Nieuwe Leidse Cburamit E 3 b— Men® nemeSf Gromiko zweeg over dissident Feestend Lissabon juicht Soares toe Zuidvruchten Ajax lijdt nu dubbel verlies Koningin morgen 65 In deze krant GRANDIOZE MEUBELSHOW v. d. Velde 'mwrnmmwm Oud-minister Mitchell vrijgesproken Balling noemt Spinola een 'groot man' Zachter Geen krant op Koninginnedag Een zware opgave Zogezegd .,._A->iDAG 29 APRIL 1974 „Stantvastich is ghebleven CHRISTEL1JKDAGBLADV00R LEIDEN EN OMGEVING mijn h.rt in t.ghen,Po.ir teenstraat 37 Postbus 7H Telefoon S1441 Abonnement j 11.5(1 per maand, per kwartaal 14.5(1 Gironr. 2(11)274 t nv. II V. De Christelijke Pers, Amsterdam AM. Uezmi>inK vanaf 0830 uur LEIDEN'. Zoetcrwoudscweg 23. tel. 33711. 372. telefoon 1441. WASSENAAR, v. Zuylen van Nljeveltstraat "Koninginnedag^ van lO.QQ—17.00 uur verder geopend maand4(j_t/.m zaterdag 9.00 .18 00 uur vrijdags 9.00 ?'l 00 uur Gelegen aan de weg Waalwijk-Tilburg, tel. 04160 - 36942 mógen we een mascotte heb- ken GIRO: PLAATS: Retaalt per maand/kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: IK ONTVANG-GRAAG: Allijd paraatmap briefpa pier en pen). Gezellige rookverdrijver. Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij. Schrijf op de envelop: De Chr. Pers, antwoordnummer 2792 A'dam. Wenst abonnement op: TROUW DE ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRT NIEUWE LEIDSE CUT. DORDTS DAGBLAD (aankruisen a.u.b.) 200 gram boter-200 gram suiker - 1 pak'ie vanillesuiker - 5 eieren - 75 gram pure chocolade - 200 gram bloem 100 gram maizena-3/4 pakje bakpoeder - 6 eetlepels sterke koffie -100 gram fijn gehakte wal noten of hazelnoten Notencake. Zachtgeroerde boter vermengen met suiker, vanillesuiker, dooiers en geraspte chocolade. Bloem ze ven met maizena en bakpoeder, koffie erdoor en bij de. boter voe gen. Tot glad beslag roeren en de noten toevoegen, stijfgeklopte eiwitten erdoor scheppen. In beboterde vorm gieten en de cake in ca. 40 minuten gaarbak- ken bij ca. 180° (voorverwarmde oven). Smulpapen kunnen een boekje met de nieuwste Zuidvruchten recepten aanvragen bij antwoord nummer 3212, Amsterdam (geen postzegel nodig). *h Gedroogde Y- NEW YORK (AP, Reuter. UPI) De Amerikaanse oud-minister van Justitie Mitchell is door een federale jury vrijgesproken. Hij werd beschuldigd van samenzwe ring, meineed en het belemmeren v4ii de rechtspleging. Ook Mit chells oud-collega Stans van han del; werd door de jury -onschul dig bevonden. De jury kwam tot naar uitspraak op de derde dag van de beraadslagingen na 26 uur vergaderen. Mitchell en Stans waren de eer ste oud-ministers die zich sinds een halve eeuw voor een recht bank hebben moeten verantwoor den Volgens de aanklacht hadden zij de financier Robert' Vesco hulp beloofd bij een on derzoek dat de commissie voor de effectenhandel tegen hem had in gesteld. In ruil daarvoor zou Ves co 200.000 dollar hebben bijge dragen aan het fonds voor de herverkiezing van president Nixon. Mitchell reageerde op de uit spraak met de woorden: 'Onnodig te zeggen dat ik dit verwachtte'. Aanklager Wing zei echter zich 'beroerd' te voelen na de beslis sing van de jury. Hij betreurde het dat Vesco niet op de zitting aanwezig was. (De multi-miljo- nalr hrvindt zich al sinds een Jaar op de Bahama's). Volgens Wlng zou de uitspraak er anders nlt hebben gezien als de jury ook Vesco had verhoord. Overigens verwacht Wlng niet dat de beslis sing van de jury van invloed zal zijn op 'Watergate'. 'Dat is een totaal andere zaak'. Van der Stoel: Russen reageerden niet op studie-aanbod voor Boekowski Van de sportvelden NIEUWE ABONNEE NAAM: STRAAT: LISSABON (Reuter, AP, UPI) Een geestdriftige menigte van vele dui zenden mensen heeft gisteren op de vierde dag na de geslaagde staatsgreep in Portugal de eerste in ballingschap geleefd hebbende politieke leider in Lissabon binnengehaald. Het welkom voor de 49-jarige so cialistische leider Mario Soares werd door een groot deel van de menigte aangegrepen om opnieuw te demonstreren tegen de thans ontbonden geheime politie. 