Anne van Veen 25 jaar organist Hoe vindt u het om vrouw te zijn? Katwijkse KOLOM margriet Meer dienstverlening in Rotterdamsch 'Zeebos' v.d.wiel Of Door Niekjan van Kesteren Van osr Perk en Bergman: erg vriendelijk daar staat het in Familie boos over uitblijven lijktransport Residentie-orkest Concertgebouw orkest Nieuw-Vennep weer zonder stroom Diamanten bruidspaar v.d.wiel TROUWKWAJVIET ZA/TBRiDAG 4 .MEI 1974 STAD KV REGIO U 'Ik doe het niet om het geld, het is pure liefhebberij' door Johan van Wolfswinkel KATWIJK AAN DEN RIJN Op 8 mei is het vijfentwintig jaar ge leden dat Anne van Veen zijn dienstwerk als organist van de gerefor meerde (tegenwoordig Open Hof-) kerk van Katwijk-Rijn begon. Zelf geeft hij er niet hoog over op. 'Ik ben amateur en zie mijn be geleidend orgelspel als een dienst aan de gemeente, zoals ook een ouderling, een diaken, de koster weer op een andere manier bezig is. Ik doe het niet om het geld; het is pure liefhebberij'. Het debat, dus. Dat was toch wel iets om van te voren even bij stil te staan. Bergman van de CHU en Van der Perk van de PPR tegen over elkaar in een omgeving van visnetten en goedmoedige pos ters. Een jongerensociëteit, be volkt door de geregelde bezoe kers en een deel van Katwijks politieke incrowd. Vijftig man bij elkaar. Dat kon dus wat worden. De stem ming voor het begin was dan ook niet zonder spanning. Het was geen zenu wentoestand, maar toch kon enige on rust het gezelschap niet ontzegd wor den. Dat is ook niet helemaal onver klaarbaar. De PPR moest per slot van rekening voor het eerst dit soort werk doen. En dat had een effect naar twee kanten. Op de eerste plaats vonden ze het bij de PPR zelf alle maal een beetje eng, terwijl men er daarnaast bij de CHU ook niet hele maal gerust op was. Dat kwam omdat men zo weinig van de tegenstander wist Niet meer eigenlijk dan wat er over de PPR in de kranten was ver schenen en dat had allemaal nogal te maken met acties en zo. Men vreesde dus bij de CHU een beetje een con frontatie met ontzettend linkse scherpslijpers. Geen ziekte Ze begonnen dan ook enigszins af wachtend en vriendelijk. Van der Perk zwaaide in zijn openingswoordje zijn opponent zelfs aardig wat lof toe, terwijl Bergman al in het beginstadi um verontschuldigend opmerkte dat rechts zijn geen ziekte is (dat is maar goed ook, want dan zou het er hier in Katwijk toch wel enigszins somber uit zien, maar dit terzijde). Opvallend in ieder geval was de gedegen toespraak waarmee Van der Perk van wal stak. Een eigentijds verhaal. Een milieu- speech met hier en daar aandacht voor nivellering, zou je kunnen zeggen. Kortom, zeer vriendelijke praat, die als kennismaking bedoeld was en als zodanig zeker geen paniek veroorzaakt zal hebben bij de insiders. Trouwens. Bram zag er ook vertrouwenwekkend uit Mooi jasje aan en een stropdas om. Zijn buurman, de voorzitter van het forum, ook links en eveneens zijn entree in de Katwijkse politiek ma kend deed het wakend oog van het etablishment ook niet angstig knippe ren. Rembrandt de Vries deed zijn werk rustig zonder erg te willen op vallen. En dat is het vermelden waard van iemand die op de lijst van de PvdA op de onrustige plaats vlak voor Dick van Duijn staat. We haal den dus de pauze in het besef dat het met de revolutie in Katwijk voorlopig wel mee zal vallen. Van een echte discussie is er daarna eigenlijk weinig meer gekomen. Tus sen Bergman en Van der Perk bedoel ik. Er was nog wel even iets over het toerisme. Het leek er een moment op