VERKEER BLIJFT ZUNDERT EN RIJSBERGEN KWELLEN dichtbij 1 wïïM mm )mmentaar Sjtorische dag? Veel vrachtwagenchauffeurs mijden nieuwe E 10: er zijn geen douane-agenten engeen cafeetjes weerrapporten |n en buien 'goede raad' voor op de fiets fiets kusmarathon iiifl reclame ./fry/KWARTET VRIJDAG 26 APRIL 1974 BINNEN Ll AM) T5/K7 k nog te vroeg om te zeggen of april een historische dag wordt luropa en voor Afrika. Maar rich sinds donderdagmorgen in :ine trotse land op het Iberisch iland voltrekt is niet alleen een iting voor vele tienduizenden ;se ballingen, het kan ook vèr- consequenties hebben voor ja en voor Afrika. de derde keer in korte tijd blijkt land het leger een evolutionaire ten goede te kunnen zijn |in Peru, daarna in Ethiopië en Portugal. Dat is een nuttige ivoor de dictators in de wereld; lachtsintsrument, waarvan zij vlot menen te kunnen bedie- in zich op een dag tegen hen Daarbij moet natuurlijk niet uit pg worden verloren, dat een re- :nd leger en een lang onderdruk- llitieke oppositie nog geenszins zijn. De beslissende vraag onmiddellijke toekomst van il is, jof die beide het met cl- zullen kunnen vinden. Van een len jaren onderdrukt land wordt in de éne op de andere dag een parlementaire democratie ge- ■di lilitairen kunnen natuurlijk vrije <izingen aankondigen, maar bij inzien toch een aantal verbieden. Maar als zij de z laar democratisering weten af te v'i openen zij aan het eind daar- ook de voornaamste slagboom •v- de Europese Gemeenschap. Die ddch zeer actief moeten betonen in illeen om dit vrijwordingsproces f* ortugal te bevorderen maar ook et zijn Afrikaanse imperium uit hoofd te praten. De nieuwe mili- machthebbers maken zich name- log dezelfde illusies, die Neder- zich ooit ten aanzien van Indone- iroorloofde: dat het in een unie sï ;unnen blijven, waarin het oude herland aan de touwtjes zou kun- (lijven trekken. Van die gedachte het verarmde en verwaarloosde gal niet worden afgeholpen als en nieuwe economische perspec- wenken binnen Europa. betreft Portugals 'overzeese pro- Jb' is met name in Mozambique Bëvaar niet denkbeeldig dat het bewapende blanke kolonisten, un toekomst slechts gewaarborgd bij een blijvende absolute heer pij van Portugal, evenals de :n in Rhodesië de macht aan zullen trekken. Zij zullen zich tegen het steeds verder opdrin- FRELIMO niet kunnen ver- zonder forse Zuidafrikaanse en ■M lesische steun. En daarmee zou assenoorlog in Zuidelijk Afrika er ;oed beginnen, inks zijn verkiezingswinst is de april dan ook helemaal niet zo'n ige dag voor Jan Balthasar Vor- |ker cs (RKPN) l et gelijk gesteld J. HAAG Het gerechtshof te Haag heeft gisteren uitgesproken, le heren K. Beuker en J. A. A. iburch Auwers zich hoofdbe- 'i slid van de Ro oms -Katholieke Nederland RKPN mogen <noe- Met deze uitspraak vernietigde lof de uitspraak van de vice-presi- van de Haagse rechtbank, mr. G. pse van 5 februari, waarbij be- I werd dat de twee heren zich langer lid van het hoofdbestuur llgn het dagelijks bestuur van de mochten noemen. door Jan Brokken ZUNDERT Toen op 17 januari 1972 de vierbaansweg tussen Breda en Antwerpen officieel ge opend werd, haalden de twaalf duizend inwoners van de gemeen te Zundert verlicht adem. Die morgen nog was bij Rijsbergen, op de oude E 10 Breda-Rijsber- gen-Zundert-Werahout-Wuustwe- zel-Antwerpen, een vrachtwagen met hoge snelheid uit de bocht gevlogen en twee huizen binnen gereden. 