'Dag van psychiatrie' werd een tegenvaller 8 La Maschera en Joint Stock in 'Mickery' S3 CONCORDIA Uit de weekbladen 3 kiene vragen over winstdeling Kabinetsbeleid viel Kruisinga niet mee Velen uit voorbereidend jaar HTS niet bevorderd De lekker halfvolle kgffieme voor een extra slanl |sje. J!0» TijdelijkïOct: korting op Nutricia Hallvolle Koffiemelk Q 5 Itr van J3 voor 1,11 Twaalf jaar geëist tegen man die agent doodschoot Bevolking groeit ondanks daling geboortecijfer Dzamonja's 'spijkerschrift' in museum van Hoge Veluwe 'Proloog' krijgt provincie-subsidie Hitler-bewonderaar Topeconomen Franse stembus 1 Teleurgesteld 'So w j et-brombeer' Weinig vertrouwen /iKW-AiRTiET DONDERDAG 2 MEI 197-1 BESINipNL.ANID/1KUNiST T9/K9 Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De redactie van 'Ad Rem', het blad van de Arjos heeft de fractievoorzitters van K.V.P., A.R.P. en C.H.U. een aantal vragen voorgelegd, om materiaal te verzamelen voor een beschouwing over de bin nenlandse politieke verhoudin gen. Het secretariaat van de CHU-fractie zond ons vragen en antwoorden van CHU-fractie- voorzitter, dr. R. J. H. Kruisinga toe- 'Niet uitgesloten dat het kabinet vier jaar uitzit' Arjos: Hoe is een Jaar kabinet-Den Uyl bij u overgekomen? Kruisinga: Tegen bijzonder belang rijke beleidspunten zoals het mi lieubeleid, het middenstandsbeleid, het landbouwbeleid, het belastingbe leid en het volkshuisvestingsbeleid hebben de Tweede en Eerste Kamer fracties van de CHU zéér ernstige bezwaren. Arjos: Is het kabinetsbeleid U in het algemeen mee- of tegengevallen. Kruisinga: Niet meegevallen. Arjos: Wilt u een cijfer geven voor de kabinetten De Jong, Biesheuvel en Den Uyl? Kruisinga: Neen Arjos: Wie zijn de zwakste bewinds lieden in het kabinet-Den Uyl? Kruisinga: Geef er de voorkeur aan niet op de man te spelen. Het gaat om de beoordeling van belangrijke zaken en dat zijn zaken waar een kabinet in zijn geheel voor verant woordelijk is. Dat mag men niet af schuiven op eén bepaalde man of vrouw. Arjos: Denkt U dat dit kabinet de vier jaar uitzit? Kruisinga: Dat is niét uitgesloten. Arjos: Wat is het grootste probleem voor het kabinet in de komende tijd? Kruisinga: Er zal een aanmerkelijk beter beleid moeten worden gevoerd op het punt van het milieubeleid, het middenstandsbeleid, het volks huisvestingsbeleid, het landbouwbe leid, en de belastingpolitiek. Ge maakte fouten in het buitenlands beleid zullen moeten worden her steld. Arjos: Hoe is de samenwerking tus- sen de drie fracties - ARP, CHU en KVP in dit jaar onder het kabinet- Den Uyl geweest? Kruisinga: Redelijk goed, maar kan nog wel beter. Arjos: Wat is er nodig om deze frac ties weer bij elkaar to brengen? Kruisinga: Dat zullen die fracties zélf moeten doen. Inmenging daarin van buitenaf heeft het grote risico, dat het juist averechts kan en veelal ook zal werken. Slechts 400 in plaats van verivachte 1500 bezoek ers Van een onzer verslaggevers DRONTBN De gisteren in Dronten gehouden 'Dag van de psychiatrie' heeft in plaats van de ver wachte 1500 slechts 400 bezoekers getrokken. Organisator Loek van Bronkhorst van de Katholieke Unie van Verpleegkundigen en Verzorgenden, die het initiatief nam tot de organisatie van het con gres verklaarde, dat werkers en patiënten kenn elijk uit angst waren weggebleven. Door hier te komen, moeten we mee werken aan veranderingen en de •raag is of we die veranderingen wel ankunnen', aldus de heer Van Ironkhorst, die ook