dat Van der Perk zich daar radicaal tegen keerde, maar toen zijn rug de muur begon te naderen liet Bram toch minder kernachtige geluiden ho ren. Iets in de geest van 'in ieder ge val geen wildgroei' of daaromtrent. Daarna kwam de nadruk steeds meer te liggen op vragenstellerij van het publiek aan Bergman. Die vragen hadden voornamelijk betrekking op het beleid van B. en W. Bergman had het daar een tijdje tamelijk druk mee, maar niet zo moeilijk. Dat kwam omdat er niet zo erg door gevraagd werd. Men begon meestal enigszins opgewonden over het dansen op zondag, over het jeugdwerk of zo maar in het algemeen over de ver meende lamlendigheid van het colle ge. Op zichzelf zaken waar je op niet onaardige wijze onrust mee kunt sto ken. De voorwaarde is dan dat je geen genoegen neemt met het eerste geïrriteerde dap wel spottende onder toon. Maar dat gebeurde wel. Het ge volg was dat Bergman zich tot stan daard-antwoorden kon beperken en niet gedwongen werd politiek moei lijk begaanbaar terrein te betreden. Rat is toch misschien een teken dat ook het geïnteresseerde publiek nog niet deskundig genoeg is. Of mis schien gewoon te aardig is, dat kon ook wel eens het geval zijn. In ieder geval was de meerderheid van de betrokkenen na afloop van de bijeenkomst in een minzame bui. Er was niemand gekwetst en iedereen die dat wilde had iets kunnen zeggen. Dat is nog eens politiek bedrijven. Er werden dan ook al nijver afspraken gemaakt voor volgende gespreksron den. Die zullen zich voor een niet' ge ring deel in Katwijk Rijn gaan afspe len. Een enkele kandidaat uit dat dorpsdeel is zich op een wat al te op zichtige manier aan het manifesteren en dat wekt de boosheid op van de gevestigde orde in de raad. Er moet dus gedebatteerd worden.- Dat is mooi. Onvriendelijk zal het wel niet worden. De aanstaande jubilaris werd op 30 juli 1922 in Vlaardingen geboren. Hier was zijn vader, de later in Kat wijk-Rijn gerespecteorde schoolleider WiLiem van Veen, ulo-leraar. In 1924 verhuisde het gezin naar Katwijk. 'Mijn vader heeft ook voor dc kerk veel betekend. Het meeleven met de kerk is mij met de paplepel ingego ten. Ook in het verenigingsleven, via de oude J.V., ben ik daar getraind. Ik heb nu wel afstand genomen van die mannenbroeders-tijd, 'k voel mij op de grens van twee werelden staan'. Ze bespeelden thuis geen instrument. Maar vader zong wel graag. Misschien heeft Anne van hem toch wel de aan leg geërfd. 'Mijn eerste schrede in de muziek als jongen van negen jaar zet te ik onder leiding van Riek Meije- ring, dochter van de gereformeerde dominee, in de oude pastorie aan de Rijnstraat. Ze was geweldig streng en tikte me op de vingers met een lini aaltje bij iedere verkeerde vin-gerzet- ting. Er Avas m die tijd nauwelijks ra dio en je werd eigenlijk aan jezelf overgelaten. De liefde tot het orgel kwam op m'n veertiende jaar toch weer terug door wat ik van Zwart en Asma hoorde. Ik kon muziek lezen, dus ging ik nu. zonder les te nemen, maar zelf aan de slag. Ik ben dus au todidact en wat ök doe is volledig amateuristisch'. Orgelpomper Jan Schoneveld was destijds organist in de kerk en Anne vond er zijn groot ste geluk in s' zondags tijdens de dienst bij hem te zitten. 'Na een tijdje mocht ik de tus senzang begeleiden en wat na de dienst spelen. Maar die pret was al tijd gauw voorbij, want de orgelpom per verdween zo spoedig mogelijk'. In 1939 begonnen de Valkenburgse ge reformeerden eigen diensten in de zaal De Vries te houden. Voor Anne kwam toen de kans. Hij word organist (op een harmonium) in Valkenburg. Nog v66r de oorlog, op 1 januari 1940 werd de gemeente zelfstandig. 