het geheel anders toe) niet in sterke mate vervolgd, althans niet in die ma te die de machthebbers mogelijk was, maar de vervolging ten dode werd niet uit beginsel nagelaten doch om opportuniteitsredenen; zij was uitge steld, meer niet. Met name tijdens de ooriog kon Hitier zich in Duitsland en de overige niet-Slavische landen niet de luxe veroorloven van zulk een vervolging waar hij, profeet en symbool van een nieuwe religie, ei genlijk naar dorstte. Een week na de inval in Polen ging al een bevel naar de SS in Duitsland, waarin stond dat de Ftlhrer iedere actie tegen de ka tholieke en protestantse kerken 'voor de duur van de oorlog verboden' had. Men lette op die woorden: 'voor de duur van de oorlog*. In Speers aanwe zigheid zei Hitier later: "Wanneer ik eenmaal met de andere kwestie afge daan heb, zal ik met de kerk afreke nen. Horen en zien zal haar vergaan.' De Jong beschrijft in het hoofdstuk 'Van kerken en kunstenaars' hoe zich in het begin van de jaren allerlei wonderlijke theorieën ontwikkelden o.a. waarin Hitier werd geïdentifi ceerd met het beest uit de Openbarin gen van Johannes (want als men de letter A van ons alfabet stelde op 100, de B. op 101 enzovoort, dan was de som van de letters h-i-t-l-e-r 666 het getal dat in de Bijbel aan het beest werd gegeven. BIJGELOOF De Jong schrijft danc 'Een bekende protestantse uitgeverij ergerde zich aan dit bijgeloof dat in de zomer van '40 hand over hand toenam. Zij wilde een degelijk maar populair geschre ven boekje laten verschijnen waarin tegen dit misbruiken van Bijbeltek sten gewaarschuwd werd. Zij nam daartoe contact op met een hervorm de predikant in Den Haag, ds. D. A. van den Bosch, van wie reeds enkele bundels preken in druk verschenen waren. Van den Bosch was in protes tantse kringen landelijk nogal bekend. Hij stond eerst in de Haarlemmer meer en in Groningen, maar had in 1916 een-en-dertig jaar oud, een be roep naar Den Haag aanvaard Hij was daar met zijn simpele, directe predi king, rijk aan beelden die zijn gehoor onmiddellijk aanspraken, een gevierd predikant geworden. Talloze malen was hij ook tot ver buiten Den Haag als spreker opgetreden. Protestanten kenden hem mede uit de radio, want van den Bosch was een van de vaste sprekers van de NCRV: hij was ook haar vice-voorzitter. Het verzoek van de uitgeverij sprak hem aan. Hij had een vlotte pen. Be gin november kwam zijn boekje van de pers. De uitgever had er een fel rode kaft om gedaan en daarop stond in zwarte opdruk: 666, het getal eens mensen. De intrigerende titel lokte veel kopers aan, de exemplaren vlo gen weg. 'Tot een nieuwe dwaasheid' zo las men op pagina 97, 'is men in verband met dit geval gekomen in onze dagen: vlijtige puzzelaars, hier of in het buitenland ik weet niet waar de oor sprong ligt van dat geknutsel, heb ben. de naam van de Rijkskanselier van Duitsland er bij betrokken. Hoe onzinnig deze goochelarij met Bijbel teksten is, is zonder enige moeite aan te tonen. Johannes zal toch zeker niet met de getalwaarde van het Duitse, Franse, Engelse, of Hollandse alfabet gerekend hebben. Hoe willekeurig is het uitgangspunt om die nummei ring te laten aanvangen met 100. Op deze wijze zijn verscheidene na men in dit getal te ontdekken.En wie de moeite zou nemen, het adres boek van Den Haag of van welke stad Ds. D. A. van den Bosch ook, op te slaan, zou zeker een reeks van namen van zes letters vinden die bij optelling der letters op deze wijze. 