Koningin en Prins voor drie dagen naar Tunesië LIEFDE DOET VfONDEREN /oV. mooi gemaakt voor moeder Steun nodig Geheim rapport Kommer en ellende eer steun van ruij ters voor laarlemmerliede NKV-personeel wil referendum over uittreden .uit NKV Goedkoop vliegen van studenten wellicht afgelopen Vrouw in haar huis Extra inspanning geslagen en beroofd Liever Lanser Voedselprobleem Minder arbeidstijd, verkorting in april ZEEHENGELEN C&dUtbcA \ftnïde£i^ex! Vroege ochtend- of late wfl avondjes in de grote mode-^H stof chenille, met ribbel-wafel^H effekt. Met ric-rac garneringi en applikatie. In o.a. paars, .7 LangT-shirtachtig nachthemd, waarin je je best op een feestje kunt wagen. 100% katoen, uni met streep in dezelfde warme kleur. OKKE JAGER Boeiende overdenkingen van een televisiepredikaat Over het evangelie en onze menselijk® eigenschappen en verlegenheden gebonden f 1250 Vtriuijgb—i la de boefchtdel ZOMER KEUNING WAGENINGEN Boven: 2-Delig negligé, geraffineerde verwerking van ragfijn nylon plissé, met subtiele borduurseltjes en kokette kantjes. 36 - 46 Onder: Weer helemaal je van hetde babydoll uit de rock'n roll periode. Kleurig doorschijnend bloemdessin in nylon, rijk aan ruches en af met 'n satijnen strikje. 34-42 J4- JOUW/KWARTET DOMDERD1A.G 9 MET 1974 ourguiba ging speciaal naar tandarts en moet vroeg naar bed Uit de weekbladen k:an een verslaggever mJNIS De hoofdstad van Tunesië maakte zich gisteren op om vandaag rond het middaguur ko- tingin Juliana en prins Bemhard te ontvangen voor het staatsbezoek dat zij tot en met zondag aan dit Ld zullen brengen. De afgelopen dagen is men in de bijna een miljoen inwoners tellende hoofdstad ffmiis druk in de weer geweest met het aanbrengen van versieringen: honderden Nederlandse vlag- Ln en grote portretten van het Nederlands koninklijk paar. halve dag duren. Na aankomst op het vliegveld van Tunis met de regerings- felïowship en na een rijtoer door de stad ontvangt de Koningin vanmiddag de presidente van de Tunesische vrou wenbeweging. Morgenochtend brengt de Koningin een bezoek aan het Bordomuseum in Tunis, dat een van de grootste collec ties romeinse mozaiken van de wereld heeft. De Prins gaat dan per helikop ter naar Bizerta, waar Tunesiërs in het begin van de jaren '60 (nadat Bourguiba in 1957 de onafhankelijk heid had uitgeroepen) Moedige slag leverden met de Fransen. De Prins zal daar onder meer een krans leggen bij het 'monument van de martela ren'. Morgenmiddag bezoeken Konin gin en Prins de ruïnes van Carthago, vlak bij het paleis, 's Avonds is er in de ambtswoning van de ambassadeur een ontvangst van ongeveer 250 in Tunesië wonende Nederlanders Officiële diners van korte duur De route die gastheer Habib Bourgui- )i met Koningin en Prins zal volgen ran het vliegveld naar zijn paleis bij larthago (één van de vele paleizen die de nog steeds onbetwiste sooialis- ische leider van Tunesië bezit) is net veel zorg schoongemaakt en d< narkeringsstrepen op de weg zijn van ueuw 'wit' voorzien. In de etalage; fan de winkels in het stadscentrum lijn de foto's van Koningin en Prins rerschenen, naast het portret van iourguiba, dat daar altijd al hing. foe wel de bevolking nauwelijks op de ioogte is van het bezoek uit Holland njn de Tunesische autoriteiten erg in lenomen met de komst van Koningii n Prins. Jadanks zijn niet al te beste gezond eidstoestand zal president Bourguib inmiddag wel op het vliegveld va tais aanwezig zijn om de Koningi de Prins met veel ceremonieel t ntvangen. Daarna zal hij zich weini6 het gezelschap van zijn Nederland- gasten bevinden, behalve om enke- korte privé-ontmoetingen in het pa- eis van Carthago, v*aar Koningin en hns zullen logeren. )e president neemt ook deel aan de tree officiële diners, <iie echter naar rotocolaire maatstaven ongebruike- ijk kort zullen zijn. Zowel vanavond, vineer Bourguiba zijn gasten een iner aanbiedt, als zaterdagavond •anneer de Koningin haar contradi- er geeft, zal de plechtigheid om acht ur beginnen. Ruim een uur later al uilen Koningin en Prins en het echt- aar Bourguiba van tafel ópstaan. 