Kritische werkgroep op Meer en 'smeet met Bosch modder' ■■n dichtbij Commentaar uidelijk Afrika Leiding van epilepsi centrum noemt actie onzindelijk weer lreel zon 'Lammie' haalde hasj uit Lihanon Verzet tegen steun aan Haagse Post Meerderheid tégen steun aan kranten de vrouw van de president band sportief uitje kapitalist SW/'KWA.RTET VRIJDAG 3 MEI 1974 BDMBNLAN D C O MMEXTAiAR T5/K7 ader de kop 'Gevaar aan onze gren- heeft het Zuidafrikaanse rege- igsgezinde blad Die Burger terecht vraag gesteld, hoe de Portugezen aken de oorlog in hun overzeese ge iden te beëindigen zonder in feite gebieden prijs te geven. derdaad kan men van een machtso- raame waarvoor de drijfveer in de iste plaats oorlogsmoeheid was, loeilijk anders verwachten dan dat zij vermindering van de oorlogsin- anningen zal leiden. En dat komt lierdaad wel zo ongeveer overeen et prijsgave van Mozambique, waar it FRELIMO zijn inspanningen be- nld niet zal verminderen. rouwens, volgens vele deskundigen ibbeu de Portugezen in Mozambique ik minder te verliezen dan in het ineraal hoogbegaafde Angola waar «er dan tVee keer zoveel (d.w.z. Ö.000) Portugese kolonisten wonen. Angola is de verzoeking ook cor een democratisch geworden Por- gal het grootst om een marionet- a-bewind met een onechte zwarte trtegenwoordiging in het leven te «pen. hoe funest zoiets op den duur in ook blijkt te zijn. laar zelfs wanneer Portugal met alle ltnde vandien (binnenlands en bui- alands) zich toch in Angola zou wil- vastbijten, dan is dat voor de tersende blanke minderheid in Zuid- Ifrika een schrale troost. Want als ozambique niet meer tegen het irarte nationalisme verdedigd wordt, ooit het blanke, rebellenbewind in hodesië in levensgevaar en het in het esten daaraan grenzende Botswana il dan meteen voor Pretoria ook een ;1 groter risicofactor worden. at nu toe lag Botswana in het noor- tamelijk afgegrendeld door Rhode- en Zuidwest-Afrika. Botswana »ft steeds betuigd geen springplank jor guerrilla's tegen Zuid-Afrika te illen zijn, het werd tot nu toe ook seddeels verhinderd dat te zijn. Dat in door de komende ontwikkeling :1 anders worden. Ie manier waarop heel Zuidelijk Afri- wordt opgeschud, wanneer Portu- greep op zijn kolonieën verslapt, ia Zuid-Afrika tot uiterst gevaarlijke jfonturen verleiden. Een regelrechte rsenoorlog kan daarvan het gevolg m, waarbij het Westen, gezien zijn )nomi§che belangen in Zuid-Afrika, ik nog de kwade kans loopt naar de trkeerde kant om te vallen. laximale druk op Zuid-Afrika om indelijk recht te doen aan zijp ge achte zwarte meerderheid is dan ük niet minder belangrijk dan druk [ff het nieuwe Portugese bewind. Het licht dat dit voor Zuid-Afrika's linke minderheid ook op lange ter- lijn de veiligste en enige juiste weg is, «int wel veld gezien de grote ze- tlwinst van de Progressieve Partij maar veel te langzaam. door Huib Goudriaan HEEMSTEDE Met de schorsing van nachthoofd Roel Puite door de directie van het Epilepsiecentrum Meer en Bosch/De Cruquius- hoeve te Heemstede, is het conflict tussen de Kritische Werkgroep en het bestuur van het centrum opnieuw in de publiciteit gekomen. De kritici, waarvan de 47-jarige Roel Puite een van de woordvoerders is, menen dat het negentig jaar oude en door de populaire organisatie 'De Macht van het Kleine' gesteunde in stituut een autoritaire structuur heeft. Hun onlustgevoelens zouden zelfs van soortgelijke aard zijn als die waaruit de Dennendal-kwestie is voortgekomen. In februari stelde de werkgroep in een Alternatief organisatie