Gerard Kerkum waakt over rust binnen Feyenoords selectie Frans Thijssen: Joop Zoetemelk de voetballerij? de van Moeizame overwinning hockeyteam Russische judoka's heersen tijdens EK Fuente leider in Ronde van Spanje Engeland is Londen nog niet via Hoek van Hollander Harwich Vraag de brochure 'Londen-Engeland' Leen Barth naar Ajax Nederlanders kunnen niet imponeren TROUW/KWARTET ZATERDAG 4 MEI 1974 SPORT T2I/K21 Van onze speciale verslaggever BOTTERDAM Aan de voora vond van het spektakeltreffen tussen Feyenoord en FC Twen te vallen uit de mond van het bestuurslid Gerard Kerkum (43) geen opmerkelijke of sen sationele uitspraken te noteren. Kerkum, die bij Feyenoord deel uitmaakt van de beleidsgroep betaald voetbal, hoedt er zich ten sterkste voor om in dit sta dium, waarin er voor de Rotter damse club zulke gigantische belangen op het spel staan ook maar iets mee te delen dat in het nadeel van de stadion-équi pe kan worden uitgelegd of dat de concentratie van de acteurs, die over enkele uren de mud volle arena betreden, kan ver storen. Want heel Rotterdam rekent erop dat zondagmiddag door Feyenoords toedoen om kwart over vier een einde zal zijn gekomen aan het rijk van Ajax. Ook Gerard Kerkum, zelf eens een robuuste verdediger in Feyenoord waar hij zijn loop baan als actief speler in 1965 af sloot. Sinds hij toetrad tot het bestuur is bij velen het beeld ontstaan van een ietwat stuurs en arrogant figuur die moeilijk contacten legt en niet gemakke lijk te benaderen is. Kerkum, in het dagelijks leven directeur van een vooraanstaand bouwbe drijf, heeft er niet veel moeite mee om een verklaring te geven voor het misplaatste beeld dat de buitenwereld van hem heeft. 'Ik kan me namelijk heel goed voorstellen dat men zo over mij denkt. In de eerste plaats houd ik niet van publiciteit en dat kan een van de oorzaken zijn. Een andere reden is dat ik, toen ik in het bestuur kwam, mij nogal stoorde aan het feit dat men, om toegang te kunnen krijgen tot de koffiekamer, een bonnetje moest tonen. Daar j lebben we een einde aan ge maakt. Ik ken behoorlijk wat mensen en heb toen voorgesteld zelf te selecteren. Natuurlijk moest dat met soepele hand ge beuren. Toch is het een keer voorgekomen dat ik dirigent Rogier van Otterloo de toegang heb geweigerd. Die heeft toen geschreven dat ik een arrogante vent ben. Naderhand heb ik hem nog eens gesproken en hem gezegd dat ik toch niet verplicht ben hem te kennen. Maar goed, ik til er niet zo zwaar aan hoe sommigen over me denken. Zij die me kennen weten wel beter'. Hoewel hij dat zelf geenszins vastgesteld wil zien, wordt Ker kum bij Feyenoord als de ster ke man beschouwd. Hij was het het ook die na de derby tegen Sparta, toen trainer Wiel Coer- ver had geweigerd de pers te woord te staan openlijk zijn ex cuses aanbood en openhartig van gedachten wisselde over aantal problemen die in de se- lectiegroep. waar een moorden de concurrentiestrijd heerst, waren gerezen. Kerkum nam na overleg met de beleidsgroep be taald voetbal, na de wedstrijd tegen Ruch Chorzow ook het ini tiatief voor een onderhoud met trainer Wiel Coerver en mana ger Guus Brox, waarin harde woorden vielen, maar waarin al le betrokkenen hun meningsver schillen bijlegden en elkaar be loofden dat zij zich tot het ui terste zouden inspannen om Feyenoord naar de titel te stu wen die nu, na vijf seizoenen, weer binnen bereik ligt Hoe staat Kerkum nu tegen Coerver? 