'Het zere been': tv-film over ziekteverzuim Mistero Buffo brengt bijbelse volksspelen Politiemannen met KLM mee Sherry Voor goed beleid volksgezondheid ontbreken gegevens Vrouw in verkeer gedood Ia ...OPROEP CODE WALTER JOST Hoger personeel onder voorwaarden bij cao-overleg TROUW KWVH.TKT \KIJD\G 3 MEI 1974 In programma 'Diagnose' Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Zondagavond zendt de NOS in het programma 'Diagnose' de film "Het zere been' uit. In deze film, die is vervaar digd in opdracht van de Sociale Verzekeringsraad- wordt het pro bleem van het steeds toenemende ziekteverzuim behandeld. BINNENLAND/RADIO EN TV T4/K6 m\ Mary Perkins De filmmakers Boud Smit en Hans Hylkema hebben hun film gebaseerd op een voorval uit het boek 'De psychiatrische patiënt' van prof. dr. J. H. van den Berg. Prof. Van den Berg vertelt in dit boek over een arbeider, die in de fabriek /ijn been breekt. De man gaat naar het ziekenhuis, waar het been wordt gezet en na een paar weken kan hij, nog moeizaam lopend, naar huis. Weer enkele weken later verklaart de controlerende arts de pa tiënt voor genezen en stuurt hem naar zijn werk. Al op de eerste werk- Voor IKOR televisie dag gaat het been evenwel weer pijn doen. De bedrijfsarts stuurt hem naar huis. de klachten blijven, maar een nieuw intensief onderzoek door een aantal specialisten wijst uit, dat er medisch niets met hem aan de hand is en dat hij zijn werk zou kunnen hei-vatten. Maar de patiënt is daarvan niet overtuigd. Hij zegt niet te kun nen werken, loopt kreupel en klaagt. Wat is er aan de hand? Is de man een simulant of schoot het medisch onderzoek tekort? A an onze radio- en tvyredactie HILVERSUM 'Mistero Buffo' is een verzamelnaam voor bijbelse middeleeuwse volksspelen. Verleden jaar zorgden deze spelen tij dens het Holland Festival voor een verrassing. 'De internationale nieuwe scène", een Antwerps gezelschap dat toen nog maar net be" stond zette de stukken in bijzonder sterk spel op de planken. De groep bestaat uit mensen met een toneelopleiding, die in de schouwbur gen hebben opgetreden maar die een verzekerd bestaan hebben opgezegd om bewust bezig te zijn inet maat schappijvernieuwing. Daarbij mag wel vermeld worden dat hun inspanning niet zonder hoge kwaliteit is. Vanavond brengt IKOR-televisie ge deelten van 'Mistero Buffo' op het scherm (tien voor elf, Nederland 1) omdat met ingang van maandag 6 mei in verschillende theaters in ons land voorstellingen worden gegeven. 'De internationale nieuwe scene' be dient zich van middeleeuws volksto neel met bijbelse thema's. Het is oor spronkelijk ontstaan uit het geestelijk drama dat binnen de kerkmuren werd opgevoerd door geestelijken. Later werd dit door leken gedaan, wij noe men ze komedianten, de Vlamingen spreken van jongleurs. Er kwamen wereldse elementen bij cn de kerkelij ke autoriteiten vonden het beter dat men buiten de kerkmuren optrad. De taal was boertig en volks, met vaak realistische uitspraken en komi sche elementen. Maar hoewel niet hoog liturgisch ging dien toch uit van de bijbel. En deze dingen zijn ook waar te nemen in 'Mistero Buffo'. Vlaams dialect wordt gesproken dat misschien niet altijd te verstaan is. maar de inhoud is vaak wel aan te voelen. Bij de telelvisieuitzending wordt trouwens gebruik gemaakt van ondertiteling. Met bijbel werken IKOR haalt deze spelen vanavond weer terug naar kerkelijke sferen. Ds. Coen