schema', dat: organisatiestructuur en personeels beleid van de inrichting duiden op een miskenning van de mens: 'De lei ders hechten meer waarde aan struc tuur, bepalingen en voorschriften' de normale patiënt met epilepsie als 'minder-normaal' en de meer ge handicapte patiënt als 'dwangmatig' worden behandeld. De Kritische Werkgroep zette uiteen te streven naar inspraak van de pa tiënten over hun behandelplan', waar bij de medewerkers van de afdelingen dienden mee te beslissen, èn naar een nieuwe directie en een vernieuwd be stuur. De groep meent de helft van de vierhonderd verpleegkundigen ach ter zich te hebben, maar volgens de directie is deze aanhang niet groter dan een twee procent van het zes honderd personeelsleden tellende epi lepsiecentrum. Volgens de directie werd Roel Puite geschorst op verzoek van vijftien afde lingshoofden, die veroordeelden dat Puite onafhankelijk van betrokken artsen beslissingen nam dver het wel en wee van de patiënten. Directeur dr. H. Meinardi, een van de drie me dische directeuren, vertelt dat de schorsing daarom in geen enkel ver band staat tot Puite's optreden als lid van de Kritische Werkgroep. Meinardi ontkent daarbij tevens de noodzaak van het bestaan van een kri tische werkgroep. 'Die noodzaak zou er zijn, indien de onvrede met bepaal de situatie niet ter discussie gesteld zou worden in ons insatuut. Maar dit is wel degelijk het geval'. De direc teur onderstreept dat gebruik kan worden gemaakt van de onderne mingsraad (die de kritici aanvankelijk passeerden en later met groot wan trouwen benaderen) en dat de inrich ting zich reeds voor het bestaan van de Kritische Werkgroep anderhalf jaar liet adviseren door een organisa tiebureau om een gedemocratiseerde structuur tot stand te kunnen brengen. In 'Expres', het informatieblad voor de medewerkers, wordt het personeel voortdurend voorgelicht over de voortgang van deze reorganisatie-po gingen. 'Maar het kan nog wel ander half jaar duren, voordat de nieuwe structuur is verwezenlijkt', aldus dr. Meinardi. Vragen Ook bij de buitenstaander, die pro beert zich zo onbevooroordeeld moge lijk een mening te vormen over de si tuatie op Meer en Bosch, rijzen vra gen over het optreden van de Kriti sche Werkgroep. Vragen zoals: Waarom de groep zich aanvanke lijk 17 oktober vorig jaar werd de eerste brief aan de directie verzonden anoniem manifesteerde; Waarom tijdens een persconferen tie op 5 februari (waarbij medewer kers en patiënten aanwezig waren en de Kritische Werkgroep ook door de directie was uitgenodigd) dit waas van geheimzinnigheid werd versterkt. Ondanks een herhaald verzoek van de persvertegenwoordigers weigerde de werkgroep namelijk haar visie te ge ven, nadat directie en ondernemings raad dat wel hadden gedaan. Zonder opgaaf van redenen werd na de pers conferentie gezegd, dat na 7 februari opening van zaken zou worden gege ven. Waarom de kritici niet reageerden op het toen door een groep patiënten verspreide stencil, waarin werd opge merkt dat de door de^erkgroep nage streefde polarisatie niet in het belang van de patiënten was en gevraagd werd de kritiek 'in het kader van ge zond overleg' naar voren te brengen. Klachten Eind febbruari raaktendirectie en be stuur echter bijzonder gegriefd door de inderdaad nogal boosaardig aan doende klachten van de Kritische Werkroep, over onzorgvuldige behan deling van patiënten, bij de inspec teur voor de geestelijke volksgezond heid van Noord-Holland en Utrecht, dr. C. F. Engelhard. Als gevallen wer den