Nixon weigert ook aanklager bandjes Zonder centraal gezag heersen de seigneurs Sadat vol vertrouwen in 'vriend dr. Henry' In Mozambique werden 554 Afrikanen vrijgelaten Junta-leider in kopermijn Britse stakingen niet langer zaak voor de rechter EG-ministers niet op 13 mei in Bonn Den Uyl ontvangt mevrouw Allende op het Catshuis Prof. George Vedel over de macht van de Frans^ president het centralisme in Frankrijk FRANKRIJK KIEST NIEUWE PRESIDENT TROU'W/IKWARTET DONDERDAG 2 MEI 1974 BUITENLAND T7/K7 Jaworski krijgt eveneens slechts uittreksels IWiAiSlHliNiGTON (URI, Reuter, AFP) Ook de speciale Watergate-aanklager Leon Jaworski hoeft er niet op te rekenen, dat hij geluidsbandjes van president Nixon los krijgt. Wat goed genoeg is voor de juridische commissie van het Huis van Afgevaardigden namelijk een boek met uittreksels uit de tekst van omstreden bandjes moet ook voldende zijn voor Jaworski, meent het Witte Huis. Jaworski houdt zich bezig met aan klachten tegen zeven personen die be trokken zouden zijn geweest bij po gingen om het Watergate-schandaal in de doofpot te stoppen. Hij heeft een hele reeks bandjes opgeëist, maar Nixons advocaat James St. Clair zei gisteren, dat hij rechter Sirica zal vra gen, deze eis ongedaan te maken. St. Clair werd gisteren door journalis- Concessie aan omroep ROME (UPI) Het kabinet-Rumor is het eens geworden over een wets- ZwilPffeld ontwerp inzake een herziening van Mo» het radio- en televisiebestel. Deze komt neer op een verzachting van de overheidscontrole op de uitzendingen en programma's van de RAI. De ver gunning van de RAI is met zes maan den verlengd. Het wetsontwerp moet nog ter goedkeuring aan het parle ment worden voorgelegd. Op het ogenblik wordt er bij de RAI gestaakt. ten ook gevraagd, of het wel passend was geweest, dat de president van de VS vorig jaar een serieus gepsrek had gehouden over de mogelijkheid, zich te laten chanteren (door Howard Hunt, een van de inbrekers in Water gate). Het gesprek in kwestie vond blijkens het fameuze boek dat Nixon deze week heeft vrijgegeven, plaats op 21 maart 1973. St. Clair zei, dat Nixon, 'als hij het zou moeten over doen', de afper9ingseisen van Hunt geen tweede keer ter discussie zou stellen. Arrestatie Ethiopië ADDIS ABEBA (AFP) Generaal Assefa Ayene, de Ethiopische minister van posterijen (wiens ambtenaren dinsdag staakten) is van zijn functie ontheven en onder arrest geplaatst. Om de aanhouding van de minister was verzocht doorde tweede divisie van het Ethiopische leger in Asmara. Deze heeft hem ervan beschuldigd, dat hij met hulp van de luchtmacht een staatsgreep wilde uitvoeren. Asse fa Ayene was onder de voormalige re gering van Aklilou Habtewold chef van de generale staf. Doodvonnissen Irak BEIROET (AFP, UPI) In Irak zijn vijf mensen ter dood veroordeeld. Zij zouden van plan zijn geweest bom aanslagen te plegen op een bioscoop in Bagdad en op het vliegveld van die stad. De vijf hadden bekend te zijn aangeworven door de Koerdenleider Moellah Moestafa Barzani en andere "buitenlandse elementen'. Uruguay moet wachten MONTEVIDEO (AFP) Zolang er nog kans op een overwinning van links bestaat zullen er in Uruguay geen algemene verkiezingen gehouden worden. Dit verklaarde president Juan Maria Bordaberry op een bijeen komst met de buitenlandse pers in Montevideo. De regering wenst een herstel van het parlementaire overleg, maar zonder de marxisten, aldus Bor daberry. Herinvoering doodstraf ALBANY (AFP) De Senaat van de Amerikaanse staat New York heeft zich met 40 tegen 18 stemmen uitge sproken over de herinvoering van de doodstraf in deze staat. Het wetsont werp, dat nog moet worden goedge keurd door het Huis van Afgevaardig den, wil de doodstraf toepassen voor de moord op politiemannen en gevan genisbewakers. Uit Nixons Watergate-boek blijkt, dat hij op een bepaald moment in het ge sprek van 21 maart 1973 suggereerde, dat