staatssecretaris lendriks van Volksgezondheid niet nocht verwelkomen. De heer Hen- iriks was niet op de uitnodiging inge- aan. TELLINGEN )e inleiders op het congres dat 'Hek weg, gek weg* was gedoopt droegen overigens pittige thema's aan voor de in de middaguren te houden discus- je. Frits Rose, zelf een psychiatrisch latiënt, pleitte voor het mondig ma- m van de patiënt. Hij benadrukte de nmacht van de patiënt, doordat hij oiivoldoende wetskennis heeft, te geëmotioneerd reageert, individueel ;een enkele invloed heeft op de me ning van publiek, parlement en rege- ing en niet in staat is bij de inspec- ie van de geestelijke volksgezondheid jf bij de officier van justitie of recht bank zijn rechten te verdedigen. De leer Rose kwam tot de volgende stel ingen: - Er moeten patiëntenraden in de isychiatrische instellingen komen; Deze raden moeten altijd voor ie dere patiënt in de kliniek bereikbaar zijn; De patiëntenraad moet toegang hebben tot bestuur, directie, stafleden en personeelsleden om ieder onder werp dat zij van belang acht met hen te kunnen bespreken; De patiëntenraden in de psychi atrische ziekenhuizen zullen soms door een staflid, bij voorkeur een psycholoog, geactiveerd moeten wor den; De patiëntenraden in de psychi atrische centra moeten onderling con tacten onderhouden, teneinde met succes de belangen van de patiënten te behartigen. De actievoerder Leo -Steenbakkers sprak over de woon,- en leefsituatie van de patiënt Hij zei dat er lande lijke regels zullen moeten worden opgesteld, die garanderen dat de woon- leef-accommodatie van de pattiënten voorop komt te staan. Een uitspraak van Steenbakkers: 'De pa tiënt mag dan pas opgenomen worden als de woon- leef-accommodatie van het psychiatrisch ziekenhuis vergelijk baar is met die van de gemiddelde Nederlander. Peter Bierenbroodspot van de actie- Uit enquête blijkt: Van onze ondenyijsredactie AMSTERDAM 1Van elke tien leerlingen in bet voorbereidend jaar en in bet eerste jaar van de liogere technische scholen zullen dit jaar vier niet bevorderd worden. Dit blijkt uit een enquete op de 27 li.t.s.-en in ons lainid. Deze enquête is opgezet door de com missie bekeken heeft is de wenselijk- docenten bij het tertiair onderwijs. Een van de problemen die deze com missie bekene heeft is de wenselijk heid van het voorbereidend jaar. Het ministerie van onderwijs wil dat jaar namelijk afschaffen. Via het voorbereidend jaar kreeg de HTS tot nog toe een flink aantal leer lingen met MULO en MAVO binnen. Ook MTS- en HAVO-leerlingen maak ten voor een deel gebruik van deze weg. Ongeveer de helft van de eerstejaars studenten op de HTS komt uit het voorbereidend j^ar. Het zijn vooral leerlingen van gymnasium, HBS, athe neum en HAVO (met wis- en natuur kunde en scheikunde} die recht streeks in het eerste jaar komen. De laatste jaren was al een duidelijke teruggang merkbaar van het aandeel MAVO-leerlingen in het voorberei dend jaar. En de leerlingen die nog wel komen doen het minder goed: nog niet de helft slaagt voor het voor bereidend jaar. De op het eindexa- men-MAVO behaalde cijfers hebben nauwelijks een voorspellende waarde bij deze zifting. De beste kansen in het eerste jaar hebben de leerlingen die het voorbe reidend jaar achter de rug hebben. Zij doen het zelfs beter dan de groep die rechtstreeks van gymnasium, HBS of Atheneum komt. Van de HAVO- leerlingen die rechtstreeks het eerste jaar binnenkomt sneuvelt 56 procent in het eerste jaar. Volgens de com missie is daarom een strengere selec tie van deze groep nodig volgens lan delijk vastgestelde normen. Wie daar aan niet voldoet moet dan naar het voorbereidend jaar. En dat is dan een van de redenen om dat voorbereiden de jaar te handhaven. TaSVËRTEtmËT NUTRICIA. groepen Santpoort en St. Bavo vond, dat de bestaande inrichtingen niet al leen van binnenuit gesaneerd kunnen worden.Alleen wanneer de overheid krachtige en duidelijke maatregelen treft, kan er iets gebeuien. 