B&r Geef gastarbeiderskind ook les in eigen taal dichtbij Commentaar Europese crisis (1) Europese crisis (2) 'Bi-cultureel' onderwijs hier erg verwaarloosd Tienduizend Trein niet vóór september duurder het weer Nogmaals 1911 Staatssecretaris bemiddelt tussen zigeunerfamilies Collegegeld volgende week in Tweede Kamer sterren kijken voor de kerk protest onderweg merijntje TROUW KW \KTKT DONDERDAG 2 MEI 1974 BINNENLAND/COAOIENTiAAR T5/K5 De Europese genieenschappen hebben al heel wat interne crises gekend en de zaak is toch steeds bij elkaar geble ven. Men kent het verhaal. Het is het rea- listisch-optimistische standpunt en er is wel wat te zeggen voor een beoor deling vanuit dit standpunt. Alleen dient er dan wel onmiddellijk aan te worden toegevoegd dat het een vol strekt illusieloos standpunt is. Na elke crisis immers is het nooit meer gewor den wat het gisteren de dag vóór de crisis was. Met elke gevonden oplossing verwijderde de EG zich ver der van de idealen van de oprichters. Ook al is het waarschijnlijk juist, de Italiaanse maatregelen van dinsdag te karakteriseren als de ernstigste bedrei ging van Europa sedert de dagen van het Verdrag van Rome, de ervaring uit het verledèn en de praktijk van el ke dag leren, dat er op één of andere manier toch weer een oplossing zal komen. Immers: de nadruk ligt nu wel erg sterk op beperkingen van de im port als gevolg van de moeilijkheden met de betalingsbalans; het is duidelijk 'dat Italië natuurlijk evenzeer zijn part ners uit de gemeenschappen nodig heeft voor zijn export, Tn cijfers: de invoer in Italië uit de vergrote EG be droeg 42,4 procent van de totale in voer, maar de Italiaanse uitvoer naar de vergrote EG beloopt 44,7 procent van de hele export. Daar ligt de Achilles-pees van de Ita liaanse maatregelen. Wie de EG-in- voer afsnijdt, moet niet boos worden als er na kortere of langere tijd wraak geroepen wordt over de export langs de EG-regels. Daar ligt de Achilles-pees van de Ita liaanse maatregelen; eerder althans dan in de juridische bepalingen van het Verdrag van Rome. Het is trouwens toch al moeilijk de Italiaanse maatregelen onder te bren gen in dit verdrag, want als men zich in Rome beroept op artikel 109 van het verdrag, dan leest men daar voor het gemak maar over de regels heen waarin staat: 'die maatregelen moeten zo weinig mogelijk verstoring in de werking van de gemeenschappen te weegbrengen'. Het zou wel erg onderkoeld klinken: maatregelen die de Europese gemeen-1 schappen een half jaar buiten werking stellen, te brengen onder de noemer: 'zo weinig mogelijk verstoring.' Aardig en de nieuwsgierigheid prikke lend is ook de bepaling uit ditzelfde artikel 109. dat de ministerraad met een gekwalificeerde meerderheid van stemmen kan besluiten dat 'de betrok ken staat deze vrijwaringsmaatregelen moet wijzigen, schorsen of intrekken' (waarbij als 'gekwalificeerde meerder heid' geldt: 41 van de 58 stemmen die in de ministerraad in totaal kunnen worden ingebracht, namelijk tien door Duitsland. Engeland, Frankrijk en Ita lië elk; vijf door België en Nederland elk; Denemarken en Ierland drie elk jen Luxemburg tenslotte twee stem men). Wie zal verwachten dat Engeland nu bijvoorbeeld iets tegen Italië zal on dernemen? De twintig stómmen van Engeland en Italië samen kunnen al élk besluit in deze richting blokkeren. Een troost is dat de Verdragen van Rome niet opzegbaar zijn dat wil zeggeD dat een land er niet uit mag (en zelfs kan) stappen. Maar wat bete- kënt dat in de praktijk als dit soort bepalingen op geen enkele wijze af dwingbaar zijn? Het is jammer, maar waar: Europa wordt door de economie geregeerd en alleen in economische maatregelen ligt de mogelijkheid Europa te redden; zo wij al tot de conclusie komen dat dat nog de moeite waard is. 