PSY wint moeiteloos beker Jan Raas brengt Aad van den Hoek dicht bij begeerde tweede plaats Sir Alf Ramsey ontslagen NAC kan te weinig tegenstand bieden om er sprankelende finale van te maken Feyenoord kan zich geen show veroorloven Boete Atletico: 87.000 gulden West-Duitsland verslaat Zweden Godefroot wint 'Henniger Turm' TROUW'/KIWIAH/IET DOXDBRD.A1G 2 MEI 1974 SPORT Tll/Kll Van onze speciale verslaggever ROTTERDAM Vierentwintig jaar geleden, nadat PSV voor de laatste keer beslag had gelegd op de KNVB-beker, heeft de Eind- hovense ploeg zich opnieuw de trofee toegeëigend. Prins Claus druk te gisteravond in het Feyenoord-stadion dat wellicht alle van voetbal bezeten Brabanders herbergde, aanvoerder Willy van der Kuylen onder bijna hysterische toejuichingen de levensgrote kelk in handen. NAC, de door degradatiezonen gekwelde Bredase formatie, keek gelaten toe- Het had zich naar vermogen verdedigd, maar was toch niet bij machte gebleken, z'n bekersucces van vorig jaar te prolon geren. In de tiende minuut verloor de defen sie van NAC een verwoede slag in de lucht na een hoekschop van René van de Kerkhof. Via de knikkende hoof den van Willy van de Kerkhof en Harry Lubse sprong de bal voor de voeten van Gerrie Deijkers die met een machtige omhaal PSV de rugge steun van een 1-0 voorsprong schonk. NAC was er duidelijk door aangesla gen en mocht zich in deze fase geluk kig prijzen dat Ralf Edström een unieke kans nonchalant verprutste en dat doelman Jan de Jong met een fa belachtige reactie twee ziedende scho ten van de excelleerende Deijkers kon keren. Het was een listige zet van trainer Kees Rijvers om Deijkers op de verde digend zwakke Frans Bouwmeester te zetten. De Bredanaar slaagde er name lijk geen ogenblik in de veelvuldig opkomende PSV-er ook maar een voet dwars te zetten. En de NAC-defensie, waarin Ad Bakker met de bewaking van René van de Kerkhof was belast, Gerard van den Dries de Zweedse top specialist Edström moest afstoppen en Piet van Dijk, als vervanger voor Frans Vermeulen, Willy van der Kuy len als tegenstander had getroffen, had het toch al zo zwaar te verduren. Het pleit voor NAC dat het zich in een later stadium van de eerste helft knap herstelde. Een voorzet van Bouwmeester werd door Van.Rooy dn kansrijke positie echter hoog in de Tumoerige tribunes geknald. Maar weer was het PSV dat onverbiddelijk toe. sloeg. Via René van de Kerkhof die zes minuten voor rust met een magnifie ke solo langs Bakker, Van de Dries en Dierickx spurtte en zijn actie be sloot met een glaszuiverc schuiver die achter de Bredase sluitpost pas tot rust kwam: 2-0. Daarmee was voorlopig het spanningselement uit deze Brabantse broederstrijd verdwenen. Zou NAC ondanks de weinig floris sante uitgangspositie in de tweede helft de ontmoeting toch nog een ver rassende wending kunnen geven? Heel, heel even maar zag het er naar uit dat er nog een Bredase krachtsex plosie viel te verwachten, maar toen Willy van der Kuylen met een sublie me hooghal, nadat doelman De Jong tegen Edström had opgeknald, de marge voor PSV vergrootte tot 30. was het duel beslist. Het drama werd voor NAC compleet toen Edström, dankzij de welwillende medewerking van De Jong, die een schot van Van Toen ontpopte het zich als een fer vente cupfighter, die zijn gemis aan duidelijke klasse meesterlijk wist te camoufleren, maar gisteravond ging die vlieger, alle goede wil ten spijt, niet op. De macht