taurice Duverger ver Frankrijks eus un morgen FRANKRIJK KIEST NIEUWE PRESIDENT 1/ALERY GISCARD ESTAING FRANCOIS MITTERRAND JACQUES CHABAN- DELMAS )u'wk- vv ia <l». i i-jivl— i. jor 1 j'i i v 14 BUlTJ&NiLAM) T13/K17 Omstreeks dertig miljoen Fransen van 21 jaar en ouder mogen morgen een nieuwe president kiezen. Er zijn twaalf kandidaten. Maar slechts drie maken een reële kans: Francois MitterrandValery Giscard d'Estaing en Jacques Chaban- Oelmas. De overige mededingers hebben hun kandidatuur kunnen gebruiken om hun opvattingen te verbreiden via de beschikbare radioen tv-zendtijd, ivaar- toe zij anders geen kans kregen. J)e kandidaat, die morgen meer dan vijfig procent van de stemmen veroverdis meteen president. Maar haalt niemand de absolute meerderheid dan volgt op zon dag 19 mei de tweede ronde tussen de twee kandidaten die de meeste stemmen in de eerste ronde hebben behaald. Winnaar wordt nu de kandidaat die in de tweede ronde de meeste stemmen krijgt. Wordt dat Mitterrand, Chaban-Delmas of Giscard d'Estaing? 0 Wie zijn zij? Wij geven onderaan deze pagina een kort overzicht van elk van de drie toprivalen. 0 En waarom gaat het eigenlijk? Die vraag beantwoordt Maurice Duverger in een gesprek met Trouw-redacteur Chris Blankenburgh. door chris blankenburgh SUPERCONCERNS OF EEN GELEIDE ONTWIKKELING rice Duverger, 56 jaar, is een der naamste Franse politicologen en een der bekendste in het cnland. Hij is expert op het ed van moderne theorieën over tieke partijvorming en als gleraar verbonden aan de Parijse ersiteit I, waar hij directeur is de afdeling voor politieke tnschappen. erger komt regelmatig als mcntator aan het woord in het ise dagblad Lc Monde. Behalve zijn gezaghebbende commentaren bekend geworden door een reeks en, waarin hij steeds originele en hankelijke stellingen verdedigde, eerste boek dat in 1943, in de Itingstijd, verscheen, werd uit de ulatie genomen en vernietigd door ïilitie van de met de Duitsers iborerende 'regering van Vichy'. boek behandelde de grondwetten iFrankrijk en was een frontale op het bewind van Pétain. Wgers' jongste boek, La irehie Républicaine (De iblikeinse Monarchie), Is even neel als zijn vorige en is bezig ïieuwe bestseller te worden, erger verdedigt er de stelling in rljwel alle westerse burgerlijke rlngssystemen een gekozen urch hebben en in feite evenals ikrljk leven onder het systeem de Republikeinse Monarchie, rice Duverger, die in Angoulême boren in midden-zuidwest ikrijk, vlak bij Jarnac waar i?ois Mitterrand ter wereld kwam, n een interview dat wij met hem len in zijn huis, midden in do |se studentenwijk het Quarticr i, zijn visie op het zich politiek, al en economisch veranderende brijk, dat morgen aan de eerst® e begint van de ld entsverkiezing en Jléry Giscard d'Estaing, met 48-jaar de ingste presidentskandidaat, houdt de ransen op de natuurlijke afstand van e politieke arts-specialist, die zijn dia- noses over Frankrijk stelt en de kiezers wraadt traditionele en geen experimen- ile geneeswijzen te aanvaarden. Giscard, 511 gematigd conservatief en neo-libe- fcl, is geen man van het volk. Maar als Btuurder geniet hij groot vertrouwen, 'ij is een koel technocraat, een man st een fenomenaal brein, die moeite- •os uit ingewikkelde, rapporten en sta- stieken citeert. Een man van 'de andere lort', zo is wel gezegd. Tijdens de cam- igne is Giscard wat dichter bij de kie fs gekomen, wat hij in het verleden al achtte door een trui aan te trekken en tordeon te gaan spelen, an Giscard wordt opgemerkt dat hij in -t pluche is geboren en voor het succes i de wieg gelegd. Hij komt uit een ge- ftuneerde adelijke familie, bezit een ttteel in het Loiregebied en is ge- ouwd met een telg uit een dynastie an staalproducenten, scard d'Estaing is in 1926 in Koblenz eboren, waar zijn vader inspecteur van nanciën - op het Franse Hoge Commis- iriaat van