genoemd de verstikkingsdood, die een patiënte stierf, nadat ze in een isoleercel was opgesloten, de dood van een andere patiënte, die epileptische aanvallen kreeg op een toilet dat te klein zou zijn geweest en bovendien op slot zat. Inspecteur Engelhard overhandigde deze en andere klachten Conflict actueel door schorsing aan dr. Metz, inspecteur van de volks gezondheid in Haarlem. Dr. Meinardi geeft hierop als com mentaar: 'Deze klachten werden wel rijkelijk laat ingediend; een van deze gevallen gebeurde al vier jaar gele den. Als er fouten gemaakt worden of ongelukken gebeuren, worden die bo vendien doorgesproken. Dat is ook bij deze gevallen gebeurd en daarbij heb ik nooit gehoord van klachten. De on gevallen zijn volgens de richtlijnen destijds ook ter kennis gebracht van de justitie of van de inspectie volks gezondheid'. De heer Meinardi wil verder han gende het onderzoek, in de uitslag waarvan hij 'het volste vertrouwen' heeft geen uitspraak doen over de klachten. Wel voegt hij er nog aan toe dat de werkgroep hiermee is over gegaan tot 'moddersmijterij'. Vraag: Al zou er onzorgvuldig zijn ge handeld door bepaalde medewerkers, wat heeft dat dan met de doelstellin gen als zodanig van de werkgroep te maken? De heer Meinardi: 'We zouden kun nen veronderstellen dat de werkgroep Moderne onderzoekmethoden op 'Meer en Boschen Cruquius- hoeve. directie en bestuur door deze publika- ties wil ontredderen'. Ook dr. H. Smits, zenuwarts en afde lingsgeneesheer van de vrouwenafde ling van Meer en Bosch, die wel dege lijk oog heeft voor de kritiek van de werkgroep op de verouderde struc tuur, toont zich lichtelijk ontredderd over haar klachten van 'onzorgvuldig heid'. Dr. Smits vreest evenals dr. Meinardi dat de groep 'hiermee ande re doelen heeft willen dienen' en ver oordeelt deze actie als 'onzindelijk'. Dr. Smits maakt duidelijk wat mede de achtergrond is van het optreden van de Kritische Werkgroep. Hij ver telt, hierbij aangevuld door de heer Meinardi, dat het instituut sedert 1973 deelneemt aan de c-opleiding van het specialisme psychiatrie en dat sindsdien arts-assistenten een jaar of langer stage lopen op Meer en Bosch. Meinardi: 'Deze assistenten komen met nieuwe ideeën en vorig jaar heeft een jonge arts, die stage kwam lopen, op de afdeling vrouwenobservatie op een nogal in het oog lopende manier vernieuwingen ingevoerd, die op an dere afdelingen ook al gaande waren, maar minder de aandacht trokken. Op deze afdeling, die daardoor een symbool van vernieuwingsdrang werd, probeerde men de verpleegkun digen weer zinvol in te schakelen in het contact met de patiënten'. 'Eilandje' (ADVERTENTIE) Weet II 'n echte goeie Jonge Jenever te waarderen? Dan moet U De Koyper Export Jonge Jenever 's proberen. DE KUYPER EXPORT JONCE JENEVER de Jonge JinevermitKwaliteitvCtrtificart. Dr. Smits, die na het vertrek van as sistent A. J. W. Vrijland, die de her vormingen invoerde, de leiding van deze afdeling kreeg, vindt overigens dat Vrijland te weinig rekening hield met de organisatie als geheel, waar door de vrouwenobservatie een eiland je werd en gevoelens van afweer schiep bij de andere afdelingen. Niet temin nam dr. Smitz het vaandel over van Vrijland: 'Ik ging ermee door en had het voordeel als staflid in de staf van het instituut dwars te kunnen gaan liggen. Wat hier gebeurde op deze afdeling heeft natuurlijk te maken met de bewustwording van een heleboel zaken op maatschappelijk terrein. Vrijland bracht hier iets tot stand en de directie heeft daar oog