'Dit is het laatste onge luk hier', zeiden de bewoners te gen elkaar. De duizenden vracht wagens zouden uit de nauwe stra ten van de Brabantse kerkdorpen verdwijnen, de nachtmerrie van stank, herrie en verkeersonveilig heid behoorde tot het verleden. Boze actiegroep laat het er niet bij zitten De bewoners hadden te vroeg ge juicht. Dagelijks passeren nog altijd drieduizend vrachtwagens de grens plaatsen. Het ongevallencijfer is niet spectaculair gedaald. Op de huizen aan de weg dalen nog altijd van de vrachtwagens geslingerde projectielen neer, de kranten maken onverminderd melding van spectaculaire ongevallen waarbij hele gevels van huizen wegge vaagd worden, de oude E10 blijft een dodenweg. Oorzaak van deze voortdu rende ellende is niet, dat de chauf feurs op zoek zijn n^ar gezellige café's maar een wat de actiegroep 'Weg verkeer Zundert-Rijsbergen' noemt kortzichtig optreden van het duo Luns-Westerterp, dat destijds het mi nisterie van buitenlandse zaken als respectievelijk minister en staatssecre taris leiding gaf. Voor deze supra-nati- onaal denkende bewindslieden moest de nieuwe verkeersader tussen Neder land en België het symbool worden van de Europese eenheid. Grote doua nekantoren en tientallen wachtende vrachtauto's zouden dit symbool al leen maar ontsieren. Hoewel de Bel gen in hun plannen een terrein gere serveerd hadden voor de douane-acti viteiten, dachten Luns en Westerterp aan het alom bekende gezegde, dat re geren vooruitzien is. De KVP-ers ke ken alleen wat al te ver in de toe komst. Zij wisten de Belgen van het idee af te brengen om de douane-kantoren van Wernhout naar Hazeldonk aan de nieuwe vierbaansweg dus over te brengen. Binnen een paar jaar zou den alle grensdocumenten vervallen 7:jn, zo zeiden de Nederlandse be windslieden aan hun Belgische colle ga's. en daarom zijn investeringen in de douane-sector weggegooid geld. De vrachtwagens, die niet over puntgave grensdocumenten beschikten, moesten nog maar even via Wernhout gaan: de ministers zouden in Brussel intussen de laatste muurtjes die de landen van de EEG nog omringen wel afbreken. Het Nederlandse optimisme bleek niet gegrond te zijn. Zonder douane^papie- ren komen de vrachtwagens de grens nog niet over en het zal nog wel een stief aantal jaartjes duren eer de laat ste barriëres tussen de EEG-landen opgeruimd zijn. De Belgen hebben in dit verband van een grotere realiteits zin kennis gegeven dan de Nederlan ders. Bij Wernhout, aan de oude E 10 dus, zijn zij een immens" parkeerter rein voor vrachtwagens aan het aan leggen. Kosten: drie miljoen gulden. In 1972 kocht een handelaar in muziekinstrumenten het pand aan de Sint Bavostraat in Rijsbergen. Het huisdat net achter een gevaarlijke bocht in de weg Antwerpen-Breda ligt, was in het verleden al herhaaldelijk geramd door uit de bocht gevlogen vrachtwagens. Na de opening van de nieuwe E10 zou deze ellende tot het verleden behoren, meende de nieuwe bewoner. De vrachtwagens namen de nieuwe weg echter niet, en zo zag de middenstander vorig jaar deze vrachtwagencombinatie de winkel binnenkomen. Het zou niet bij één keer blijven. Zo'n investering doen zij natuurlijk niet voor niets. Onze zuiderburen gaan ervan uit, dat de vrachtwagens de komende jaren gebruik blijven ma- ken van de oude E10, een weg waar- EsnVOUQIQ van bijna alle personenauto's