ASTRID NIJGH EN DE BUSINESS tag, maandag WIE IS DAT KIND?' Uw probleem ook het onze Zangeres over: Friesland, luchtvervuiling, platen, trouwen, kinderen en Spanje kepf en klein Sjiek in kunstvezels Zomer make-up 1974 Spanje wint Gouden Roos TROOW/KiWiAiRfllBT MlAlAINIDlAG 6 MEI 1974 BINNENLAND T7/K7 Ze woont in een erg prachtig huisje in het Friese Wijnal- dum. Het is ingericht met meubeltjes uit de jaren vijftig. Naar aanleiding van het liedje van Kees van Kooten over 'haartjes nat, nog even op, totdat vader zegt vooruit naar bed'. Daar zit ze goed mee in Friesland, want op het platte land is men nu toe aan de sky-bankstellen, zodat er voor Astrid nog wel eens een koude-oorlog-stoeltje af kan- Ze heeft een 'heusche opkamer' ingericht en zit daar conse quent alleen op zondag of met visite, zoals nu. Want wie wordt er niet nieuwsgierig van het donkere stemgeluid dat tegenwoordig dagelijks uit de radio komt en dat zingt over vrouwen met eeuwenoude beroepen en eenzame vrouwen die maar wat vegeteren? door hette visser 'Ik heb de naam van m'n ex' man Lennaert aangehouden. Nijgh. Dat is commercieel ge zien beter dan Astrid de Bac ker. Kijk, de naam 'Nijgh' is een begrip wat teksten betreft. Destijds met Boudewijn de Groot en nu eigenlijk voor ie dereen. Lenneart vindt het best. Sinds onze scheiding kunnen we ontzettend goed met elkaar opschieten. Ik will geen kwaad woord over hem horen. Hij schrijft nu mijn teksten en ik maak de muziek. Tot nu toe zijn daar 'Ik doe wat ik doe' en 'Dc nacht' uit voortgekomen. Een langspeelplaat is bijna af. Komt eind van dé zomer uit'. 'Weg uit Haarlem' 'In oktober vorig jaar ben ik hier in Wijnaldum gaan wonen. Weg uit Haarlem. Vanwege de drukte en de luchtvervuiling. Hier: deze hond van me, zijn haar viel helemaal uit. Nu heeft ie weer een glanzend vel. En ach, dat in- en uitlopen van vrienden, daar werd ik ook gek van. Ver weg van het westen? Nee, met die bestel-eecnd van me, bén ik zo in Amsterdam of Hilversum. En als ik moe word, dan ga ik langs de kant van de' weg staan. Effe slapen'. Astrid Nijigh zet thee. Met een gebroken koek erbij. Ze heeft twee honden en twee poezen. Met z'n vijven wonen ze hier en zoals gewoonlijk verontschul digt de gastvrouwe zich voor de enorme rommel die we echter nergens kunnen ontdekken. De elektriek is ook nog niet zoals het behoort, maar vriendelijke burenihanden komen regelmatig mannen-klusjes verrichten 1 en het licht staat bovenaan het ur gentielijstje. 'ik doe wat ik doe' We praten over 'het eerste plaatje van Astrid 'Ik doe wat ik doe', waarin ze het heeft over een juffrouw met het oud ste beroep van de wereld. Maar de dame in kwestie heeft een goed hart, want ze koopt van haar verdiende centen kleren voor haar veertien-jarig zusje en ze financiert een reds haar een emigranten!amd voor haar moeder. Lennaert schreefde tekst. 'Of ik iets van dat meisje dat ik bezing heb? Nee, helemaal niet. Wel iets van de tweede plaat waarin het over de eenzaamheid van vrouwen gaal Van dat al leen thuiszitten en dan maar de straat op gaan. 's Nachts. Om dat je gek wordt. En het ner gens kan vindien. Ach, ik geloof dat iedere vrouw dat wel heeft: die eenzaamheid. Of je nu echt alleen woont, of dat je een ge zin met zes kinderen hebt'. Stem Over haar donkere stem, die twee-en-eenihalf octaaf bestrijkt: 'Ze bellen wel op en vragen aan me: dag meneer, is uw vrouw thuis? Het kan me niieit meer schelen. Vroeger wel. Ik had er een minderwaardigheidscomplex van. Op school al. 'Astrid mag niet meezingen. Astrid zingt vals!' Maar ik zong niet vals.. Alleen een octaaf lpger. Nu ben ik er trots op. Ik heb een stem diie niet veel voorkomt. Helen Shapiro had dat ook. En Zarah Leander. Toen de eerste plaat pas uit was wisten de mensen niet wie 't was. Adèle Bloemen- daal dachten ze. Of Connie' van de Bosch'. Over het publiek: 'Het knappe van Lennaert is dat hij toch een groot publiek bereikt. Mis schien zitten er wel Vader Abra ham-mensen tussen. Kijk, als je die niet wilt, dan moef je ze zien kwijt te raken. Ik mik op een L.P.