'De resident moet aan zijn gezondheid enken, daarom moet hij om half tien aar bed', vertelde een Tunesische rotocolambtenaar, die ook nog liet eten dat de president maandag naar enève was gevlogen om daar nog President Bourguiba: gezondheid niet al te best vóór de komst van zijn Nederlandse gasten zijn gebit te laten behandelen. Het feit dat tijdens de twee officiële diners in het paleis van Carthago geen alcohol, ook geen Tunesische wijn, zal worden geschonken, heeft niets met de gezondheidstoestand van de president te maken. De Islam ver biedt het gebruik van alcohol en in de paleizen van Bourguiba worden dan ook geen alcoholhoudende dran ken geschonken. De toasts die de staatshoofden zullen uitbrengen ge schieden met glazen clie gevuld zijn met mineraalwater. Het staatsbezoek van koningin Juliana en prins Bernhard zal drie en een Binnenland in Zaterdag gaan Koningin en Prins het binnenland in. 's Morgens bezoeken zij Kairouan, een van de heilige ste den van de Islam, 's Middags vliegen zij per helikopter naar Sousse aan de kust, waar het blindeninstituut zal worden bezocht Na een korte protestantse kerkdienst in het paleis vertrekken Koningin en Prins zondagmorgen met de regerings- fellowship naar het 500 kilometer zuidelijker gelegen vakantie-eiland Djerba, waar zij nog twee dagen zul len blijven om uit te rusten van de vermoeienissen van het staatsbezoek. De Groene: De voorpagina van De Groene bestaat uit een dringend verzoek aan minister Van Doorn om financiële steun voor De Groene èn voor De Nieuwe Linie, nu de Haagse Post een lening toege zegd heeft gekregen. Geconstateerd wordt, dat de regering met deze le ning aan de HP, de twee weekbladen die het meest met de rug tegen de muur staan (De Nieuwe Linie en De Groene) ernstig dupeert. Beide bladen hebben inmiddels Den Haag daarover uitvoerig ingelicht. Onder normale omstandigheden zou De Groene er niet aan hebben ge dacht om bij de overheid om steun aan te kloppen. Maar die normale om standigheden zijn, aldus het artikel, door die lening aan de HP drastisch veranderd. Als op de fragiele en be grensde markt van de weekbladen een met overheidssteun financieel sterk gemaakte HP verschijnt die daar door haar journalistieke aantrekke lijkheid tegenover nieuwe lezers enorm kan vergroten dan is dat voor een blad als De Groene een ern stige bedreiging. De conclusie is dan ook terecht dat de minister De Groene en De Nieuwe Linie onver wijld die armslag dient te geven, die nodig is om de mede door de regering gesteunde HP het voor het voortbe staan van De Groene en De Nieuwe Linie noodzakelijke weerwerk te kun nen blijven geven. Van de interessante artikelen in De Groene, trekt met name het artikel de aandacht, dat de Consumentenbond naar overleefde marktverhoudingen streeft. De bondsraad, die zaterdag bijeenkomt, wordt een 'harder optre den' aangeraden. De Nieuwe Linie: De Nieuwe Linie weet te melden dat onder het Westland door Shell een heetwaterbron is ontdekt, die angst vallig geheim wordt gehouden. De Vrij Nederland: Shell-wetensehappers, aldus het blad, treuzelden een vol jaar, alvorens zij hun bevindingen in een geheim rap- J0 JYlllCl OOFClGGl port durfden te geven. De bron zou grote hoeveelheden water bevatten, waarvan de temperatuur rond het kookpunt ligt. Dit soort water zou het best gebruikt kunnen worden voor verwarming van huizen, kweekkassen (voor tuinders), mijnen en industrie. Binnen een jaar zou de bron rendabel te maken zijn. Twee Angolese vrijheidsstrijders