Nieuwe Leidlse Courant Brandt treedt af als bondskanselier Gaullisten nu achter Giscard Ultimatum: Nieuw- Dennendal apart De 20-delige Gevolg van ontmaskering medewerker Iran voert weer in uit Nederland Meubelzaak failliet: ontslag voor 170 man !n deze krant Politie haalt 30 bezetters uit inrichting Zogezegd Opklaringen Door Italiaanse invoerbeperking: Vleesprijzen zouden nog verder dalen Jongerenkrant DINSDAG 7 MEI 1974 55STE JAARGANG NO. 29 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Meer keu* in pestende omgeving Bij VERDUYN INTERIEURVERZORGING RIJNSBURG Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Cironr. 269274 t.n.v. B V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement I 11.59 per maand, per kwartaal j 34 59 Aln. BezoritiriK vanat (18.10 uur Van een verslaggever DEN HAAG Ongeveer dertig perso neelsleden van het psychiatrisch cen trum 'Rosenburgh' op de grens van Den Haag en Loosduinen zijn gister avond omstreeks half tien door acht tien man politie verwijderd uit een administratieve ruimte die zij om kwart voor negen hadden bezet. Met de bezettingsactie wilden de per soneelsleden protesteren tegen de be slissing van het bestuur van de stich ting Rosenburg om de 24-jarige dienst weigeraar Jan Hirs niet aan te nemen als verpleeghulp. Hirs had bij het psy chiatrisch centrum gesolliciteerd na dat hij er achttien maanden zijn ver vangende dienstplicht had vervuld. Geneesheer-directeur C. T. van Schaik belde, nadat herhaalde verzoeken aan de bezetters om de kamer te verlaten geen resultaat opleverden, de politie met de vraag, de kamer te ontruimen. De bezetters lieten zich eindelijk zon der al te veel strubbelingen door de politie meevoeren naar het bureau, waar tegen elk van hen proces-verbaal wegens huisvredebreuk werd opge maakt. Later op de avond werd ieder weer op vrije voeten gesteld. DEN HAAG De centrale bank van Iran (Perzië) heeft de feitelijke boy cot van de invoer van Nederlandse goederen opgeheven, aldus de heer Oosllievense, lid van de raad van be stuur van de Algemene Bank Neder land. De beslissing van de centrale bank is gisteren meegedeeld aan de vestiging van de ABN in de Perzische hoofdstad Teheran. Bij het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag was gisteren nog geen bericht ontvangen over e?n op heffing van de boycot. Officieel heeft de Centrale Bank van Iran nooit toegegeven, dat de invoer van Nederlandse goederen werd belem merd. Maar in feite was er wel een embargo tegen Nederland. Perzische banken weigerden invoerverguningen af te geven voor uit Nederland afkom stige goederen. Aanleiding tot de boycot was de Per zische irritatie over de naar de me ning van Iran te lichte bestraffing van studenten, die beschadigingen aan de ambassade in Wassenaar hadden toegebracht. Ik stel een verandering voor die Frankrijk zijn waardigheid, zijn onafhankelijkheid en zijn invloed zal doen behouden, Giscard d'Estaing, die de meeste leans, maakt presi dent van Frankrijk te wor den. Op de meeste plaatsen droog weer met opklaringen, vooral in het westen en noorden van het land. In het oosten eerst nog wat lichte regen of een bui. Matige, aan de kust af en toe krachtige wind uit noord tot noordoost. Maximum-temperatu ren ongeveer 9 graden. MORGEN EN OVERMORGEN: op de meeste plaatsen droog met af en toe zon. Vrij koud met kans op nachtvorst. Morgen zon op: (14.58 onder: 20.16 maan op: 22.54 onder: 05.55 Beperkte produktie van braadknikens Van een verslaggever ASl'EREN De meubelfabriek Atoja in Asperen (bij Leerdam) is failliet. De 170 werknemers bij het bedrijf, dat al geruime tijd met fi nanciële moeilijkheden kampte, moeten worden ontslagen. Dit heeft de directie gisteren meegedeeld. Morgen wordt faillissement aange vraagd. Volgens districtsbestuurder Va" Herwaarden van de Bouwbond NVV is er geen geld yoor een afvloeiingsregeling, zodat de werknemers moeten aankloppen bij de bedrijfsvereniging. 