M. Boerma, adjunct-dirfecteur van IKOR-televisie zegt: 'Ons motief voor uitzending is dat de bijbel niet alleen het bezit is van een aantal vro men. maar met de bijbel moet je wer ken.' Als aardige bijzonderheid voegt hij eraan toe. dat IKOR veel reacties uit Vlaanderen krijgt. Karei Eykman zegt nog 'We vin:den het belangrijk te zien wat ze naar vo ren halen, ook al is er misschien the ologisch van alles op aan tc merken.' Van een onzer verslaggevers - SCHIPHOL De rijkspolitie heeft sinds kort een aantal van haar leden 'uiteeWnd' aan de KLM voor het ver nemen van veiligheidsdiensten op KLM-vluchten naar het verre en mid den-oosten. De veiligheidsagenten zijn onbewa pend en .staan gedurende de vlucht onder commando van de gezagvoerder van het vliegtuig. Zij dragen een KLM-uniform en hebben vooral tot taak toe te zien op de bevoorrading en belading bij tussenlandingen om te voorkomen dat er onverhoopt wapens aan boord van vliegtuig worden ge smokkeld. De KLM voerde al geruime tijd deze veiligheidsactie met eigen personeel, maar enige tijd geleden heeft de KLM-c!irectie voor deze taak een be roep gedaan op de rijkspolitie. De vei ligheidsagenten worden uit alle delen van het land gerecruteerd. (ADVERTENTIE) Wto Spanje kenUeot Osborne sherry im Calidad Superior Een van de spelers is Jan de Cleir, die na de opvoeringen discussies bij de aanwezigen op gang probeert te brengen. 'Het theater is geen doel op zichzelf, maar om de mensen op ande re gedachten te brengen', zegt hij. 'Steeds meer andere mensen worden bereikt dan die gewoonlijk naar thea ter gaan. Overigens blijven de anderen ook wel komen omdat het goed toneel is'. De drie spelen die uit een gewoonlijk twee uur durend programma zijn ge kozen zijn: 'De dood en de zot' waarin de zot de dood tenslotte meeneemt ln plaats van andersom. 'De moraliteit van de blinde en de lamme' waarin beiden door een wonder worden gene zen. De blinde is blij, de lamme vindt het erger dat hij moet werken, hij be sluit te blijven bedelen. In 'De kruisi ging en het sterven van Jezus' stelt .Jezus' lijdzaamheid aan het kruis te leur. Later daalt hij af en voegt zich bij de armen. 'Mistero Buffo' wordt in ons land gespeeld in de meimaand. Op 6 mei. Deventer schouwburg, Deventer, 7 mei schouwburg Orpheus, Apeldoorn, 9 mei stadsschouwburg. Nijmegen, 10 mei stadsschouwburg. Eindhoven. 11 mei eveneens. 12 mei stadsschouw burg. Tilburg. 13 mei stadsschouw burg. Heerlen. 16, 17 en 18 mei Carré. Amsterdam. 20 mei Casino. Den Bosch, 23. 24 en 2a mei Carré, Amster dam en 27 mei stadsschouwburg. Haarlem. Soa res spreekt voor VARA-radio HILVERSUM De Portugese socia listenleider Mario Soares die morgen minister-president Den Uyl ontmoet, zal die dag verder de gast zijn van de PvdA. Een delegatie van het PvdA- en VA- RA-bestuur zal de heer Soares ontvan gen in het VARA-café 'In de rooie haan', waar hij ook voor de microfoon zal komen. (Morgen 13.11 tot 14.45 uur Hilversum I). (WT ÜSSOJ "Vi/JÜT 2AKV /W £lat P&J boé<e.T I snia»ex?M. 'Geen van beide', zegt prof. Van den Berg. 