IS OS. H. A. VISSER VEEL VERANDERD? OUDERDOM EN DOOD ikmifU Vandaag r door A. J. Klei Beroepingswei Jr Nieuwe boekek TROUW/K.WAiRTiBT ZATEK14AG 27 At-KIL 1974 KERKV Door de telefoon hoorde ik ds. H. A. Visser zachtjes de eerste woorden zingen van een oud zondagsschoolversjetoen hij in zijn agenda nakeek wanneer toe even zouden kunnen praten naar aanleiding van zijn zilveren ju bileum als predikant van de Amsterdamse Westerkerk: 'O, wanneer o, wanneer 'Ik dacht dat u niks van zulke versjes moest hebben'zei ik aan de andere kant van de lijn. Ds. Visser: 'O nee, ze zijn ver schrikkelijk!' Maar als ziekendominee van de NCRV laat u toch wel eens een lied uit die hoek draaien Ds. Visser: 'Ja, maar je moet de mensen ook eens willen aanspre ken op hun eigen geloofsbele ving, zeker als ze ziek zijn'. We spraken af dat we er in de domi neeskamer van de Westerkerk ver der op door zouden gaan. Intussen heb ik een mooi gespreksthema: is ds. H. A. Visser veel veranderd? Is ds. Visser, die in de jaren na de oorlog het land doortrok om kerkelijke van zelfsprekendheden en christendom me- lijkheden omver te smijten, dezelfde als ds. Visser, die voor de NCRV-mi- crofoon best eens op dierbare toon een versje, gevuld met hemelverlan- gen, wil aanreiken? Ds. Visser (geboren in 1911, in 1937 predikant te Angerlo, in 1940 te Aaal- te, in 1944 te Am sterdam-Watergraafs- meer en sinds 8 mei 1949 de onbe twiste pastor van de Amsterdamse Westerkerk) hoorde tot de zeven or thodoxe dominees in Amsterdam die kort na de bevrijding lid werden van de SDAP en van deze stap getuigenis aflegden in een verklaring met de fraaie dubbelzinnige titel: 'Wat bezielt ze?' DOORBRAAK-MANNETJE Ik kwam ds. Visser voor het eerst te gen als voorganger in drukbezochte jeugddiensten in de Willem de Zwij- gerkerk in Amsterdam-Zuid. 'Pas maar op, een echt doorbraak-manne- tje!' waarschuwden bezorgde kennissen mij, maar ze wisten niet dat Piet van Egmond met zijn romantisch orgel spel balsem goot in de wonden, die ds. Visser met zijn stichtelijke zweepslagen veroorzaakt. Bovendien verkeerde je er in respectabel gezel schap en ik herinner me nog'de keer dat een meneer achter me opgewon den in het oor siste: 'Kijk eens wie daar zit, twee banken voor u.... iets naar rechts.... de oude koningin'. Uit die periode, het zal in '48 geweest zijn, dateert ook mijn eerste contact met ds. Visser. Hij had in een preek gezegd dat het gebed vooral misbruikt werd op de christelijke scholen, en dat vond ik een flauwe rotopmerking, hij had dan net zo goed of nog beter kunnen beweren dat het gebed vooral misbruikt wordt in catechisatielokalen! Ik sprak hem erover aan en hij gaf me grif gelijk, hij was niet tegen christelijk onderwijs, was zelfs voor zitter van een paar bijzondere scho len, en had inderdaad beter naar zich zelf, dus naar het catechisatielokaal, kunnen wijzen. FAAM Intussen breidde de faam van ds. Henny Visser (ds. H. A Visser hoort tot die predikanten, die met de vóórnaam er bij worden aangeduid) zich uit over het hele land, dank zij de radiokerkdiensten onder het motto: (ADVERTENTIE) Niet zwart-wif, toch op de man af Gereformeerd maandblad voor evan gelie en cultuur uitgave van Stichting Confessioneel Gereformeerd Beraad i het aprilnummer was: Herleving voor mei Is dit: De Christelijke Pers Augustus: Jeugdnummer Catechese - Godsdienstonderwijs September: Maatschappijkritiek October: Hoe functioneert de Bijbel onder ons November: Evangelisatie Dit maandblad beoogt achtergrond informatie te geven t.a.v. eigen, tljdse vragen, unt U opgevc a. c. Ledegang v. Galenstraat 60 Zandvoort Tel. 02507-3531 De prijs ls 18,— per ]aar Vraagt gratis proefnummer aan! EEN STERK GELOOF Ds. H. A. Visser. Op de achtergrond de kosterij van de Westerkerk in Amsterdam. 