AGDEBURG BREEKT DOOR Leider Zoetemelk al snel onttroond Minder geld voor spelers FC Groningen Schotten geen probleem voor hockeyers legende Tom Okker iedereen snel af Keer slecht bezette 'Kuip' ziet doek vallen over AC Milans topteam FC Twente verliest Sietze Boiten naar Veendam Spasski-Karpov afgebroken «uw/kwartet donderdag 9 mei 1974 sport t13/k13 jfan onze speciale verslaggever TERDAM FC Magdeburg heeft hét Italiaanse voetbal op- [jeuw een gevoelige nederlaag bezorgd. In het uitermate slecht jchte Feyenoord-stadion versloegen de Oostduitsers, de eerste deg uit de DDR die een plaats in de finale van een Europa Cup- Jernooi behaalde en daarin direct naar de top doorstootte, de ver bekerhouder AC Milan met 20. Een treffer van de Ita- ïse verdediger in eigen doel en een voortreffelijke actie van ;uin beslisten dat Milan volgend jaar van elke deelname in het ropa Cup-gebeuren is uitgesloten. De sterrenploeg, geformeerd jnd Gianni Rivera, kreeg de beloning voor het uiterst behoudende pel. Beide ploegen die de eindstrijd van het Europa Cup-toernooi voor beker winnaars uitvochten, onderscheidden zich op talrijke fronten van elkaar. De Italiaanse bekerhouder wordt nog altijd omgeven door een grote (maar afgrijselijk tanende) reputatie, opge bouwd door triomfen in diverse inter nationale toernooien: AC Milan vero verde in 1963 en in 1969 de Europa Cup I en behaalde in 1968 en in 1973 de titel bij de bekerwinnaars. Verschillende namen van Milanezen hebben in Europa grote bekendheid gekregen, zoals Rivera, Maldera en de Duitser Schnellinger. Spelers overi gens, wier prestaties door het klim men der jaren danig verminderd zijn. Opponent FC Magdeburg daarentegen is een nieuwe formatie in de Europe se top; de Oostduitsers zijn de eerste vertegenwoordigers van hun land in een Europa Cupfinale en manifeste ren daarmee een enorme opkomst van het voetbal in de DDR. Magdeburg is een jonge ploeg (gemiddelde leeftijd 23,2 jaar), die onder leider van de voormalige bondscoach Heinz Krllgel na een eenjarig verblijf in de Oost- duitse eerste divisie, snel in de Ober liga terugkeerde en sindsdien voor een indrukwekkende prijzenlijst zorg de. Ook in stijltype verschilden de beide finalisten: Milan is al jaren berucht om zijn 'catanaccio', een Statisch voet balpatroon, riscoloos en daarom wei nig opwindend, terwijl de Oostduitse formatie zich ontwikkeld heeft tot een snelle iloeg, speels en veel in be weging. 'Wij hebben veel geleerd van het Duitse en Hollandse voetbal', ver klaarde Heinz Krügel de opkomst van zijn ploeg in het Europese voetbalge- beuren. 'Maar ten opzichte van AC Mi lan missen wij natuurlijk een hoop ervaring: we zijn allang blij dat we het zover hebben gebracht'. Krügels uitspraak werd in het eerste kwartier onderstreept door de verrich tingen van zijn pupillen. Magdeburg startte nerveus, verspeelde erg veel ballen en maakte duidelijk een geïm poneerde indruk. Ten onrechte overi gens, want ook de Milanezen legden een uiterst pover spelletje op de mat van de sfeerloze 'kuip'. Het Italiaanse aanvalsstramien was gebaseerd op slechts één spitsspeler (Bigon)' die vanuit het middenveld met passes van ROTTERDAM De wedstrijd tussen AC Milan en FC Magdeburg is één na de slechtst bezochte finales ge weest uit de geschiedenis van het Europa Cup-gebeuren. Eén uur voor de wedstrijd werd nog geschat dat er 7,0'n 8.000 kaarten zouden kunnen wor den