Zuid-Afrika-beleid van Unilever op de korrel Denemarken wil invoer afremmen Bezig bedrijf DEBRflVENPtflS Rente in VS stijgt verder Elektrisch frankeren met Pitney-Bowes voor besparing en gemak. Al uw post Busines.M rankeert meteen PB. krijgt Big Business-allure. Alsufi prof. Verkuyl lokt reacties uit van boze aandeelhouders restaurant-'otel Japan wilde minder steun voor Indonesië Grafische industrie mede schuldig aan prijsstijging papier Gevaar economische ontwrichting in Portugal geweken Mobil Oil wil van Schmidt heeft vertrouwen van geldmarkt r Maanman Duitse Texaco handhaaft benzineprijzen Hl UW |JUai Maanman Winst Ahold onder druk iKWW/rTiJ? Post machinaal frankeren. En dan veiderouderwetsdichtlikken? De Pitney-Bowes doet beide. U Maanman New York op hoger niveau DOW JONES INDEX RQPlW/KIWiAIRfflET DO3NOEB0AG 9 MEI 1974 FEMNCIiSN EN ECONOMIE T19/K23 Van een onzer verslaggevers jROITIERiDLVM 'In welke mate bent u voornemens, de verschillen te verkleinen tussen Afrikaanse en blanke werknemers in uw bedrijven? Hoe denkt u de discriminatie bij bet verwerven van managers functies in uw bedrijven in Zuid-Afrika tegen te gaan? Hoe staat bet met uw vestigingen in Rkode- oë? Handelt u wel in de geest van de boycot, welke internationaal aan dit land is opgelegd? Hoe gtaat het met uw nieuwe investeringen in Zuid-Afrika? Wordt uw nieuwe fabriek van toiletartikelen en parfumerieën gebouwd in één van de beruchte 'grensgebieden', waar de loonsituatie bijzonder schrij nend is? U weet, dat de Wereldraad van Kerken zich nadrukkelijk tegen investeringen in Zuid-Afrika heeft uitgesproken.' Aldus prof. dr. J. J. Verkuyl gisteren tijdens de aandeëlhoudersvergadering van Unilever. Prof. Verkuyl ós per- soanlijka andealhouder, maar hij stel de zijn vragen namens de Stichting Werkgroep Kairo, waarvan hij lid is enh ij gaf ook aan te spreken namens de Generale Synode van de Gerefor meerde kerken. Kairos heeft als voor naamste taak de kerken in ons land te informeren over het aparthaidsbe- leid in Zuid-Afrika. Prof. Verkuyl verklaarde, dat zowel in de Ver. Staten en Duitsland als in Nederland de kerkelijke instanties zch met verontrusting bezighouden met de vragen rond Zuid-Afrika en dat ook de gereformeerde synode daarover zeer bezorgd is. Hij consta teerde, dat volgens een onderzoek van het Britse blad The Guardian de lo nen van de Afrikanen in de Zuidafri- kaanse UnileverJbedrij ven in decem ber even boven de uiterste armoede grens lagen, dat de lonen in deze be drijven slechts drie procent van de omzetcijfers uitmaken en dat de Zuid- afrikanen slechts een fractie van het loon van de blanken verdienen. Kleurlingen en Aziaten Liggen wat be treft hun beloning dn tussen Afrika nen en blanken, aldus prof. Verkuyl, wies woorden herhaaldelijk werden onderbroken door boze uitroepen en interrupties van het niet met hem eens zijnde aandeelhouders, welke ffeer applaus verwekten. Wat betreft de vakbeweging oordeelde prof. Verkuyl het gunstig dat Unile ver tot op zekere hoogte wil samen werken imet de organisaties, maar hij vroeg wel, of de bestuurders van Uni lever bereid zouden zijn met de vak beweging in onderhandeling te tre den, hoewel de ZuidaMfcaanse rege ring diit verbiedt ANTWOORD Voorzitter ir. G. Klijnstra van de raad van bestuur van Unilever zei fiai zijn intiwoord nadrukkelijk, dat het feit idat Unilever in een bepaald land