'De jonge kerk hoort het oude Woord'. Geen probleem werd uit de weg gegaan en dr. Buskes dichtte: 'Geen huwelijksnood geneest gewis- maakt Dit bepaalt me er bij dat ik nee van de Amsterdamse Westerkerk probeer een ordentelijk jubileumstuk geworden, in en buiten de stad. Hij te schrijven. Welnu, na die radiopre- heeft die kerk weer een plaats gege- kerij is ds. Visser vóór alles de domi- ven in de samenleving en dat kon hij vanwege zijn heilig geloof aan de kerk en_ aan wat de kerk te vertellen heeft En vanwege zijn vlijt en om dat het méér dan een aardigheid is. Daar kwam wat romantiek bij. 'De mooiste kerk van heel de wereld' zei en schreef ds. Visser van de Wester kerk. Nou ja. Een collega van hem spotte eens: 'Voor Henny Visser is het rijk Gods gekomen als de Wester kerk vol zit*. Maar ds. Visser heeft in en buiten Amsterdam gesjouwd voor zijn kerk en er tara-tam voor gemaakt en waar bij anderen na een poos de aardigheid af zou zijn, gaat het bij hem door. omdat het méér dan een aardigheid ds. De Bach-kantatedien- sten zijn blijvertjes, om maar iets te noemen, en ze zijn geen louter her vormde en rjog minder een louter Amsterdamse aangelegenheid, Wat dit laatste aangaat, de voorwoorden van ds. Visser tot zijn preekbundels zou den in een kerkelijke VW-gids niet misstaan. Ds. Visser kwam ook te recht in 'Opnieuw in de houten broek' en de door Herman Felderhof be schreven 'markante kop met fraai gol vend haar' kon de lezer waarnemen op een rembrandtieke foto. Allerlei wind van leer liet ds. Visser op 'zijn' kansel toe. Barthold van Gin- kel preekte in de Westerkerk ook na dat ds. Visser hem fel aangevallen had vanwege de Twistgesprekken met God'. Dorothee Sölle werd naar Am sterdam gehaald, naar de Westerkerk en naar ds. Vissers pastorie. Waarom? Om de Westerkerk in 't nieuws te ha len? Dat ook, denk ik, overal komt nog vlees en wereld bij (om het met gezang E van de bundel van 1938 te zeggen). Maar vooral omdat ds. Visser er een open oog voor heeft dat de kerkelijke rechtzinnigheid niet het al- léénrecht heeft om vragen aan te snij den. Zie wat hij schrijft in zijn inlei ding tot zijn boekje 'Confrontaitie tot een confrontatie' uit 1965: 'Terwijl we ons nog wel eens afvragen of de kerk en haar boodschap in onze dagen niet hun tijd hebben gehad, blijkt uit de literatuur, dat de moderne mens in een verbeten ernst worstelt met aller lei zaken die ook - als het goed is - in dé kerkelijke prediking aan de orde gesteld worden'. EIGEN KERK Ds. Visser gaat volstrekt zijn eigen 'gang. Terwijl synodes nog debatteren over intercommunie terwijl grondige rapporten over kindercommunie in voorbereiding zijn, nodigt ds. Visser in de Westerkerk oud en jong, protes tant en katholiek aan het avondmaal. Een ouderling uit zijn omgeving klaagde eens: 'Hij overlegt zo weinig', maar ik antwoordde: Je moet maar zo denken, dat, als ds. Visser iemand uit een rijtje was geweest die nooit bui ten zijn kerkordelijk boekje zou gaan, we in dat geval vandaag moesten roe pen: 'De Westerkerk moet blijven', omdat diit bouwwerk van Hendrik de Keyser dan waarschijnlijk sinds jaar en dag gesloten zou zijn, omdat je voor zo'n handjevol mensen op zondag ochtend de zaak toch niet draaiende kon houden. VERANDERD? Tenslotte wil ik nog bescheiden cite ren uit mijn gesprek met ds. Visser. Is hij veel