voor, hoewel het niet zo snel gaat als velen zouden willen'. Dr. Meinardi: 'De kritici hebben het gebeuren op de vrouwenobservatie be trokken op hun eigen afdelingen en willen daar ook gaan vernieuwen en dat neemt de buitenwacht waar'. Ipril heeft een overmaat aan zonne- Khijn geproduceerd. In De Bilt wer- ien 229 zonuren geregistreerd tegen 64 normaal. Dit komt overeen met 55 procent van de tijd, dat. de zon zich oven de horizon bevond (normaal 39 procent). Het ioas de zonnigste gras- mand sinds 1942 (toen 258 uur). aart-oor was sedert het begin van de taamemingen in 1899 slechts twee leer in De Bilt een april zonniger !an de nu pas voorbije, namelijk die ■an 1906 (235) en 1921 (248). Ie gemiddelde temperatuur kwam be- rekkelijk weinig boven normaal: het 'tmaal-gemiddelde tras 9.1 graden Cel- ius tegen 8.5, een af wijking van ruim en halve graad. Gemiddelde dagelijk- t minimumtemperatuur 3.3 gr C. (af- tijking minus 0.6), gemiddelde dage- ■•■jkse maximumtemperatuur 14.8 (af- tijking plus 1.5). De gemiddelde da- vlijkse schommeling tussen de mini- r-a en maxima was in april 74: 11.5 gr C. tegen normaal 9.3 gr C., afwijking ius 2.2 gr. C. Op een station in Gro ningen werd 14 keer nachtvorst gere gistreerd. Natuurlijk ontkomen we ook niet aan '■en nader woordje over de neerslag april, 'de maand van de getorpe deerde recordpogingen', zoals een van tnze medewerkers hem betitelt. Het minst droge station dat mij onder ngen kwam was Krimpen aan de IJs- lel met 22 millimeter regen, gevolgd door Apeldoorn (19 mm), Oud-Beijer- and (17), Fijnaart en Santpoort (15), Deventer en Swifterbant (14), Andijk (13), Amsterdam, Wognum en Uithui- xrmeeden (11), Bussum en Nijmegen (10), Almkerk, Amersfoort en Arnhem <9). En dan ook nog even de 'kleinste drie': Peize, de Friese stations Appel- icha en Nije Lamer (3 mm). In het uiterste oosten van het land heeft het op twee dagen geonweerd, !>ij Winterswijk op 1 en 24 april, lan delijk zelfs op vijf dagen tegen op Kht dagen normaal. In De Bilt viel gedurende twaalf uur neerslag tegen 18 uur normaal. In Almkerk liepen op april de bomen snel uit en kwamen de bladeren van vooral de populier en kastanje 'los'. Op 28 a.pril werd daar de eerste koekoeksroep gehoord, drie dagen eerder dan in 1973. Een stormdepressie van 982 millibar doet een frisse en vrolijke aanval op Engeland en Frankrijk, wat in geen tijden gebeurd is. Het minimum wordt vanmiddag ten oosten van Poitiers verwacht. Het regende gisteravond al hard in west-Frankrijl en zuidwest- Engeland: de Scilly-eilanden en Culd- rose in zuidwest-Engeland respectie velijk 15 mm en 19 mm, Plymouth 12 mm, Brest 13 mm. Veel regeook in noordwest-Span je: La Coruna 33 mm, Vigo 36 mm. Het eilandje Ouessant ten westen van Bretagne meldde een zuidoostelijke windstoot van 92 km per uur oftewel 10 Beaujort. ALKMAAR Het hasj-schip Lammie heeft zijn smokkelwaar in Libanon aan boord genomen. Dit heeft kapi tein J. J. Feenstra van de rijkspolitie in Alkmaar gisteren meegedeeld. Met de smokkelaffaire was een bedrag van naar schatting één miljoen gulden ge moeid. Via Rhodos is de kotter naar Libanon gereisd. De politie beschikt over een filmpje van een Nederlandse toerist, die in Rhodos de Lammie op het cel luloid vastlegde. In Rhodos kon de Lammie bijna geen olie krijgen. Toen de bemanning daar eindelijk in ge slaagd was, voer de kotter naar Liba non. waar de politie-eenheden na de dood van één van hun collega's bij een smokkelaffaire in opperste paraat heid waren. De Lammie kon de