Nederland heeft nieuw bewind in Portugal nu al feitelijk erkend Hoe vindt u het om vrouw te zijn? Aan handen van Nederlandse gereformeerden zit bloed margriet Herstel oude huizen in de grote steden kost minstens zestig miljard Personalia Teleurstelling bij het Angalocomité Den Ham niet meer zo vrij T&mmiA Vroege actie Amsterdamse buschauffeurs Fluoridering in november voor hoge raad Dick Verkijk wint ten dele kort geding tegen blad Kotalla krijgt geen AOW Leger gaat helpen in Sahel-gebied Brief van Zuid-Afrikaan Gericke: Spaanse directeur in Parijs ontvoerd Derde overwinning Anatoli Karpov daar staat het in NOTU raadt hogere tarieven voor tijdschriften aan Prinses opent school genoemd naar Anne Frank Bestuurslid vakbond dreigt op te stappen Hond doodt schapen Klachten over roof door zigeunervrouwen Vragen in Kamer over duurdere zwembaden TR0I;W,/KV'A:KTET ZATERDAG 4 MEI 1974 BINNENLAND/KERK. K5 Van onze Haagse redactie DEN HAAG Nederland heeft liet nieuwe regime in Portugal feitelijk erkend. De Nederlandse re gering heeft Lissabon op 2 mei officieel meegedeedl, kennis te hebben genomen van de machtswisse ling waarover op 27 april van de nieuwe Portugese machthebbers een nota was ontvangen. Volgens de normale diplomatieke ge bruiken houdt de officiële Nederland se mededeling van kennisneming in, dat Nederland bereid is de betrekkin gen met Portugal voort te zetten. In andere landen, zoals Engeland, is het gebruikelijk duidelijk mee te delen of een nieuw regime erkend wordt. Maar ons land gebeurt dat stilzwijgend, zoals ook bij Chili het geval is ge weest. De feitelijke erkenning van de nieuwe Portugese machthebbers heeft overi gens teleurstelling gewekt bij het An- golacomité. Het Angolacomité had er bij de regering op aangedrongen, die erkenning te koppelen aan de erken ning van de door de bevrijdingsbewe ging PAIGC in de Portugese kolonie Guinee Bissau uitgeroepen republiek. Zoals bekend vindt minister Van der Stoel het beter, eerst in de EEG me destanders te vinden om druk op Por tugal uit te oefenen zijn kolonieën lelfstandigheid te geven, alvorens tot erkenning van Guinee Bissau over te gaan. Wij vernamen overigens, dat er een vaste afspraak tussen het kabinet en de PvdA (die steeds op snelle erken ning aandringt) is gemaakt, dat die erkenning in ieder geval vóór oktober dit jaar zal plaats vinden. In oktober wordt er namelijk een algemene ver gadering van de Verenigde Naties ge houden. waar naar verwachting een voldoende meerderheid voor toelating van de republiek tot de VN aanwezig zal zijn. Nederland kan het zich dan niet meer veroorloven nog niet tot er kenning te zijn overggegaan. Het Angolacomité is in i.et algemeen zeer teleurgesteld over het beleid van het kabinet ten aanzien van Portugal en Zuidelijk Afrika. Het zal volgende week een rapport publiceren over een jaar buitenlands beleid onder dit ka binet, waarin het comité tot zeer ne gatieve conclusies komt 'Het kabinet-Den Uyl heeft aldus de voorzitter van het Angolacomité, Siet- ze Bosgra, ten aanzien van Guinee Bissau voortdurend de zaak gesabo teerd. Er is ook praktisch niets te recht gekomen van de pogingen van Van der Stoel, met andere Westeuro- pese landen op Portugal druk uit te oefenen voor het zelfstandig maken van de kolonieën. De regering veegt alle mogelijkheden voor een vreedza me oplossing van de koloniale proble men van Portugal van de kaart. De buitenlandse politiek van het kabinet staat ver af van wat er door de PvdA altijd is nagestreefd. Op enkele uit zonderingen na, geeft het beleid van Van der Stoel geen andere resultaten dan de politiek van zijn voorgangers. Zolang Van der Stoel blijft zitten, ko men we weinig verder", zei de heer Bosgra gisteren. Onrust Ook in de PvdA zelf, is er groeiende onrust over het beleid van mr. Van der Stoel. Om zijn achterban wat rus tig te kunnen houden, lanceerde de PvdA-fractievoorzitter Ed van Thijn deze week een vrij scherpe aanval op het buitenlands beleid van dit kabi net. 