veranderd? Ik vroeg het hem en hij zei: 'Ik heb hier m'n intreepreek van 8 mei 1949, het ging over Jozua en de Enakskinderen en ik zei: Jozua draagt alleen maar de boodschap der verzoe ning door de Jordaan. Ik bedoelde, en dat bedoel ik vandaag nog, dat je geen mens hij de kerk haalt met be legde broodjes of een mooi concert, maar alleen met de boodschap van Christus' dood en opstanding. Toen ik kwam probeerden ze het met kerst pakketten én ik zei eens op zo'n kerstviering waarvoor ik uitgenodigd was als stichtelijke spreker: wat zal ik nu ontvangenIk wa6 nijdig, het ging bovendien minder om de kerk dan om de mensen in onze Jordaan uit de buurt van ie CPN te hou den. Tja, ik heb ontstellend gekke din gen gezegd en misschien ook wel ge daan en in zoverre ben. ik wel veran derd dat ik nu minder scherp ben en vlugger het goeie zie in wat niet pre cies in mijn straatje - past. Maar ik blijf er bij dat apostolaat dat de dienst der verzoening, alleen mogelijk ds vanuit de geméén te en dat je met particuliere vroomheid niks opschiet. Daarom, wie de pastorale zorg van de gemeente verwaarloost, verwaarloost in het verlengde daarvan het aposto laat Ben ik veel veranderd? Nee, ik ben nog even radicaal als vroeger en niet voor de lol, maar omdat het evangelie radicaal is. Het evangelie is rood, daar is niks aan te doen'. do Opnieuw gaat Mozes op reis. Nq zijn schoonvader Jethro naar Ea LE Hij neemt zijn vrouw en zijn zoij zonen, zet ze op een ezel en aanvj J de tocht. Ook de 'staf Gods', die Kit hem aan het einde van het !ang< zo sprek in handen geduwd heeft, ni hij op. Opnieuw verschijnt God Eo Mozes moet voor Farao al de wjbinr ren doen waartoe God hem macljftijk geven heeft Egypte is. een landibou- tovenaars. In hun eigen taal mtniet ze benaderd worden. Maar Minii moet er niet te gemakkelijk overinen ken, God zal Farao's hart verhajWei Farao zal onvermurwbaar zijn enie i zal Mozes in de naam vf-n de Hefltig gen Farao moeten Zeggen dat lie zijn eertstgeboren zoon is en da(ieid die terug wil hebben om Hem tejeri oen. En staat de Farao hem nitftiet dan zal zijn eerstgeboren zoon rovi ven. Een verhaal dat ons niet «koj kend is. maar toch altijd weer dat een aantal vragen laat zitten. Mognog toch od Gods weg, waarom dap je verharding van Farao? Om daaradef reageren met de dood van Faibou eerstgeborene, als een teken van jvoo macht? Het doet ons vreemd :(he Maar ja, wat willen we, als God'ge zo duidelijk met ons bemoeit, [»r mensen, die al hard zijn en diibes niet over denken om elkaar los tie ten als dat verlies van inkomen Ute: kent. Gods macht tegenover mej macht. Hoe het ook zij, de vertjiai belijdt hier zijn geloof in God die het kwaad in zijn hand heeft God., om met Luther te spreken, o|*V achter. Luther spreekt dan zelfs' een mombakkes. God handelt it geschiedenis, tot in zulke mense al te menselijke aangelegenheden, emigratie-vergunningen toe. He een sterk geloof. Een geloof dat gert te denken in het raam van van krachten of van lot Een g dat weigert God er buiten te 1 God heeft gekozen voor dit volk wordt de trend van de geschied Die keus is onherroepelijk. Die gaat veel later de iver-jld en be dan alle mensen die met Hem willen gaan, die zijn verbond woorden aanvaarden. Maar die he dan ook zo'n God, bij wie niets de vingers glipt. (Exodus 4, 20-23! lijl Deze tekening van Rembrandt vinden bezoekers van de Wester kerk vaak afgedrukt op de orde van dienst. ser/ dan in de preek van Henny Vis ser'. De jeugd genoot, maar veel oude ren deden dat niet 'Hij draaft mij te veèl door', zeiden