flisdi£\ll flisih&lil fbsillalll lllsllislll iltaihslil ESTHETISCH GEWELD VAN SHINKICHI TAJIRI DUKE ELLINGTON 75 Drie verhalen en een collage Grote overzichtsexpositie van Japans-Amerikaans-Nederlandse beeldhouwer-tekenaar-graficus ontwerper Shinkichi Tajiri door G. Kruis Jazzfenomeen zonder weerga lOOW/KWARTET ZATERDAG 27 APRIL 1974 KUNST T19/K15 door Tom van Deel DJoeke Wolkers. Fragmenten. Drie verhalen onder het motto 'the ver- ge of madnes'. Strengholt, 1974. 152 blz. 16.-. Djoeke Wolkers werd geboren in 1954 en won twee jaar geleden de jaarlijkse aanmoedigingsprijs van de gemeente Apeldoorn. De flap tekst kan niet verzwijgen dat zij de aahternicht is van onze succes volle schrijver. Wie dit nog zeer onrijpe werk leest, vraagt zich af waarom Djoe ke Wolkers in zo'n prematuur sta dium moest publiceren. Weliswaar oordeelt de jury, waarin zitting hadden Dimaux, Andreas Bumier en Marcel Weyers, nogal gunstig: 'De eerste prijs werd toegekend op grond van een in elk der drie pro zastukkon volgehouden, gedreven verteltrant, düe overtuigend bleek te zijn voortgekomen uit een in nerlijke spanning en authentieke visie en de indruk naliet van een 'creatieve explosie'voorts vanwege de oorspronkelijke vormgeving die zowel in de proza- als de poëziepas- sages door een suggestief vermo gen tot assoaiatie blijk geeft van een onmiskenbaar schrijftalent'. Dat is in jurytaai het oordeel, en ik voel geen behoefte deze lof te bestrijden. Alleen had de jury er nog wel enkele woorden van kri tiek aan mogen verbinden. Dat zou aanoedigender zijn geweest. Dan was misschien ook deze uitgave verijdeld, waarin tot overmaat van ramp een van Djoeke's docenten een fraai staaltje inleidende over schatting levert. Hij analyseert het werk en komt tot de slotsom dat 'Fragmenten', met z'n thema's angst en onzekerheid', uitging geeft 'aan een algemeen heersend levensgevoel, diat vooral door veel jongeren als dets van henzelf her kend zal worden. 'Ik -vind het maar gevaarlijk, al deze tamtam rond een talent dat zich nog vrij wel geheel moet waarmaken, want zowel inhoudelijk als formeel valt er op Djoeke Wolkers' werk heel wat aan te merken. Maar dat weet ze natuurlijk zélf het beste, zullen we maar hopen. SYBRE.N PO LET. De geboorte van een geest Een kadercollage. Am sterdam, De Bezige Bij, 1974. 335 blz. 19,50. In een verklarend nawoord zet Po- let uiteen waarom zijn boek in el kaar zit zoals het in elkaar zit. 'De geboorte van een geest* moet voor af gedacht worden aan 'De sirkel- bewoners* dat weer onderdeel is van de reeks, beginnend met 'Breekwater', 'Verboden tijd* en 'Mannekino' en erin is gepro beerd de voorgeschiedenis van de ook in vorige delen optredende fi guren Lolden en Kilo te beschrij ven. Daan-oor grijpt Pol et ver terug in de tijd, vandaar dat de stad Am sterdam als een soort 'derde hoofd figuur' m dit boek functioneert. Het collage-karakter (vgl. de on dertitel) bestaat o.a. daarin dat Po- let een massa citaten, uit allerhan de bron, heeft opgenomen in zijn roman (literatuurlijst voegt hij bij), die een indruk geven van Amsterdams wel en wee door de eeuwen heen en die geïntegreerd heten te zijn in de tekst Ik zeg met nadruk heten te zijn, want het is bepaald niet eenvoudig om al die fremdkörper tot onvervreemd baar goed van de roman te maken, en heel dikwijls, meen ik, is het Pol et kwalijk te nemen dat hij niet wat explicieter in het leggen van verbanden is. Maar goed, in een nawoord