'Hij is een verschrik kelijk ijverig en ambitieus man. Maar het is jammer dat hij zich soms zo isoleert. In het begin zocht hij nooit contact met het bestuur. Dat ligt kennelijk in zijn karakter opgesloten. Nu gaat het wat beter, zie je hem na afloop van een wedstrijd met ons praten, maar het kost hem wel moeite. Toch zijn we nog altijd blij dat we hem als opvolger voor Happel hebben gekozen. Een van zijn grote ver diensten is dat hij jongens als Rijsbergen, Van Daele en Bos kamp tot ontwikkeling heeft ge bracht. Ik heb me in het begin wel even zorg gemaakt, want het zat er toen even in dat we weer zouden moeten afhaken. Er zijn een paar ongelukkig verlopen wedstrijden geweest, zoals tegen Ajax. Bovendien moesten alle partijen aan elkaar wennen. En Coerver is natuur lijk geen gemakkelijk man. Maar hij is vreselijk enthousiast en werkt hard. Wij geloven in hem en staan ook voor honderd procent achter hem'. Het transferbeleid dat Feyen oord de laatste jaren heeft ge voerd is vaak sterk bekritiseerd. Het bestuur is menigmaal ge brek aan slagvaardigheid verwe ten, terwijl Ajax die eigenschap juist wel bezit. Kerkum deelt die visie echter niet. 'Men zou eens moeten weten wat wij de afgelopen jaren hebben afge reisd om het elftal te verster ken. Zaterdag op zaterdag zijn we naar Willy Lippens wezen kijken. Hij heeft ons nooit kun nen overtuigen. Met de Pool Lubanski zijn we lange tijd in de slag geweest, maar hij mocht het land niet uit. Met de Duit ser Horst Koppel waren we he lemaal rond toen bleek hij ech ter bij een andere club al een contract te hebben getekend. Ik durf ook te zeggen dat we een uniek scoutingssysteem hebben opgebouwd onder leiding van Fred Blankemeijer die met Brox en mij in de beleidsgroep betaald voetbal zitting heeft. Blankemeijer kent elk jeugdig talent in Nederland. We zijn in ons transferbeleid ook succesvol geweest. Kijk maar eens naar Ramljak. Hij is toch een gewel dige aanwinst. We zijn nu in tensief bezig om de selectie- groep nog verder te versterken. Iedereen weet dat er onderhan delingen met Kreuz worden ge voerd. Jantje Peters van NEC hebben we ook in het vizier. Het punt is alleen dat er waanzinnige bedragen voor hem worden gevraagd. De geruchten dat Lex Schoenmaker en Jan Boskamp Feyenoord zullen gaan verlaten, zijn vooralsnog uit de lucht gegrepen. Schoenmaker willen we zeker houden. Het is ook niet zo dat Ajax ons vaak te vlug af is. Dat is in het ver leden maar een keer met Jan Mulder gebeurd. Varga hadden we ook op het oog, maar uitein delijk zagen we niet zo veel in hem Ajax schijnt hem nu kwijt te willen. Je kunt bovendien toch nooit zeggen hoe een' voet baller zich ontwikkelt. Dat maakt planning op lange ter mijn, ofschoon ik daar een fer vent voorstander van ben, ook zo moeilijk. Gerard Kerkum meent dat de huidige structuur van Feyen oord waarin de beleidsgroep be taald voetbal met de transferza ken is belast, uitstekend functi oneert. In dit verband roemt hij de activiteiten van manager Guus Brox wiens beleid overi gens vele malen sterk aan kri tiek onderhevig is geweest. 