Wereld in onzekerheid aa aftocht van Brandt Brandt voelde zich ontgoocheld Peilers voorspellen fotofinish voor Giscard Kissingers kansen weer iets beter Voor Guillaume gingen bijna alle deuren open DenUyl: Aftreden van Brandt zware slag voor Europa Soares schrok: al 48 partijen in Portugal Luitspeelster van Vermeer lag op kerkhof Uc KWARTET WOENSDAG 8 MEI 1974 BUITENLAND T7/DRL9/H10 )R geeft nieuws, maar doet verder of neus bloedt MN*, BRUSSEL (lAlP- Reuter, DJ) Het aftreden van Willy Ldt is in vele hoofdsteden in [wereld, maar vooral in Euro ervaren als een grote schok, de Westeuropese hoofdsteden vraagt i zich bezorgd af wat de gevolgen en zijn voor de ontwikkeling van de ■opese Gemeenschap, die toch al een ekende crisis doormaakt In de teuropese landen heerst diepe on tbeid over de Westduitse Oost- itiek, die daar wordt beschouwd als ntbeerlijk voor de verdere normali ng van de betrekkingen tussen t en West in Europa. EEG-kringen in Brussel werd het uws van Brandts vertrek met gro- jezorgdheid ontvangen. Men vroeg i af of de opvolger van Brandt wel nveel interesse zou tonen dn de ropess Gemeenschap als de 'Euro- ie bondskanselier'. 'Het vertrek van mdt is een groot verlies voor Euro- aldus de Franse minister van bui- ijandse zaken Michel Jobert Fran- s Mitterrand, de Franse presidents- ïdidaat voor links, noemde Brandts ■ngaan een voorbeeldige les in de- (cratie. Brandts aftreden overscha- rde gisteren oók de Intensieve he eldagen die in Brussel werden ge ilden over de Italiaanse economi- j crisis. de VS zijn gisteren geen officiële cties binnengekomen. Wel werd het nws door het State Department •r verrassend' genoemd. Amerikaan- functionarissen hebben te kennen ■even dat zij de benoeming van mut Schmidt als Brandts opvolger len verwelkomen. Schmidt heeft de utatie de Amerikanen aanzienlijker istiger gezind te zijn dan Brandt, die rzichtig tussen 'Europeanen' en 'At- ici' laveerde. st-Europa officiële reacties uit de Oosteuro- i landen waren gisteren feitelijk en al kort In de DDR, werd het aftre- ^ivan Brandt zeer kort en zakelijk teld door het staatspersbureau Bericht werd dat de DDR en het uur van de partij de gebeurtenissen Vest-Duitsland beschouwen als een me aangelegenheid van het buur- teld. Over het feit van Guillaume's - mage hij was een agent van de e, R werd niet gerept, hoewel het itduitse dagblad Frankfurter Allge- ne Zeitung gisteren berichtte dat lostduitse partijleider Erich Honec- persoonlijk verantwoordelijk is ge- st voor de spiónageactiviteiten van llaume. io Boedapest in Hongarije gaf de dd van Brandts aftreden aan de itse oppositie die de bondskanselier jat defensief had gedrongen en zijn De voorzitter van de CDU, Helmut Kohl flinksj, en de Bondsdagfractievoorzitter van dezelfde partij, Karl Carstens (midden;. waren vrolijk gestemd op een vergadering naar aanleiding van het aftreden van Willy Brandt als bondskanselier. Oostpolitiek hadden afgekamd. Polen heeft gemeld dat de leiders daar ho pen dat het vertrek van Brandt niet zal betekenen dat dit een negatief ef fect heeft op de Duits-Poolse betrek kingen en de Westduitse deelname aan het proces van ontspanning in Europa. 'Voortzetting van deze ontspanning en de verdere uitbreiding ervan is van levensbelang voor alle natiën en sta ten op ons continent', aldus de Poolse regeringswoordvoerde r. Het Poolse publiek had het nieuws met verrassing en met leedwezen ontvan gen, zo voegde hij eraan toe. De Tsje- choslowaakse radio, die eveneens het nieuws gaf zonder over de spionage te praten, noemde Brandts heengaan het gevolg van een lastercampagne. Moskou Het Russische persbureau TASS be richtte over Brandts aftreden in een feitelijk communiqué van 34 woorden, zonder verder commentaar. Aangeno men wordt dat de Russische leiders weinig ingenomen zullen zijn met Brandts aftreden. Breznjew merkte eens op dat hij Brandt de enige man vond, die de moeite waard was om mee te spreken. Tussen beide heren was