'Het kabinet is bij onze verwach tingen achter gebleven', constateerde de heer Van Thijn toen. Directeur nationale woningraad: Van een onzer verslaggevers UTRECHT Met de vernieuwing van oude woningen in de grote steden zal een bedrag zijn gemoeid van meer dan zestig miljard gul den. Afgezien van prijsstijgingen en andere bijkomende lasten zal het werk in de stadsvernieuwingsgebieden, indien men het binnen 33 jaar wil voltooien, per jaar nog eens twee miljard gulden- extra vergen. Tot deze schatting kwam gisteren de ilgemeen directeur van de nationale woningraad, mr. Van den Hoff, op een studiedag van het Nederlandse in- itituut voor ruimtelijke ordening en volkshuisvesting (NIROV) over het rapport 'naar een nieuwe wet op de Jtadsvernieuwing'. Volgens mr. Van den Hoff maken deze cijfers duidelijk hoe belangrijk de financiën zijn bij de stadsvernieuwing. Hij uitte kritiek op het definitieve ontwerp van wet over de stadsvernieuwing, omdat daar in alleen de bevoegdheden zijn gere geld en de doeleinden en de economi sche middelen achterwege blijven. Hij vroeg daarom de regering zo snel mo gelijk met een totaal delta-plan voor de stadsvernieuwing te komen, waarin taakstellingen, urgentieprogramma's en financiering onderling samenhan gen. Staatssecretaris Schaefer wees even eens op het belang van voldoende geld en onderstreepte de uitspraak van minister Gruijters dat voor het aantrekkelijk maken van de steden miljarden guldens nodig zullen zijn. Stadsvernieuwing is volgens de staats secretaris eveneens van belang voor het terugbrengen van stedelijke acti viteiten naar de steden. Je hoort wel eens dat we ons te veel met de steden en te weinig met het platteland bezig houden, maar het redden van de ste den houdt, aldus de heer Schaefer, te gelijk het redden van het platteland in, dat nu misbruikt wordt voor aller lei stedelijke activiteiten. Naarmate we er in slagen de mensen het geloof in de stad terug te geven, kan ook het landelijk gebied zich beter ont wikkelen. Naast voldoende financiële middelen en een doeltreffend juridisch kader is ook de organisatie van de stadsver nieuwing van groot belang. Hierbij dienen alle aspecten vanuit een sa menhangende visie op de stad naar voren te worden gebracht. De financiële regelingen zullen voor de gemeenten gemakkelijker moeten worden gemaakt. De gemeenten zullen meer mogelijkheden moeten krijgen om zelf te beslissen over de besteding van de rijksgelden, uiteraard binnen de gestelde grenzen en met de plicht achteraf verantwoording af te leggen. Staatssecretaris Schaefer zei verder dat het voornemen bestaat om sommi ge gemeenten een totaalbedrag toe te zeggen. De gemeente kan dan zelf be oordelen voor welke woningen de sub sidie precies kan worden besteed. Dit plan, dat de zakgeld-regeling wordt genoemd, betekent een aanzienlijke versnelling van de huidige procedu res RITA 'Laten we hier even om een stuk zeep vragen, dan komen we netjes thuis.' DEN HAM In het Overijsselse Den Ham mogen jongelui van verschillend geslacht voortaan de nacht niet meer met elkaar doorbrengen in tent of ca ravan, tenzij ze met elkaar getrouwd zijn of tot één gezin behoren. Op overtreding van deze bepaling in de nieuwe