verdwe nen zijn, de vrachtwagens harder kun nen rijden, en de ongelukken dus een steeds ernstiger vorm aannemen. Deze hele situatie is de bewoners van Zun dert nu in het verkeerde keelgat ge schoten. terug wil komen. Hij wil een foute beslissing niet corrigeren. Hij is bang voor gezichtsverlies". Steviger Vorig jaar juli al is een actiegroep opgericht, een groep die zich vooral bezighield met brievenschrijven naar de verschillende verantwoordelijke ministeries. De antwoorden waren zo onbenullig dat de groep het lieve ac tievoeren nu in de ijskast heeft gezet en de zaken steviger wil gaan aanpak ken. Hoewel de leden van de groep het achterste van hun tong hierover nog niet willen laten zien, zullen dc dagbladen binnenkort wel melding maken van een blokkade van de oude E10, een middel dat in Frankrijk al vaak door opstandige boeren is gehan teerd, en niet zonder succes. Waarom is Zundert zo boos? Tenslot te kun je het Luns en Westerterp niet kwalijk nemen, dat zij aan het einde van de jaren zestig wat al te optimistisch waren. Frankrijk leek bij te draaien, het ging goed met de Eu ropese gemeenschap. Voorzitter Th. Valk (49), gemeenteraadslid, architect: 'Op een verkiezingsbijeenkomst zei mijnheer Westerterp, nu minister van verkeer en waterstaat, me: 'Kijk eens. mijnheer Valk, dit kan zo niet blij ven. Maar de kantoren gaan niet naar de nieuwe weg'. Dat is nu typisch praat van politici. Als staats secretaris heeft hij hard meegewerkt aan een regeling, waar hij nu niet op Secretaris C. J. Havermans (32), chef inkoop van een bouwbedrijf: 'Het al ternatief is zo eenvoudig. Je bouwt een groot gebouw voor de grenskantr»- ren en het verkeer blijft hier weg. Er ligt even verder een grote vierbaans- weg en dan zouden ze hier weer een andere weg gaan aanleggen?Ik begrijp ze wel. Voor zo'n rondweg is veel stu die nodig. Dan zijn we weer een paar jaar verdeF. Dat het ontbreken van grensfacilitei- ten de voornaamste oorzaak van de Zundertse moeilijkheden zijn, blijkt wel uit een enquête, die de aktie- groep onder chauffeurs heeft gehou den. Ruim 77 procent van de chauf feurs zei liever over de nieuwe E 10 te willen rijden, twintig procent gaf de voorkeur aan de oude weg. Reden om de oude route te blijven volgen is volgens 89 procent het niet aanwezig zijn van douane-agenten en voor elf procent het ontbreken van café's aan de nieuwe weg. Wanneer er aan die E1Q douanekantoren en horecabedrij ven zouden komen, zal 95 procent van de chauffeurs de nieuwe weg en drie procent de oude nemen. 'Agenten' Maar, zullen kenners van dit traject zeggen, op de vierbaansweg staat toch een douanekantoor en even over de grens ligt toch een wegrestaurant. Wat betreft dat douane-kantoor: het gaat hier om een nederzetting van de douane-ambtenaren, dienaren van het Rijk dus. Chauffeurs, die al hun pa pieren in orde hebben, kunnen daar een stempeltje krijgen en doorrijden. In zeventig procent van de gevallen klopt er echter iets niet op die papie ren, hebben de chauffeurs op het laat ste moment nog ergens lading opge pikt of zijn de papieren domweg ver keerd ingevuld. Wanneer ze met die foutief ingevulde papieren aan de grens bij Hazeldonk komen, zeggen de douane-ambtenaren; Rijdt u maar naar Wernhout. In deze plaats zitten de douane-agenten, particuliere bu reau's die voor de chauffeurs de pa pieren invullen. De kantoren van deze