in de afgelopen vier jaar een uitstekende werkrelatie ontstaan. Volgens waarne mers moet het voor Moskou een teleur stelling zijn dat Brandt is opgestapt we gens de mogelijke nieuwe problemen die rijzen ten aanzien van de Europe se Veiligheidsconferentie. Het Krimlin wil deze afsluiten met een super-top conferentie van leiders van 35 deelne? mende landen, waartegen nogal veel verzet is gerezen. Van Brandt werd ver wacht dat hij zich zou inzetten om de bezwaren tegen deze top weg te nemen. Van een verslaggever DEN HAAG 'Het aftreden van de Westduitse bondskanselier Brandt is een zware slag voor Duitsland, voor Europa en voor de socialistische be weging' verklaarde minister-president Den Uyl gistermorgen Volgens Den Uyl berustte Brandts leiderschap niet alleen op zijn politieke doelstellingen maar evenzeer op het morele respect dat hij afdwong. 'Met de aanvaarding van de politieke verantwoordelijkheid in de spionagezaak bevestigt Brandt zijn uitzonderlijk menselijk formaat Maar een europa zonder Brandt is verarmd', aldus Den Uyl. KVP-fractievoorzitter Andriessen noemde Brandts aftreden 'tragisch'. Andriessen zei te hopen dat de Oost- West-toenadering er niet door ge schaad zou worden. De VVD-Tweede Kamer-fractie verklaarde Brandt's af treden te betreuren 'Brandt heeft als een rots in de branding Berlijn voor het Westen behouden', De VVD-frac- tie prijst Brandt voor zijn ontspan- ningspolitiek en voor ae weerstand die hij bood aan links-socialistische druk; De fractievoorzitter van de PvdA in de Tweede Kamer, Ed van Thijn, zei 'geschokt' te zijn, hij noem de het aftreden een zware slag voor de socialistische beweging in Europa. De D'66-fractie in de Tweede Kamer A-erklaarde 'ontsteld' te zijn. 'Hoewel de principiële nouding van de bonds kanselier respect afdwingt, moet het aftreden als een groot verlies worden beschouwd voor Europa'. Burgers ontwapend LISSABON (UPI, Reuter, AP) De Portugese socialistenleider Mario Soa res heeft een beroep gedaan op de politieke groepen die na de staatsgreep als paddestoelen uit de grond zijn ge komen om zich bij grotere aan te slui ten. Er zijn nu in totaal al 48 partijen en de democratie wordt volgens Soares opnieuw bedreigd als die allemaal gaan dringen om in de regering te ko men Hij verklaarde ook waarom de communisten zo belangrijk zijn bij de vorming van de regering. De regering krijgt met zulke belangrijke proble men te maken, in de behandeling waar van zoveel risico's schuilen, 'dat de communisten de verantwoordelijkheid met ons moeten delen'. Inmiddels zijn in Portugal 'de drie Ma ria's' vrijgesproken. Zij verwierven de sympathie van vele vrouwenbewegin gen in de wereeld door haar moedige houding tijdens het tegen haar aange spannen proces wegens literair werk dat voor 'pornografie en schennis van de openbare eerhbaarheid' was gehou den. Onder donderend applanus van de publieke tribune sprak rechter Acacio Lopes Cardoso de drie vrouwen vrij en hij spoorde haar zelfs aan haar literaire arbeid voort te zetten Tijdens de vo rige openbare ziting in de zaak van de drie Maria's had het openbaar ministe rie al aangedrongen op vrijspraak we gens gerek aan bewijs. BURGERS ONTWAPEND Inmiddels laat het militair bewind in Mozambique zijn macht in Lorengo Marqués opvallend duidelijk voelen. Helikopters lieten gisteren duizenden pamfletten neerdwarrelen met waar schuwingen aan de bevolking dat de junta streng zou optreden tegen even tuele burgerlijke ongeregeldheden. Di plomatieke bronnen melden dat de strijdkrachten honderden leden van een burger-militie ontwapend hebben. Vol gens deze bronnen was het leger bang dat rechtse militialeden de uit gevan genschap ontslagen Frelimo-sympathi- santen opeigen houtje zouden gaan 'berechten'. Francisco Costa Gomes, tweede man van de junta heeft tegenover verslag gevers in Lissabon verklaard dat de amnestie voor politieke gevangenen in de kolonie niet van toepassing is op gevangen genomen guerilla's. Dat kan volgens hem pas als de verzetsstrijders de wapens hebben neergelegd. Volgens Soares waren de leiders der bevrijdingsbewegingen onder de in druk van de vrijlating der politieke gevangenen. 