Jubilaris Jan Lanser: beetje allemans bezit Prijsbewust spelen in de Staatsloterij Buitenlandse zaken en middenstandsproblemen in Kamer aan de orde KWART EEUW BIJ C.N.V. In korte tijd vergroeid met de christelijke vakbeweging de Staatsloterij In 5 jaar kunt u ruim 50% rijker worden. HetNMB Premie Spaar Biljet aan toonder Schatten uit Indië-vaarders brachten hoge prijzen op Zigeunerfamilie opnieuw dakloos 'Belastingstelsel is strijdig met rechtsgevoel' Ook gastarbeiders in pensions door huurwet beschermd TROUW/KiWAiRflTET WttEMSOAiG 1 MEI 1974 BMNBNIiAM) T9/K11 Vandaag is Jan Lanser, de voorzitter van het Christelijk Nationaal Vakverbond 25 jaar in dienst van het C.N.V. Wij vroegen Pieter M. de Wit, die als voorzitter van de christelijke bedrijfsbond H.B.V. (Handel, Banken en Verzekeringsbedrijf) Lanser als bestuurder goed kent, een portret van de jubilaris te schrijven. Uitgerekend op de dag van de arbeidop 1 mei, viert Jan Lan ser, voorzitter van het Christelijk Nationaal Vakverbond, zijn zil veren dienst jubileum. W e heb ben er de vlag niet voor uitge stoken. Er zijn geen toespraken gehouden. We hebben er alleen onder elkaar een drankje op ge nomen een dag of wat geleden, zo maar, nadat we eerst even de verbondsraad hadden gedaan. Lang zal ie leven. Dat is eigenlijk een beetje kenmer kend voor de persoon van Jan Lanser: 'Je moet er niet zo'n drukte over hia- ken, dat kun je beter doen over aller lei dingen die ons bezighouden als we aan het werk zijn'. Dat zegt de man die, nog maar amper vijf jaar gele den, het stuur overnam van Jan van Eibergen als voorzitter van het'C.N.V. Jan Lanser, 47 jaar, beetje gesloten, verlegen bij vlagen als het er om gaat emoties te tonen, maar ook de scherp en voor tegenstanders soms eigenzin nige vakbondsbestuurder die in de eerste vijf jaar van zijn bewind het C.N.V. aan zich heeft verplicht. Meer publiciteit Want, zonder iets ten nadele te willen zeggen van zijn voorgangers, vaststaat dat Lanser verantwoordelijk is voor het feit, dat de christelijke vakbewe ging in de jongste tijd heel wat meer de publiciteit haalt dan ooit en dat de christelijke vakbeweging in die paar jaar een nieuw gezicht heeft gekre gen. Een gezicht, dat duidelijk wordt herkend door veie duizenden mensen in ons land. Door vrienden maar ook door mensen die nog steeds niet afla ten te roepen dat het C.N.V. zijn tijd heeft gehad. Met name in de afgelopen maanden is Jan Lanser de verpersoonlijking ge worden van het verbond. Als het C.N.V. spreekt, spreekt Lanser. Bij al le gebeurtenissen, ook die rond het mislukken van dè federatie-van-de-drie is het Lanser die als spreekbuis fun geert van de christelijke vakbeweging. Die twee zijn, in een wonderlijk kort tijdsbestek, met elkaar vergroeid en niet meer van elkaar los te denken. Bekend Er zijn maar weinig Nederlanders die niet weten wie hij is. Tenminste, hoe hij er op de beeldbuis uitziet: met zijn altijd weerbarstige grijzende ha ren en zijn nasale stem. En. niet te vergeten, met een bril die kennelijk altijd ruziet met zijn eigenaar of ie nou ja dan nee op moet blijven. Lan ser, een man die de indruk wekt nau welijks onder de indruk te zijn van allerhande vragen die op hem worden afgevuurd en die die vragen op schijnbaar automatische wijze van antwoorden voorziet. Hij is in de afgelopen jaren zoveel op de beeldbuis geweest, dat het je kan gebeuren dat je, als je samen op een avond ergens in het land een restau rant uitkomt, plotseling achter je hoort: 'goeie avond, meneer Lanser'. Ik vraag: 'gaat je dat nou niet de keel uithangen, dat de mensen je overal nakijken, aanspreken, groeten of staande houden? Het lijkt af en toe net of de hele wereld met je heeft zit ten knikkeren'. 