orster: gevolgen unnen ernstig ;ijn voor Z-Afrika Uw bank is op Koninginnedag gesloten. Tindemans heeft geen speelruimte Egypte krijgt geen cent meer van Libië Bevolking vanbevrijd Lissabon danste in de straten Abortuswetgeving in Bonn een stap verder Kardinaal sterft na zwaar verhoor Mislukte aanslag op premier van Cambodja Ethiopië verbant hoofd van politie Socialisten in België blijven buiten kabinet door Jaap den Boef bUAV/KAVARTET ZATERDAG 27 APRIL 1974 BUITENLAND T7/K9 (UPI) Zij dansten in de straten, claxonneerden, kochten champagne voor de opstandige soldaten.JVIaar soms ook betaalden de mensen van Lissabon die de omverwerping van het dictatoriale regime vierden, hun uitbundigheid met hun bloed of hun leven. Getuigen zeiden dat vijf van hen door de veiligheidspolitie werden neergeschoten toen zij langs haar hoofdkwartier liepen, roepend 'Victorie, victorie weg met het fascisme'. Verscheidene anderen werden neer gemaaid toen zij vanaf de tanks waarop zij geklommen waren, de politie uitjouwden die door de ramen van een politiebureau naar de tanks van de opstandelingen gluurden. Voor de overgrote meerderheid van de duizenden die in de straten van de hoofdstad uiting gaven aan him vreugde, was het roepen, drinken en lachen geblazen. Men droeg manden met eten en flessen aan voor de rebellerende soldaten. Men ging met de pet rond om champagne of rode wijn voor hen te kopen. 'Ik heb nog nooit van mijn leven zoveel geluk gezien', zei een jong bureausecretaris die een demonstratie van een paar duizend mensen gadesloeg. Drijfnat van een gestadige regenval wuifde de menigte met Portugese vlaggen en leuzen met opschriften als 'Weg met Caetano' en 'Lang leve de 25e april'. Velen maakten het churchilliaanse V-teken. Een groepje enthousiaste jongeren kreeg kritisch commentaar van oudere voorbijgangers. Kenmerkender was echter wat Opluchting onder de militairen, die de zwaarste lasten van Portugals koloniale oorlogen moesten dragen en volgens De Spinola moesten boeten voor de fouten van hun voorouders. student Fernando Correira te zeggen had: 'Het is nog te vroeg om te zeggen wat de militaire junta voor ons in petto heeft, maar wat het ook is, het zal beter gaan. Het zou niet slechter kunnen zijn dan het was'. Een collega, Jao Pinheiro, zei: 'De mensen zijn met de soldaten. Alles zal beter gaan. De nieuwe regering zal een oplossing vinden voor de conflicten in Afrika'. Voor de meeste Portugezen was het de eerste keer dat zij ongecensureerde kranten konden lezen en ongecensureerde uitzendingen van radio en televisie konden volgen. De kranten hadden een kader op de voorpagina waarin stond dat zij konden verschijnen zonder censuur vooraf. Het dagblad Republica drukte berichten af die uit recente uitgaven door de censor waren geschrapt. Ook publiceerde het een vraaggesprek met generaal Antonio de Spinola dat twee jaar geleden gegeven was op voorwaarde dat het in zijn geheel of helemaal niet zou worden afgedrukt Dat was de reden waarom het zolang was achtergehouden. De wijsheid van het regeringsbeleid in Afrika in het geding brengend zei Spinola: 'Is dit (de Afrikaanse oorlog) een eerlijke prijs die Portugese jongens moeten betalen voor de fouten van hun voorouders?' MANNES BURG, LISSABON (UPI, AP, Reuter) Terwijl de gouverneurs van Portugals over- ese provincies van liun functies ontheven werden, zei premier Vorster vrijdag toen hij met zijn ibinet in beraad ging dat de gevolgen van de gebeurtenissen in Portugal 'inderdaad zeer ernstig kun- sn zijn voor Zuid Afrika.' it geen van de Portugese kolonieën jn <tot dusverre onlusten gemeld, el waren er dn de steden Lourenco arques en Beiira mensenmenigten op been, die de mogelijkheid bespra- >n dat Mozambique zich naar het orbeeid van Rhodesië onafhankelijk u 'verklaren als het moederland con- ssies zou doen aan de