'Nederland eens vrij, vergeet mij dan niet' dichtbij Uw laatste kans op f30.- voordeel! Commentaar Bij Soest gefusilleerde kort voor zijn dood fixons zelfportret-1 Nixons zelfportret-2 iixons zelfportret-3 Vele belangrijke pluspunten! meer dan 26.000 intekenaren! slechts f 14,50 per maand! het weer Meibui weerrapporten gelderland: een schoon stilte sterk kiek wraak bestrijden olmen zonderdag naam iouw/Kwarhet zaterdag 4 mei 1974 ÏSIWKVIAND 'COMMEATiAlAR T5. iK7 resident Nixon heeft deze week een kelijk verbazingwekkende medc- telzaamheid over de affaire-Waterga- (en over zijn eigen karakter) aan de jg gelegd. Zijn publikatie van een irf van ruim 1300 bladzijden vol ver- ouwelijke gesprekken is een staaltje in ook voor Amerikaanse begrip- ra weergaloze openheid. Maar ie turf bevat tevens de zwaarste aan licht tegen Nixon zelf sinds zijn ex- rsistent John Dean vorig jaar als ge- ligè optrad voor de commissie-Ervin. iixons spectaculaire gebaar valt oeilijk anders te verklaren dan als roekeloze gok van iemand die met irier een flink deel van zijn vuile was uiten hangt in de hoop, dat niemand iar de rest zal informeren. Blijkbaar peculeert hij erop, dat het Congres iet dit ene boekwerk genoegen zal emen en vervolgens zal moeten con- ateren, dat deze onvolledige weerga van een deel der omstreden ge- prekken nét niet belastend genoeg is m de president tot aftreden te dwin- )f die veronderstelling juist is, zal het Ingres moeten uitmaken. Maar aan idereen heeft Nixons grote voorlees- oek (als zodanig wordt het al door je Amerikaanse tv gebruikt) inmiddels vermoedelijk wel duidelijk gemaakt, it Amerikaan Richard Nixon een al- sbehalve rechtschapen president :ft. Deze conclusie gronden we niet op het feit, dat deze president blijkens ijn eigen onthullingen een nogal ste vige vloeker is al tillen we daar zo licht aan als Billy Graham. )it oordeel baseren we voornamelijk >p andere feiten, aan Nixons turf ont- cend. Een van die feiten is Nixons bedenke lijke houding tegenover het verschijn sel meineed. Uit de documenten blijkt, dat hij een van zijn assistenten, Ehr- fichman, vorig jaar geadviseerd heeft zich daaraan schuldig te maken door ie rechter een pertinente leugen te itrtellen over een opmerking van een indcre assistent, John Dean. Ook bij andere gelgenheden heeft Nixon er kennelijk geen bezwaar tegen gehad, de loop van recht te belemmeren. Blij kens een gesprek van 21 maart 1973 -het belangrijkste uit het hele boek -wist hij toen, dat enkele medewer kers van het Witte Huis misdaden Aaiden bedreven, maar liet hij na, het 1 fepartement van justitie daarover in t lichten. letzelfde gesprek van 21 maart be vestigt zonneklaar Nixons uitspraak van deze week, dat hij lang heeft irerwogcn, zwijggeld ten bedrage van iiO.OOO dollar te laten toestoppen aan «n van de Watergate-inbrekers, Ho ward Hunt. Wat echter minder duide lijk uit de teksten blijkt, is, dat Nixon, zoals hij nu zegt, dit voornemen ten slotte heeft laten varen. In de 79 bladzijden van zijn gesprek van 21 maart is maar één zinnetje van die strekking te vinden ('Nee, het is ver keerd, dat is zeker') en de strekking daarvan is, in de context, niet dubbel zinnig. iixons boek zaait ook twijfel (om het ïoorzichtig te zeggen) aan zijn vaak herhaalde bewering, dat de details van ^Watergate' hem voor het eerst waren jeopenbaard op die fameuze 21ste maart. De documenten wijzen uit, dat ren op 28 februari al met Dean ren op 28 februari al met Dean over deze zaak heeft gesproken. En in de