Lutherse synode houdt zich ook bezig met racisme 1 Gereformeerd vrouwenwerk een springlevende zaak Prof. Velema: voluit gereformeerd blijven Jtr Uit de wereld van Maison de Bonneterie: Accessoires, zomer X Vandaag ihsihslil Lijfstraffen in Namibië opnieuw toegestaan Bisschop wil praten over verlaten van wereldraad Ierse parlementsleden op bezoek in ons land Grote losprijs geëist Trouw Kwartet Beroepmgsweri Nieuwe boeken TROUW/KWARTET WOENSDAG 8 MEI 1974 EERK T2/K2 Van een onzer verslaggevers» lAMSTTERÜXAM Evenals eerder dit jaar de hervormde en de gereformeerde synode gaat ook de lu therse synode zich volgende week weer bezighouden met de bestrijding van het racisme, speciaal in Zuidelijk Afrika. Reeds eerde? stelde de lutherse synode zich achter het wereldraadprogramma tot bestrijding van het racisme met het speciale fonds. Deze keer zal het voornamelijk gaan over de desinvesteringsresolutie van de wereldraad en over de emigratie naar zuidelijk Afrika. De synodeleden hebben geen eenslui dende adviezen gekregen. ADVERTENTIE De synodale commissie (zo wordt in de lutherse kerk het moderamen ge noemd) onder leiding van president drs. P. H. G. C. Kok stelt zich op het standpunt, dat het niet op de weg van de kerk ligt, emigratie af te raden. Wel heeft zij de kerkeraden geadvi seerd, eventuele aspirant-emigranten goed te informeren, opdat zij weten, dat hun vestiging in zuidelijk Afrika politieke konsekwenties heeft. De synodeleden hebben echter ook een rapport ontvangen van de com missie van advies inzake de desinves- teringspolitick. In dit rapport wordt wel voorgesteld, emigratie naar zuide lijk Afrika te ontraden. Binnen deze commissie kon geen een stemmigheid bereikt worden over de kwestie van de investeringen in zuide lijk Afrika. D meerderheid van de commissie is tegen de desinvesterings- resolutie van de wereldraad, deels op principiële gronden (ontleend aan de visie op het politiekmaatschappelijk engagement van de kerk en op de wettigheid van het gebruik van ge weld), deels uit praktische overwegin gen (twijfel over de effectiviteit van desinvestering als drukmiddel). Daar om stelt deze commissie aan de syno de voor, nu geen standpunt in te nemen, maar de discussie, over de principiële kanten van deze problema tiek binnen de lutherse kerk te sti muleren. Maandagavond staat het ra cisme op het programma. Israël De lutherse synode vergadert maan dag en dinsdag in De Wartburg in Utrecht Een aantal principiële zaken, die aan de orde komt is Israël. Drs. J. F. B. Nuboer uit Rotterdam had de synodale commissie om een uitspraak gevraagd over de aanklacht van prof. David Flusser uit Jeruzalem jegens de kerken wegens hun gebrek aan steiin aan Israël. De synodale commissie noemt in haar verslag de 'rabbijnse redenering" van prof. Flusser, dat de kerk op grond van een met name ge noemde bijbeltekst achter Israël moet staan, niet legitiem. Er is in de syno dale commissie bereidheid, voor Israël te zijn, maar dan uit geheel andere overwegingen dan die Flusser stelt Dinsdagmiddag komt er een voorstel aangaande de statuten van de op te richten stichting interkerkelijke om roep Nederland (IKON), die in de hervormde en de gereformeerde syno de nu niet bepaald met gejuich ont vangen zijn. Verder staan de normale verslagen en huishoudelijke zaken op het program ma. Aan de stukken voor de synode ontlenen we, dat de ruimere subsidië ring van het evangelisch-luthers semi narium te Amsterdam nog steeds niet rond is, ondanks de motie-Van Ooyen in de Tweede Kamer en de toezegging van staatssecretaris