'Wij zijn blij, dat dank zij een overheidsgarantie van anderhalve ton, de mensen tot en met komende vrijdag hun loon kunnen krijgen', aldus de heer Van Her waarden. Volgens hem zijn de vakbonden te laat over de slechte gang van zaken bij het bedrijf ingelicht. 'Ik werd pas Tweede Paasdag ge- iuformeerd', zei hij. Overrompeld Een woordvoerder van liet bedrijf deelde mee, dat de directie de vak bonden niet in een eerder stadium kon inlichten omdat men zelf door de slechte gang van zaken 'min of meer overrompeld' was. Op 19 april werd het bedrijf uitstel van betaling verleend. Voor een overbruggings periode van enkele weken kreeg het bedrijf een overheidsgarantie voor betaling van de ionen. Maar uiteindelijk bleek dat het bedrijf niet meer te redden was. De belangrijkste bezittingen waren toen in middels verkocht in de hoop het bedrijf als geheel in stand te kunnen houden. Mit t err and zei f verzeke rd I PARIJS (AP, Reuter, UPI) De gaullistische partij, de UDR. die de kandidatuur van Jacques Cliaban-Delmas heeft gesteund, heeft verklaard dat zij in de tweede ronde van de Franse presidentsver kiezingen haar steuri zal geven aan de minister van financiën Va- léry Giscard d'Estaing. In een communiqué van het dagelijks bestuur van de UDR, dat gisteren werd uitgegeven, werd alle nadruk ge legd op de vorming van een barricade om te voorkomen dat Mitterrand pre sident wordt. 'Wij moeten de weg blokkeren voor het marxisme en zijn kandidaat. In deze geest en om de toekomst van het land te behoeden achten wij het onze plicht onze steun te verlenen aan Giscard d'Estaing', al dus het UDR-communiqué. Hoewel de officiële campagne voor de tweede ronde pas vrijdag begint, is gisteren al over en weer stevig vuur werk geleverd tussen de twee kandi daten, Mitterrand en Giscard d'Es taing. Volkomen zelfverzekerd verklaarde Mitterrand gisteren dat de 'overwin ning binnen handbereik is'. Zonder de naam van Giscard te noemen hekelde Mitterrand zijn tegenstander en noem de hem 'de kandidaat van een bepaal de sociale klasse die de meest behou dende categoriëen van het land verte genwoordigt'. Mitterrand zei dat hij zelf de enige is die alle Fransen zou kunnen verenigen en voorkomen dat het land in tweeën wordt gedeeld. Het zal niet mogelijk zijn zeker te zijn van de toekomst als de nieuwe president 'niet het vertrouwen geniet van de arbeiders', aldus de kandidaat van links. Mitterrand verzekerde dat hij beter dan Giscard in staat zou zijn de 'nati onale onafhankelijkheid' te verdedi gen en met name een eind te maken aan de waardevermindering van de frank en te voorkomen dat 'het econo misch erfdeel van het land nog verder wordt verkocht aan buitenlandse be- Mitterrand langen en multi-nationale onderne mingen'. Hegemonie 'Onze nationale onafhankelijkheid is niet verzekerd als wij onszelf niet verdedigen tegen de hegemonie van onze voornaamste partner', aldus Mit terrand in een duidelijke verwijzing naar de VS. Mitterrand zei dat hij 'vanaf vandaag' zich zou voorbereiden op de verantwoordelijkheden die 'ik zal hebben na 19 mei, zodat ik in Zie verder pagina 8, eerste kolom BONN (DPA, Reuter) Bondskanselier Willy Brandt van West-Duits- land heeft gisteravond laat bij bondspresident Heinemann zijn ontslag ingediend. Hij vroeg, mi nister van buitenlandse zaken Walter Scheel voorlopig met de waarne ming van het kanselier schap te belasten. Het ontslag van Brandt hangt samen met de ontmaskering van Günther