hasj daarom niet aan boord nemen, en ver trok wederom naar Rhodos. Per vlieg tuig is de bemanning toen naar Ne derland gereisd, waar de moeilijkhe den met de opdrachtgevers besproken werden. Teruggekeerd op het Griekse eiland, waagde de bemanning van de Lammie een nieuwe poging om de hasj in Libanon op te pikken, ditmaal met succes. Bij huiszoeking in de woning van A.. één van de hoofdverdachten in de Lammie-zaak, hebben rechercheurs van de fiscale inlichtingen- en opspo ringsdienst eergisteren geld in beslag genomen. Dit gebeurde op verzoek van de Amsterdamse belastingontvan ger. die nog vorderingen op A. heeft. Vaticaan valt uit VATIKAANSTAD (UPI) Radio-Va- tikaan heeft gisteren een scherpe aan val ondernomen op politici die de in druk wekken, dat de rooms-katholieke kerk onverschillig zou staan tegenover de vraag, of de drie jaar oude Itali aanse echtscbeidingswet moet worden ingetrokken. (Hierover wordt binnen kort een referendum gehouden). HOOG WATER 4 mei 1974 Vlissingen: 0 18 —12.46. Haringvlietslulzen: 1.54—14.16. Rot terdam: 2.5115.32. Scheveningen: 1.24 13.50. IJmulden: 2.01-14.25. Den Helder: 6.24 —18.45. Harlingt-ti8 48—20.55. Delfzijl: 10.33 —22.41. Liepen de andere afdelingen dan zo achter? Meinardi: 'Nee, maar nieuwe denk beelden moeten worden getoetst aan de praktijk en het kan nog wel twee jaar duren, voordat het door ons inge schakelde organisatiebureau gereed is met een andere structuur. We hebben hier zeshonderd personeelsleden en als we ieder over een bepaald onder werp een minuut laten praten, is er al tien uur onafgebroken gepraat. Om te democratiseren moeten er dus klei ne roepen komen descentralisatie die elk weer een schakel vormen met een andere groep. En daarmee zijn we bezig'. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het voornemen van de regering om het opinie weekblad Haagse Post financiële steun te verlenen, heeft in de Tweede Kamer niet alleen verzet opgeroepen van de oppositiepar tijen, maar ook van de ARP. Gisteren vroeg mr. J. N. Schoolten (ARP) een interpellatie over deze steunverlening (een renteloze lening van 1.2 miljoen gulden) aan. Omdat de Kamercommissie een dag tevoren reeds met minister Van Doorn (CRM) over dit onderwerp had gesproken, werd echter besloten dat de steun aan de Haagse Post aan de orde zal ko men bij de behandeling van het ver slag van dit gesprek. In afwachting hiervan zal Kamervoorzitter Vonde ling de minister vragen zijn voor nemen nog niet uit te voeren. De ARP is, aldus de heer Scholten, niet tegen het verlenen van steun aan de pers: de verscheidenheid van me ningsuiting mag niet in gevaar wor den gebracht door louter economische factoren. De steun moet echter niet in het wilde weg worden verleend. De hulp voor De Tijd is aan voor waarden gebonden, terwijl bij de steun aan Trouw-Kwartet een her structurering in het geding is. Bij de Haagse Post is dat volgens de heer Scholten niet het geval: 'Er is geen uitzicht op rentabiliteit, terwijl het de vraag is of de onderbreking in de Weekbladpers een werkelijke her structurering inhoudt. Bovendien wordt de steun nu tot een nieuw ter rein. dat van de weekbladen uitge breid. En hoewel dat in principe niet verkeerd behoeft te zijn, moet de Ka mer daar wel eerst over gesproken kunnen hebben'. Daarnaast is er vol gens de heer Scholten sprake van een subjectieve keuze: 'Toen minister Van Doorn gevraagd werd waapom de Haagse Post steun krijgt en of dat nu ook geldt voor opinieweekbladen als Hervormd Nederland, nam hij een aarzelende