het na dé Eerste Wereldoor- g bezette deel van Duitsland werkte, orte tijd voor de geboorte van zijn "on mocht Giscard sr. zijn naam aanvul- fn met d'Estaing, om een uitstervende milietak van de vergetelheid te redden, e jonge Valéry Giscard d'Estaing benut in talenten, maar werkt daarbij hard: 'J wordt eerste op de middelbare fiool, schittert op de Ecole Polytechnl- Ue en is de beste van de ENA, de hoge- fiool voor topambtenaren. Hij komt te- teht op het ministerie van financiën, ordt adjunct-directeur op het bureau *n premier Edgar Faure in 1955. In 9a6 gaat Giscard in de politiek. Hij •int de parlementszetel, die zijn grootva Frankrijk heeft een periode doorge maakt van diepgaande economische veranderingen, die gevolgen heeft voor het sociale en politieke leven in uw land. Een deel van de debatten in de campagne voor de presidentsverkie zingen is gewijd aan de aanpassing van de politieke instellingen aan deze economische, sociale en politieke ver anderingen. Is de huidige Franse poli tieke structuur niet meer in staat om een antwoord te geven op de uitda ging van het moderne bestaan? Duverger: 'Wat mij treft in dit ge vecht om heft presidentsschap is dat niemand de politieke instellingen wer kelijk ter discussie stelt. Zowel links, met haar Gemeenschappelijk Program ma en Mitterrand als rechts met Gi scard d'Estaing en Chaban-Delmas, er kennen het systeem van het kiezen van de president via rechtstreekse verkiezingen en erkennen dat de pre sident grote bevoegdheden bezit. Het enige verschil is dat zij het wiet volle dig met elkaar eens zijn over de vol machten van het parlement om contro le op de regering uit te oefenen. Maar ook Giscard en Ohaban-Deflmas willen dat dat macht van het parle ment wordt vergroot, hoewel zij er zich voorheen wiet zo erg druk over hebben gemaakt. Het is zeer frappant dat iedereen het bestaande politieke mechanisme accepteert. Mitterrand heeft een nieuwe formule geschapen volgens welke de president de eerste man dn de staat moet zijn. Maar hij mag niet de enige zijn, voegt hij er aan toe. Dat betekent het aanvaarden van het huidige systeem. En dat is heel belangrijk omdat deze instellin gen, die zeer van de instellingen van de Vierde Republiek (19461958) ver schillen, modern en doeltreffend zijn gebleken. Zij stellen de regering in staat om besluiten te nemen die nodig zijn an een grote, moderne staat. Ik geloof dus helemaal niet dat het ver kiezingsgevecht de instellingen van de Vijfde Republiek (1958 tot heden) zal aantasten'. Er is ook een ontwikkeling geweest in Frankrijk in de richting van beter georganiseerde en eensgezinder poli tieke partijen. Zal dat het politieke spel niet vergaand wijzigen en is het er al niet door veranderd? Duverger: 'Ik geloof dat deze vraag een andere oproept U moet weten dat er in Frankrijk tot de dood van presi dent Pompidou een ontwikkeling aan de gang was naar een georganiseerd systeem van partijen. In het bijzonder omdat rechts, dat traditioneel een wanordelijk geheel vormde, een gedis ciplineerde groep werd, waarvan de (gaullistische) Unie van Democraten voor de Republiek (UDR), de Onaf hankelijke Republikeinen (van Gi scard d'Estaing) en de Unie van het Centrum deel uitmaakten. Maar sinds de dood van Pompidou is men zich gaan afvragen of dit geheel niet zal gaan uiteenvallen. Het is in feiite heel treffend dat deze groep praktisch drie kandidaten biedt: Cha ban-Delmas, Giscard d'Estaing en Jean Royer, die zeer verschillende stro mingen binnen dit geheel vertegen woordigen. Het probleem is: zal dit geheel zich weer op een gediscipli neerde manier gaan scharen achter de winnaar van de presidentsverkiezin gen, als dat één van de kandidaten van de (gaullistische) 'meerderheid' is? Dat is niet zeker. Maar het is evenmin onzeker. Ik geloof echter dat er gedurende een bepaalde tijd inter ne spanningen zullen zijn in