Klein. De kans op verhoging met terugwerkende kracht is zeer gering. De Nederlandse luthe ranen hebben om financiële redenen moeten besluiten, geen afvaardiging te sturen naar de assemble van de wereldraad van kerken, volgend jaar te Djakarta. l)e redactie behoudt zich het recht voor haar ter opname in deze rubriek toegezonden meningsuitingen verkort weer te geven. Bij publikatie wordt met de naam van de inzender onder tekend. Brieven kunnen worden ge stuurd aan het secretariaat hoofdre dactie Trouw/Kwartet, postbus 859. Amsterdam. Baptisten (slot) Naar aanleiding van de merk ik op dat ik niet over de handel cu wandel van de baptisten heb ge schreven, maar over de sterke groei van baptisten gemeenten. Baarn J. Pasveer sr Daling Onmenselijk Bevrijdingsbewegingen Doordat mijn ingezonden stuk van 25- 4 sterk ingekort was, is de bedoeling ervan blijkens de reactie van dhr Fed- dema (3-5) niet goed overgekomen. Het artikel van dhr Feddema over Botswana vond ik erg boeiend, maar ik ben het niet eens met zijn in dit artikel impliciet neergelegde stand punt als zou steun voor de bevrij dingsbewegingen onjuist zijn, en het daarmee verband houdende ongenuan ceerd gebruik van het woord 'geweld' door dhr Feddema. Het dagelijks on nodig onderdrukkend geweld in Zuide lijk Afrika weegt niet op tegen het noodzakelijk bevrijdend geweld van de bevrijdingsbewegingen. En wie is degene die niet aan de conferentieta fel wil? De partij die het dagelijks onnodig onderdrukkend geweld op zijn geweten heeft, dezelfde die een maal in gewapende strijd gewikkeld napalm en chemische vernietigings- middelen gebruikt. De bevrijdingsbe wegingen verdienen onzd onvoorwaar delijke steun. In Trouw/Kwartet van 8 maart is te lezen dat op de Oostafri- kaanse bisschoppenconferentie het standpunt is ingenomen dat kolonia lisme in Afrika nog erger is dan de zo afschuwelijke droogte. Is de heer Feddema dan doof? Het verbaast mij niets en ik kan mij heel goed voorstellen dat er talloze mensen in Afrika wonen die een niet geweldadige strijd tegen het racisme wensen. Wie zou dat niet wensen? De heer Feddema begaat echter een fout als hij alle Afrikanen over etfn kam scheert. De problemen van het ene Afrikaanse land en het andere zijn heel verschillend. Voor een oplossing VOOF Z6Il(l6i]llSf611 ,n/I (iaat 0 Verlanglijstje van de jonge, modebewuste vrouw.- 1. Paraplu/parasol met katoenen scherm:5250. 2. Moderne reistassen van o.a. Dior en Gucci. Afgebeeld model van skai leer: 98.-. 3. Modieuze kettingceintuur: v.a. 22.50. 4. Batisten sjaaltje: 17.50. Bijpassende zakdoek: 10.75. 5. Originele Three Castles zonnebril: 19.95. I Deze en vele andere aktuele accessoires liggen op u te wachten in de Amsterdamse Kalverstraat en op het Haagse Buitenhof. Bij Maison de Bonneterie. <|§|f WINDHOEK De Zuidafrikaanse re gering heeft de gerechten in Ovambo- land (Namibië) toestemming gegeven weer lijfstraffen te geven. Vorig jaar werden deze straffen op verlangen van de kerken afgeschaft. Het hoogste gerechtshof heeft deze afschaffing echter weer ongedaan gemaakt. Het eerste slachtoffer hiervan werd een man van wie werd vermoed dat hij lid was van de Zuidwest-Afrikaanse volksorganisatie (Swapo). Hij kreeg zestien slagen met een palmstok, een zware mishandeling, die kan leiden tot pijnlijke verwondingen. De lijfstraffen waren opgeheven na het optreden van 'bisschop D. Leonard Auala van de evcngelisch-lutherse Ovambo-Kavango-kerk. Bisschop Auala heeft intussen samen met bisschop BERGEN De Noorse bisschop Per Jukvam van Bjoergvin roept op tot