Omstreden rapport nu openbaar dichtbij fensioeren immeitaar Dr. Begemann diende ontslag niet in - offen Olie treft zee-eenden Bouw kerncentrale op Maasvlakte nog niet definitief Cadeaus voor 200.000ste bezoekster Huishoudbeurs m i «|p- i Willem-Alexander 7 jaar J eugd werkloosheid de laatste jaren flink toegenomen Tweede-graad-bezitters mogen doctoraal doen Voor boeren f 25 miljoen Toch proces-verbaal tegen Leidse krakers het weer Regen mogelijk weerrapporten o*A niet te duur; wel smakelijk uitgekust Portugal HE-P .-i, jan, T4 >LT KT4RTLT ZATERDAG 27 APRIL 1974 BINA1BNLAND T5/K.7 Van onze parlementsredactie DEN HAiAlG Minister Lubbers (Economische Zaken) ontkent, dat de adjunct-attaché voor wetenschap en techniek aan de Neder landse ambassade in Washington, dr. ir. S. H. A. Begemann, zijn ontslag heeft ingediend. wedüwcrpensioen is bijna altijd iseerd op aet loon of salaris dat in in kwstie vóór zijn overlijden ide. Hf is niet de gewoonte, bij itstellinj ervan rekening te hou- mct de 'romoties die hij naar alle :ljijnli£heid zou hebben ge it, alsnij tot zijn vijfenzestigste, relke ndere pensioengerechtigde tijd oo, was blijven werken. Dat door -veduwen als schrijnend, of als nbillijk, wordt ervaren, kun- wij ns levendig voorstellen. Er is zek'"0 dosis hardvochtigheid voor <n het gewoon te vinden, dat vruw die weduwe is geworden, aten haiar levensgezel heeft ver- ju maar ook de materiële voorde- 'lie van zijn verdere ontplooiing rerknémer te verwachten waren, minder gevoelige, maar toch ver- ibare tegenslag treft werknemers ig vóór ze de pensioengerechtig- •ftijd /bereikt hebben, worden af- :d. Ook bij de bepaling van hun ingen wordt meestal niet ge ld met gemiste promotiekansen, werkgroep bij de Nederlandse irwegcn (waarin ook de vakbon- waren vertegenwoordigd) heeft igs een plan uitgewerkt om deze ijkheid in menig geval weg te Haar voorstel komt erop neer, iet wegvallen van promotiekansen 'erknemers die vóór hun veertig- ir worden afgekeurd of komen 'erlijden, wordt vergoed in de uit- aan de betrokkenen of hun itaanden. Het is een plan dat al- te waardering en, waar mogelijk it ze moet ook betaald kunnen len, en dat zal voor sommige be- moeilijker zijn dan voor de navolging verdient, kanttekening nog. De uitkeringen htens de spoorwegpensioenwet lang niet de slechtste in Neder- Ze zijn welvaartsvast. Als het __4 van de werkgroep wordt uitge- d, heeft dat óók tot gevolg, dat lagclijkheid, de soms grievende on- khcid, die tussen verschillende pen gepensioneerden in Neder- bestaat, nog wordt vergroot. Het p zichzelf prachtig, dat een open- nutsbedrijf, dat in zekere zin ons allen wordt gefinancieerd, w gaat op de weg naar een verbete ns van de pensioenen. Als de rest Smaar kan volgen. Het wordt hoog dat Nederland een algemeene ioenver^ekering krijgt. Sociaal-Economische Raad (SER) 45 leden: vijftien uit de kring van vakbeweging, vijftien die goed 'cend zijn in ondernemerskring en r tien andere deskundigen, aangeduid is een nogal hardnekkig en tame- wijdverbreid misverstand, dat die lonleden deskundiger zouden zijn de soms wat meer praktisch inge- i de andere dertig leden. Typerend i r de Kroonleden in het algemeen j un onafhankelijkheid (geen binding i. sociaal-economische groeperingen). kallend voor de groep Kroonleden altijd geweest, dat er nogal veel t gleraren (in de economie) bij wa- iDat was al zo bij de aanvang van eerste zittingsperiode, op 1 april toen elf van de vijftien zich fessor konden laten noemen, en is nu nog het geval. Het is rom wel een beetje verbazingwek- d, dat het blad van de indus- {bond NKV het deze week 'een igst merkwaardige zaak' noemt, dat ii Eoveel proffen in de SER zitten it, om het met Prediker te zeggen, t is sedert 1950 niets nieuws onder zon. i reactie van deze bond komt dus alleen erg laat, maar is ook an- szins wat merkwaardig. Als men namen van de eerste vijftien lonleden uit 1950 de revue