'Ach', zegt hij, 'alles went op de duur, maar ik geef toe dat je wel een beetje vreemd opkijkt als je, ergens op je vakantieplekje, eens klaps wordt aanghouden door een voor jou volstrekt onbekende Neder lander die niet meer zal rusten voor hij heeft uitgemaakt 'waar ie die man nou toch méér gezien heeft'. Lanser is een van die figuren die zonder blik ken of blozen tot nationaal bezit zijn verklaard. Man met de hamer Eens per maand straks met dubbe le frequentie maar met de helft van het aantal mensen vergadert de verbondsraad van het C.N.V. Dat is een soort van hoofdbestuur, waarin alle bonden zijn vertegenwoordigd door hun secretarissen of voorzitters. Samen met de leden van het ver- bondsbestuur en hun staf vergaderen we over de dingen van de dag. In de heel eenvoudige grote bestuurskamer van dc Ravellaan, allemaal op een vast plekkie in carree. Aan de kop van de tafel de voorzitter. Als de man met de hamer. Lanser wacht kennelijk altijd met binnenkomen totdat alle anderen er zijn. Ik heb daar oog op, want ik zit op het hoekje bij de deur. Hij gaat maar één keer de zaal rond: 'dag Wa- be, dag Cor, dag Jan, dag Pieter Allemaal een hand en allemaal een goeie dag. Daar zit nog iets in van de mannenbroeders. Als je 'meneer' zegt denken ze dat je de dampen in hebt. ADVERTENTIE zijn altijd weerbarstige haren en zijn nasale stem Als Jan Lanser gaat zitten zal hij nooit meteen beginnen. Hij kijkt een beetje rond, monstert stukken en zijn collega's, legt dan ineens beide han den op tafel en gaat van start. Voor de zoveelste keer en met wéér hieuwe problemen. Iedereen krijgt zijn kans. Lanser kijkt wat, schrijft wat. grijnst of kijkt strak voor zich uit al naar ge lang de sprekers tegenover hem ver dienen. Af en toe gaat het hoofd een beetje schefef: naar de klok. Want ook een verbondsraadsvergadering is aan tijd gebonden. 'Gaven' Wim Spit, voorzitter van het N.K.V., zei, toen ik hem bij gelegenheid van dit jubileum vroeg hoe hij Lanser als collega zag: 'Lanser is een man, die je wat langer moet kennen om hem helemaal te kunnen begrijpen. Hij is nogal gesloten, maar hij is ook de zeer scherpzinnige vakbondsbestuur der, die vooral op organisatorisch ge bied belangrijke gaven heeft'. Die ga ven manifesteren zich nogal eens tij dens de vergaderingen. Lanser kan als weinig anderen heel vlug en scherp conclusies trekken. En dan kun je maar beter héél voorzichtig zijn als je wilt proberen hem van die conclusies af te halen. Een enkele keer vraag je je af, of hij zijn conclusies altijd ter (ADVERTENTIE) Gemiddeld 4 prijzen op 10 loten. 70% van de inleg aan prijzen. Elke loterij een hoofdprijs van 500.000,„schoon". Lotenverkoop van 6 mei af De lotenverkoop begint steeds op de eerste maandag van de maand, dus voor de mei loterij op 6 mei. Bij de plaatselijke kantoren Staatsloten zijn te koop bij de plaatse lijke kantoren. Voor adressen: zie de telefoongids onder Staatsloterij of bel 070 - 653955. Prijs per lot 25,„vijfje" 5, Er zijn voldoende loten verkrijgbaar, maar wacht niet tot de laatste dag. Trekkingen op 15,20 en 22 mei Elke loterij fieeft drie trekkingen; deze zijn openbaar en worden gehouden in de Rolzaal, Binnenhof 8, Den Haag, om 18.00 uur. Uitslagen op de televisie De trekkingsuitslagen ziet u dezelfde avond nog op de televisie en de volgende dag in de dagbladen. Uitbetaling prijzen na 3e trekking De prijzen worden uitbetaald na de 3e trekking, dus ook die welke bij de 1e en de 2e trekking zijn gevallen. vergadering trekt of dat hij ze voor ziet. Voorzitter Lanser zit vuur. Letterlijk en figuur lijk. Hangt nooit es lekker onderuit Gaat nooit es aan de wandel. Hij zit gewoon. Vóór! Schijnbaar moeiteloos voert hij de vergadering naar het eind. Een eind dat hij ook zelf bepaalt: wordt het hem te 'laat dan laat hij niet na zijn vermaningen de zaal in te slingeren. Lapt, wat zelden gebeurt, iemand die vermaningen aan zijn vakbondslaars dan zie je de mondhoeken van de voorzitter verstrakken. Meer niet. Ik heb hem nog nooit zien ontploffen. Lanser is iemand, die de christelijke vakbeweging in het bloed heeft. Als het er om gaat de doelstellingen en het beleid van de beweging duidelijk te maken