een van zijn medewerkers zo gauw mogelijk zwijggeld aan Hunt moest uitbetalen. (Hunt zou hebben gedreigd, anders defensiegeheimen te zullen openbaren). Tijdens het ge sprek merkte Nixons assistent John Dean op, dat er op den duur zeker een miljoen dollar op tafel zou moe ten komen, als Nixon ermee akkoord ging, aan Hunt en andere verdachten zwijggeld te betalen. Nixon: Daar is wel aan te komen. Wat het geld betreft, als je het nodig hebt, kunt je het krijgen. Je zou een miljoen dollar kunnen krijgen. Con tant. Ik weet waar we het zouden kunnen krijgen. Later in hetzelfde gesprek, toen Nixons assistent Haldeman zich bij de president en Dean had gevoegd, leek Nixon van gedachten te veranderen. Hij zei toen o.a.: 'Op de lange duur zullen ze (de afpersers) ons laten ADVERTENTIE INSIHON-FIURLEN HET VERKOOP VAN VERS VIEESGELOIO T/M 4 MEI doodbloeden. En ten slotte, het zal op de een of andere manier toch uitko men. Dan zit je aan alle kanten foutHet zal er op lijken, dat we de zaak in de doofpot hebben willen stoppen. Dat kunnen we dus niet doen'. 'Niet herinneren' Op dezelfde dag 2 lmaart 1973 spraken Nixon, Haldeman en Dean ook over de mogelijkheid, dat perso neel van het Witte Huis verklaringen zou afleggen tegenover een federale 'grand jury'. Hierover ontwikkelde zich, blijkens Nixons gegevens, de vol gende gedachtenwisseling: Haldeman: Je kun weigeren om te praten. Dat staat in het vijfde amen dement (van de grondwet). Nixon: Dat is zo. Haldeman: Je kunt ook zeggen dat je het bent vergeten, is het niet? Dean: Natuurlijk, maar dan loop je wel een grote kans, dat je later van meineed wordt beschuldigd. Nixon: Maar je kan zeggen: 'Ik kan het me niet meer herinneren'. Over het zwijggeld voor Hunt heeft James St. Clair gisteren nog meege deeld, dat na het onderhoud van 21 maart (toch) 75.000 dollar aan Hunt is uitbetaald. Maar Nixon wist daar toen niets van, volgens St. Clair. De president zou er pas half april, bijna een maand later dus, van hebben ge hoord. Vloeken Uit het grote aantal weglatingen in de gepubliceerde tekst van de bandjes valt o.a. af te leiden, dat er tijdens de gesprekken heel wat vloeken vielen. De meeste werden gebezigd door Nixon zelf. Een voorbeeld van de ma nier waarop de tekst herhaaldelijk door weglatingen onbegrijpelijk is ge maakt, biedt een verslagje van Nixons reactie op het nieuws over de inbraak bij de psychiater van Daniel Ellsberg. Nixon: 'Wat ter wereld wat in Godsnaam was Ehrlichman iets (onverstaanbaar) in de Ellsberg (on verstaanbaar)'. Dean probeerde uit te leggen, wat de bedoeling van de inbraak was geweest (de hand te leggen op het psychiatri sche dossier van Ellsberg, de man die de Pentagon-documenten over Viet nam in de openbaarheid bracht). Nixon: Dit is het eerste dat ik hier ooit over heb gehoord. Ik, ik (onver staanbaar) Elsberg was ons probleem niet. Dean: Dat is zo. Nixon: (weggelaten vloek). Geen karate in Chili SANTIAGO (AP1* De militaire junta heeft het lesgeven in karate, ju do en andere zelfverdedigingssporten in Chili verboden in verband met de nationale veiligheid. Het verbod heeft ook betrekking op aikido, jiu-jitsu, kung-fu, tempo taekwondo en dergelij ke, waarbij het gebruik van speciale technieken voor aanval of zelfverdedi ging voorop staat. De leider van de Chileense junta, generaal Augusto Pinochet (links, d.w.z. op de foto), gefotografeerd tijdens een bezoek aan arbeiders in de kopermijnen van Chuquimata. Vervolg van pagina 1 kraaiers die zouden proberen van de betogingen gebruik te maken om on geregeldheden uit te lokken. De Por tugezen bleken echter wel wat anders aan het hoofd te hebben. Ze dachten aan niets anders dan uiting geven aan hun vreugde over de pas verworven vrijheid. In Lissabon liepen verscheidene hon derdduizenden arbeiders met hun ge zinsleden mee in een mars naar een stadion bij het vliegveld. Aan de kop van de stoet liepen de socialistische en communistische leidere Mario Soa- res en Alvaro Cunhal, die beiden uit politieke ballingschap zijn terugge keerd. Leden van vakbonden droegen spandoeken, waarop stond 'Een wette lijk minimumloon voor allen'. 