kampeerverordening is een maximale hechten isstraf van twee maanden of een boete van 300 gulden gesteld. Volgens burgemeester A. van Walsum is het echter niet de bedoeling over treders met een lantaarntje te gaaD zoeken. ADVERTENTIE STEUN plattelandsprojekten giro 230.000, A'dam. Van een verslaggever AMSTERDAM Gistermorgen vroeg hielden de Amsterdamse buschauf feurs een korte prlkactie, waardoor de eerste bussen pas om acht uur uitre den (foto). Aanleiding was, zoals de chauffeurs het noemen, het hele com plex van onvoldoende arbeidsvoor waarden, waarvan het besluit van de regering om de 'conducteurstoeslag' van tien procent tot het landelijke ni veau van zes procent terug te bren gen, de druppel was die de emmer deed overlopen. Deze toeslag werd destijds Ingesteld, toen de conducteurs uit de bussen en trams verdwenen en de chauffeurs de taak van kaartjesverkoop erbij kregen. Na een nachtelijke vergadering In Marcantl werd tot de prlkactie beslo ten. De garages werden geblokkeerd en in garage West werd doorverga derd, Na afloop van de actie spraken vertegenwoordigers van de chauffeurs met ondermeer burgemeester Samkal- den en de directeur van het Amster dams Gemeentelijk Vervoerbedrijf. Daar werd besloten de arbeidsvoor waarden met het gemeentebestuur te bespreken op maandag 13 mei. DEN HAAG Amsterdam krijgt de gelegenheid op 8 november te pleiten in het cassatieberoep dat de gemeente heeft ingesteld tegen het rechterlijke verbod het drinkwater te fluorideren. Dit is gisteren in de zitting van de Hoge Raad bepaald. De Hoge Raad behandelt deze zaak voor de tweede keer. De eerste keer besliste deze instantie in het door zes tegenstanders van drinktcaterfluoride- ring tegen de gemeente aangespannen proces dat fluoridering een wettelijke grondslag miste. De zaak toerd terug verwezen naar het gerechtshof in Am sterdam, dat vervolgens de gemeente gelastte de fluoridering van het drink water stop te zetten. Amsterdam gaf daaraan gevolg, maar ging toch in cas satie. AMSTERDAM De Journalist Dick Verkijk heeft voor een deel het kort geding gewonnen dat hij tegen het weekblad Vrij Nederland heeft aange spannen naar aanleiding van een arti kel in dat blad over zijn boek 'Radio Hilversum 1940-1945'. In zijn uitspraak heeft de president van de Amsterdamse rechtbank beslist dat 'Vrij Nederland' een mededeling moet publiceren dat het gewraakte ar tikel gebaseerd was op een doorslag van de concept-tekst. Tevens moet het blad meedelen dat in dat artikel fei ten zijn vermeld die Verkijk in de uit eindelijke versie van zijn boek niet of anders heeft vermeld. De president wees niet de eis toe dat het blad een 'publieke verontschuldiging* moet aanbieden. Rectificaties moeten op vier van de tien verlangde punten worden geplaatst. Op niet-nakoming van dit vonnis staat een dwangsom van vijftienduizend gulden. Als lid van de redactieraad van de Arbeiderspers, die het boek uitgeeft had Rinus Ferdinandusse, hoofdredac teur van VN, de beschikking over het 'typoscript'. Hij stelde dit (zonder overleg met Verkijk) ter beschikking van M. van Amerongen, die het arti kel in VN schreef. Daarmee heeft Ferdinandusse volgens de president gehandeld in strijd met wat tegenover Verkijk in het maatschappelijk ver keer betaamt. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Raad van Be roep in Amsterdam hreft zich uitge sproken tegen het verstrekken van AOW aan de Duitse oorlogsmisdadi ger Kotëlla, één van 'De drie van Bre da'. Het college heeft hiermee de af wijzende beslissing van de Sociale Verzekeringsbank bevestigd. De Raad van Beroep is het met de So ciale Verzekeringsbank eens dat Kotalla geen woonplaats heeft in Ne derland en daarmee niet voldoet aan de voorwaarde een ingezetene te zijn. Bovendien voldoet hij niet aan de voorwaarde, dat hij, als niet-ingezete- ne, binnen het rijk der Nerlanden werk in dienstbetrekking heeft ver richt Indien Kotëlla hiertegen in ho ger beroep wil gaan, kan dit geschie den bij de Centrale Raad van Beroep in Utrecht Volgens de Centrale Raad is dit tot nu toe niet gebeurd. DEN HAAG Een detachement van de koninklijke landmacht gaat hulp verlenen bij voedseltransporten in het Sahelgebied en met name in Niger, een van de Afrikaanse staten die door langdurige droogte getroffen zijn. Dit zijn de ministers Vredeling (de fensie) en Pronk ontwikkelingssa menwerking) overeengekomen. Dr. Boerma, directeur van de wereldvoed selorganisatie, had hierom verzocht. Het transportdetachement zal onge veer zestig man gaan tellen. Vrijwilli gers worden op het ogenblik gewor ven uit de voor de rampenbrigades aangewezen onderdelen van de land macht. De bedoeling is, dat de mannen met vijftien vrachtwagens begiin juni naar het rampengebied worden gevlogen. Men zal daar drie maanden Wijven. Van een onzer redacteuren STELLENBOSCH De assessor van het moderamen van de Nederduits Gereformeerde Kerk in Zuid-Afrika, dr. J. S. Gericke stelt in een open brief aan de gereformeerden in Nederland dat zij de ene hand vriendschappelijk naar de Zuidafrikaanse geloofsgenoten uitsteken, terwijl hun andere met het bloed van 'onze zonen en eventueel met het bloed van onze vrouwen en kinderen bevlekt is.' Dr. Gericke, die als vertegenwoordi ger van zijn kerk de laatste gerefor meerde synod e-vergad Ting heeft mee gemaakt, schrijft de gereformeerden omdat hij verwacht dat er 'tienduizen den in de gereformeerde kerken zich gekwetst voelen door de onlangs in Lunteren genomen besluiten om gel delijke steun toe te zeggen aan de zo genaamde "bevrijdingsbewegingen' in Zuidelijk Afrika.' GROTE OORLOG Met dit besluit heeft de gereformeer de synode de kerken in beginsel 'ge bonden aan een oorlog op grote schaal tegen Zuid-Afrika. Het kan im mers niet in de bedoeling van de synode gelegen hebben, om hulp aan een georganiseerde militaire beweging te verlenen zonder de wens en de be de, dat deze militaire macht in zijn doel zal slagen. Iemand zegt toch geen steun toe aan een zaak in de hoop dat die zaak zal mislukken!' Dr. Gericke meent dan ook dat de steun aan de bevrijdingsbewegingen betekent dat de kerk gevraagd wordt te bidden voor zo'n uitbreiding van de strijd, dat deze zal leiden tot de overwinning van de vrijheidsstrijders over Zuid-Afrika. Dit zal volgens dr. Gericke als gevolg hebben dat Zuid- Afrika wordt 'overgenomen door die machten, waarmede uw kerk zich soli dair verklaard heeft Iemand kan im mers in zo'n geweld pro ces geen a zeg gen, zonder ook b en c te zeggen! Dr. Gericke Men moet toch zijn morele en gelde lijke steun kracht bijzetten met de wil en de begeerte dat het einddoel bereikt zal worden.' In zijn brief betoogt dr. Gericke voorts dat de bevrijdingsbewegingen alleen kunnen slagen in geval van een grote oorlog, omdat Zuid-Afrika niet bereid is zich zonder verzet over te geven. WREEDSTE MACHTEN Ik kan niet geloven, zegt dr. Gericke, 'dat een zusterkerk, dat mede-gelovi gen, dit voor hun mede-gelovigen in dit land begeren. Zo'n medeplichtig heid aan de gruweldaden, die door communistisch opgeleide 'Vrijheids strijders' met communistische wapens in Zuidelijk Afrika gepleegd worden, mag niet op de rekening en het gewe ten van uw kerk blijven rusten.' Dr. Gericke vervolgt: 'Van alle kerken in dit land, Engels en Afrikaans spre kend, welke bevolkingsgroep ook om vattend, is een eenparig protest uitge gaan tegen de hulp aan terroristen in Zuidelijk Afrika. Uw synode heeft de ze eenparige stem van mede-christe nen veronachtzaamd en 49 synodele den hebben namens achthonderddui zend leden besloten, om met woord en daad hun solidariteit met de 'Vrij heidsstrijders' te betuigen.' 