wrikt niet inhoudt een blijk van in stemming of afkeuring van de in dat land gevolgde politieke stelsels. De heer Klijnstra vertelde dat hij Zuid- Afrika goed kent en dat hij voor de ontwikkeling van de gekleurde bevol king van dat land geen betere bijdra ai zag dan een opvoering van de lo on en arbeidsvoorwaarden bij de daar gevestigde industrie. Terugtrek ken uit Zuid-Afrika zou, aldus ir. Klijnstra, betekenen dat Unilever niet meer aan deze ontwdkeling meewert en dat anderen, die daarover geheel anders denen, dit gat zouden opvul len. Hetgeen de Zuidafriaanse bevol ing veel verder achterop zou brengen. In Zuid-Afrika zijn onze lonen, aldus ir. Klijnstra, met 28 procent verhoogd tegen een inflatie van 12 procent. De lonen liggen aanzienlijk boven de 'ar- alles in combinatie met de Juiste mentaliteit, zijn onontbeerlijk bij de bestrijding van de inflatie. 'Zo is de verbetering van onze finan ciële positie voor een belangrijk deel te danken aan diepgaande besprekin gen met onze managers toen onze li quiditeit sterk terugliep. Het resultaat hiervan was van beslissende beteke nis. Beetje bij bedt je en met zorgvul dige aandacht voor details zijn onze bedrijven de beschikbare middelen doeltreffender gaan gebruiken. Hier door is het werkkapitaal in verhou ding tot de omzet aanmerkelijk ge daald van 17,7 procent in 1970 tot 15,7 procent in 1973', aldus ir. Klijnstra. Vervolg van pagina 1 Aangetekend moet worden dat niet al- le landen het over het handhaven van amsterdam. ten lulden van bedrag eens waren. In conferentie 4 kringen verluidde dat met name Ja- kudelstaart pan dat ernstig is getroffen door de oliecrisis op een vermindering LANGERAAR van de steun heeft aangedrongen. Hier op zou kunnen wijzen dat Tokio langeraarseweg 1, tel. 01722-2120. de aanvankelijke toezegging dat één derde van alle IGGI-hulp aan Indonesië zou worden verleend, nu heeft terug gebracht dat vanuit Japan éénderde van alle itiet-voedselhulp zal komen. Nederland heeft zijn steun tot een to taal bedrag van 62 miljoen dollar half- om-half verdeeld in programma ('eco nomische of betalingsbalans') hulp en hulp gericht op concrete projecten, veranderd in 75 procent project- en de rest programmahulp. ADVERTENTIE zelfde direktle de gravenmolen amsterdam In het „groene hart" van Holland, temidden van landelijke rust met terrassen direkt aan het water. Uitstekend geschikt voor uw zakenlunche* en diners tot 40 personen. Recepties ook in de tuin Prof. Verkuyl ("links) en ir. Klijnstra die het gisteren op de aandeel houdersvergadering van Unilever van harte oneens waren over het beleid van dit concern in Zuid-Afrika. moedegrens' en dn leidinggevende functies zijn er, zo verklaarde hij, tien Afrikanen en niet een enkele, zo als prof. Verkuyl had gesteld. Wij hebben 69 Afrikanen in dienst van wie de loonschaal hoger ligt dan die van 800 blanken. Over de nieuwe vestiging van Unile ver dn Zuid-Afrika verklaarde ir. Klijnstra, dat die merendeels worden gevestigd in de grote steden, waar al le Zuiidafrifcaanse Unilever^bedrijven zijn. Hier verdienen de mensen niet alleen een behoorlijk inkomen maar zij zijn ook zeer goed gehuisvest. In Rhodesië heeft, aldus ir. Klijnstra, Unilever geen rechtstreekse belangen. 'Wij houden ons strikt aan de instruc ties van de Britse regering. De Unile- verbedrijven dm Rhodesië zijn geheel zelfstandig en hebben geen enkele contact meer met de 'bedrijven in Ne- dieiHand of Groot-Brifttannië'. 