verkocht, maar later bleek zelfs die sombere voorspelling nog veel te positief te zijn uitgedrukt. Zowel bin nen als buiten het stadion was het voor een dermate belangrijke wed strijd verontrustend stil. Lege tribunes bleven in een trieste 'Kuip' troef: een situatie die eigenlijk toch uniek is voor een door de jaren heen toch met zoveel publiciteit begeleid gebeuren. Het officiële toeschouwersaantal be droeg uiteindelijk slechts 5.000. ALIAS (ANP). Een privé jet et twee piloten heeft Tom Okker sieren in alle vroegte afgeleverd in lias, waar hij dezelfde dag moest ntreden voor de kwartfinales van t toernooi op het WCT wereldkam- oenschap togen John Newcombe. geschoren verscheen hij een aantal en later aan het ontbijt, liet en pas- nt zijn racket bijspannen, holde epmaai weg om telefoontjes te be hoorden en informeerde benieuwd i reacties op zijn late komst, ant in zijn streven drie heren tege- dienen: zichzelf in de eerste lats, de WCT die de eerste vier anden dit toernooi organiseert, cn WTT, heeft Okker het lang niet ie reen naar de zin kunnen maken. De slust die hem bevangen heeft sinds min of meer genezen werd ver- ard, heeft de toch veel gewenste ten- ipromotors met verbijstering gesla- 11. Sinds hij veertien dagen geleden ar Amerika afreisde heeft Okker er partijen afgewerkt dan hij zou «ten spelen om Wimbledon te win- n, en heeft hij daarmee meer kilo- ters gemaakt, dan Henry Kissinger it in een hele maand. Okkers trip m donderdag 26 april in Amster- d, de dag erop speelde hij in Ver st tegen Tony Roche, vloog door ar het middenwesten om daar zater- Riessen te ontmoeten. Zondag _de een herhaling van deze demon- atie in Greenway in Wisconsin, aandag was Okker in Toronto om ar belangstel ling op te wekken voor -dart van Wereld Team Tennis. De 'erop was hij via Mexico onderweg r Acapulco. waar hij in een zaal t airconditioning achtereenvolgens yo Mayo, Toni Gorman en Jan Ko- versloeg. Maandag werd Tom Ok- weer in Toronto gesignaleerd, ar hij dinsdagavond bij de ope- Igswedstrijd van de Toronto Buffa- Cliff Richey met 62 61 de as bleef. Tijd om de overwinning te iren was er niet, want toen was Okker onderweg naar Dallas, armee is het einde van het heen en er gevlieg nog niet in zicht, want Okker in de kwartfinales van «•combe verliest (volgens de prog- e en gezien het totale ontbreken enige voorbereiding is er alle is op) dan treedt hij vrijdag in igaco aan, zaterdag in Baltimore en st hij weer verder naar Las Vegas, ar 150.000 dollar te verdelen zijn. reislust van het bezige baasje heeft nengde reacties opgeroepen. De za- nlui in Toronto dreigden met de urwaarder als Tom niet op de ope- igsavond zou verschijnen. In Dallas de WCT-directeur Mike Davis hem rst niet meer toelaten. 'Maar dat kan niet doen', verklaarde Okker met grijns aan het ontbijt 'In het con- ct met de WCT staat alleen dat ik oplicht ben wedstrijden te spelen. et dat ik aanwezig moet zijn bij Rconferenties en ook niet dat ik me plaatse moet voorbereiden. Ik geef dat mijn reisschema wat ingewik- ld is geworden omdat ik zelf wed- ijden wilde spelen om routine te ijgen en aan de andere kant de lui n Toronto aan me trokken. Maar ze anen me nergens op pakken'. Okker ht het zelfs niet onmogelijk dat de toenteel wat onderkoelde verstand- uding met de WCT het volgend jaar alle warmte wordt hersteld. 