verschaft Polet zelf voor alle zekerheid het schema vol gens hetwelk hij de roman gestruc tureerd heeft, met motief, thema en al. Zelf begrijpt hij ook wel dat het ietwat wonderlijk is een boek zo uitgebreid te moeten voorzien van commentaar. Maar het blijft een feit dat daarzonder haast elke lezer dit soort roman kritische ro mans onbegrepen of zelfs onge lezen terzijde legt. Of Polet er in is geslaagd 'de kunstmatige grens tussen wat kunstzinnig is en wat niet' te laten vervallen en 'de democratisering van het materiaal' volledig te voltrekken, is maar de vraag. Een lezer veel werk te doen geven, kan deze gemakkelijk op de gedachte brengen dat de schrijver het er maar wat bij heeft laten zit ten. Niet altijd weet Polet immers in deze roman de noodzaak van zo'n moeizaam loopbare collage waar te maken. GESLAAGD Duizenden evenzovele vluchtige of moeizame, maar steeds geslaagde avonturen van zijn muzikale geest, waarvan hij het ongrijpbare mysterie eens aanduidde door een ontboeze ming als deze: 'Mood Indigo' kostte me een kwartier, 'Solitude' 20 minu ten, maar 'Sophisticated Lady' een maand. Ik kon maar niet besluiten welke richting het uit moestna de 17e maat. Al die muziek kwam het mooist tot leven dankzij het unieke orkestappa raat, dat Ellington vaak ten koste van onvoorstelbare offers en artistieke concessies op de been heeft weten te houden. In de decadente lounges van Las Vegas, maar ook iir 's werelds grootste concertzalen, in de aanwezig heid van veie groten der aarde schit terden de talenten van Cootie Willi ams, Harry Carney, Johnny Hodges en vele anderen voor wie zijn muziek bij uitstek geconcipieerd was. TOL De tijd eist gedurig zijn tol in de jazz- wereld. Armstrong ging, maar ook al tist Johnny Hodges in 1970, een ver lies dat de band nimmer volledig te boven kwam. Vele getrouwen (Willi ams, Lawrence Brown e.a. vestigden zich ergens, het nomadeleven moe. Het orkest bleef drijven op routine enerzijds, op de vernieuwende impul sen van talentvolle jongeren ander zijds. Maar ophouden? 'Ellington: 'Ik kan geen dag buiten de muziek, kan me niet voorstellen dat die band er niet meer zou zijn'. Ellington, gourmet, gastronoom, le vensgenieter, liefhebber van mooie vrouwen, van stijl om zich heen. Man vooral van heden en toekomst: 'Mijn favoriete compositie? Die welke eraan zit te komen!' Zijn zoon Mercer is de 'playing captain* die de orkestzaken runt, zijn zuster Ruth heeft een dag taak aan het enorm omvangrijke en gecompliceerde beheer van de muziek uitgeverij. STEMPEL In het Amerikaanse vakblad 'Bill board' schetst Leonard Feather de tien verschillende medda, waarop the Duke zijn stempel drukte als kunstenaar én entertainer. De dancedates, de nacht clubs, de platenwereld, de radio, de tv, de film, de theater- en toneel we- door Rud Niemans reld, de concerten, de gewijde concer ten (Londen beleefde zo'n sacred con cert' op 24 oktober j.l. in de statige Westminister Abbey) en het onder wijs. Enkele kanttekeningen hierbij: vele universiteiten zijn de waarde van El lington-workshops en colleges gaan ontdekken. De radio en de film zijn met hun deels racistische, deels 'top- 40' politiek evenals de televisie niet van die invloed op Ellingtonia ge weest, als men wel zou veronderstel len. Hollywood heeft, op wat oude do cumentaires en een thriller na, de maestro schandelijk verwaarloosd. De echte concerten begonnen in 1932 op de Columbia University, maar Du ke's jazz in de zaal