'Voedseldwang' verboden SACRAMENTO (Reuter) De pro- cureur-generaal van Californië heeft een wetsontwerp opgesteld, dat mede werking aan voedseluitdelingen zoals die welke indertijd is afgedwongen door de ontvoerders van Patricia He arst, strafbaar stelt. ADVERTENTIE door Cisca Dresselhuys UTRECHT 'Het bi-cultureel onderwijs houdt o.a. in dat de kinderen van buitenlandse werknemers binnen de 1040 uren per cursusjaar 120 uur les krijgen in de taal en cultuur van het land van herkomst'. Dil is alles wat in de memorie van toelichting op de begroting van on derwijs voor 1974 geschreven staat over het onderwerp bi-cultureel on derwijs. (Het onderwijs aan kinderen van buitenlandse werknemers, die be halve een gewone Nederlandse lagere school-opleiding ook nog worden on derwezen in de taal en de cultuur van het oude vaderland). 'Dit korte zinnetje, waarin niet gekikt wordt over wie dat bi-culturele onder wijs moet geven en onder wiens ver antwoordelijkheid, is tekenend voor de zeer geringe interesse, die de Ne derlandse overheid heeft voor deze speciale tak van onderwijs', zegt Sjef Theunis, PAK-gemeenteraadslid van Utrecht en als voorzitter van het plaatselijke migrantenraad zeer inten sief betrokken bij de problematiek van het onderwijs aan buitenlandse kinderen. Wij zijn in Nederland werkelijk on derontwikkeld op dit gebied en heb ben er een slechte naam door, verge leken bij veel andere 'landen, waar dit bi-culturele onderwijs veel beter gere geld is. Het enige, dat hier verplicht is gesteld voor buitenlandse kinderen, is. dat zij, die de leerplichtige leeftijd hebben, onderwijs volgen. Dat is al les. Over een verplichting onderwijs in de eigen taal en cultuur een broodnodig iets te volgen, wordt niet gerept. Behalve dat men het niet verplicht stelt, wil men klaarblijkelijk ook niets te maken hebben met de or ganisatie ervan. Dat wordt overgela ten aan het particulier initiatief van wat ouders of van de ambassade. Kijk, en daar beginnen de moeilijkheden, zoals wij hier de laatste tijd duidelijk hebben kunnen merken aan de plaat selijke Griekse school. Een groep ou ders heeft hier geijverd voor het aan stellen van een eigen onderwijzer aan een bestaande lagere school. Deze wordt betaald door de Griekse ambas sade. Dat houdt in, dat de ambassade een heel belangrijke stem heeft in de aanstelling van de onderwijzer en ook in de te behandelen leerstof. Fascistisch Zoals uit een onlangs gehouden on derzoek is gebleken maakt de ambas sade druk gebruik van deze mogelijk heden: duidelijk is geworden dat de kinderen op deze Griekse school fa scistisch getint onderwijs krijgen en dat er alleen maar gewerkt wordt met zeer verouderd lesmateriaal, dat een stikkende sfeer ademt, die noch met de Griekse noch met de Nederlandse realiteit overeenstemt. Vanaf de vier de klas komt vooral het nationalisme erg naar voren in het onderwijs, waarbij verhalen over vechten en martelingen een steeds grotere plaats gaan innemen. Er worden haatgevoe lens opgewekt jegens volkeren (bij voorbeeld de Bulgaren), die ooit eens in een oorlog met Griekenland gewik keld zijn geweest. Het geschiedenisboekje van de zesde klas is bijna alleen maar 'krijgsge schiedenis' en eindigt met enkele frappante staaltjes van persoons- en groepsverheerlijking en geschiedver valsing", aldus Sjef Theunis, die bij deze uitspraken gebruik maakt van een recent onderzoek van de Amster damse