'Dood aan de politieke politie' werd er geroepen door de duizenden die Soares op het Lissabonse station ver welkomden. De menigte drong op om hem te zien en het kwam tot chaoti sche taferelen. Zo werd een deur van het station ingedrukt, fotografen za gen hoe de objectieven van hun came ra's werden gerukt en Soares zelf ont snapte aan het gewr el met' een man chetknoop minder en zijn das hele maal scheefgetrokken. Militairen haakten de armen in elkaar en vormden een kring om Soares te Hogere omzet en winst bij Van Nelle ROTTERDAM Van Nelle heeft in 1973 een omzet bereikt van ƒ559,6 miljoen, een stijging van 12 procent ten opzichte van 1972. De winst steeg met 27 procent tot bijna 10 miljoen. beschermen. Deze begaf zich naar een balkon op de tweede verdieping van het station, kreeg een megafoon aan gereikt en riep de menigte toe: 'Het leger heeft het volk vrijheid van me ningsuiting gegeven. Nu moet het karwei door de aroeiders worden vol tooid. Het is geen tijd voor twee dracht. Zij die democratie willen, moe ten de rijen sluiten. Ik ben nog opti mistischer dan ik al was' Tijdens een rumoerige persconferen tie prees Soares de leider van de mili taire junta, generaal Antonio de Spi nola, als een 'groot man'. Hij vertelde dat de 64-jarige generaal hem zijn (Spinula's) boek had gestuurd over het beëindigen van de koloniale oorlo gen. Het boek was voorzien van een persoonlijke opdracht. Soares zei dat de socialistische partij zich kan vere nigen met het programma van de jun ta, zoals dat enkele dagen geleden is bekend gemaakt. Hij sprak zich echter uit voor onafhankelijkheid van de ko lonies. op de kortst mogelijke termijn. Later op de dag ontmoetten Soares en Spinola elkaar. De .generaal was dui delijk ontroerd en er kwamen tranen in lijn ogen, toen hij de banneling de hand drukte. Na afloop verklaarde So ares. geen persoonlijke politieke ambi ties te koesteren, 'maar wel voor de socialistische partij. Soares zei niet te weten of hij zitting zal nemen in de voorlopige regering, die binnen drie weken moet worden gevormd. Hij zal eerst overleg plegen met de leiders van de socialistische partij in Portu gal. Op een persconferentie had Spinola zaterdag de pers verzocht, zelfbeheer sing te tonen en de lezers niet tot be togingen op te wekken. Hij bedankte de journalisten voor de wijze, waarop over de staatsgreep werd geschreven. De generaal zei: 'Natuurlijk zijn de mensen blij, maar we moeten niet vergeten dat het volk politiek onmon dig is gehouden en bijna een halve eeuw niet van zijn vrijheden gebruik heeft kuhnen maken. Het is dus van het grootste belang dat iedereen kalm blijft'. De Portugese bisschoppen hebben in een gezamenlijke verklaring, die in de Zie verder pag. 7, kolom 7 Buitenland Lachen met André van Duin 6 Binnenland Grootste kunstroof7 Kerk Ds. Handojo in Nederland 2 Kunst Kitsch in Eindhoven 6 Lezers schrijven 2 Familieberichten 16 Commentaar 7 SCHIPHOL De Russische autoriteiten hebben op geen enkele wijze gereageerd op hetgeen minister Van der Stoel heeft gezegd over de Russische dissident Wladimir Boekowski. De Nederlandse minister van buiten landse zaken heeft bij zijn laatste ont moeting met Gromiko tijdens een informele lunch de aandacht van de Sowjet-miriister gevraagd voor het aanbod van de Leidse universiteit ten gunste van Boekowski. Gromiko ont hield zich welbewust van enige reac tie op dit aanbod, dat inhoudt de tot twaalf jaar gevangenisstraf veroor deelde schrijver-student in de gelegen heid te stellen in Nederland zijn stu die te voltooien en een medische be handeling te ondergaan. Minister Van der Stoel deed deze me dedelingen bij terugkeer in Nederland van zijn reis door de Sowjet-Unie. De minister heeft de kwestie Boe kowski tijdens de officiële gesprekken niet aangeroerd, omdat dat ongetwij feld geleid zou hebben tot een uiterst scherpe Russische reactie, waarmee het belang van de schrijver zelf, en de dissidenten in het algemeen, zeker niet gediend zou zijn. De officiële gesprekken zijn overigens al bijzonder hard geweest. De tegen stellingen tussen de Nederlandse en Russische tandpunten inzake de Con ferentie over de Europee Veiligheid en samenwerking en de onderhande lingen over wederzijdse en evenwich tige troepenvermindering in Europa blijven bestaan. Minister Van der Stoel wilde gisteravond op Schiphol dan ook niet met zoveel woorden zeg gen. dat zijn ezoel aan Rusland