Hoogbouwplan terrein "uidsingel: alternatief oor 'n wolkenkrabber Winkel die aan God wordt opgedragen Voorschotens onderzoek B; v<)oys besraven naar sport en recreatie coster 'Rijnlands' heeft kans op titel Wagenspel op de HaarLstraat Kapverordening in Leiden In 'Dakota' kom je niets aan de weet riidl W 'KW \KTKT VRIJDAG 26 APRIL 1974 STAD EN REGIO L3 twill kostuum Kolbert breed doorgestikt, met 3 op gestikte zakken. Pantalon met uitlo pende pijp. In diverse kleuren van voor 98.- voor vader en zoon Maquette van de plannen voor het terrein aan de Zuidsingel, waar de gebouwen van de Grofsmederij zullen worden gesloopt. Drie flatgebouwen met aflopende hoogten (midden) komen ervoor in de plaats. VOORSCHOTEN Het gemeentebestuur van Voorschoten wil een beter inzicht krijgen in de wensen en behoeften van de bevolking ten aanzien van sport en recreatie. In het huis-aan-huis verspreide ge meentelijke voorlichtingsblad 'Raadhuisklanken' staat een uitvoerige vragenlijst, die door het gehele gezin ingevuld kan worden. Wie de lijst invult, moet er echt wel voor gaan zitten. Wethouder Pels meent echter dat dit de enige moge lijkheid is om als gemeentebestuur een goed beleid op het gebied van sport en recreatie vast te stellen. In 1967 kwam de gemeentelijke sport- nota gereed en deze nota is dringend aan bijstelling toe. In de afgelopen ze ven jaar is er meer vrije tijd geko men en bovendien is de bevolking an ders samengesteld. Jaarlijks verlaten 10 tot 12 pet. van de inwoners Voor schoten en zij worden in een vrijwel gelijk aantal vervangen door bewo ners van elders. Ook is in de laatste zeven jaar de auto een grote plaats gaan innemen bij de vrijetijdsbeste ding. De gemeente weet wel de wensen van de georganiseerde sportmensen, maar over de wensen van de niet georgani seerde burger kan men alleen maar gissen. Dat bleek enige tijd terug nog bij de vraag over de bouw van een ei gen zwembad. In de vragen is een onderzoek ver werkt naar het gebruik van de diver se gemeentelijke parken en de wense lijkheid van een eigen zwembad. Om een zo volledig mogelijk inzicht te krijgen wordt ook nog de schooloplei ding gevraagd. Toegevoegd is een vraag over de wenselijkheid van een gemeentelijk kabelnet voor televisie, waarbij tevens de kosten vermeld worden en het met ja of nee beant woorden van deze kostenfaktor voor televisie-ontvangst van 12 program ma's. ADVERTENTIE VERLOVINGSRINGEN De ruimste keuze. De beste merken. Blijvende service. Gratis graveren, desgewenst handgravure. De KONING der VERLOVINGSRINGEN. v. d. WATER Haarlemmerstraat 181. KATWIJK Onder zeer grote be langstelling werd gistermiddag de heer B. Vooys begraven, die begin de ze week op 62-jarige leeftijd overleed. In het Kerkelijk Centrum werd een rouwdienst gehouden, waarin ds. C. Treure voorging, die sprak over 1 Pe trus, vers 8 en 9. Hij wees op de plaats die de overledene in het kerke lijke leven innam. 'Vele jaren ging hij op huisbezoek. Nu is hij zélf ge roepen door de Koning der Kerk. Hij geloofde in Hem die hij niet gezien had, maar nochtans lief had', aldus de predikant. In de aula werd het woord gevoerd door A. Remmerswaal, een persoon lijk vriend, die memoreerde hoe ver heugd Vooys was toen hij een bezoek aan Israël bracht en daar wandelde door straten van Jeruzalem. J. Smit sprak namens de Genie en roemde de grote vakkennis en de bereidheid om iedereen te helpen: 'De aanplanting rondom de militaire gebouwen was bij hem in goede handen'. De