verslagen van 21 maart is bij Nixon geen spoor van plotselinge schrik of verbijstering te bespeuren. Hoe onthullend Nixons boekwerk ook mag zijn, er zijn ettelijke redenen om »an te nemen, dat 't voor de beroeps- onderzoekers van 'Watergate' (zoals de juridische commissie van het Huis van Afgevaardigden en de speciale aanklager Jaworski) nog niet onthul lend genoeg is. Een van die redenen is, dat de documenten slechts een deel van Nixons omstreden activiteiten be lichten. Ze betreffen alleen de zaak- Watergate. Maar het Congres heeft méér uit te zoeken de bewering bij voorbeeld, dat Nixon betrokken zou zijn geweest bij gevallen van omko ping door het ITT-concern en de melk- industrie. Daarover zwijgt het bock volledig. En het ziet er niet naar uit, dat het Witte Huist van zins is om, nu het al zo'n forse bijdrage aan het dos sier-Watergate heeft geleverd, over die andere kwesties nog aanvullende in formatie te verschaffen. Vrienden van Amerika hebben dat ex tra materiaal niet meer nodig om met leedwezen vast te stellen, dat het machtigste land ter wereld geregeerd wordt door een politicus wiens zelf portret de afstotende trekken toont van een vloekende cynicus die nie mand vertrouwt en die, als hij dat no dig acht om zichzelf als president te beschermen, een loopje neemt met de waarheid en het recht. door Fred Lammers 'Ik sta nu een paar uur geschei den van mijn dood. Ik wil niet veel schrijven- Jullie weet allen hoeveel ik van jullie gehouden heb. Ik sterf voor mijn vaderland en koningin. Dat ik sterven moet is Gods wil. Eens wordt Neder land vrij, vergeet dan mij niet. Ik ga moedig de dood in met het geloof in God. Onze idealen over winnen. Leve de koningin. Leve Nederland'. Dit is een gedeelte uit de ontroerende afscheidsbrief die de twintigjarige De venter landbouwstudent Anton Sie denburg 19 november 1942 schreef aan zijn ouders en naaste familiele den. Kort nadat hij de brief had vol tooit werd hij met 32 lotgenoten op de eenzame schietbanen van het vliegveld Soesterberg door de Duitse bezetters neergeschoten. Anton was de jongste van de 33 gefu- silleerden, die allen, al dan niet geor ganiseerd, al in een vroeg stadium tot verzetsactiviteiten waren gekomen. De 33 verzetsmensen van het eerste uur, die in Soest het leven lieten, waren afkomstig uit diverse delen van Ne derland. Veertien van hen behoorden tot de verzetsgroep Deventer-Terwolde- Twello-Voorst; dertien tot een verzets groep uit Amsterdam; vier waren lid van het bekende Oranjevendel en twee, de machine-bankwerker Pieter van den Heuvel uit Oostzaan en de schilder Johannes Rodert uit Deven ter hadden op eigen houtje tegen de bezetters geageerd. ADVERTENTIE Inderdaad, u künt nog ƒ30,besparen als u vóór 15 mei a.s. intekent op de nieuwste uitgave van 'DISPEREERT NIET' - twintig eeuwen historie van de Nederlanden, door A. en H. Algra. De ZEVENDE DRUK van dit vermaarde geschiedeniswerk is verschenen en onmiddellijk kompleet leverbaar in vijf fraai gebonden delen. Totale omvang 2.200 tekstpagina's en 500 bladzijden illustraties. Intekenprijs ƒ142,50 (geldig tot 15 mei a.s.; daarna ƒ172,50). Met andere woorden: wie nü intekent geniet een prijsvoordeel van maar liefst 30, Wist u dat 'DISPEREERT NIET' het enige werk is waarin ook de geschie denis van voormalig NEDERLANDS-INDIË en 'DE WEST' uitvoerig is be schreven? Er is zelfs een heel deel aan gewijd: in totaal ca. 600 tekstpagina's en 156 bladzijden illustraties. Een ander belangrijk pluspunt: het laatste deel is VOLLEDIG BIJGEWERKT (tot en met de jongste kabinetsformatie!) en bevat bovendien een uitvoerig ALFABETISCH REGISTER (34 blz.) dat de vindplaatsen vermeldt van meer dan 2.000 namen en trefwoorden. Dit zijn slechts enkele van de vele pluspunten die 'DISPEREERT NIET' op andere geschiedenisboeken voorheeft. Vandaar die zevende druk en die Waarom zou zich het kostelijke bezit van dit boeiend geschreven en prach tig geïllustreerde standaardwerk nog langer ontzeggen? Schaf het aan, voor uzèlf, voor uw opgroeiende kinderen. Geef hun de kans te ontdekken hoe boeiend en leerzaam onze geschiedenis is! De prijs hoeft zeker geen bezwaar te zijn, want het gehele bedrag kan des gewenst in termijnen worden voldaan, tot een minimum van Laat dit DUBBELE VOORDEEL u niet ontgaan! Profiteer van de lage voorintekenprijs én de gemakkelijke betalings regeling nu het nog kan, door gebruik te maken van de VOORDEELCOUPON Zend mij tegen voorintekenprijs rechtstreeks/via boekhandel: DISPEREERT NIET - 20 eeuwen historie van de Nederlanden, door A. en H. Algra, kom pleet in 5 delen 142,50. Ik betaal het gehele bedrag ineens/in ter mijnen van (minimaal 14,50) per maand. Naam: VOORDEELCOUPON. Zend die vandaag nog aan uw boekhandelaar of (in open envelop, zonder postzegel) aan: Uitgeverij T. Wever - Antwoordnummer 5 - Franeker Telefoon 05170-3147 (3 lijnen); bij geen gehoor 2436 Straat: Plaats: Datum: Doorhalen wat u niet wenst. TR/KW De meesten van de 33 mannen die op die novembermiddag op die verlaten plek in Soesterberg werden neergescho ten kenden elkaar niet of nauwelijks. Zij waren na hun arrestatie overge bracht naar de strafgevangenis in Utrecht of het beruchte doorgangs kamp in Amersfoort. Met elkaar gemeen hadden zij dat zij reeds kort na de Duitse bezetting tot tegenacties waren overgegaan. De le den van 'Het Oranjevendel', opgericht door de Nijmeegse hulpprediker Mar- tinus Cavaljé maakten zich verdienste lijk door militaire objecten te bespio neren en de geallieerden blauwdruk ken in handen te spelen van tal van belangrijke militaire zaken in ons land en ook in Duitsland. Naarmate de werkzaamheden zich uitbreidden na men de gevaren toe. Door verraad werd deze verzetsgroep dan ook opge rold. Op 19 januari 1942 werd de hulppre diker gearresteerd. Zijn naaste mede werkers, de verzekeringsinspecteur Henri Moquette uit Hengelo, de Al melose banketbakker Gerrit Prinsen en de Hengelose architect Gerrit Wil mink volgden spoedig, in de ogen van de Duitsers waren zij heel gevaarlijk. Hen werd ten laste gelegd dat de En gelsen een volledige constructieteke ning van een nieuw type Duitse duik boot hadden toegespeeld. Ook hadden zij vele waardevolle gegevens over de schuilbunkers in de Rotterdamse ha vens naar Engeland gezonden. De verzetsgroep in Deventer was ge concentreerd rond het gezin van de Voorster familie Lugthart. Al voor 1940 waren zij doende uit Duitsland De fusilladeplaats in Soesterberg. gevluchte Joden tijdelijk onderdak te geven. Na de bezetting van ons land gingen zij mensen helpen die hier door de Duitsers werden gezocht. Va der Lugthart was ondanks zijn handi cap hij miste als gevolg van een ongeluk beide benende man achter de schermen in deze groep. Anton Sie denburg maakte er ook deel van uit. In juni 1941 werd Lugthart gearres teerd. De S.D. maakte daarbij een dankbaar gebruik van de aanwijzingen van een man, die enige tijd daan-oor door de familie Lugthart was gehol pen, maar later toch in Duitse handen viel. Hij wees tijdens een huiszoeking de geheime kelderruimte