houding aan. Het lijkt dan niet meer op een objectieve keuze'. Van een verslaggever AMSTERDAM Zestig procent van het Nederlandse volk is het oneens met financiële steun van de overheid voor de dagbladen. Zevenentwintig procent meent dat hier wél een taak voor de overheid ligt, dertien procent heeft geen mening. Dit blijkt uit een onderzoek van het Nederlands Insti tuut voor de Publieke Opinie. Het NIPO heeft ook bezien hoe de po litieke voorkeuren van voor- en tegen standers zijn. Van de Pvd A-gezin den was zestig procent tégen steun aan dagbladpers en 29 procent vóór; van de KVP-gezinden vijftig procent tegen en 32 procent vóór, WD: 61 tegen en 30 voor; ARP: 67 procent tegen en 25 voor, CHU: 58 procent tegen en 24 vóór, en PPR: 41 procent tégen en 46 vóór. Het NIPO vroeg ook welke landelijke kranten men wel eens gelezen had. Zestig procent had wel eens De Tele graaf gelezen. 49 procent het Alge meen Dagblad, 37 procent De Volks krant, 29 procent 'Het Parool'. 29 pro cent Tiet Vrije Volk'. 25 procent 'De Courant/Nieuws van de dag; 24 pro cent Trouw. achttien procent NRC/Handelsblad en achttien procent 'De Tijd'. onder redactie van loessmil Voor het eerst in de geschiedenis treden de vrouwen van de Franse presidentskandidaten in Ameri kaanse stijl voor het voetlicht. Vrijwel dagelijks kun je ze zien op de t.v. of in de kranten en dat is nogal ongebruikelijk in dit land, waar de vrouw van een politicus zich tot nu toe meestal bij haar huishouden hield. Jammer, want de echtgenotes van de grootste kanshebbers voor het Franse presi dentschap blijken bepaald fotoge niek te zijn. De dames Mitterrand en Giscard d'Estaing maken de meeste kans om in het Elysée-paleis te mogen iconen. Een opinie-onderzoek van het dagblad Le Figaro heeft uitge wezen (dat stond gisteren in deze krant) dat hun mannen Franpis en Valéry vrijwel naast elkaar lig gen in de verkiezingsstrijd. In de tweede ronde 19 mei zouden ze allebei op ongeveer vijftig procent van de stemmen kunnen rekenen. Wint Mitterrand, dan wil zijn vrouw Danielle de sfeer in het Elysée drastisch wijzigen. Nu woont ze nog in een gemoderni seerd zeventiende-eeuws apparte ment op de linkeroever van de Sei ne bij de Notre Dame. Een sportie ve vrouw, die het liefst lange broe ken draagt en dol is op lange sjaals. In het presidentiële paleis wil ze dan ook geen witte dassen, pandjesjassen en bedienden in li vrei meer zien. Wel bedienden na tuurlijk, maar dan in een gewoon net pak. Anne-Aymone Giscard d'Estaing werkt van alle kandidaatsvrouwen hat hardst aan de campagne van haar man mee. Ze heeft zelfs een kantoor op het hoofdkicartier, van waaruit de strijd geleid wordt. Daar heeft ze ook haar reis naar de Franse koloniën in West-lndië voorbereid, waar ze stemmen voor haar man is gaan winnen. Valéry heeft al genoeg aan zijn hoofd als minister ran financiën, vindt ze. Mevrouw Giscard, 41 jaar en aan de kleine kant, die zich meestal in rok en blouse kleedt, platte schoe nen draagt en weinig make-up ge bruikt, heeft in haar enthousiasme ook haar vier kinderen meege sleept. Die doen nu ook icat ze kunnen voor hun vader. Behalve Frans spreekt moeder Giscard d'Estaing ook Engels, Portugees en Spaans; ze is economie gaan stu deren om haar kinderen bij te kunnen benen. Het enige dat. ze zelfs als vrouw van de minister van financiën nog altijd echt moei- Het volgende bericht kan op twee verschillende wijzen gelezen wor den. Gisteren promoveerde aan de rijks universiteit van Groningen drs. R. Hueting, de