Guillaume. Deze directe medewerker van de bondskanselier heeft' na zijn arrestatie op 24 april bekend, een spion voor Oost-Duitsland te zijn. Hij zou toegang hebben gehad tot geheime informatie. Guillaume bleek de rang van kapitein in het Oostduitse volks leger te hebben. Eerder gisteren had de Westduitse re gering de publikatie van een officieel rapport over de arrestatie uitgesteld. Daarin zou worden uiteengezet hoe het mogelijk was dat Guillaume ón danks een Oostduits verleden zijn ver- trouwenspost had kunnen krijgen. Volgens een functionaris van de SPD was Guillaume al een jaar lang in de gaten gehouden. Hij werkte sinds 1970 op de Bondskanselarij. De 60-jarige Willy Brandt werd in 1969 bondskanselier aan het hoofd van een coalitie van zijn sociaal-democra tische partij SPD en de Vrije demo cratische partij FDP onder de huidige minister van buitenlandse zaken, Scheel. Na de jongste verkiezingen in West-Duitsland, in 1972, keerde Brandt met een vergrote meerderheid als regeringsleider terug. Het ontslag van Brandt werd gister avond het eerst gemeld door een cor respondent van de Norddeutsche Rund funk in Hamburg. Pas na een korte periode van onzekerheid werd het be richt door een regeringswoordvoerder in Bonn bevestigd. President Heine mann was in Hamburg toen de ontslag brief hem werd aangeboden. Het besluit van Brandt volgde op een dag van onderhandelingen tussen hem, ministers en politieke leiders, ook van de oppositiepartijen CDU/CSU. Minis ter Scheel heeft zijn bezoek aan Brus sel, dat vandaag zou plaatshebben, af gezegd. Verwarring De verwarring over wie verantwoorde lijk was voor de benoeming van Guil laume was de laatste dagen steeds ver der toegenomen. Volgens de regerings woordvoerder had Egon Bahr, de mi nister speciaal belast met onderhande lingen met het oostblok, al voor 1970 zijn twijfels uitgesproken. De officiële lezing, dat Guillaume sinds men hem verdacht, alleen on schuldig en niet belangrijk 'geheim' materiaal onder ogen had gekregen, werd zelfs door gewoonlijk regerings getrouwe kranten ndet geloofd. Intus sen bereikte de populariteit van de CDU-oppositie in opiniepeilingen een hoogtepunt: 54 procent. Walter Scheel (boven) vervangt voorlopig de getreden Willv Brandt. Van een onzer verslaggevers UTRECHT De commissie- Langemeijer heeft de werkgroep Nieuw-Dennedal als ultimatum gesteld, dat voor vanmiddag 12 uur akkoord moet worden ge gaan met een^voorlopige 'ruim telijke scheiding'. In die zin, dat Nieuw-Dennendal kan gaan wer ken in twee paviljoens buiten het terrein van de Willem-Arntsz- hoeve in Den Dolder. De commissie denkt daarbij aan De Witte Hull in Zeist, een paviljoen, dat al tot Dennendal behoort (en waar overigens al 34 pupillen zitten), en aan een tweede paviljoen in de omgeving, waarin in totaal 70 pupil len kunnen worden verzorgd. Binnenland Kruisinga: verwijt van ARP verdrietig 5 Meeste zigeuners willen in klein kamp5 Buitenland Nixon impopulair 9 Kerk Antwoord aan dr. Gericke... Sport Lamar Hunt en zijn tennis- profs Mr. Hangelbroek en de schoolstrijd 40-45 Nieuwe boeken Men schrijft ons Radio en tv Strips, feuilleton Puzzel Commentaar Weer Dichtbij en verder Kameroverzicht Familieberichten Beurs De pupillen zullen worden teerd door de commissie-Langemeijer, samen met de beheerder van Dennen dal, de arts R. W. Gay Balmaz, en in overleg met de ouders en het perso neel. Ten behoeve van de personeels voorziening van de nieuwe inrichting zal de commissie uit het personeelsbe stand van Dennendal (van wie 157 van de ruim 200 personeelsleden voor zie ook pag. 5 Grote Winkler Prins encyclopedie bevat een afgerond programma van kennis en wetenschap. In 16.000 bladzijden. Door 1500 deskundigen. Maar vraag de informatie-set aan, compleet met schitterende uitklapkaarten en prachtige foto's in kleur, even verzorgd als de Grote Winkler Prins zélf. Gratis! Met nevenstaande 1 (ADVERTENTIE) I deinlormstie-set "Grote Winkler Prins' Adres: I I TR 5 J Plaats: I In open envelop zonder postzegel opsturen aan: y Elsevier, Antwoordnummer 1248. Amsterdam.