bevrijddngsbe- egiingen. j woners die ervan uitgaan dat zij Ah blijvend dn Mozambique hebben &estigd en zo zijn er tweehoniderd- clzend in dit gebiedsdeel gaven e^ter de hoop te kennen dat 'Lissa bt ons niet dn de steek zal daten.' De injalliingschap dn Parijs levendie soci- aliisühe leider Semhor Soares zeli dat ietre machtsgreep van blanken dn Pougals kolonieën zou leidien tot een Afkaans 'Vietnam' met de ernstigste geilgen voor de wereldvrede. Ovtzijn bedoelingen anet de overzee se ^bieden heeft generaal Spinola tot nu "e 3 dingen gezegd. Hij erkent dat de ^lossing van de oorlogen een poli* tó en geen militaire kan zijn. Hij hetf gezegd de voorwaarden in Por- tua te willen scheppen voor een opmartige discussie over de overzee- seproblemen van Portugal en hij wil wijden aan 'een Afrikaanse poli tic die tot vrede zal leiden.' Maar digevraagd verklaarde Spinola op het ojnblik geen plannen te hebben om Ircontaot te treden met de guerilla- sSjders. Imperialist L leiders van de Angolese bevrij- digsbeweging MPLA Aghostino Neto e Lucio Lara, hebben beiden ven kard van de machtsovername, van de ee imperialist door de andere' niet vel te verwachten en de strijd te zul- Iq opvoeren, maar beiden zeiden be- rid te zijn tot een dialoog met Por- 3;al, al zien ze niets dn de voorge- Lde federatie als het basisprincipe vu volledige onafhankelijkheid ge- wtLd wordt aangedaan. En Holden Ro berto, leider van de uit Zaire opere rende FLNA, zei dat elk contact met het nieuwe regime in de context zou moeten staan van totale onafhanke lijkheid van Angola. Een eenzijdige uitroeping van de onafhankelijkheid van de blanken zou falen bij gebrek aan steun van Portugal en Zuld-Afri- ka en tot uitroeiing leiden. 'Maar blanken die willen meewerken aan de ontwikkeling van Angola zijn welkom en hun veiligheid zou worden gewaar borgd', aldus Roberto. In een uitzen ding voor de Portugese troepen in Guinee Bissau heeft de woordvoerder van de Afrikaanse onafhankelijkheids- partij de leiders van de staatsgreep gefeliciteerd met de afwerping van het juk waardoor ze de gelegenheid krijgen "een eind te maken aan de tragedie in onze landen veroorzaakt door Portugals zonen/ Een onafhan kelijk Guinee Bissao wil in de toe komst best goede relaties met Lissa bon blijven onderhouden, zo werd te verstaan gegeven, maar vooriopig zou de strijd in hevigheid worden opge voerd. Rhodesië Premier Ian Smith van Rhodesië ge looft dat zijn land evenals Sn het ver leden goede betrekkingen zal kunnen onderhouden met Portugal en zijn Af rikaanse gebieden. 'Het is niet het be leid van Rhodesië om zich te mengen in binnenlandse zaken van andere lan den en daarom is de politieke veran dering in Lissabon in feite een zaak van de Portugezen.' Regeringskringen - zeggen echter dat de ontwikkelingen met zorg worden bestudeerd. 'Uiteindelijk is Mozambi que onze voornaamste uitgang naar de zee. Bovendien zullen we voor proble men komen te staan wanneer we een grens moeten verdedigen die driemaal zo lang is als nu/ Rhodesië levert nu strijd met guerril lero's in het Noordoosten en westelij ke Zambesi-geHed, maar een militaire terugtocht van de Portugezen uit Mo zambique zou Rhodesië noodzake» meer troepen te sturen naar de vele honderden kilometers lange grens in het zuidoosten. Daardoor zou Rhodesië nog verder afhankelijk worden van militaire hulp uit Zuid-Afrika. 'Wanneer de staatsgreep In Portugal werkelijk is gelukt is het een van de allerbelangrijkste ontwikkelingen van dit jaar'. Dit heeft minister Pronk van ontwikkelingssamenwerking vrij dagmorgen op Schiphol verklaard na zijn aankomst uit New York. De Ne derlandse minister heeft daar een ge deelte van de grondstoffenconferentie van de Verenigde Naties bijgewoond. 