-publiek: mensen diie er vöoir gaan zitten en luisteren. Niet die het meebrullen op feestavonden. Ik ben een tijdje geleden ingestort. Ik kon er niet meer tegenop: zingen in ro kerige zalen met zwetende men sen die dronken zijn, meelallen. terwijl het bier langs hun kin •druipt. Ik geloof dat Lennaerts liedjes van een hoger niveau zijn. Er komt dezelfde ellende in voor t.ls Vader Abraham be zingt, maar ik geloof dat Ler- naert het meer literair be schrijft'. Astrid is>nu 25 jaar. Ze zat op de M.M.S., ean school waar ze slecht over te spreken is omdat je er later niets mee kunt doen. Ze ging Spaans studeren, mede omdat ze een jaartje of wat met haar ouders in Spanje woonde, vanwege de gezondheidstoestand van haar vader, die inmiddels is overleden. Ze trouwde toen ze negentien was met Lennaert Nijgh, stopte met het Spaans, deed de perspromotie voor pla tenmaatschappij Negram en werd tenslotte telefoniste via een uitzendbureau. 'Hef is eigenlijk verschrikkelijk fout om te trouwen op je ne gentiende. Je ziet het hier in Friesland ook. Is er een meisje van twintig jaar dat nog geen verkering heeft: vinden ze gek. Een ongetrouwde jongen van twee-en-twi rnCig, nou, daar is iets mee. Belachelijk!' Over kinderen: 'Er zijn er al zo veel. Ik beu eigenlijk blij dat ik ze niet heb. Als je in dit vak zit is het ook vreselijk moeilijk: Ik geloof: of het een of het an der'. Bang Astrid zegt dat ze bang is om oud te worden. Mijn vader is gestorven aan kanker toen hij 57 jaar was. Wat ik zou doen als i'k wist dat ik kanker had? Ik denk doorgaan met alles. Misschien zou ik wat meer haast hebben. Ik ben gestopt met roken, maar dat was omdat ik bijgelovig ben. Dc dacht in eens: als je niet stopt met ro ken, lopen je platen heel slecht daarom rook ik nu niet meer'. Over geloof en bijgeloof: 'Ja, eh, ik geloof wel in een boven natuurlijke kracht. Maar niet aan Iemand die daar aan de touwtjes trekt Vroeger was ik katholiek. In Spanje gingen we twee keer per dag naar de kerk. Nu ga ik af en toe nog wel eens. Af en toe woon ik een preek bij van eem priester die getrouwd is, dat spreekt me wel aan. Maar wat er im Rome ge beurt, je snapt het niet Hon derd jaar geleden trapten de mensen er nog in, maar nu niet meer. Hoewel, in Spanje dragen zelfs de arme mensen nog hun karige gouden sieraden aan, die de volgegeten bisschop dan aan het Mariabeeld hangt. Ik heb het gezien: op Mallorca, waar we toen woonde! Weer naar Spanje? Nee, nooit meer. Als je nu boven Mallorca vliegt ruik je de Ambre Solaire al'. Wat verdienen staatshoofden Annemarie Zoals gewoonlijk na drie mannen nu weer drie vrouwen waaruit u kunt kiezen in de wedstrijd 'Wie is dat kind?' Nummer 1 is SYLVIA DE LEUR. toneelspeelster-cabaretière en bekend door talrijke blij spelen, cabarets en shows. De tweede is LENNY KUHR, zangeres van zogeheten 'luisterliedjes', maar die behalve de Franse markt nu ook de Britten onder indruk van haar stem gaat brengen. Tot slot ANNEMARIE OSTER, momenteel weinig te zien en te horen, omdat ze weer een baby verwacht. Aan u de vraag: wie is dat kind? Schrijf de naam van uw keuze op een briéfkaar die is gefrankeerd met DERTIG CENT; stuur die naar: Redactie Trouw/Kwartet Dag Maandag. Postbus 310, Amsterdam. Lenny Inzenden vóór donderdag alstublieft en zet naast de naam van de bekende Nederlandse ook het boek dat u wilt hebben wanneer u eventueel winnaar mocht worden: tuinboek, kookboek of handen- arbeidsboek. •HET WAS wijlen JOHN F. KENNEDY! De opgave van vorige week heeft weinig moeilijkheden opgeleverd voor de trouwe oplossers van "Wie is dat kind?' Inderdaad: het was wijlen president John F. Kennedy en de winnaars zijn: mevrouw W. v. d. Wal-van Leersum, Waaldijk 81 in Herwijenen (tuinboek), mevrouw M. A. Keiser-Schoon, Burg. 