is hij op zijn best. In verga deringen in het land en voor de leden ziet hij kans met simpele woorden te vertellen wat hij wil en bedoelt. Wim Kok voorztiter van het N.V.V. zei m»: 'Lanser is iemand die in staat is zijn princiDes geloofwaardig over te brengen op anderen. Ik bewonder h^m als collega vooral daarom'. Schrijven... Wie hem zo te werk ziet gaan vraag* zich af. hoe het mogelijk is dat een mens zich, nagenoeg op z'n eentje, zo veel kan eigen maken, zoveel aan zelf studie kan doen dat hij. geholpen door 7ijn ..angebor^n intelligentie, een niveau bereikt dat weinigen op ge'ijke wijze hem daarn kionden vol gen. Wie daarover met Lanser spreekt merkt ook ineens een zwak plekje, ^oen hij nog bij de industriebond C.N.V. was heeft hij eens gezegd: 'het moet eigenlijk zo zijn, dat je van je bestuur en je collega's als voorzitter gelegenheid krijgt om te studeren en te lezen, maar vooral: om te schrijven. Dat is hard nodig en ik vind dat dat moet kun nen'. Wel. ik heb het gevoel dat de voorzit ter van het C.N.V. wenste dat hij wat meer gelegenheid kon vinden zijn ge dachten en ideeën op papier te zetten. Wie een dag of wat langer mee loopt in de beweging die beseft echter, dat de agenda van de verbondsvoorzitter nauwelijks toelaat dat hij zich terug trekt in de studeerkamer. Dat is jam mer. Want er zou ongetwijfeld stof tot nieuwe impulsen uitkomen. Voor wat dat betreft heeft het C.N.V. het een en ander aan Lanser te danken. Het C.N.V. is weer in 'beweging' geworden. Dat komt niet in de laatste plaats door haar voorzit ter. Door Jan Lanser. Laat ons het glas op hem heffen. En toch staat uw geld niet jarenlang geblokkeerd. U wilt uw geld zien groeien. U wilt de hoogste rente, maar u weet niet vooruit of u uw geld 2,3,4 of 5 )aar kunt missen. Koop dan nu een NMB Premie Spaar Biljet aan toonder. Bovenop de jaarlijkse 6% basisrente (rente-op-rente) komt een progressief oplopende spaarpremie over de hoofdsom. Een spaarpremie die opklimt van 2% na 2 jaar tot 20% na 5 jaar. Hoe langer u spaart, hoe hoger dus de premie. Voor f r.ooo.- krijgt u dan na 5 jaar f 1.538,23 cash uitbetaald. Dan bent u ruim 50% rijker geworden. Dat betekent hoge spaarwihst met behoud van financiële armslag. Want na de eerste 2 jaar heeft u jaarlijks de mogelijkheid uw Premie Spaar Biljet te laten uitbetalen (zie tabel). Wij betalen u terug spaar- termijn hoofdsom 6% basis rente premie U ontvangt 2 jaar 3 jaar 4 jaar 5 j»ar f1.123,60 f 1.191,02 f 1.262,48 f I.338J23 2%=f 20,- 5%=f 50.- 10%= f 100,- 20%= f 200,- f 1.143,60 f 1.241,02 f 1.362,48 11.538,23 Er zijn ook NMB Premie Spaar Biljetten van f 5.000,- Afgerond heeft u zo na 2 jaar een rente van 7%, na 3 jaar 7'/i%, na 4 jaar 8% en na 5 jaar zelfs 9%. Deze rentepercentages worden berekend op basis van rente op rente. HetNMB Premie Spaar Biljet aan toon der is ook voor niet-kliënten onmiddellijk aan de balie verkrijgbaar. Vraag folder en inlichtingen. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANOSBANK geeft loon naar sparen AMSTERDAM Niet alleen de 'echte' schatten uil de wrakken van de V.O.C.-schepen, kortgeleden door Engelse duikers bij de Scilly-eilanden boven water gebracht, die bij Mule van Waay te Amsterdam geveild werden, brachten opmerkelijke prijzen op, ook de bedragen, die neergeteld werden voor de zo (>p het oog minder waardevolle curiosa logen er niet om. Dat een prachtig, puntgaaf tinnen cannetje met V.O.C.