666 zouden opleveren.' ARRESTATIE Op 11 december '40 enkele weken na de verschijning van dit boekje, wordt ds. Van den Bosch gearresteerd. Men brengt hem naar de cellenbarakken in Scheveningen en sluit hem op. Wat heeft hij misdaan? Hij is een man van gematigde opvattingen die in po litiek opzicht nooit op de voorgrond trad. Hij is trouw aan Oranje. Hij werd in Duitsland tijdens een bezoek in '36 diep geschokt door de Joden vervolging en heeft daar in zijn pre ken wel eens over gesproken. Die staan gesignaleerd bij het Reichssi- cherheitshauptamt in Berlijn maar hetzelfde geldt voor de uitlatingen van zoveel anderen die met rust gela ten zijn! Langzaam daagt het de een zame man in zijn cel dat hij van zijn vrouw, die hartpatiënte is, van zijn drie kinderen en van zijn gemeente gescheiden is, louter op grond van die ene passage over 'de Rijkskanselier van Duitsland': 'hij zou voedsel gege ven hebben aan het denkbeeld dat Hitier 'het Beest* is. Zeker, dat heeft hij op pagina 97 wel 'onzinnig' ge noemd, maar twee pagina's verder staat dat 'het Beest' 'nooit, nooit* de overwinning bevechten zal en 'dat die Antichrist in de laatste tijd tot volle ontwikkeling komt, en daarmee tot overgeven dat ik hier nooit weer uit komen zal. Bidt jullie toch voor me. want ik ben zo moe. Alle beloften uit de Bijbel staan zo ver weg. Ileb toch medelijden met mijn ang sten. O God help me!!. O, bidt voor me, dat ik dapper mag sten-en. Lievelingen, ik groet jullie uit m'n nood.Ik zie geen enkel lichtpunt meer. En o, o dat nu zo mijn werk eindigen moet. O, lieve vrouw en kinderen, God luis tert niet meer naar me. Wil jullie voor me bidden.Vergeet je vader toch niet.' INNERLIJKE RUST Dag na dag, week na week verstrijkt. Hij blijft gevangen. Eens in de drie weken bezoek tien minuten ('O, God hou me toch vast.Twee maan den! Wat willen ze toch van me en met me.) Langzaam, langzaam her wint hij zijn innerlijke rust, leert hij in een geloofsstrijd die hem door de diepste vertwijfeling voert, het onaan vaardbare aanvaarden ('Ik heb dertig mooie jaren gehad; die ik te weinig dankbaar genoten heb. Nu zegt God: 't is uit. En Hij is de rechtvaardige.'), maar het is juni voor hem die woor den uit de pen vloeien. Een goede maand! Hij wordt uit de kwellende eenzaamheid verlost, hij krijgt werk in de bibliotheek van de Cellenbarak ken. (Later wordt hij overgebracht naar het concentratiekamp Amers foort). De groep die van Den Bosch uit de Cellenbarakken voorgegaan is, vangt hem in het kamp op, bewerkstelligt dat hij, de nu zeven-en-vijftigjarige, niet in een ploeg voor zwaar werk be landt maar helper wordt in een van de barakken. Bouwvakarbeiders, later mannen van de PTT die bij de inrich ting van het kamp ingeschakeld zijn. zorgen er voor dat zijn clandestiene brieven zijn vrouw en kinderen blij ven bereiken: 'We moeten opstaan half zeven, was sen in een groot lokaal buiten, dan komt de koffie en we eten brood... Cantine gaf deze week vis.en twee maal deze week ieder zes appelen. Te lezen is hier niets. Maar 'k heb Bij beltje en Gezangboek. Om twaalf uur weer brood eten en 's avonds onge veer zes uur middageten, niet veel zaaks. Na 't ontbijt aantreden op 't grote open terrein. Dan ga ik evenals allen op klompen met de politiemuts op in een lange, cavalleriejas met mijn blok van 350 man in de houding staan. Duitse commando's. In de hou ding, de voorste rij telt af, 'ogen links' (dus hoofd naar links draaien), De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B.V. De Christelijke Pers Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer Hoofdredactie: J. Tamminga. Hoofdkantoor: NZ. Voor burgwal 280, Postbus 859, A'dam. Telefoon 020-22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69 73 60 768). Gem giro X 500. volle openbaring van zijn vreselijk ka rakter.' Dat laatste mag dan een citaat zijn uit een al meer dan vijftien jaar oud theologisch werk maar het beves tigt de conclusie van de Sicherheit- spolizei: 'Belediging van de Führer.' GESMOKKELD Er volgen enkele verhoren en via een bewaker, later via een verpleger, die beiden 'goed' zijn, kan van den Bosch zijn vrouw en kinderen in gesmokkel de brieven doen weten hoe het er met hem voorstaat. Hij is in die verhoren eerlijk geweest. 'Toen weer over mijn boek. Daar zijn ze wel woedend over. Ze willen met alle geweld, dat ik er politieke bedoe lingen mee heb gehad. Heb ik sterk ontkend... Hoe ik over het nationaal- socialisme dacht. Ik heb gezegd dat ik te weinig studie heb gemaakt van 't Duitse om een gefundeerd oordeel te geven, maar dat ik meende dat wij 't Hollandse niet nodig hadden om hier gelukkig te zijn.Wat ik dacht van het Oranjehuis. Ik heb gezegd: dat wij dat liefhebben.Wat ik hoopte voor de toekomst. Antwoord: Nederland weer een vrij volk onder Oranje. De Joden, 'k Heb gezegd dat ik de Jo den om Christus' wil waardeerde al zag lk wel hun slechte eigenschappen; Jezus ook een Jood. Zij: neen. Vele professoren in Duitsland zeggen Jezus was Ariër. Ik: onmogelijk voor wie de Bijbel laat spreken. Dag, dit alles in grote haast Blijf voor mij bidden. Dag vele kussen, 't Beste met Jullie' Dan komt de wanhoop. Hij is er in nerlijk volstrekt zeker van dat in de week van 1 op 8 februari vrijgelaten zal worden (alles is immers opgehel derd!) en 't is zaterdajr en nóg zit hij in de cel: 'ik hen volkomen verslagen en durf op dc zaterdag niet meer hopen. Trouwens op geen enkele dag. Nu blijkt dat ik overgeleverd ben aan de meest onbeperkte willekeur. Er is niets meer te hopen en te ver wachten. O, wat heb ik met God ge worsteld, maar ik kan het nog niet 'mutsen af', met één slag alle mutsen afzetten, dan sta je soms vijf of tien minuten in je kaalgeschoren hoofd. Dan 'ogen vooruit', alle hoofden zwen ken, 'mutsen op!', met één slag op je hoofd, net naar 't valt. 'Herstellen', d.w.z. je muts recht zetten. 'AT, met een klap Je handen weer omlaag. Dat 'n paar maal herhaald en dan inruk- en. Ieder naar zijn werk. De behan deling is zeer slecht, stompen, trap pen, slaan, 'n Paar lopen met een zweep en ranselen er op los. Sommi gen o.a. burgemeesters en geestelijken en joden worden beestachtig behan deld. 't Zijn duivels. Dat liefste, dag, je innig liefhebbende man. 'k Hoop dat je 't lezen kunt. Ik schrijf zittend op het bovenste bed. Er zijn er drie boven elkaar. Dag, God sterke jullie allen. Dag.' TOT STEUN Al in de Cellenbarakken is van den Bosch vanuit zijn werk in de biblio theek velen tot steun geweest. Zozeer had hij zijn evenwicht hervonden, dat rust en blijmoedigheid van hem uit gingen. Zelf ontleende hij er elke zon dag kracht aan dc diensten van de ge vangenispredikant ds. G. Bos. Nu, in Amersfoort preekt hij weer zelf, aan vankelijk om de beurt met zijn mede gevangene, de Rotterdamse predikant ds. A. R. Rutgers. Het begint er gens in een kale barak, met tachtig toehoorders; het worden er honderd vijftig. De vermagerde, kaalgeknipte predikant is een bezielde geworden. Hij heeft een taak: lotgenoten de troost brengen van het Evangelie. Men kent hem als een goed en eerlijk kameraad. Hier is hij niet de gesoig neerde voorganger die, de toog om en de bef voor, hoog op de kansel staat hij is mens onder mensen. Teke nen van uiterlijke waardigheid zijn er niet meer. Hij lijdt, als allen. Wat al len lijden, brengt hij onder woorden, simpel en direct. Die woorden worden als gegrift in de geest van zijn toe hoorders, neen: van zijn kampgemeen te. Ziet, wat in de Bijbel een ver en abstract historisch verhaal leek, is V:'V joo-ate wc-:-, clsakli do!" ik doc-.