'Brox is voor Feyenoord van onschatbare waarde. Iedere an dere club in ons land zou er trots op zijn als ze over zo'n manager met een dergelijke er varing zou kunnen beschikken. Natuurlijk maakt hij ook fou ten, wat menselijk is. Maar alle aanvallen die in de loop der tijd op hem zijn gedaan, waren onterecht. Het zal voor Feyen oord enorm moeilijk zijn een geschikte opvolger te vinden. Ik zou in elk geval niet onmiddel lijk iemand weten die zo goed in het voetbalbedrijf is inge werkt als Brox. Hij heeft ook op zich genomen enkele spelers te helpen bij het opbouwen van een zaak, zodat hun toekomst na 't beëindigen van hun carriè re is verzekerd. Voor een man als Willem van Hanegem is dat natuurlijk geen gemakkelijke opgave'. Gerard Kerkum, de onverstoor bare, resoluut op zijn doel af gaande Rotterdammer, zal mor gen bij de ontknoping van het voetbalseizoen '73'74 zijn emo ties zonder moeite in bedwang kunnen houden. Maar als Feyenoord het redt en de ver wachte mensenzee op de Rotter damse Coolsingel de kampioe nen bejubelt zal zijn hart open springen van vreugde, want het (Feyenoord-)lbloed kruipt nu eenmaal waar het niet gaan kan. En met de duizenden zal ook Gerard Kerkum de bijna vergeten schlager 'Geen woor den maar daden' meezingen. Het wachten is alleen op mor genmiddag kwart over vier. Het wordt leve Feyenoord en weg met Ajax. Want zo zijn nu een maal chauvinistische Rotterdam mers. Alleen: FC Twente moet wel zijn welwillende medewer king verlenen. En zover is het nog niet. Spitz Kohn verhuist nu eenmaal niet naar Rotter dam. 4 RICHARD MATTHIJSSE GERARD KERKUM (tweede van links) uitbundig na de ver overing van de Europa Cup door Feyenoord, samen met Guus Brox, dokter Abarbanel en trainer Ernst Happel. FC Twentes Frans THIJSSEN: dit seizoen sterk op de voor grond getreden. Van onze speciale verslaggever OLDENZAAL Een aantal maanden geleden probeerde Henk Groot, voetbalkenner bij uitstek, tot een karakteristiek te komen van Frans Thijssen (22), FC Twente's talentvolle middenvelder. Groot, ooit zélf een bejubeld voetballer, geldt nog altijd als een figuur met een glaszuivere kijk op de toe komst van het talent dat zich op de Nederlandse voetbalvel- den in de kijker speelt Groot schilderde Thijssen af, met alle respect overigens, als 'de Joop Zoetemelk van het voetbalmé tier'. Juist nu de compétitie naar een zalige climax toegroeit, is het die opmerking van Groot die in de herinnering terugkomt. Vooral ook, omdat Frans Thijs sen uitgerekend dit seizoen lijkt te hebben afgerekend met de status van het supertalent dat toch maar steeds onder de top blijft hangen. Precies zoals Joop Zoetemelk, het Nederland se wonderkind-oi>-twee-banden, het lopende wielerseizoen wenst aan te grijpen om zijn critici te tarten door de definitieve sprong naar de top te maken, zo heeft ook Frans Thijssen, met steeds maar toenemende nadruk, de drang gevoeld om de échte doorbraak te verwezen lijken. Thijssen is, in de ogen van de kenners geslaagd in zijn opzet, zelfs al lijkt die constatering een uiterst gevaarlijke, met het cruciale duel tegen Feyenoord voor de boeg. De wedstrijd te gen Feyenoord kan echter al leen maar bevestigen wat voor de meesten al vaststaat: Frans Thijssen is de revelatie in het tóch al zo opmerkelijk succes volle elftal van FC Twente. 'Het is allemaal sneller gegaan dan ik zelf had verwacht', be kent Thijssen. 