'De overwinning aan het volk' en 'Gezond heid is geen privilege van de hogere klassen'. Deze laatste leus heeft be trekking op de zeer hoge kosten van doktershulp en medicijnen en op het gebrek aan ziekenhuizen. Hamer- en sikkel-emblemen waren er weinig te zien, maar bijna iedereen droeg een rode anjer de bloem die binnen enkele dagen het symbool van de bevrijding is geworden. Uit ramen van gebouwen waar de stoet arbeiders langs kwam, hingen versieringen van bonte aard, vlaggen, maar ook lakens en stukken gekleurd papier, alles wat maar kon dienen om uiting te geven aan de feestvreugde. Militairen waren er nagenoeg niet te zien. Zij waren opgesteld in zijstraten en op pleinen in de buurt van de rou te van de betogers. Dat de vreugde ook hen niet onberoerd had gelaten, bleek uit het feit dat de meeste mili tairen hun uniform met een rode an jer hadden versierd. Naast de demon stranten in de 1 mei-optocht bouwden duizenden mensen in Lissabon elders hun eigen feestje door met versierde auto's en matoren luid toeterend door de stad te rijden. ADVERTENTIE Scherpe uitval naar leider van Libië ALEXANDRIE (AP, AFP, Reuter) 'Ik heb het volle vertrouwen, dat mijn vriend dr. Henry een scheiding (van troepen aan het Golan- front) zal "bereiken', zo heeft president Sadat van Egypte gisteren ge zegd, terwijl zijn vriend dr- Henry (Kissinger) naast hem zat. Maar hij voegde eraan toe, dat president Hafez Assad van Syrië 'het laatste woord' heeft in deze kwestie- in een 1-mei-toespraak waarvoor hij zijn beraadslagingen met Kissinger verbrak heeft Sadat gisteren zijn toenaderingspolitiek jegens Amerika verdedigd. Ter rechtvaardiging ervan voerde hij aan, dat Amerika zijn be leid had gewijzigd, en 'niet langer de Arabische dreigementen (ten aanzien van Israël en de olieleveranties) volle dig negeerde, maar begrip toont voor de gevaren die de toestand in zich bergt en serieus probeert, een oplos sing te vinden.' Scherp viel Sadat uit tegen 'politieke pubers die de veranderingen niet zien, die op Arabisch en internatio naal niveau hebben plaatsgevonden. 'Hierin wordt een terechtwijzing aan het adres van de Libische leider Khaddaffi gezien. De politieke pubers in kwestie werden er door Sadat zelfs van beticht Israël in de kaart te spelen geen geringe beschuldiging voor een Arabische leider. Hoessein Ook koning Hoessein van Jordanië heeft een 1-mei toespraak gehouden. Hij zei o.a. dat een troepenscheiding langs de rivier de Jordaan gepaard moet gaan met 'een volledige terug trekking van Israël uit de bezette Ara bische gebieden' eenzelfde stand punt als Syrië inneemt. Hoessein sprak ook over deelneming van de Palestijnse Bevrijdingsorgani satie (PLO) aan toekomstige zittingen van de vredesconferentie in Geneve. Hij noemde dit een '•natuurlijke' zaak. Volgens AFP gaf hij zelfs te kennen, dat hij bereid is als alle andere Arabische landen daarmee akkoord gaan de PLO te erkennen als de enige instantie die bevoegd is, het be zette Palestijnse gebied terug te win nen, Jeruzalem inbegrepen. Scheldwoorden In de straten van Damascus scholden de studenten die meeliepen in een 1- mei-optocht, dr. Kissinger gisteren uit voor 'goedkope Amerikaan' èn 'Joodse samenzweerder*. Het doelwit van deze tvperingen komt vrijdag in Damascus aan. Vandaag zal Kissinger Israël be zoeken. Na zijn overleg met de leiders van Israël - en Syrië zal hij terugkeren LONDEN (Reuter) De Britse La- bourregering heeft een wetsontwerp gepubliceerd waarin bijna alle stakin gen- buiten de rechtbank worden ge houden. Het -wordt: gezien-als een po ging zich de medewerking van de vak beweging te verwerven. Het ontwerp ontmantelt de omstreden wet van 1971 