-V»nij Tekening, overgenomen uit 'Dominee D. A. van den Bosch' het boek dat mevrouw A. M. C. van Lijnden-vai/ den Bosch ter nagedachtenis van haar vader schreef. werkelijkheid geworden. Zaterdag 6 december is in een der werkploegen een dag vol gruwelijke mishandelin gen. 'Zondag 7 december preekt hij', aldus later een gevangene, over Han delingen 8:1: 'En er geschiedde in die dagen een grote vervolging tegen de gemeente die te Jeruzalem was. 'Een preek die ik nooit vergeet en die ik haast letterlijk kan weergeven. Toen was er geen oog meer droog, maar velen zaten te snikken van niet meer in te houden smart en aandoe ning.' Het wordt een barre winter. De ge vangenen lijden honger. Een dysente- rie-epidemie breekt uit. Goede medi sche verzorging ontbreekt. Eind febru ari wordt van den Bosch ziek. Het uitgeteerde lichaam kan niet meer mee. 'Maar hij klaagt nooit en is voor elke kleine dienst roerend dankbaar.' Van dag tot dag wordt hij zwakker. Na enkele weken komt het einde, een einde op een houten brits en in een zaamheid. 'Als de mannen op de appèl plaats in rij en gelid staan aangetre den, wordt het snel doorgegeven: 'Van den Bosch is dood.Een van hen die daar op die gure maart-ochtend het bericht door de rijen hoort mom pelen, schrijft later aan de weduwe van de predikant: 'Mevrouw u zult het misschien gek vinden en ook niet geloven, maar ik verzeker u dat wij in het kamp die morgen meer verlo ren dan u.' 'De 20ste maart, des morgens om 8 uur, mocht', aldus de fiere overlijdens advertentie, 'onze lieve Man en Va der, Dirk Arie van den Bosch, Her vormd Predikant te 's-Gravenhage, Ridder in de Orde van Oranje Nassau de Kruisbanier tot in Gods Handen dragen.' Er komen bij de weduwe tegen de duizend brieven met rouwbeklag bin nen.' Uit: dr. L. de Jong 'Het Koninkrijk der Nederlanden in de tweede wereld oorlog', deel 5, tweede band een uitgave van de Staatsuitgeverij cn Martinus Nijhoff. De prijs van deze tweede helft is 21 gulden voor de po pulaire en 63 gulden voor de weten schappelijke editie. LISSABON De katholieke bis schoppen van Portugal geven in hun eerste herderlijke schrijven na de val van de regering-Caeta- no dat de kerkleden vrijelijk hun politieke taken ter hand kunnen nemen, zonder te wachten op be velen en richtlijnen van de kerk leiding. De prieabers wordt evenwel geadvi seerd geen leidende functies in het politieke leven aan te nemen. De Portugese bisschoppen hebben se dert de machtsovername onder gene raal De Spinola geen enkel commen taar gegeven. In hun thans gepubli ceerde herderlijke schrijven verklaren zij te bidden, dat 'de haat, de wraak en de rassenstrijd voor altijd over wonnen mogen zijn'. De bisschoppen verzekerden hun gelo vigen, dat zij aan de zijde van het volk staan en dat zij de hoop, de vreugde, maar ook het lijden en de angst van het volk delen. Net zoals het hele volk aldus de bisschoppen beleven ook wij de wensen en ver wachtingen van dit uur voor de op bouw van een maatschappelijke orde in waarheid, rechtvaardigheid, liefde en vrede. ZEIST De spits van de prediking is gericht op het hart van de mens. Daarin komen