'Moeten wij in ons land dus aanvaar den, dat de Gereformeerde Kerken in Nederland zich als bondgenoten wil len beschouwen van de wreedste en meest meedogenloze strijdmachten, die uw en onze geschiedenis nog op geleverd heeft?' Onderscheidingen Benoemd tot commandeur in de orde van Oranje Nassau ir. J. van de Kerk te 's Gra- venhage, directeurigeneraal van de Rijkswaterstaat, tot ridder in de orde van Oranje Nassau, ing. J. Vos te Brielle, bouwkundige A bij de provin ciale waterstaat Van Zuid-Holland. PARUS (AFP, UPI) Een bende gemaskerde mannen heeft de direc teur van het Parijse kantoor van de Bank van Bilbao ontvoerd. Deze bank heeft haar hoofdkantoor in de hoofd stad van Spaans Baskenland, een cen trum van nationalisme. De 43-jarige directeur, Angel Baltasar Suarez Ber nardo, werd ontvoerd toen hij op het punt stond zijn huis in de Parijse voorstad Neuilly te verlaten. Zijn twee kinderen van 15 en 17 jaar, die met hem in de gang van het huis stonden* werden ongemoeid gelaten. Dieven kunstschatten Ierland stellen eisen DUBLIN (AFP, UPI) Dr. James White, directeur van het rijksmuseum In Dublin, heeft een in de Noordierse hoofdstad Belfast geposte brief ge kregen waarin een losgeld van een half miljoen pond sterling en de over brenging van vier gevangenen in En geland naar Ierland wordt geëist, als voorwaarden voor het teruggeven van de negentien kostbare schilderijen die vorige week werden gestolen uit het landhuis van Sir Alfred Beit. Ten bewijze dat de afzenders de schil derijen wel degelijk in hun bezit hebben, waren bij de brief aan White drie bladzijden uit sir Alfreds per soonlijke dagboek gevoegd dat samen met de kunstwerken was gestolen. LENINGRAD De Rus Anatoli Kar pov heeft gisteren in Leningrad de derde overwinning behaald in de tweekamp voor de halve finales van het kandidatenschaaktoernooi tegen zijn landgenoot en oud-wereldkampi- oen Boris Spasski. De negende partij duurde 35 zetten. Spasski heeft tot nu slechts een overwinning in de eer ste partij kunnen boeken. Vijf partijen eindigden in remise. Karpov behoeft nog slechts een keer te win nen om de finale van het kandidaten- schaaktoernooi (tegen Kortsjnoi) te bereiken. Laos zonder parlement VIENTIANE '(AP) De nu een maand oude Laotiaanse coaLitierege- rinig heeft het verrassende besluit ge nomen om de 60-leden tellende Natio nale assemblee niet te openen. Het besluit wordt gezien als een poging om de assemblee helemaal af te schaf fen. (ADVERTENTIE) Hebt u zich dat wel 'ns afgevraagd U bent vrouw, nu, in 1974. Hoe is dat? Hoe vindt u dat? Wel leuk. ol saai, of moeilijk, of geweldig? Bent u tevreden over uw plaats in het gezin? En over uw plaats buiten het gezin, in de maatschappij? Margriet heeft u steeds geïnformeerdover emancipatie en rolverdeling. over nieuwe stromingen en bewegingen. Met de hulp van deskundigen op die gebieden. Maar hoe denkt u er zélf over? Margriet vindt het belangrijk om üw mening te horen. Geen acties of theoriën, maar uw persoonlijke ervaringen. Daarom in Margriet deze week: een vragenlijst voor u. Met vragen die u direct betreffenover uzelf, uw man, uw kinderen, uw werk thuis of buitenshuis, en tal van andere