-stempel, gieters- merk en Amsterdams wapen elfdui zend gulden opbracht was wel te ver wachten en vijfduizend gulden voor een gouden (burgemeesters) zegelring is ook niet zo exorbitant. Van een onzer verslaggevers HAARLEM De vorig jaar van Rui- goord naar Assen overgebrachte Joe goslavische zigeunerfamilie Hopic kan opnieuw geen onderdak vinden. Afge lopen zondag werden de Joegoslaven door een groep Nederlandse zigeuners uit hun caravans geslagen. De 22 leden van de familie Hopic zijn naar Amsterdam gevlucht. Release Haarlem de hulporganisatie die vorig jaar na een korte inzamelingsactie de cara vans aan de Joegoslaven gaven heeft zich opnieuw over het lot van de zigeuners ontfermd. Na de actie van vorig jaar stemde het ministerie van justitie toe, dat de Joe goslavische zigeueners een verblijft- vergunning van een half jaar zou krij gen. De staatssecretaris, mr. Glasstra van Loon, wilde hiermee een begin maken met een experiment, dat na moest gaan in hoeverre zigeuners in de maatschappij geïntersseerd kunnen worden. Hij verbond wel een aantal voorwaarden aan de vergunning: de mannen moesten aan het werk, en de kinderen moesten onderwijs ontvan gen. Het experiment leek volledig te slagen, en daarom verleende de staatsscretaris deze maand opnieuw een verblijfsvergunning voor een half jaar aan dc familie. Het experiment lijkt nu de mist in ta gaan door het optreden van een groep Nederlandse zigeuners, de familie W., die de Joegoslaven zondag op een hardhandige manier verjaagden. De familie W. woont ook op het woonwa genkamp Assen, waar de familie Ho pic onderdak had gevonden. Release Haarlem zoekt nu dag en nacht naar onderdak voor de Joegoslavische fami lie. Als motief voor het optreden van de Nederlandse zigeubers vermoedt Release 'jaloersheid op de manier, waarop de Nederlandse autoriteiten zich tegenover de Hopic's opstellen' DEN HAAG Zolang belastingfrau de een regelmatig verschijnsel is, kan niet worden gezegd, zoals minister Duisenberg van financiën, onlangs deed, dat het huidige belastingstelsel in overeenstemming is met het rechts gevoel van de Nederlandse samenle ving. Dit zei zaterdag prof. mr. L. Nouwen, oud-hoogleraar aan de Ka tholieke Universiteit te Nijmegen, tij dens een discussie over 'Fiscale mythologie' op de belastingconsulen tendag 1974 in Den Kaag. Prof. Nouwen wees op het grote on derscheid. dat in Nederland wordt ge maakt' tussen 'belasting ontgaan' en 'belastingontduiken'. Er is eigenlijk he lemaal niet zo'n groot verschil tussen belasting ontgaan en belasting ontdui ken, meent prof. Nouwen. 't Doen voor komen alsof daar zo'n groot onder scheid tussen bestaat, is een mythe. Prof. Nouwen pleitte voor een belas ting zonder moeite, pijn en ergernis', een belastingstructuur die simpel van structuur i*. en ontduiking onmogelijk maakt. Een dergelijke belasting zal pas mogelijk zijn indien de inkomens nivellering los wordt gemaakt van de fiscus. Verrassender waren de prijzen die bij voorbeeld voor loden musketkogels werden betaald voor een serie van 24 stuks niet minder dan 210 gulden en voor vier loden springkogels zelfs 110 gulden. Iets dergelijks deed zich voor bij een eigenlijk doodgewone wetsteen, die voor 110 gulden en bij een serpentijn- stenen vijzelstampel die voor 500 gul den wegging. Nog een paar prijzen: een driedelig tinnen olie- en azijnstel (ook weer met diverse Amsterdamse tinmerken) ƒ2600,-; een ander tinnen kan met klapdeksel 8800 gulden; tinnen scho tels en schalen van 2.700 gulden (om dat dit stuk iets beschadigd was) tot 4800 gulden. Voor een bolvormige groen glazen fles, prachtig geïriseerd, werd 1600 gulden betaald, maar dat was waar schijnlijk ook vanwege de nieuwsgie righeid naar de wijn waarmee deze fles (nog) gevuld was, want een ande re fles, zeker zo fraai, waarvan de in houd alleen maar aangeduid werd als 'vloeistof', veranderde voor 1350 gul den van eigenaar, 's Middags werd er nog een grote collectie munten ge veild. AMSTERDAM Buitenlandse arbei ders kunnen door hun pensionhou ders niet langer zomaar op straat ge zet worden. Ook hoeven ze niet meer genoegen te nemen met een onvrijwil lige verplaatsing in het pension of met een, naar hun mening, veel te hoge pensionprijs. Ze kunnen nu, net als alle andere huurders en onder huurders, een beroep doen op de huurwet. De Hoge Raad heeft onlangs beslist dat de bepalingen van de huurwet ook van toepassing zijn op de over eenkomsten. die bestaan tussen de houders van