'Wanneer de overheid de structuur laat zoals deze is en alleen marginale verande ringen voorbereidt, dan is de kracht van de goede werkers binnen de in richtingen niet groot genoeg om de inrichtingen aan te pakken', aldus de heer- Bierenbroodspot. Hij klaagde over het huidige systeem van finan ciering van de klinisch psychiatrische zorg. 'Het menige motief in het beleid schijnt te zijn, dat alles zo goedkoop mogelijk moet zijn'. Evelien Paull, schrijfster van het boek 'In het land der blinden', legde het congres de volgende vragen voor: 'Hoe ziek is de psychiatrisch patiënt? Hoe deskundig is de psychiater? Is de therapie wel therapie? Wat is er toch tegen emotionaliteit?' Zij beantwoorde deze vragen zelf met een betoog, dat als kernthema had: De psychiatrisch patiënt is niet ziek, maar slechts emo tioneel ontredderd. Ondanks de geringe opkomst volgde in de middaguren een discussie, waarna de vergadering besloot een telegram aan staatssecretaris Hendriks en de vaste Kamercommissie voor de volksr gezondheid te sturen met de volgende inhoud: 'De vergadering eist van staatssecretaris Hendriks, dat de door hem toegezegde commissie (die een toekomstvisie op de geestelijke ge zondheidszorg moet ontwikkelen red.) onverwijld zijn werkzaamheden begint en mogelijkheden opent om pa tiënten hun gevoelens kenbaar te la ten maken'. Het congres ging tevens akkoord met de door de sectie psychiatrie van de organiserende KUVV bepleitte instel ling van een werkgroep voor het leggen van contact tussen overheid en actiegroepen in de geestelijke volksge zondheid. Daartoe zal een werkdag worden georganiseerd, waar alle bij de psychiatrie betrokken de doel einden en uitgangspunten voor de geestelijke volksgezondheid zullen trachten te formuleren. Ook werd het voorstel aangenomen te streven naar een ombudsman voor de volksgezond heid. Van onze correspondent LEEUWARDEN De officier van justitie bij de rechtbank te Leeuwar den, mr. H. W. Kuipers, heeft giste ren twaalf jaar gevangenisstraf geëist tegen de 37-jarige loodgieter S. H. uit Beetsterzwaag. De man schoot op 6 fe bruari van dit jaar in zijn woonplaats de 41-jarige hoofdagent van politie Wijtze de Jong met een schot uit een vuurbuks dood. Primair was de man moord ten laste gelegd, maar de officier achtte dit niet bewezen en wilde hem veroor deeld zien op ^rond van doodslag. Hetgeen de loodgieter subsidiair ten laste was gelegd. Een collega van het slachtoffer, agent Halbe Siebenga, ontsnapte die bewuste nacht op het nippertje aan de schoten van de woedende verdachte. Na de schietpartij, verschanste de man zich samen met zijn twee kinderen in zijn woniing te Beetsterzwaag. Het meisje had de mazelen en II. stond toe dat er iemand binnenkwam om haar te verzorgen. 