'De besparingen, die Unilever door een beter gebruik te maken van haar hulpbronnen, in de periode 1967 tot 1972 heeft weten te bewerkstelligen hebben in de orde van grootte van ƒ400 miljoen per jaar bedragen. Zon der dit stelselmatig op alle werkter reinen drukken van de kosten van de ze periode van vijf jaar zeker 10 pro cent hoger zijn geweest'. Dit zei ir. Klijnstra tijdens zijn openingsrede in de jaarvergadering over 'Inflatiebe- strijding binnen Unilever*. Hij wees erop, dat in 1973 de besparingen on getwijfeld nog groter waren geweest'. 'Onze specialisten voorspelden begin 1973 een scherpe stijging van de ener gieprijzen. Wij stelden een studiecom missie in, en doordat wij op de ont wikkelingen waren voorbereid, kun nen wij nu al ruim ƒ60 miljoen op onze jaarlijkse energierekening bespa ren'. De Unilever-topman zette verder uit een, dat wat geschikt is voor het ene land, lang niet altijd geschikt is voor het andere'. In de Westerse wereld loont, het om sterk te mechaniseren. In ontwikkelingslanden waar de lonen lager zijn gaan wij bij het ontwerpen van fabrieken uit van een lagere graad van mechanisatie en gebruikma king van meer arbeidskrachten. De verhouding tussen de kosten van ma chines, energie en arbeidskrachten is bepalend voor deze beslissingen. Zo zijn met de produktie van een ton waspoeder in Inidia 59 manuren ge moeid, in Duitsland 10'. Ir. Klijnstra stelde hiertegenover, dat verbeteringen bepaald verder moeten reiken dan een vermindering van het aantal manuren per ton produkt, maar wèl ds dit noodzakelijk. De afge lopen drie jaar, waarin lonen en sala rissen sterker zijn gestegen dan ooit, hebben wij éénderde van die stijging kunnen opvangen door een efficiënter gebruik van mankracht te maken. Wij hebben dit voor een belangrijk deel bereikt door een hogere omzet met eenzelfde aantal medewerkers en slechts in enkele gevallen door een zelfde omzet met minder mensen'. Schaalvergroting, technische verbete ringen, het voortdurend leren de din- AMSTERDAM De papiergroothan del in Nederland heeft voor het eerst kwartaal 1974 een omzetstijging in tonnage van 10 tot 15 pet gemeld. De produktie van de grafische industrie was in die periode echter nauwelijks groter dan in hetzelfde kwartaal 1973. 'Als hieruit de conclusie moet worden getrokken, dat er voorraadvorming plaats heeft, dan werken wij zelf mee aan het opdrijven van levertijden en prijzen', aldus voorzitter R. A. Levis- son van het Kon. Ned. Verbond van Drukkerijen tijdens de jaarvergade ring. De heer Levisson adviseerde de leden dringend geen prijsopgaven voor ob jecten met een enigszins lange lever tijd te doen zonder een nadrukkelijk voorbehoud te maken ten aanzien van de prijs van het ervoor aan fe schaf fen papder. De papderprijzan zijn in korte tijd 20 tot 30 pet gestegen en binnen enkele maanden worden nog verdere stijgingen venvacht. De lever tijden zijn aanmerkelijk langer gewor den en bij 'bepaalde soorten doen zich duidelijke schaarsteverschijnselen voor. Onrustbarend voor de arbeidsin tensieve bedrijfstak is ook de te ver wachten arbeidskostenstijging van 18 pet, die maar ten dele mag worden doorberekend. Volgens de heer Levis son is er ruimte voor de vraag, of bij vrije loononderhandelingen de stij ging zich niet tot een lager percenta ge zou hebben beperkt. De ledenvergadering keurde de nieu we CAO-voorstelIen goed. In de nieu we CAO is onder meer een regeling opgenomen op grond waarvan werkne mers van 60 jaar en ouder met ingang van 1 januari 1975, geleidelijk aan korter zullen gaan werken. HANDHAVEN Tijdens een persconferentie aan het slot van de bijeenkomst gisteravond zei de Nederlandse minister van ont wikkelingssamenwerking drs. Pronk dat het huidige totaalbedrag aan hulp van 850 miljoen dollar voorlopig ge- handhaafd moet blijven. 