ze misprijzend van de onvermoeibare predikheer. Achteraf lijkt de opwinding, die deze preken soms teweegbrachten, sterk overdreven, (ds. Visser kreeg anonie me briefkaarten, met in koeien van letters 'jeugdverpester!' er op). Maar we moeten niet vergeten dat heel wat kerkmensen in ons land na '45 het kefst de vooroorlogse draadjes weer oppakten, want die waren zo ver trouwd. Daar kwam ds. Visser tegen op. Je mocht ïatsi de gebruiken in 'onze kring" hoe eerbiedwaardig mis schien ook, tot uitgangspunt nemen, je moest uitkijken naar wat de bijbel zei. En steeds opnieuw krabde ds. Visser in zijn preken alle aangekoekte christelijke (of-niet-christelijke) ge woonten weg, - en allicht dat hij daarbij wel eens dóórschoot PAASONTBIJT Er komt bij dat ds. Visser een beetje een dwarsligger is. Daarover gespro ken (en nu sla ik een flink aantal ja ren over), op de morgen van tweede paasdag zat ds. Visser aan VARA's paasontbijt en op een gegeven mo ment gaf hij luidkeels uiting aan zijn misnoegen over de film Jesus Christ Superstar. Dat was zoetige verlakkerij en zo. Maar, zo overdacht ik bij mijn transistortje, als Iedereen die film nu eens een ding van niks had gevonden en als-t-ie commercioei een flop was geworden, zou ds. Visser dan juist niet ditzelfde product zo niet hemel hoog dan toch enigszins geprezen heb ben? Ds. Visser schoot tijdens ditzelfde paasontbijt ook nijdig uit zijn slof vanwege eeai liedje van Jules de Cor- te, waarin zeer voor 't graaien liggen de grollen over de kerk werden ge- door dr. C. Rijnsdorp Ds. Tli. Delleman heeft een boek geschreven voor mensen op leeftijd. Het heet: Hij laat niet varen de werken zijner handen (uitg. Kok, Kampen en De Graafschap, Aalten, 231 blz., 19,90). Aan dit troost- en gebedenboek hebben meegewerkt prof. dr. H. Berkhof, ds. P. J. O. de Bruijne en prof. dr. A. G. Honig. De titel doet al vermoeden wat bij lezing blijkt uit te komen: hier wordt de bejaarde toegesproken in de hem vanouds vertrouwde, stichte lijke taal en stijl. De oud geworden mens hoort hier 'in zijn eigen (kerk)taal' de grote werken Gods verkondigen. Van Pinksteren uit ge zien is dit gewettigd en pastoraal juist. Drie elementen evenwel zor gen ervoor dat dit werk niet als een anachronisme aandoet. Dat is in de eerste plaats de liturgische opzet. Liturgisch Het boek beweegt zich namelijk van doopliturgie tot stervensliturgie De auteur heeft altijd betreurd dat wij geen huisliturgie kénnen, zoals de Joden. Daarom probeert hij in deze leemte te voorzien, door huiselijke liturgieën te geven vcor bijzondere gelegenheden en gedenkdagen. In de hedendaagse jonge gezinnen zijn ge regelde bijbellezing en tafelgebed al danig in de knel gekomen, laat staan dat huisliturgieën daar een kans zouden maken. Daarvoor ont breekt eenvoudig de rust en veelal ook de nodige saamhorigheid. Het zou evenwel onjuist zijn te beweren dat de jeugd niets voor liturgie voelt, integendeel, maar dan liefst in ruimer verband dan de huiselijke kring. Het siert de schrijver-samen steller dat hij zich niet door defai tisme laat leiden, al zal hij in de eerste plaats aan de rustiger sfeer rondom bejaarden en aan tehuizen voor ouderen hebben gedacht. Hedendaags Het tweede element is het gebruik maken van hedendaags Nederlands in vertalingen en bewerkingen van schriftgedeelten en door het citeren1 van eigentijdse liederen. Want de oude mens leeft, al zou het zijn tegen wil en dank, in een nieuwe tijd. Een goede pastorale begeleiding moet aan deze factor recht doen, wil zij niet aan haar doel voorbijstreven en de bejaarden aan het verleden in het algemeen, en aan hun eigen ver leden in het bijzonder vastnagelen. Het derde positieve element is het oecumenische. Joodse, lutherse, roomse, oosters-orthodoxe en antieke vroomheid leveren evenzeer hun bij drage als de reformatorische. Ds. De Bruijne heeft bijgedragen in ver haalvorm geleverd. 