'want toen deze man (met zijn problemen thuis en op het werk) viel, viel hij ook uit zijn moeilijkheden. Hij brak zijn been, kreunde en zucht te, wat niet wegnam dat hij tegelijk, voor niemand hoorbaar, een zucht van verlichting slaakte. In het ziekenhuis waren de fabriek en zijn huisgenoten verweg. Het ging de patiënt in het ziekenhuis redelijk wel. Maar niet zo dra wordt hij beter, of de moeilijkhe den thuis en op het werk ko men weer naderbij. Is het zo vreemd dat de genezing langzaam verloopt en dat de patiënt blijft klagen? Zijn been mocht medisch herstellen, zolang de conflictsituaties bleven dreigen, had het been een rol te vervullen: een stoornis die hem uit de conflicten zou houden.' De film, die is geproduceerd door Jan Vrijman heeft in de hoofd rollen Cees Coolen. Ingeborg Elsevier en Dick Scheffer. De uitzending wordt afgesloten met een forumdiscus- Excuus is onzin Merkwaardig toch. de gelatenheid waarmee het Nederlandse volk heeft gereageerd op de aankondiging van de VPRO, dat weldra de serie 'zwijgen is goud' van het scherm zal verdwijnen. Het materiaal is op z luidt het excuus, maar dat is natuurlijk onzin. Stel je voor dat de leiding van het concertgebouworkest zou besluiten geen Beethoven-symfoniëen meer uit te voeren, met het argument, dat men door alle negen heen is. Peter Schat en zijn vrienden even buiten beschouwing gelaten er zou in brede kring een geweldige verontwaardiging losbreken en terecht. Want die werkjes van Beethoven kunnen echt nog we! eens een tweede keer beluisterd worden en trouwens, de geslachten gaan en komen toch ook. Elke dag weer worden met een indrukwekkende eentonigheid kinderen geboren, die nog nooit een noot van Beethoven gehoord hebben en nooit een film van Ben Turpin, om terug te keren naar 'zwijgen is goud'. Ik pleit wel degelijk voor de mensen, die niet zo gauw genoeg krijgen van die slapstick-films (zie het plezier waarmee Maarten van Rooijen elke keer zich weer lachend tot ons wendt, hoewel hij alle beelden zal kunnen dromen), maar vooral toch ook voor hen die nog niet geweest zijn, die nog niet gezien hebben, alles wat er in de jaren twintig in Hollywood op het celluloid is vastgelegd. Verbazingwekkend dat er nog nergens in Nederland een actiecomité is: 'Maarten van Rooijen moet blijven'. Ikzelf voel mij gezien mijn plattelandsmentaliteit wat minder geschikt als actievoerder. Maar als er ergens een echte stedeling is die zich wil inzetten voor het behoud van 'zwijgen is goud'; hij kan op mijn stilzwijgende instemming rekenen. De VPRO bood gisteravond, behalve het gewone familieprogramma, een reportage van Maarten van Traa over dc Franse presidentsverkiezingen. Een gebeurtenis die het kennelijk nog steeds niet kan doen onder een geweldige ouderwetse en pompeuse retoriek. Tenminste: zo kwam het in de reportage over. Verder wil ik nog wel even gewagen van mijn bewondering voor de 76- jarige mevrouw, die in een EO- reportage over de christelijke blindenbibliotheek tussen neus en lippen meedeelde, dat zij in zes weken tijd de hele 'Kirchliche Dogmatik' van Karl Barth ten behoeve van blinden op de band had ingesproken. J.K. DEN HAAG Veel gegevens die voor het voeren van een verantwoord beleid voor volksgezondheid noodzake lijk zijn, staan momenteel niet ter be schikking. Dat komt soms omdat ze niet geproduceerd worden, dan weer omdat ze slechts beperkt toegankelijk zijn. Weer andere gegevens zijn wel beschikbaar, maar niet bruikbaar voor het funderen van een beleid. Deze klachten iot de Gezondheidsraad staan in een rapport over de mogelijkheden 6om de management-technieken die in het bedrijfsleven tot grotere beheers baarheid en doelmatigheid hebben bij gedragen. ook toe te passen op het terrein van de volksgezondheid. De commissie onder voorzitterschap van