Harde criminaliteit steviger aanpakken' Stippen op pak wasmiddelen: nog 'n plan Kamer verdeeld over wijzigen zondagswet ^redding Regering wil trachten internationaal verdrag over drugs te wijzigen foorzitter christelijke politiehond: staan voor onmogelijke taak «•Systematischer bestrijding van Sillegale wapens' Rondvlucht boven Wadden Helemaal géén succes hij acties voor hehoud Wadden Schakel: Waarom autoverzekeringen soms toch duurder? Indiase spoorwegen deels lamgelegd Staking Britse technichi op til Makarios maakte bij Kissinger herinneringen los voor vakman en gezin -Sa ÏSB3S* .«Sr- SKHffi?" 10." '11; Weer vier Noordieren bij aanslagen gedood Zeepfabrikanten overleggen over 'informatief etiket' Hoe minder stippen, hoe beter E ;OUy/KWARTET WOENSDAG 8 MEi 11174 BLMNIENTjAAID/BITTKN'ILALAO K5 la/Van onze sociaal-economische redactie PINTERS WIJK De politie verkeert in de feitelijke onmogelijkheid de belangen van de burgers g^oldoende te beschermen. Het gevolg is dat intimidatie en geweld steeds meer om zich heengrijpen. i/e gevers van strafbare feiten bij de politie worden door de daders van die strafbare feiten afge- rtoi2d. De recherche vindt in haar werk ernstig hinder vanwege de intimidatie van getuigen door de Onderwereld. Het resultaat is dat de burgerij zich steeds meer bedreigd gaat gevoelen. De heer D. Lok, voorzitter van de bond van Christelijke Politie-Ambtenaren in Nederland, zei dit gisteren op D e vergadering van zijn bond in Winterswijk. aï het reeds bestaande tekort van de vastgestelde organieke sterkte enige jaren eerder in te lopen dan aanvan kelijk in de bedoeling lag. Het euvel dat die bezetting ver bij de reëel ver eiste sterkte achterblijft wordt daar door beslist niet aangetast', aldus de heer Rook. Hij betreurde het dat 'door onderling politiek gekrakeel' drie moties in de Kamer zijn verwor pen die ten doel hadden het politie korps te versterken. 'We hebben de indruk dat sommige kamerfracties eerder dan de taakuitoefening van de politie te steunen erop uit zijn het de politie steeds moeilijker te maken'. Prinses Beatrix en prins Claus maakten gisteren bij hun bezoek aan Friesland in een helikopter een rondvlucht boven de Waddenzee. Van een verslaggever LEEUW ARDEN 'We hebben eigenlijk in het geheel geen succes geboekt. Nog altijd nemen de bedreigingen toe'. Zo reageerde de voorzitter van de landelijke vereniging tot behoud van de Waddenzee, de heer T. F. J. Pronker gisteren tijdens een bijeenkomst in het Harlingse Waddenhuis op de opmer king van prins Claus, dat de vereniging tot nu toe toch al veel succes geboekt heeft. De heer Pronker sprak zelfs de vrees uit dat het over vijf jaar met de Wadden gebeurd is. Het bezoek aan het Waddenhuis was onderdeel van een driedaags bezoek van prinses Beatrix en prins Claus aan Friesland. Op de eerste dag, gisteren, wer den zij met verschillende aspecten van de milieuproblematiek geconfronteerd. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gisteren verdeeld gerea geerd op een wetsontwerp om het gemeenten onmogelijk te maken zwembaden op zondag gesloten te houden. bepleitte naast de inzet van meer «happen en materieel het vol- gUjkerprijS mag J illegale wapenbezit door in volle- twee cent omhoog ige dienst zijnd personeel. ADVERTENTIE v Verbetering van de hulpmiddelen die de politie voor operationele doe- h0 Jenden ten dienste staan. Hij dacht p onder meer aan computergebruik en ersterking van de informatiedien- 7 ten. Steviger en meer gecoördineerde vianpak van de harde criminaliteit, t Een betere coördinatie tussen het lijopenbaar ministerie en de politie. e [waad fooral over de onmogelijkheid van de nd olitie om wegens gebrek aan man- p^racht het illegale vuurwapenbezit te ist estrijden maakte de heer Rook zich B« waad. 