aan waarin reeds vele onderdak hadden gevonden. Op dat mopient zaten er geen vluchte lingen irn 'Naar Buchenwald' De S.D. was daarvan echter n'iet onder de indruk. Moeder Lugthart en haar twee zoons werden meegenomen naar Deventer. Zij zouden naar Buchenwald worden gestuurd als vader Lugthart zich niet meldde. Hij was niet thuis tijdens de huiszoeking. Toen hij hoor de van de arrestatie van vrouw en zoons spoedde de invalide verzetsman zich naar Deventer. Uiteindelijk kon hem niets ten laste worden gelegd en werd hij in vrijheid gesteld. De werkzaamheden gingen door. De familie Lugthart hield zich vooral be zig met het verspreiden van onder grondse lectuur. Vader Lugthart bracht die rond in zijn invalidewagen, waarin zich een geheime bergplaats bevond. In de zomer van 1942 sloeg de S.D. opnieuw toe. De jongste zoon van de Lugtharts, Ohristiaan, werd daarbij als werktuig gebruikt om zijn vader (bot een bekentenis te dwingen. Hij sloeg echter niet door. Christiaan Lugthart overleefde de oorlog. Hij bracht drie jaar in Duitse kampen door. Hij was degene die na de oorlog kon vertellen dat de verzetsgroep waarvan zijn vader deel uitmaakte het slachtof fer is geworden van de verraderlijke dubbelrol, die de man die Cornells Lugthart als leider opvolgde, de zich noemende Frans de Wit, speelde. In het gebouw van de S.D. in Arnhem zag Christiaan Lugthart de 'groepslei der' onverwacht, hoewel dat kennelijk niet de bedoeling was, in vriendelijk gesprek met enkele S.D.'ers. Tijdens de rechtzitting, op 12 en 13 november 1943 in het paleis van justi tie te Arnhem werd ook tegen vader Lugthart de doodstraf geëist. De ze ventienjarige Christiaan kreeg een mildere straf, omdat hij nog zo jong was. Van Chritiaan hoorden de nabestaan den later hoe het was toegegaan tij dens de rechtzitting en hoe vooral Anton Siedenburg de gelegenheid had benut in de rechtzaal te zeggen hoe hij over de bezetters dacht. De aanwe zige Duitse officieren waren er zo door overdonderd dat ze hem lieten uitspreken. Mogelijk hadden zij diep in hun hart ook bewondering voor zijn moed. CPN De Amsterdamse verzetsgroep bestond uit leden van de CPN. De organisatie van de februaristaking was mede het werk van deze verzetsgroep. Verder hield zij zich bezig met sabotage bij de Fokker-vliegtuigenfabriek. Een salvo schoten maakte op die 19e november 1942 een einde aan het le ven van de 33 van Soesterberg. De in valide Cornells Lugthart werd omdat hij niet kon staan op een stoel gebon den. Onderzoek In Soest drong slechts langzamerhand door wat er was gebeurd in het afge legen bosgebied bij het vliegveld. Daar er bijna dagelijks door Duitsers van de sohietbanen gebruik werd ge maakt viel de fusillade niet op. Na de oorlog werd meteen een onderzoek in gesteld onder leiding van de toenmali ge majoor van het Militair Gezag, A. Siedenburg. Nadat het massagraf was geopend liep de majoor plotseling weg. Toen hij zijn emoties de baas was vertelde de majoor dat hij in de eerste stoffelijke resten zijn zoon An ton had herkend. De familie Sieden burg wist dat hun zoon in 1942 was gefusillerd, echter niet waar dat was gebeurd. Sindsdien trekt elke vierde mei in de middaguren een kleine stoet familiele den en belangstellende inwoners van Soest naar de fuilladeplaats van de 33. Een eenvoudig kruis geeft de plaats aan waar de 33 verzetsstrijders het lo ven lieten en eerst werden begraven. Naarmate de jaren verstrijken wordt de belangstelling voor deze herden king kleiner. De meeste inwoners van Soest weten niet eens van deze ge beurtenis in de oorlogsjaren Het is daarom een goede gedachte ge weest van het gemeentebestuur van Soest deze tragische gebeurtenis te boek te laten stellen. De Soester voor lichtingsambtenaar J. B. van Os heeft zich van die taak gekweten, daarbij terzijde gestaan door de onlangs over leden auteur J. W. Ooms, die in de oorlogsjaren in Soest woonachtig was. 