bleef min of meer een taboe, tot de reeks Carnegie Hall concerten van 1943 tot 1950. Daarna werden concerten regel in Duke's werkschema. Theaters zijn er steeds minder, ergo bespeelt het orkest er ook minder. Nachtclubs: vanaf het historische Cot ton Club-engagement in 1927 is het een regelmatig werkterrein gebleven van een vaak opgesplitst orkest. GRAMMOFOON Via dit medium kon de ontwikkeling van Ellington stap voor stap worden gevolgd. Honderden lp's staan op Du ke's naam, of op die van zijn sideman, en er ligt ongetwijfeld nog ontzaglijk veel op de archiefplanken. Ellington bereisde Latijns-AmerikaAzië, Austra lië, Europa, inclusief de Sowjet-Unie (in 1969 en 1971). Eens komt het einde, want ook Ed ward Kennedy, 'Duke' Ellington na dert het eindstation van zijn aardse rit De benen worden zichtbaar stram mer, al geven de lange, geplakte ha ren en een vlotte eigentijdse, maar onberispelijke kleding de maestro een schijn van eeuwige jeugd. Maar de ge zondheid wordt kwetsbaarder, al con sulteert Ellington, pietje-precies, zijn Newyorkse lijfarts dr. Arthur Logan over elk naderend griepje vanuit de verste uithoeken van de wereld. Things ain't what they used to be'. Dat zal elke rechtgeaarde muzieklief hebber pas mogen zeggen, wanneer het 'and of course we all love you madly', het 'amen' van elke Ellington- conference, voor het laatst gezegd zal zijn. Men moet vooruitzien, naar maandag, naar the Duke die 75 wordt. Men mag omzien, naar rond vijftig jaar creatief muzikaal meesterschap. Een erfenis om te koesteren. Shinkichi Tajiri is op 7 december 1923 in Los Angeles geboren uit Japanse ouders. Kort nadat hij zijn eerste beeldhouwlessen had gekregen van Do- l nald Horn, worden de Amerikanen door de aanval op Pearl Har bour in de oorlog betrokken. Voor Tajiri, zijn familie en 110.000 andere Japanners betekende dat deportatie naar een kamp in Arizona. In 1943 ziet hij kans om als vrijwilliger in het Amerikaanse leger i te komen, in een soort zelfmoordcommando waarmee hij opereert in Italië, Frankrijk en Duitsland. In 1946 kan hij weer aan de slag, hij werkt dan als restaurateur van antiek en studeert aan het Art Institute te Chicago. Later gaat hij naar Parijs, waar hij o.m. lessen volgt bij Zadkine en Léger. In Parijs komt hij ook in contact met de Cobra-beweging, waarmee hij verschillende malen exposeert. In 1956 komt hij naar Neder land. Sinds 1962 woont en werkt hij in kasteel Scheres in het Lim burgse Baarlo. Tajiri: 'No. 8' (1968) Ie staat wel even perplex als je de nieuwe vleugel van het Rotterdamse Museum Boymans-Van Beu- tingen binnenstapt. Je weet niet waar te beginnen. Om je heen rijst een woud op van bizarre groei- £ls, barstend van vruchtbaarheid soms, verbrand, verkoold, vernietigd verderop, met tussendoor tel lens weer de vernietigers, die zolang ze nog iets organisch hebben 'Warriors' heten, maar later als ze fit gladde, gepantserde moordrobots zijn geworden, alleen nog maar kille (leger-)nummers dragen. Vat jou betreft', laat Somerset Maug- am (in 'Christmas Holiday") een van jn figuren zeggen, 'is de enige bete- enis die een kunstwerk kan hebben, e betekenis die het voer jou heeft' lat is uiteraard van toepassing op al- i kunst, maar toch kwam juist bij de rote overzichtstentoonstelling van de apans-Amerikaans-Nederlandse beeld- ouwer tekenaar-graficus-ontwer- er Shinkichi Tajiri de herinnering an die overigens nogal logische uil- praak bij me op. Ja jaren. ORGANISCH