heer Kiers vertegenwoordigde de vakbond, waarvoor de heer Vooys met hart en ziel werkte: 'Hij wist hierin de chris telijke gehoorzaamheid gestalte te ge- LEIDEN Zaterdag zal het schaak zestal van het Rijnlands Lyceum aan treden tegen de grote concurrent, het Marnix College uit Ede. Dit zal ge schieden in de slotronde van de lan delijke schoolschaakfinale in de Jaar- bezwaarden willen alsnog Waardgiacht handhaven een onzer verslaggevers door S. J. de Groot LEIDEN Voor Anton Noort en zijn vrouw, die zaterdag op de hoek van de Schutterstraat en de Maredijk in Leiden een 'interker kelijk Bijbelhuis' openen, is het een heel klare zaak. Als Jezus werkelijk in je leven komt, ver andert er wat. Er- verandert zelfs heel veel. Je gaat ook getuigen van de levende Heiland. Zij zien de opening van hun winkel, die zij 'de schatkamer' hebben ge noemd, als zo'n getuigenis. 'Wij willen de mensen alleen maar van dienst zijn. Dat moet je natuur lijk wel doen in alle nuchterheid. Maar toch weten we ons afhankelijk van de zegen van God. Daarom willen wij dit werk ook aan Hem opdragen'. Zegt mevrouw Noort De boekwinkel wordt geopend met een korte dienst, waarin ds. A. A. Agtereek, bekend in de Evangelische Christengemeenschap pen, voorgaat. 'De Schatkamer' verkoopt bijbels, boe ken rond de Bijbel, positief christelij ke lektuur, kinderbijbels, zangbun dels, zondagsschoolmateriaal, wand borden, kaarten, grammafoonplaten en nog veel meer. Elke dag is de win kel open van 2 tot 6 uur en boven dien op de koopavond van 7 tot 9 uur. Anton Noort is een geboren en geto gen Rijnsburger. Hij werkte bij zijn vader die een zaak had in brandstof fen en olie. Zijn vader leeft nog. Tachtig jaar is hij. De zaak is er niet meer. Langzaam ging de handel achte ruit In 1968 ging Anton wat anders doen. Zijn twee broers begonnen in Drenthe een camping. Anton werkt nu als slager op een vleesfabriekje in Sassenheim. Hij heeft daar ploegen dienst, zodat hij overdag ook tijd heeft om iets aan de bijbelwinkel te doen. Omkering 'Ik ben gereformeerd opgevoed. Jaren heb ik gezocht naar innerlijke vrede. Ik vond die in Jezus Christus. Die on vrede kwam bijv. tot uitdrukking in ruzies met en in je omgeving. Dat gaat zo, als je geen vrede met God hebt. Toen hebben christenen mij de weg gewezen naar het kruis. Het kruis van vergeving en van verzoening. Ik wist dat natuurlijk ook wel vanuit de kerk, maar verder dan het verstande lijk weten ging het toch niet Die radicale omkering kwam aan als een explosie in mijn leven. Je ervoer, dat je erdoor veranderde. Je wordt werkelijk anders. Een van de kenmer- Anton en Hilda Noort: niet zomaar een boekwinkel ken daarvan is, dat je ook gaat getui gen van de levende Heiland. De Bij bel zegt, dat de mens een nieuwe schepping kan worden. Wie in Chris tus is, is zo'n nieuwe schepping. Dat wordt dan in je leven kenbaar". Hoe ziet u na dit veranderingsproces de kerk? Koffer Anton Noort: 'De kerk zie ik natuur lijk als de kerk van Jezus Christus. Maar er zijn in die kerk zovelen die de persoonlijke omgang met God en met Christus niet hebben. Als je vraagt: 'Hebt u Jezus in uw leven al ontmoet?', dan krijg je vaak een wei felend antwoord. Zo van: ik hoop het wel. Of: wist ik het maar. Ik wil geen kritiek op de kerk. En als het moet, dan alléén opbouwende. Als de domi nee in de kerk duidelijk zegt wat on ze enige troost is beide in leven en in sterven, dan moeten wij dat ook in al zijn werkelijkheid aanvaarden. Dan moeten