'De drieëndertig van Soesterberg' komt vandaag in de handel, (uitgave N.V. Bosch en Keuning, Baarn. Prijs 6.25). Wie wat in lengte teil toenemen kan dit weekeind maar het beste in het zuiden van het land zijn. Daar is na melijk de kans op enige regen of een bui ('meiregen maakt dat ik groter wordt) groter dan in het noorden. Dit gebied ligt dan ook her dichts bij de uitloper van een 988 millibaar-diepe depressie in de westelijke ingang van het Kanaal. De depressie verplaatst zichzelf nauwelijks en vult op. Het bijbehorende front, dat helemaal ot over het noordwestelijk deel van de Middellandse Zee reikt, trekt ech ter in noordoostelijke richting. De uitgebreide hoge bewolking kondigde gisteren aan dat er een depressie aan het wroeten was. De vrij geringe en afnemende activiteit ervan kon wor den afgeleid uit het flets en vaag blij ven van halo-verschijnselen: gedeelten van de kleiene kring van 22 graden om de zon. jonger en actiever een depressie, hoe feller en scherper juist de halo-ver schijnselen, die ontstaan door breking en terugkaatsing van het zonlicht in ijskristallen. Dat heeft te maken met bepaalde standen van de kristallen. De neerslag langs het met de zuidelij ke hoogtewind dichterbijkomende front uit Frankrijk, was gistermiddag en avond nogal verspreid. In Noord-Frankrijk viel gisteren overdag maar weinig regen: Cherbourg, Brest en Rennes 3 mm, Caen enkele drup pels. Reims 0 mm. In Zuid-Frankrijk viel belangrijk meer: Toulouse 14 mm, Clermont-Fer rand 18 mm, Marseille 21 en Nice 23 mm. De Engelse badplaats Bourne mouth rapporteerde 10 mm water, Cork 12 mm. In Italië meldde Turijn zich met. 11, Milaan 12 mm en het Deense Aalborg kreeg 6 mm neerslag, n ons land gaf om zeven uur gistera vond al in Maastricht 0.3 mm. Heel andere thee.Sama in midden- Zweden meldde gisteravond onafge broken zivare sneeuwval. Hoewel er dit iveek-end op de verschillende plaatsen in ons land een bui kan val len, geloven roe toch dat het week-end als geheel zich wel tamelijk goed zal houden en men rekening mag houden met zonnige perioden. Tenslotte oefent een hoge drukgebied boven de Noordelijke IJszee nog al tijd invloed uit in het Noordzee-ge- max. neer- temp. slag Amsterdam licht bew. 12 5 De Bilt zwaar bew. 14 0 Deelen licht bew. 13 0 Eelde mist 15 0.2 Eindhoven licht bew. 13 0 Den Helder onbewolkt 11 0.1 Luchth. Rtd. geheel bew. 12 0 Twente onbewolkt 14 0.6 Vlissingen geh. bew. 11 1 Zd. Limburg geh. bew. 13 0.1 Aberdeen zwaar bew. 9 2 Athene licht bew. 0 Barcelona motregen 0.1 Berlijn onbewolkt 15 0 Bordeaux zwaar bew. 17 2 Brussel geheel bew. 0 Frankfort onbewolkt 14 04 Genève mist 13 0 Helsinki licht bew. 14 0 Innsbrtick zwaar bew. 10 2 bied. Isfjord Radio gaf gisteravond windstilte en temperatuur van minus 4 graden Celsius en een barometer stand van 1031 millibar. De tempera tuur blijft gematigd bij wind uit oos telijke richtingen. Gistermiddag werd het op vrij verrassende wijze nog 17 gr. C. onder andere in Eelde, De Bilt en op Schi.hol. Op de Britse eilanden was het r:eelal 11 tot 13, in Frankrijk 12 tot 15 plaatselijk 17 gr. C. Onweer werd gis teravond