prof. dr. J. A. C. de Koek van Leeuwen, die deze zaak bestudeerde, maakt duidelijk dat het tot stand brengen van de gewenste beheersbaar heid pas op lange termijn mogelijk is. Men moet bovendien bedenken dat berekeningen, modellen en computers niet dienen ter vervanging van het beleid, maar ter ondersteuning ervan. Maar die steun moet er dan ook wel komen. Er moet een gegevensbestand voor de beleidsvoering worden opge bouwd, vindt de commissie. En in verschillende sectoren en op verschil lende niveaus moet aandacht worden gegeven aan de opleiding en training van deskundigen. Franse verkiezingen voor radio en tv HILVERSUM Dc NOS zal voor radio, en televisie zondag aandacht schenken aan de presidentsverkiezingen in Frankrijk, die dan worden gehouden. Prognoses voor televisie ziju van vijf voor acht tot kwart voor negen, Ne derland 2. 'Studio Sport' in welk pro gramma de prognoses vallen, eindigt later dan normaal, om vjjf voor ne gen. 's Avonds kan men van half twaalf tot viji voor twaalf op Hilversum 1 uitslagen horen van de eerste verkie zingsronde. NIJMEGEN De 48-jarige mevrouw J. Backhaus-Ockers uit Beek is omge komen toen de door haar man be stuurde auto moest uitwijken voor een stilstaande vrachtauto en in bot sing kwam met een tegenligger. Haar veertienjarige zoon liep een hoofd wond op en verloor een vinger. 12. 'Zo...', zei smidje Verholen, ter wijl hij de hertog onderzoekend be keek. 'Zodus jij bent de simpele hertog!' Een koud en minachtend lachje trok om de mond van de fraai uitgedoste edelman. 'Ik merk, dat de verachtelijke hondsvodden, waaruit de bevolking van deze streek bestaat, u reeds hebben medegedeeld van welke slecht gekozen schertsnaam zij mij hebben voorzien', antwoordde de her tog. 'Mag ik u dan vriendelijk verzoe ken deze scheidingen althans in mijn aanwezigheid niet te gebruiken? Spreek mij aan zoals het behoort en gebruik de namen, die mij bij mijn geboorte werden geschonken op grond van bloedverwantschap, afstamming en oude rechten. En verschaf mij nu de eer mijzelf aan u voor te stellen: FERDINAND Karl Gottlieb von Zwiebelbeiss zu Heisserwursten is de naam'. 'Aan genaam, Karei Zwiebelworsfgrijnsde de smid kwaadaardig, want hij was beslist niet van plan zich te laten ver lakken door de hertog, die hem had doen gevangen nemen. 'Ik weet niet of het u interesseert, maar mijn naam is Johannes Jacobus Franciscus Ver holen'. 'Achhoe aardig. Dan zal ik u Jan Jacob noemen', zei de hertog. 'Gij moet voorzeker een vreemdeling zijn want uw zonderlinge naam komt hier in de streek niet voor. Eilaas, welk een betreurens waardig misverstand moet hier dan in het spel zijn. Als vreemdeling kondet gij natuurlijk niet weten, dat de toe gang tot mijn terreinen streng verbo nden is. Brengt dus om te beginnen uw handen terug tot hun normale po sitie en neem de gastvrijheid aan, welke ik u bied en dewelke mijn rid derplicht mij noodzaakt aan u te schenken. Jodocus zal zo goed zijn al les in gereedheid te brengen voor on ze gast. En gij, Jan Jacob, treedt bin nen in mijn nederige stulp'. Met een brede lach wierp de simpele her tog de toegangsdeuren van het kasteel open en hij voerde de smid binnen in een grote rijkgemeubileerde hal. 'Jon ge, jonge... Zwiebelworst, wat is het hier mooi!' prees de smid. En ter wijl de smid prees, klemde de kleine Jodocus in de keuken een fles port tussen zijn knieën, worstelend met de kurk, en zijn toch al niet erg fraai» gelaatstrekken ontsierend door een valse lach Radio vandaag HILVERSUM I AVRO: 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgymn. 7.20 (Si Dag met een gaatje. (7.55 Verkeersinf. 