het kamp van de (gaullistische) 'meerder heid'. In feite ïs men er in Frankrijk nooit werkelijk in geslaagd rechts en het centrum te organiseren. Rechts en het centrum vormen een wazig geheel. Zij hébben zich alleen rond een persoon lijkheid (de Gaulle, Giscard d'Es taing, Pompidou) kunnen organiseren. Het grote verschil in de zestien jaar diie men met de Gaulle heeft geleefd is dat het prestige van de GatiUe een organisatie van rechts heeft gevormd. En in diezelfde periode^ in 1969, be gon zdj al uiteen te vallen. Alleen dankzij de energie van Pompidou bleef zij nog bestaanT. De verdeeldheid van rechts staat wel in schrijnende tegenstelling tot de eenheid die links thans te zien geeft. Duverger: Tanks is altijd beter geor ganiseerd geweest dan rechts in Frank rijk. Dat is niet nieuw. De socialisti sche partij heeft echter gedurende zo'n twintigtal jaren in staat van af takeling verkeerd. Links in Frankrijk en in het bijzonder de Parti Socialiste (PS) is echter bezag zich volop te ver nieuwen. De oude socialistische par tij, de SFIO, die zeer verkalkt was, is nu vervangen door een veel moderne re en veel dynamischere socialistische partij, de PS. Als je kijkt naar de fo to's van het laatste socialistische con gres, dat Mitterrand tot presidents kandidaat uitriep, dan zie je al die jongeren en je ziet de structuur en de organisatie van een moderne partij. De socialisten zijn weergekeerd in Maurice Duverger: sociale veranderingen hebben nog geen on dragelijke situatie geschapen. een tamelijk solide en gedisciplineer de organisatie'. Gebundeld links socialisten en com munisten) staat nu tegenover een ver deeld rechts, maar, zoals u opmerkt, willen geen van beiden de instellin gen van de Vijfde Republiek ingrij pend wijzigen. Op welke punten speelt zich volgens u dan in wezen het grote gevecht af? Duverger: 'Ik geloof dat het gevecht zich op twee terreinen afspeelt Het is ten eerste het gevecht over wie de last zal gaan dragen van de economi sche, soaiale en publieke veranderin gen. In het groot genomen zouden links en Mitterrand de offers op een meer gelijke wijze willen verdelen en de werknemers een evenrediger aan deel geven dn de macht van de staat. Rechts daarentegen, wil, zoals in de afgelopen 16 jaar, dat de industriëlen en de grote commercie, die van de veranderingen profiteren, ongestoord door kunnen gaan en dat de arbei ders hm steunen. Met nuances, zoals Chaban-Delmas die gevoeliger is voor sociale opvattingen en Giscard d'Es taing, die zich daarom ook bekommert sinds zijn kandidaatsstellingmaar die zich voorheen weinig heeft ingelaten met de sociale problemen. Het tweede terrein, waarop het ge vecht zich afspeelt, maar dat zeer aan het oog onttrokken is, gaat over het probleem van de buitenlandse poli tiek. Als Giscard d'Estaing gekozen wordt is het zeer waarschijnlijk dat wij een Europese politiek te zien krij gen die niet veel verschilt van die van Willy Brandt, van Nederland en van de' rest van West-Europa. Als Chaban-Delmas of Mitterrand worden gekozen is er weineg verandering in de Franse buitenlandse politiek te verwachten. De hoofdlijnen zullen ge handhaafd worden zoals het streven naar onafhankelijkheid jegens de VS en een zekere nationale autonomie'. Bij verkiezingscampagnes plegen de betrokken politici wel voorbij te gaan aan gevoelige kwesties, die in feite fundamentele problemen voor het land zijn. Komt dat ook nu voor in de presidentscampagne Duverger: 'Ik geloof dat dit aller eerst het probleem is van de buiten landse politiek. Niet alleen wegens de Europese politiek, maar wegens de nieuwe houding van de VS jegens Eu ropa. Het is zichtbaar dat Nixon en Kissinger willen dat Europa voortaan wordt gedomineerd door het Ameri kaanse leiderschap. Dat is heel ver schillend van het 'partnerschap' dat president John Kennedy meer dan twaalf jaar geleden voorstelde. Er