'Tot mei 1941 bespeelde ik dat jammer- houf. Maar hij werd ziek en imoest drie jaar in het sanatorium Sonne van ck (Har derwijk) kuren. Toen ik beter was, lieten ze me niiet gaan. Dat was maar goed, want ik zou -thuis toch niet ge noeg eten krijgen'. Hij -had ook om een andere reden ge luk. 's Zondags mocht hij in de. altijd mudvolle, kericzaal op een tweekla- riers%anmonium-met-pedaal spelen. Hij kon er oék volop studeren. Hier is de basis voor zijn latere carrière als kerkorganist gelegd. In de Katwijkse kerk was intussen het oude orgel verrijkt met een twee de klavier, elektrische windvoorzie- ning en een, aangehangen, pedaal (subbas). In 1949 werd organist Dirk Schoneveld benoemd in dc Rijnsburg- sc Rapenburgkerk, waar toen twee diensten werden gehouden. Zo gebeurde het. dat Anne van Veen zijn wens vervuld zag. N'. An es en hij vroegen om samen Schoneveld te mo gen opvolgen. Het antwoord was posi tief. 'Goed, jullie kunnen op 8 mei beginnen'. 'We werkten afwisselend volgens een vast rooster tot 1959. Toen vertrok Anes naar Oegstgeest en speelde ik tot 1965 alleen. Tot 1967 werkte ik daarna met Bram van der Perk en vervolgens, tot 1972, met Ni co de Raad. Na één jaar met Jac. Co- lijn speel ik. sinds verleden jaar, af wisselend met Simon van Rijn'. Van Veen wil geen concertorganist zijn. Hij heeft een geweldige liefde voor de begeleiding van de gemeente zang, die hij als een volstrekt dienen de taak opvat. TEen organist heeft een grote verantwoordelijkheid. Hij kan een dienst maken en breken. Het erg ste is, als een predikant en de orga nist niet met elkaar accorderen'. Anne heeft onder drie predikanten gediend: de pastores H. de Valk, A. C. van Beek en, sinds 1970, D. H. Elder- man. Tussen 1952 en '55 werd het ritmisch zingen ingevoerd, tussen 1957-1958 het nieuwe gezamgeribundeltje (van 59). Na een -ingrijpende restauratie werd het orgel op 12 april 1962 feestelijk in gébruik genomen. Het systeem was eléktro-pneumatisdh, de speeltafel be wegelijk en de vele gebreken waren verholpen. De invoering van de 119 gezangen in 1967 betékende een nogal ingrijpende gebeurtenis. Maar de tijd stond niet stiL 'Over enkele maanden hopen we de nieuwe interkerkelijke bundel in gebntim te nemen'. Van Veen heeft voor zijn orgelspel een geweldige steun en stimulans ge had van vier jaar pianoles bij Johan Zweers. 'Die hebben mijn orgelspel gunstig beïnvloed'. Ruim 1700 kerifldiensten heeft hij bij zijn jubileum achter de rug. 'Het is een fijne gemeente, wat zingen be treft Vroeger bestond een wiet onbe langrijk deel uit agrariërs. Dit over wicht is nu volkomen doorbroken. Ik geloof een 'behoorlijke aansluiting met het nieuwe contingent te heb ben'. Hij heeft veel plezier in de -kerktoon soorten. 'Maar je mag de eenvoudige kerkganger wiet tergen met vreemde melodie-veranderingen en experimen ten. Er moet warmte uitgaan van het lied. Ik heb daar in de gereformeerde organistenvereniging, waarvan 'k lid ben, herhaaldelijk op geattendeerd, maar nooit een goed antwoord ont vangen op de .vraag, waarom het puri teinse standpunt goed voor de ge meentezang zou zijn. In de voorspelen kun je modem zijn; daar terg je de mensen wiet mee'. Hij studeert nog altijd, maakt in zijn voorspélen gébruik van het goede van anderen, zoals de voorspelen van Adriaan Kousemaker en de groeiende verzameling van de Organistenvereni ging. De