'De bijdrage van prof. Honig wil ons oog opnieuw naar 'de einden der aarde' richten om te inspireren tot het geloof voor de komst van het Rijk. Prof. Berk hof betrok ons in de oecumene met haar teleurstellingen en vreugden', (bl. 8). 'Wat zich als stichtelijk aan komt melden, sticht ons maar zelden' schreef indertijd De Genestet of Beets. Dit. bezwaar voelt de recen sent, die gedwongen is het hele boek achter elkaar dcor te lezen. Hij krijgt dan werkelijk te veel van het goede tegelijk. Een soortgelijk gevoel is ons bijgebleven uit de ar- Wid voor de nieuwe psalmberijming en meer nog uit het gezarjgenwerk. Men zou op den duur allergisch worden voor alle stichtelijkheid. Ds. Delleman kent dit gevaar uit eigen pastorale ervaring en raadt dan ook de koper terecht aan zijn boek als dagboek te gebruiken. Oudere men sen, die geen grote lezers zijn, kun nen zich aan bepaalde afzonderlijke boeken hechten. Ik kan me voor stellen dat dit met het werk van Delleman c.s. het geval kan zijn.' Het moet dan zijn vaste plaatsje hebben, de bril er boven op, gemak kelijk binnen bereik. De lectuur van een bladzijde, een kort verhaal, ge bed of lied kan dan voor een keer voldoende wezen. Dood voor ogen Kaski/De Horstink kent het project 'eigentijdse vormen van kerk-zijn'. In de serie Kerkopbouw vandaag en morgen is als vierde bulletin een boekje verschenen, getiteld Met de dood voor ogen, documentatie van getuigenissen. De prijs bedraagt 6,90 en het werkje is te bestellen bij De Horstink: Kon. Wilhelmina- laan 17 te Amersfoort. Ik citeer uit de aankondiging: 'Het boekje is het resultaat van een aantal gesprekken met personen, die ieder op eigen Deze tekening staat op een folder van het r.-k. vormingscentrum Vinea Domini te Witmarsum, ivaar deze zomer een conferentie ivordt gehouden over het oud-zijn onder de titel 'Meetellen of uitgeteld?' manier met de vraag van de dood in aanraking komen: pastores, artsen, deskundigen die veel over dit vraag stuk hebben gepubliceerd, verpleeg kundigen en iemand die dagenlang op sterven heeft gelegen'. Het groot ste gedeelte van het boekje berust op ervaringsgegevens, die een ande re kant van kerk-zijn naar voren brengen dan die waarover dikwijls geschreven en gesproken wordt. Het zijn stemmen van mensen, die dur ven blijven geloven ondanks alles, die durven blijven hopen tegen de klippen op en die op deze manier wijze de kerk van vandaag en mor gen opbouwen. Religieus Het was de samenstellers niet in de eerste plaats om theoretische bespie gelingen begonnen. Hun benadering is niet koel-wetenschappelijk, socio logisch of psychologisch. Zij hebben gekozen 'voor een existentiële bena dering. die voor een gejpvig mens bijna synoniem is met religieuze be nadering' (blz. 6). Wat zij weerge ven zijn indrukken die werden opge roepen door gesprekken met een veertient-1 personen, die elk vanuit een geheel eigen invalshoek met de dood in aanraking zijn gekomen. De op de band opgenomen gesprekken zouden ongeveer 200 bladzijden druks beslaan. Daarom is het aantal letterlijke citaten beperkt. De in houd van deze gesprekken evenwel heeft dé gedachtengang van de pu blicatie in kwestie voor een zeer groot deel bepaald. Een mooie vondst is dat