dr. A. F. van Gemert, mede werker aan het Byzantijns Seminari um van de Amsterdamse universiteit. Deze heeft op verzoek van minister Vrijwel geen controle op schoolverzuim ven kan en een man uit deze streken hertrouwt bijna altijd, wanneer zijn vrouw onvruchtbaar blijkt te zijn. Bo vendien hangt men in deze, vaak on derontwikkelde landen nog veel meer aan diploma's, die hodig zijn om in de maatschappij vooruit te komen. In landen als Turkije en Marokko is het maatschappelijk gezien nog pompen of verzuipen en dat verzuipen kan eigenlijk alleen maar voorkomen worden door leren, leren en nog eens leren en diploma's behalen. De ou ders, meestal ongeschoolde arbeiders, willen allemaal dat hun kind meer bereikt dan zij. Vandaar die grote aandacht voor het onderwijs,' meent Sjef Theunis. Terug Van Kemenade een onderzoek, inge steld naar de toestand op de Griekse school in Utrecht, nadat een Grieks lid van de migrantenraad, de neer Mastorakakisy geklaagd had over de fascistische indoctrinatie op de school. Dit rapport is via de migrantenraad boven water gekomen, want de Neder landse autoriteiten hielden het onder zich. Prioriteit Dat het bi-culturele ondenvijs in Ne derland zo verwaarloosd wordt, is vol gens Sjef Theunis heel erg, omdat de buitenlandse werknemers juist het on derwijs aan hun kinderen als de hoog ste prioriteit beschouwen. 'Dat merk je in de migrantenraad ook keer op keer: daar worden steeds weer vragen gesteld over het ouderwijs. Dat men de hoogste voorrang wil geven aan het onderwijs, is niet zo vreemd, wan neer je de rol van het kind in het ge zinsleven van de buitenlandse werkne mers bekijkt. Het kind staat in het merendeel van de gezinnen volledig centraal. Als je een Arabier vraagt, van wie hij het meest houdt op deze wereld, zal hij eerst zijn kinderen noemen en pas daarna zijn vrouw en andere familieleden. Kinderen zijn nog de grootste zegen, die Allah ge- Dat het bi-cultureel ondenvijs erg be langrijk is, naast het Nederlandse on derwijs, komt, omdat het merendeel vim de buitenlanders toch weer terug wil naar het eigen land. Het is dan natuurlijk erg moeilijk voor het kind, wapneer hij de taal van dat land niet meer spreekt. Nog afgezien van dat teruggaan: de meeste ouders blijven hun eigen taal spreken, ook wanneer ze hier zijn, en wanneer de kinderen deze taal niet meer kunnen spreken, krijg je een enorme verwijdering tus sen de ouders en de kinderen. 'Het is soms erg tragisch om te zien, hoe ou ders niet meer met hun eigen kinde ren kunnen praten', zegt Sjef Theu nis. Het enige onderwijs, dat de buiten landse kinderen hier moeten volgen, is het lager onderwijs en enkele jaren voortgezet onderwijs, zolang zij in de leerplichtige leeftijd zijn. 'Hoewel dit verplicht is gesteld, is er een enorm schoolverzuim onder de buitenlandse kinderen, vooral onder de ouderen van zo'n 14, 15 jaar. Op dit verzuim wordt bijna geen controle uitgeoefen^. Ik geloof, dat de onder wijsinspectie terugschrikt voor deze controle, omdat ze hierdoor in contact moet treden met de ouders van de kinderen. En dat contact durven ze niet goed aan. Van heel wat ouders is bekend, dat ze het Nederlandse onder wijs maar vreemd, griezelig, geleerd, en goddeloos vinden. Er wordt daar immers wel eens tegen hun koning, kolonel of president geageerd. Zij vin den het dus helemaal niet erg wan neer de kinderen van schooi thuis blijven', meent Theunis. Overigens meent hij wel een oplos sing voor het betere functioneren van het bi-culturele onderwijs te hebben. 