prediking en evangeli satie samen. Dat betoogde ds. C. A. Korevaar uit Rotterdam op de 29e evangelisatieconferentie van de her vormde bond voor inwendige zending op gereformeerde grondslag. Hij refereerde over de vraag, in hoe verre de prediking in de gewone kerkdienst evangelisatorisch gericht moet (en kan) zijn. In dc praktijk zijn prediking en evangelisatie uit el kaar gegroeid. De één richt zich tot de gemeente, de ander tot de mensen, de buiten zijn. Van een dominee, die ze bij elkaar probeert te houden en dus sterk evangelisatorisch preekt, wordt al gauw gezegd: dat is weer zo'n evangelisatiemanrietje. Ds. Kore vaar kon zich dergelijke kritiek wel indenken. Een uitweg zag ds. Kore vaar, als men beseft, dat de prediking van Gods Woord niet allereerst is ge richt op het verstand van de mens (met dogma's of beschouwingen), maar primair een geweldig appèl is op ieders hart. In een wereld vol on zekerheden komt Gods Woord met ge zag ('zo spreekt de Heere') en stelt de vraag: 'Hoe staat het met u?', om hem dan niet terug te werpen op zichzelf, met al zijn wanhoop, twijfel en onver schilligheid, maar op de volle rijke genade van God. Dan is prediking te gelijk evangelisatie. Het zijn twee handen van dezelfde God, aldus ds. Korevaar. Eerder had ds. Jac. Vermaas uit Hui zen in zijn openingswoord de evange lisatiewerkers voorgehouden, dat het pastoraat in de evangelisatie-arbeid al leen mogelijk is 'als we zelf het pasto raat ter harte nemen, dat God aan ons besteedt' Een goede evangelisati- werker moet steeds weer door de ver ootmoediging heen en dicht achter God aan leven. Ook de andere onderwerpen van deze tweedaagse conferentie waren sterk op de praktijk gericht Drs. J. H. van de Bank uit Ede vertelde een en an der over de evangelisatorische kant van het schoolpastoraat en het pro gramma "vermeldt verder een voor dracht van ds. A. Kool uit Utrecht over het huisbezoek. Omdat He opkomst op deze jaarlijkse conferenties minder wordt, overweegt de leiding, deze volgend jaar op de za terdag te stellen. Voor de poes (4) De poes wordt door de heren Noord zij en Pijl beschreven als nestrover. Als muizenvanger geprezen, als jager op vogels verguisd. Onze katten zijn getemde roofdieren Cn dat wordt wel eens vergeten, vooral wat hun voedsel betreft. Een poes heeft evenzeer als een hond behoefte aan wat voor hem natuurlijk voedsel is. Dus vlees of vis met bruin brood. Krijgen onze poezen dat voldoende als ze vijf tot zes we ken oud zijn, dan zullen ze geen nest- rovers worden. Ik heb dat bij onder vinding. De eerste jaren spelen jonge poezen met alles wat beweegt. Zo heb ik wel meer dan Cens een vogel uit de bek van onze poes kunnen redden on beschadigd, want hij had er geen be hoeftc aan, het diertje op te eten. Toen dc poes een jaar of drie oud was, keek hij in onze tuin niet meer naar de vogels, al kwamen die ook dicht in zijn nabijheid. Amersfoort Mevr. J. van Leeuwen Als Goliath De suggestie van mevrouw Van Leeu wen om danseressen die levensgevaar lijke 'arbeid' verrichten, te be schermen, heeft mijn volle sympathie. De veiligste methode lijkt mij: a) ongevaarlijke leeuwen te zoeken, die geen mens kwaad doen; b) kleding en uitrusting beschikbaar te stellen, zoals wijlen Goliath droeg, toen hij door David werd verslagen. De Meern K. Domburg Talenchaos (3) Dr. J. E. Schulte verwacht veel van het Latijn als voertaal bij de EEG. Die taal is zo levend in theologie, wijsbegeerte, historie enz. Zou het La tijn ook zo levend zijn in handel, toe risme en cultuur? Esperanto