op de industriële betrek kingen, waarmee dé vorige regering gebracht heeft, de onderhandelingen tussen vakverenigingenen directies aan wettelijke -banden te leggen. De rechtbank, voor de industriële be trekkingen gaat verdwijnen en daar mee de mógelijkheid eén afkoelings periode te bevelen. naar Egypte. Volgens het Egyptische dagblad El Achram heeft Kissinger een troepenscheidingsplan bij zich, dat o.a. de volgende punten bevat: Israël zou in de Golan-streek niet alleen een gebied van 525 vierkante kilometer dat sinds oktober 1973 bezet wordt gehouden moeten prijsgeven, maar ook de stad Koeneitra en haar omgeving (bij elkaar 1600 vierkante km) die sinds 1967 in Israëlische han den zijn. In het gebied van de troepen scheiding zouden geen waarnemers van de VN (zoals Syrië zou willen), maar troepen van de VN moeten wor den gestationeerd. DEN HAAG (ANP) De bijeen komst van ministers van buitenlandse zaken van de Europese gemeenschap pen, die op 13 mei in Bonn zou plaatsvinden, is voorlopig uitgesteld, zo wordt van welingelielite zijde in Den Haag vernomen. Er is nog geen nieuwe datum ge noemd voor de bijeenkomst van de ministers die zich dan buigen over de Europese politieke samenwerking. Van een onzer verslaggevers GRONINGEN Mevrouw Allende, echtgenote van de omgekomen vroege re president Allende van Chili, wordt maandag door mevrouw Den Uyl ver welkomd op -Schiphol. De volgende dag zal zij op het Catshuis worden ontvangen door premier Den Uyl. Mevrouw Allende komt een week naar Nederland; zij sluit haar bezoek zaterdag 11 mei af in Groningen. Zo wel in Amsterdam als in Groningen zal mevrouw Allende worden ontvan gen door B. en W. In Amsterdam zal ze op 10 mei de anti-facistendag tevens een forum-bijeenkomst bezoe ken met vertegenwoordigers van de PvdA, PPR, PSP, CPN en verschillende groepen. Zij gaat ook naar een mee ting op de universiteit van Amster dam, in de Amslelkerk woont ze ('s avonds een nationale manifestatie bij. De dag ha haar aankomst wordt zij, behalve door de heer Den Uyl, ook ontvangen door de vaste kamercom missie voor buitenlandse zaken en ontmoet zij Chileense vluchtelingen. Woensdag 8 mei wordt zij ontvangen door de raad van kerken in Amers foort en door de vakcentrales in Utrecht, waar zij tevens een fototen toonstelling in de Buurkerk zal ope nen. 's Avonds bezoekt zij een mee ting in het Trefcentrum te Rotterdam. In Groningen zal zij worden ontvan gen op het stadhuis, door zowel B. en W. als de fractievoorzitters. Na een werkbespreking met vertegenwoordi gers van actie-groepen, vakbonden en politieke partijen zal mevrouw Allen de in het tehuis spreken over 'fascis me vandaag in Chili'. Georges Vedel is een van de bekende Franse experts op het gebied van de instellingen (grondivet, presidentschap, etc.) van de Vijfde Republiek. Vedel is jurist, hoogleraar staats recht aan de Parijse universiteit 11 .en eredeken van de facul teit der rechten en economische wetenschappen en schrijft geregeld in het Franse weekblad Le Point. In dit vraagge sprek geeft de 63-jarige hoogleraar zijn visie op juridische en politieke problemen die mogelijk zouden rijzen als de kandidaat van links, Frangois Mitterrand, Frans president zou worden. Vedel, die ivij ook vorig jaar vlak voor de al gemene verkiezingen interviewden, geeft tevens een interes sante beschouwing over de betekenis van het gecentrali seerde gezag in Frankrijk, waar de uitvoerende macht, rege ring en president, grote bevoegdheden bezit. Begin vorig jaar, bij de toen ge houden algemene verkiezingen, stond Frankrijk voor het probleem dat de linkse oppositie een meer derheid zou krijgen in de Nationale Vergadering, de Franse Tweede Kamer. Dat is niet gebeurd. Maar als dat wel zo was geweest dan zou er een president zijn geweest niet een parlement dat hem vijandig gezind was. Als Mitterrand, de kan didaat van links, president zou worden, krijgen we