laat seren, treft men onder de proffen erdaad wel een enkele aan, die de imerkefï van een 'steile kamerge- rde' veirtoonde, maar sedertdien is aan de universiteiten en hogescho- ook met de professoren, wel het en ander veranderd. Moeilijk kan rden ontkend, dat de huidige hoog- aar veel meer maatschappelijk ingageerd is (al dan niet met hulp i zijn studenten) «dan zijn voorgan- van destijds. En tenslotte moet het Dr de NKV óók een tegen van voor gang zijn, dat de eerste twee voor- van de SER professor waren, de huidige 'maar' doctorandus. BRUINISSE Niet alleen op dc Waddeneilanden blijkt stook- olii te zijn aangespoeld, maar ook langs de Brouwersdam waarmee de Grevelingen is af gesloten wordt stookolie aange troffen. De hoeveelheid is niet ro groot, maar wel genoeg om slachtoffers te maken onder de zeevogels. Het zijn voornamelijk 'zwarte zee-eenden die langs de dam fourageren. Enkele slacht offers van de stookolie werden reeds dood aangetroffen. In antwoord op vragen van het Twee de Kamerlid Voortman (PvdA) zegt minister Lubbers dat hij geen verzoek heeft ontvangen van de heer Bege mann om het arbeidscontract, dat tot maart 1975 loopt, voortijdig te beëin digen. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Provinciale staten van Zuid-Holland zijn van mening, dat de vestiging van een kernenergiecentrale op de Maasvlakte alleen mag worden overwogen als de* veiligheid van de bevolking voldoende is gewaarborgd en de problemen van het radioactieve afval zijn opgelost. De Staten namen met 42 tegen 19 stemmen een motie van deze strekking aan, die was inge diend door PvdA-fractievoorzitter Borgman. De heer Borgman had even tevoren in een interpellatie gewezen op de ge varen voor mens en milieu bij even tuele iniwerkingtreding van een kern centrale en had gevraagd waarom ge deputeerde staten het licht voor vesti ging van de centrale al op groen had den gezet De meerderheid van de sta ten heeft zidh namelijk gunstig uitge sproken over het standpunt van de (landelijk) Samenwerkende elektrici- teitsproduktiemaatschapp ij en (SEP) om de mogelijkheid van vestiging van een kerncentrale op de Maasvlakte open te houden. Gedeputeerde N. v.d. Brugge deelde in antwoord hierop mee, dat het meerderheidsstandpunt van gedepu teerde staten geenszins betekent, dat definitief gekozen is voor de bouw van een kerncentrale. Wel vroeg de gedeputeerde zich af, wat er fin de elektrioiteiitscenitrale, die in ieder geval op de Maasvlakte komt, verstookt moet gaan worden. 'Van olie en gas als brandstof zijn we lin de toekomst helemaal niet zo zeker en de mogelijkheden voor alternatieve enn- giebronnen, zoals zon. wind of getij, zijn nog volop in studie. Daarom is er geen enkele grond om gebruik van kernenergie voor de centrale op do Maasvlakte bij voorbaat al uit te slui ten', aldus gedeputeerde v. d. Brugge. AMSTERDAM De 19-jarige Hennie van Maaren uit Eindhoven, die giste ren het 200.000e entree-kaartje kocht voor de 29e huishoudbeurs in de RAI in Amsterdam, is door de standhou ders onder cadeaus bedolven. Daaron der was voor haar en haar verloofde een geheel betaalde vakantiereis van tien dagen naar Spanje. De huishoud beurs zal tot zondagmiddag 17 uur ge opend blijven. Op .die dag verwacht de organisatie minstens de kwart mil joenste bezoeker. Het bericht, dat de heer Begemann ontslag zou hebben genomen, volgde op het tegenhouden van de publikatie van een artikel over kernenergie in het bulletin 'Washington News', een uitgave van de Nederlandse ambassa de in de Verenigde Staten. Minister Lubbers zegt het artikel, na overleg met de ministeries van Socia le Zaken en Volksgezondheid, niet te hebben gepubliceerd, omdat het een aantal vragen oproept die nadere be studering vereisen. Twijfel Uit het nu vrijgegeven rapport van dr. Begemann blijkt groeiende twijfel in Amerika aan de uiteindelijke le vensvatbaarheid van de met natrium gekoelde snelle