'Iedere dag is daardoor het le raren van de burgers in gevaar en in xu og grotere mate dat van politieamb- ari enaar. Binnen drie maanden werden 1 vee onzer collega's daarvan het slachtoffer en het moet eigenlijk een onder heten dat het tot twee be- Xo erkt is gebleven. Het aantal gevallen W aarin politieambtenaren worden be- B choten of waarin zij met vuurwapen- ijk ebruik worden bedreigd neemt hand lo( ver hand toe', aldus de heer Rook. hr egen deze achtergrond vond de heer ke ook het 'uitermate vreemd dat er y ier en daar nog voorschriften be- taan die de politieambtenaar het fei- L lijke gebruik van de aanwezige poli- iekarabijn onmogelijk maken'. En: ^rjHet gaat over karabijns van een zeer erouderd model Het schijnt -di og altijd van het goede teveel te zijn anneer de politie in strijd tegen de 5 eeds driester optredende misdadiger (er snelvuurwapens zou kunnen be- chikken'. beheer Rook. legde opnieuw de na druk op de grote onderbezetting in het politiekorps. Minister Van Agt 'h beeft een extra werving beloofd van v acht- h negenhonderd aspiranten: 'De- na e maatregel heeft tot strekking op A ivefVervolg van pagina 1 Je PvdA vindt dat minister Vrede zin» de defensiestructuur veel ingrj- n lender en reel meer kostenbesparend fan wijziger. door van het idee af te tappen dat Nederland drie krijgs- cvi aachtdelen moet handhaven. De ru; vdA gaat met dit standpunt veel ver- 3 Ier dan de altijd gduite wens dat er Kjleze kabinetsperiode vijftienhonderd m mijoen op defensie bezuinigJ moet •orden. Door een begrotingstechnisch oefje en óa inflagie sorden deze vijf- ienhonderi miljoen makkelijk ge- aald. Da' foefje, door de PvdA zelf eïntroducïerd, houdt in dat een be- 01 uiniging van bijvoorbeeld 150 mil- oen in 1973 in de daarop volgende ja- 0" en wordt doorgeteld zodat deze een- ra ïalige bezuiniging in vier jaar wel hu eshonderi miljoen gulden oplevert t n politiek Den Haag wordt verwacht oil lat minister Vredeling voorlopig het - Ijeen stijf zal houden en eventueel t zijn ontslag zal dreigen als een lelijke oplossing van de g rezen te- instelliig nirt mogelijk blijkt. In af- achting van deze oplossing kan de lefensieiota niet worden afgerond, 'olgens de oorspronkelijke plannen iu deze al op 2 mei naar de NAVO Brussel wprden gestuurd, maar dat nog steeds niet gebeurd. Betwijfeld ordt daardoor of het minister rede- ng no; wel zal lukken deze nota, zo als hij heeft toegezegd, in juni bij de Tweede Kamer in te dienen. ADVERTENTIE 'Ik wil graag een nieuw tapijt v«or mijn verjaardag Van een verslaggever AMSTERDAM De hoogste toegesta ne consumentenprijs voor suiker gaat met ingang van vandaag twee cent omhoog tot 1.31 per kilo. Deze prijsverhoging is volgens het mi nisterie van economische zaken een gevolg van de ongewoon hoge prijs van importsuiker. Die importsuiker is nodig voor aan vulling van de voorraden. Voor die aanvulling zengen de suikerfabrieken. De fabrieken mogen nu een mengprijs berekenen voor élle door hen afgele verde suiker, of die nu zelf geprodu ceerd of geïmporteerd is. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Als gevolg van de in voering van de maximum-snelheid ge beuren er veel minder ongelukken, waardoor de verzekeringen veel min der schade behoeven uit te keren. De resultaten van de autoverzekeraars zouden lierst vijf tot acht maal beter zijn geworden. De heer Schalie (ARP) heeft daarom aan de minister van ver keer en waterstaat en diens collega van economische zaken gevraagd, waarom, ondanks deze ontwikkeling, bepaalde autoverzekeraars toch nog hun premies hebben verhoogd. Het kamerlid, dat zijn gegevens ontleent aan een radio-programma van de AVRO, vraagt de regering indien nodig tegen deze autoverzekeraars op te treden. NEW DELHI (Reuter) De Indiase spoorwegen die elke dag een half mil joen ton vracht en ongeveer zeven miljoen mensen vervoeren, ^dreigen te worden lamgelegd door steeds verder om zich heengrijpende stakingen van het bedienend personeel uit protest tegen de snelle daling van zijn reële loon. De hele loonsom die de overheid in India betaalt, zou bij inwilliging van de eisen njet honderd procent moeten stijgen. Een reden waarom de rege ring deze tot nu toe categorisch heeft afgewezen. De hollende inflatie en de rampzalige stijging van de olieprijzen voor India hebben de regering van In dira Gandhi al voor ongekende, pro blemen gesteld. Militairen en parami litaire eenheden bewaken spoorweg knooppunten om een minimum railver keer te blijven verzekeren. De stakin gen dreigen de kolenvoorziening van de krachtstations aan te tasten het geen ook grote delen van de industrie zou lamleggen. LONDEN (Reuter) De machtige Britse bond van technisch personeel beeft dinsdag besloten een staking voor heel Engeland uit te roepen uit protest tegen de beslaglegging op een deel van zijn bezittingen door het hof voor industriële betrekkingen. De sta king, die onmiddellijk moet ingaan, zal onder meer de kracht centrales, de auto-industrie en de kranten treffen. De bond heeft 1.2 miljoen leden. Het Britse hof voor in dustriële betrekkingen had vrijdag be slag gelegd op contracten en effecten van de bond ter waarde van ruim 1.8 miljoen gulden, omdat de bond gewei gerd had een schadevergoeding van rond 300.000 gulden te betalen aan een technische onderneming. Het hof voor industriële betrekkingen zal nog deze zomer worden opgeheven op grond van een nieuwe wet. Het be sluit om een staking uit te roepen plaatst de Labourregering voor een dilemma. Wilson en de zijnen hebben namelijk pas nog maatregelen getrof fen om de medewerking van de vak bonden te krijgen voor hun politiek. NICOSIA (UPI) -- President Makarios maakte als gastheer van Kissinger en Gromiko gaar ne even van de gelegenheid ge bruik om uiteen te zetten welke moeiten hij had met de verhou dingen tussen de Turkse en Griekse gemeenschappen op het eiland. Toen hij beschreef hoe de be sprekingen onder auspiciën van de VN, tussen de beide bevol kingsgroepen, vorige maand wa ren doorkruist en afgebroken door een verklaring van de Turkse premier Ecevit, herin nerde Kissinger zich iets. 'Ece vit is een student van me ge weest toen ik hoogleraar was', zei hij. 'Nu ja', antwoordde Ma karios, 'de professor kan niet aangekeken worden op het ge drag van zijn studenten'. In negen gemeenten zijn nu krach tens een besluit van de overwegend orthodox-protestantse gemeenteraad 's zondags de zwembaden gesloten. Deze situatie leidde in sommige geval len tot kraakacties bij de zwembaden en uiteindelijk tot een uitspraak van de Hoge Raad dat de gemeenten in derdaad de bevoegdheid bezitten de baden op zondag ongebruikt te laten. De Kamerleden Goudsmit (D'66) en Jurgens (PPR) verdedigen gisteren in de Kamer een wetsontwerp tot wijzi ging van de zondagswet om aan deze situatie een eind te maken. AR, CHU, GPV, SGP, DS'70 en een deel van de KVP-fractie waren tégen deze wijzi ging, terwijl ook bij de WD grote twijfels leven over de noodzaak van dit wetsvoorstel. Alle tegenstanders wezen er gisteren op, dat de gemeentelijke autonomie aangetast wordt door het wetsont werp. 