8.00 Nws. 8.11 Radiojournaal. 8.30 Groente man! 9.00 Schoolradio. NOS: 9.20 Wat heeft dat kind? 9.35 Waterst. AVRO: 9.40 <S) Alt en piano: klass. en mod. liederen. 10.00 (S) Y.d. kleuters. 10.10 (S-Mi Arbeidsvitaminen. (11.00 Nws. 11.03-11.05 Radiojournaal.) 11.30 SOmroep Ork.: amusem muz. 11.55 Beurs- ber. NOS: 12.00 Toerismo: 'toerist, inf. Ovcr- heidsvoorl.: 12.30 Uitz. v.d. landb. NOS: 12.40 (S) Lichte grantm.muz 12,50 Recht en slecht. 13.00 Nws VARA: 13.11 Dingen v.d. dag. NOS: 13.25 Spiegel van Belgie. 13.50 In tern. spectrum: klass. en hedend. muz. 14-30 Bloik op de 3e wereld. 14.45 Blik op Eur. 15.00 Zoeklicht op Nederl.: rep. en comm en veel muz. (16.00 Nws.) HUMAN VEhB.. 16.45 Laat je niks wijsmaken. VPRO: 17.00 VPRO-Vrijdag: rcchtstr. magazine over polit., soc. en andere zaken. 17.55 Med. VPRO: 18 00 Nws. 18.11 Vandaag dit. mor gen dat. IS.30 VPRO-Vrijdag (verv.): comm. en analyses. KRO: 19 00 (S) Springplank- progr. met jonge artiesten. 19.30 Instemmen met velen: gezongen woord in de liturgie. 20.00 (S) ln antw. op uw schrijven: ver- zoekpl.progr. 22.00 (S) Kursief. 22.25 Over weging. 22 30 Nws. 22.40 f Si Echo-Sport. 23.55-24.90 Nws. HILVERSUM II KRO: 7.00 Nws. 7.02 Levende .woord. 7.07 (Si uadmerie: klass. muz. (7.30 Nws: 7.41- 7 50 Echo.) 8.24 Overweg. S.30 Nws 8.36 Gymn. v.d. huisvr. 8.45 Moeders wil is wet. 9.40 Schoolradio. 10.00 (S) Aubade: klass. muz. met 10.30 Nws. 11 00 Gebakjes en een beter leven - verh. van wel en wee. 11.55 Med. 12.0(1 (S) Van twaalf tot twee, met 12.22 Wij v.h. land: 12.26 Med.; 1-2.30 Nws: 12.41 Echo: 13.00 Raden maar14.00 Schoolradio. 14.30 (S) Interlokaal op vrijdag, met 15.30 Nws. 17.00 Zonder grenzen: rubr over missie en zend. 17.10 Voetlicht op caba ret. ahow en musical). 17.30 Nws. 17.32 Echo KRO: 18.00 (S) Boertjes van buuten. mot solisten 13.19 PP: Uitz. v.d. P.v.d.A. 18.30 Nws. 18.41 Echo. 18.50 Verkenning: nws. fei len en achtergr. op soc. maatsch. terrein. 18.58 Marktber. l.s.m. KNBTB. VPRO: 19.00 (S) Nova Zembla FM: leufens, vefwarr.. strijd en goed nws. (20.00 Nws; 20,05-20.15 Vandaag dit. morgen dat.) NOS: 20.50 Den Haag vandaag. VARA: 21 00 (S) Sopraan eii plano: klass. Uederen. 21.50 Zondagschrijvers aan het woord. 22.00 (S) Klass. pianomuz 22.45 Staalkaart. 23.35 IS) Muz. van Neder landers: hedend. muz. 23.55-24.00 Nws. jonge mensen. 8.02 (S) Tussen thee en kof fie. 10.03 (S) Muzikale fruitmand: verzoekp! voor zieken. NCRV: 11 03 Drie draait op verz. 12.03 (S) Drie tussen de middag: Bij Barend - op de Holl. toer. 13.03 (S) Nederl artiesten. NOS: 14.02 Popkontakt. I. AVRO: 15.02 Popkontakt li. 16 03 Hit-Meesters, met o a. Soultime U.S.A. en 17.03-17.06 Radiojour naal, NOS: 18.02 Joost mag niet eten. 19.02 Drie loopt achter: V.S.O.P 20.00 EBU Jazzquiz 1974 (Nwsbull. van 20.00 en 21 00 vervallen.; VPRO: 22.02 VPRO-Vrijdagavond Show: ge- var. lichte muz. en plaatbespr. (22.55 Med KRO: 2.02 KRO-op-dne: Nachtvlucht. AVRO: 5.02-7.00 Krijn Torringa en Cees van Zijt- veld. BELGIE 324 m NED, 12.00 Nws, med. en SOS-ber. 12.08 Swing en soul. <12.50 Buitienl. persoverz, 13.00 Nws, med., weerber. en toneelagenda.) 13.55 Beursber. 14.00 Nws. 14.03 Schoolradio. (15 00 Nws.) 15.23 Melodie Radio. 16.00 Nws en beursber. 