kweekreactor. Het programma voor de ontwikkeling van dit type staat voor een belangrijk deel nog op papier. Van de ambitieuze oor spronkelijke plannen voor de bouw van een serie demonstratiereactoren, staat thans alleen de ontwikkeling en de bouw van 'Demo I' vast. Deze reac tor zal, met een vermogen van 300 megawatt, vergelijkbaar zijn met de SNR-300 die West-Duitsland, Neder land en België in Kalkar aan het bou wen zijn. Hoewel dit programma de grootste post op de begrotingen van de Ameri kaanse Commissie voor atoomenergie voor de komende vijf jaar is, wordt het door veel deskundigen beschouwd als de minimale inspanning die nodig is om in de jaren tachtig, als dat nog steeds nodig mocht blijken, op grote schaal kweekreactoren te gaan bou wen. De commissie hoopt tegen die tijd zo ver te zijn met onderzoek en ontwikkeling op het gebied van de kernfusiereactor, dat een vergelijking van beide technieken mogelijk is. Valt die uit ten gunste van kernfusie, dan zou men daarmee doorgaan in de richting van een werkende fusiecen trale in het midden van de jaren ne gentig. Valt de vergelijking ongunstig uit, dan heeft Amerika in ieder geval de beschikking over de kweekreactor, technologie. i SE Prins Willem-Alexander, de oudste zoon van prinses Beatrix en prins Clans, viert vandaag zijn zevende verjaardag. Veiligheid De vraag van dr. Begemann of de kweekreactor minder veilig zal zijn dan de nu bestaande watergekoelde reactoren, vonden de deskundigen yan de Commissie voor atoomenergie in die vorm zinloos. De kweekreactor zal zodanig worden ontworpen dat' hij even veilig zal zijn. Over die mate van veiligheid gaf een woordvoerder met de nodige reserves de hoofdconclusie van het rapport- Rasmussen, dat daarover binnenkort verschijnt. De kans op een ongeluk dat catastrofale gevolgen heeft voor de omgeving, wordt berekend op twee ongelukken per tien miljoen bedrijfs- jaren (één ongeval door leidingbreuk en én door breuk van het reactorvat zelf). Met andere woorden: de mens zal hoogstwaarschijnlijk nooit meema ken wat de gevolgen van een derge lijk ongeluk in werkelijkheid zullen zijn, aldus de heer Begemann. Van een verslaggever DEN HAAG In de afgelopen vier jaar is het aantal werkloze jongeren toegenomen van 13.470 (in 1970) tot 36.200 (eind 1973). Elk jaar komen er achtduizend werkloze jongens en meisjes bij en in 1977 misschien wel zestienduizend door de dan te ver wachten extra-golf schoolverlaters. Dit staat in een rapport 'afvaijeugd' van het Landelijk Overleg 'Projecten Jeugdwerkloosheid' en de stichting 'Uvrij'. In 1970 waren er 9.954 jongens en 3.516 meisjes werkloos, in 1973 liepen deze cijfers op tot achtereenvolgens 25.919 en 10.279. Het grootst blijkt volgens het rapport de stijging van de jeugdwerkloosheid in Noord-Brabant en Zeeland. In feiite is de jeugdwerk loosheid niet precies te bepalen, om dat in vele gevallen de uitkering voor jongeren dn het ka'der van de werk loosheidswet na 26 weken stopt. De meest schrijnende gevallen blijven daardoor onzichtbaar, aldus de samen stellers van het rapport. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De ministerraad heeft gisteren besloten, dat de bezitters van een akte van bekwaamheid voor de tweede graad, behaald aan één van de instituten voor de nieuwe lerarenop leidingen, het doctoraalexamen mogen afleggen aan de met de opleiding sa menwerkende hogeschool of universi teit. De nieuwe regeling, waaraan de Tweede Kamer nog haar fiat moet geven wordt op 1 september van kracht Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het kabinet heeft gis teren besloten, 25 miljoen gulden be schikbaar te stellen voor compensatie van schade die de landbouw nog on dervindt als gevolg van de revaluatie van de gulden iin september van vo rig jaar. Tegelijk met die revaluatie werd des tijds besloten tot een algemene com pensatie via de btw-heffingen. Het ka binet meent, dat deze maatregel na 