'Op de conferentie was heel duidelijk sprake van een gevoel van opluch ting', zo zei de heer Pronk. BONN (AP, Reuter, DPA, UPI) De Westduitse Bondsdag heeft giste ren met 247 tegen 233 stemmen bij 9 onthoudingen het wetsontwerp aan vaard, waarin abortus in de eerste drie maanden van de zwangerschap wordt toegestaan. De uitslag volgde niet de zetelverdeling tussen regeringspartij en en de oppositie. Niet minder dan 24 sociaal-democraten zouden tegenge stemd of zich van stemming onthou den hebben. Het ontwerp gaat nu naar de Bondsraad, die het op 18 mei in behandeling neemt. Verwerpt deze raad, waarin de oppositie de meerder heid heeft, het ontwerp, dan moet kanselier Brandt in de Bondsdag in derde lezing een absolute meerder heid van 249 vinden, wil het veto van de Bondsraad ongedaan gemaakt kun nen worden. Uitslag Zuid-Afrika JOHANNESBURG (Reuter) Bij de parlementsverkiezingen in Zuid-Afrika behaalde de Nationale partij 122, de Verenigde partij 41 en de Progressie ve partij 6 zetels. De Nationale partij won 3 zetels, de Progressieve partij 5. CAIRO (UPI, Reuter, iAP) De regering vau Libië heeft beslo ten, Egypte niet langer financiële liulp te verstrekken volgens de regeling, die na de juni-oorlog van 1967 door de Arabische landen werd getroffen. Deze stap, gemeld door het Egyptisch dagblad Al Akhbar, zou verband hou den met de bedekte beschuldigingen van Egyptische zijde, dat Li bië de hand heeft gehad in het op het laatste ogenblik verijdelde complot om president Anwar Sadat van Egyp te ten val te brengen. De autoriteiten in Cairo werden van de samenzwering op de hoogte gebracht door een van de ingewijden in het complot, die zich had bedacht. De meeste aanvallers op de militaire academie was verteld dat zij naar een godsdienstige bijeenkomst zouden gaan, toen zij in de nacht van 17 op 18 april bijeengeroepen werden. Er zijn vele tientallen arrestaties ver richt. De volledige bekentenis van een van de belangrijkste leden van de ge heime organisatie die achter de coup zat, zal worden gepubliceerd. Een da tum voor een proces is nog niet vast gesteld. Uit Washington wordt gemeld dat de Amerikaanse minister van buitenland se zaken Henry Kissinger twijfelt, of zijn bemiddelingspogingen van vol gende week zullen leiden tot een troe penscheidingsakkoord tussen Israël en Syrië. Hij zal enkele malen van Cairo naar Israël en Syrië vliegen in een ui terste poging om eenzelfde regeling uit te werken als die langs het Suez- kanaal werd bereikt. De strijd aan het Syrische front duurde oo': gisteren in alle hevigheid voort. Jitzak Rabin, die een nieuw Israëlisch kabinet moet vormen, zal proberen een regeringsploeg bij elkaar te krij gen, die bereid is territoriale compro missen te sluiten. Verwacht wordt dat Israël zich tegenover Kissinger niet afwijzend zal opstellen tegenover te ruggave van Arabisch gebied in ruil voor een vredesakkoord. Wel vreest men in Tel Aviv, dat Kissinger van plan is, ten koste van Israël de Ame rikaanse invloed in de Arabische lan den te versterken. (ADVERTENTIE) Wij willen graag voorkomen banken op dinsdag 30 april dat u tevergeefs bij ons aanklopt. (Koninginnedag) gesloten zij n Daarom berinneren wij u er aan dat de kantoren van alle De gezamenlijke banken ROME De plotselinge dood van de Tsjechische kardinaal Trochta van Li- tomerice is volgens de Tsjechoslo- waakse aalmoezenier Josef Novotny in Wenen het directe gevolg van bruut optreden van de provinciale secretaris voor kerkelijke zaken in Noord-Bohe- men, DlabaL Novotny werkt onder de Tsjechoslo- waakse gemeenschap in Wenen. Vol gens hem nodigde Diabal de kardinaal uit voor een gesprek op 5 april. Het gesprek duurde zes uur en nam de vorm aan van een scherp Verhoor, dat de kardinaal sterk aangreep. De vol gende dag overleed de kardinaal aan een hersenbloeding. Diabal dwong de kardinaal tot het verhoor, hoewel hij wist dat deze pas drie oogoperaties had ondergaan en dat de behandelende artsen hem vol komen rust