16.10 Licht klass. namiddag- conc. 17.00 Nws en med. 17.10 Big Ba*)d muz 17.55 Weegschaal. 18.00 Nws. 18.05 Uitz. v.d. sold. 18 30 Weg wijs wezen. 18.45 Sportprogr. 1S.55 Taalwen- kcn. 18.57 Ork. v.d. week. 19.00 Nws en aki 19.30 Intern, chansons. 20.30 Nws, 20.33 Lichte muz. 22.00 Nws. 22.05 Dansmuz. (23.oo Nws.) 23 40-23.45 Nws. U1C r h igsge vra token tden iderd; irnair rste oeilij ve inni: Jerd; Pi F1 aid touw fobei 0.00 Ai ior t al •be irteg laar Uend tarst frik loza rart jmt hod aste ild tel! iUei oed( )k trk 'ax od TV vandaag NEDERLAND I NOS NOT 10.45-12.00 Schooltelevisie NOS 18.45 Ti-ta-tovenaar 18.55 Journaal 83 Wij willen ons niet in de politiek, mengen, omdat wij daarvoor de om standigheden te slecht kennen. Wij willen ook niet simpel antwoorden met haat of met een gemakkelijk: 'Nou is het wel genoeg geweest! Geen cent meer voor de hulp aan onderont wikkelde gebieden!' Maar laat ons bij deze bittere gebeurtenissen de verma ning uit onze tekst beluisteren: Jij dwaas, merk je nou eindelijk, dat jouw situatie net zo weinig zeker is als die van de graanboer? Dat ook aan jouw zaligheid plotseling een ein de kan komen? En voor wie richt je een feestmaal aan? Voor de Russen, de Chinezen, de negers of de Arabie ren misschien? Zoek daarom naar schatten, die blijvend zijn voor God en voor de mensen. En dat betekent ook: blijf uw schuren niet tot in het oneindige vergroten, maar zorg er voor, dat je medemensen te eten en te drinken hebben en tevreden kun nen leven. Daarom alleen zou het zijn, dat er later in d<* geschiedenis boeken. maar vooral in Gods boek des levens, over ons volk, ook over jou en mij, niet geringschattend wordt ge schreven: 'Jullie dwazen!', maar wèl: 'Kom binnen, gezegende van mijn Va der in het erfdeel, dat van het begin af aan voor jou bestemd is geweest Tot de middag wordt er onverdroten doorgevochten. Dan wordt het einde lijk wat rustiger. De Ijzervreter komt brood, blikvlees en thee brengen. De deur blijft open. We liggen op onze matrassen en de minuten rijgen zich aaneen tot uren. 'Wat is er eigenlijk voor nieuws?' wil Norbert weten. 'Er moet nu toch gauw een ommekeer komen, dunkt me.' De door koning Hoessein voorgespelde wapenstilstand is door de Jordaanse militaire goeverneur Al Madshali her roepen. President Nasser heeft Hoes sein nogmaals verzocht moeite te doen om de 9trijd te onderbreken Het Rode Kruis moet dringend hulp wam verstrekken. De levensmiddelen, medi- kamenten, verbandstof en water wor den schaars in de Jordaanse hoofd stad. Duizenden gewonden kunnen slechts van het allernoodzakelijkste worden voorzien. De regeringsleiders van Egypte, Marokko, Algerije en Li bië zouden toegestemd hebben in een voorstel van de Tunesische president Boerquiba om in Cairo een topconfe rentie over de toestand in Jordanië te houden. Volgens Jordaanse berichten is in de afgelopen nacht een Syrische tank eenheid Noord-Jordanië binnenge drongen, maar na hevige strijd weer teruggeworpen. Aan de andere zijde beschuldigt de Palestijnse guerrilla-or ganisatie de Jordaanse troepen ervan, dat ze met fosfor en napalm duizen den mensen hebben gedood en ver wond. Volgens een woordvoerder van de op standelingen zou de 5000 man tellen de brigade 'Hoessein' naar de Palestij- nen zijn overgelopen, Hierdoor zijn de gevechten bij Aljun in het noor den des lands beëindigd. Irak ontkent alle berichten %-olgens welke het 12000 man sterke