'Het zou niet verstandig zijn onmiddellijk conclu sies te trekken uit de ontwikkeling van de Indonesische economie op de korte termijn', aldus de bewindsman. Hij doelde daarmee op de verbetering van de Indonesische betalingsbalans door hogere olie-inkomsten. Daar te genover staan echter de gestegen in voerprijzen voor vooral voedsel en kunstmest. Wel moet volgens Pronk worden bekeken wat de uit werking van de gestegen olie prijzen op lange termijn ds. Overigens zei de bewindsman dat vervroegde af lossing van de schulden aan Neder land, die mogelijk zou zijn door de toegenomen olieopbrengsten, op de IGGI-conferentie wiet aan de orde is geweest, dit is volgens hem een zaak tussen Nederland en Indonesië, die valt onder het ministerie van buiten landse zaken. PRIJSPEIL Tijdens de (besloten) beraadslagingen heeft de Indonesische delegatie ver slag uitgebracht over de ontwikkeling van de economie sinds de IGGI-bij een- komst van december vorig jaar. Het prijspeil ds blijven stijgen door de toenemende binnenlandse vraag en de ontwikkelingen op de wereldmarkt. Om hieraan een halt toe te roepen zijn de bankkredieten beperkt De staatshuishouding wordt verder ge schraagd door de toegenomen olie-in komsten. De andere IGGI-leden heb ben uit het verslag van de Indonesi sche vertegenwoordigers de conclusie getrokken dat de economische voor uitzichten van het land zijn verbe terd. 'Het jaar 1974-'75 moet worden beschouwd als een jaar van-overgang", aldus de IGGI. LISSABON In Portugal is het ge vaar van een ontwrichting van het economische en financiële stelsel als gevolg van de machtsovername door de militaire junta geweken. Dit heeft dr. Vasco de Almeida, vertegenwoor diger van de junta bij het ministerie van financiën, dinsdag verklaard. Hij is commissaris van diverse banken en directeur van de nationale oliemaat schappij Sacor. De financiële en economische positie van Portugal kon worden geconsoli deerd door strenge maatregelen zoals toezicht op de uitvoer van goederen die in het land zelf nodig zijn, toe zicht op de invoer van vooral luxe ar tikelen, prijsbeheersimg en de sluiting van de effectenbeurs tot nader order. NEW YORK Bankers Trust Com- fiany heeft als eerste grote öankinstel- ing in de Verenigde Staten haar 'prime rate' (rentetarief voor leningen aan grote cliënten) gebracht op 11 procent. Het vorige tarief was 10,5 procent. Verwacht wordt, dat andere grote banken, die op het ogenblik een basisrente berekenen variërend van 10,5 tot 10,75 procent, het voorbeeld van Bankers Trust spoedig zullen vol- gen. van de effectenbeurs tot nader order, i i i i Het bedrag dat particulieren bij de leVGriïlgpllCllt banken mogen opnemen Is dinsdag p van 2.000 tot 10.000 escudo per week 2,2,7) AVIH Hl verhoogd. De escudo noteert ongeveer elf cent. KOPENHAGEN Op een zitting van het Deense parlement heeft minister gen" waar mogelijk beter td doen. ook van «nanciën Anders Andersen bij het financiële beleid, bij distrita.