van het kapitaal won het glansrijk van het minder door pecunia gezegende NAC. PSV is daardoor, na een afwezigheid van vier seizoenen, te rug aan het Europese firmament. Aan de 60 zege die de Eindhovenaren lie ten registreren, .valt nauwelijks iets af te dingen. Willy van der Kuylen was met drie doelpunten de bejubelde top schutter. Gerrie Deijkers, René van de Kerkhof en Ralf Edström waren de overige PSV'ers die het klasseverschil zo nadrukkelijk tot uitdrukking brach ten. NAC blijft in het vaderlandse voetbal- bestel toch een merkwaardig team. Terwijl de Bredanaars nu al enkele weken een fervente strijd voeren om huh status als eredivisieclub te hand haven, manifesteerden zij zich gistera vond aanvankelijk weer even onbevan gen als in vorige bekerconfrontafcies. Dat wil zeggen, strijdend met een enorme inzet, zelfverzekerd en met een bijna grenzeloos zelfvertrouwen. Met in het minst geïmponeerd door zijn kapitaalkrachtige opponent. Illustratief voor de wijze waarop de Bredanaars PSV tegemoet traden was het feit dat de meeste mogelijkheden zich voor de brigade van de door zor gen gekwelde Henk Wullems voor deden. Zo had doelman Van Gen-en de grootste moeite om een hoekschop van Quaars onder cntrole te krijgen, tenvijl een fractie later Smits van korte afstand hoog over het doel vuurde. Maar hoe snel voltrok zich in deze sfeerrijke ontmoeting de ommekeer. René van de Kerkhof brengt met een hard schot PSV op 2-0. Van onze sportcorrepondent ROTTERDAM 'We zijn met de neus op de feiten gedrukt. Feyenoord moet het van inzet en karakter hebben. Het kan zich niet veroorloven er een show van te maken', aldus gis termiddag de reactie van trainer Wiel Coerver bij aankomst van Feyenoord na het uitstapje naar Birmingham waar de Rotterdammers met 7-1 wer den vernederd door de tweede divisie- club Aston Villa. In zijn hart was de oefenmeester wel blij met de afgang van zijn team, om dat iedereen nu weer met beide benen op de grond staat. Dat het in ternationale prestige van Feyenoord door dit resultaat een stevige deuk had gekregen, vond Coerver geen punt om over te discussiëren. 'Alle aandacht moeg zich nu concentreren op de wedstrijd tegen FC Twente, die ontmoeting is oneindig veel belangrij ker dan het vakantieduel in Birming ham. We hebben in elk geval daaruit kunnen leren dat het weinig zin heeft om kort voor een belangrijke wed strijd dit soort uitstapjes te maken. We hebben het gedaan om enkele spelers, die dit seizoen veelvuldig op de reservebank hebben gezeten, de kans te geven het wedstrijdritme te behouden, maar als de rest het er bij laat zitten, verliest zo'n ontmoeting veel van haar waarde'. Feyenoord gaat zich in Rockanje voor bereiden op de confrontatie met FC Twente. De Rotterdamse oefenmeester verklaarde dat de dijbeenblessure die Rinus Israel een kwartier voor het einde tegen de Engelse club had opge lopen, niet van ernstige aard is. GENEVE (Reuter) Atletico Ma drid heeft van de UEFA de hoogste boete opgelegd gekregen die ooit door de Europese voetbal unie is uitge deeld. Naar aanleiding van het optre den van de Spaanse spelers in de uit wedstrijd tegen Celtic (0 spelers uit het veld gestuurd, 6 spelers een gele kaart) moet Atletico 100.000 Zwitserse francs (87.000 gulden) betalen. Behalve de zeer hoge boete zullen de drie spelers, Ayala, Diaz en Quique, die in Glasgow uit het veld werden gestuurd drie wedstrijden in UEFA- verband niet mee