'Gelukkig maar. Want zo'n eerste seizoen is het allerbelangrijkste. Als je bij een nieuwe club in het elftal moet komen via de reservebank, dan wordt het moeilijk'. Frans Thijssen heeft nooit de gedachte gehad, dat hij via de 'bank' een plaats in FC Twen te's eerste elftal zou moeten veroveren. De gedachte aan de reservebank vloeit min of meer voort uit Thijssen's ervaringen bij NEC, hoewel hij met na druk stelt, dat 'NEC een gewel dig leerzame periode is ge weest'. Thijssen zakte bij NEC vorig jaar, onder de toenmalige trainer Wiel Coerver, heel lang zaam, maar even onthutsend weg. Thijssen was gedwongen om rechtsbuiten te spelen ('Om dat er niemand anders op die plek kon werken') en verpieter de door die situatie op een ma nier die hem'juist in déze da gen weer voor ogen komt. Hij zegt: 'Ik was geen rechtsbuiten. Ik hoorde op het middenvèld. Ik merk het dit seizoen. Bij NEC had ik een aantal afschu welijke dieptepunten. Bij FC Twente heb ik me heus wel eens een wedstrijd doodmoe ge voeld. Vooral toen we nog in de UEFA-Cup zaten. Ik had altijd het idee, dat twee wedstrijden in de week haalbaar moesten zijn. Ik heb bij FC Twente ge leerd, dat zoiets op de lange duur aan je vréét. Maar zélfs toen de vermoeidheid er was, heb ik niets van een terugval gemerkt. Het is een heerlijke gewaarwording om tussen zulke goeie voetballers in te lopen als FC Twente heeft'. Het verschil tussen de Thijssen van NEC en de steeds zelfbe wuster wordende Thijssen van FC Twente is evident. Er is weer overtuiging die, volgens Thijssen zelf, voortkomt uit de hervonden spelvreugde. Legio zijn de keren dat Thijssen diep gaat, maar nog talrijker de situ aties waarin Thijssen het elftal stuwt via kostelijke passeerbe wegingen en passes. 'Een weer galoze voetballer, die Thijssen', zegt NAC's Addy Brouwers. En óók onder de spelers van FC Twente is er, hoewel niet altijd even duidelijk uitgesproken, grenzeloze bewondering voor wat Thijssen allemaal mét, en vaker nog zónder bal, kan. De nadrukkelijke vormstijging van Thijssen is des te opvallen der, omdat FC Twente's rech tervleugel dit jaar toch eigen lijk een relatieve 'probleem- wing* is geweest. Meer dan een half seizoen heeft Thijssen, rechtermiddenvelder, de poten tiële klasse voetballer Dieter Schwemmle vóór zich gehad. Schwemmle heeft in alle wed strijden die hij speelde slechts enkele malen kunnen overtui gen. In al die andere wedstrij den. als Schwemmle tot een machteloze sprinkhaan verwerd, drukte dat extra op Thijssen. 'Ik stond, als Dieter meespeel de, vaak tegenover twee man. Omdat Dieter niet meeverdedig de, hoe graag-ie ook wilde. Maar ik heb het met plezier ge daan. Ik heb dit seizoen als middenvelder al tien goals ge maakt: bij NEC kwam ik als rechtsbuiten tot vier doelpun ten. De rechtsbuiten moest daar vaak net zo veel afstoppen als de rechtsback. Bij NEC was al les mandekking. Als ik er ge bleven was, had ik misschien nooit meer teruggekomen'. Sinds enige tijd is Schwemmle van het toneel verdwenen, ten gunste van Johan Zuidema. FC Twente's tweede zeer opvallen de verschijning in dit zo unieke seizoen. 