we er niet omheen blijven lo pen',, Hoe is uw bekering gegaan? Noort: 'In 1961 maakte ik onder lei ding van een evangelist een vakantie kamp in Oostenrijk mee. Toen heeft God persoonlijk tot mij gesproken. Na een week, op een avond, mocht ik de Here Jezus vinden. En dat is iets ge weldigs. Mijn leven is niet zonder moeilijkheden gegaan. Door de moei lijkheden heen ben ik tot geloof geko men. In Nederland terug, ben ik naar een evangeliecentrum in Hilversum ge gaan om er een koffer mot bijbelse en christelijke lectuur aan te schaffen. In allerlei groepen in Rijnsburg en omgeving ben ik toen begonnen om boeken te verkopen. In 1968 maakte ik in Almelo een training mee van de Evangelisatie Lektuur Kruistochten'. In 1970 trouwde Anton Noort met Hilda Ooms. Zij was onderwijzeres in Abbenes. Ze hadden elkaar ontmoet in de kring van de Rijnsburgsc Chris tengemeenschap. Haar moeder woont in de Marislaan in Leiden. Toen zij weduwe werd, kwamen Anton en Hilda na veel over leg tot de erkenning, dat zijtegeno ver haar een duidelijke verantwoorde lijkheid hadden. Hilda Noort daaro ver: 'Het bijbelwoord dat wij moeten omzien naar weduwen en wezen in hun druk gaf ons de zekerheid dat wij er goed aan zouden doen bij haar te gaan wonen. Wij hebben zelf geen kinderen. Dat gebeurde in novem ber 1972. Wij hadden toen het sterke gevoel, dat de Heer daarmee een be doeling zou kunnen hebben. En nu wonen wij dus niet ver van deze win kel, waarvan we alleen de begane grond hebben gehuurd. Eind vorig jaar bleek ons, dat wij financieel in staat zouden zijn om dit werk op te zetten. Het was een bevestiging van het geloof, dat de Heer ons leidt. Toen het in de gemeenschap bekend werd dat wij dit zouden gaan doen, kwam er van alle kanten hulp. We zijn geweldig geholpen bij het tim mer- en schilderwerk, de aanleg van elektriciteit en de inrichting van de winkel en de etalages. Een vriend van ons, die op een reclamebureau werkt, gaf ons goede adviezen en een gra fisch ontwerper maakte de affiches en folders. Het Zendingshuis in Oegst- geest schonk een toonbank en boeken molen, die ze op de zolder daar had den staan. Zelf ben ik nog een week in Almelo geweest om me te oriënteren. Daar is ook zo'n boekhandel. Vooral op het gebied van de administratie en de in koop van boeken heb ik er veel ge leerd'. Geen vrees Anton en Hilda Noort weten dat ze een beetje in een uithoek van de stad zitten. Maar dat geeft hun geen vrees voor de toekomst. In de wijk van de Maredijk zelf zullen zij er zelf alles aan doen om prettige contacten met de bewoners te leggen. Ook zal de mond-tot-mond-propaganda het moe ten doen. Hun voornaamste drijfveer is, door middel van lectuurversprei- ding het evangelie 'uit te zetten', juist, onder mensen die er nog maar weinig van weten. En dan mag je, naar de ervaring van Anton en Hilda, vertrouwen en geloven, dat ook de Heer het zal maken. In die kracht gaan zij zaterdag hun Schatkamer ope nen. LEIDEN De Rudolf Steinerschool aan de César Franckstraat viert deze week haar 25-jarig bestaan Zaterddag- ochtend van 10 tot 12 uur zal in het kader daarvan bij de Hartebrugkerk aan de Haarlemmerstraat een Middel eeuws wagenspel worden opgevoerd door leerlingen van de vijfde klas. Het stuk heet: 'De duvel en z'n ouwe moer'. jeuti congreszaal te Utrecht In de twee voorgaande rondes van de drie- r.ind ge finale werd de landstitelver dedigers in Leeuwarden verrassend een 3-3 gelijkspel afgedwongen. In de competitie voor