'In de eerste plaats moet de Neder landse overheid de buitenlandse leer krachten benoemen en ontslaan (en dus ook betalen), waarbij de buiten landse leerkracht gelijkgesteld wordt met de Nederlandse (de overheid moet hierbij wel soepele normen aan leggen, wat betreft de bevoegdheden van de onderwijskracht, want die zijn in de landen van herkomst vaak heel anders dan in Nederland). In de twee de plaats moeten de ouders een grote inspraak hebben bij de benoeming van de leerkracht en in de derde plaats moet de Nederlandse overheid een onafhankelijke commissie van des kundigen benoemen, die het leermate riaal voor de buitenlandse kinderen goedkeurt. Dit alles betekent, dat het bi-culturele onderwijs volstrekt uit de invloedsfeer van de ambassades wordt getrokken', aldu Sjef Theunis. Op het ogenblik volgen zo'n 10.000 buitenlandse kinderen het Nederlandse basisonderwijs. Langzamerhand komen er officiële regelingen, waardoor het mogelijk is deze kinderen zo goed mogelijk onderwijs te geven. Zo kan een lagere school een extra leerkracht krijgen, wanneer tenminste tien procent van de kinderen (met een minimum van vijftien) uit buitenlanders bestaat. Een tweede extra leerkracht is mogelijk, wanneer er meer dan 25 buitenlandse kinderen zijn. (Scholen kunnen ook samenwerken om aan deze getallen te komen.) Halen scholen deze aantallen niet, dan kan men een extra part-time leerkracht krijgen. Binnenkort komen er twee speciale inspecteurs voor dit aspect van het onderwijs. Kinderen die na de basisschool willen doorleren hebben daar in Amsterdam en Rotterdam de gelegenheid voor in speciale schakelklassen. Daarnaast bestaat de mogelijkheid voor deze kinderen onderwijs in hun eigen taal te volgen, naast het Nederlandse onderwijs. Dit zgn. bi-culturele onderwijs wordt alleen op de basisscholen gegeven, maar wordt niet door de overheid verzorgd, met alle gevolgen van dien, zoals onlangs gebleken is in Utrecht bij pro-junta- onderwijs aan Griekse kinderen. Tenslotte: wat kost het onderwijs aan buitenlandse kinderen ons? Voor het aantrekken van 50 extra-leerkrachten en de twee inspecteurs staat 1,7 miljoen gulden op de onderwij sbegro ting. Dit is het tweede artikel van een se rie over heb onderwijs aan buiten landse kinderen. DEN HAAG De spoorwegtarieven zullen niet voor 1 september worden verhoogd. Minister Westerterp, die dit gisteren in de Tweede Kamer mee deelde, komt hiermee ten dele teger moet aan een motie van de socialist Van der Doef. In deze motie, die door de Kamer met een meerderheid van één stem is aan genomen, wordt ook gevraagd de ta riefsverhogingen niet te doen uitko men boven de stijging van de kosten van het levensonderhoud. Dit kon de minister echter niet toezeggen. De Kamer nam gisteren een wet aan, waardoor het mogelijk wordt de NS tijdelijk financiële steun te verlenen. Tot aan het eind van het jaar kunnen de spoorwegen leningen aangaan tot een bedrag van vierhonderd miljoen gulden. De overheid staat garant voor de betaling van rente en aflossing van deze leningen. Het is een soort nood verband voor de spoorwegen, aange legd in afwachting van een onder hande zijnde wet, waarin de financië le positie van de spoorwegen wordt geregeld. Van onze weerkundige medewerker De droge zomer van 1911 heeft enkele pennen in beweging gebracht. Daarom vóór april klimatologisch nader beke ken wordt, nog een keer aandacht voor die 'kurkzomer'. 'Laat ik u zeg gen, dat het die zomer in drie maan den niet heeft geregend', aldus een abonnee mt Amsterdam, destijds in Oudega in de gemeente Wymbritsera- deel in Friesland. 