een gesprek over een eventueel verla ten van de wereldraad van kerken door zijn kerk. Aanleiding hiervoor is de volgens de bisschop 'lauwe wijze waarop de wereldraad zich heeft geuit over het geval Soizjenitsin en de toenmende druk van de kritische in tellectuelen in de Sowjet-Unie'. De Finse aartsbisschop Martti Simojo- ki heeft naar aanleiding van de uit wijzing van Soizjenitsin gezegd: 'Het ligt niet op onze weg ons uit te spre ken over de oorzaak van de verban ning, maar uit ervaring en uit de ge schiedenis is ons bekend dat diegenen die aan het kruis werden genageld steeds hebben overwonnen. Over die genen die anderen aan het kruis heb ben geslagen heeft de wereld nader hand gericht gehouden'. Vam een verslaggever DEN HAAG Een uit acht man be staande Ierse parlementaire delegatie zal van twaalf tot achttien mei een bezoek aan ons land brengen. Het is een tegenbezoek: vorig j.aar waren de Nederlandse parlementariërs in Ier land te gast. T)e Ierse delegatie wordt geleid door James Dodge, voor zitter van de Ierse senaat. Aan de 'staat der kerk' ontlenen we, dat de lutherse kerk op januari nog net iets meer dan 20.000 belijdende leden had: 20.120 tegen 21.169 het jaar daarvoor, een teruggang van 1059 of wel vijf procent De gemiddelde te ruggang in de periode 1963-1973 was drie procent. Deze sterkere daling is te verklaren uit het feit, dat meerde re gemeenten vorig jaar hun ledenbe stand saneerden (al of niet na een be- zoekactie). Het aantal doopleden liep terug van 22.029 tot 21.185. Van een onzer verslaggevers AMERSFOORT De gereformeerde theologie dient niet op' te gaan in een groter geheel. Alleen door haar identiteit te bewaren kan ze vruchtbaar zijn in deze tijd. Minister Vredeling noemt de splinter bom een 'onmenselijk' wapen, dat niet past in de militair-technische strategie van de Nederlandse strijd krachten. Welke wapens zijn, naar het oordeel van de minister, wèl mense lijk en passen wèl in de Nederlandse strijdkrachten? Nljverdal H. L. Nleveen Talcnchaos (2)' Ik ben het volkomen eens met de heer Appelo, maar waarom moet het talenprobleem nu worden opgelost door geforceerde invoering van de do de taal Esperanto, wat al tientallen jaren tevergeefs is geprobeerd, in- plaats van het levende Engels, dat reeds in grote gedeelten dér wereld gesproken wordt en internationaal de voertaal is voor luchtvaart, toerisme, techniek, sport enz? Den Haag J. W. Brinkman Pax Christi (4) Joods bezwaar tegen de stellingname van Pax Christi is begrijpelijk, maar niet redelijk. Na negentien eeuwen jodenvervolging en jodenhaat is de eis van democratie en bezinning zoals het Pax Christi voor ogen staat niet te hoog gesteld. De joden zullen aan een staat Palestina moeten meewer ken willen zij de vrede vinden die zij zoeken. Rotterdam P. C. van Wijk De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B.V. De Christelijke Pers Directie: Ing O. Postma, F. Diemer Hoofdredactie: J. Tamminga. Hoofdkantoor: NZ. Voor burgwal 280, Postbus 859, A'dam. Telefoon 020-22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69 73 60 768). Gem.giro X 500. van problemen in Nederland gaat men toch ook niet zijn oor te luister leggen in België.? Den Haag L. J. de Boer Pax Christi (3) Naar aanleiding van het verslag van de conferentie van Pax Christi het volgende. 