milieu-econoom van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek. Promotor was prof. dr. J. Pen. Men kan het ook zo lezen: gisteren promoveerde aan de rijksuniversi teit van Groningen Roefie Hueting bij Jan Pen. Wie het zo leest, is waarschijnlijk een jazz-fan. Hij herinnert zich Roefie Hueting (zie foto) vooral uit de jaren vijftig als de leider en pianist van The Down Town Jazz Band en heel misschien weet hij ook dat Jan Pen ooit be stuurslid is geweest van de Haagse Jazz-elub. Jan Pen zegt er zelf over: 'Ik vlei me er mee dat Roefie van mij iets van de economie heeft geleerd, maar Roefie heeft mij een heleboel van de jazz geleerd. Hij heeft mij geleerd hoe Je de blues moet spelen'. lijfc vindt, is met het huishoudgeld uit te komen. Micheline Chaban-Delmas, de vrouw van de gaullistische kandi daat, lijkt op filmster Ali McGraw uit Love Story, de tegenspeelster van Ryan (Rodney Harrington) O'Neil: haar lange zwarte haar heeft een scheiding in het midden, ze werkt haar zwarte wenkbrau wen n\et bij, gebruikt nooit make up en kleedt zich in rok en trui. Vaak vergezelt ze haar man Jac ques Tiaar openbare bijeenkomsten, maar dat heeft niet veel uitge haald: volgens hetzelfde opinie-on derzoek valt hij direct al na de eerste verkiezingsronde, zondag, af. Er is er tenminste eentje die al dat vrouwengedoe niet leuk vindt. Dat is ook een vrouw, Arlette La- guiller, die zelf als trotskistische presidentskandidate naar voren is geschoven. Ze heeft een vernieti gende kritiek op haar mannelijke collega-kandidaten 'die hun vrou- icen voor zich uit duiven alsof ze hun eigendom zijn'. Mevrouw Danielle Mitterrand die als haar man de presidentsver kiezingen tenminste wint een sportieve first lady van Frankrijk zal worden. Ze houdt niet zo van dat conventionele en dat zullen ze in het Elysée weten ook als zij daar de nieuwe bewoonster wordt. Veertig chronisch zieken en Invali den zijn gisteren met het Rode Kruis een dagje naar Parijs ge weest. Per vliegtuig natuurlijk wat mogelijk was doordat Martinair de vliegtocht voor zijn rekening nam. Begeleid door ruim twintig ver- plegenden van het Rode Kruis en in Parijs door nog eens tien vrijwilligers van het Franse Rode Kruis hebben de gasten een rondrit per bus gemaakt en in een warenhuis gewinkeld. Het was de vierde dagtrip, die het Rode Kruis op deze manier met de zieken maakte. Volgend jaar, bij het eerste lustrum van de vlieg- trips, zal het reisdoel waarschijn lijk Genève zijn, waar de internati onale organisaties van het Rode Kruis zijn gevestigd. Daar wordt althans nu al druk over gesproken. Een armoedige Gnexse ketellap per, Nicholas Navleris. die op zijn vaste standplaats op Athene's vlooienmarkt aan een hartaanval is overleden, blijkt tot ieders stomme verbazing een fortuin van zo'n vijf tien miljoen gulden nagelaten te hebben. In de zakken van zijn af gedragen plunje vond de politie een adres dat een kapitaal huis in een van Athene's meest exclusieve wijken bleek te zijn. Het sjofele sjacheraartje, dat dertig jaar lang op de vlooienmarkt met zijn ka cheltjes en lantaarntjes te vinden was, bezat volgens de politie behal ve zijn huis (zeker anderhalf mil joen gulden waard) nog een stukje 1 and driekwart miljoen bouwgrond in de buurt van het Hilton hotel (1,8 miljoen), een complex van vijftien flats en win kels (ook 1,8 miljoen) en verder nog een flink aantal andere huizen, bankrekeningen en aan delen. 'Daar komt eindelijk de ober met onze wijn

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7