mogen spelen. Dat betekent dat dit drietal niet zal mo gen uitkomen in de finale om de Eu ropa Cup op 15 mei ii\ Brussel tegen Bayern München. Eeu woordvoerder van do UEFA zei dat de boete gegeven was 'wegens de buitengewoon onsportieve gedragin gen van het team van Atletico tijdens de wedstrijd en wegens het geweldda dige optreden van bepaalde spelers en officials na afloop.' De straf commissie van de EFA heeft in Genève gedu rende twee dagen vergaderd. Gezegd werd ook dat Atletico v-.i alle Euro pese voetbaltoernooien zal worden uit gesloten als in de toekomst nog eens dergelijke incidenten plaatsvinden. In Glasgow eindigde de wedstrijd tegen Celtic in 00, Atletico won in Ma drid met een gehandicapt elftal met 2—0. De Duitse club Borussia Mönchen- gladbach heeft 'n boete gekregen van 5000 Zwitserse francs (4350 gulden) omdat de club onvoldoende veilig heidsmaatregelen genomen had na af loop van de thuiswedstrijd tegen AC Milan vorige week. Borussia "verloor in Milaan met 20 en won thuis met 1—0. der Kuylen niet onder controle kon krijgen, heel rustig kon aanleggen voor de vierde Eindhovense treffer. NAC was volledig van de kook. In de laatste wankele linie waarin Schrij vers er niet in slaagde de organisatie naar behoren te leiden, viel het ene na het andere gat. René van de Kerk hof, de speersnelle rechterspits van PSV, kon doen en laten wat hij wilde. Arm NAC, hoezeer werd het in die tweede episode vernederd. Weer was het Willy van der Kuylen, die na het uitvallen van de geblesseerde Theo Dierickx hij werd vervangen door Matty Vreijsscn het vijfde PSV- doelpunt claimde. Ralf Edström droeg er alweer de bouwstenen voor aan. Dat NAC in deze zeer eenzijdig verlo pen krachtmeting loch nog bij vlagen wist uit te breken, was nog het enige pos.tieve punt. maar noch Brouwers noch Van Rooy slaagde in zijn streven een tegenpunt af te dwingen. Intussen bleef PSV het doel van Jan de Jong als een schietschijf beschouwen, maar zijn moedii'g optreden behoedde NAC voor een nog grotere afgang. De van tevoren met veel aplomb aangekondig de bekerfinale stierf in Roterdam een vroege dood. Zelden heeft de laatste jaren de eindstrijd om de Nederland se voetbalbeker zo een weinig boeiend karakter gehad. Zelden zal een wed strijd buiten de lijnen ook zo zijn ont sierd als deze, waarin scheidsrechter Leo van der Kroft nog bijna de wed strijd moest staken, omdat brooddron ken supporters tientallen bierflesjes op het veld wierpen. In de tumultueuze eindfase, waarin NAC nog enkele keren gevaarlijk uit brak, slaagde PSV'er Willy van der Kuylen erin voor de derde maal te scoren: 60. Hiermee was de afgang voor itAC compleet. PSV-NAC 6-0 (2-nt iü: Deijkers 1-0, 39. Rene van de Kerkhof 2-0. 52: Van der Kuijlen 3-0, 55: Edström 4-0,65: Van der Kuijlen 5-0. 90: Van der Kuijlen 6-0. Scheidsrechter: Van der Kroft. Toeschou wers 37.000. PSV: Van Gcrven; Krijgh.Strik. Xordqvist, Van Kraay: Willy van de Kerkhof, Deijkers, Lubse; Rene van' de Kerkhof, Edström, Van der Kuijlen. NAC: De Jon^: Van Dijk, Schrijvers, Van den Dries, Bakker; Bouwmeester, Dierickx (Vreljscn). Quaars; Brouwers, Van Rooy, Smits. RICHARD MATTHIJSSE Zeeuw ivitit in Nijverdal tweede etappe in Olympics Ronde NIJVERDAL Jan Raas lijkt aan de vette weken van zijn wieier- seizoen 1974 begonnen. Gisteren won hij zijn tweede étappe in Olym- pia's Tour en net als een dag eeïder in de ochtendrit naar Oss dankzij êen