'Het ngt er maar vanaf waar ze mee over tafel komen'. Voorts zal dan eecst de ■estie Barthes' van München uit de ïreld moeten zijn! John Mac Donald iropese directeur van de WCT en m Okker hebben daarover elkaar wat te zeggen. Sinds de gerucht akende affaire, waarbij Okker werd tgesloten onder druk van velen, als itase n Gorman is er geen contact ter geweest. Rivera en Benetti bediend moest wor den. Het weinig aantrekkelijke schouwspel kende in de eerste helft dan ook nau welijks enige sensatie. Milan beperkte zijn offensieve bedoeling (voor zo-ver het Italiaanse speltype dat kent) tot enkele afstandsschoten, die doelman Een van de Oostduitse aanvallen op het doel van AC Milan met van links naar rechts Raugust, Lanzi en Anguilletti. Schulze geen moeilijkheden bezorgden. De beste akties kwamen van de kant van de Oostduitsers, die al na vier minuten recht hadden op een straf schop, toen doelman Pizzaballa een na trappende beweging maakte naar de Magdeburg-spits Sparwasser. Arie van Gemert, tijdens de wereldkampioen schappen in West-Duitsland vertegen woordiger van de Nederlandse scheids- rechterselite, had niets gezien; secon dant Charles Corver evenmin. EIGEN DOEL* Het zich voortslepende duel leek dan ook een 00 ruststand te krijgen, toen de pupillen van Heinz Krilgel op een gelukkige wijze toch nog op 10 kwa men. De technisch vaardige Hoffmann kopte de bal op het middenveld door naar Raugust, die op een knappe ma nier Milans ouderwetse libero Karl Heinz Schnellinger op het verkeerde been zette. De voorzet van de Oost duitser werd door Lanzi verkeerd be oordeeld en de bal schoot via de han den van de verbaasde reservedoelman in eigen doei. 10. De treffer bracht echter geen verande ring in het beeld van de wedstrijd. Milan bleef behoudend spelen, durfde zich amper in de richting van Schul- zes doel te begeven en volstond met enkele solistische akties van Bigon, die één keer zijn vrijstaande aanvoerder Gianni Rivera van een voorzet voor zag. Rivera's kopbal werd door Abra ham echter uit het doel gekopt. Ook Magdeburg had weinig behoefte aan meer aan de wél aanwezige snel heid. De Oostduitsers kregen daarbij toch de beste kansen. Maar Sparwas ser, goed aangespeeld door Raugust kwam door trekkende en duwende Italianen niet tot schieten. De tweede gelegenheid die Krügels formatie van Milan kreeg om de score te verhogen, werd daarna wel benut. Wolfgang Se- guin zag eerst een schot door Lanzi geblokkeerd, maar na een pass van Axel Tyll passeerde hij zijn tegen stander wel: 20. Milan was verslagen. De bluf die ver schillende spelers van Trappatoni had den geuit 'Het zou een blamage zijn voor het Italiaanse voetbal, als we van dit onervaren Magdeburg zou den verliezen, verklaarde Schnellinger nog voor het duel was gevoelig af gestraft. De Westduitser vergat dat AC Milan niet meer de glamourploeg is die het jaren geleden nog was. De ouderdom en de daarmee gepaard gaande vermoeidheid miniseerden de verrichtingen in de slotfase louter tot enkele hardhandige en vervelende overtredingen. Milans spel was uit. Na de 60 nederlaag tegen Ajax om de zogenaamde Super-Cup, werden de Italianen dit jaar opnieuw op Neder landse bodem afgestraft voor het laf fe spelletje, dat hen eens zoveel be kendheid bracht. FC Magdeburg—AC Milan 2—0 (1—0) 44: Lanzi (eigendoel) 10. 