is geen sprake meer van partnerschap. Dat schept een zeer belangrijk pro bleem omdat de Amerikaanse pressie zeer sterk zal zijn. Het tweede probleem is dat van de energiecrisis, het probleem van de grondstoffen, van de aardolie en van de noodzaak geen energie te verspil len. Dat gaat de maatschappij een nieuwe levenswijze opleggen, die tege lijkertijd maatregelen eist van de staat Dit probleem zal de nieuwe Franse regering moeten oplossen. Pre sident Pompidou heeft bijvoorbeeld destijds persoonlijk het project bevo len voor de aanleg van een autosnel weg op de linkeroever van de Seine. Hij ging uit van de opvatting dat de ontwikkeling van de auto zou voort gaan. Nu is het probleem de vraag welke plaaits de auto in de toekomst zal hebben en hoe het energiever bruik binnen de perken moet worden gehouden. Dit probleem Zal blijven bestaan of nu links dan wel rechts aan de macht komt'. Frankrijk is na de Tweede Wereld oorlog snel ontwikkeld van een land- bouwsamenleving naar een geïndustri aliseerde maatschappij. Gaat deze ont wikkeling niet te snel? Zijn de Fran sen bereid de veranderingen, die de politici voorstellen, te aanvaarden? Duverger: 'Dat is een probleem. Pompidou was zich dit probleem be wust. Maar op het ogenblik hebben de veranderingen zich nog niet zo vol trokken, dat zij ingrijpend zijn voor bepaalde sociale categorieën. De werk omstandigheden zijn wel moeilijk en de kleine middenstanders, de winke liers, die worden weggedrukt door de grootwinkelbedrijven bevinden zich evenals de boeren in een moeilijke si tuatie. Maar er is in feite geen on draaglijke situatie. Er is wel iemand die het verzet tegen de snelle ontwikkelingen en verande ringen vertekenwoordigt Dat is de presidentskandidaat Jean Royer. Royer is een mengeling van een Spaanse inquisiteur uit de middeleeu wen, van de jonge maarschalk Pétain en van Pierre Poujade. (Poujade ver overde in 1956 bij de verkiezingen bij na tien pet van de parlementszetels als militante voorvechter van de be langen van de kleide middenstand CJB). Royer heeft diep in zich iets van het profiel van Hitier. Hij verte genwoordigt tamelijk goed het verzet tegen de nieuwe maatschappij en het Frankrijk van het verleden, van vijf tig jaar geleden. Hij komt niet alleen op voor die kleine middenstand maar is tegen geboortebeperking geregle menteerde abortus en vrijheid van ze den. Maar in feite heeft Royer nog geen aanzienlijke wervingskracht om dat de veranderingen in Frankrijk nog betrekkelijk draaglijk zijn. De volgende regering, links of rechts, zal zich echter moeten bezig houden met het probleem van de kleine mid denstanders die door de grote super markten worden bedreigd- Is het trou wens, menselijke gezien niet belang wekkend de kleine winkels in stand te houden? Zou de wereld niet veel onaangenamer zijn als er alleen maar grote supermarkten zijn? Dit is in we zen een probleem dat zich zowel aan het socialisme als aan het kapitalisme opdringt'. Welke kant zal Frankrijk volgens u opgaan? Duverger: 'In de huidige wereld kunnen zich twee typen Frankrijk ontwikkelen. Of de lijn van de afgelo pen tien jaar wordt voortgezet, wat wü zeggen dat de meeste van de grote Franse ondernemingen over tien tot vijiftóen jaar multinationale onderne mingen zullen zijn geworden, even overheersend als de huidige Ameri- Of er ontwikkelt zich een ander Frank rijk van een type van een meer ge controleerde ontwikkeling. Ik geloof dat daar de werkelijke keuze ligt tus sen Mitterrand enerzijds en Chaban- Delmas en Giscard d'Estaing ander zijds. Giscard en Chaban verschillen op het gebied van de binnenlandse politiek eigenlijk maar weinig van el kaar. Laten we zeggen dat Giscard d'Estaing een politiek presenteert van kapitalistische ontwikkeling en multi nationale ondernemingen die wat ru wer is dan wat Chaban-Delmas voor stelt. Giscard verpakt dat als