laten weten dat zij de oorlog juist gaan in tensiveren. De MPLA (bevrijdingsbe weging) heeft geen reden om Spinola te vertrouwen. De indruk bestaat, dat de vrijheidsstrijders hem zien als een keuze van Amerika om de Westerse greep op Angola en Mozambique in elk geval te handhaven. Uiteraard ook in DNL aandacht voor de overheidssteun voor de Haagse Post ('plezierig voor dat weekblad'). Maar als de overheid andere weekbla den helpt, moet zij ook De Nieuwe Linie helpen, juist om die zelfstandig heid te bewaren. Elseviers Magazine: Staande op orgelpijpen en wolken staat Gerard Reve op het omslag van Elseviers Magazine. De reden is de voorpublikatie, die het blad heeft we ten te bemachtigen van Reve's nieuwe boek 'Het Lieve Leven'. Daaruit ci teert het blad exclusief enige brieven van Reve aan Simon (Kronkel) Car- miggelt. Een paar citaten uit zo'n brief: 'Nu weet je dat ik mijzelf als een zeer slecht &Zondig mens be schouw, aan die beschouwing van mijzelf tevens een niet gering genot ontleend'. En bij Reve's droom over de hemel: 'Zelfs je zonden worden je ontnomen. Diep vernederend.' Verder in EM veel kommer en ellen de, zoals over Amsterdam (magneet voor zware misdaad), de Tweede Ka mer (de onveiligste plek) en de moord in Bemmel (het onmens van Bemmel dat daar bekend is als •vreemde Annie'). Voorts nog een ver haal waarbij je als mens een lichte huivering niet kunt onderdrukken dat eind deze maand in ons land de eerste reageerbuis-kalfjes geboren zul len worden. De twee nieuwe boeken van prof. dr. L. de Jong over de tweede wereldoor log krijgen in Vrij Nederland ruim EN HAAG Minister Gruijters van ilkshuisvesting en ruimtelijke orde- ng heeft het voorbereidingsbesluit ui de gemeenten Haarlemmerliede i Spaarnewoude om onherstelbare rtiade te voorkomen aan een terrein 'aarop de gemeente Amsterdam in- lustrie wil gaan vestigen, niet vernie- jg4 omdat bij de procedure van het edemmingsgsplan van de twee ge ranten alle belangen tegen elkaar 'orden afgewogen. Hij antwoordt dit vragen van het PPR-tweede kamer- Jurgens. Het terrein langs het ioordzeekanaal is eigendom van de emeente Amsterdam, maar ligt op et terrein van Haarlemmerliede en paarmvoude. Gedeputeerde Staten adden het voorbereidingsbesluit van e twee gemeenten aan de kroon ter chorsing voorgedragen. ITRECHT De leden van de BVA de vakbond voor personeel in het ank- en verzekeringsbedrijf en van dministratiekantoren) die bij de grarische en voedingsbond van het iKV werken, hebben het bestuur gis- eren gevraagd alle leden van de BVA e horen over een eventueel uittreden lit het NKV. Dit zou bijvoorbeeld via en referendum kunnen gebeuren. >eze vraag van de groep personeelsle- len van de vakbond volgt op een voortijdig uitgelekt advies van het IVA-bestuur uit het NKV te treden, Is de federatie tussen het NKV en iVV doorgaat. De BVA heeft negen- iuizend leden, onder wie vrij Veel werknemers van het NKV en de aan gesloten bonden. De bij de agrarische en voedingsbond werkzame BV A-leden hebben het be- 'tuur er nu in een brief aan herin- ïerd, dat het bijna een jaar geleden iet bestuur al heeft laten weten niet in te zullen stemmen met uittreding uit het NKV. Men vindt het principi eel onmogelijk lid te blijven van de BVA als de band met het NKV wordt verbroken. Vorig jaar zou de alge meen secretaris van de BVA, de heer Th. G. Steinmetz hebbqn toegezegd dat het ging om een 'kwestie van tac tiek' en dat er beslist niet aan uittre den werd gedacht. De mededeling van het advies uit het NKV te treden komt na deze toezegging wel in een vreemd daglicht te staan, aldus het personeel van de voedingsbond. Men vindt dat alle leden van de BVA de gelegenheid moeten krijgen zich over deze zaak uit te spreken. Dit 'om te voorkomen dat de opvatting van het bestuur wordt beschouwd als de opvatting van de leden.' UTRECHT Wellicht zullen de goedkope vliegreizen voor studenten en scholieren voorgoed tot het verle den gaan behoren. Dat mag geconcludeerd worden uit de bevindingen van de jeugdorganisatie van het CNV, 'Werkende jeugd'. Deze jeugdorganisatie had een verzoek voorgelegd aan de Rijksluchtvaart dienst om gereduceerde tarieven voor werkende jongeren, naar het voor beeld van de regelingen die gelden voor studenten en scholieren. 