douane-agenten, zo'n 140 in getal, zul len niet naar Hazeldonk overgebracht worden. Die agenten vervulden in het verleden zeer nuttige taak. Het invul len van de papieren was een bijzon der moeilijk werk, een douane-agent was dan ook in de meeste gevallen een knappe boekhouder. Bovendien vormden de agentschappen contacta dressen voor de chauffeurs. De agen ten die voor een aantal transport bedrijven werkten beschikten meestal over een telex, zodat de chauffeurs daar vandaan contact kon den opnemen met hun bedrijf, of daar boodschappen ontvingen. De rol van deze agenten is nu min of meer uitgespeeld. Het invullen van de douane-papieren is al behoorlijk ver eenvoudigd (waardoor grote transport ondernemingen dit werk zelf ter hand hebben genomen) en over een paar jaar zullen geen grensdocumen ten meer nodig zijn. Wanneer het vrije verkeer van goederen binnen de EEG een feit zal zijn geworden, ver liezen de agenten hun baan. weer is in korte tijd, toch wel to- veranderd. Op heel wat plaatsen Iisteren bitten gevallen met regel, en hier en daar ook onweer. Al tien 's morgens meldde een in het noorden zich met 4 ihil- regen, welke hoeveelheid 's was uitgegroeid tot 1 mm. [phol tapte toen 5 mm af over de if gaande ticaal f uur. (De grootste :eellieid van dinsdag was 4 mm op jbasis Twente, van woensdag 9 in Eindhoven luien, die met een zeer dreigende t gepaard gingen, ontstonden in iioordoostelijke tot oostelijke tstroming langs de oostelijke k van een hogedrukgebied boven itland (1025 millibar), dat zelf d wat in oostelijke richting trekt. stroming was onstabiel door een 0 ge IJsheiligen kou-inval in de ho- atmosfeer.- De kans op hier en een bui en in de loop van het :end plaatselijk wat regen blijft tduren. De barometers dalen mo il teel in midden- en Zuid-Europa, 1 rbij de onbestendigheid toeneemt, stal volgt er na enige tijd in onze a eving dan een wat zachter weer- verwachten vooral tijdens het kend hogere nachtelijke tempera- n. In Udine, in noord-oost-ltalië, d donderdagmorgen 40 mm regen een onweersbui afgetapt. Gister dag onweerde het er nog (4 mm). iifati in Zuid-ltalië tapte 10 mm 'ii af, overal in Oostenrijk regende gisteravond ook, bij 6 tot 10 gra- Celsius temperatuur. Roemenië dde daarentegen bijna zomerse :inia tot 19 gr. en terwijl het in n donderdagmiddag sneeuwde (8 neerslag) kreeg Israel de volgen toppers: Berg Kanaan 18 gr., Jeru- m 22, Tel Aviv 24, Lod 27 (dauw- t minus 3 gr.), Bersheba 28 gr., it 34 graden, en verder Karthoem ioedan 43 gr. Celsius (duawpunt O den). Engelse weerkundigen verwachten in de eerste helft van mei sterke tem peratuurschommelingen en enkele warme dagen. Er zullen ook korte natte perioden zijn, vooral in het zuiden van Engeland. In Schotland en Noorcl-Ierland zal het weer droger en zonniger dan normaal zijn; Engeland en Wales kunnen rekenen op een nor male regenval en zonneschijn. De al gemene circulatie van de afgelopen vier weken vertoonde overeenkomsten met die in dezelfde periode van 1923 1956, 1960 en 1971. Het aantal zomerse dagen te De Bilt in de meimaand van de door de computer geselecteerde ja ren was respectievelijk 2, 1, 0 en 2, tegen normaal 3, niet daverend dus. De 'jet-stream' hield zijn positie van de St. Lawrencebaai noordoostwaarts door de Straat van Denemarken max. neer- temp. slag Amsterdam regenbui 12 5 De Bilt zwaar bew 13 0.3 Deelen zwaar