opnieuw een conflict tussen de president en de Nationale Vergadering, waar de gaullistische coalitie nog steeds in de meerderheid is. Hoe kan dit probleem worden opgelost? Veded: 'Dit probleem is gemakkelijker op te lossen dan het probleem dat zich vorig jaar leek voor te doen. Dat mag vreemd lijken omdat de twee si tuaties zo sterk op elkaar lijken, maar in werkelijkheid is dat niet zo. Als er een Nationale Vergadering wordt ge kozen die zich tegen de president keert dan geeft dat een probleem om dat de president niet weggestuurd kan worden. Dat schept het risico van een zeer belangrijk conflict. Maar als er volgens de voorschriften een nieu we president wordt gekozen, waarte gen de meerderheid van het parle ment zich verzet, dan zijn er twee op lossingen mogelijk. Ten eerste: het parlement kan tijdens het uitoefenen van haar functie over wegen dat de nieuwe president een nieuwe opinie van het Franse volk vertegenwoordigt. Hij wordt immers via rechtstreekse verkiezingen geko zen. In dat geval kan het parlement besluiten zich bij deze uitspraak van de kiezers neer te leggen en de presi dent toe te staan dat hij een regering naar eigen keuze vormt. Het parle ment besluit dan deze regering niet naar huis te sturen. NIET BOTWEG Het Franse systeem is geenszins het Britse, waar een parlementaire meer derheid de regering kan wegsturen In Frankrijk is de procedure voor het wegsturen van de regering veel for malistisch er. De Nationale Vergade ring kan de regering niet botweg weg zenden omdat zij het niet met het ka binet eens is. Zij moet dan een motie van wantrouwen indienen, die met volstrekte meerderheid van stemmen moet worden aangenomen. Deze motie moet minstens door tien procent van de 490 parlementsleden zijn getekend en er moet 24 uur na indiening van de motie worden gestemd. Bij die stemming tellen alleen de stemmen van de parlementsleden die vóór heb ben gestemd. Alle andere, ook dege nen die afwezig zijn, worden bij de tegemstemmers geteld. Als de motie wordt verworpen mogen de indieners ervan tijdens de rest van de zittings periode geen nieuwe motie van wan trouwen meer indienen. (Dit bete kent dat per zittingsperiode slechts zo'n vier moties van wantrouwen kun nen worden ingediend - cjb). De twee de oplossing is dat als het parlement de regering, die door de president is samengesteld, niet aanvaardt, de pre sident de bevoegdheid heeft de Natio nale Vergadering te ontbinden, waar na nieuwe verkiezingen moeten wor den gehouden.' Wat zou er gebeuren indien Fran cois Mitterrand als president de grondwet zou willen wijzigen? Gene raal de Gaulle heeft dat destijds per referendum gedaan en in rechtse kringen is mén kennelijk nogal bang voor een legale communistische 'machtsovername' over de rug van de socialisten heen? Vedel: 'Het gekke is dat wanneer Mit terrand als president een grondwets wijziging zou willen voor hem precies dezelfde juridische argumenten van belang zouden worden die bij dit soort zaken naar voren zijn gebracht door de vorige presidenten. De theo rie van de Gaulle was het uitschrijven van een referendum voor het wijzigen van de grondwet. Mitterrand heeft destijds gezegd dat dit een staatsgreep was, en in strijd met de grondwet Ook volgens mij is het in strijd met de grondwet, maar om juridische en niet om politieke redenen. CENTRUM-POSITIE Maar als Mitterrand staatshoofd zou worden zou hij met dezelfde moeilijk heden te maken krijgen als destijds generaal de GauHe. Dat betekent dat niet alleen de Nationale Vergadering maar ook de Senaat (de Franse Eerste Kamer) wellicht tegen een grondwets wijziging zou zijn. In grondwetszaken i heeft de Senaat dezelfde bevoegdhe den als de Nationale Vergadering (Tweede Kamer). Maar de Senaat kan in tegenstelling tot de Nationale Ver gadering niet door de president ont bonden worden. En de Senaat is thans, hoewel zij in de oppositie is, geen linkse