'De gemeenteraad is de hoogste macht in de gemeente, als de raad be sluit, een zwembad gesloten te hou den op zondag, dan moet dit meerder heidsbesluit door de minderheid ge respecteerd worden', zei het CHU-Ka- merlid Wisselink. 'Dit wetsontwerp ontzegt de gemeenten bepaalde be voegdheden, waar eindigt dat? Het gaat hier om een principiële zaak; wij zijn tegen deze wijziging', aldus het AR-Kamerlid Schakel. De Kamerleden Abma (SGP) en Jon geling (GPV) lieten behalve staatkun dige ook meer principiële bezwaren horen. 'De zondagsrust is een sociale verworvenheid, een zegen voor het volk, de overheid moet zich aan dat gebod houden, overtreding kan ramp spoed brengen', meende de heer Ab ma. sen die geen bezwaren hebben tegen zondagssport de keuzevrijheid wordt ontnomen door de zwembaden op zon dag te sluiten. Zo redeneerde me vrouw Goudsmit De Kamer zal bin nenkort over het wetsontwerp stem men. (ADVERTENTIE) PROFESSIONEELMAAR AL LANG ONTDEKT DOOR DE DOE-HET-ZELVER! 'Vrijheid' De indiener van het wetsvoorstel, het Kamerlid Jurgens (PPR), meende dat de autonomie van de gemeente niet wordt aangetast, omdat het er niet om gaat iets te verbieden maar om de vrijheid van de burgers in de gemeenten te vergroten. Zijn stand punt werd gedeeld door de PvdA-frac- tie. Mevrouw Goudsmit (D'66)1 wees erop dat de burgers die principieel tegen sport op zondag zijn, kunnen weige ren daaraan mee te doen. Zij hebben die keuzevrijheid wel, terwijl de men- Kant-en-klaar en met super hechtkracht 1001 toepassingen; om u een idee te geven: Houtrot herstellen. Gaten, kieren, naden en schenren blijvend afdichten, ook tussen rituur en kozijn of langs de trapen rondom cv-pijpen. Betonreparatie of ragdun afpleis- teren. Onderzadeleu. Trapleuning muurvast zetten. Uitgesleten trap of vloer uitvlakken tot "nul" zonder afbrokkeling. Dat zag u op de TV. Spaanplaten naadloos verwerken (verlijmen). Tegels zetten op hout, spaanplaat of betonemaille, enz. Pleisterwerk, maar evengoed stop verf bijwerken. Betonnen ramen be- glazen, ook in een stal. Dakpan vast zetten. Dunne plek in goot of lek balkon dichten. Latten tegen muur of plafond hechten. Super hecht kracht tussen HOUT en STEEN of tussen andere materialen van een verschillend uitzettingscoëfficiënt. Nu gemakkelijker èn vlugger èn beter: STOPPEN, BLIJVEND AF DICHTEN. VOEGEN, UITVLAK KEN, RAGDUN PLEISTEREN, DIK PLAMUREN en blijvend HERSTEL LEN met PORION. de in Zwitser land ontwikkelde één-componen- tige, dus-kant-en-klare, kunsthars vulpasta met enorme hechtkracht aan èlk materiaal, droog of vochtig, binnen of buiten, ook aan glas, al leen niet aan plastic. Blijvend ther moplastisch en waterdicht. Krimpt niet, zet niet uit, scheurt niet, buig- en slijtvast. Alkali-, elec- trolyt-, olie- en dooizoutbestendig. Verwerking met: plamuurmes, plakspaan, voegspijker, hand- of luchtdrukspuit. Onschadelijk voor de handen en onbeperkt houdbaar, ook bij aan gebroken pot of emmer. 