zaken. Het is een onderzoek dat elke vrouw aangaat. Doe daarom mee, en geef uw mening. Met de resultaten van dit onderzoek kan iets gedéén worden I Margriet méér Voor de kinderen: een nieuwe serie Pipo-verhalen onder de titel 'Pipo en de losse leeuw'. Nog één keer naar Venetië. Het is bijna te laatreportage van een sprookjesstad in verval. ir Bouw uw eigen buitenverblijf in de tuin. Een prieel van vurenhouten latten met comfortabele zitplaatsen. Om te zonnen en te doezelen. In do serie 'FIT' een voorjaarskuur met sapjes, dranken en kruidenwant schoon van binnen is schoon van buiten, Margriet, overal verkrijgbaar f 1,25. U kunt zich ook abonneren f 13 per kwartaal). Stuur een open envelop met uw naam en adres op de achterkant naar Margriet, Antwoordnummer 3987, Amsterdam. Plak geen postzegel; die betalen wij. AMSTERDAM De Nederlandse Or ganisatie van Tijdschrift-Uitgevers (NOTU) heeft haar leden geadviseerd de advertentietarieven imet tenminste 12 procent en de abonnementsprijzen met tenminste 10 procent te verhogen met ingang van 1 juni of 1 juli. Aan het ministerie van economische zaken is verzocht akkoord te gaan met de verhoging per 1 juni. De NOTU is tot dit advies gekomen op grond van de aanhoudende prijs stijgingen van met name de grondstof papier, die tien tot 20 procent van de kostprijs van tijdschriften uitmaakt. Er wordt rekening gehouden met een papierkostenstijging van rond de 50 procent. GOES Prinses Beatrix heeft giste ren de Anne Frankschool in Goes geo pend. De prinses toonde zoveel be langstelling voor het gebeuren op de ze LOM-school, dat het geplande sche ma danig in de war liep. De kinde ren kregen de kans om in de klas de prinses te laten zien hoe alles op de school toegaat Van een paar leerlin gen kreeg de prinses drie eigenge maakte poppen aangeboden. EINDHOVEN De spanning in de Unie voor beambten, leidinggevend en hoger personeel (BLHP) heeft er toe geleid dat de heer H. de Ruiter, secretaris van de Unie in het district Noord Brabant heeft aangekondigd de unie te verlaten als de relatie met het NKV wordt verbroken. De heer De Ruyter meent dat de Unie in de fe deratie van NW en NKV voldoende inspraak heeft. ENSCHEDE Een zogenaamde wolfsherder heeft in een weiland in Enschede tien schapen en drie lamme ren dood gebeten. Omdat de hond niet kon worden gepakt, schoot een agent met zijn dienstpistool het dier dood. In Almelo zijn drie herdershonden vergiftigd met strychnine. Door tijdig ingrijpen van een dierenarts overleef den ze echter de vergiftigmgspoging. OOTMARSUM Bij diverse politie korpsen in Twente en omgeving zijn de afgelopen dagen klachten binnen gekomen over plunderende zigeuner vrouwen. Zij zijn afkomstig zowel van particulieren als van zakenlieden. In Ootmarsum zijn enkele zigeuner vrouwen aangehouden. Zij worden er van verdacht bij een winkelier een aanzienlijk geldbedrag te hebben ge stolen. Volgens de politie opereren de zigeu- nervrouwen telkens op dezelfde ma nier: vijf of zes gaan de winkel bin nen drie of vier van hen houden het personeel bezig, terwijl de anderen hun slag slaan. Bij particulieren wen den zij een flauwte voor om toegang tot de woning te krijgen. Van een verslaggever DEN HAAG Verhoging van de en treegelden voor een aantal zwemba den met tien tot twintig procent heeft de PvdA-kamerleden Epema-Brugman en Konings ertoe gebracht de minis ter van economische zaken te vragen nf voor die verhogingen wel goedkeu ring verleend is. Als dat niet het ge val is, willen zij dat minister Lubbers de verhogingen ongedaan maakt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5