'Johan'. zegt Thijssen, 'is onze gevaarlijkste aanvaller. Onder andere omdat Jeurlng nog altijd bezig is om terug te komen na zijn blessure. Zuide ma zorgt voor de goals. Als hij vóór me staat, dan is het goed. Dan zie ik hem een hele wed strijd knokken. Dan vergeet je de andere probleempjes. Bij voorbeeld ten aanzien van de rechtsbackplaats. Daar heeft ook bijna iedereen dit seizoen ge- staan. Mijn geluk is dat ik met iedereen spelmatig kan werken. Als ik zelf maar veel kan lopen, dan is het goed', 'Dan ls het goed', is een kreet die in allerlei verkappingen re gelmatig in Thijssen's woordge bruik terugkomt. Thijssen is niet het type, dat 'iets geks' zegt: Evenmin het type dat uit zichzelf begint te vertellen. Thijssen praat alleen als-ie zélf vindt, dat het nodig is. Waar mee dan ten dele is verklaard, waarom hij zo lang buiten de publiciteit is gebleven, terwijl zijn prestaties daar toch al méAnden achtereen toe uitnodi gen. 'Op het véld. déér moet het gebeuren', verklaart Thijs sen, 'en ik zie beslist niet in, waarom ik in de rest iets zou moeten veranderen. Als ik het aantal voetballers optel, dat in de afgelopen maanden heeft ge pleit voor een plaats in de 'groep van 40 voor West-Duits- land', dan kom ik op 70. Vóór die namen bekend waren, heb ik niets gezegd. Ik vond dat goed. En ook nu heb ik nauwe lijks behoefte. Ik ontken niet, dat ik iets had verwacht. Maar ik vind het belachelijk om te twijfelen aan de keuze van de coaches. Voor bepaalde plaatsen zijn gewoon veel spelers be schikbaar. Er zijn bijvoorbeeld middenvelders zat. Je kan op dit moment echt beter centrum verdediger zijn. Dat zijn alle maal gegevens. Zoals het ook een gegeven is, dat spelers van Ajax en Feyenoord door hun ervaring steeds iets hoger ge schat worden dan anderen. Ik vind dat alleen maar logisch'. Thijssen heeft er het karakter niet naar om nog langer stil te staan bij zijn afwezigheid, straks in West-Duitsland. De nuchterheid is troef, zoals al tijd. Het is weer stil rondom Thijssen. En in feite mag die stilte karakteristiek heten voor de geruisloze tred waarmee FC Twente de kampioenstroon tracht te besluipen. 'Winnen we morgen', zegt Thijssen veelbete kenend, 'dan worden we kampi oen. Zo niet. dan wordt Feyen oord het'. Maar zelfs als FC Twente morgen de boot mocht missen, dan nog is er de herin nering aan een schitterend sei zoen, ondanks alles. Dan nóg heeft FC Twente historie ge schreven. door Feyenoord bij kans tot het einde toe te tarten. En dan nóg zal de ster stralen van Frans Thijssen, op weg om een échte opvolger te worden van de groep 'dertigers*, zoals Piet Keizer en Willem van Ha negem daar voorbeelden van zijn. 'Ik snap', zegt Thijssen, 'wat Henk Groot destijds be doelde. Met dat: onder de top zitten. Zolang ik die top niet heb bereikt, doet de stilte me goed. En daarna, dan komen de journalisten vanzélf JA>- VAN DER KROON Ties Kruize en Paul Litjens tekenen vonnis over Ierland MADRID De Nederlandse hockeyploeg heeft in het Europese bekertoernooi te Madrid de winnende lijn doorgetrokken maar is tegen Ierland op een onverzettelijke tegenstand gestoten. Met slechts 2-0 kwam Nederland zegevierend uit het kille strijdperk door doelpunten van Ties Kruize en Paul Litjens, beide ruim in de tweede lig: 2—0. Cees Tan ia was gewaarschuwd en wist dat de Ieren zich niet zonder meer zouden laten slachtofferen. Met hun sterke defensie hadden zij kortgeleden nog de Duitsers tot een uiterste krachtsinspanning genoopt. En of- ,ir. - j, i -NTJiJiu j schoon Nederland hoopvol startte met helft gescoord toen in de temposlag Nederland toch over de meeste strafcomere in de eerste minu- power bleek te beschikken. Lang hadden de zeer strijdlustige Ieren Nederland in hun greep kunnen houden en zelfs meermalen doelman Maarten Sikking op de proef kunnen stellen. Na