Lagere Scholen deden twee scholen uit Leiderdorp mee, te weten de Siem v. d. Stoe'- school en de EngeJendaelschool, Beide strandden in de voorrondes in de sub top, waarbij de v.d. Stoelschool het nog het best deed. Zaterdag gaat ook het kampioenstien tal van de LSB, LSG 2 op pad en wel naar Amstelveen om daar de eerste van de twee promotiewedstrijden te spelen. Een zege garandeert vrijwel «eker plaatsing In de tweede klasse KNSB. Het ziet er naar uit dat ds plannen van IBB-Kondor voor het terrein van de Grofsmederij de Zuidsingel het in de gemeenteraad wel zullen halen. Zoals reeds eerder'bericht bestaat dit plan de bouw van drie grote flatgebouwen van respectievelijk 9, 5 en 4 verdiepingen hoog, met in totaal woningen voor alleenstaanden en gezinnen. Zaterdag gaat 'De schatkamer' op en LEIDEN Haarlemmerstraat LEIDEN Evenals in de meeste an- ndere gemeenten in ons land kent ook Leiden een zgn. kapverordening. In 2een officiële publikatie vestigen B. en W. nog eens extra aandacht op deze .-•verordening, die dateert van 1969 en -waarin staat, dat het verboden is om i» zonder vergunning van het ge meentebestuur bomen en houtopstan den (d.w.z. hakhout of een groepje •bomen) te vellen. Het bureau Voorlichting van het stad huis deelde ons mee, dat de bedoeling van de publikatie is er nog eens dui delijk op te wijzen dat het kappen van bomen op particulier terrein zon der toestemming strafbaar is. Men dient daarvoor een vergunning aan te vragen bij B. en W.. Inlichtingen op kamer 330 van'het stadhuis. De kapverordening is destijds door de gemeenteraad vastgesteld om in het belang van het stadsschoon en de leef baarheid te kunnen voorkomen, dat waardevolle bomen in de stad worden gekapt. Het bomenbestand dient zo veel mogelijk intakt te worden gela ten. De kapverordening is ook van belang voor degenen, die (over)last ondervin den van een boom op het terrein van een buurman. Men dient te weten, dat ook al heeft men de toestem ming van de betreffende buren geen boom mag gekapt worden. Voor lichting wees erop, dat voor het snoei en van bomen of struiken geen ver gunning is vereist omdat dit wordt beschouwd als een maatregel ter ver zorging van de beplanting. Ten slotte deelde Voorlichting nog mee, dat de afdeling plantsoenen van Gemeentewerken graag bereid is, ad viezen te geven over het snoeien, be mesten en behouden van bomen op partikuliere terreinen of binnenplaat sen. voor de noord-oostelijke punt van dit gebied vormde toen nog het grote struikelblok voor enkele fracties. Maar todh bleken d'e bezwaren bij ve len niet van dien aard dait ze een ge heel nieuw plan voor het gebied beo gen. Goeddeels is dit ook het gevolg van de dreigementen van de finan cierder van het gehele project, de bel- gische holding Socol, die bij monde van directeur-generaal Melkert ver klaarde van de plannen af te zien als binnenkort niet met de afbraak van de Grofsmederijgebouwen aan de Zuidsingel kan worden begonnen. Transactie Daarna wil imen onmiddelijk met de bouw van de flats beginnen, omdat de zaak anders vast loopt, zoals Melkert verklaarde. Het gaat hier namelijk om een transactie tussen IBB-Kondor en de Grofsmederij, waarmee ruim 100 miljoen is gemoeid. Gefimancieerd door Socol heeft IBB-Kondior het Waardeiland voor een bedrag van 20 miljoen aangekocht, as daar bezig de Grofsmederijgebouwen te slopen en start daarna onmiddelijk met de reali sering van de bouwplannen voor dit eiland. Tegelijkertijd wordt ook het terrein