'Ik was werkzaam als timmermansknecht bij een nieuw te bouwen huis. Wanneer ik de met selstenen. nat moest maken met een gieter !s morgens tussen 8 en 9 uur, waren ze in een ommezien droog.' Een lezer uit St. Pancras werkte in de zomer x>an 1911 als achttienjarige op de boerderij van zijn ouders in Heerhugoicaard en iceet zich te herin neren: 'Twee drie maaiers uit Gel derland waren al heel vroeg in de morgen in actie, zo tegen half vier. Het gras was dan nog iaat vochtig door de dauw. Overdag was het te droog. Het vroeg in de morgen ge maaide gras was diezelfde dag al zo droog, dat het meteen op hopen kon worden gezet als hooi. Voor de tuinders van de Lange dijk was het een uitstekend jaar met bij zonder hoge prijzen voor kool en groenten.' Briefschrijver heeft een goed geheugen. Hij herinnert zich nog heel goed dat het op 29 juli 1911 bloedheet ivas en dat er vervolgens in de vooravond zo'n hevige noodweer bui losbarstte als hij later nooit meer heeft meegemaakt. De lucht was meer groen dan blauw-zwart. 'Vader, die met grootvader na een bezoek aan de Alkmaarder kaasmarkt met de tram naar Egmond aan Zee was gegaan, be leefde het noodweer aan het strand.' Het KNMl-jaarboek geeft voor die 29ste juli inderdaad zeer hoge tempe raturen, met name in het westen van het land: Den Helder: 32 gr.. Hoorn 32.7, Katwijk a.d. Oude Rijn: 34 2, Vlissingen 34.5, Goes 36.2, Maastricht 36.3 en Breda 36.8 gr C. Een storing, uit het zuiden komende, lag rond 6 uur 's avonds boven de kop van Noord Holland, waarna de u-ind in Den Helder van oost-noord-oost naar zuid-zuid-west draaide. Van hqlf twaalf 's middags tot kwart over eén was daar door een voorloper al don der gehoord en vervolgens matig tot zwaar omveer van 18.21 tot 21.20 u. De neerslag bij dat warmte-onweer was geweldig: Wemeldinge: 30 mm, Breda 33, Geertruidenberg 43,- Schoorl 46, Alkmaar 54 en Den Bommel 55 mm tegenover Hoorn maar 2,5, Wijk aan Zee 1 en Bodëngraven 0 mm. Een commentaartje op het huidige weertype: opklaringen, en later een paar buien. Het voelt na vijf schrale weken bij westelijke wind beslist wel dadig aan. Echt Hollands. zonkans op een bui 15 i-'! ni'l'i'Vii'' HOOG WATER, 3 mei 1974 Vlissingen: Ml.59Haringvlietsluizen: 0.58-13.23, Rotterdam: 1.53-14.37. Scheveningen: 0.28- 12.57. lJmuiden: 1.07-13.34, Den Helder: 5.19- 17 44, Harlingen: 7.49-19 57, Delfzijl: 9.39- 21.47. DEN HAAG Staatssecretaris Gla stra van Loon (justitie) is gisteren aan een bemiddelingspoging tussen een Nederlandse en een Joegoslavi sche zigeunerfamilie begonnen. Tij dens een gesprek met de staatssecreta ris heeft de Nederlandse zigeunerfa milie Westhiner gisteren toegezegd de acties tegen de Joegoslavische familie Hopic stop tc zetten. Vandaag praat de staatssecretaris met de Hopic's. Een woordvoerder van het ministerie van justitie deelde gisteren mee, dat het gesprek tussen de staatssecretaris en de familie Westhiner in een rede lijke sfeer is verlopen. De Nederlandse zigeunerfamilie lan- ceerde afgelopen zondag een aanval op de familie Hopic, omdat de West- hiners wilden, dat de Hopic's uit Ne derland zouden verdwijnen. De politie moest toen tussenbeide komen. Uit angst voor nieuwe acties van de Ne derlandse familie, vluchtten de Ho pic's zondagnacht naar Amsterdam. Zowel Release Haarlem als het minis terie van justitie hebben thans rede lijke hoop dat het conflict kan wor den bijgelegd en dat de familie Hopic naar Assen kan terugkeren. Release heeft inmiddels in Amsterdam tijde lijk onderdak voor de Joegoslavische zigeunerfamilie gevonden. DEN HAAG Het regeringsvoorstel inzake collegegeldverlaging van dui zend tot vijfhonderd gulden komt vol gende week woensdag en donderdag in de