'Wer kende jeugd' meende dat soortgelijke goedkope reizen mogelijk moesten zijn voor werkende jongeren voor zo ver die een gedeeltelijke dagopleiding volgen of een vormingsinstituut be zoeken. De Rijksluchtvaartdienst heeft dit verzoek besproken in een werkgroep van de conferentie voor de Europese burgerluchtvaart. In die werkgroep is gebleken dat een toenemend aantal landen er bezwaren tegen heeft dat studenten nog langer als een aparte groep worden be schouwd voor chartervluchten. De di recteur-generaal van de Rijkslucht vaartdienst, de heer H. Raben, vindt het daarom weinig zinvol de mogelijk heden uit te breiden tot werkende jongeren. Volgens hem wijzen de te kenen er op dat de discriminatie tus sen studenten en werkende jongeren haar langste tijd heeft gehad, aldus 'Werkende Jeugd'. De commercieel directeur van het Ne derlands bureau buitenlandse studen tenbetrekkingen (NBBS), de heer D. Veen zegt overigens niet direct afhan kelijk te zijn van de luchtvaartbepa- liingen van de Europese burgerlucht vaart conferentie. 'Als we geen kortingen meer zouden krijgen op de chartervluchten voor studenten, zijn er nog mogelijkheden om goedkopere tarieven op lijndien sten te bedingen'. De NBBS ziet de werkende jeugd als economisch zwakkere groep en zou de- ze jongeren wel willen laten deelne men aan goedkope chartervluchten. Daartoe zijn ook suggesties gedaan bij de Rijksluchtvaartdienst. Maar de NBBS zal zich in de eerste plaats in zetten voor het behoud van goedkope chartervluchten voor studerenden. 'Zolang er geen uitbreiding te ver wachten is, moeten we de bestaande mogelijkheden in elk geval zeker stel len, aldus de heer Veen. HAARLEM De Haarlemse politie heeft in 1973 75 procent van alle ge weldsmisdrijven opgelost. Door extra surveillance liep het aantal inbraken in dat jaar voor het eerst sinds jaren terug. Het aantal inbraken in het eer ste kwartaal van 1974 was 22 procent minder dan in het eerste kwartaal van het jaar tevoren. Bij de minister van binnenlandse za ken is gepleit de korpssterkte met tenminste 20 procent uit te breiden, tot dusver zonder resultaat. De minis ter van Justitie heeft kort geleden mededelingen gedaan over de uitbrei ding van de rijkspolitiekorpsen en B. en W. van Haarlem nemen aan dat er m gelijke zin beslist zal worden over de gemeentepolitie. Van een verslaggever APELDOORN Een dertigjarige vrouw is in haar huis door een in dringer mishandeld en van vijfhon derd gulden, een gouden horloge met gouden armband en een zilveren ster- rebeeld beroofd. De vrouw vertelde de politie dat zij *s morgens om vijf uur gemorrel aan de voordeur hoorde en ging kijken. De onbekende drong daarop naar binnen, dwong haar in de huiskamer te gaan zitten en gaf haar klappen met een stuk hout, waardoor zij buiten bewustzijn raakte. Geruime tijd later kwam zij bij. In het huis heerste toen een chaos. aandacht. De conclusie is, dat 'de ge schiedschrijver des Rijks' in zijn oor deel te mild is. Het aftreden van Brandt wordt door getrokken naar Nixon. Het blad ci teert de formulering van Brandt in zijn afscheidsbrief naar aanleiding van de ontdekte spionnage ('Ik neem de politieke verantwoordelijkheid op mij') en komt tot de uitspraak dat Brandt doet, wat Nixon niet waagde. Een groep Spaanse gastarbeiders bij Hoogovens klaagt dat zij, ook al spre