's Morgens tegen negen uuf gaf H. zich over aan de politie die de wo ning de hele nacht had belegerd. Op de zitting ontkende verdachte het do delijk schot gelost te hebben. Op de vraag wie wel geschoten zou hebben bleef hij het antwoord schuldig. De raadsman van verdachte, mr. H. D. M. Brandsma, bepleitte alsnog een psychiatrisch onderzoek en verzocht de zaak terug te verwijzen naar de rechter-commissaris voor een her nieuwd onderzoek. Van een verslaggever DEN HAAG «Hoewel het aantal ge boorten daalde was de bevolkingsgroei in de eerte twee maanden van dit jaar groter dan in januari-februari 1973, zo blijkt uit de gegevens van het CBS. Er werden in januari en februari van dit jaar 29.473 kir leren geboren, tegen 32.685 in de eerste twee maan den van 1973. Maar óok het sterftecij fer liep terug: het aantal overledenen bedroeg 18.603 tegen 20.623. Het ge boorteoverschot daalde van 12.062 tot 10.870. crp AMSTERDAM Dinsdagavond hebben wijin Mickery, een uur gekeken naar La Maschera uit Rome, dat met theatermiddelen een soort levende beeldende kunst vertoont en dan nog in een surrea listische sfeer. OTTERLO In het rijksmuseum Kröller-Miiller op de Hoge Ve luwe is tot 3 juni iverk te zien van de Joegoslavische beeldhouwer Dusan Dzamonja. Volgens de catechismus van Kröller-Miiller moet Dzamonja wel een vrij traditioneel kunstenaar zijn. De relaties van Kröller-Müller met Dzamonja zijn een gevolg van het Zuid-Slavisch-Nederlands Cultureel Akkoord, in het kader waarvan des tijds een Van Gogh-tentoonstelling in Belgrado werd gehouden. Dzamonja, die 46 jaar geleden in Strumica (Ma cedonië) werd geboren, is in vele openbare zowel als particuliere collec ties in Europa en de Verenigde Staten vertegenwoordigd. Dzamonja is voor ons een interessante man gebleven, ondanks de onleesbare, in geheimtaal geschreven, beschou wing, die we in de catalogus aantrof fen van de kunsthistorica dr. Vera Horvat-Pintari uit Zagreb. In ieder geval één zin komt duidelijk over, na melijk die, waarin gesteld wordt dat Dzamonja in het post-sculpturale tijd perk een sculpteur blijft, een beeld houwer, die positief staat tegenover datgene wat eeuwenlang werd be schouwd als de kern van de beeld houwkunst: haar plastisch en ruimtp- lijk volume. Het werk van Dzamonja zal in de wij ze. waarop het zich aanbiedt vermoe delijk niet losstaan van het karakter van de streek, waaruit hij aflojmstig is. Een onherbergzaam, ongenaakbaar land. Wie zal tot het binnenste ervan doordringen? De kunstenaar, de beeldhouwer, heeft zijn eigen midde len. Hij gebruikt er met name de bol voor. Verschillende existentie-filoso fen en kunstenaars hebben over 'de rondheid van het Zijn' gesproken, of woorden van gelijke strekking gebe zigd. Of dit bij Dzamonja ook mee speelt? Duidelijker is dat hem de bol, als uiterst ontoegankelijke massa, in trigeert. Dzamonja legt de bol behoed zaam open, doch slechts aan de perife rie. Er blijft veel verborgen, en wel licht niet helemaal ongewild. Hij heeft zijn sculpturen tenslotte eens door een pantser beschutte relikwieën genoemd. Dzamonja's techniek, zijn manier van werken, is verschrikkelijk aardig. Hij gebruikt er spijkers in alle lengten voor. Die last hij bij honderden met de koppen aan elkaar. Waar ze bijeen komen, omtstaat een enigszins ruw oppervlak, dat goeddeels de vorm van het werk bepaalt. Afgezien van de he le achtergrond schiep de Joegoslaaf zo een reeks boeiende sculpturen, waar bij schoonheid en eenvoud elkanders evenknie zijn. Bezienswaardig zijn ook de/tapijten van ijzer, waarbij hij geen spijkers maar schakels heeft ge bruikt. Tenslotte heeft Dzamonja zich nogal bezig gehouden met het ontwer pen van