alleen gepeild uit het zeege bied ten noordwesten van Ierland, ten noorden van Sardinië en plaatselijk boven Griekenland. Tenslotte nog rap port met de geringste apriUneerslag: Scheveningen 2.5 mm. onder redactie van loessmil Als het goed gaat, kun je in Gel derland schoner wonen dan waar ook, als alle dorpen tenminste gaan meedoen aan de grote schoonmaakcompetitie die de stich ting Noordwest Veluwe heeft uit geschreven. Daaraan kunnen alle icoonkernen met zo'n twintigdui zend inwoners meedoen en de schoonste kan er ook nog tcal mee ivinnen ook: een geldprijs die be steed moet worden aan het mooi houden van het eigen dorp. Er zijn vier van die prijzen: één voor de mooiste van de Veluwe, één voor de kampioen-schone van oost- Gelderland. één voor het rivieren gebied en één voor het allermooiste van de hele provincie. Sommige dorpen weten al wel weg met zo'n wedstrijd. Die houden er commissies voor dorpsverfraaiing op na, die al eerder op kleinere schaal competities hebben gehou den. Voorts is daar een opvallend voorbeeld van. Een stuk of wat van die dorpen met commissies hebben zich gelijk al aangemeld, maar de stichting verwacht vele tientallen deelnemers. Wat die deelnemers dan precies moeten doen en vooral laten, moet nog uitvoerig besproken worden. Over een paar dagen gaat een aantal heren om de tafel zitten om sugges ties voor de deelnemers te beden ken, En om uit te maken, waar de jury op zal moeten letten als die zo aan het eind van de zomer de dorpen gaat afreizen om ze op schoonheid te beoordelen. Het zal wel najaar worden voor ze aan de prijsuitreiking toe zijn. In elk geval staat al vast, dat het niet alleen gaat om mooie voor tuintjes met veel bloemen, al ge ven die zo'n dorp natuurlijk wel een gezéllige aanblik. Het gaat in de eerste plaats om verbetering van de hele looonomgeving, waarin de mensen bewuster zullen moeten Het zal de kinderen en kindskinde ren van fotograaf Jan Sterk nog lang heugen, dat hun vader respec tievelijk opa zoveel in, om en over het koninklijk huis fotografeert Vader Jan heeft zijn pasgeboren (derde) zoon acht voornamen gege ven, waarvan zeven 'koninklijke': Iwan Alexander Friso Constantijn, Maurits Bernhard Pieter-Christiaan Carlos. Deventer heeft nfiets tegen potte- kijkers: in het pas geopende Postil jon Motel aan de nieuwe Twente- Hoïland-route bij Deventer is een 'kiek <in de pot' geheten informa tiecentrum ingericht, waar alle niet-Deventenaren alles te weten kunnen komen over vestigingsmo- gelijkheden voor instellingen en bedrijven in de stad. De naam 'kiek in de pot* heeft voor Deventer historische beteke nis. In het begin van de zestiende eeuw veroverden de Deventenaren op de hertog van Gelre een paar forten. Die forten heetten in de volksmond 'kiek in de pot', omdat je van daaruit kon zien wat de pot schafte in de Deventer huisgezin nen. Het laat-gotische Waaggebouw op de Brink werd gebouwd van de stenen van deze forten en een van de gevelstenen verraadt nog steeds zijn afkomst: een man die in een pot kijkt leven. Dan verdraag je geen vuil nisstortplaatsen zomaar ergens in dorp op bos en geen slordige hek ken om het erf. Dan wil je dat het hele dorp er schoon en fleurig uit ziet. Echte schoonheid komt nu eenmaal van binnenuit. Een duidelijke uitmonstering voor een ruimtevaarder die er voor een maanwandeling op uit trekt com pleet met zwaard om eventuele maanmannetjes te bestrijden, zou Je zeggen. Mis. Er hoort wel een bestrijder in het pak, maar dan eentje die vuur en vlammen te lijf