ken zij de (Nederlandse) taal, zij geen goede banen krijgen. Een van hen: 'En dan kan Hoogovens zeggen dat ze er van alles aan doen om het ons naar de zin te maken, iedere werknemer die met goede bedoelingen naar Nederland komt, krijgt na ver loop van tijd de indruk dat hij bedro gen is. Ze komen er allemaal vroeg of laat achter, dat ze alleen geworven zijn voor de slechtste baantjes. Bij VN deze week ook een interessan te aparte boekenbijlage. Haagse Post: Het NKV verloochent z'n eigen af komst, zegt de voorzitter van de Unie BLHP, de heer Anton Hubben in de Haagse Post. Hij voelt zich meer aan getrokken tot het CNV van de heer Lanser. De opstelling van het CNV getuigt, zo zegt hij, net als van de Unie, van evenwichtigheid. De HP heeft na twee lange (en interessante) gesprekken met Hubben de zekerheid gekregen, dat de Unie BLHP uit het NKV gaat stappen. 'Hubben staat op het punt met zijn 35.000 beschaafde en beter betaalde leden het NKV te verlaten.' Hubben heeft trouwens geen hoge dunk van liet' vakbondslid. Hij zegt althans: 'Men stopt er een tientje in om te kijken, hoeveel tien tjes er aan het eind van het jaar aan de onderkant uitkomen. Men doet dat niet uit solidariteit' Voorts in de HP interessante artike len over Frankrijk, Portugal (vooral)' en Columbia. Het omslagartikel gaat over 'de onbekende Sonneveld', een postuum portret. Friso Wiegersma over zijn vriend: 'Hij was vooral een zeer kwetsbare man, iemand die opge vangen en geknuffeld moest worden. Hij wilde zich geborgen weten.' Accent: Het omslagverhaal van Accent werpt de vraag op, of er nog wel voedsel be staat, dat niet schadelijk is voor de mens. Aan het woord komt daarbij onder andere prof. J. G. A. J. Haut- vast ('iedere hap een verkeerde stap'), die al eerder in dagbladen en op de televisie over dit onderwerp in het nieuws was. Prof. A. Heertje (waarvan Vrij Neder land zich in 'Terzijde' afvraagt: wie weet is prof. Heertje ook wel overge voelig voor het oorlogsverleden van zijn nieuwe eigenaar De Telegraaf) schrijft opnieuw over het antisemitis me. Hij verdedigt zich tegen de sugges tie, dat hij de veroordeling van R. Stam in 1965 onlangs voor het eerst in de publiciteit bracht om de PvdA in moeilijkheden te brengen. Hij zegt verder dat hij destijds al toen nog als lid van de PvdA fel tegen de. figuur Stam heeft geprotesteerd, met name bij Vondeling en Den Uyl. Bij het ter perse gaan van deze editie hadden wij Hervormd Nederland nog niet in ons bezit. De bespreking daar van is zodoende achterwege gebleven. DEN HAAG Het aantal werkne mers met arbeidstijdverkorting is aan merkelijk teruggelopen. In de week van 15 tot en met 20 april meest recente cijfers was sprake van 600 vergunningen tot werktijdverkorting, waarbij 8300 werknemers betrokken waren. De vorige maand ging het nog om 10000 vergunningen met in totaal 20.500 werknemers. De daling was voora het gevolg van het beëindigen van arbeidstijdverkor ting bij Bovag-bedrijven in Noord- en Zuidholland, de metaalnijverheid in Limburg en textiel- en confectiebe drijven in Brabant. In de week van 15 tot en met 20 april waren bij arbeids tijdverkortingen o.ra. betrokken: 2500 personeelsleden van Bovag-bedrijven, 2100 in de metaalnijverheid en 1000 in de kleding- en textielindustrie. door Iwan Garay en Cor van Heugten Handboek voor het vissen op kabeljauw, zeebaars, makreel, harder, geep, bot, schar, tong, enz. Met een overvloed aan praktisch® aanwijzingen. Gebonden f 14,50 Verkrijgbaar In de boekhandel HZ UI.VEEM UV WAGENINGEM Df. HELMUT THIEUCKI De hoofdwaarheden ven het christelijk geloof, uiteengezet aan de hand van de Apostolische Ge»*of»- belljdenls - Een sprankelend boek f 18.90 Verkrijgbaar •n de boekhandel ZOMER KEUNINQ WAGENINGEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 17