73: Seguin 20. Scheidsrechter: Van Gemert. Toeschouwers: 5000. FC Magdeburg: Schulze; Enge. Zapt. Gaube. Abraham; Fommerenke. Seguin, Tyll, Rau gust. Sparwasser, Hoffmann. AC Milan: Pizzabella; Anquiletti, Sabadinl. Lanzi, Schnellinger; Maldera. Tresoldl, Be netti; Bigon. Rivera, Bergaraascht (Turrlnl). In Ronde van Romandië EVOLENE De Italiaan Wladimiro Panizza heeft gisteren de eerste etappe van de wielerronde van Romandie (Zwitserland) gewonnen. Hij legde de 177 kilometer van Genève naar Evolene af in 4 uur, 31 minuten en 30 seconden. Tweede werd zii" landgenoot Giovanni Battaglin en derde Fedor den Hertog. Joop Zoetemelk die de snelste was ge weest in de proloog en dus als leider was gestart, finishte als zesde. Hij had een achterstand van 1 minuut en 12 seconden op een kopgroep van vier renners. HARO HIELKEMA Premies gekoppeld aan recettes GRONINGEN (ANP) Het meren deel van de contractspelers bij FC Groningen is nogal ontstemd over de nieuwe financiële voorstellen die het bestuur van deze eredivisieclub hen heeft voorgelegd. Voor de meeste spe lers loopt het contract met de in fi nanciële nood verkserende semi-prof- club aan het einde van dit seizoen af. Het bestuur van FC Groningen heeft noodgedwongen de contracten moeten herwaarderen. Voor sommige spelers betekende dit een achteruitgang in sa laris van ongeveer veertig procent. Bovendien werden de premies van de a-slectiegroep gekoppeld aan de bruto- inkomsten van de thuiswedstrijden, bij winst 14 procent, bij een gelijk spel 7 procent en bij een nederlaag niets. Deze premies zijn daarop ook van toepassing op de eerstvolgende uitwedstrijd. De meeste spelers vin den deze nieuwe ingreep onaanvaard baar. Zij zullen dan ook fel tegen de ze financiële voorstellen fel tegen de- gende week zullen zij zich er nader over beraden. Het bestuur van FC Groningen, dat gebonden is overleg te plegen met het gemeentebestuur over het totaalbe drag met de contractverlenging ge moeid is, kan zich beslist geen conces sies aan de spelers veroorloven. De begroting voor 'het komende seizoen geeft daartoe geen speelruimte. Een aantal spelers heeft al te kennen gegeven naar het amateurvoetbal te willen. Seguin (rechts) juicht, Magde burg leidt met 2-0. PLOCK FC Twente heeft in Plock een vriendschappelijke wedstrijd tegen het Poolse nationale elftal met 0-2 ver loren. De doelpunten kwamen op naam van Jakobczak en Lato. Roosbroeck (Belg) 4.32.42, 6. Zoetemelk (Ned) zt, 7. Zweifel (Zwlts) zt. 8. Knudsen (Nw) zt. 9. Louis Pfennlnger (Zwlts) zt, 10. Van Impe (Belg) zt. 11. Kuiper (Ned) zt, 18. Wim Prinsen (Ned) 4.35.40, 29. Knetemann (Ned) 4.37.11, 30. Henk Prinsen (Ned), 31. Nidi den Hertog (Ned) zt. 47. Priem (Ned) 4.42.58. 50. Piet van Katwijk (Ned) 4.48.16. Algemeen klassement: 1. Panizza (It) 4 uur 38 minuten, 16 seconden, op, 0.03: 2. Battag lin (It), op .35: 3. Davld (Bel), op 0.38: 4. Fedor den Hertog (Ned), op 1.28: 5. Zoete melk (Ned), op 1.39: 13. Kuiper (Ned), op 4.53: 18. Wim Prinsen (Ned), op 5.57: 29. Knetemann (Ned), op 6.24: 30. Henk Prinsen (Ned), op 6.49: 33. Nidi den Hertog (Ned), op 12.09: 47. Priem (Ned), op 17.26: 56. Plet van Katwijk. RONDE VAN SPANJEx De Spanjaard, Juan Manual' Santiste- ban, heeft de 15e etappe van de Ron de van Spanje gewonnen. De rit ging over een afstand van 210 kilometer van Cangas naar Onis. Santisteban fi nishte in zes uur, 20 minuten en 30 seconden. Tweede werd de Portugees Venceslau Fernandes, in 6:26:03. Santisteban en Fernandes hebben na genoeg de hele rit aan kop gelegen. Op de derde plaats eindigde de Span jaard Antonio Halcon in een tijd van 6:31:37. Jose Manuel Fuente behoudt de gele trui in het eindklassement. Algemeen klassement: 1. Fuente (Sp> 71.49.50. 