onstuitbare vlucht in de laatste 30 kilometer. In Oss kreeg hij niemand mee, voor Nijverdal reageerden Van den Hoek en Scheune- man op zijn plan. Vooral Van den Hoek. jagend op de tweede plaats in de algemenerangschikking, was een puike vluchtmaker voor de 21-jarige Zeeuw. Gezamelijk vergrootten zij hun winst op de eerste groep tot rond de minuut, waardoor Van den Hoek runner-up Dek kers naderde tot op slechts twaalf seconden en tegelijkertijd zijn positie in het puntenklassement verstevigde. langrijke wedstrijden de poort naar de beroepssport vergulden. Zijn slech te begin in Olympia's Ronde heeft het hem niet moeilijker gemaakt zijn suc cessen van de laatste twee dagen bin nen te halen. Ze keren dat Raas dag in dag uit attent rijdend vrij kort voor de finish uit de kopgroep weg sprong, wisten zijn vluchtmakkers dat een voor het>algemeen klassement on betekende figurant in de slag was. De elkaar bestrijdende topploegen laten veel achterwege wat ten gunste van de concurrentie kan zijn en daartoe wordt Jan Raas na zijn pech tussen Zoetermecr en Arcen, waardoöT hij meer dan 10 minuten verspeelde niet gerekend. Sponsor Ketting namelijk is niet te vreden met de onwrikbare eerste plaats van Schuiten in het algemene rangschikking, diens toppositie in het combinatieklassement, Van den Hoeks groene trui (punten) en de leiding in de strijd der ploegen. Hij begeert ook nog de tweede plaats in het eindklas sement voor Van den Hoek, en daarop werd de koers van gisteren gebaseerd. Jan Raas. die op de tweede dag van Olympia's tour al in de rijen der kanslozen werd gefietst na een pech- geval, heeft gretig geprofiteerd van de steun die Van den Hoek gaf sinds het moment dat hij op de Holterberg aan viel. Aad van den Hoek deed letter lijk en figuurlijk alles om het gat groter te maken ondanks de weten schap dat hij in de sprint kansloos zou zijn tegen de rappe Zeeuw. Ach ter het vluchtende drietal, waarin Scheuneman meer meerijder dan inee- werker was, zaten de ploegen van Raas en Van den Hoek sterk. Zij stop ten af zoveel als mogelijk was, aan anderen de taak latend Raas terug te halen. Bakker, Dekkers, Van Houwe- lingen en Möhlra^nrt reden zich het vuur uit de sloffen maar hun streven werd geregeld gedwarsboomd als Van der Kruys, Botterhuis, Van Gerwen, Schuiten, Aling en Schür aan de kop kwamen. Jan Raas behoort tot de onmiskenbare top van de Nederlandse amateurs. Een prof-carrière had hij aan het be gin van dit seizoen binnen handbe reik, maar de kantoorbediende uit Heinkenszand ging niet in op de aan biedingen die hem onder andere door Peter Post werden gedaan. Raas wilde meer verdienen dan Post hem waard achtte. Het gelijk leek tot aan het einde van de eerste week van Olympi a's Tour aan de zijde van de ploeglei der. Raas reed sterk in de klassiekers maar bereikte nog geen enkele over winning. Zowel in de Omloop van de Braakman, de Drentse Dorpenomloop, de Ronde van Drente als de Grote Prijs van E^sex in Engeland eindigde hij op de tweede plaats en tweede plaatsen tellen niet. Niemand begrijpt .beter dan Jan Raas zelf dat slechts eerste plaatsen in be- Het is in Oss gebleken: het pakte gis teren iets anders uit doordat de bege rige Van den Hoek onmiddellijk rea geerde. Van den Hoek: 'Het plan van de ploeg was er op gericht mijn posi tie te versterken. De demarrage van Raas op de Holterberg kwam dus zeer gelegen.' Raas: 'Aan Van den Hoek heb ik ver schrikkelijk