de rust met Jaap Koore man op de plaats van de teleurstellen ten die beiden overigens niets op leverden bleek al gauw dat dit Ier se team inderdaad niet te onderschat ten viel. Steunend op een geweldige stickvast heid en spelend met een grote inzet gaven de Ieren de vrij ongeorgani- seerd spelende Nederlanders die^ei- de Van Nes als rechter vleugelverde diger toen de Nederlanders het tempo opvoerden moesten de Ieren terug. Zij dankten het vooral aan AVILA José Manuel Fuente ls gis teren leider geworden in de Ronde van Spanje. Hij werd in de eerste sec tie van de tiende etappe, een indivi duele tijdrit over 5 klimmende ki lometers, derde. Hij won daarin vol doende om Domingo Perurena te ver dringen. De tijdrit werd gewonnen door de Fransman Raymond Del isle. De tweede sectie, een rit over 125 ki lometer leverde een verrassende over winning op voor de Fransman Martin Martinez. Martinez ging met een voor sprong van ruim anderhlave minuut alleen in Avila over de finish. De Spanjaard Tamames werd tweede ALGEMEEN KLASSEMENT: 1. Pu«nte fSp) 47.44.55. 2. Lasa (Sp) 47.45.19; 3. Delisle (Pr) 47.45.23, 4. Perurena (Spi 47.45.34. 5. Ocana (Sp) 47.45.59 9. Agostinho (Port) 47 46 10. 7 Thevenet (FT) 47.47.07; 8. Abillel- ra (Sp) 47.47.29. 9. Gonzalee Linares (Spi 47.47.53. 10. Urlbezubla (Sp) 47.48.09. stick de bal uit het doel tikte bij schoten van Ties Kruize, dat de Ieren niet eerder tot capitulatie werden ge dwongen. Het was echter slechts uitstel van executie want toen in de 17e minuut van de tweede helft uit een door Coen Kranenberg genomen lange corner Ties Kruize de bal vrij voor de stok kreeg had geen der Ieren verweer op het hog ingeschoten schot: 1—0. Zes minuten voor het einde, nadat een slotoffensief van de Ieren zonder resul taat was gebleven, stelde Paul Litjens uit een strafcorner de overwinning vei- nig lijn in hun spel hadden geen gele genheid zich te ontplooien. Dfeigend rukten zij meermalen op en in de tiende minuut moest Sikking tot tweemaal toe handelend optreden bij schoten van Judge en tot dat moment was Nederland eigenlijk nog steeds ver van een doelpunt gebleven. De eerste reëele kans kwam in de 22e minuut toen de uitgelopen doelman Parson de bal miste. Frans Spits pro fiteerde hiervan maar op zijn voorzet miste Litjens. Ties Kruize liep vast in een solo en zag dadelijk daarop een hoog ingeschoten bal gekeerd door Carson. Nog eenmaal moest Sikking daadwer kelijk in actie komen in de eerste helft toen uit een overrompelende Ierse aanval Crawfors inschoot. Even als tevoren toonde Sikking zich ten volle meester van de situatie hetgeen na de eerste speel hel ft van het Neder landse team in zijn totaliteit niet ge zegd kon worden. NEDERLAND—IERLAND 2—0 (0—0). Krul de: 10, Litjens: 20. Nederland: Sikking: Van Nes (Kooreman). Taminiau. Kaanderg, Kranenberg; Pierik, Steens; Frans Spits, Ties Kruize, Hans Krui ze. Litjens. Ierland: Carson; Qulnn. O'Meara; Douglas, Judge. Mellon: Shanahan, McNulty. Raphael, Clarke, Crawford. Groep A: SchotlandTsjechoslowaklje 3—1, DenemarkenZwitserland 21. Groep B: Nederland—Ierland 20, Polen Portugal 40. Stand: Nederland 2 2 0 0 8-Lo 4 Polen 1 1 0 0 4—0 2 Ierland 10 0 1 02 0 Portugal 2 0 0 2 010 0 Groep C: FTankrlJk—Oostenrijk 5—1, ItaUé— Finland 10. Groep D: Wales—Joegoslavië 10. HAMBURG De Nederlandse kampioen hoc key bu de dames. De Kieviten uit Wasse naar. Is ln Hamburg het toernooi om de Eu ropese beker begonnen met een overwinning van 40 (rust 20) op de Oostenrijkse club Akademischer THC Wlen. (ADVERTENTIE) Maar goed ook. U zoudt het anders zonder een mooi, veelzijdig vakantieland moeten stellen. En zonder een uitgebreid assortiment 'Zeeland'-reizen, incl. 1ste kl. boot. 9 dgn. Torquay v.a. 330.