aan de Zuidsingel ontruimd om plaats te maken voor de drie flat gebouwen, en zal intussen in het in dustriegebied de Grote Polder een nieuw complex voor de Grofsmederij verrijzen. Het één kan dus niet los worden gezien van het ander', reden waarom Socol-di- recteur Melkert dinsdagavond bij vla gen panisch reageerde op de beden kingen van enkele raadsleden, voorna melijk afkomstig uit de gelederen van PvdA, D'66 en PSP. Melkerts aanvan kelijke plannen voor het Zuidsingel- terrein behelsden één torenhoge zes- kantige wolkenkrabber, aanzienlijk hoger dan de meelfabriek (40 meter) ernaast Melkert zelf vond een derge lijk gebouw erg mooi en uniek, maar ondervond al gauw dat verwezenlij king van zijn idee het noodt zou halen dn Leiden. Daarom haastte hij zich om het aanvankelijk afgesproken hoogbouwoppenvlak in het gebied te vergroten van 12 tot 24 procent, met daarbij de mededeling aan B. en W. dat bij een eventueel niet akkoord gaan van de 'gemeenteraad zijn plan nen economisch niet haalbaar zouden zijn. Blufpoker wellicht maar hij heeft de -eerste slag gewonnen: de commissies repten dinsdagavond nau welijks over dit verstrekkende detail. Andere kijk Op diezelfde avond werd nog een heel andere kijk op het toekomstige nieuw- bouwwijkje in de binnenstad belicht. De Amersfoortse architect Barkema heeft op verzoek van de bezwaarden een maquette gebouwd, die hij zelf aanduidt als een soort visualisering van de bezwaren, die tegen het ont- werp-bestemmingsplan zijn ingediend. Geen alternatief plan dus, zoals des tijds de architectenwerkgroep Haven wijk-zuid had ontworpen, maar een manier om te laten zien dat het ook nog anders kan. Barkema doet onder meer de sugges tie om de toekomstige uitbreiding van de Meelfabriek in noordelijke richting te dirigeren (terrein Grof smederij). Zodoende zou de 'Grof' in z'n eigen schaduw gaan bouwen en miet te ver de buurt indringen met de voorgenomen westelijke uitbreiding. Ook heeft Barkema in zijn plan de Waardgracht (nu al deels gedempt) gehandhaafd, en laat deze bij het Ou- delieden huis ombuigen nlaar de Oran- jegracht. Maar wethouder Kret blijft er bij dat handhaving van deze graoht de gemeente 2,6 miljoen extra gaat kosten, hetgeen realisering van de plannen vrijwel onmogelijk zou ma ken. De geplande garage van Kempeneers aan de Langestraat inmiddels inge krompen van 135 naar 47 meter leng te) ziet Barkema liever aan de Ooster kerkstraat Ten slotte is hij het er niet mee eens dat in de exploitatie-op zet van de gemeente tal van gemeen schappelijke kosten (straten, walmu- ren, rioleringen e.d.) drukken op de toekomstige huren van de woningen. Die kosten zouden volgens hem over de gehele stad moeten worden doorbe rekend, vindt hij. Toch lijken zijn ideeën weinig kans van slagen te hebben. Onder leiding van wethouder Kret werden de geza menlijke raadscommissies het erover eens dat een alternatief plan met be houd van die Waardgracht best mag, maar dan mag het geheel niet duur der worden dan het gemeentelijke nu kost. En wie Kret kenit, weet dat zo iets bij voorbaat reeds is uitgesloten. Modieus beraadden de raadscom- voor stadsontwikkeling, volks- en openbare werken zich gezamenlijke vergadering over o ntwerp-b estemmingspl an voor wederopbouwgebiied Heren- Het genoemde plan ADVERTENTIE Films in Leiden TRIANON Met zijn oude Dako ta maakt een vliegenier ongere gelde vrachtvluchtjes op de An tillen. Daar zijn smokkelarijtjes bij. Op een keer laadt hij, op een afgelegen