veel steun gehad. Van het moment dat hij erbij was ging hij kop doen. In de laatste ronde van zeven kilometer in Nijverdal heeft hij er op een verschrikkelijke manier aan getrokken'. Van den Hoek: 'Het ging om secon den, alles wat er te pakken was, was meegenomen. Eerst heb ik me een beetje kwaad gemaakt omdat Scheune man niet meedeed, maar achteraf ge zien is het misschien wel goed ge weest. Vermoedelijk was het meer on macht dan onwil van hem na een rit waarin voortdurend is gereden. Op het laatste stuk bleek wel dat hij al les had moeten geven om bij te blij ven. Toen hem dat niet meer lukte viel hij meteen een paar honderd meier, terug'. Jan Raas mag dan de rit gewonnen en bovendien de prestatieprijs gekregen hebben. De grote man uit de rit was echter Fons van Katwijk. Bruessing, Hallam en Bennett verdwenen al in de eerste dagen van de ronde uit zijn ploeg door valpartijen of de directe gevolgen daarvan. Toine van den Bun der blijft beneden peil en dat be- AAD VAN DEN HOEK jacht op tweede plaats tekent dat de last van de ploeg op de schouders van Van Katwijk en Strobbe drukt. Van Katwijk handhaaf de zich bij de eerste tien en daarin zou hij zonder pech ook gisteren heel gemakkelijk zijn geslaagd. Hij zat op het goede moment weer voorin het veld, maar na achttien kilometer al moest hij zijn plaats ln de eerste 'waaier' opgeven. Van dat moment heeft Van Katwijk een ongelijke strijd gevoerd. Slechts zw?k gesteund heeft hij gejaagd op de groep die hij door domme pech had moeten verla ten. Het was voornamelijk zijn ver dienste dat de kwalitatief veel zwak kere ploeg tot de slotfase een bedrei ging bleef voor de koplopers. 1. Raas 1>50 kilometer ln 3 uur, 5 minuten en 19 seconden met bonificatie 3.05.04. 2. Van den Hoek z.t. met bon. 3.05.09, 3. Scheufie- man 3.05.39 met bon. 3.05.34, 4. Van Gerwen 3.06 11. 5. Van Houwelingen 3.06.16. 6. Schür 3.06.16. 7. Smit 3.06.20, 8. Kuys z.t. 9. Bak ker z.t. 10. Allng z.t. 11. Möhlman z.t. 12 Van der Spiegel z.t. 13 Van der Kruys z.t 14. Van Leeuwen z.t. 15. Schuiten z.t. 16. Potterhuis z.t. 17, Albersen z.t. 18. Van Hel- volrt z.t. 19. Dekkers z.l. 20, Ponsteen 3.06.49. Algemeen klassement: l. Schuiten 23.26 47, 2. Dekkers 23.31.25. 3. Van den Hoek 23.31.37. 4. Van Houwelingen 23.33.04, 5. Schür z.l. 6. Van Helvoirt 23.33.21. 7. Van Katwijk 23.33.52 8 Van der Spiegel 23,34.24. 9. Van der Kruvs" 23.34.24. 10. Smit 23.34.30. 11. Van Gerwen 23.34.59, 12 Koot 23.36.42, 13. Broe- ren 23.36.57, 14. Alinb 23.37.09. 15. Lenferlnk 23.37.38. 16 Schuitenmaker 23.3S.16. 17. Bak ker 23.38.17, 18. Albersen 23.39.37, 19. Pronk 23.39.39, 20. Scheuneman 23.40.22. HAMBURG (Reuter, UPI) West- Duitsland heeft gistermiddag een oe fenwedstrijd tegen Zweden met 2-0 ge wonnen. Beide landen hebben zich ge plaatst voor het toernooi om de we reldtitel. Zweden is daarbij ingedeeld in een groep met Nederland, Uruguay en Bulgarije. Coach Helmut Schön van de Duitsers toonde zich na afloop zeer tevreden over het elftal waarin hij enkele nieu we spelers een kans wilde geven. 