jubilaris is in -zijn dagelijks leven chef en procuratiehouder bij de Che mische Industrie Katwijk. Hij heeft vier kinderen. De oudste zoon ds meester in de rechten te Ledden, de oudste dochter, eveneens getrouwd, was kleuterleidster. De jongste zoon en dochter (15 en 16) leren nog, resp. aan het atheneum en de mavo. Deze zoon speelt uitstekend piano; hij heeft les bij Zweers. Anne van Veen zelf leest graag en heeft een brede theologische belang stelling. Zijn muzikale liefde gaat vooral uit naar Bach, Buxtehud'e, Pachelbel en Reger. De invloed van Zwart is nu wel verdwenen. Hij roemt de samenwerking ook met de predikanten, en het contact met de gemeente. Johan van WoLfs\Vdnkel. (ADVERTENTIE) Hebt u zich dat wel 'ns afgevraagd? U bent vrouw, nu, in 1974. Hoe Is dat? Hoe vindt u dat? Wel leuk, of saai, of moeilijk, of geweldig Bent u tevreden over uw plaats in het gezin? En over uw plaats buiten het gezin, in de maatschappij? Margriet heeft u steeds geïnformeerdover emancipatie en rolverdeling, over nieuwe stromingen en bewegingen. Met de hulp van deskundigen op die gebieden. Maar hoe denkt u er zélf over? Margriet vindt het belangrijk om üw mening te horen. Geen acties of theoriën, maar uw persoonlijke ervaringen. Daarom in Margriet deze week; een vragenlijst voor u. Met vragen die u direct betreffenover uzelf, uw man, uw kinderen, uw werk thuis of buitenshuis, en tal van andere zaken. Het is een onderzoek dat elke vrouw aangaat. Doe daarom mee, en geef uw mening. Met de resultaten van dit onderzoek kan iets gedéan worden I Margriet méér Voor de kindereneen nieuwe serie Pipo-verhalen onder de titel 'Pipo en de losse leeuw'. Nog één keer naar Venetië. Het is bijna te laat: reportage van een sprookjesstad in verval. Bouw uw eigen buitenverblijf in de tuin. Een prieel van vurenhouten latten met comfortabele zitplaatsen. Om te zonnen en te doezelen. In de serie 'FIT' een voorjaarskuur met sapjes, dranken en kruiden; want schoon van binnen is schoon van buiten. Margriet, overal verkrijgbaar 11,25. U kunt zich ook abonneren f 13 per kwartaal). Stuur een open envelop met uw naam en adres op de achterkant naar Margriet, Antwoordnummer 3987, Amsterdam. Plak geen postzegel; die betalen wij. KATWIJK Het Rotterdamsch Zeehospitiuui heeft, u d tiaar aan leiding van verzoeken van plaatselijke huisartsen, met ingang van 8 mei de dienstverlening ten aanzien van de gezondheidszorg uitge breid. Het zal vanaf die datum mogelijk zijn voor de huisartsen en de bevolking van Katwijk en omgeving grbruik te maken van de diagnostische mogelijk heden van de röntgenafdeling, onder leiding van dr. C. v. d. Meiden. Ook is de funktie van het laboratorium uitgebreid. De mogelijkheid bestaat nu patiënten die thuis zijn, te bezoe- KATWIJK De familie Van Duin uit Katwijk wil van de Nederlandse regering weten hoe het komt dat het stoffelijk overschot van een zoon van de familie, dat op 1 april in Engeland werd gevonden, nog steeds niet naar Nederland is overgebracht. Een maand geleden spoelde bij Horn sea het lijk aan van de visser Adriaan van Duin (33) die in december tij dens het vissen in de Noordzee van de IJmuiden 211 'Wiron 2' overboord was geslagen en verdronken. Hoewel de oliejas en andere kleding stukken van het slachtoffer door de familie werden herkend, bleef toes temming van Engelse zijde tot het overbrengen van het lichaam naar Ne derland uit. In brieven aan minister Van Agt (jus titie) en het kamerlid Schakel (ARP) heeft de Katwijkse familie nu hierte