's Jacoblaan I in Bussum (handenarbeidboek) en H. W. de Kruijff, Paaltjesweg 14 in Eind hoven (kookboek). if Koningin Elisabeth Je kunt tegenwoordig van top tot teen gekleed zijn met kunstvezels: kousen, schoenen, jurken, broeken, pakken, ondergoed, blouses, truitjes, hoeden en pruiken: de natuur komt er niet meer aan te pas. Een prima voorbeeld is dit pak uit de collectie van Falke met zeer brede revers en wijdvallende pijpen. Het kapsel in de stijl van de jaren vijftig is van Dicky Peeters uit Amsterdam met een make up die teat femme fatale moet aandoen: knalrode lippen, zwaar aan gezette wimpers en blosjes op de wangen. (Inl: 085 - 62 9C 14). 'Maqui-bronze' heet de nieuwe zomer make-up van Orlane, het is een make-up die zonder vlekken of strepen kan worden aangebracht. Voor de blondines en de vrouwen met een lichtere huidsoort is er de 'Maqui-brotize-doré' en voor de donkere types 'Maqui-bi-onze-cho- colat' Daarbij dan de nieuwe dubbelkleurige potloden van Orlane gebruiken en we lopen er weer bij als in Parijs. En zo hoort het. Koningin Elisabeth van Enge land staat aan de top wat in komsten van de Europese vor sten en presidenten. Ze krijgt jaarlijks bijna zes miljoen gul den. Tweede op de lijst is ko ning Boudewijn van België met 4,8 miljoen gulden. Koningin Margrethe van Denemarken staat derde met 3,86 miljoen en vierde is onze koningin met 3.1 miljoen. Geheel onderaan de lijst staat de Duitse bondspre sident Gustav Heinemaun met 163.000 gulden per jaar. Daar van moet hij de helft aan de belasting afdragen, maar daar naast komt er 132.000 gulden bij als vergoeding voor repre sentatiekosten. Het belangrijkste van Carry Tefsen 'In wezen is het vak niet belang rijk voor me', meent actrice Carry Téfsen. die avond aan avond succes heeft in de thea tershow van André van Duin. 'Mijn kinderen zijn het belang rijkste'. Carry heeft er twee: een dochter van dertien jaar en haar zoontje is zestien maan den. Destijds baarde de toneel speelster opzien door haar rol in de film 'Blue Movie', een imago dat ze overigens weer ge heel kwijt is. Toch zijn er druk ke plannen voor de toekomst: een rol m de film 'Keetje tip pel, werk in de muscial 'Bordel lo', gebaseerd op het leven van Toulnuse Lautrec en in de film 'Alicia' zal ze ook te zien zijn. Het vrouwenblad Margriet kreeg hein toch te pakken en tekende uit zijn mond op: 'Al reizend kom je op plaatsen waarvan je denkt: het is zonde om ze niet in je verhalen over Pipo te gebruiken'. Ik leef dus net als Pipo, in een huisje op wielen. Iedereen wil tenslotte wel reizen en toch thuis zijn. Dat geldt ook voor kinderen. Die 1 illen ook weg uit hun flats. Daarom zul je Pipo nooit in de grote stad zien'. De man achter de clown Pipo Wim Meuldijk. geestelijke, va der van Pipo. is een moeilijk te bereiken man. Sinds jaar en- dag zwerft hij in een comforta bele kam peerbus door Europa. ■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■BB Vraag: Ons licht groene nylon tapijt ls vuil en blijft, wat we er aan doen vuil. Synthetische wasmiddelen, groe ne zeep. Niets helpt: het vuil komt weer terug. Antwoord: Nylon trekt als het ware vuil naar zich toe. Men moet altijd zo droog mogelijk werken, want men kan het tapijt niet uitspoelen. U kan droogschuim of een goede shampoo gebruiken, maar als u zich niet houdt aan de gebruiksaanwijzing, doet u meer kwaad dan goed. 'Hoemeer sham poo, hoe schoner* is onjuist. Liever een keertje meer dan een te sterke concentratie. Nat behandelen is werk van een vakman. Een slecht of te sterk geconcentreerd wasmiddel, laat kleverige resten achter, die slechts door goed spoelen verwijderd worden. Er zijn bedrijven die zich toeleggen op het ter plaatse reinigen van tapijten. Vraag uw woninginrichter naar het adres dat het dichtst bij u ls. Er komt dan een man met een uit gebreid instrumentarium bij u thuis, die langdurig bezig is. Het is uiter aard niet goedkoop, maar het resul taat is heel erg mooi. Vraag: Hoe plant en verzorg ik een perzikboom? Antwoord: Het beste is het u volledig te laten voorlichten door de man van enraren tuinman de verzorging in wie u de boom koopt en' tevens een handen te geven. Snoeien en leiden is bij andere vruchtbomen al moeilijk, bij een perzik is er een vakman bij nodig. Vraag: Kan een lezer ons iets meer vertellen over de schilder Augustus Jacobus Bemardus