'Het was een goede oefening voor mijn spelers. Ik heb een aantal vervangers het veld ingestuurd om te zien hoe het dan zou lopen. We zijn op het middenveld niet noodzakelijk afhanke lijk van Netzer of een ander. Er zijn verschillende uitstekende mogelijkhe den'. West-Duitsland toonde dat de gehele wedstrijd. Geen moment heeft Zweden werkelijk gevaar kunnen tonen. Steeds weer werden de aanvallende akties in de kiem gesmoord. Voor rust waren dat er overigens niet veel. Zweden posteerde zeven man direct rond doelman Ronnie Hellström. Hij was het ook die met enkele uitsteken de ingrepen kon voorkomen dat West- Duitsland nog voor de pauze de lei ding nam. Dat gebeurde na rust wel. Jupp Heynckes die al na 25 minuten was ingevallen voor Erwin Kremers die aan zijn been geblesseerd was geraakt, bracht na zes minuten de eerste Duit se treffer op het scorebord. Zeven mi nuten later was het weer Heynckes die succes had. De Zweedse coach Ge- org Aaby Ericsson was na afloop blij dat het allemaal bij die twee treffers was gebleven. 'Ik moet Schön felicite ren met zijn elftal. Ik heb hen altijd een voorbeeld gevonden en nu waren ze werkelijk uitstekend. Voor mij was Hönnes de beste man van het veld, al hebben we hem niet speciaal willen laten bewaken omdat we ons eigen spel wilden spelen'. Op de tribune zaten heel wat trainers van elftallen die naar de wereldkam pioenschappen gaan. Onder hen ook Cor van der Hart. WEST-DU1TSLANO-ZWEDEN 2-0 (0-0) 51: Heynckes 1-0. 58- Heynckes 2-0. Scheidsrech ter: Kitabdjan. Toeschouwers: 60.000. WEST-DUITSLAND: Maler: Vogts, Becken- bauer. Schwarzenbeck, Breltner; Cullman (Hölzenbeln). Grabowskl. Netzer: Hönnes, Muller. Kremers (Heynckes later Bonhoff). ZWEDEN: Hellström dSven Gunnar Lars- son); Olsson. Andersson, Larsson. Karlsson; Tapper. Klndvall (Paalsson), Grahn; EJder- stedt. Sandberg. Torstensson. FRANKFURT De Belg Walter Go defroot heeft beslag gelegd op de eer ste plaats van de wegwedstrijd om de 'Henniger Turm'. Hij won in de eind sprint van zijn landgenoot Eddy Merckx, Frans Verbeeck en Freddy Maertens. De eerste tien plaatsen wer den alle bezet door Belgen. Hennie Kuiper eindigde als elfde met tien se conden achterstand op de winnaar. Eddy Merckx nam voor het eerst sinds zijn ziekte weer deel aan een wedstrijd. Ondanks zijn tweede plaats toonde hij zijn oude vorm weer te be naderen. Hij was na afloop zeer te leurgesteld in de sprint door Godef root te zijn geklopt. Merckx heeft voor het eerst sinds jaren geen enkele klassieker gewonnen in dit seizoen. RONDE VAN SPANJE Dc Belg Roger Swerts heeft gisteren de achtste en tot nu toe saaiste etappe van de Ronde van Spanje gewonnen. De rit van Toledo naar Madrid kende geen enkele serieuze ontsnapping. De renners bleven bij elkaar en de beslis sing moest vallen in de eindsprint Daarin was Swerts net even sneller dan de Fransman Sibille. De Nederlan der Gerben Karstens werd zevende. Algemeen klassement: 1. Perurena Sp 38.44.33. 2. Leraan (Belg) 38.45.19. 3. Lasa (Sp) 38 45.37, 4. Manzaneque (Sp) 38.45.46, o aJiUerta (Sp.) 38.45,56, 6. Torres (Sp.) z.t.. 7. Ocana (Sp) 38.45.59. 8. Gonzales-Ltnera* (Spi 38.46.00. 9. Fuente (Spj z.t., 10. Delsil* (Fr.) 38.46,07. Van onze sportredactie LONDEN Niet alleen het Engels voetbalelftal, ook sir Alf Ramsey is gestruikeld over de ploeg van Polen. De Oosteuro peanen zetten de Britten vorig jaar oktober de voet dwars op weg naar het eindtoernooi om de wereldtitel. Vanaf dat mo ment is de roep op de thans 54- jairge sir Alf te ontslaan steeds heftiger. Gisteren kwam de Britse voetbalbond, de FA, tege moet aan de roep die langza merhand een dwingende eis was geworden. Met ingang van 30 april werd Ramsey ontslagen als manager van het Engels elf tal. Voor sir Alf Ramsey was dat een harde schok. Hij wist al en