1 mei niet meer nodig is gezien de prijsbesluiten van de EEG en de doorwerking van de kostenvoordelen die aan de revaluatie vastzitten. An derzijds zou, alsdus premier Den Uyl gisteravond op zijn wekelijkse pers conferentie, een algehele afbraak van de compensatie in bepaalde sectoren van de landbouw knelpunten doen ontstaan. Daarom heeft het kabinet tot gerichte maatregelen besloten. Over de Vraag aan wie deze maatregelen precies te goede zullen komen, wordt nog over legd met het landbouwschap. De mi nister-president zei gisteravond dat hier mogelijk met name de akker bouw en de fruitteelt in het geding zullen zijn. Van een onzer verslaggevers LEIDEN De Leidse politie maakt alsnog proces-verbaal op tegen het echtpaar, dat zondag een flat van een nog geen etmaal daarvoor overleden 79-jarige dame had gekraakt. Zij komt daarmee terug op haar eerdere veron derstelling, dat geen strafbaar feit zou zijn gepleegd. Het proces-verbaal wordt opgemaakt wegens huisvrede breuk. Van onze weerkundige medewerker Hel is gisteren in ons land veel min der buiig geweest dan donderdag. De zon speelde een glansrol in droge en koude lucht uit oostelijke richtingen aangevoerd. Deze circulatie is ingebed tussen een in betekenis afgenomen (1020 millibar) hogedrukgebied van de Britse Eilanden tot Finland en een handvol depressies boven Honga rije, Frankrijk en Spanje. Met uitzondering van de Noordzee, Oostzee, de DDR en onze omgeving (Benelux) kwam vrijwel overat zwaar bewolkt weer voor met in Centraal Europa onweersachtige regens, die zich tot over tyarschau uitbreidden. In Kielce in zuidwest-Polen werd gis teravond 13 millimeter neerslag geme ten, in Lodz 11 mm. Om vier uur 's middags en ook om zeven uur giste ravond meldde het vliegveld Le Bour- get bij Parijs onweer en 5 mm regen, evenals vliegveld Charles de Gaulle (2 mm) en Nantes (9 mm).Verder no teerden we: Boedapest 8 mm en Augs burg 7 mm regen. Zoals meestal gebeurt bij een circula tie als hierboven beschreven is het hogedrukgebied tenslotte niet bij machte het hogere luchtruim naar zijn hand te zetten. Zo zien we dit weekend dan ook dat daar met ooste lijke winden zachte en vochtige lucht wordt aangevoerd. Een radiosonde-op stijging boven Bern toonde aan, dat de vochtigheid op ruim 5000 meter hoogte optimaal (100 pet) roas, in de niveaus daarboven en -beneden roas het iets minder vochtig. Het weerbeeld zal dit weekeinde door deze ontwikkeling in ons land versom beren en er is plaatselijk kans op wat regen of een bui in de eerste plaats in de zuidoostelijke helft van het land. Dusseldorp gaf gisteravond 8/8 cirrostratus of te wel een meiklucht op 7,5 km hoogte: een voorbode van regen. Zondag en maandag wordt het in ons land iets zachter, in elk geval voor het gevoel. In neerslaggebieden komt het kwik niet tot grote daden. Dat viel gistermiddag vooral in zuid- Duitsland op: om 12 uur meldde Stuttgart natte sneeuwval bij plus twee graden (5 mm) en de maximum- Weerrapporten van hedenmorgen 7 ,u. max. neer- temperatuur werd daar slechts 4 gr. Celsius. De maximumtemperatuur ivas in Neurenberg slechts 4 gr. C. bij ma tige regen. We vragen ons af of er na deze fase met enig wisselvallig weer (Amers foort tot nu toe in april 3 mm regen) ook een groot vervolg op de droogte periode komt. Eind april-begin mei 1893 regende het in Nederland plaat selijk ook 5 tot 10 mm, uitgesmeerd over een dag of vijf bij een lijdelijk van zuidwest tot west draaiende wind (dat is nu niet vertoond) in een tot 7 mm dalende barometer. De buien lie ten destijds Breskens links liggen daar viel van 17 maart tot en met 16 mei geen druppel regen en over 76 dagen niet meer dan 5 mm, namelijk al(een op de 16de maart. plaatselijk regen temp. slag Amsterdam onbew. 12 5 De Bilt onbew. 13 0.3 Deelen onbew. 13 0 Eelde onbew. 12 0.1 Eindhoven onbew. 12 0.5 Den Helder licht bew. 9 0.1 Luchth. Rtd. onbew. 11 2 Twente half bew. 11 0 Vlissingen onbew. 