Zal wel zijn omdat Tajiri's kunst m ie altijd zij het soms tegen wil en ank sterk heeft aangegrepen, ter ijl ik nooit een flintertje van een erklaring heb kunnen vinden, aaróm eigenlijk precies. Eu meestal in je, hoe summier ook, toch wel nkele facetten aanwijzen, die bepaal- le kunstuitingen voor jou persoonlijk o boeiend, aantrekkelijk, indrukwek- end of wat dan ook maken. !en verklaring over die overklaar- aarheid zou bij het vroege werk an de vijftiger en begin zestiger ja- en nog gevonden kunnen worden n het organische karakter van de ilastieken. "ussen de 'verschroeide aarde' en de rijgers door, groeit het steeds en on verstaanbaar, brokken vruchtbaar- eid, gezwollen zaadbollen op dunne terke stengels, telkens terugkerende (hallus-symbolen, agressief en niet te tuiten van fel en steeds weer losbre- :end nieuw leven. NATUUR loor de toegepaste technieken wordt iet 'natuur". "tTajiri kan schroot gebruiken, kan reggegooide voorwerpen inlassen, en Is je goed kijkt, dat wil zeggen als je onunige plastieken hardnekkig, zon- ler het geheel te zien gaat ontleden, un je bijvoorbeeld een oude geblut- te trompet ontdekken, roestige bei en, zo'n harpvormig klemmetje van en muziekstandaard, 'n gedeukte blikken asbak of een spruitstuk van een motor. Maar dat valt allemaal weg door, laat ik maar zeggen de vólkernen harmo nie die ontstaan is door de samenvoe ging van die op zichzelf nietszeggende onderdelen, 't wordt gewoon een van zelfsprekend ontstaan groeisel, yaak zijn die groeisels gruwzaam, maar al tijd toch op een wonderbaarlijke ma nier onontkoombaar esthetisch. Zo'n 'Winged Warrior' uit 1958 bij voorbeeld kan plotseling de agressivk teit verliezen door de sierlijke, bijna' aan een pennestreek herinnerende fragiele opbouw, maar ook bij de beelden, waar het geweld aan alle kanten uitbarst, in speervormen, an gels, penissen, blijft die esthetiek. KAMIKAZE 't Is, hoe afschrikwekkend vaak ook allemaal, 'mooi' en vakkundig ge maakt. Ook die ellendige vechtmachi nes uit 1966 en 1967, van glanzend staal, alluminium en gemeenkleurig plexiglas. Die hebben niets meer met 'natuur' van doen en eigenlijk helemaal niets met wat de meeste mensen neg steeds onder 'Kunst' verstaan. Ze doen denken aan ontwerpen van een waanzinnige vliegtuigbouwer, ze hebben iets van kamikaze-machines waarmee zelfmoordpiloten zich op troepen en munitieschepen lieten val len, dreigend en agressief in hun gladde, glanzende perfectie. Soms staan ze op metershoge poten, wat ze iets robotachtigs geeft, maar het worden nooit alleen maar een beetje griezelige science-fiction bouw sels. 't Is veel erger, veel ernstiger, omdat ze te veel, te direct herinnerin gen opwekken aan wat vandaag de dag mogelijk en gaande is. Ze hebben ik hoorde die opmer king enkele malen in het museum voor mijn gevoel totaal niets te ma ken met 'modelbouw'; 'tzijn afschrik wekkende (waarschuwende?) plastie ken met een indringende zeggings kracht die misschien juist wel zo sterk is door het gebruikte, puur ei gentijdse materiaal. Duke Ellington, jazzfenomeen zonder weerga, wordt maandag 75 jaar. Het programma 'Jazz in aktie' besteedt er die dag via de NOS op Hilversum 1 een vol uur aandacht aan. Boy Edgar, die een aantal gesubsidieerde Ellington- concerten in ons land geeft en een AVRO-tv-programma aan de muziek van zijn idool zal wijden, gaat met een Nederlandse for matie in juli optreden op George Weins Newport Festival. Maar de voorgenomen