1. De samenstelling van het forum doet vermoeden, dat het resultaat te voren vast stond. Ook al was prof. Werblowski aanwezig geweest, hij zou geen voet aan de grond gekregen heb ben. Vooronderstelling was nl. dé z.g. dialoog tussen jodendom, christendom en islam, niet de belijdenis van de God van Israël, aan wiens Naam de gerechtigheid en de vrede voor Israël en de volkeren onverbrekelijk verbon den zijn. 2. Dat het volk Israël rechten op het land kan laten gelden 'omdat het zo in zijn heilige boek staat' weigert pa ter Grollenberg te aanvaarden. Daar mee komt hij in conflict met heel de christelijke kerk, die het Oude Testa ment als gezaghebbend aanvaardt, blijkt wel bewogenheid met de ver dreven en gevluchte Palestijnen, maar niet met de Joden in Israël. 3. Over het lot van de Joden in de Arabische lande'n geen woord. 4. Over de grenzen van de staat Israël kan onderhandeld worden, niet over het Joodse karakter van die staat zelf. Anders blijft de Jood de thuis loze. die hij zoveel eeuwen geweest is. 5. Bij alle bewogenheid over Pale stijnse vluchtelingen moet toch ge vraagd worden: A. waarom de Arabi sche landen met hun olierijkdommen hen niet hebben opgenomen, zoals Is raël met zijn vluchtelingen deed; b. hoe het probleem ontstaan is. 6. Hulpverlening aan Arabische bewo ners van Israël is niet alleen op dit moment onnodig, maar wakkert zelfs niet of nauwelijks bestaande tegen stellingen aan. 7. Conclusie: Solidariteit met Israël is voor de kerken het gebod van dit uur. De ttoige manier om èn Israël èn de Palestijnse vluchtelingen recht te doen. Utrecht ds G. Pettinga Voor de poes (3) Met verbazing heb ik de stukjes 'Voor de poes' gelezen resp. van Gerrit Noordzij (184) en Gerrit Pijl (29-4). Hoe kun je een vergelijking trekken tussen het vangen en opeten van vo gels door mensen, en door poezen die alleen hun natuurlijk instinct volgen? Alleen al in Italië zijn 2 miljoen wet tig erkende jagers bezig met hun moordlustig werk. Als de broedtijd in de tuin aanbreekt, houden wij onze poes 2Yi 3 maanden binnen. We gaan hiermee tegen haar natuur in, maar proberen toch «uinig op onze vogels te zijn. Enschedt M. Meinema BANGKOK Islamitische separatis ten in het zuiden van Thailand, die onlangs twee vrouwelijke zendelingen ontvoerden, hebben thans een lorprijs van 14 miljoen gulden geëist voor hun vrijlating. Zij eisen tevens sta king van 'de Israëlische agressie tegen de Palestijnen en tegen de door Israël aangevallen Arabische landen'. De verzetsstrijders maken deel uit van de 'bevrijdingsbeweging Patani'. De ontvoerde zendelingen zijn de Britse Margaret Morgan en de Nieuw- zeelandse (van geboorte Nederlandse) Minka Hanskamp van de Overseas Missionary Fellowship. Dit betoogde prof. dr. W. H. Velema van de christelijke gereformeerde theo logische hogeschool in Apeldoorn op de jaarlijkse conferentie van christe lijke gereformeerde ouderlingen en diakenen. De Apeldoornse hoogleraar constateer de, dat de gereformeerde theologie nog nooit in zo'n crisis is geweest als nu. Vroeger kwam de aanvechting van buitenaf. Vandaag komt zij van binnen uit. Volgens prof. Velema is de ge schiedenis van de kerk in West-Euro pa sinds de reformatie niet denkbaar zonder de gereformeerde theologie. Ook de gedachten van iemand als Barth zijn niet denkbaar zonder hun gereformeerde achtergrond. Synthese Maar thans wordt de gereformeerde theologie geacht, niet opgewassen te zijn tegen de moderne vragen. Zij zou geen aansluiting hebben bij het levens gevoel van de moderne mens. Daar om bepleit men de noodzaak van een synthese met nieuwere denkmodellen en dogmatische ontwerpen. De gere formeerde theologie zou haar waarde moeten bewijzen door zich in een gro ter geheel vruchtbaar te maken en niet zo op haar stuk te blijven staan. Als voorbeelden van deze synthese- theologie noemde hij het werk van Berkhof en Kuitert. In dit verband sprak prof. Velema over de niet te onderschatten psycho logische druk, waaronder thans elke gereformeerde theoloog komt te staan. 