Tweede Kamer aan de orde. Te vens wordt dan het initiatiefvoorstel -"'van de PSP behandeld, het college geld tot tweehonderd gulden terug te brengen. onder redactie van loessmil Met man en macht icordt er in het Overijsselse dorp Bathmen gewerkt aan de redding van de hervormde kerk. Een kerk- uit de 'dertiende eeuw, die van binnen en buiten hoognodig gerestaureerd moet wor den, wil Bathmen zijn historische gebouw niet kwijtraken. In de pot van het restauratiefonds zit inmid dels al ruim anderhalve ton, bij eengebracht met allerlei acties, waaraan vrijivel iedereen, ook de plaatselijke pastoor en andere niet- hervormden, heeft meegedaan. Maar Bathmen is maar een kleine plaats en hoe hard ze er ook aan werken, met z'n vierduizenden de complete bevolking kunnen ze onmogelijk de f 1.200.000 op brengen, die de restauratie gaat kosten. Dat bedrag de begroting van vorig najaar is trouwens in tussen alweer aardig opgelopen, want elke maand stijgt het met minstens één procent. Het belang van Ba$hmens hervorm de (eertijds uiteraard rooms-katho- lieke) kerk is niet beperkt tot het dorp. Niet alleen voor de merk waardige bouw, maar vooral voor de middeleeuwse muurschilderin gen hadden kunstkenners, oudheid kundigen en het ministerie van binnenlandse zaken een eeuw gele de al grote belangstelling. Die muurschilderingen, waarover de expert in oudé kerkelijke kunst C. Leemans in 1872 schreef dat ze tot de mooiste van heel noordelijk Eu ropa gerekend moeten worden, zijn ontdekt bij een verbouwing in 1870. Na die ontdekking schreef de secretaris-generaal van het ministe rie op 6 augustus 1870 prompt een brief naar de president-kerkvoogd om alsjeblieft de muurschilderin gen intact te laten: 'Naar ik ver neem zou men voornemens wezen de in Uwe kerk onlangs ontdekte muurschilderingen op nieuw met eene kalklaag te bedekken. Naar het oordeel van deskundigen zijn die muurschilderingen hoogst merk waardig voor de kunstgeschiede nis, vooral door den staat van be waring waarin zij zich bevinden. Aangenaam zou het mij alzoo we zen zoo zij niet op nieuw aan het oog icerden onttrokken, maar daar entegen in haren tegenwoordigen toestand konden blijven, waarop zeker door alle kunstbeminnaars en oudheidkundigen prijs zou wor den gesteld. Daartoe neem ik de vrijheid Uwe welwillende mede werking te verzoeken'. Op dat verzoek <is ingegaan, de muurschideringen zijn niet witge kalkt, de kerk werd regelmatig on derhouden (de laatste restauratie vond in 1939 plaats) maar men vergat één ding: dat het gebouw vochtvrij gehouden moet ivorden. Het vocht vreet de kerk en de schilderingen nu van alle kanten aan en Bathmen zit met de brok ken. Het gebouw moet van top tot teen gerestaureerd worden. Koor en toren staan op de monumenten lijst en Monumentenzorg moet dus ook meepraten over alle restaura tieplannen. Van de jarenlange be sprekingen over subsidie schijnt het eind nog lang niet in zicht en na tien, twaalf jaar praten en schrijven beginnen ze in Bathmen een beetje hun geduld te verliezen. De inwoners van Bathmen doen, in tussen wat ze kunnen: ze hebben een bazar gehouden, een autocross, een boeldag, film-, en diavertonin gen, een-toneelavond, concerten, ze hebben reproduktievan de kerk aan de man gebracht, er is een lo terij aan de gang, en in de pen zit een verkoopactie van speciale Bathmense handdoeken, brieven- standaards, onderzetters en mis schien een verjaardagskalender. De eigenaar van de amateur-ster renwacht Polaris laat iederèen 'op heldere avonden door zijn grote Newton-telescoop tegen een kleine vergoeding sterren kijken. Zo heb ben ze in