is e«*i kunsttaal. Dat is altijd weer de dood doener. Uit het schrijven van dhr Schulte maak ik op dat hij de taal De redactie behoudt zich het recht voor haar ter opname in deze rnbriek toegezonden meningsuitingen verkort weer te geven. Bij publikatie wordt met dc naam van de inzender onder tekend. Brieven kunnen worden ge stuurd aan het secretariaat hoofdre dactie Trouw/Kwartet, postbus 859. Amsterdam. niet kent. Wat zou ik hem graag eens zien op het congres van Christenespe rantisten in Hamburg-Langenhorn, de ze zomer! Hij zou daar christenen ont moeten uit Amerika, Madagaskar, Turkije en allerlei Europese landen. Dén zou hij ervaren hoe levend Espe ranto is. Ede mw R. Vcrduyn Zestienhoven Na veel geharrewar is het er nu toch door: Vliegveld Zestienhoven wordt opgeknapt. Moeten we nu werkelijk geloven dat het hier een normale re paratie betreft? Het komt mij voor dat hier straks de veelbesproken 5de baan van Schiphol ligt. Wij, de be trokkenen in de regio (hoeveel zijn dat er, zo'n dikke 100.000??), wij wa ren er een beetje in slaap gesust met de motie Kernkamp en dachten dat OMBUDSMAN IS NIET GENOEi Gisteren hadden we het er over een ombudsman overbodig zou ten zijn. Veel moeilijkheden van sen komen hieruit voort dat hen noodzakelijke informatie werd wordt onthouden. Een andere van de zaak is, dat een ombu< ook weer onvoldoende is. Zolar„ met elkaar niet gaan leren dat beetje hulpvaardigheid, een vl< medeleven met die ander daar het loket of in de praatstoel w geen luxe is, maar precies dat is om het gaat, zal een ombudsi leen niet helpen. Het is een ki van mentaliteit. Hoe vaak zie je sen niet vertwijfeld tegen de van de achterdeur van een tram ken. De tram staat stil en het weinig moeite hem even in te maar de deur blijft dicht en zij den veroordeeld om tien mini een kwartier te wachten, wat een kwartier later bij die zi< die dokter die op afspraak wi precies te laat bij dat kantoor dat is dan net dicht. Vooral bi ders van avondtrams hebben er handje van om bijzonder snel d< rijden. En onvoldoende uit te of er mogelijke passagiers zijn. I kleinigheid misschien, maar meti zich afvragen waarom in Amstei een bepaalde bus, midden in de aangekomen (aan zijn eindpunt), o dan tien minuten leeg Mij ft staan wijl de passagiers die de volgende tegen goed geld willen meemaken, de hoek in weer en wind staan wachten. Zij mogen namelijk al) daar opstappen. Het zijn soms klei heden die het openbaar vervoer een hopeloos vervoer maken. Een budsman zal daar niet veel aan nen veranderen. Wel een wijzij van mentaliteit, waarschijnlijk bovenaf. Daar zal het wel moeten ginnen. Ook in de kerk kunnen dingen zich nog voordoen, bijv bdeld dat iemand een ander meedeelt dat die ander op zijn pl zit. Zulke negentiende eeuwse toes den doen zich overal nog voor. D voor is een ombudsman niet gen wel een mentaliteitsverandering het onderling verkeer. Keeromme, keerommeGen meerde evangelisatie-conferentie Woudschoten van donderdagavond mei tot zaterdagmiddag 18 mei de betekenis van het woord beke fc, over het persoonlijk leven en v het samenleven. Aanmelden: Eva satiecentrum, postbus 71, Baam. Confessionele vereniging. Jaai gs gadering en conferentie op Woud: ten, Zeist van dinsdagmiddag 4 ju ,0( uur tot woensdagmiddag 5 juni 1 Thema: de kerk in nood'. Spre jj0, prof. dr. G. P. van Itterzon en di na' de Ru. Opgave en inlichtin;en raa Edenburg, Silenestraat 28b, Ro |0( dam; tel. 010-224943. •rk M Zestienhoven wel een aflopende zaak zou zijn. Nou, daar zullen we dan wel