bew 13 0 Eelde half bew 12 0.1 Eindhoven half bew 12 0 Den Helder regenbui 9 0.1 Luchth. R'dam zw bew 11 2 Twente zwaar bew 11 0 Vlissingen regenbui 11 1 Zuid-Limburg regen 9 1 Aberdeen zwaar bew 10 0 Athene zwaar bew 18 0 Barcelona zwaar bew 15 0 Berlijn half bew 11 0 Bordeaux zwaar bew 14 0 Brussel regenbui 9 4 Frankfort regenbui 12 1 Genève regenbui 9 2 Helsinki onbew 3 0 Innsbruck regenbui 8 1 Kopenhagen zwaar bew 8 0 Locarno zwaar bew 12 1 Londen regen 10 2 Luxemburg regenbui 10 4 Madrid zwaar bew 17 0 Malaga geheel bew 21 0 Mallorca half bew 19 0 München regen 5 7 Nice onbew 18 0 Oslo onbew 12 0 Parijs regen 12 2 Rome licht bew 17 0 Split regen 14 7 Stockholm onbew 9 0 Wenen zwaar bew 12 1 ZUrich regen 8 4 Casa Blanca zwaar bew 18 0 Las Palmas licht bew 21 0 New York onbew Tunis licht bew 20 0 ZONNIG SNEEUW MIST BEWOLKING REGEN m AX.TEMP. HAGEL MIN. TEMP. WINDRICHTING Nieuwe investeringen zullen zij daar om nauwelijks willen doen. Wanneer de overheid bij Hazeldonk een groot gebouw neerzet, waar zij een bureau kunnen huren, zullen zij misschien tot andere gedachten gebracht wor den. Hoewel het begrijpelijk is, dat deze groep mensen nu niet staat te trappelen van ongeduld om ergens an ders een onzeker bestaan op te gaan bouwen, zelfs wanneer dat 'ergens an ders' slechts vier kilometer van hun woonplaats Wernhout afligt. De horeca en de houders van benzine pompen zijn natuurlijk ook geen war me voorstanders van het alternatief, dat de actiegroep voorstelt, dat wil zeggen het verplaatsen van alle grens- activiteiten naar Hazeldonk, een al ternatief dat slechts enkele honderd duizenden guldens zal kosten Aan de Belgische kant van de autoweg ligt al een wegrestaurant, aan de Neder landse kant komt er één. Of deze res taurants de functie zullen overnemen van de oude chauffeurscafeetjes, is de vraag. De heer Havermans: 'Die res taurants zijn veel te sjiek voor de chauffeurs'. Dat er aan het Zundertse probleem veel haken en ogen zitten, neemt niet weg, dat de situatie op de oude E10 bijzonder gevaarlijk is. De heer Valk: 'Vorige maand kieperde nog de lading van een vrachtwagen voor een school neer. Wanneer het ongeluk een uur eerder was gebeurd, zouden twintig tot dertig doden te betreuren zijn ge weest. Op die plaats staan de moeders namelijk op hun kinderen te wachten. Tankauto's De heer Havermans wijst op het ge vaar van de tankwagens met chemi sche stoffen: 'In de meeste Nederland se steden mogen deze wagens niet door de bebouwde kom rijden. Hier, op de verbindingsweg tussen Rotter dam en Antwerpen, passeren dagelijks honderden tankauto's vier dorpen. Dat er met die auto's tot nu toe geen gelukken gebeurd zijn, wil niet zeg gen dat het in de toekomst goed blijft -gaan'. Voorzitter Valk vat kort samen: 'De situatie is onhoudbaar. Een goed alternatief is voorradig. Wij wachten liever niet met de put te dempen voor het kalf verdronken is. Vroeg of laat gebeurt hier een ramp'. De heer Havermans (vorig jaar kwa men een neef en een nicht van hem bij een verkeersongeluk in Rijsbergen om het leven): 'Boven de Moerdijk zou het nooit zover gekomen zijn als hier, in Zundert'. onder redactie van loessmit Nog maar nauwelijks is, om maar een sterk cliché te gebruiken, de drukinkt opgedroogd die twee da gen eerder in deze hoek onze be wering leesbaar maakte dat er zo veel over fietsen en fietsers is en wordt