2. Lasa (Sp) 71.15.58. 3. Agostinho (Port) 71.52.31. 4. Perurena <Sp) 71 52.42. 5. Ocana (Sp> 71.53.16. 6. Uribezübia (Sp) 71.55.05, 7. Gonzalez-Linares (Sp) 71 53.OS. 8 Abileira (Sp) 71.58.24. 9. Danguillaume (Fr) 71.56.49. 10. Vallori (Sp) 71.56.50 VREDESKOERS Tadeusz Mytnik heeft de eerste etappe van Warschau-Berlijn-Praag gewon nen. De Poolse renner legde, de twin tig kilometer van de openingstijdrit van Jablonna naar Nowy Dwor af in 29 minuten en 38 seconden. Geen van de Nederlandse deelnemers slaagde erin zich bij de eerste tien te klasse ren. Eerste etappe: 1. Mytnik (Pol) 20 kilom. In 29 minuten en 38 seconden, met tijdsvergoe- ding 29.03. 2. Pikkoes (Rus) 29.46, met tijds- vergoeding 29.26, 3. Diers (ODld) 29.46, met tijdsvergoeding 29.36, 4. Gorelov (Rus) 30.06P 5. Bartonicek (TsJ) 30.18, 6. Matoesek (Tsj) 30.18. 7. Kaczmarek (Pol) 30.21. 8. Sko- sirev (Rus) 30.37. 9 Schiffner (ODld) 30.37. 10. Henke (Tsj) 30.39. VIERDEAAGSE DUIKERKEN Jean Claude Fussien heeft de eerste etappe van de Vierdaagse van Duin kerken gewonnen. De Fransman ver sloeg in de eindsprint van de groep gereputeerde finishers als Maertens, Merckx, Planckaert, Godefroot en Wright. Eerste rit Is: 1. Fussien (Fra), 194 kilometer ln 4 uur 50 minuten en 0 seconden, met tijdsvergoeding 4.49.59, 2. Maertens (Bel) 4.50.09, met tijdsvergoeding 4.50.04, 3. Merckx (Bel) 4.50.09, met tijdsvergoeding 4.50.07. 4. Planckaerts 4.50.09, 5. Godefroot (Bel), z.t. VEENDAM De op 1 mei 28 jaar geworden Sietze Boiten heeft een tweejarig contract getekend bij de eerste divisieclub Veendam. Boiten is verdediger bij de Noordelijke eerste klasser Muntendam. Hij kwam tien keer uit voor het Nederlands amateur elftal en is hetstellende van een zwa re knieblessure, die hij op 26 april tijdens de eindronde om het Europees kampioenschap voor amateurlanden teams in Rijeka (Joeg.) opliep. Het is nog lang niat zeker dat Leen Barth volgend seizoen voor Ajax gaat spelen. Barth. op het ogenblik achter Jan Ruiter tweede doelman van de Belgische kampioensploeg Anderlec-ht, is door de medische staf van Ajax ge keurd. Daarbij kwam een blessure aan zijn kniegewrichten aan het licht Leen Barth zal op korte termijn op nieuw onderzocht worden. MADRID Nederland-Spanje cn West-Duitsland-Engeland zijn de hal ve finales van het toernooi om de Eu ropese hockey beker. Zowel de beker houders (West-Duitsland) ais de we reldkampioenen (Nederland) plaat sten zich zonder moeite bij de laatste vier door ruime overwinningen op respectievelijk Polen (51) en Schot land (60). Engeland had er een ver lenging voor nodig (21)' tegen Wa les) en met dezelfde score zette Span je het zonder enige illusie in het veld gekomen Frankrijk aan de kant Met deze halve finales is volkomen bewaarheid geworden wat bij het be gin op papier eigenlijk reeds uitge stippeld kon worden. Verrassingen zijn tot nu toe uitgebleven, ook van de Polen en Schotten, die in geen en kel opzicht opgewassen bleken tegen de Europese top. De Polen, die Ne derland goed tegenstand hadden gebo den, ook tegen Ierland tot een alles zins aanvaardbare prestatie kwamen en in Otulakowski over een gevaarlij ke schutter beschikken, mochten nog van geluk spreken, dat de nederlaag niet groter werd. De Schotten, die