1/2 kg ƒ4,95 1 kg 8,75 2 kg ƒ15,60 5 kg ƒ30,60 iri azalea--1—Je ^eWerkt 36-4S Vn^ BELFAST (Reuter, UPI) In Noord-Ierland zijn in de afgelopen 36 uur vier personen door guerrilleros doodgeschoten, terwijl het Britse le ger de grootste bom onschadelijk heeft kunnen maken die ooit in Ul ster is geplaatst Kort na middernacht werden gisteren een katholieke boer en zijn vrouw doodgeschoten op een eenzame weg in het Noordierse graafschap Tyrone. DEN HAAG De regering is bereid stappen te ondernemen om het enkele jaren geleden gesloten enkelvoudig verdrag over verdo vende middelen te wijzigen. Die wijziging is noodzakelijk omdat de Nederlandse regering het gebruik van en het bezit voor eigen ge bruik van hennepprodukten zo snel mogelijk uit de sfeer van het strafrecht wil halen. Volgens minister Irene Vorrink (volksgezondheid en milieubeheer) die dit gisteren zei tijdens het be leidsdebat in de Eerste Kamer, staat het enkelvoudig verdrag, dat is onder tekend door 99 landen, het niet toe nu reeds het gebruik van henneppro- DEN HAAG/UTRECHT Het 'stippenplan' voor wasmiddelen, dat bedoeld is om te komen tot een uniforme informatie op de verpakking van wasmiddelen, is onderwerp van gesprek bij de Nederlandse Vereniging van Zeepfabrikanten (NVZF). 'Dat plan van de Informatieve Etikettering Nederland (IEN) is voor ons volkomen nieuw, en bovendien hebben we het pas enkele dagen geleden ont vangen', aldus de heer G. H. Kolkman, secretaris van de Zeepfabrikantenvereni ging- Hij noemt het 'stippenplan' (officieel de Nota Wasmidde len 1974) van 'gecompliceerde zaak', maar voegt daar aan toe dat de informatie aan de ge bruikers de zeepfabrikanten ter harte gaat De Nota Wasmiddelen, d' de zer dageti is gepubliceerd, gaat nog niet in op alle details. De nota geeft een denkrichting aan voor een systeem, dat streeft naar uniforme informa tie op de verpakking van was middelen, zodat de gebruiker op een gemakkelijke manier verschillende wasmiddelen kan vergelijken. Het plan is te vergelijken met het stippensysteem op de ver pakking van sigaretten, dat eerder door de IEN werd geïntroduceerd. Zoals bekend weigerden de sigarettenfabri- santen op Niemeyer na, om deze vorm van consumenten- voorlichting ook in te voeren. Belangrijk in de nota wordt ervan uitge gaan dat de gebruiker van be lang vindt te weten: waarvoor kan ik het was middel gebruiken; is het voor machinewas, handwas of voor beide? welke textiel kan ik ermee wassen? hoe moet ik doseren? hoeveel milieu-onvriendelij ke stoffen, bijvoorbeeld fosfa ten, bevat het wasm ddel? hoeveel zit erin het pak en wat is de prijs per bijvoor beeld vijf kilo wasgoed? welke wasresultaten mogen borden venvacht? welke bijverschijnselen, als slijtage en verkleuring, heeft iet wasmiddel? moeten er geen waarschu wingen op de verpakking, uit het oogpunt van veiligheid of gezondheid? Drie punten daaruit, namelijk de vragen naar het wasresul- taat, de slijtage, aldmede de kalkafzetting en het fosforge- halte, zijn in de nota uitge werkt in stippen. Hoe lager het aantal stippen is, hoe be ar het wasmiddel op die pun- :en is. Deze stippen zouden ils 'informatief etiket' op de verpakking moeten worden Een deel van de informatie die volgens het plan van 'Informatieve Etikettering Nederland' op de zijkant van een pak wasmiddelen aangebracht zal worden. Informatief Etiket 12.34.56.78 Vlachinewasmiddel Type Witwasmiddel Geschikt voor Alles, uitgezonderd wol Inhoud Ikg Wasresultaat Slijtage Milieu Hoe minder stippen, hoe beter Stichting Informatieve Etikettering Nederland langebracht. De IEN zegt in het rapport, dat de vergelijking van was middelen door de gebruiker nog steeds moeilijk is. Waar bij nog komt, dat verscheide- ae fabrikanten allerlei recla mekreten gebruiken die niet jf nauwelijks informatief te noemen zijn. Bovendien is de aanduiding welk textiel met sen bepaald wasmiddel kan worden behandeld, thans vol ledig vrij en is de kans op misverstanden groot Voorge steld wordt zodoende een uni forme naamsaanduiding