Wouters (1829- 1904)? De gegevens volgens het Lexi con Scheen zijn de vrager al bekend. Vraag: In 1824 werd de NHM opge richt. In 1963 ging deze bank een fu sie aan met de Twentse Bank en heet sindsdien Algemene Bank Nederland. Dit neemt niet weg dat het dit jaar 150 jaar geleden is dat de toenmalige bank werd opgericht. Wat was de juiste datum? Antwoord: De Nederlandse Handel Maatschappij (in het voormalig Ned. Oost-Indië de Factory genaamd naar 9 Brieven die niet voorzien zijn van naam en adres kunnen niet in behan deling worden genomen. Geheimhou ding is verzekerd. Vragen die niet on derling met elkaar in verband staan moeten in afzonderlijke brieven wor den gesteld. Per brief dient een gul den aan postzegels te worden ingeslo ten. Adres: Uw probleem ook het on ze, postbus 507, Voorburg. de vestiging te Batavia van de NHM aldaar) is op 29 maart 1824 opgericht. Pas in 1882 begon de NHM met de bankierswerkzaamheden. Vraag: Naast de tot nu toe bekende tekst van Flavius Josephus als enig getuigenis over het leven va.i Chris tus uit niet -Christelijke br-m is enige jaren geleden een andere tekst gevon den, die men voor de oorspronkelijke houdt. Kunt u de geschiedenis van die ontdekking en de tekst in 't kort mededelen? Antwoord: Beslist niet in het kort, al zou het de moe te waard zijn de oor spronkelijke tekst (bij Agap'os) te vergelijken met de meer gangbare en ook een beschouwing over het ont staan van deze gewijzigde versie te geven. In ons blad van 17-2'72 staat een artikel over deze zaak. We zonden u een afschrift. Wie interesse heeft kan op de gebruikelijke manier (zie kop van de rubriek, niet pe brief kaart. voldoende frankering) een p.xemplaar van dit afschrift bij ons aanvragen. Vraag: Wij hebben vergunning ge vraagd voor een uitbouw. Het duurde wel erg lang en toen zijn we maar be gonnen, omdat we de uitbouw nodig hadden. Nu moeten we alles weer af breken of men zal het op onze kosten laten doen. Is dat nu wel recht te noemen? Kunnen we de gemeente niet ergens aanpakken? Antwoord: De gemeente kan inder daad de uitbouw laten afbreken op kosten van de eigenaar, omdat zonder vergunning werd gebouwd, Im.iiers men was vooruitgelopen op de toe stemming, terwijl het zeer wel moge lijk was, dat die toestemming niet ge geven zou worden. Gerechtelijke actie van uw kant t zen de gemeente zal geen nut hebben. Vraag: Niet zo zeer als mosterd na de maaltijd, maar wel als een gekleurd ei na Pasen: de volgende keer wil ik geen kunstmatige verf meer gebrui ken voor het kleuren van de eieren, maar ik vergeet telkens weer op tijd naar een andere methode te vragen Antwoord: In elk geval is er nu tijd genoeg om het recept te laten bezin ken. Me. rode kool, bietensap. toma tenpuree maakt men verschillen !e schakeringen van rood en paars met uien oker, met saffraan geel. met spi nazie groen. Vraag: In mijn bloempotten zitten een heleboel kleine witte 'vlooien'. Kan dat kwaad? Antwoord: Dat zijn de zg. witte vlieg jes. Uw potten en schotels zijn te nat. De beestjes houden niet va., ventila tie en licht. Bij de plantenhandelaar en bij de drogist kan u een ongevaar lijk spuitmiddel kopen. Het bezwaar van sierpotten is vaak dat ze teveel afsluiten Leg gerust een paar steent jes onderin de pot en zorg ervoor dat de planten niet constant in een voet badje staan. MONTREUX (Reuter, afp) De Gouden Roos van Montreux voor 1974 is toegekend aan het lichte amuse- mentsstuk van de Spaanse televisie, getiteld Don Juan. De tweede prijs, de Zilveren Roos, ging naar de varié té-show van de onafhankelijke britse tv-omroep, BIT, getiteld 'barbra Strei sand and other musical instruments'. De derde prijs, de Bronzen Roos, is toegewezen aan een musical *Sing Sala Bim', van de Noorse omroep NRK in Oslo. De prijs van de pers is toegekend aan de KRO-productie 'Jasperinga's grote ego-trip', die door de Nederlandse NOS was ingezonden. Winnaar van de Gouden Roos krijgt 10.000 Zwitserse francs (ongeveer 9000 gulden). Vorig jaar won Zweden deze prijs.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7