gepubliceerd, of er valt al- xoeer een nieuw boekje in de brie venbus: 'Goede raad voor fietstoch ten', het vierde deeltje in de serie nuttige wenken voor fietsers, bij eengebracht in de Fietsotheek van de 'stichting: fiets!' Twee pagina's achterin het werkje maken al ge lijk duidelijk dat onze bewering niet uit de lucht gegrepen was. Al leen al deze stichting heeft een respectabel aantal boekjes, brochu res, posters, sluitzegels, icandpla- ten en ander fiets-documentatiema- teriaal doen verschijnen en dan zijn al die andere f ietsuitgevers er ook nog. De nieuwste 'goede raad' is be doeld voor wat langere fietstoch ten in binnen- en buitenlandEr staat iets in over de voorbereiding van zo'n tocht, over kaarten en routes, hoeveel je per dag aan kunt, iets over verzekeringen, overnachtingen, het beste type fiets, onmisbare uitrustingsstuk ken, over bagage en -dragers, fiets tassen, de juiste manier van be pakken, over kleding en schoeisel tot ondergoed en sokken toe, on derhoud van de fiets en meer van dat nuttigs. Bij wijze van voorbeeld nemen we wat informatie over uit het hoofd stukje 'eten en drinken tijdens een tocht'. Het is wel duidelijk dat een verre fietser er iets voor over moet hebben want, lekker en overdadig eten en drinken is er niet bij: 'Aanbeveling verdient het gebruik van een stevig, uitgebreid ontbijt, zodat voor de rest van de dag geen grote en in elk geval geen vette maaltijd nodig is. Omstreeks de middag een eenvoudige broodmaal tijd en 's avonds, als men niet meer verder rijdt, een warme maal tijd'. Te zwaar eten is niet goed, ijsjes of ijsgekoelde dranken on- derweg doen ook alleen maar kwaad. Voor de dorst op de fiets raadt het boekje 'naast verdunde glucosestroop ook koude thee' aan. En verder is het gebruik van alco holische dranken uit den boze. Een sobere fietser is dus je ware. Dat lekkere zachte schuimrubber zadel moet een lange-afstand-fiet ser ook maar gauw uit z'n hoofd zetten. Het beste blijkt een leren zadeldek, dat dan wel duur is. Om nog even op die eerste bewe ring terug te komen, waarbij we het voornamelijk gehad hebben over de fiets in stellingen: al wel tien jaar geleden blijkt een promo vendus zich druk te hebben ge maakt over de fiets. In 1964 po neerde J. van der Haar bij zijn promotie aan de VU onder andere deze stelling: 'Het fietsen dient te worden aangemoedigd, nu het de gelegenheid biedt tot lichaamsbe weging, het verblijf in de open lucht en het observeren van de na tuur'. Dezelfde J. van der Haar, die sindsdien dr. voor zijn naam heeft, is nu burgemeester van Voorschoten, Spulten Er wordt morgen wat afgespoten in Numansdorp. Voor de provinciale brandweerwed strijden rukken dan veertig ge meentelijke en bedrijfskorpsen uit de hele provincie Zuid-Holland uit om uit te maken wie het beste spuit Het zal wel een natte boel worden, want de brandweerlieden spuiten van 's morgens vroeg (ne gen uur) tot 's middags laat (vijf uur). Monument Op de aan vullende monumentenlijst zijn twee boerderijen uit 1714 in Aarle- Rixtel en een vroegere smederij in Leens genoteerd. Er is ook nog een aanvullende ontwerplijst van beschermde monumenten, waarop een ijzeren klapbrug van dik 120 jaar oud uit Middelburg en een roomse kerk uit 1896 die in Zoe te rwoude staat, gezet zijn. Mis schien komen die ook nog eens op de aanvullende monumentenlijst terecht. Dierendag Flevohof in