^# DEN HAAG-UTRECHT De voorzitter van de Christelijke Boe- ren- en Tuindersbond, de heer R. Zijlstra, verwacht dat de vlcesprij- zen nog verder zullen dalen. Hij zei dit gisteren in de radio-uitzen ding voor boer en tuinder. De verdere prijsdaling zal een ge volg zijn van de importbeperkende maatregelen die italië heeft getrof fen. De veemarkt in 's Hertogen bosch reageerde hierop eind vorige week met prijsdalingen. Drs. Zijl stra venvacht dat de veemarkten vandaag hetzelfde beeld te zien zullen geven, hoewel het nog niet duidelijk is hoe de Italiaanse maat regelen in de praktijk uit zullen pakken. Vooral de prijzen van kalfs- en varkensvlees zullen omlaag kun nen. De Nederlandse kalfsvlecspro- duktie is voor tachtig procent af hankelijk van Italië, de export van kalfs- en varkensvlees naar Italië omvat zo'n negenhonderd miljoen gulden. I)rs. Zijlstra zou het erg belangrijk vinden "wanneer ook de consument iets van deze prijsdalin gen zal kunnen merken. De con sumptie van vlees is de laatste tijd afgenomen omdat naar de CBTB-voorzitter aanneemt de prijzen te hoog zijn geworden. Ou der meer daardoor zou er een overschot aan vlees zijn ontstaan. Het vlees is sinds mei vorig jaar zo'n twintig tot vijfentwintig pro cent goedkoper geworden, maar ik geloof niet dat de consument daar veel van heeft gemerkt', aldus de heer Zijlstra. In Utrecht nam gisteren nagenoeg tegelijkertijd de voorzitter van het Nederlands Christelijk Onderne- mersverbond, de heer H. de Mooij op de Jaarvergadering van de bond van christelijke slagerpatroons krachtig stelling tegen de gedachte dat de slagers de prijsverlaging on voldoende zouden hebben doorbe rekend. Hij rekende de vergade ring voor dat in het najaar vorig jaar, toen de prijsverlagingen zich voordeden, de bruto-winstmarge van de slagers slechts met 0.2 pro cent is toegenomen. Volgens de heer De Mooij is het, gezien de scherpe concurrentieverhoudingen, ook niet mogelijk dat de slagers de prijzen kunstmatig hoog kunnen houden. 'Er Is een verkeerde stemming ge kweekt', aldus de heer De Mooij. 'In 1973 werd ons nog voorgere kend dat het vleestekort de komen de Jaren groter zal worden en nu blijkt dat we met een vleesberg te maken hebben. Het ls duidelijk dat er van een evenwichtig beleid geen sprake ls. Dat schept een ge vaarlijke situatie, omdat dat vol gens ons uiteindelijk ten koste zal gaan van de omzet', aldus de NCOV-voorzltter. Zie ook pagina 5. Jullie komen niet meer aan bod Jong zijn is ook niet alles. In de jeugdgevangenis zit de deur half dicht en zonder oorlog is de dienstplicht ook vervelend. Zelfs de jeugdherberg is ouderloos geworden. De Jongeren-krant die u vandaag als bijlage krijgt biedt u slechts één schrale troost: de Eagles zijn een zegen voor de mensheid. Abonneer eens iemand, Onder de 18 NIEUWE ABONNEE NAAM: STRAAT: GIRO: PLAATS: Wenst abonnement op: TROUW Q DE ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRT. NIEUWE LE1DSE CRT. DORDTS DAGBLAD (aankruisen a.u.b.) Een postzegel is niet nodig. Die Schrijf op de envelop: De Chr. Betaalt per maand/kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: IK ONTVANG GRAAG: Altijd paraatmap brief pa. pier en pen). Gezellige rookverdrijver, betalen wij. Pers, antwoordnummer 2792 A'dam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1