11 3 Zd. Limburg onbew. 9 2 Aberdeen mist 10 0 Athene zwaar bew. 18 0 Barcelona motregen 15 6 Berlijn onbew. 11 0 Bordeaux zwaar bew. 14 1 Brussel half bew. 9 6 Frankfort geheel bew. 12 1 Genève half bew. 9 4 Helsinki onbew. 3 0 Innsbrück zwaar bew. 8 6 Kopenhagen licht bew. 8 0 Lissabon gch. bew. Locarno licht bew. 12 1 Londen zwaar bew. 10 2 Luxemburg zwaar bew. 10 4 Madrid zwaar bew. 17 0 Malaga zwaar bew. 21 0 Mallorca zwaar bew. 19 3 München regen 5 17 Nice onbewolkt 18 0 Oslo zwaar bew. 12 0 Parijs geh. bew. 12 2 Rome half bew. 17 0 Split geh. bew. 14 7 Stockholm zwaar bew. 9 0 Wenen motregen 12 2 Zilrich regen 8 7 Casa Blanca geh. bew. 18 0 Istanboel mist Las Palmas geh. bew. 21 0 New York onbew. BEWOLKING 10 MAXTEMO. 10 MIN. TEMP. WINDRICHTING onder redactie van loessmit Koopkracht, het blad van Konsu- menten Kontakt, vindt de biefstuk jes, worteltjes, aardappelen, koffie, kappers en toiletten op de stations best te eten, respectievelijk te pruimen. Sterker nog: de mensen die voor Koopkracht zeventien sta tions dat is ongeveer een derde van het totaal uitvoerig bezoch ten, zijn er dik tevreden over. Vooral aan de restauraties is veel aandacht besteed; daar is kenne lijk met grote aandacht gegeten en gedronken en niet alleen op voed sel en dranken gelet, maar ook op obers en diensters. 'Stationsrestau raties: goed en goedkoop en snel' concluderen ze in het blad. In zes van die zeventien restauraties vin den ze de bediening 'goed en snel', in twee wordt de bediening alleen maar 'vlot' genoemd en in vier al leen 'snel'. Utrecht CS is 'zeer goed en snel', Den Haag HS (die er trouwens helemaal erg goed uit springt) is 'prima en zeer snel', Arnhem is 'behoorlijk', Roosendaal 'uitstekend' en Rotterdam CS is 'goed, maar traag'. Daar kun je dus wel voor lekker eten, maar niet voor een vluggertje heen. Over het algemeen zien de hapjes er 'goed' uit Roosendaal is op nieuw de enige met het predikaat 'uitstekend'), maar in Arnhem en Breda laat die verzorging wel wat te wensen over: 'matig' en 'net vol doende' vinden de onderzoekers. Ober de kwaliteit van de maaltij den bijna niets dan goeds, want vrijel overal blijken de KK-mensen met smaak gegeten te hebben. Een biefstukje met aardappelen en groente, overal te krijgen en niet duurder dan zeven gulden, tot een tientje, wordt alleen iveer in Am- hem en Breda als 'redelijk' en 'ma tig' betiteld. Voor een werkelijk 'uitstekend' biefstukje moet je (zo lang dezelfde koks er de scepter zwaaien tenminste) in Deventer, Den Haag HS en Rotterdam CS zijn, en dat zijn nog niet eens de duurste restauraties. Den Haag is met zeven gulden zelfs de goed- koopste, althans van deze zeven tien restauraties. In Roosendaal betaal je acht gulden voor zo'n maaltijd en die is dan 'klein maar fijn'. De duurste biefstuk wordt in Utrecht geserveerd (een tientje), maar in de meeste stationsrestaura ties is nog wel iets anders dan een biefstukje te krijgen. Soms kost een complete maaltijd maar vier gulden, een duurdere hap van der tien gulden kan ook, maar dat is dan ook de allerduurste. De prijzen voor kcffie, bier en frisdranken lopen nauwelijks uit een. Koffie kan hoogstens een stuivertje meer of minder kosten, een pilsje of een frisdrankje kan hier en daar een paar dubbeltjes goedkoper of duurder zijn, maar veel scheelt het nooit. En dan nog een verheugend be richt voor mensen die wat huiverig zijn voor stations-w.c.'s: die zijn overal schoon tot blinkend schoon en zelfs waar het toilet oud is, ziet het er naar omstandigheden rede lijk smakelijk uit. De onderzoekers zagen er maar één die ze niet fris vonden. Die w.c. staat op het stati on van Den Bosch, en daar kun nen ze er vanaf vandaag best ook wat aan doen. Liz Taylor en Richard Burton gaan na tien jaar huwelijk toeh schei den. Na ettelijke malen vallen en opstaan is het uiteindelijk weer op vallen uitgelopen en nu heeft Liz in Hollywood