'Zij willen geen van alle van Mozambique en Angola een Kongo maken, waar het plotselinge eind van het Belgisch bewind een periode van chaos veroorzaakte', zei hij. Hij zei voorstander te zijn van onmiddellijke besprekingen met de bevrijdingsbewe gingen, maar voegde eraan toe dat ook de rechten der blanke kolonisten be schermd dienen te worden. De commu nisten eisen anders dan de socialis ten een onmiddellijke overdracht overdracht van d gebieden aan de be vrijd ingsbewegingen. PARIJS (AP, AFP, Reuter, UPI) De strijd om het Franse presidentschap tussen Francois Mitterrand en Valéry Giscard d'Estaing wordt een nek-aan-nek race, waarbij ongeveer 200.000 kiezers de beslissing kunnen brengen. Dit is de conclusie van een opinieon derzoek, waarvan de resultaten giste ren in het Franse dagblad L'Aurore zijn gepubliceerd. Volgens deze studie zou Giscard in zijn tweede ronde, op zondag 19 mei, 50,4 procent stemmen krijgen, tegen 49,6 pet voor Mitte- rand. Volgens het opinie-instituut (Publi- métrie) zal 12 procent van de stem men die in de eerste ronde op Cha- ban-Delmas zijn uitgebracht naar Mit terrand gaan en 68,5 procent naar Gis card. De Parijse pers heeft gisteren mel ding gemaakt van ontevredenheid in gaullistische kringen over het feit dat noch premier Pierre Messmer noch de minister van binnenlanfse zaken Jac ques Chirac de campagne van de ÜDR-kandidaat Chaban-Delmas actief hebben gesteund. De gaullistische par tij UDR heeft zich nu achter Giscard geschaard. Maar volgens zegslieden in Parijs is het besluit genomen op een uiterst tumultueuze vergadering, waaruit bleek dat lang niet alle gaul listische toplieden met dit besluit in genomen waren. Hulp Giscard heeft inmiddels de huip ge kregen van een der trouwste aanhan gers van generaal de Gaulle. Het is Gaston Palewski, voormalig voorzitter van de Franse constitutionele raad, oud-ambassadeur in Rome en ex-mi- nister. Ook Jean Royer, die onafhankelijk campagne heeft gevoerd ten bate van LONDEN (UPI) Scotland Yard heeft het In februari van dit jaar ont vreemde schilderij De Luitspeelster van Vermeer maandag teruggevonden op een klein kerkhof bij het zieken huis van de H. Bartholomeus in Lon den. Men was daar naar aanleiding van een anoniem telefoontje gaan zoe ken. Het schilderij (dat naar s.hat- ting 13 miljoen gulden waard is) stond, gewikkeld in een krant tegen een grafsteen en had enigszins van vocht te lijden. Nadat het schilderij op 24 februari uit een museum in een Londense buitenwijk was ontvreemd kreeg de Times een brief met een stukje doek van het schilderij waarin de overbrenging werd geëist van twee Ierse vrouwen naar een gevangenis in Noord Ierland. Zij worden nu in En geland gevangengehouden op verden king van aanslagen ir Londen. de kleine middenstand, tegen abortus en pornografie, en daarmee iets meer dan drie procent van de kiezers ach ter zich kreeg, heeft zijn aanhangers aangeraden in de tweede ronde op Gis card te stemmen. Royer merkte op dat met een triomf voor Mitterrand een socialistisch-communistische alli antie aan de macht komt die zal lei den tot een 'maatschappij van de mas sa en een bureaucratische, totalitaire staat. NICOSIA (Reuter, UPI, AP) Met de bevestiging dat zijn besprekingen met Kissinger 'nuttig en constructief meer zeg ik niet' was, is gisteren minister Gromiko van Cyprus naar Moskou gevlogen. Kringen rond Kis singer. die naar Jeruzalem terugkeer de. zijn ervan overtuigd dat het in dien het met de troepenscheiding op Golan niet mocht lukken, dit niet aan de Russen zal liggen. Er is volgens hen enige voortgang, maar de komende twee dagen worden volgens hen beslissend wat betreft de mogelijkheden tot een akkoord. Wèl zei een oudere Amerikaanse diplo maat dat er weliswaar geen Sowjet-te- genwerking