-' t.'M'ta tie en marketing, en niet in dn laatste ^ïefen af plaats de vernieuwing die voortkomt uit wetenschappelijk onderzoek, dit FRANKFORT De geldmarkt heeft gisteren blijk gegeven van vertrouwen m de (waarschijnlijk) nieuwe West- duitse kanselier Schmidt De Duitse mark was een zeer gevraagde munt. De mark steeg op de wisselmarkt van Frankfort tot 2.4230 mark ten opzich te van een dollar. Dit betekende een teruggang van de dollar van bijna twee pfennig. Deze koers was de laag ste die dit jaar werd bereikt. Op de overige Europese wisselmarkten het zelfde beeld, waarbij de dollar zware verliezen leed. In Amsterdam werd 2,568 genoteerd voor een dollar te gen 2.595 eergisteren. ADVERTENTIE mmVeenman, antw.nr. 1037. Rotterdam te remmen door middel van een flin ke verhoging van de invoerrechten. Hij wil hiermede het grote tekort op de handelsbalans weg werken. Ook wil de minister de koopkracht ver minderen door een verhoging van de indirecte belastingen. De invoer van auto's wordt door deze maatregelen bijzonder getroffen. De zogenaamde registratierechten, die in Denemarken de netto-invoerprijzen van auto's bij voorbaat verdubbelen, zullen dusdanig worden verhoogd dat de verkoopprijs van personenauto's met 20 tot 30 procent omhoog gaan en van vrachtwagens met 5 tot 10 pro cent. De regering hoopt met deze be lastingen het benzineverbruik en de daarmede gepaard gaande duurdere invoer van aardolie te verminderen. De Denen moeten 5 procent meer gaan betalen voor genotsartikelen zo als sigaretten, tabak, sterke drank, wijn en bier en tien tot 50 procent meer voor radio- en tv-toestellen, koelkasten en wasmachines. Begin dit jaar bedroeg de Deense schuld aan het buitenland omgere kend ongeveer 10,60 miljard gulden. Inmiddels groeit het tekort dagelijks met ongeveer 9,50 miljoen gulden. EFFECTENKOERSEN AVONDVERKEER AMSTERDAM In het telefonisch avondver- keer kwamen woensdagavond de volgende koersen tot stand (tussen haakjes de officiële slotkoers van dezelfde dag). Akzo (62.40), Hoogovens (76.00), Kon. olie 81.00—81.60 (81.00), Philips 32 10—32.20 (32.00), Unilever 111.70-111.90 (111.30), KLM f68.20). Dr. De Almeida verklaarde verder dat het nieuwe bewind alle buitenlandse verplichtingen van Portugail heeft na gekomen en zal blijven nakomen. De voornaamste taak van de junta is nu de inflatie onder controle te brengen. De geldontwaarding bedraagt op het ogenblik ongeveer dertig procent per jaar. De structuur van het bedrijfsle ven zai worden gewijzigd om buiten landse Investeringen aantrekkelijker te maken. De vertegenwoordiger van het militaire bewind bleek van me ning dat Portugal het niet zonder bui tenlands kapitaal kan stellen. HAMBURG De Deutsche Texaco zal haar benzineprijzen voorlopig op het huidige niveau handhaven^ vooropge steld dat er geen verandering komt in de situatie op de Westduitse olie- markt en in de situatie van het olie concern zelf. De maatschappij behoudt zich echter het recht voor op ieder moment de uit comcurrentieoverwe- gingen noodzakelijke wijzigingen aan te brengen. Texaco heeft niet willen voldoen aan een opdracht van het Westduitse kartelbureau de benzine prijzen met één pfennig per liter te verlagen en terug te brengen op de stand van 9 april jl. Bondskanselier Brandt leverde deze week tijdens een toespraak in Wil