aan elk van de elf hoofdstukjes als motto in opeenvolging een tekst uit het lij densevangelie is meegegeven. De ti tels zijn karakteristiek: 1. De levens weg, 2 De poort van de dood in zicht, 3. de tochtgenoten, 4 gesprek ken op de laatste tocht, 5. De laatste hindernissen, 6. Omkijken, 7. Spijs voor de laatste tocht, 8. Het af scheid, 9. De poort gaat dicht, 10. De tochtgenoten moeten verder, Slot: De Emmaüsgangers. Men ziet: een voortreffelijke compositie, die het overvloedige en uiteenlopende materiaal overzichtelijk en boeiend ordent. Een beknopt bibliografisch overzicht van gemakkelijk te ver krijgen publicaties in het Neder lands besluit dit als oriëntering waardevolle boekje met zijn stetrk oe cumenische inslag. NED. HERVORMDE KERK Beroepen te Nieuwe-Tonge: Post te Bergambacht; te Woubru|f C. Batenburg te Vriezenveen. Aangenomen naar Hellend (toez.): L. Westland te Tietjerk; Nieuw-Lekkeriand: A. Vlietstra Doornspijk. '01 Overleden te Kollum: W. Wil (67). Stond te Lettelbert en Eni til, Lollum c.a., Oudeschool c.a.'c'K Gaast c.a. Emeritus in '72. ng' GEREF. KERKEN Beroepen voor Beverwijk-Heemsk^°°; L. J. G. IJkel te Vrouwenpolder. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Hardinxveld-Giesr dam: J. van Haaren te Amersfoort! BAPTISTEN GEMEENTEN Aangenomen de benoeming tot les* g.o. te Tiel: J. Euwema te Vroor hoop. - De kleine gids '74. De Vereniging Raden van Arbeid. 70 blz. 0,75. Voor de 33ste keer is 'De kleine j voor de Nederlandse sociale verz ring* verschenen. Deze uitgave krijgbaar bij elke Raad van Arbeid geeft praktische informatie over sociale verzekeringen. Als toegift qlai enkele hoofdstukjes opgenomen owii de Algemene Bijstandswet, de Rijten groepsregeling werkloze werknemt'S; de Wet sociale werkvoorziening het Voorlichtingscentrum Sociale V zekering opgenomen. Time-Life-boeken, ruim 200 pag. 100 foto's ƒ37,50. Er zijn weer een paar Time-L Si fotoboeken bijgekomên. Het hoi v« niet op. In Reisfotografie geven vaklui waardevolle raad aan de joenen toeristen, die mooie plaat, willen maken. Er staat in wat allemaal meemoet (en mee mag sommige landen), dat de camera tijd schietklaar moet zijn, en hoe betere, niet gewone, foto's in zw; wit of in kleuren gemaakt kunn worden. Met weer prachtige voorbt den, zo'n zevenennegentig, die aan- ontmoedigend kunnen werken, wi de meeste zijn van de beroemde ji gens, die er sóras uren, of dagen, tijd voor hadden. En dat haalt e gewone toerist nooit. Bijzonder tri fend zijn de foto's van vroeger, 1850 af al. Fotografie als Werktuig is voor amateur eigenlijk een te technis werk, en te specialistisch ook, al w den er ook wel (moeilijk) bereikbaf voorbeelden gegeven. liet gaat o* het fotograveren van dingen, die h oog niet ziet en waar de mens zi niet bijkan. Van spiraalnevels in heelal tot aan smaakpapillen van e guppy, een prostraatklier of een eil der van binnen, vitamines B en ion in een kristal. Over het heel gro verkleind dus, en het heel kleil geweldig vergroot. Er staan lucht en onderwater-foto's in, opnamen ni infra-rood, ultra-violet, röntgen-, ne tronen- en warmtestralen. Er staat hoe snelle bewegingen van sport lieden, vliegende vogels of kogels 'bevroren' worden, en hoe Muybri ge en Edgerton daarmee begonne Het is wel interessant allemaal, ma veelal te lastig en te duur om het o< te proberen. De opgenomen foto's, zwart-wit en kleuren zijn, als in deze boeken, weer verrassend goed, afgezien van wat ze voorstellen mo als abstracte schilderijen. B.1 d<

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 2