blijkt, maar dat een beet je meer Sow jet-medewerking welkom zou zijn. iddels is de Israëlische vice- premier Yigal Allon in de Knesset hevig aangevallen door oppositieleider Begin, omdat hij reeds aan Ameri kaanse druk zou hebben toegegeven. Deze ontkende dit. Allon zei dat er hier en daar vooruit zicht op een akkoord met Syrië leek te dagen maar was er niet zeker van of Kissinger zou slagen. Hij bezwoer de leden van de Knesset dat een openbaar debat nu de onderhandelin gen gaande zijn de zaak grote schade zou kunnen doen. Wel noemde hij een aantal bekende richtlijnen die Is raël bij de onderhandelingen voor ogen houdt. De Libanezen melden een Israëlische patrouillewagen in brand te hebben geschoten toen deze op Libanees grondgebied kwam om van een andere zijde het Hermongebergte te bestij gen. Israël heeft dit ontkend. DOOR JAAP DEN BOEF 'Er zijn tijden dat men gaat denkendat iemand niets bespaard blijft'. Deze ivoorden, bijna twee weken geleden door bondskan selier Willy Brandt uitgesproken in de Westduitse Bondsdag, wa ren een duidelijke aanwijzinghoe de ontgoocheling zich had meester gemaakt van de man die een jaar geleden nog door vriend en vijand iverd bewonderd, maar die zich sindsdien langzaam maar zeker in de steek gelaten voelde door zijn naaste mede werkers. De ontmaskering tenslotte van Gllnter Guillaume, één van zijn drie persoonlijke adjudanten, die tevens een topfunctionaris van de geheime dienst van de DDR bleek te zijn, moet voor Brandt een klap geweest zijn, die hem de moed heeft ontno men, nog langer als kanselier aan te blijven. Brandt heeft zelf wel ge zegd, dat het hem bijzonder zwaar was gevallen een zakelijke advies volgend zijn in het geheim al ontmaskerde medewerker Guillaume naast zich te verdragen en hem zelfs op vakantie naar Noorwegen mee te nemen; het Is zeer waarschijnlijk dat Brandt de vaag geformuleerde verdenking niet ernstig heeft geno men. Des te groter was de ontgooche ling, toen de kanselier uit Cairo in Bonn terugkeerde qn vernam, dat Lij inderdaad een adder aan de borst had gekoesterd. Er was voor Brandt geen enkele re den om de verantwoordelijkheid voor het gebeurde op zich te nemen en nog minder om heen te gaan als kanselier. Anderen waren verant woordelijk voor het feit, dat Guil laume op de belangrijkste post dn de naaste omgeving' van Brandt kon worden benoemd. Eén van hen is minister van binnenlandse zaken Hans-Dietrich Genscher, Md van de liberale FDP, wiens diensten op de hoogte hadden iroeten zijn van het feit, dat Guillaume al vóór zijn zoge naamde vlucht naar West-Duitsland een belangrijke plaats innam bij de Oostduitse volkspolitie en het minis terie voor de veiligheid van de staat. Anderen Een andere medewerker van Brandt, de sociaal-democraat Horst Ehmke, thans minister voor de posterijen, maar in 1970 bij ce benoeming van Guillaume nog als hoofd van de kanselarij de meest invloedrijke fi guur in de omgeving van Brandt, draagt een tenminste even grote ver antwoordelijkheid als Genscher. Hij verzuimde de contra-spionagedienst om inlichtingen over Guillaume te vragen en verschuilt zich thans ach ter het feit, dat deze dienst hem niet uit zichzelf heeft gewaar schuwd. Ehmke voert voorts aan, dat hij Guillaume zelf onder handen heeft genomen, voordat hij met diens benoeming instemde. Hoeveel waarde daaraan moet wor den toegekend, kan men opmaken uit het feit, dat Ehmke zelf een ge vluchte Sudetenduitser is, wiens hu welijk met een Tsjechoslo waakse vrouw enkele jaren reden gaf tot de openlijk geuite vrees, dat hij op de belangrijke plaats die hij in de om geving van Brandt innam, een vei ligheidsrisico was geworden. Ehmke was ook de man, die zeer bedenkelij ke methoden gebruikte om sociaal democratische Bondsdagleden 'over te halen' vóór de omstreden verdra gen met Rusland en Polen te stem men. Vorig jaar nog klaagde hij 'o- ver het gebrek aan solidariteit in de SPD omdat men er bezwaar tegen had gemaakt, dat