'Het is aanlokkelijk verlost te worden van je odium van starheid, strakheid en eigenwijsheid en om niet steeds in het isclement te hoeven staan.' Daarentegen wekte prof. Velema op, om voluit gereformeerd te blijven. Als kernpunten van de gereformeerde theologie noemde hij: de soevereini teit van God, het goddelijk gezag van de Schrift, de uitverkiezing, de nood zakelijkheid van de wedergeboorte, het plaatsvervangend offer van Chris tus en de Heilige Geest die de gerech tigheid en de heiligheid van Christus deelachtig maakt. HET KAN BEST ANDERS Enkele weken geleden stond ik voor een loket. Ik kwam een pakje afhala dat op het kleine postkantoor voot mij gearriveerd moest zijn. Moes zijn, want ik had de erbij behorendi kaart niet zelf ontvangen, maar de i& houd ervan was mij telefonisch mee eedeeld. Dit ontlokte de loketambte naar de mededeling dat hij dan nieti voor mij kon doen. Ik legde hem mija zaak uit en vroeg of hij misschlei even kon kijken of er op mijn naan een pakketje lag. Dit kon niet wan! er lagen wel tweehonderd van dii pakketjes. Dit kon ik moeilijk aan vaarden en ik hield dus even vol want dat is mijn ervaring, je moetji niet met een enkele mededeling late wegsturen. Toen er een chef op mij: verzoek bij geroepen werd bleek he ineens wel te kunnen. Het bleek ooi zeer eenvoudig te zijn. Ik zag ee: man naar een open kast lopen e- daar de weinige pakketjes even me zijn vinger nalopen. Het lag blijkbaar op dag en naam. Goed, het pakketji was er niet. Toen ik later met d- kaart, ergens opgehaald, aan kwai (die overigens geen enkele mededi ling meer bevatte dan ik reeds vei sterkt had), bleek mijn pakketje voo het gemak maar vast teruggestuurd t zijn. Naar wie? Wist men niet. j moest hieraan denken toen ik et joods commentaar op Letivikus las Daar krijgen de Israëlieten te hore dat ze elkaar niet mogen benadele (Lev. 25, 14, 17). De joodse comme: tator schreef erbij: 'Niet alleen ve: drukking door onrechtvaardige dadet zoals voordeel trekken uit zijn onkui- de (ongeïnformeerdheid) om hem t overheersen', 't Woord betekende do nog meer, maar daar gaat 't mij m niet om. Kennelijk met het oog op d: soort voordeel trekken uit onkundi het achterhouden van informaties het verschaffen van de verkeerde 1c formaties, schreef hij erbij: 'Van we: nig moderne volken, helaas, kan me waarheid gezegd worden dat ze d: ethisch voorschrift hebben geleerd Terecht staan konsumenten teges woordig op vermelding van de werkt lijke inhoud van hun verpakte leveni middelen. Terecht mag de burge staan op de informatie als het om zijl woning, om zijn bestaan gaat E« ombudsman moest overbodig zijl evenals een konsumentenbond. Ni tuurlijk kan het óok anders. Ee vriend van mij zag absoluut geen gi in het invullen van zijn belastingbilji (of misschien wel teveel gaten), hi ging met het hele dossier naar Wibautstraat en vond daar vrijwel middellijk iemand die het even me hem samen deed. Het kan natuurlij! best anders. Prof. dr. W. H. Velema De gereformeerde theologie is het best van allen opgewassen tegen de vloedgolf van de neo-marxistische the ologie. Zij immers houdt vast aan de belijdenis van de verlorenheid van de mens en van het particulier zijn van de genade, die door de kracht van de Heilige Geest machtig is in het volle leven. Haar toekomst ligt in de belij denis van het rijk Gods. Daarop con centreert zich haar wezenlijke inhoud. Vanuit -die belijdenis wordt de chris ten in zijn belijden en beleven en in de verwachting van Christus' kemst op de juiste spanning gehouden, aldus prof. Velema. NED. HERV. KERK Beroepen te Nieuw-Lekkerland: 1 v.d. Post te Bergambacht; te Hoeveli ken, Meerkerk en te Rijssen: W. G. v.d. Sluys te Moerkapelle. Bedankt voor Hendrik Ido Ambacht J. L.W. Koppenhol te Huizen. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen te Waardhuizen: S. Vries, kand. te Zuidlaren; te Vrooms hoop: S. de Waard te Haarlem. Bedankt voor Leiden: W. Triemstra t Utrecht. Beroepbaar (per 1 juni) J. A. v.d Velden, voorheen miss. pred., Loui Braillestraat 10, Enschede. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Alphen a/d Rijn: H. C v.d. Ent te Katwijk aan Zee. VRIJE EV. GEMEENTEN Beroepen te Enschede: Q. v.d. Vrie ti Rotterdam-Z. Van een onzer verslaggevers ZWOLLE Ze waren er gisteren weer met dik vierduizend, de gereformeerde vrouwen op liaar jaarlijkse ontmoetingsdag, ditmaal in de nieuwe Usselhal van Zwolle. Bij alle kerkelijke ontluistering, zieltogend of al overleden verenigingsleven springt de gereformeer de vrouwenbond er elk jaar weer springlevend uit. Hoe komt dat? Je kunt natuurlijk een heleboel rede- ven van de gemeenschap der heiligen, echt contact met anderen hebben, door luisteren naar elkaar tegenstellingen verzachten, gezelligheid bieden, een- zaamheid opheffen, het hoort er alle- j maal wezenlijk bij. Ook voor sfeervol muzikaal genot had de leiding weer een fijne neus. Her haaldelijk kwam het trio Louis van Dijk, van de tot grote muzikale hoog ten gestegen spraakgrage kosterszoon uit Amsterdam, naar voren. Niet al leen om fijne muziekjes te laten ho ren, vaak op klassieke thema's geïn spireerd, maar ook om de dames een nieuw lied van Huub Oosterhuis te le ren met de wel erg directe woorden: 'Word wakker, slaapkop, het is op staan uit de dood geblazen', een ogen schijnlijk rauw, maar bij nader zin gen toch erg inspirerend lied, waarin een ontspannen Louis zijn duizenden meekreeg en versloeg. Het ontlokte professor dr. G, Th. Rot huizen, die het zwaardere werk voor zijn rekening nam de opmerking, dat de dames behalve een begaafd muzi kant ook een soort Seth Gaaikema hadden ingehuurd, waaraan nog zou kunnen worden toegevoegd: èn een massazangpedagoog. De Kamper hoog leraar moest spreken over het blij- zijn. Dit dan in een vraag gesteld. Daar kwam niet alleen een ja op, ook nen noemen, zoals de goede begelei ding vanuit het bondsbureau de mo gelijkheid dat iedere vrouw naar haar aard bezig kan zijn, bezinnend, die nend, in een vereniging van jongeren of van ouderen en dat alles helemaal niet op de oude toer, maar fris, leven dig, van deze tijd. Maar zou de belangrijkste reden toch niet zijn dat de christenvrouw - je merkt dat ook in andere kerken veel meer kerkgebonden is en wil zijn dan de man? Als dat waar is, en veel wijst daarop, dan kan van daaruit al leen maar op een snelle verdere emancipatie van de wouw binnen de kerk, van plaatselijk tot en met syno daal niveau, gehoopt worden. Sfeervol Deze ontboezeming komt er als van zelf uit als je weer eens zo'n sfeervol le ontmoetingsdag hebt meegemaakt. De woorden zijn er eenvoudig, be scheiden, zonder dikdoenerij en op de vrouw af. Van de presidente, me vrouw J. G. Kraaijeveld-Wouters: 'We hopen op enige bemoediging, zodat we er met elkaar weer beter tegen kunnen Omgaan met de bijbel in de vragen en vreugden van alledag staat in ons werk centraal. Iets bele- Mevr. J. G. Kraaijeveld-Wouters