Bathmen al meer dan honderdvijftigduizend gulden bij elkaar gespaard. Een heel bedrag, maar nog lang niet genoeg. In het nieuwste deel van dr. L. de Jongs 'Het koninkrijk der Neder landen in de tweede wereldoorlog' komt een passage voor over het verblijf van dr. Colijn in een Val- kenburgs hotel. Hij zou daar slecht eten gehad hebben in een ruziënde omgeving. Mevrouw Hartog-Rosy. om wie het gaat, heeft hier krach tig tegen geprotesteerd en dr. De Jong heeft inmiddels, beloofd om, bij gebleken onjuistheid, in de vol gende druk een rectificatie op te nemen. Dat weet het blad Limburg Van daag te melden, waarin ook een berichtje staat over minister Wes- te terp. Die blijkt onlangs de grootste moeite te hebben gehad om het Limburgse Blerick te vin den en hij moest er toch zien te komen omdat hij er die dag een zakelijk bezoek zou brengen. Ble rick soheen van Limburgse bodem weggevaagd te zijn, doordat de ANWB het dorp alleen als Venlo West aangeduid heeft Zondag beginnen de 'onderweg diensten' weer in Nulde en Zwijn- drecht, korte interkerkelijke dien sten voor mensen die te vroeg op stap gaan om de kerk in hun eigen woonplaats nog te kunnen bezoe ken en verder voor iedereen die om half tien (Zwijndrecht) of tien uur (Nulde) in de buurt van een van de onderwegkerken is. De diensten in Nulde worden gehou den in het Postiljon-wegrestaurant, bij het strand Nulde aan de rijks weg Amersfoort-Zwolle. Het Pieter mankerkje 'bij Zwijndrecht ligt aan rijksweg 16, die van Rotterdam naar Dordrecht loopt. In beide ge vallen is er na de dienst gelegen heid om een kopje koffie te drin ken. In Nulde verwacht men dat de bij eenkomsten druk bezocht zullen worden, net als vorig jaar, toen driehonderd bezoekers per dienst geen uitzondering waren. In Zwijn drecht heeft men de ervaring dat in het hoogseizoen één dienst niet voldoende is. Daarom zullen er, be ginnend op 23 juni en eindigend op 1 september, in de Pieterman- kerk twee korte ochtenddiensten zijn. In die periode beginnen ze om negen uur en kwart voor tien. Zo ziet de hervormde kerk van Ba- them er uit. De foto is in 1964 ge maakt en staat in het boekje De kerk te Balhem en haar muurschil deringen'. In de jaren dertig schreef de plaatselijke predikant (te. B. Klein Wassink het 'eenvou dige geschriftje, vooral bestemd voor de inwoners van Bathmen zelf' en een paar jaar geleden kwam er een medewerking van ds. A. J. Onstenk een tweede druk van uit. Het is een eind weg, maar wie in het land van Bartje rondgekeken heeft, mag toch eigenlijk de Me rijntje Gijzen-fietstocht niet mis sen Merijntje, die als verrassing persoonlijk hier en daar op de route aanwezig zal zijn, komt nu eenmaal uit Noord-Brabant en wie zaterdag mee wil fietsen, zal met de fiets en al naar Roosendaal moeten komen. Op beide dagen wordt daar tussen negen en twaalf uur gestart, vanaf de Rembrandt- galerij voor de 55 kilometer lange tocht, die langs alle plaatsen gaat waar de filmopnamen gemaakt zijn voor de t.v.-serie over Merijntje Gijzens jeugd. Iedereen kan mee fietsen voor /3.5P, waarvan de or ganiserende rijwieltoerclub Noord- Brabant een deel gebruikt om de onkosten te dekken en de rest in de pot stopt voor het nieuw te bouwen A. M. de Jonghuis. In Nieuw-Vossemeer staat al een voorlopig A. M. de Jong-museum (gratis toegang voor alle meefiet- sers). Iedere deelnemer krijgt een routebeschrijving met toelichting van de filmplaatsen en wie de Me rijntje Gijzen-fietstocht voor vijf uur 's middags heeft uitgereden, ontvangt een herinnering aan de tocht. .Vloedgolf

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5