voor witwasmiddelen, bontwasmid del, wolwasmiddel, wasmiddel voor synthetische stoffen en totaalwasmiddel. Voorts wil de IEN een systeem, dat de huisvrouw in elk geval de zuinigheid van de verschillende wasmiddelen op een gemakkelijke manier kan vergelijken. Dat zou kunnen met een uniform maatbeker- tje. In het verlengde van deze wens ligt de vraag naar een prijsindicatie op de verpak king, bijvoorbeeld van de kos ten van vijf kilo wasgoed. Het laatste onderzoek van de Con sumentenbond toont aan, dat dit voor gewone wasmiddelen varieert van 35^ cent per vijf cilo wasgoed voor het merk Hemax-O-Matic tót 92 ft cent voor Sunil. Wasresultaat Het wasresultaat (vuil- en vlekkenverwijdering en wit heid), kan, aldus de IEN, in verschillende klassen worden vastgelegd, zoals ook bij siga retten in de vorm van stippen. De kwalificatie 'goed' zo* één stip krijgen; redelijk, twee jtippen; matig, drie stippen en :eer matig, vier stippen. Dus: hoe groter het aantal stippen, hoe slechter hoe kleiner het aantal stippen, hoe beter. Er zal, zo meent de IEN, al een aanzienlijke verbetering in de voorlichting optreden, als alle fabrikanten de nodig- ;eachte informatie op eenzelf de manier op hun verpakking vermelden. Bij het kopen kan de gebruiker dan gemakkelijk de verschillende wasmiddelen vergelijken. De heer A. G. Berends, direc teur van de IEN, heeft echter de indruk, dat de wasmidde lenfabrikanten vinden dat ze al genoeg informatie geven. Bovendien vinden de fabrikan ten dat bepaalde elementen niet te meten zouden zijn en dat het 'informatief etiket' bij de huisvrouwen niet zou over tomen. dukten te legaliseren. In het voorlopi ge verslag op de drugnota van minis ter Vorrink meent de Tweede Kamer fractie van de PvdA echter dat er an dere interpretaties mogelijk is, waar door Nederland het gebruik van hen nep kan toestaan zonder in strijd met het verdrag te handelen. Minister Vorrink deelt deze opvatting van haar partijgenoten uit de Tweede Kamer niet en zei gisteren niets te voelen voor geforceerde uitleggingen. Minister Vorrink zei tijdens het debat dat zij niet bereid is een toezegging te doen over een milieukaderwet, zo als de KVP-er De Zeeuw had ge vraagd. Ze zei niets te hebben aan lo ze beloften, omdat het departement voor deze kaderwet, waarin de forme le kant van het milieubeleid moet worden geregeld, gewoon geen tijd heeft. Het departement heeft momen teel de handel vol aan de voorberei ding van de wetten op de verwijde ring van afvalstoffen, de bodemver ontreiniging en de geluidshinder. Het ziekenhuis Overvecht in Utrecht, dat wegend moeilijkheden door de personeelsstop besloten heeft het aan tal opnames te beperken heeft zich niet gewend tot het Centraal Orgaan Ziekenhuistarieven (COZ). Bij dat or gaan had het ziekenhuis Overvecht een verzoek om dispensatie van perso neelsstop kunnen indienen. Volgens staatssecretaris Hendriks (volksge zondheid) bestaat de duidelijke af spraak dat ontheffing mogelijk is als de kwaliteit van de verpleging in het geding is. Nog deze maand zal het overleg tus sen de organisaties van ziekenhuizen en de academische ziekenhuizen over de uitbreiding van hart-chirurgische voorzieningen worden hervat Hierbij zal ook worden besproken over een afzonderlijke tarief voor de open hart- chirurgie. Het ontbreken van dit ta rief houdt de uitbreiding van hart- chirurgische centra in de academische ziekenhuizen tegen omdat deze een aanzienlij1* lagere vergoeding krijgen en op elLe operatie veel geld moeten toeleggen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5