heeft geleid tot versteviging van de betrekkingen tussen Nederland en de Sowjet-Unie. In het slotcommunikué staat, dat mi nister Gromiko een uitnodiging van minister Van der Stoel voor een offi cieel bezoek aan Nederland met vol doening heeft aanvaard. Het tijdstip van het bezoek zal nader worden overeengekomen. In gezaghebbende kringen in de Russische hoofdstad is wel vernomen, dat het bezoek binnen een jaar zal worden gebracht. Van Russische zijde wordt er de nadruk op gelegd, dat het acht jaar heeft ge duurd voordat minister Gromiko in 1972 het bezoek beantwoordde, dat minister Luns in 1964 aan Moskou heeft gebracht Wolkenvelden, ook opklaringen en hier en daar een bui. In de ochtenduren plaatselijk mist. Maxima overdag in de kustpro vincies 12 en in het binnenland rond 17 graden. In het algemeen weinig wind. MORGEN EN OVERMORGEN: plaatselijk regen of een bui, maar ook nu en dan zon. Iets hogere temperaturen. Morgen zon op: 05.13 onder: 20.02 maan op: 13.09 onder: 02.26 Duizenden Portugezen hebben giste ren vele uren gewacht op do aan komst van Mario Soares (rechts), de secretaris-generaal van de socialisti sche partij in Portugal, die vier Jaar geleden werd verbannen. Soares arri veerde per trein op het LIssabonse Santé Apolonla station uit Madrid. Eind vorige week was hij daar al per vliegtuig aangekomen uit Parijs, waar hij zijn ballingschap doorbracht. De vreugde van het weerzien was groot. Van onze sportredactie AMSTERDAM In de nationale voetbalcompetitie gaan Feyen- oord en FC Twente, door over winningen op respectievelijk SEC (0—2) en NAC (5—2), met een gelijk puntenaantal (54) de voorlaatste speeldag tegemoet. Feyenoord heeft echter een beter doelsaldo. FeyenoordFC Twen te, de zondag te spelen topper- van-het-Jaar, ls nu reeds volledig uitverkocht. Afgelopen zaterdag stonden duizenden mensen In al le vroegte ln de rij om een kaart je te bemachtigen Sommige adressen waren in record-tijd uit verkocht. Ajjix verraste Intussen opnieuw In negatieve zin. Het verloor met 2I bij Telstar en zag bovendien hulpeloos toe, hoe Jan Mulder (zie foto) opnieuw een ernstige knieblessure opliep. Mulder Is waarschijnlijk voor de rest van het seizoen uitgeschakeld. Rinus Michels, de supervisor van Oran je heeft de groep van 40 spelers bekend gemaakt waaruit te zijner tijd de 22 spelers voor het we reldkampioenschap zullen worden gekozen. Onder ln de eredivisie verraste Roda JC door een 52 overwin ning op FC Utrecht, die nogal wat stof heeft doen opwaaien. Voor nader gedetailleerd sport nieuws: zie ouze sportpagina's. Omdat de PTT op Koninginnedag geen postbestelling uitvoert, zal onze krant morgen niet verschijnen. Onze kantoren zullen die dag gesloten zijn. Voor het opgeven van familie berichten is er op de avond van Koninginnedag een speciale telefoondienst op onze adverten tie-afdeling en wel v.an 17 tot 20 uur (telefoonnummer 020 - 220383). Vandaag is het telefonisch op geven van advertenties na 17 uur NIET mogelijk. DIRECTIE (ADVERTENTIE) Morgen zijn wij er niet. Zonder de steun van uw ochtendblad zult u zich op de feesterreinen staande moeten houden. Kunt. u eens merken hoe moeilijk dat is. Wij hopen u woensdag terug te zien. Abonneer eens iemand. Desnoods uzelf. Morgen wordt koningin Juliana 65 jaar. Verwacht wordt dat alle leden van de koninklijke familie aanwezig zullen ziju als morgen ochtend in de tuin van paleis Soestdijk het bloemendefilé gehouden wordt. Brabantse vendelzwaaiers zullen daarbij een centrale rol spe len, Leidse studentenverenigingen zullen het défilé openen. Als het weer goed is zal de Koningin n£ het défilé nog een rijtoer door de omgeving van het paleis maken. Ik ben nog optimistischer dan ik al was. Mario Soares, de Portugese so cialistische oppositieleider bij zijn terugkeer in Lissabon. CALLANTSOOG Naar schatting tien tot vijftien hectare van het na tuurreservaat 'Het zwanenwater' is za terdagavond door brand verwoest. Het natuurreservaat werd twee jaar gele den door de vereniging tot behoud van natuurmonumenten met steun van het Rijk en de provincie aange kocht, vooruitlopend op bijdragen die vele Nederlanders daarna gaven. (ADVERTENTIE)

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1