contingent troepen door Irak uit Jordanië zou zijn terug getrokken. Het Iraakse leger zal in Jordanië blijven zolang het imperia lisme en het Zionisme de Arabische wereld blijven bedreigen. Radio Bagdad beschuldigt president Nasser ervan, dat hri door zijn oproep van 'staakt het vuren' in Jordanië de Palestijnse zaak heeft verraden en po litiek opportunisme heeft laten blij ken. Nasser heeft zijn oproep pas ge daan, toen de situatie voor de reactio naire Jordaniërs duidelijk verslech terd was. De Verenigde Staten hebben al be paalde voorzorgsmaatregelen getroffen om de ontwikkeling in het Oostelijk deel der Middellandse Zee het hoofd te kunnen bieden. De Zesde Vloot in de Middellandse Zee wordt versterkt door het helikopterschip 'Guam', aan boord waarvan zich een 1500 man sterk bataljon Mariniers bevindt. Aanslutend op haar bezoek aan Wash ington heeft de Israëlische minister presidente Golda Meir in een televi sie-interview verklaard, dat Israëlische interventie in Jordanië niet uitgeslo ten is. De interventie van Syrië en Irak zou voor Israël zeer ernstige ge volgen kunnen hebben. Anderzijds heeft de Sowjet-Unie gewaarschuwd voor elke gewapende interventie in Jordanië. Een dergelijke ontwikkeling zou de internationale situatie ernstig 'compliceren. Het Volksfront wil niets weten van de Zwitserse stap bij de Arabische landen, waarbij werd voorgesteld de gijzelaars naar een ander Arabisch land over te brengen. De gijzelaars worden niet vrijgelaten voor aan alle eisen van het Volksfront tegemoet is gekomen. Zo gauw de Zwitserse rege ring de bij haar gevangen zittende Pa- lestijnen vrijlaat worden de gijzelaars naar een veilige plaats gebracht van waaruit ze naar hun land kunnen te rugkeren. Het persbureau Reuter daarentegen beweert dat de 54 gijze laars zich reeds op een veilige plaats bevinden. Een vliegtuig van het Internationale Rode Kruis is vandaag van Beiroet naar Amman gevlogen. Aan boord be vinden zich een van de speciale afge vaardigden, alsmede doktoren en ver pleegsters. Het vliegtuig vervoert bo vendien zeven ton medikamenten en dringend noodzakelijk hulpmateriaal. Het brommen van een vliegtuig doet ons opschrikken. Dat zal het vliegtuig van het Rode Kruis zijn. Maar wat hebben wij daaraan? De mensen van het Rode Kruis weten immers niet waar we zijn. En zelfs al wisten ze het wel, dan konden ze nooit door die kogelregen heenkomen. Wie heeft in vredesnaam het gerucht in de wereld gebracht, dat wij snaar een veilige plaats zijn overgebracht. Is er in dit land eigenlijk nog een veilige plaats te %*^en? AJs de Amerikanen en de Israëli's zich ook nog met de oorlog gaan bemoeien, zal er spoedig op de hele wereld geen veilige plaats meer te vinden zijn. 'You are quite safe here!' verzekeren ons de Palestijnen steeds weer. Maar wij weten wel be ter .We zijn omsingeld door Jordaan se tanks, die hun projektielen met honderden tegelijk op ons afvuren. Vlak voor ons stijgt op korte afstand een zwarte rookzuil omhoog naar de middPghemeL Dat moet een van deze huizen zijn, dat aan puin is gescho ten. De dood komt nader. Wanpeer zal er uit ons huis een dergelijke rook/uil omhoog gaan? TROS 19.05 Levende wildernis: Arendsnest 19.25 Arthur NOS 20.00 Journaal TROS 20.21 F.B.I. 21.10 TROS-Sport 21.40 Music-all-in IKOR 22.50 Mistero Buffo NOS 23.30 Journaal NEDERLAND II NOS 18,45 Ti-ta-tovenaar 18'.55 Journaal VARA 19.05 Met de muz. mee NOS 20.00 Journaal VARA 20.21 Onedin Lijn 21.10 Schuilplaats 21.40 Koning Klant 22.30 Achter het nieuws NOS 22.55 Uit de kunst 23.20 Journaal DUITSLAND I 10.00 Journaal. 