helmshaven tot werknemers van Mo bil Oil kritiek op het prijsbeleid van enkele olieconcerns. Het prijspeil mag niet door de oliemaatschappijen wor den voorgeschreven, zei hij. UTRECHT Door middel van een kort geding probeert Mobil Oil af te komen van een leveringsplicht aan de aardoliemaatschappij A via. De ge dwongen levering is het gevolg van een beschikking van minister Lubbers van economische zaken, die beoogt de witte benzinehandel niet droog te la- ten zitten. Mobil wil ontheven worden van de leveringsplicht tot de Raad van State haar beroep daartegen heeft behandeld. Avia Is een Inkoopcemtrale van 19 groothandelaren in olieprodukten. De centrale heeft altijd gekocht op de vrije markt, maar dreigde door de oliecrisis in moeilijkheden te komen. Vandaar de maatregelen van minister Lubbers. Het aandeel, dat elke olie maatschappij inoet leveren ds gerela teerd aan het aandeel, dat zij in de jaren 1972 en 1973 verzorgd van de markt van merkloze benzine. Mobil is tegen de ministeriële be schikking in het geweer gekomen om dat ze nog nooit vrijwillig aan Avia heeft geleverd en verzoeken daaroe in het verleden altijd heeft geweigerd. De raadsman van mobil, mr. A. F. Driessen voerde aan, dat Mobil nau welijks genoeg benzine produceert om te kunnen voldoen aan haar contrac tuele verplichtingen ten aanzien van 'eigen' pomphouders en groothandela ren. Mobil zou Avia volgens hot schema van de minister dit jaar 9 miljoen li ter benzine moez leveren (op jaarba sis 12 miljoen liter) en wat ongeveer neerkomt op 8 h 10 rocent van haar totale afzet op de Nederlandse markt De president zal uiterlijk 15 mei von nis wijzen. NED. FONDSEN IN NEW YORK Kon. Olio noteerde gisteren 31'.4*A (3114 —V4): Unilever 423',—43*4 (42%43%); Philips 12%—% (1214—en KLM 2614— 27(2614—27%). Opgave Hornblower and Weeks. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Veenman, antw.nr. 1037, Rotterdam Rotterdam 010 -13 49 80 Amsterdam 020-24 8o63 Eindhoven 040-6 25 53 Zwolle 05200-3 78 33 ZAANDAM De in hot jaarverslag van Ahold uitgesproken verwachting, dat de resultaten over het eerste kwartaal van 1974 zwaar onder druk zouden worden gezet, heeft zich be waarheid, aldus het bedrijf in een tussentijdse mededeling. Belangrijke factoren waren o.a. de invoering van het wettelijk minimum jeugdloon en de vertraging in de doorberekening daarvan, alsmede de extra verzwaring van de prijscalculatiebeschdkking in de vorm van de zgn. 'wachtkamerrege- ling'. Gezien de stagnerende reële groei van de levensmiddelenmarkt, is de stij ging van de omzet van Ahold over de eerste tot en met de vierde periode van 1974 met ca. 16,5 pet (excl. de overgenomen filialen in Eindhoven rond 11 pet) ten opzichte van 1973 op zichzelf bevredigend, aldus de raad van bestuur. De laatste maanden is de concurren tiestrijd in de levensmiddelenbranche verscherpt. De winstmarges bij Albert Heijn Supermarkt staan daardoor extra onder druk. De marktbenadering vta de Simon-formule bewijst juist in de ze tijd zijn kracht, aldus de medede ling De resultaten van Simon verto nen dan ook een voortzetting van de opgaande lijn, die het vorige jaar werd ingezet. Dividend Oostzee AMSTERDAM De Stoomvaart- Maatschappij Oostzee zal voorstellen over 1973 een dividend vast te stellen van 5 pet of 3 per aandeel van 50. Voor het laatst werd dividend uitgekeerd over 1970, en wel 27.50 per aandeeJ van