gastarbeiderspensions met hun buitenlandse bewoners. Het is nu niet meer mogelijk, dat pension houders zonder steekhoudende rede nen buitenlanders van de ene op de andere dag met hun bezittingen op straat zetten, binnen het pension bet woners ongevraagd kunnen verplaat sen of bezoekers de toegang tot het pension ontzeggen. De uitspraak van de Hoge Raad biedt de buitenlandse werknemers de moge lijkheid tegen deze vormen van wille keur in verzet te komen door een. be roep te doen op de huuradviescom missie of op het kantongerecht. Nu de huurwet van toepassing 13 ge worden op de pensions, kan er ook een eind gemaakt worden aan onrede lijk hoge huren voor een minimum aan wooncomfort. Ook hierin kan men een beroep op de huuradviescom missie doen. Door deze uitspraak van de Hoge Raad is er, volgens de verschillende instellingen, die zich in ons land be zighouden met de belangen van de buitenlandse arbeiders, voor een be langrijk deel een eind gekomen aan de rechteloosheid van de gastarbei ders op het gebied van de huisves ting. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Tweede Kamer zal zicb de twee resterende vergaderdagen deze week voornamelijk bezighouden met verschil lende onderdelen van het buitenlands beleid en de middenstands- problematiek. Minister Van der Stoel zal aan de vast kamercommissie voor buitenland se zaken verslag doen van zijn toch wel teleurstellende reis naar de Sow- jet-Unie. Teleurstellend omdat de Sowjet-Unie nog eens heel duidelijk heeft gemaakt niet van plan te zijn een verzachting aan te brengen in haar standpunt over menselijke con tacten tussen volkeren van West en Oost-Europa. De internationale politiek komt ook aan de orde bij de goedkeuring, mor gen, van de zogenaamde non-prolifera- tie-verdragen door de Kamer, de ver dragen tegen verspreiding van atoom wapens. De bedoeling van deze ver dragen is het aantal larden dat zelf over atoomwapens beschikt en ze pro duceert zo veel mogelijk te beperken. Nederland heeft dit verdrag in 1968 al ondertekend, maar de uitwerking van de controlemaatregelen duren nog zo lang dat het parlement eerst nu zijn goedkeuring aan deze daad kan hechten. Deze goedkeuring, waarmee de verdragen eerst werkelijke rechts kracht krijgen, zullen overigens in de Kamer geen problemen geven. Morgenochtend begint de Kamer met dc boycot tegen Rhodesië, die zoals bekend, nogal eëns ontdoken wordt door Nederlandse bedrijven. Onlangs is bekend geworden dat zelfs de KLM zich hieraan schuldig heeft gemaakt, reden voor het PvdA-Kamerlid Ter Beek om in mondelinge vragen op be straffing van dit bedrijf aan te drin gen. Binnenkort worden ook de resul taten verwacht van een commissie die onder leiding van staatssecretaris Kooijmans (buitenlandse zaken) heeft bekeken hoe de controle op de boycot kan worden uitgebreid. Ook de nood zakelijke wettelijke maatregelen om controle effectief te maken zullen daarbij nog aan de orde komen, want volgens de Anti-Apartheidsbeweging Nederland deugt er weinig van de huidige bepalingen op dit gebied. Morgen zal de Kamer zich ook bezig houden met de problemen van de middenstand. De fractieleider van de CHU, dr. Kruisinga, heeft hierover een interpellatie aangevraagd die met name bij de ARP in het verkeerde keelgat is geschoten. Het AR-Kamer- lid Roolvink had namelijk al op iets langere termijn een interpellatie over dit onderwerp geclaimd. Vandaag handelt de Kamer een aantal interne zaken af, waarbij over de mo- tie-Drees tegen het parkeren op het Binnenhof moet worden gestemd. Al lang wordt er gedacht over de moge lijkheden het blik van het Binnenhof te verwijderen, maar over de vraag, waar die auto's dan naar toe moeten, is men het nog steeds niet eens. Er zijn plannen geopperd voor parkeerge legenheid bij het nieuwe centraal sta tion of de aanleg van een parkeerga rage onder de Hofvijver, maar deze verkeren nog in een beginstadium.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 11