Oostelijk Flevoland gaat er een gewoonte van maken om op de za terdag na dierendag (4 oktober) een dierenbijeenkomst te houden. Alle kinderen mogen met hun huisdier komen en een jury zal dan uitmaken welk dier het beste verzorgd is. Deelnemersformulie ren zijn vanaf 15 mei op Flevohof te krijgen. maar zich dan ook 'goed naar het zitvlak vormt, zodat een zadel dat ingezeten is, zich geheel gevormd heeft naar de anatomie van de be rijder'. Die anatomie van zowel ver fietsende dames als heren schreeuwt blijkens het boekje om een knickerbocker, zo'n kuitbroek die ook wel onder andere namen bekend staat. Een short mag in de warme zomermaanden ook wel, maar een te krap exemplaar, lezen we, 'veroorzaakt hinderlijk schu ren. En een wielrijdersbroekje met ingenaaid zeemleer in het kruis voorkomt 'doorrijden'. Het leerzame werkje is verkrijg baar door storting van f 4.60 op postgiro 234567 van de 'stichting: fiets!' in Amsterdam. In de Amerikaanse plaats Fort Leuderdale (Florida)' is deze week een kus-marathon aan de gang, waaraan vele noodzakelijk verlief de paartjes meedoen. Elk uur mo gen de deelnemers vijf minuten pauzeren, maar ondanks alle ver liefdheid en pauzes blijkt kussen een slopende bezigheid: er zijn al ettelijke tientallen koppels afgeval len figuurlijk dan. In die vijf minuten pauze snellen sommige uitgeputte kussers even naar een rustbank, anderen nemen haastig een hamburger tot zich, zonder uitjes natuurlijk. Er zijn er ook die het voor elkaar bakken tijdens het kussen een dutje te doen en één zoenend stel heeft zijn en haar hoofd met een riem tegen elkaar gebonden, zodat him lippen samen verzegeld blijven. De twee op de foto zien kans om beurten een fris- drankje (met behulp van een riet- Je) te drinken of een sigaretje te roken zonder ook maar één milli meter van elkaar verwijderd te ra ken. Het winnende paar, dat de meest eindeloze kus ter wereld produceert, krijgt een reisje naar Toronto in Canada om er een voorstelling van de musical 'The kiss* bij te wonen. Voorlopig zul len ze dan hun buik wel vol heb ben van ai dat kussen, maar in To ronto hoeven ze alleen nog maar toe te kijken. Volwassenen die naar t.v.-reclame kijken, zijn net als kinderen die zich door opa voor de duizendste maal hetzelfde laten vertellen en naar de afloop toeleven, vindt volgens het reclamevakblad Adfor- matietekstschrijver Karei Sartorv. Tien, twintig keer hetzelfde film pje zien hoeft dan ook helemaal niet een soort 'eeltvorming* bij de kijker te veroorzaken. Zelfs bij spots waaraan je je blauw ergert, heb je nog steeds volgens Sar- tory en Adformatie het zekere gevoel: ik weet het beter. En dan beleef je zo nog vreugde aan je er gernis ook. Maar wordt zo'n 'erger lijk' artikel dan nog verkocht? Ja wel, zegt meneer Sartory. In Enge land jebben ze die ervaring met bijvoorbeeld een Zero genaamde zeepsoort. De mensen kochten het ten slotte uit wanhoop. 'Dan was je er af en kon Je er weer een poostje tegen'. De tekstschrijver zei dat allemaal bij de vertoning voor reclamevak mensen van Engelands bekroonde en net niet bekroonde t.v.-reclame- filmpjes. Deze vonden ze in Enge land bijvoorbeeld een erg goeie: 'n man roept om hulp. Een passeren de vrouw zegt: wat heeft die man een mooie stem, die gebruikt vast wybertjes'. 'Die auto gaat zonder enige moeite omhoog

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7