toen nog 250,-. Fearnley International (het vroegere Hillegersberg en houdstermaatschap pij van aandelen Oostzee) zal bij goedkeuring van dit voorstel een inte rimdividend van 13 pet. uitkeren of 6.50 per aandeel van 50,-. Fearn ley keerde voor het laatst dividend over 1971 uit namelijk 58,- per aan deel van toen nog 200,-. In de beide maatschappijen heeft de Noorse Fe arnley and Eger een meerderheidbse- lang. DELFT Op grond van de medede ling van Unilever dat een slotdivi- dend van 3.78 zal worden uitge keerd, is Beleggingsmaatschappij Cal- vé-Delft van plan voor te stellen het dividend over 1973 op de gewone aan delen te bepalen op 52 pet (v.j. 51 pet) en op de 6 pet cumulatief prefe rente aandelen op 10.6 pet (10.5 pet). AMSTERDAM De koers van uitgif te van de 10 pet 25-jarige obligatiele ning 1974 van 50 miljoen ten laste van de Nederlandse Investeringsbank voor Ontwikkelingslanden is vastge steld op 98.5 pet. HAL-jaarvergadering ROTTERDAM De aandeelhouder svergadering van de Holland Amerika Lijn Holding en Holland Amerika Lijn worden op één en dezelfde dag gehouden en wel op 25 juni. Inmid dels is het omwisselingsaanbod van aandelen HAL in aandelen HAL-hol- ding gestand gedaan. Voor combinatie op één dag is gekozen omdat anders kort na elkaar twee vergaderingen zouden moeten zijn gehouden: HAL en HAL-holding. -'eze maand OGEM blijft rendements papier KNP ziet het weer wat vrolijker. ESTEL-HOOGOVENS: staal is goud waard. SCHEEPVAARTFONDSEN: sterk in beweging. UITGEVERS: goede resultaten. Kwartaalcijfers KON. OLIE en AKZO. Aktuele kommentaren: HUNTER-DOUGLAS, GAMMA HOLDING, BERGOSS, K.S.H., UNIKAP, BEERS. Vraag gratis proefnummers aan van Beurs Express tel. 020- 239563 tst. 12 of zend lege env. zonder postzegel en met afzen der aan: Beurs Express antwoord nummer 3322 te Amsterdam. (ADVERTENTIE) Veenman, antw.nr. 1037. Rotterdam Rotterdam OIO -13 49 80 Amsterdam 020 -24 85 65 Eindhoven 040-6 25 58 Zwolla05200-37833 MAARTENSDIJK Een aantal afne mers van Metaverpa (verpakkingsma chines en -materialen) heeft na de oliecrisis een aarzelende houding aan genomen. Dit kwam tot uitdrukking in een minder sterke stijging van de omzet dan het bedrijf had gehoopt. De geconsolideerde omzet In 1973 nam met 7 pet toe van 8.7 min tot 10.1 min, aldus het jaarverslag. Metaverpa zal over 1973 een dividend voorstellen van 20 pet in contanten en 2 pet in aandelen ten laste van de agioreserve. In 1972 keerde het be drijf 22 pet in contanten uit of desge wenst 2.5 pet in contanten en 5 pet in aandelen uit de agioreserve. De ex- ploitatiewinst nam toe van 1.1 min tot 1.4 min en de winst van 387.052 tot 569.112. Het bedrijf heeft eer. open oog voor bepaalde samenwerkingsvormen, waar bij de directie in de eerste plaats denkt aan ondernemingen in dezelfde of aanverwante branches. ROTTERDAM Voor het Assuran tieconcern Stad Rotterdam anno 1720 is 1973 een meer dan goed jaar ge weest, aldus de raad van bestuur in het jaarverslag. De omzet (premie-inkomen plus be leggingsopbrengsten) steeg, ondanks verdere afstoting van onrendabele beurszaken, met 7 pet tot 251 min, terwijl de kosten met slechts 3 pet toenamen. De winst voor belasting en voorzieningen steeg met 13.8 pet tot 15.3 min en de nettowinst met 17.2 pet tot 8.5 min. De winst per aan- Koprqpn in Mnntrpal deel van 10 nam met 15.4 pet toe rxueröen 'n 'VlOnireai van 7.32 tot 