kele dagen van zijn op handen zijnde ontslag en heeft de laat ste dagen in zijn kamer in het hoofdkwartier van d.. FA ge bruikt om zijn bureau aan kant te maken. Gisteren was hij ver dwenen. In zijn huis in Ipswich bleven de gordijnen dicht en dc melk aan de voordeur werd niet binnen gehaald. ONTSLAG Dc FA gaf ln eerste instantie een 'deels vage verklaring uit waarin stond dat men unaniem had besloten dat Ramsey ver vangen moest worden. Later zei secretaris Ted Croker: 'Dc tijd waarin sir Alf manager was is voorbij. Hij is ontslagen.' Cro ker onthulde ook dat de taak van Ramsey tijdelijk zal worden waargenomen door Joe Mercer («0) manager van Coventry City. Mercer blijft tot er secn vaste man is gevonden. Dc FA zal hiervoor een advertentie op stellen die in het gehele land gepubliceerd zal worden. Ramsey begon bijna twaalf jaar geleden als manager. Zijn start was uiterst zwak. In de eerste ontmoeting verloor Engeland met 5—3 van Frankrijk. Maar die introductie werd gevolgd door een periode van opbouw waarin voortdurend vooruitgang te zien was. Het hoogtepunt kwam in 1966. Engeland werd toen op Wembley wereldkampi oen door ln de finale West Duitsland met 4—2 te verslaan. Alf Ramsey werd voor die ver dienste verheven in de adel stand. Na dat hoogtepunt heeft Enge land zich echter niet meer op het hoogste niveau waar kun nen maken. Tijdens de strijd om de wereldtitel namen de Westduitsers ln de kwartfinales revanche en versloegen de Brit ten met 32. KRITIEK Vanaf dat moment kwam er re gelmatig kritiek op de werkwij ze van sir Alf. Hij zou ouder wetse taktieken gebruiken en geen nieuwe ideeën meer hebben om Engelands dalende prestatie curve om te buigen. Vorig Jaar leek Ramsey zijn taak als mana ger definitief kwijt te raken. Engeland moest zijn laatste wedstrijd in dc voorronde voor het wereldkampioenschap van Polen winnen. Op Wembley bracht een doeltreffende Poolse uitval liet Brits elftal in zo'n grote verwarring dat het enor me overwicht dat de ploeg had niet geheel kon worden uitge buit. Het werd 11 uiteinde lijk. Engeland was uitgescha keld en het wachten was slechts op het moment dat Ramsey aan de kant zou worden gezet. Dat moment is vorige week ge komen. De Britse kranten sug gereerden de laatste dagen her haaldelijk dat het ontslag van de manager van het nationale team op komst was. Gisteren pas kwam de FA met het defi nitieve uitsluitsel. VERLIES Onder Ramsey heeft het Engels elftal toch een imponerend aan tal successen bereikt. Van de 113 interlands werden er 69 ge wonnen. Er eindigden 27 wed strijden ln een gelijkspel ter wijl 17 keer werd verloren. Het doelsaldo was 224-99. FA-secre- taris Ted Croker vertelde dat hij het jammer vond dat dit soort ingrepen moeten plaats vinden. 'Sir Alf heeft in alles wat hij heeft aangepakt een enorme hoogte bereikt Het zal moeilijk zijn om een man van zijn capaciteiten die zo eerlijk is, te vinden.' Harold Shepherd- son, Ramsy'e rechterhand en gedurende 162 wedstrijden trai ner van het nationale team, noemde het ontslag 'een gewel dig verlies voor het voetbal.' Wie de opvolger van Ramsey wordt is nog verre van bekend. Joe Merccr de interim-coach in ieder geval niet. 'Ik zal zeker niet naar deze full-time baan sollicitcrén. Ik zal Coventry City niet verlaten.' Mcrcer ver wachtte ook niet dat hij betrok ken zal worden in de sollicita- tie-prodecure.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 11