Senaat, maar zij neemt meer een centrum-positie in. Daarom zouden eventuele voorstellen voor grondwetswijzigingen slecht kunnen vallen bij de Senaat. Maar Mitterrand heeft vermoedelijk geen grondwetswijzigingen nodig om de institutionele veranderingen aan te brengen die vermeld staan in het Ge meenschappelijke Programma (van so cialisten en communisten). Zo is de invoering van verkiezingen via even redige vertegenwoordiging te regelen via een gewone, organieke wet en niet via een grondwetswijziging. Ook het opheffen van een aantal praktische belemmeringen, waardoor de Nationa le Vergadering meer macht zou krij gen, is zonder wijziging van de grond wet mogelijk'. (Bijv. de beperkingen die zijn opgelegd door eenzijdige vast stelling van de agenda voor te behan delen zaken en de mogelijkheid die de regering heeft te eisen dat alleen 'en bloc' mag worJen gestemd over een deel of de gehele behandelde tekst van een wetsontwerp - cjb). Vindt u niet dat de macht van de Franse president en de regering te groot is? Vedel: 'De Franse uitvoerende macht is niet zo sterk omdat dit in de grondwet zo is bepaald, maar door het feit dat er in de Vijfde Republiek steeds een meerderheid in het parle ment is geweest, die. geheel toegewijd was aan de -president. Dat ligt op het politieke vlak. De Franse grondwet door chris blankenburgh geeft de president' niet veel meer macht dat de Amerikaanse aan de president van de VS, behalve dat de Franse president de Nationale Verga dering kan ontbinden en op grond van artikel 16 van de grondwet ge bruik maken van bijzondere volmach ten in tijd van ernstige crisis of oor log.' Frankrijk heeft een sterke uitvoe rende macht. Hoe komt het dat hier zo'n sterke nadruk valt op het centra le gezag, op de céntralisatie? Vedel: 'Wij zijn oen land dat in de loop van de geschiedenis ééngeworden is cn dat al heel vroeg is gecentrali seerd. Dat Ls' al begonnen onder de koningen Lodewijk de Veertiende en de Vijftiende. In die tijd verscheen het technische korps, lieden die amb telijke functionarissen zijn en die zijn gerecruteerd uit het centrum als inge nieurs en financiers. De vergelijkende onderzoeken kwamen en de hogere bestuursscholen, zoals de Ecole Naval en de Ecole des Ponts et Chausées. Het was het systeem van een controle rend korps van functionarissen die onafhankelijk opereren van de politiek. Ondanks de revolutie is dat weinig veranderd. Als je de jaarboeken erop naslaat zie je dat onder Napoleon Bo naparte dezelfde functionarissen weer in dezelfde functies zitten als voor heen. Vergeet niet dat wij in Parijs zijn, waar de Franse koning een be vrijdende rol heeft gespeeld tegenover de willekeur van de lokale adel. Wij zijn in een land waar vrijheid, be stuurlijke orde op plaatselijk niveau hoog wordt gewaardeerd. FEODALISME Het is het geheim van Frankrijk dat alles wat niet 'royaal' (van de ko ning) is, feodaal is. Als wij het systeem van gecentraliseerd gezag zou den verlaten zouden wij in feodalisme vervallen, met de seigneurs die de boeren afpersen. Onder de monarchie heeft de Franse koning het volk ge bundeld tegen de grote heren en de geestelijkheid en heeft het centrale gezag de bevolking bevrijd van plaat selijke voogdij. De monarahie, het centrale gezag, heeft onpartijdigheid geschapen jegens invloeden die wor den uitgeoefend door de provincies en de gemeenten, de plaatselijke politici met hun voortrekkerij. De Fransen willen gelijkheid en ons drama in Frankrijk is onze eerste eis dat gelijkheid op de meest volstrekte wijze wordt betracht. Die gelijkheid wordt bijvoorbeeld het best betracht als een ministerie, dat moet kiezen uit twee kandidaten voor een ambtelijke en niet-politieke junctie, de dossiers neemt van de man die het hoogst ge noteerd staat op de universiteit en dan de beste neemt. Dat beantwoordt aan de geest van gelijkheid.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7