8.43. Eerder werd voorgesteld over 1973 een onveranderd contant dividend uit te keren van 22.5 pet en een stockdi vidend ten laste van de agioreserve van 15 pet (v.j. 10 pet). NEW YORK ACF Industries Alreo Allied Chemical Alum. Co of Am. American Brands American Can Am Cyanamld Am Electr Power Am Metal Climax Am Motors Am Smelt Ref Am Tel Tel Ampex Anaconda Armco Steel AUant. Richfield Bendlx Bethl Steel Boeing BurUngton Ind. Can Pacaflc Ry Celanese Chase Manhattan Chessle System Chrysler Cities Service Colgate Palmollve Colt Industries Coromonw Edison Cons Edison Cont. Can Cont. OU Curtlss Wright Curtles Wright A Dart Ind. Deere and Co. Dow Chemical Du Pont (El) 48% 48r; IK 23*4 12 H 1214 44', 45 49*g 35% 28% 23 - 21T. 45"', 46',4 7*4 7*4 23'4 23si 47*4 47*4 3 3*4 27% e 27% 20*4 20*4 93% 93% 27% 27'.4 31*4 32*4 18 15% 24*4 2414 14*, 14*4 30*4 33*4 45(4 43',4 46 45*, 16*4 16*4 46e 45*4 26 26 24*4 23 38V, 38*4 1<H4 10*4 Eastman Kodak First Nat City tndast. Sporen Utlll. Obi. Mods 6 mei 844.88 173.13 78.32 69.43 711.8 7 mei 847.15 172.70 78.00 69.53 707.1 8 mei 850.99 172.93 78.44 69.58 708.4 Admiral Corp Aand. O til. Tot. H. L. Allengheny Pow S 7 mei 10.710 13.640 1.751 641 8 mei 11.850 12.560 1.743 615 709 Amsted Ind. 725 Bovls Dom Tar Chen Husky Nat. Cao Mass Ferguson Nat. Resources Shfl) Canada 1 1.67 25(4 >1% 1.62 25*4 18(4 Can Breweries Cctt0 8/5 chadbourn Goth Chase Select Fd 28 Columbia Gas Comlnco Cont. Telephone 15 Fluor Corp. 103*4 105'A 3914 31 16% 17 2014 2014 14 1314 4414 44 23.74 25.77 23 2314 27(4 2714 1314 131', Gen Electric Gen Foods Gen Motors Gen Pub) Utll Gen Tel Tel Getty Oil Gilette G lm bel Brothers Goodyear I and B Gulf OU Illinois Central Ind. Insllco Int Busln Mach. Intern Harvester Int Nick of Can Int Paper Int Tel Tel 1414 1414 2314 2314 129*4 129(4 34*. 4 34*4 2314 23 H 20*4 26(4e 2114 2114 1744 17*4 714 814 228(4 226« 26% 26*4 29*4 2914 47(4 47*4 20(4 20 Kennecott Copper 38'4. Ling Lemco Vougb Litton Ind. Lockheed Aireraft Marcor Martin Marietta 8*4 8% 414 514 25(4 3414 16(4 231, 1614 44% Nabisco Nat Cash Regist Nat Distillers Nat Cypsum Nat Steel Nat Lead Ind. 34(4 34*4 36*4 35*4 1514 15*4 13(4 IStt 34 33*4 13% 13*4 14 1314 Int Bank for Reo 98>.4b 98*4b Int Plav Frag 38 36*4 Int Paper (3 4) 37 3614 Kansas City Ind Kansas Power KLM Kroger Madison Fund 18.10 18.10 18% 18% 62*1 6114 18 15*4 12% 1214 914 9% Pac Ga* and El Penn Central Pepsico Phelps Dodga Philip Morris Philips Petr Procter Gaml RCA Republic Steel Reynolds Ind. Royal Dutch Petr Santa Fé Ind. Sears Roebuck Shell OU Southern Co Southern Pacific Southern Railway Sperry Rand Stand Oil Callf. Stand OU Indiana Exxon Corp. Texas Gulf Texas InsL Transamerlca UnUever Union Carbide Uni Royal United Aircraft United Brandt US Stee] West Union Tel. Westinghouse El. Woolworth Nat Can NY Centr A North West R N Am Philips Co 1514 15% 23'4 23 2*4 2 57*4 56*4 40% 40% 106", 107*, 54*4 51". 98 97*4 16*4 17 24'! 24% 43", 43% 3114 31*4 31% 31% 81 '4 83 52*4 52", 15% 14*4 SO'4 31*4 40% 40*4 39 39% 29% 29'i 87 87% 7T4 77" 4 1 31*4 31 40 39*4 27*4 27*4 109*4 110% 8% 814 43 41*4 42% 8*4 8*4 23*4 28'4 7% r 44% 43*4 12% 1214 17 16*4 17% 17% 9(4 9 6% 6 62% 6114 19 18% Occidental Petr. 9V, 116 Reliance Group Tandy Union Electr. United Corps United Gas Western Bancorp 10% 54 'A 23*, 231', 13% 13

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 23