hadden voorgeschreven en hadden gewaarschuwd voor elke op winding. x Novotny schrijft deze gegevens in een brief aan de secteratis-generaal van de Verenigde Naties, Kurt Waldheim en voegt aan zijn brief het verzoek toe dat de VN-secretaris zijn invloed aan- wendt teneinde de Tsjechoslowaakse autoriteiten er toe te brengen de rechten van de mens te eerbiedigen. PHNOM PENH (AP) Premier Long Boret van Cambodja is gisteren aan de dood ontsnapt tijdens een aam slag die op zijn loven werd gepleegd toen hij een huwelijksreceptie biji woonde in het centrum van Phnom Penh. Onbekenden wierpen een hand granaat tussen de gasten op de recejn tie. Tenminste negen personen wer den gedood en 14 gewond, maar de premier bleef ongedeerd, aldus de po litie. ADDIS ABEBA (UPI) De regering van Ethiopië heeft het hoofd van de politie, luitenant-generaal Vilma Sji- besji, van zijn functie ontheven en hem benoemd tot gouverneur van de zuidelijke provincie Bale, wat neer komt op verbanning. De overheid hoopt ermee te bereiken dat er een einde komt aan de onrust in het poli tiekorps. Ook is er een nieuwe com mandant van de Nationale Garde be noemd. ROME (UPI) Het wereldvoedsel programma (WFP) heeft gisteren meegedeeld dat het onmiddellijk han delend zal optreden ingevolge een VN-resolutie om voedsel te verstrek ken aan bevrijdingsbewegingen in ko loniale gebieden van Afrika. Het be stuursorgaan van het programma be sloot hulp te verlenen via de Organi satie voor Afrikaanse Eenheid. Het feit dat België een minder- heidkabinet heeft gekregen bestaande uit christen-democra tische en liberale ministers kan een aanwijzing zijn dat onze Zuiderburen binnen afzienbare tijd opnieuw zal worden ge vraagdvervroegd naar de stem bus te gaan. Want het kabinet dat de christen-de mocraat Leo Tindemans heeft ge vormd, kan slechts beschikken over 102 van de 212 zetels in de kamer van volksvertegenwoordigers (in de Se naat heeft het wel een meerderheid), aangenomen dat alle afgevaardigden van de tot de coalitie toegetreden par tijen bet beleid van Tindemans steu nen. Dit aantal zetels is veel te gering om te mogen verwachten dat het nieuwe kabinet een lang leven zal zijn beschoren. Mogelijk wordt het al bij de eerste stemming (over een ver trouwensvotum) ten val gebracht. De socialistische partij (BSP) heeft laten weten, dat zij in de oppositie- banken een harde lijn tegenover Tin demans zal volgen. Het ziet er dan ook naar uit dat mocht het door de CVP en de PW gesteunde kabinet geen reden van bestaan hebben de socialisten onder de huidige verhou dingen in het parlement zullen blijven weigeren, met christen-demo craten en/of liberalen samen te wer ken. Tindemans kan dan alleen maar de lopende zaken zo goed mogelijk be hartigen en zijn beleidslijnen verder uitstippelen om daarmee weer het verkiezingspad op te gaan. Het valt te betreuren dat de BSP zich na haar nederlaag bij de verkiezingen van 10 maart niet bereid of in staat heeft geacht, medewerking te verle nen aan de vorming van een kabinet van christen-democraten en sociaal-der mocraten. Zo'n kabinet zou toch een belangrijke meerderheid hebben ge had in het parlement Met 71 zetels van de CVP en 59 van de BSP zou het niet minder dan 130 van de 212 zetels in de Kamer van volksvertegen woordigers achter zich hebben gewe ten. De BSP heeft zich blijkbaar voorgeno men, voort te gaan op de weg welke zij vóór de maart-verkiezingen heeft Ingeslagen. Zij streeft naar herleving van de klassenstrijd in een poging, op die wijze de taalbarrière die Vlamin gen en Walen ook politiek verdeeld houdt, te slechten. De teleurstellende ervaringen van maart blijken de soci alistische leiders niet tot andere ge dachten te hebben gebracht De socialisten verwachten klaarblijke lijk als het kabinet-Tindemans van de Kamer het voordeel van de twijfel krijgt in de komende maanden in de