oorlogsmonumenten, die vrij wel alle verband houden met Yoego- slavië's strijd tegen het facisme enz., en ook daarvan kan men aan de hand van modellen en foto's in Kröller-Müller een indruk krijgen. In lichtflitsen en slingerende lampen, die aan- en uitgaan, duiken, even fi guren of dingen op, als in een slecht verlichte straat bij slecht weer, of als in dromen: een man met een leeuwe- kop, een rondcirkelend speelgoedvlieg tuigje, een rijdend bed, een auto, en vuile borden, om maar wat te noe men. De figuren bewegen meestal traag en schimmig, maar soms, in het kille licht van een felle lamp, ko men zij tot een soort onritmische dans om iets uit te drukken: lichaams oefeningen, angsten of geweld. Een lang onbewegelijk vrouwefiguurtje blijft stil staan als haar parasol in vlammen opgaat. Er zijn geluiden bij: verkeersherrie, cirkelzagen, scheerapparaten, prutte lende tv en kreten van een buui> vrouw, of gemompel van slaapwande laars. Alles blijft vaag, on- of onder bewust, als flitsen van onduidelijke waarneming, of beelden van half ver geten dromen. Wel stemmig, en mooi of indrukwekkend als je meedromen wilt. Want het wordt technis<^i knap gedaan, en Meme Perlind, de regisseur heeft geraffineerd gegoocheld met de mogelijke effecten, die door de spe lers perfect worden uitgevoerd. Er is dus even wat ongewoons te beleven, plat Engels, rondom het bed van de Bij gebrek aan karakters, botsingen en drama zou ik het niet bij toneelkunst, maar bij meer bij de beeldende kunst willen indelen. La Maschera is in Mic- ADVERTENTIE) stel ze vóór u zich. verzekert I 4 Is de levensverzekeringspolis j ook winstgevend voor mij? o Deel ik vanaf de eerste dag mee in da winst? I O Wordt ook op het *risico"-deel I van mijn levensverzekering een •winstuitkering bijgesohreven? 1 100% winstgevende levensverzekeringen Vraag inlichtingen! Coöperatieve Levensverzekeringmij. Concordia u.a. Oudenoord 10, Utreoht. Tel.: 030- 333433 kery tot en met 12 mei. Na La Maschera treedt, tot en met 5 mei, Joint Stock uit Londen op met Shiwers van Stanley Eveling, waar van inmiddels al vele stukken in Mic kery hebben gelopen. Dit gaat over een burgermannetje, dat bij een sletje blijft hangen en een dominee (vicar), die bij dat stel ook gevangen raakt in zonde en drank. Het drietal raakt door het geld heen, beroven lukt niet, en gaat daarom maar uit elkaar. Het vrouwtje redt zich ergens anders wel, de vicar keert terug naar zijn bestrij ding van de aardse zonden, die hij nu tenminste heeft leren kennen, en het achtergelaten mannetje, dat ontdekte dat er geen liefde bestaat, en dat hij geen macht heeft, steekt zich het mes (shiv in het slang) in de buik. Eve- ling schrijft zoiets met een grof sar casme, als een tragi-komisch geval, in een zeer plat Engels, rondom het bed van de slet, en wat dat betreft zitten wij niet op die tafereeltjes te wachten, maar hij zet wel zeer speelbare types in triest kluchtige situaties neer. En hij wordt door de drie, door Max Staf- ford-Clark, geregisseerde, medewer kers sterk gespeeld. Deidre Costello is het onbenullige, onbeschaamde brutale wijfje hele maal. Bill Stewart gaat virtuoos en met een wrange humor door alle dronken verrukkingen en bijbehoren de filosofieën van de vicar. En Tony Haygarth, die het burgertje speelt, ls een groot acteur, met een in alle on derdelen verzorgde natuurlijkheid en een komische ondergrond, waarmee hij aan Oliver Hardy doet denken. Wat het spelen betreft is Joint Stock met Shiwers de moeite waard. EINDHOVEN Gedeputeerde Staten van Noord Brabant zullen Toneel- werkgroep Proloog in het seizoen 1974/75 een extra subsidie geven voor 66.25 procent van de helft van het te kort, dat ontstond dorodat de gemeente Eindhoven de subsidie introk. De an dere helft zal gesubsidieerd worden door CRM. 