Guillaume de kan- seMer zou vergezellen naar Noorwe gen, Druüpel Genscher en Ehmke weigeren echter ook maar de geringste verantwoor delijkheid te dragen voor de groot ste blunder, diie in de nog jonge ge schiedenis van de Bondsrepubliek werd begaan. Min of meer houden de beide ministers elkaar de handen boven het hoofd. Deze houding heeft er ongetwijfeld toe bijgedra gen, dat Brandt besloot, zelf de ver antwoordelijkheid op zich te nemen en daar onnodig overigens de uiterste consequenties uit te trek ken. Er is echter reden om aan te nemen, dat hij niettemin als kanse lier zou zijn afgetreden. Het geval Guillaume is voor hem de druppel geweest, die de emmer van teleurge stelde verwachtingen deed overlo pen. Willy Brandt, 50 jaar geleden in Kiel geboren als Herbert Frahm, uitgeweken om aan de greep van de nazi's te ontkomen, moest veel te genstand overwinnen, toen hij na de capitulatie van Hit!er-DuiIsland in zijn vaderland terugkeerde. Zijn af komst, zijn rol als 'emigrant' gedu rende de tweede wereldoorlog, wer den tegen hem uitgespeeld toen hij zich als sociaal-democraat in de ac tieve politiek begaf. Niettemin werd hij 'regerend burgemeester van West-Berlijn', een in die tijd bijzon der belangrijke functie. Er deden zich opnieuw moeilijkheden voor toen Brandt door de SPD naar vo ren werd geschoven als kandidaat voor het bondskanselierschap. Ook voor de nieuwe hetze overi gens met de oude argumenten g.ng Brandt niet uit de weg. En na dat hij minister van buitenlandse za ken en vice-kanselier was geweest in het coalitiekabinet van de christen democraat Kurt Kiesinger, slaagde hij er in, met de steun van de naar links gezwenkte liberalen, zelf het kanselierschap te bemachtigen. Het heeft hem aanvankelijk grote ge noegdoening gébracht omdat zijn po gingen de betrekkingen met de lan den van Oost-Europa te normalise ren en toenadering in Europa moge lijk te maken, internationaal grote waardering vonden. De onderschei ding met de Nobelprijs voor de vrede was voor Brandt van persoonlijke, meer dan politieke, betekenis. Ontluistering De voldoening heeft echter niet lang geduurd. De wijze waarop de norma lisatieverdragen met Rusland en Po len en later ook het bastisverdrag met de DDR moesten worden 'door gedrukt' in de Bondsdag, werkte al ontluisterend op het image van Brandt. Het gunstige resultaat bij de vervroegde Bondsdagverkiezingen van 19 november 1972, dat wat de SPD betreft volledig aan de popula riteit van Brandt moet worden toe geschreven, leek in één klap een eind te hebben gemaakt aan de pro blemen van de kanselier. Het mocht echter niet zo zijn. Brandt werd de gevangene van de quasi-revolutionai- re praktijken van de jonge socialis ten (Jusos) en het verzet van de li berale coalitie-partner tegen socialis tische experimenten. Daar bleef het echter niet bij. De. kanselier moest ook ervaren, dat de door de Sowjet-Unie mogelijk ge maakte 'Ostpolitik' strandde op de weigering van de DDR, de in het vooruitzicht gestelde toenadering een kans te geven. Hij trok hieruit eerlijke consequenties, die hem kwa- Een enige tijd geleden genomen foto van Willy Brandt met rechts van hem Giinther Guillaume, de man wiens spionage aanleiding werd tot het aftreden. lijk werden genomen door één van zijn belangrijkste politieke vrienden, de vroegere communist Herbert Wehner. Deze vond het nodig om tijdens een bezoek aan Moskou een aanval op Brandt te doen en hem gebrek aan leiderskwaliteiten te ver wijten. De kanselder is toen al van plan geweest, de leiding uit handen te geven. Wehner deed echter of zijn woorden verkeerd waren uitge legd en Brandt bleef. Vakbonden De kanselier, die na de verkiezingen van 1972 het Liefst na verloop van tijd zijn zenuwslopende functie aan een jongere politicus zou hebben overgedragen, overwoog ook af te treden toen de vakbonden hem een morele klap toedienden door een achteraf volkomen onnodig gebleken algemene staking uit te roepen. Opnieuw heeft men Brandt