pelgrimage laar de jarige en het plan hem eind mei voor de buis te halen gaan niet loor, omdat de Amerikaanse tv on- angs een redelijk goed bewaard ge heim prijs gaf: Ellington ligt in een ^ew Yorks ziekenhuis. De voorname lijk oververmoeide orkestleider heeft •11e engagementen voor enige tijd moeten afzeggen. Door de wankele gezondheid van de maestro zullen de festiviteiten in de VS rond zijn persoon een uiterst so ber karakter moeten dragen. Vijf jaar geleden swingde het statige Witte Huis van een daverend feest, daarmee de thans zo veel omstreden Nixon hem hulde bracht, o.m. door hem de Medal of Freedom toe te ken nen, de hoogste civiele onderscheiding die het land kent In 1973 bleven de Fransen niet achter met hun 'Légion d'Honneur'. BEWONDERING De carrière van de man, door Stra vinsky en Milhaud eens gekenschetst als Amerika's belangrijkste componist, werd vooral gedurende de laatste de cennia afgebakend door reeksen ere doctoraten, beeltenissen op postzegels, maar voor alles do>r toenemende ver bazing en bewondering om de nimmer verflauwende scheppingsdrift die hij de laatste jaren vooral concentreert in zijn 'sacred concerts', waaraan be halve uiteraard de band, reeksen zan gers en koren te pas komen. Grote werken schreef Ellington vanaf 1931 (Creole Rhapsocy") ongeveer 33 in getal, en vanaf 1940 met een ge middelde van één por jaar. Kleinere composities moeton in de duizenden lopen. Vele ervan ontstonden als notities, krabbels op sigarettendozen, in pu blieke telefooncellen tijdens haastige contacten met alter-eyo Strayhorn, die hem in 1967 ontviel. 1 KNOPEN Dan zijn er plotseling die 'knopen', buizen van polyester en van brons in allerlei variaties geknoopt, prachtig gemaakt, staaltjes van een groot vak manschap, mooi van materiaal en weer esthetisch, maar voor mij, zonder meer en alleen van vorm. Ta jiri doet nog veel meer. Het prentenkabinet hangt en ligt vol met grafiek, meestal zeefdrukken, o.a. een 'Monument in prenten voor mijn vader', een soort groepsfoto van Ja panse militairen die in duizend kleur- variaties op een verhoging van ettelij ke vierkante meters midden in de zaal ligt uitgestald in veertig rijen van elk vijfentwintig prenten. 't Moet een heidens werk geweest zijn, dat, als hij het allemaal zelf ge daan zou hebben enorm veel (te) kostbare tijd in beslag moet hebben genomen. Net als overigens '18.408 keer mijn vader of een oefening in herleiding en uitbreiding* want ook daar loop je alleen maar even, uit nieuwsgierigheid, langs. NIETS EROTISCH De Wallprints, zijn een soort behang- ontwerpen samengesteld uit pikante delen van erctische foto's, die op een kaleidoscopische manier in herhaalde blokken samengevoegd zijn. Je herkent nog wel de gekozen li chaamsdelen, maar alleen als onderde len van een steeds terugkerend pa troon, dat dan' alleen maar een spel met vormen wordt, dat niets erotisch meer heeft Allemaal bijzonder interessant om kennis van te nemen, maar waar het werkelijk om gaat zijn toch die meer dan honderd plastieken, om de beeld houwer Shinkichi Tajiri. Eeji zeer bijzondere, ook al door Taji ri zelf ontworpen catalogus met een inleiding van Dick Hillenius begeleidt deze eerste grote overzichts tentoonstelling. Die is nog tot 19 mei in Rotterdam en daarna van 1 juni tot 13 juli in het Bonnefantenmuseum te Maas- tricht te zien. hen detail van een van I ajiris vroege ijzeren plastieken

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 15