gaat gewoon op aarde. Het zwaard is een staaf waarmee bijvoor beeld deuren opengebroken kunnen worden. Het uiteraard brandvrije hansopje mag er dan komisch uitzien, het is erg effec tief en het nieuwste natuurlijk in de V.S. bedacht en uitgevoerd op het gebied van kleding voor brandbestrijders. Waar gebeurd: een lagere school meisje vraagt haar moeder op 4 mei, waarom iedereen twee minu ten stil is. Nadat haar uitgelegd is dat dat met de slachtoffers van de tweede wereldoorlog te maken heeft, trekt ze deze conclusie: 'Dus als er een derde wereldoorlog komt, moeten we drie minuten stil zijn.' Met het in het Engels uitgebrachte liedje 'haughty, highty Holland' (wat iets betekent als 'hooghartig, aanmatigend Holland') heeft Koe weit wraak genomen op Farce Ma jeure's carnavalskraker Kiele Kiele Koeweit Het lied gaat over de kopzorgen van Nederland door het olietekort (daarbij pikt het ook Engeland nog even mee) en over Ajax, dat 'lekker' zoveel nederla gen lijdt. Het refrein stond zo in een Koeweitse krant: 'Holland, Holland, Holland haughty, highty Holland higgidly hag- gadly hip hurrah Holland, Hol land. Holland.en zo verder. De heer D. Pauw uit Zaanstad ont dekte het lied op een zakenreis en het Algemeen Dagblad ontdekte de heer Pauw. Lang voordat Den Uyl op noten in de olie was, zat de uil al in de ol men en daarom gaat de streekraad van Oost-Groningen, gedachtig aan dat laatste lied, donderdag zestien olmen in de tuin van het Catshuis planten. Die olmen zijn premier Den Uyl aangeboden, toen hij be gin maart een werkbezoek aan Oost-Groningen bracht. De raad wil donderdag dan gelijk nog eens over hun streek praten. Voor wie het liedje kent: de olmen worden niet bij het vallen van de nacht geplant, maar om vier uur 's mid dags. Er zijn alweer een paar mensen bij gekomen die niet alleen zeggen dat ze helemaal achter de actie Zonderdag - de ene autoloze zon dag per maand - staan, maar die deze zonderdag-zondag alvast in praktijk brengen ook. Dat zijn be stuur en staf van het LCGJ - lan delijk centrum voor gereformeerd jeugdwerk in Driebergen - die vin den dat zij als bestuursleden van een jeugdorganisatie gewoon niet achter mogen blijven. Want de jeugd heeft de toekomst en met die toekomst heeft de actie Zon derdag alles te maken: jongeren kunnen er uit leren dat een sa menleving zonder auto best aan trekkelijk en mogelijk is - als ie dereen mee wil doen. Het LCGJ wil overigens ook, els de Zonder dag er ooit komt, dat er rekening gehouden wordt met de slachtof fers (een deel van de horecasector bijvoorbeeld) voor wie de Zonder dag niet op een zwarte zondag uit mag draaien. Dat en nog meer wordt uiteengezet in de Zonderdag krant, die al aan diverse plaatselij ke groepen is toegestuurd om ze ook daar warm te maken voor de actie. Idee van Hugh McKay, een Austra lische socioloog: geef alle personen auto's een naam en zet er een duidelijk bord met de naam van de bestuurder op. En dan zul je eens zien hoeveel minder verkeers ongelukken er gebeuren. McKay, die uit een serie eigen enquêtes over veilig verkeer zo zijn eigen conclusies over verkeers veiligheid heeft getrokken, vindt dat juist de anonimiteit van de au tomobilisten agressief en onverant woordelijk gedrag op de weg in de hand werkt. Want geen enkele be stuurder zal het prettig vinden iets te horen als: meneer die en die uit die en die straat heeft weer brok ken gemaakt. 'Ze vroeg om een warme kleur en nu sta je de verf te koken?'

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7