dan de scheiding be kend gemaakt, waarvoor de New- Yorkse advocaat van het echtpaar al aan het werk getogen is voor de zoveelste keer. Tot de 'onover brugbare verschillen' die Liz als oorzaak voor de scheiding opgeeft, hoort in elk geval Richards alcoho lisme. Om die reden heeft ze haar man nauwelijks een jaar geleden tijdelijk verruild voor de ex-Am sterdammer Henry Wijnberg, die ze weer in de steek liet (maar het contact is nooit helemaal verbro ken) toen Richard plotseling in een Amerikaanse kliniek voor haar neus stond. Deze keer, zegt Liz, is het definitief uit maar dat weet je bij d!ie twee nooit zeker. Vervolg en tegelijk slot van de kusmarathon in Florida, want hier zijn de winnaars: Vincent Toro en Luisc Heath kusten elkaar 96 uur, 32 minuten en drie seconden zon der ophouden en mogen nu moege- kust, maar voldaan in Canada (een reisje daarheen was de hoofdprijs) uitrusten. Ze zijn niet zo piepjong meer en versloegen hun tiener-con currenten wellicht doordat ze meer ervaring hadden. Vincents baard stond er al vóór ze aan de kuswed- strijd begonnen. Luises shirtje is een tikkeltje verfomfaaid, maar hun lippen zijn nog in tamelijk goede staat en ze hebben nog net genoeg kracht over om elkaar voor de foto nog één keer te omarmen. Vrijwel gelijk met, maar nog nét vóór de staatsgreep in Portugal is 'Dossier 3' over Portugal versche nen, een uitgave van Tulipa Ver- melha. Dit derde dossier behandelt 'de strijd tegen het koloialisme en de koloniale oorlog*. Vorig jaar maart werd er in Rome een drie daags congres gehouden over het zelfde onderwerp, dat ook toen be trekking had op Portugal. Dossier 3 bevat de vertaalde documenten die op dat congres ter tafel ge bracht zijn. Zo staat er een ge schreven portret in van de pas af gezette Caetano aan de hand van zijn activiteiten en uitspraken bij diverse gelegenheden; en verder is er veel te lezen over degenen die profijt trekken van de koloniale oorlogen, over de gevolgen van die oorlogen en het verzet van het Portugese volk (democratische be weging, gewapende revolutionaire beweging. Portugese communisti sche partij, katholieken, studenten, vrouwen, soldaten, jonge officieren en jonge arbeiders) tegen die oor logen. 'Dossier 3' moet door de recente ontwikkelingen wellicht met iets andere ogen gelezen worden, het blijft grondige achtergrond-infor matie, aan de hand waarvan de le zer zelf kan vaststellen of er in de ze nieuwe situatie echt iets in Por tugal en zijn Afrikaanse kolonies gaat veranderen. Het dossier kost 3.50 en is te bestellen bij Tulipa Vermelha, postbus 12039 in Am sterdam. o- Behalve de koningin is er op de dertigste april nog een bekende Nederlandse jarig: mevrouw Jan netje Visser-Roosendaal, die op haar dorp het Westfriese Ven huizen deze dinsdag ook de har monie voor de deur zal krijgen, omdat.ze dan 75 jaar wordt. Min stens een paar honderdduizend mensen kennen mevrouw Visser als schrijfster van streekromans, want zoveel exemplaren zijn er van haar boeken verkocht. De laat ste zeven jaar schreef ze zelfs elk jaar een boek. Net als Jan Mens greep mevrouw Visser in de crisisjaren uit geld nood naar de pen. Haar man had een transportbedrijfje, maar dat bracht in die tijd lang niet genoeg op. Naar de pen grijpen is trou wens een tikje overdreven, want er kon nog net wat geld af voor een paar schriften en een potlood. Ze schreef 's nachts, met de gordijnen dicht, want niemand mocht van het probeensel afweten. Toen het boek klaar was ging het echtpaar Visser naar de huisdokter om te vragen hoe dat moest met uitge- vens en zo; daar hadden ze geen kaas van gegeten. Dit jaar komt het er niet van, maar mevrouw Visser is vast van plan minstens nog één boek over Venhuizen te schrijven, het dorp waar ze nog steeds woont 'Het was een pakje met een bruin papier er om heen en daarin een halve literAch, vergeet het maar.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7