vliegveldje dn Su- rinames binnenland (met enige Indianen voor de folklore) zijn toestel vol vaten benzine om naar Ameland te vliegen. Dat is een onzinnig en eenzaam avon tuur. Aan Kees Brusse kun je het overlaten om dat echt te doen. Die sjouwt, schroeft, pompt, vliegt, fronst, grapt, slaapt en ontwaakt of er geen camera op gericht staat. Een regisseur is er niet bij nodig. Hij is goed genoeg om er een kwartier lang naar te kijken. Van Jan de Bont, om maar een van de ea rn eralui te noemen, kreeg hij nog prachtige achtergrondjes ook. Met vrouwen wil hij niets en die zijn dus bij voorbaat overbodig. Tóch loopt Monique van de Ven hem op Curaao doelloos ach terna. Zij heeft het midden in de film opgegeven. Willeke van Ammelrooy, als een er nog bij gesleepte vrouw van een kennis, rookt met hem een sticky op de bank. Bij Dora van der Groen (of was het Diane Marlet?) staat hij even in de keuken om te vragen hoe het gaat Dat doet er verder niet toe, want je komt toch niets aan de weet. Van de man niet, van de smokkelwaar en de lui daarach ter evenmin, en niet waar het eigenlijk over gaat, behalve dan over een man met een Dakota. Kees vindt twee kisten met dol lars aan zijn Dakota gebonden en stijgt op. Naar Casablanca, zonder eerst even getankt te hebben. Je houdt achteraf, een beetje doorgedacht, niets voor mogelijk. Zelfs niet dat deze film nog zo (af)gemaakt zou moeten worden. Kees Brusse in 'Dakota'-Trianon Staat van beleg CAMERA De film 'Etat de Siège' (Staat van beleg) tekent scherp de politieke strijd in Zuid-Amerika. Regisseur Costa Gavras heeft er een boeiende en duidelijke dramatische speel film van gemaakt en daarmee zijn voorgaande werkstukken zelfs overtroffen. In het Chili onder Allende vond hij een toe passelijk landschap voor de vele buitenopnamen en de medewer king van vele fdguraten. Er is een sttat van beleg. Poli tie en soldaten houden overal auto's en mensen aan, burgers staan met dehanden omhoog, en er is een atmosfeer van bezet ting en verzet voelbaar. Georga niseerde studenten en arbeiders schaken onder de naam Tupa- maros een paar mannen om ze in te ruilen voor politieke ge vangenen. Eén van die ge schaakte mannen is een onbe kende Amerikaan, Ie cider van een geheime groepering binnen het politie-apparaat, die alles wat links, progressief of eerlijk democratisch is bestrijdt met al le mogelijkje middelen, waaron der ook moord en martelingen. Costa Gavras onthult dat alle maal in verhoren, kamerdebat ten en door scherpe vragen op persconferenties. Hij bouwt daarmee een algemeen inzicht op, objectief dn die zin, dat te genstanders in deze oorlog gelij kelijk aan het woord komen. Zo kan dc Amerikaan (uitstekend gespeeld door Yves Montand) rustig verklaren dat hij tegen alles is, wat de christelijke Zuidamerikaanse orde dreigt aan te tasten, en dat hij daarbij elk strijdmiddel geoorloofd acht. Als de regering geen ge vangenen wenst uit te wisselen, wordt hij gedood. Als een hoofdschuldige van het geweld, dat op zijn beurt weer geweld dadig verzet oproept. Een uit stekende film. Elders LVOR vertoont deze week een hoogwaardige misdaadthriller met als titel "The outside Man' (Achtervolging in Los Angeles), met in de hoofdrol Jean-Louis Trintignant. RE laat 'Sex ach ter gesloten deuren' zien. STU DIO prolongeert andermaal 'Je sus Christ Superstar' (12e week) en LIDO houdt nog een weekje de meesterfilm 'Papilion (3e wwek) in huis.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 3