oppositiebanken voldoende gele genheid te krijgen om de Belgen dui delijk te maken, waarom zij naar een herleving van de klassenstrijd stre ven. Zij gaan er vermoedelijk van uit dat de christen-democraten en libera len als regeringspartijen bij nieuwe vervroegde verkiezingen de stemmen van ontevreden kiezers zullen verlie zen en dat meer begrip voor haar ei gen ideeën betreffende ingrijpende structurele maatschappelijke hervor mingen eveneens tot een belangrijke verbetering van de positie van de BSP zal leiden. Breuk Als de socialisten in hun opzet zou den slagen, zou het nog moeilijker worden, zonder nun medewerking het land te regeren. Zo ver is het echter nog niet. België moet nu eerst af wachten of de Vlaamse en Waalse 'taaipartijen' door hun steun in de Kamer Tindemans in staat zullen stel len zijn plannen te verwezenlijken. Intussen kan men zich slechts afvra gen op welke formele gronden de BSP samenwerking met de CVP van de hand heeft gewezen. Zij heeft de besprekingen met Tindemans nl. afge broken met de beschuldiging dat bij de formatiegesprekken getracht is, de socialisten 'op te sluiten binnen de politieke knelpunten', te weten de ge westvorming, het industriebeleid, het onderwijs en de ethische problemen (zoals de abortuswetgeving). Tindemans heeft op deze beschuldi ging gereageerd met de verklaring, niets te begrijpen van het gedrag van de BSP. 'We waren op een aantal punten een akkoord genaderd. De breuk kwam voor mij dan ook plotse ling. Ik begreep niet, waarom'. Hij herinnerde er aan dat hij al geruime tijd geleden had gewezen op de nood zaak, een hechte regering te vormen die voorrang zou geven aan de econo mische en sociale problemen. 'Daarom houdt deze beschuldiging van socialis tische zijde geen steek', aldus Tinde mans. Deze is nu aangewezen op steun van de 'taalpartije i', die al ge weigerd hebben toe te treden tot een coalitie met de CVP en PVV. In dit verband zal veel afhangen van derlandstalige en vier miljoen fransta- lige Belgen zich voor dezelfde econo mische en sociale problemen geplaatst zien, voor een oplossing ervan zal zor gen. Hij wanhoopt niet: 'Ik droom en van, de grote pacificatie te kunnen bewerkstelligen en ik geloof in elk geval dat mijn regering er de grond slagen voor kan leggen'. Het kabinet wil de twee taalgemeen schappen meer autonomie verlenen. Als het ook voor Brussel een regeling kan treffen, kan Tindemans steunen op de passieve steun van de 'taaipar tijen', de Vlaamse volksunie en de Rassemblement Wallon, die elk 22 ze tels in de Kamer van volksvertegen woordigers hebben. De Belgische hoofdstad die overheersend franstalig is, vecht voor blijvende expansiemoge lijkheden. De Vlamingen verzetten zich daar echter tegen, omdat hun taalgebied nog verder aangevreten zou worden. In het verleden is Groot- Brussel al als een sluipend gevaar het Vlaamse land binnengedrongen. Argusogen Leo Tindemans de voorstellen die de premier doet ten aanzien van de regionale autono mie voor Vlaanderen en Wallonië en de positie van het snelgroeiende Groot-Brussel. Tindemans bekijkt de zaken nuchter. Hij is van oordeel dat België altijd wel een taalprobleem zal hebben, maar vertrouwt er op dat het feit. dat de ongeveer zes miljoen ne Wat de taaipartijen betreft, liggen de zaken voor Tindemans bepaald niet eenvoudig. De premier zal het toch al moeilijk krijgen met zijn eigen minis ters en de partijen die er deel vao uitmaken. Bij het verdelen van de portefeuilles is er gepast en gemeten, gewikt en gewogen. Gerekend moest worden met de wensen van Vlaamse christen-democraten en liberalen, maar ook met hun partijgenoten in Wallonië en Brussel. Zij zullen elkaar met argus-ogen in de gaten houdeD, hetgeen Tindemans het regeren zo hij daartoe in staat wordt gesteld niet eenvoudiger zal maken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 9