een goe de banketbakker in mooi papier met fraaie linten. Wat Mitterrand aan de andere kant voorstelt is een andere weg, die diepgaand verschilt en die trouwens misschien moeilijker is. Maar ook aantrekkelijker'. der had bezet in het parlement, nadat deze bejaarde politicus is overgehaald zich niet meer kandidaat te stellen. Gis card werd parlementslid via 'overerving' zeggen zijn tegenstanders. In 1959 wordt Giscard onder de Gaulle staatssecretaris van financiën en in 1962 de jongste mi nister van financiën sinds Poincaré (in 1894). Giscard is dan 36 jaar. In 1966 zet de Gaulle Giscard, op wiens beleid nogal wat kritiek is gekomen, opzij. Giscard begint nu zijn periode van voorzichtige kritiek op de Gaulle, het 'ja maar". 'Met maren kan je niet regeren' zegt de Gaul le. 'Met jaknikkers kan je niet discussië ren en controleren' kaatst Giscard terug. In 1969 wordt Giscard Pompidou's minis ter van financiën en economische zaken, wat hij tot op heden nog is. Giscard had inmiddels zijn eigen politieke organisatie van Onafhankelijke Republikeinen, die met de gaullistische UDR samenwerkte, hechter georganiseerd en begon te stre ven naar samenwerking net het cen trum. 'Een nieuwe meerderheid' in het parlement is nodig, aldus Giscard. Als presidentskandidaat is Giscard d'Estaing in zee gegaan met Jean Lecanuet en zijn aanhang, die tot voor kort als Mouve ment Réformateur (hervormers) fel op positie vanuit het centrum tegen de gaullisten voerde. J V Frangois Mitterrand (57), de kandidaat van Links, is een man die zich op een af stand houdt Hij laat zich zeilden tutoye ren, wordt bijna nooit vertrouwéldjk, en is daardoor ongrijpbaar. Een gladde, handige en overambitieuze machtspoliti cus, die niet vreest trucjes te gebrui ken en die van liberaal-centrum-rechts naar het socialisme is overgewipt zeggen zijn tegenstanders. Mitterrand heeft ech ter groot politiek talent en algemeen wordt erkend dat hij de allures heeft van een capabel staatsman. Versplinterd links is onder Mitterrand vreer verenigd. Voor de communisten - altijd nog een vijfde deel van de Fransen - bestaat er eindelijk uitzicht op een deelname aan het politieke en sociale leven na een ghettobestaan van 27 jaar. Miterrand is in 1916. in Jarnac, in mid- den-zuidwest-Frankrijk, geboren. Zijn va der was stationschef en zijn moeder een degelijke katholiek die haar kinderen bij de paters op school stuurde. Evenals zijn broer Jacques, die nu inspecteur-generaal van de Franse luchtmacht en chef van de kernmacht is, ging Francois in Parijs studeren: rechten, politieke en economi sche wetenschappen en Franse letteren. Mitterrand werd in de Tweede Wereldoor log krijgsgevangen gemaakt, maar ont snapte bij een derde poging. Hij maakte onder de schuilnaam 'Morland' naam als organisator van een inlichtingennetwerk voor hel verzet. Hij kon slecht met de Gaulle overweg. Na de oorlog en de eer ste politieke aftocht van de Gaulle werd Mitterrand op 30-jarige leeftijd Frarkrijks jongste minister sinds Napoleon IIT. Hij was elf keer minister in de elkaar afwisselende kabinetten van de Vierde Republiek, die eindigde met de terugkomst van de Gaulle toen de Alge rijnse crisis Frankrijk in een burgeroor log dreigde te storten. Mitterrand had als minister van koloniër over deze kwestie gezegd: 'De oorlog is de enige onderhan deling, want Algerije is Frankrijk'. Mit terrand verzette zich tegen de Gaulle en werd daardoor niet herkozen in het par lement. Maar hij kwam terug. Eerst als burgemeester van ChSteau-Chinon in Bourgondië, dan als lid van de Senaat en tenslotte weer als parlementslid. Maar in 1959 raakte hij betrokken bij het schan daal van de tuin van het Observatoire. Er zou in dit Parijse park een aanslag op hem zijn gepleegd. Maar volgens an deren heeft Mitterrand deze zelf in scène gezet om extreem-rechts in diskrediet te brengen en zichzelf