gen geprotesteerd. De familie vraagt of de regering kan bespoedigen, dat de Engelse autoriteiten in deze zaak een beslissing nemen. Het ministerie van Buitenlandse Za ken deelde vrijdagmiddag desgevraagd mee, dat maandag een uitspraak te verwachten is van het 'Coroners Court' in Hull (Engels gerechtshof voor lijkschouwing). Waarom deze uitspraak zo lang op zich heeft laten wachten, kon het ministerie niet zeg gen. ADVERTENTIE STADSGEHOORZAAL 74/75 le gecombineerde serie 5 concerten op vrijdag/zaterdag beroemde dirigenten en solisten gratis folder: Bender - Hogewoerd 90 tel. 20097 NIEUW-VENNEP Donderdagavond viel in Nieuw-Vennep de openbare verlichting uit. Er was een storing in één van de voedingskabels van het Provinciaal Elektriciteitsbedrijf. Ruim twee uur duurde het voor het euvel was verholpen. WOUBRUGGE In hun gezellige kamer in het bejaardencentrum Wouds' Oord met uitzicht op de druk bevaren Woudwetering vieren op 14 mei het bruidspaar C. Klomp (84) en A. H. van den Berge (81) hun diamanten brui loft, dat GO jaar geleden werd voltrokken in het gemeentehuis van Roelofarends- veen. De nog vitale bruidegom is geboren in Nieuwe Wetering, waar hij van zijn 12e tot zijn 71ste jaar als landarbeider werkzaam was. Hij was ook nog ver schillende jaren bestuurslid van dc AR-kiesvereniging en lid van het zangkoor en de mannenvereniging. De even vitale bruid werd geboren in Kerfewerve. Uit het huwelijk werden 5 kinderen geboren. Er bestaat gelegenheid het bruidspaar te feliciteren op 10 mei van 7.30 tot 8.30 uur in hotel De Woelige Baren te Roelofarcndsvecn. Wouds' Oord viert het feest mee op 14 mei. Ikort-ni euvc-uit-Sc-regio Y ort -nieuws -tlit-de-regio kort-niouvö-uit-de-Tegio kor t-n i 'UA-.T-ui t-d e - regi o kor t -nieuur-.-uit-dc-regio^ ken voor het afnemen van bloed. Naar aanleiding van het sluiten van de longkliniek wordt bekeken of een destijds door de directie gemaakt plan om te komen tot de oprichting van een poliklinisch dagbehandelingscen trum samen met de polikliniische hart revalidatie, kan worden gerealiseerd. De voorbereiding is op gang gekomen. Het geheel zou onder leiding staan van een longarts en een cardioloog. Of hierbij ook bedden komen is de vraag. 'Eerste opvang van de patiënt in acute nood kan trouwens beter in een algemeen ziekenhuis plaatsvin den', aldus directeur E. B. M. Dill- mann, geneesheer-directeur van het Zeehos. NOORDWIJK —Vrijdag 3 mei had het Noordwijkse politiekorps een zil veren jubilaris in zijn gelederen. Het is de chef van de politie-administra- tie, de heer G. J. Slats, die in novem ber 1940 als klerk begon en nu in de rang van hoofdcommies aan de afde ling leiding geeft. LISSERBROEK Het expeditiebe- drijf van de heer F. G. Arrachart aan de Lisserdijk bestaat 40 jaar. Zater dagmiddag van half 5 tot 6 uur is er een receptie in motel Sassenheim. KATWIJK AAN ZEE Maandag om 8 uur houdt de heer J. Klein Hane- veld in de Oranjezaal van het Jeugd huis een Bijbellezing over het onder werp 'De kracht Zijner opstanding'. TER AAR Donderdag 9 mei om 8 uur komt de raad bijeen. Agenda: lijst van beschermde monumenten, verordeningen, fin. medewerking aan stichting jeugdgebouw De Schakel te Langeraar, ontslagaanvrage Th. Segaar als opzichter, overneming rioolwater zuiveringsinstallatie Aardam-West. NIEUWVEEN Op dinsdag 7 mei om 8 uur komt de raad van Nieuw- veen bijeen. Agenda: beëdiging raads lid, gemeentebegroting 1974, onbe woonbaarverklaring van woningen, ri olering noordzijde Oude Nieuwveense- weg. trottoiraanleg zuidzijde O. Nieuwveenseweg, krediet voor verlich ting kruispunten Prov. weg-Achterweg en Prov. weg-Blokland. De onbewoon baarverklaring betreft de woningen 0.: Nieuwveenseweg 21. 