drie van hun sterkste spelers voor de laatste poulewedstrijd tegen Duitsland vrij-af hadden gegeven, waren ook op voLle sterkte geen partij voor de Ne derlanders, die bij de rust al met 4-0 leidden en zelfs met vervangers voor Kranenberg en Leers (Hans Kruize en doelman Derk Doyer als linksbuiten) nadien nauwelijks in gevaar kwamen. Twee doelpunten voegden zij zelfs nog aan hun totaal toe. Met drie doel punten in deze wedstrijd voor de kwart-finales bracht Ties Kruize zijn totaal in dit toernooi op twaalf, waar mee hij op de scorelijst op eenzame hoogte staat. Ofschoon Schotland in zijn voor-laat ste wedstrijd tegen Duitsland geens zins de indruk had gewekt een drei ging voor Nederland te kunnen vor men, was coach Cees Tania toch niet zo zeker van de goede afloop geweest en had daarom voor de sterkste op stelling gekozen met bovendien op de reservebank voor 't eerst een reserve doelman, alsmede Hans Kruize. Tania kon niet bevroed hebben, dat hij in de rust op beiden een beroep zou moetenvdoen. Zowel Kranenberg (Dij been) als Leefers (lies), welke laatste zich in de eerste helft onderscheidde met twee doelpunten, kreeg last van een oude blessure en mede om alle ri sico voor de nog resterende wedstrij den vrijdag de halve finales en za terdag de wedstrijden om de eerste tot en met de vierde plaats te ver mijden, zette hij de twee reserves in. Van doelman 'promoveerde' Doyer tot linksbuiten, Pierik nam de plaats van Kranenberg in en Hans Kruize ope reerde op het middenveld. 'Het was een noodgreep maar ik kon niet an ders. Je mag nu eenmaal volgens de reglementen niet meer dan twee re serves hebben. En och, we stonden toen al met 40 vooraldus Tani- a, die zijn elftal in de eerste 35 minu ten echter slechts bij vlagen tot wer kelijk kwaliteitshockey had zien ko men. De Schotten trachtten door een grote inzet hun tekort aan technische kwaliteiten te compenseren, maar hun tactisch concept was te simpel om de Nederlandse verdediging, waarin Bart Tamindau als centrale figuur een gave en zeer vertrouwenswekkende partij speelde, te kunnen verontrusten. LENINGRAD De tiende partij ln de tweekamp voor de halve finales van het kandidatenschaaktoernooi tussen de Russen Boris Spasski en Anatoli Karpov is in Leningrad afgebroken. Spasski had wit Er zijn 45 zetten ge daan. Karpov heeft in de tweekamp de leiding met drie overwinningen tegen PAARDENSPORT Jan Maathuis en o- han Helns zullen van vrijdag tot en met zondag deelnemen aan een Internationaal concours hlpplque In Windsor. De wed strijden worden gehouden in een park, dat behoort bij het konloklljk palels. Het Nederldandse duo neemt de volgende paarden mee: Dolman, Paljas. Golden Dream en Kim. HANDBAL George van Noeset trainer van ESCA en oud-doelman van het na tionale handbalteam. zal binnenkort wor den benoemd tot assistent van bonds- oefenmeester Heinz Henneberg. Van Noe- sel blijft daarnaast ESCA trainen. HIJ zal de damesselectie onder zijn hoede krijgen. De Nederlandse damesploeg heeft ln Wertheim-Bettingen ln een oefenwedstrijd tegen West-Duitsland een zware neder laag geleden: 314. Alleen Marijke Schaar behaalde een zege ln het enkel spel. ZIJ versloeg de Duitse kampioene Helga Hoesl met 67, 76. 62. De wed strijd was voor belde teams een voorbe reiding op het toernooi om de Federation Cup, dat volgende week ln Napels wordt gehouden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 13