weer in het centrum van de belangstelling te plaatsen. Deze affaire, die bijna zijn politieke nek brak en die nooit helemaal is opgehel derd, weerhield Mitterrand er niet van zich weer naar boven te vechten. In 1965 stelde hij zich namens links kandidaat voor het presidentschap tegenover de Gaulle. De Gaulle was gedwongen in de tweede ronde tegen Mitterrand te strijden en de kandidaat van links haalde in de finale maar liefst 45 procent van de stemmen. Op deze basis werkte de man, die slechts door weinigen 'Francois' wordt ge noemd, verder aan de bundeling van Links. In 1969 werd de nieuwe socialisti sche partij, de PS opgericht, waarvan Mitterrand in 1971 de leider werd. Het re geerakkoord met de communisten werd gesloten en daarmee de algemene verkie zingen van begin 1973 bevochten. Links ging fors vooruit, maar haalde geen abso lute meerderheid in het parlement. Maar in 1974 staat Mitterrand opnieuw kandi daat voor het presidentschap n?mens een eensgezind links en tegenover een ver deelde gaullistische coalitie. Jacques Chaban-Delmas (59) is een poli ticus-die zich even gemakkelijk tussen het publiek als op het sportveld beweegt Hij is vriendelijk, charmant, schijnt uiterlijk niet te verouderen én is een bekwaam beoefenaar van tennis en liefhebber van rugby. In 1945 zat hij eenmaal in het Franse nationale rugbyteam dat overi gens de wedstrijd tegen Engeland met 27-6 verloor. Chaban wordt beschouwd als een man met een verziende blik en met goede ideeën, die echter onvoldoen de persoonlijk gezag uitstraalt om zc te verwezenlijken. Een lichtgewicht-politi cus, zeggen zijn tegenstanders. Chabans' grootste handicap in de campagne was dat hij in 1972 als premier door Pompi dou aan de kant is gezet. Verzet van rechtse gaullisten tegen Chabans' plan nen voor een sociaal beleid, zijn Nieuwe Maatschappij, waren er wellicht de diepe re oorzaak van, maar aanleiding was de onthulling dat de gefortuneerde premier, overigens wettig, aan het betalen van be lasting had weten te ontkomen. Chaban-Delmas werd in 1915 als Jacques Pierre Michel Delmas in Parijs geboren. Zijn vader was een zakenman in goede doen. Delmas jr. studeerde rechten en politicologie en werkte als student al als economisch journalist. Hij is een aantal jaren getrouwd geweest met de dochter van de directeur van het blad waarvoor hij schreef, zijn tweede vrouw is veronge lukt en zijn derde, Micheline Chavelet, was voorheen gehuwd met een arts. De jonge Delmas was in de laatste oorlog ac tief bij het verzet betrokken. Hij organi seerde onder de verzetsnaam 'Chaban' een inlichtingendienst, waardoor hij zich later Chaban-Delmas mocht noemen en kwam in nauw contact met de Gaulle. Na de bevrijding was Chaban met 29 jaar opgeklommen tot brigade-generaal, de jongste generaal sinds Napoleon-Bona parte. Chaban werd burgemeester van Bordeaux, lid van de radicale partij en was minister in drie kabinetten van de Vierde Republiek. In 1958 behoorde Cha ban bij de groep die de terugkeer van de Gaulle had georganiseerd. De Gaulle, die niet zo op Chaban gesteld was, maakte hem met tegenzin parlementsvoorzitter wat de laatste tot 1969 is gebleven. Te genstanders hebben Chaban verweten dat hij in die functie de macht van het par lement heeft helpen ontkrachten en ge hoorzaam heeft gebogen voor de wensen van de generaal en van Pompidou, toen deze premier was. Pompidou benoemde Chaban-Delmas in 1969 tot zijn premier, waarop Chaban zijn door Gaullisten om streden Nieuwe Maatschappij-project lan ceerde. De premier was inmiddels een vermogend man geworden met grote macht in de omgeving van Bordeaux, waar hij burgemeester is en waar zich rond hem een clan van politici en nota belen heeft gevormd. Chaban wordt wel de 'Hertog van Aquitaine' genoemd we gens de macht die hij in dit regio bezit

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 17