's Hertogenbosch, Breda en Tilburg, die Proloog ook subsidië ren, zullen de subsidie voor 1974/75 normaal toekennen, maar in het te kort dragen zij niet bij. De voorge stelde extra subsidie van Gedeputeer de Staten bedraagt 84.108.34 en er blijft dan nog een tekort van bijna 43.000 over, waarover GS nader overleg willen plegen met CRM. GRONINGEN De Vrije Universi teit in Brussel heeft een eredoctoraat in de economische en politieke weten schappen toegekend aan prod. dr. J. Pen. Deze is sinds 1956 gewoon hoog leraar in de staathuishoudkunde en de leer der openbare financiën aan de RU in Groningen. Haagse Post: Het nieuws ligt, als altijd, op straat, maar die straat moet dezer, dagen dan wel in Portugal of Frankrijk worden gezocht. Het is te merken aan de weekbladen, die min of meer uitvoe rig stil staan bij de staatsgreep in Portugal en de komende presidents verkiezingen in Frankrijk. In de Haagse Post bepaalt Jos Schneider de aandacht bij twee hoofdrolspelers: 'Hitler-bewonderaar* Spinola en presi dentskandidaat Mitterrand. Spinola wordt, afgeschilderd als een 'met vele fascistische lauweren overdekte natio nale held', waar tegenover staat dat hij 'een pragmatisch heer (is) geble ken, zij het met enkele imperiale her senschimmen'. Mitterrand wordt, be halve met Charles de Gaulle, vergele ken met Henri IV: 'Fran go is Mitter rand lijkt socialist geworden zoals Henri IV katholiek'. De varkens op het omslag verwijzen naar een repor tage over de beruchte bio-industrie, ofwel 'de industrie van het lekkere dier'. W. L. Brugsma geeft onder het kopje 'De dictatuur van Jelle' de pre sident van de NederlandseBank een kort en krachtig lesje in parlementai re democratie Elseviers Magazine: Geheel andere taal (leve de diversi teit) slaat in Elseviers Magazine dr. F. A. Hoogendijk over Zijlstra en diens jaarverslag uit. Hoogendijk, die ook de directeur'van de Amro-bank, Van den Brink, ten tonele voert, schrijft ombekommerd: 'Zowel dr. Zijlstra als dr Van den Brink doet echter niet 'aan politiek*. Deze topeco nomen constateren slechts wat er in de Nederlandse economie hapert. De politieke vertaling daarvan door rege ring en parlement is jammer genoeg moeilijk. Er schijnt een politieke blindheid op te treden ten aanzien van een aantal keiharde economische waarheden'. Gelukkig dat er buiten regering en parlement nog helderzien den zijn. D.M. van Rosmalen laat zich zorgelijk uit over de 'lente in Lissa bon': 'Een zorgeloze zomer lijkt nau welijks te verwachten'. Smakelijke kost vormen de vraaggesprekken met Jaap van Praag ('Ajax staat nog steeds aan de top') en dr. R. J. H. Kruisinga, de politieke leider van de CHU, die onder meer de smakelijke vraag krijgt voorgelegd: 'U wilt zich de Unie-kaas niet van het brood laten eten?' De Groene Amsterdammer: De Groene Amsterdammer, waarvan je dat ook wel mag venvachten, heeft vier pagina's voor de stembusstrijd in Frankrijk uitgetrokken. En zoals ook verwacht mag worden, zijn aller ogen gericht op Mitterrand. 