achter komen. We kunnen weer meer geluidsoverlast tegemoet gaan zien d.m.v. zwaardere vliegtuigen en nacht vluchten. Bergschcnhoek A. Huurman Radio-actief afval In Trouw/Kwartet van 2 mei schrijft uw redacteur wetenschappen met dik ke letters: 'radioactief afval van kern centrales valt definitief op te bergen'. Dit klinkt erg geruststellend. Leest men echter het hele artikel, dan blijkt dat prof. Goedkoop alleen maar heeft gezegd dat het technisch moei lijk is deze gevaarlijke stof veilig op te bergen. Maar dit zegt nog niets. De vraag is: zal men het ook doen? Is het financieel mogelijk? Hebben de men sen, 'die het moeten uitvoeren vol doende verantwoordelijkheid.? Het is algemeen bekend dat het tech nisch mogelijk is de afvalstoffen van de industrie in de fabrieken te zuive ren. Alleen men doet het niet. Het zou te veel kosten! En zo zitten we met een steeds verder om zich heen grijpende milieu vervuiling. Is het dan aan te nemen dat het plan van ir. J. Hamstra om radioactief af val op grote diepte in massieve steen- zoutformaties op te bergen wèl zal worden uitgevoerd? Ondanks alle kos ten? In deze maatschappij die met ui terst giftige stoffen vaak roekeloos omspringt. Zullen alle uitvoerenden konsekwent met pijnlijke nauwkeurig heid werken? Ook als de methode op grote schaal wordt toegepast? Overal en honderden jaren lang? Bovendien blijkt uit het artikel dat niet alle deskundigen het met prof. Goedkoop -"n ir. J. Hamstra eens zijn over de veiligheid van dit plan. Laten we ons gezonde versland ge bruiken, niet onze gemakzucht maar ons geweten volgen en een halt toe roepen aan de bouw van kerncentra les. Zeist NED. HERVORMDE KERK Beroepen: te Ede: H. Jongerdec Veenendaal; te Gouderak: T. J. merbeek te Waarder; te Woudenb it W. G. J. v.d. Sluys te Moerkapell Aangenomen: naar Asperen: A Troost, pred. voor buitenge* werkzaamheden (jeugdwerk cli111 Heusden) te Doeveren. Bedankt voor Opheusden: H. v.d. 1 EI te Bergambacht. GEREF. KERKEN Beroepen: te Rijnsburg Ch. C. Si Brg kamp te Grouw-Irnsum; te Grams gen: G. Torenbeek te Nieuw-Lekl >k land. n GEREF. KERKEN (VRIJG) »rt) Beroepen: te Neede en te Zutphen sar de Vries, kand. te Zuidlaren. ag C1IR. GEREF. KERKEN an Beroepen: te Middelburg P. van 1 neveld te Leerdam. GEREF. GEMEENTEN Beroepen: te Hoogvliet J. M. Klc I. te Woerden. DOOPSGEZ. GEMEENTEN Beroepen: te Veenwouden-Zwaag ir teinde-Buitenpost: L. D. G. K scheer te Amsterdam-Noord. F. Wanrooy Het bloedbad aan de Little Big B lpe River, door Dee Brown; 9.75; i Hollandia, Baarn. Dee Brown doet op romantische verslag van de laatste mars van de 'J® ruohte Indianendoder generaal Cu! E Hij vond de dood op 25 juni 1876 'u de Little Big Horn-rivier, waar met zijn cavalerie, geheel tegen 1 verwachtingen in, tegen een o m macht van Indianen kwam te st Ul' Custer, die uitgerukt was om de r m huiden weer eens mores te leren cn derschatte hier zijn tegenstanden j0- werd on de pan gehakt Browns a slag van deze bloedige gebeurtenisi> vredigt niet helemaal Hij schil* Custcr cn zijn mannen te veel ai oorlogshelden, die dapper strijd ten onder gingen. Daardoor raakt I j] op de achtergrond, dat het dn om een onderdrukkingsleger ging, ,.tr optrok tegen voor hun vrijheid v in, tende Indianen. Ook met hun o 'M winning op Custer hebben zij derg ke overheersing niet kunnen ai' den. Dat is de diepste tragiek varrn slag bij de Little Big Horn-ri' |B, maar daarvan klinkt maar w( v door in Browns bloemrijke besc J ving.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 2