23 en 27. A. H. Kooistrastraat 12, 14 en 16 en W. P. Speelmanweg 8 en 9. De raad wordt ook voorgesteld een deel van de Mo lenkade te onttrekken aan het open baar verkeer. NIEUWVEEN B en W. stellen de raad voor, een krediet beschikbaar te stellen voor de bouw en de inrichting van een eenklassige openbare kleuter school. In de raadsvergadering van 7 mei wordt ook een aantal subsidiever zoeken behandeld, alsmede een voor stel tot toetreding tot de gemeen schappelijke regeling streekmuziek- school Aalsmeer-Mijdrecht-Uithoorn. NIEUWVEEN. De onttrekking vi een deel van de Molenkade aan het verkeer betreft het deel tussen dc Muggenlaan en een punt 100 meter ten noorden van de duikertochtsloot. Aanleiding is de overneming door de Angela-stiohting van de gebouwen en terreinen van de Johannes-stichting en de toevoeging daarvan aan Huize Ursula waardoor de terreinen van de beide stichtingen een geheel gaan vor men. De onttrekking zou 1 augustus vandit jaar ingaan. B. en W. stellen de raad voor een bezwaarschrift onge grond te verklaren. VALKENBURG Dinsdag 7 mei om R 11111- Irnmt rï n I-O-Ifl Kiiann A ryrtvi .-11 I 8 uur komt de raad bijeen. Agenda: benoeming in vaste dienst mevrouw Geers, krediet voor documentatiecen- trum, voorstel tot verwerping gemeen schappelijke regeling gewest Leiden, garantie geldlening voetbalvereniging krediet reconstructie Voorschoterwei tweede fase, krediet inrichting 6e kla« openbare school. LISSE Woensdag komt in de raai van Lisse een voorstel aan de orde voor medewerking aan de bouw van een gebouw voor de istichting Open bare Leesbibliotheek en Leeszaal waarvoor een bedrag van 1.232,000 nodig is. De gelden worden gehaald uit de pot vermakelijkheidsbelasting. LISSE B. en W. stellen de raad voor, aan Hcijmans Bouwmaatschappij te Rosmalen voor de bouw van 112 woningen in de Poelpolder-West een perceel grond te verkopen vcor de prijs van 2.352.000. NOORDWIJK De Federatie voor f Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverle-> ning heeft zich met een oproep tot de Noordwijkse burgerij en speciaal tot de mirdenstand gericht een bijdrage te leveren, hetzij in geld, hetzij in goederen voor de bazar, die van 13 mei tot en met 15 mei a.s. in Lido wordt gehouden. De opbrengst is be stemd om de Grote Kerk van Noord- wijk-Binnen na de voltooiing van de restauratie van 300 stoelen te voor zien. Voor de aanschaf van de stoelen is een bedrag van 30.000 nodig. ZOETERWOUDE De 35-jarige op perwachtmeester B. Wassenaar is be noemd tot pcstcommandant van de rijkspolitie te Zoeterwoude. Zijn vori ge standplaats was Rozenburg. DE K.AAG Per 1 juni zullen de openingstijden van het postagenschap veranderen. In plaats van 2.5 uur per dag zal het nu 2 uur zijn geopend en wel van 1 tot 3 uur 's middags. Me vrouw T. Verbaas-Van der Broeck zal met ingang van die datum óók het postkantoorschap van Abbenes ('s morgens van 10 tot 12 uur) op zich nemen. Meer nieuws uit de regio pag. 23 /ADVERTENTIE) montuur siert de mens! Schenkt 'n vrouw dat zelfbewuste gevoel er erg verzorgd uit te zien. 'n Gevoel van veiligheid. U ziet het aan haar open en stralende ogen. Qie monter en tevreden de wereld inblikken. Dat siert de mens! weet er het fijne van ....van brilien! Nieuwe Rijn 62

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 4