'Nu moet im mers blijken', aldus een toelichting 'of de strategie van de linkse eenheid, van het 'program commun', kans van slagen heeft. En het is de vraag of een links alternatief niet revolutio nair, maar onmiskenbaar linkser dan het Nederlandse rooms-rood in een hoogontwikkeld westers land, al is het dan het wanbestuurde Frankrijk, zo maar per verkiezingen aan bod kan komen'. 'Links in Nederland komt aan het woord bij monde van PSP-Kamer- lid Bram van der Lek, die zich ver bijsterd toont over het beleid van staatssecretaris Hendriks inzake Den nendal. Hervormd Nederland: Hervormd Nederland is teleurgesteld: 'Een open en principiële publieke dis cussie over het defensie- en veilig heidsprobleem komt in ons land niet van de grond. Het verschijnen van de PPR-nota 'Nederland: een open stad' had wat dat betreft iets kunnenl los maken, maar tot nog toe hebben we er nagenoeg uitsluitend onnozele op merkingen over gehoord'. Als tegen wicht tegen de onnozelheid publiceert het blad een beschouwing van de po lemoloog Herman de Lange: 'Neder land kan en moet vredesduif zijn'. In HN deze week ook dit citaat, van dr. B. Pruyt, vice-voorzitter van het Ne derlands Christelijk Werkgeversver bond, die door Robert van Waesberge werd ondervraagd over de reis van een NCW-delesgatie naar Zuid-Afrika: 'Er is wel degelijk van de zijde der werkgevers gewerkt aan de verande ring van het maatschappijbeeld, en wel vanaf het begin van deze eeuw. Zeker, ook de vakbeweging speelde een rol, waaronder de rol om de werkgevers in het defensief te druk ken, cn hen anders te doen overko men dan ze in werkelijkheid zijn. On dernemers zijn van nature vernieu wers'. De Nieuwe Linie: De Nieuwe Linie wijdt het openings artikel niet aan Portugal of Frank rijk, maar aan onze eigen PvdA, die aan een nieuw beginselprogram werkt, wat het blad bezorgd doet vra gen: 'Hoe rood wordt de roos van de PvdA?' Willem L. Oltmans kapittelt de ma nieren van de Russische minister Gro- miko, die zich tijdens het bezoek van Van der Stoel aan Moskou als een 'Sowjet-brombeer' gedroeg tegenover een televisieteam waarvan Oltmans deel uitmaakte. Van 'een zegsman van enig niveau' bij het Russische minis terie van buitenlandse zaken hoorde Oltmans dat de Russen weinig opge togen waren over de Nederlandse mi nister van buitenlandse zaken 'Bij onze gesprekken met Van der Stoel zijn onze somberste verwachtingen be waarheid geworden'. Twee pagina's lang wordt ten slotte uit dc doeken gedaan hoe het staat met het vak maatschappijleer op school. De pagina's bevatten onder meer een verslag van een gesprek dat Jac Vroemen met minister Van Ke rn en ad e voerde, zeer huiselijk, met jij en jou. Vrij Nederland: 'Generaal Spinola bezocht door de Heilige Geest der Demokratei', luidt de ironische onderkop boven een arti kel van J. Rentes de Carvalho in Vrij Nederland. De natuur heeft weinig vertrouwen in de generaal. De sponta ne en oprechte vreugde van het Por tugese volk, schrijft hij, kan slechts worden vergeleken met 'de onschuldi ge blijdschap van kinderen die spelen op een toneel waar straks wellicht de uitvoering van dezelfde oude tragedie wordt hervat'. Op het binnenlandse front heeft Ru- die van Meurs zich verdiept in het deze maand te verschijnen boek ovr de behandeling van landverraders. Het boek heeft bij hem 'boosheid en een machteloze woede' opgewekt, niet over diie behandeling, maar over Beel, De Quaay, Stikker, grote economische collaborateurs en 'de smeerlapperij waarmee ex-NSB-crs zich later weer dn het publieke 1 en-en mengden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 9