—. aan Stoomvaart Maatschappij Zeeland, Antwoordnummer 3, Hoek van Holland (geen postzegel). AMSTERDAM Ajax is gister morgen tot volledige overeen stemming gekomen met Leen Rartb en de vereniging waar voor hij nu nog uitkomt, het Belgische Auderlecht. Barth was bij de Belgische club die morgen de titel kan grijpen, tweede doelman achter een an dere Nederlander, Jan Ruyter. Barth moet nog gekeurd wor den door de medische staf van Ajax. HIJ heeft een driejarig contract voorgelegd gekregen. Er bestaat nog steeds een grote kans dat Bobby Haarms volgend seizoen in Frankrijk werkt. De nian die in de nieuwe constella tie die Ajax op het ogenblik voorbereidt, veel kans heeft trai ner te blijven, heeft aanbiedin gen uit Frankrijk gekregen van Strasbourg maar ook van Olympique Marseille. De zaak waarnemer van Haarms is naar Frankrijk afgereisd om daar de zaak verder met de clubs door te nemen. LONDEN In de schitterende accommodatie van Crystal Palace Ln Londen heeft Rusland gisteren zijn naam als top judoland alle eer aangedaan. Tijdens de Europese kampioenschappen waren er zes finaleplaatsen te verdienen- De Russen eisten er niet minder dan vier op. Nederland kwam in het spel om het goud en zilver niet meer voor. In de open klasse is de eindstrijd een puur Russische aangelegenheid gewor den. De klasse die het meest aan spreekt en waarin Nederland in het verleden dankzij Anton Geesink en Wim Ruska voor grote successen kon zorgen, werd nu geheel beheerst door de Russische afvaardiging. Titelhouder Sergej Novikov bereikte op imponerende wijze een finale plaats. Datzelfde gold zijn landgenoot Shota Tchotchichvilli. Hij slaagde er in de lange Nederlander Peter Ade laar in de vierde ronde voortijdig uit te schakelen. Adelaar bereikte daar mee nog wel dat hij verder mocht strijden om een bronzen medaille. Chris Dolman (zilver in het zwaarge wicht) liet het afweten. In de licht middengewichtklasse slaag den de Nederlandse deelnemers er ook niet in tot de laatste twee door te dringen. Weijers werd door finalist Kruger uit de DDR in de vierde ronde verslagen. Eerder al was Jan Bosman door de Italiaan Centracchio uitgeschakeld. In de finale kwam ook de Rus Valeri Dvoinkiov. In de lichtgewichtklasse staat de Brit se veteraan Danny da Costa (33) weer op de mat. Na lange tijd het topjudo verlaten te hebben maakte hij nu een imponerende come-back. Hij bereikte een luid bejubelde finaleplaats tegen de Ru» Sergej Melnichenko. De Nederlandsrs Cor Brandts en Joop Koning overleefden de eerste ronde niet EREDIVISIE Morgen (aanvang alle wedstrijden: 14.30 uur): De Graafschap—Sparta MWTelstar AjaxFC Den Haag PSV—Roda JC FC UtrechtFC Groningen HaarlemFC Amsterdam AZ'67—NEC FeyenoordFC Twente Go Ahead—NAC EERSTE DIVISIE Morgen: HeraclesSC Cambuur Vitesse—Willem II VeendamExcelsior PLCVolendam SWFortuna VI. FC V"VEindhoven FC Den BoschHelmond Sport SC AmersfoortVolewljckers Fortuna SCWageningen UeerenveenFC Dordrecht I

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 21