toen kunnen overhalen aan te blijven. Maar het vuur v.as niet van de lucht De SPD leed zware verliezen bij tussentijdse verkiezingen in de stad-staat Hamburg, de deelstaat Rijnland-Palts, de deelstaat Slees- wijk-Holstein en in het bolwerk van de Jusos, Noord-Hessen. De zwaar aangeslagen Brandt heeft na een ernstige controverse met minister van financiën Helmut Schmidt, die hem nu als kanselier zal opvolgen een grootscheepse poging gedaan, zijn geschonden pres tige en dat van de SPD te herstel len. De verkiezingen in het Saarge- bied leken een begin van dat herstel te zijn. Maar de affaire-Guillaume was voor Brandt persoonlijk een on herstelbare vergissing, die zijn ge loofwaardigheid blijvend zou aantas ten. Het aftreden van Brandt is on getwijfeld nog verhaast door het feit, dat volgende week de liberale minister van buitenlandse zaken, Walter Scheel tot opvolger van pre sident Gustav Heinemann (SPD) zal worden gekozen. Reorganisatie Het vertrek van Scheel uit het coali tiekabinet maakt een reorganisatie noodzakelijk Nu Schmidt Brandt als kanselier gaat opvolgen, kan hij met een grote schoonmaak houden, als hij dat tenminste nodig oordeelt. Schmidt staat er om bekend, dat hij tot de rechtervleugel van de SPD behoort en dat hij gebeten is op de Jusos en hun politieke vrienden. Ook Genscher, die de plaats van Scheel zal innemen, behoort tot de rechtervleugel van zijn partij, de M- berale FDP. Verwacht mag worden dat toenadering tussen de coalitie partijen zal leiden tot verscherping van net conflict tussen de SPD-lei- ding en de Jusos. BONN, HAMBURG (AP, DPA, Reuter, UPI) De Oostduitse >pion Giinther Guillaume, Willy Brandts vroegere medewerker en ie man die de Westduitse bondskanselier ten val heeft gebracht, heeft sinds september 1970 toegang gehad tot alle itukken, met uitzondering van de documenten met de klassificatie strikt geheim'. Dit staat in een 16-pagina'$ tellende verklaring over de spionage-affaire, die de bondsregering enkele uren voor het aftreden van Brandt heeft gepubliceerd. De Westduitse binnenlandse veiligheidsdienst had een 'verklaring van geen bezwaar' tegen Guillaume afgegeven in een schrijven aan de instantie die verantwoordelijk is voor de veiligheid van de bondskansclarij. Guillaume was op 28 januari 1970 in dienst getreden bij de economische afdeling van de bondskanselarij, het departement van Brandt In de verklaring van de Westduitse regering wordt er voorts aan herinnerd dat Guillaume zich in 1956 als 'Oostduits vluchteling* in de Bondsrepubliek heeft gevestigd. Zijn antecedenten zijn toen onderzocht De contraspionagedienst had toen een verdere controle van de gegevens over Guillaume aanbevolen. Maar deze dienst had tevens meegedeeld dat de bestaande verdenkingen niet voldoende reden waren om Guillaume's carrière te benadelen. Uit de regeringsverklaring blijkt voorts dat Guillaume onder meer dc beschermeling was van George Leber, de huidige minister van defensie. Leber had de DDR- agent 'betrouwbaar' genoemd Het Hamburger Abentblatt, een van de kranten die tegen de Westduitse regeringscoalitie zijn, heeft geschreven dat Willy Brandt is afgetreden omdat hij met chantage werd bedreigd. Volgens het blad had Guillaume gedreigd 'alles' te zullen vertellen als hij niet werd ingewisseld met de DDR tegen Westduitse spionnen die daar gevangen worden gehouden. Een Westduitse regeringswoordvoer der heeft dit bericht als 'geruchten' bestempeld. De 47-Jarlge Giinther Guillaume, Is twee jaar na zijn benoeming op Brandts' bureau bevorderd tot medewerker van de bondskanselier voor partijpolitieke aangelegenheden. HIJ was ln 1970 aangesteld door Horst Ehmke, die toen nog chef van de bondskanselarij was. Ehmke is' thans minister voor technologie. Guillaume sloot zich na zijn vlucht uit Oost-Duitsland aan bij de sociaal-democratische SPD en wist zich door hard werken snel ln de partij omhoog te werken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 9