al gedragen we er ons niet zo erg naar (het komt door dat 'kastje' on der meer), maar zelfs, als je tenmin ste van het evangelie uitgaat: een ge bod. Een christen moet aanstekelijk blij zijn, daarvoor is hij geschapen (Zie ik verkondig u grote blijdschap). Anders gezegd en hier dicteerde pro fessor Rothuizen zijn hervormde col lega Ter Schegget 'Het wordt vel tijd, dat do nensen van dé Messias er wat verloster gaan uitzien'. Afscheid Mevrouw Kraaijeveld leidde de scha ren, waarin het grijs toch wel domi neerde, op een charmante manier, die aan Mies Bouwman, maar dan minder parmantig, deed denken. Haar popula riteit bleek bij haar afscheid 's mid dags, want na zes jaar ging ze de lei ding overdragen. Overigens om heel aanvaardbare redenen, want presiden te van zo'n arbeidsintensieve bond en kamerlidmaatschap laten zich nu een- maai moeilijk verenigien. Trouwens, de volgende goede presidente, tot nu toe tweede, stond al weer klaar, want wat dat betreft heeft de bond een tra ditionele eer op te houden. Het is me vrouw D. de Jong-Bakker uit Drach ten. Zij leidde het slotevenement, hoogte punt waaraan velen hadden meege werkt, in. Alle provincies kwamen weer eens op de proppen om elk op hun eigen, zelfgekozen manier letter lijk hun deel van het afscheidscadeau te onthullen. Daarvoor was aan elke groep vijf minuten toebedeeld. Er ontwikkelde zich zo een heel scala van presentaties, die van lieverlede steeds meer van het present, een groot wandkleed, waaraan elke pro vincie vcor zijn deel had gewerkt - vaak was het streekeigene uitgebeeld - onthulden. Een lijvig boek, waarin mevrouw Kraaijeveld op een vrij ogenblikje nog eens alles wat er pre cies is gezegd rustig kan nalezen, hoorde daarbij. Goed besluit van een waardevolle dag, die de ongemakkelij ke zit op de houten klapstoeltjes over wegend deed vergeten. Prof. dr. B. Goudzwaard: Schaduwen van het groei-geloof, uitgave Kok in Kampen. 132 pag., prijs 12.90. Sinds prof. Goudzwaard in 1972 zijn intree deed bij de Vrije Universiteit in Amsterdam hebben ook de calvinis ten hun hooggeleerde toekomstschou wer, eentje die bovendien ook door de somberste voorspellingen zich niet in de war lijkt te laten brengen. Nu midden in de energiecrisis is he! niet zo verschrikkelijk moedig on sombere voorspellingen te doen, da was het in 1972 nog wel een beetje De club van Rome had zijn duizenden en olieminister Yamani had zijn tien duizenden nog niet verslagen. Maar in 1972 legde Goudzwaard de vinger reeds bij de eerste kwetsuren van he'. groeigeloof en ontpopte hij zich gelijk als een calvinist, door te vragen naar de kwaliteit van ons rentmeester schap. In 1972 toonde hij vooral belangstel ling voor dingen als de inkomensver deling. De laatste tijd lijkt hij zich wat meer toe te leggen op kritiek .op het groeigeloof zelf, op het idee dat we het in de toekomst steeds beter zullen blijven krijgen, een geloof dat niet overeenkomt met het christelijk geloof, zoals Goudzwaard aantoont^ Toen ik een kind wasDit door drs. T. M. Gilhuis samengestelde boekje is bedoeld als afscheidsge schenk, mee te geven aan kinderen die van de lagere school of van de zondagsschool af gaan: een aantrekke lijk uitziend bundeltje met gedachten en gedichten van mensen als August! nus, M. L. King, prinses WilheknlDi en Huub Oosterhuis. Er is ruimte voor het noteren van namen van klas genoten en het opplakken van klasse foto's. Uitg. Bijbel Kisok Vereniging Hoofdstr. 65, Driebergen, prijs ƒ3,80 Bij getallen lager.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 2