10.05 Akt. en muz. 10.25 Theodor Herzl. 12.05 Kult. magazine 12.50 Persoverz. 13.00-13.20 Journaal. 13.55' Jour naal. 14.00 Tenniswedstr. 15.50 Journaal. 15.55 Beursber. en -rep. 16.40 Kinderprogr. 17 10 Jeugdprogr. 17.55-18 00 Journaal. (Reg. progr NDR: 18.00 Sport. 18.30 Akt. 18.45 Zandmann. 18.55 Nordschau-magazine. 19.26 George. 19.S9 Progr.overz. WDR: 8.20- 11.20 TV-kursussen 18.00 Nws uit Noordr.- Westf. 18.10 George. 18.40 Akt. 19.20 Galgo- brokken.) 20.00 Journaal en weerber. 20.15 Letzte Wagen. 21.50 Inf. progr. 21.53 Rep uit Bonn. 22.20 Journaal en weerber. 22.35 Provisor. Leben. 0.05 Journaal. DUITSLAND II 16.30 Sport. 17.00 Journaal. 17.10 Kinder progr. Aansl.: Mainzelmiinnchen. 17.40 Akt. en muz 18.25 Vater der Klamotte. 19.00 Journaal. 19.30 Buitenl. rep. 20.13 Strassen van San Francisco. Aansl.: Tekenfilm. 21.15 Journaal. 21.30 Affare Dominicl. 23.10 Journaal. DUITSLAND III NDR 8 03-18 00 Schooltelevisie 18.00 Sesamstrasse. 18130 Unterrlcht in Eeispielen. 19.00 Ausbildung der Ausbilder. 19.30 Dok. filmversl. 20 00 Journaal en weer ber. 20.15 Filmessay over kunst. 21.00 Polit. disk. 21.45-23.10 Treibende Elötter. DUITSLAND III WDR 8.20 t.e.m. 11.00 Schooltelevisie. 16.00 Sesa me Street. 17.00 Schooltelevisie. 18.0 Cursus Russisch. 18.30 Bedrijfsekon. voor kleine bedrijven. 19.00 Zandmann. 19.05 Voor Joegosl. gastarb. 19.15 Landsforum. 19 45 Reg. nws. 19-55 Komm. 20.00 Journaal en weeroverz. 20.15 Disc progr. BELGIE NEDERLANDS 14 00-15 00 en 17.30 Schooltelevisie lSiOO Fabeltjeskr. 18.05 V.d. kleuters. 18.15 Computerkunde. 18.25 Natuurfilm. 18.50 Pro gr.overz. 19.03 Rellf». uitz. 19.33 Kortweg. 19.40 Med. 19 45 Journaal. 20.15 Familie Ash- ton. 21.05 Showprogr. 21.50 Soc. doe. 22.30 Journaal. Van onze sociaal economische redactie DEN HAAG De beleidsorganen van de industriebonden NW, NKV en CNV gaan ermee akkoord dat vere nigingen van hoger personeel onder bepaalde voorwaarden worden toegela ten tot de cao-onderhandelingen. De voorwaarden zijn dat de vereni ging van hoger personeel de bevoegd heid heeft tot onderhandelen en bo vendien gerechtigd is een cao te on dertekenen, de vereniging door mid del van vooroverleg tot gelijke opvat tingen met de bonden tracht te ko men en dat zij zich op het standpunt stelt dat er een geïntegreerde cao tot stand zal komen. De katholieke bond voor beambten, hogere en leidinggevend personeel (Unie BHLP) kan zich met dit stand punt van de industriebonden vereni gen. De Nederlandse centrale voor ho ger personeel daarentegen heeft geen enkele behoefte aan een dergelijke er kenning van de industriebonden. "We den een sterke organisatie van hoger personeel als feit erkennen. Zolang echter de belangen van deze groepe- vinden het verheugend dat de vakbon- ring werknemers niet via afzonderlij ke cao's zijn veilig gesteld, is het ui terst prematuur reeds aan geïnte greerde cao's te denken, aldus drs. Van der Schalie, voorzitter van NCHP. Het, standpunt van de industriebon den is voorbereid door een commissie die onder leiding stond van de vice- voorzitter van de industriebond CNV, de heer L. Ester. De beide beleidsor ganen van de industriebonden zijn in middels met het advies van de com missie akkoord gegaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 6