Portugese leger helpt De Spinola aan de macht Imokkelaars 'laten schip vol asj zinken neme... Paar kraakt huis van vrouw die net overleden is Fa schoten van marine Zuidvruchten tn deze krant Vliegverkeer op Lissabon gestaakt Angola Comité: niet al te optimistisch LISSABON (UPI, Reuter, AFP) - De strijd krachten van Portugal hebben de regering van premier Marcello Caetano afgezet en generaal Antonio de Spinola aan de macht geholpen. Afgezette premier verbannen Release: tegen alle regels in De Rotterdam bij Bermuda aan grond Nieuwe Leidse Courant VRIJDAG 26 APRIL 1974 56ste jaargang no. 21 HBISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING ..Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet Verhuur van gedistingeerde gelegenheidskleding MODEHUIS SLOOS Stille Rijn 11 - Leiden - Tel. 20868. Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnement 11.50 per maand, per kwartaal 34,50 Cironr. 269274 t.n.v. B V. De Christelijke Pers. Amsterdam Aid. Bezorging vanaf 08 30 uur SCHIPHOL Het luchtverkeer van Schiphol met Lissabon is gisteren ten gevolge van de legeraclie in Portugal ge staakt. De KLM besloot alle lijnvluchtcn naar Lissabon (drie per week) voorlopig te annuleren. Bvendien maken de vlieg tuigen van de KLM op de route naar Curacao en terug nu een tussenlanding in Madrid in plaats van Lissabon. Zie ook ons commentaar op pagina 7 en achtergrond informatie op pagina 9 AMSTERDAM Het Artgola Comité vindt de ontwikkelingen in Portugal 'van groot belang', maar waarschuwt voor 'al te optimistische verwachtingen ten aanzien van de koloniale oorlog'. 'Als generaal De Spinola inderdaad de nieuwe sterke man van Portugal wordt, betekent dit hoogstwaarschijnlijk een voorzetting van de kolniale oorlogen', zo stelt het Angola Comité: Bet douaneschip Zeearend houdt het hasj-schip Lammie in de gaten. Even nadat deze foto werd genomen bracht de bemanning ten 11001- )en van de Waddeneilanden de kotter zelf tot zinken. )EN HELDER Na een achtervolging met schietpartijen van ruim :en etmaal dour marine, douane en rijkspolitie, heeft de bemanning 'an de smokkelkotter Lammie haar schip gisteravond in volle zee zelf ot zinken gebracht. Aangenomen wordt, dat zich in het wrak op de veertig meter diepe zeebodem nog ongeveer acht ton hasj bevindt, lie de opvarenden op deze manier buiten bereik van de politie heb- >en willen houden. )e nacht ervoor was van de partij, die en totale waarde van 15 tot 20 mil- oen zou vertegenwoordigen, al 2000 kg lij Callantsoog aan wal gebracht. Ver- noedelijk was het de bedoeling van de bemanning nok de rest van de uit abanon afkomstige hasj aan jand te irengen. Jij zou daarvan echter hebben afgezien oen zij ontdekte gesignaleerd te zijn. )e drie opvarenden, die deel uitma ten van een volgens dc politie tien nan sterke bende, zijn aan boord van iet douaneschip Zeearend genomen. en werden vanmorgen in Den Helder verwacht. Dat was het unverwachte slot van een sensationele gewapende actie op volle zee, die woensdagmiddag al was begonnen, toen een vliegtuig van de marineluchtvaartdienst de Lammie ter hoogte van Scheveninge.i had waarge nomen. Het toestel was opgestegen na een waarschuwing van de rijkspolitie en Zie verder pagina 11 De 69-jarige De Spinola nam gisteravond de macht van Caetano over in de kazerne van de Republikeinse Nationale Garde in liet oude deel van Lissabon. Daar had de premier niet een deel \an zijn regering en de Portugese president Americo Thomaz zich terugge trokken nadat de opstandige militairen liet grootste deel van Portu gal onder controle hadden. Na de overgave van Caetano bleven enkele legeronderdelen zich nog ver zetten tegen de opstandelingen, maar deze tegenstand leek van weinig bete- kènis Op één van de garnizoenen die nog niet in handen van de rebelleren de militairen waren, bevond zich do 79-jarige president Thomaz. Hij had. de knzerne kort voor de overgave van Caetano per helikopter verlaten. De afgezette premier en zijn vier belang rijkste ministers zullen worden ver bannen naar het eiland Madeira. Het zelfde lot heeft hij bedongen voor Thomaz. Uren na de machtswisseling opende de veiligheidspolitie nog het vuur op een groep demonstranten, die hun vreugde uitten over de val van Cae tano. Volgens onbevestigde berichten zouden hierbij enkele mensen gedood zijn. Eerder op de dag «aren demon strerende jongeren ook al beschoten door dezelfde politie. Vannacht was nog niet bekend of daar doden bij ge- vailen waren. Bij de staatsgreep is overigens zeer weinig bloed vergoten. Voor zover be kend zijn er bij incidentele schietpar tijen in Lissabon voor de machtsover name enkele tientallen gewonden ge vallen ln dit gebouw werd de Portugese premier Marcello Caetona met enkele leden van zijn regering gearres teerd. nadat het uren lang door opstandige militairen was omsingeld. Gejuich Generaal De Spinola werd door een menigte van zeker tienduizend men sen met gejuich begroet toen hij de kazerne van de Nationale Garde bin nenwandelde om de leiding over te nemen van Caetano. Deze had hem zes weken geleden ontslagen als plaatsvervangend stafchef van de strijdkrachten. De Spinola, een voor Portugese begrippen nogal liberaal denkend militair, werd toen aan de kant gezet omdat hij kritiek uitoefen de op de dictatoriale regering-Caeta- no. Hij vie! in zijn boek 'Portugal en de toekomst vooral Caetano's beleid in de Afrikaanse kolioniën van Portu gal aan. Toen al bleek De Spinola veel aan hang te hebben onder de jongere rffi- cieren van het Portugese leger, maar hun schuchtere poging om de macht te grijpen liep stuk op het verzet van do regeringsgetrouwe troepen. De roerige kapiteins en majoors van toen hebben ook de hand gehad in de revolte van gisteren. Zij begonnen donderdagmorgen om vier uur. Kort daarna riepen zij via een commercieel radiostation in Lissabon alle legereen heden en de politie op zich bij hun opstand aan te sluiten. In de loop van de morgen werd snel duidelijk dat hun oproep weerklank vond. In de hoofdstad bezetten opstandige militai ren snel alle vitale punten. De rege ringsgebouwen aan de rivier de Taag werden omsingeld. Op de rivier ver schenen marine-schepen en hun com mandant waarschuwde, dat hij de stad zou beschieten als er verzet zou wnr- Regen Plaatselijk enkele buien waar van sommige met hagel of onweer, overwegend matige, In het Waddengebied nu en dan krachtige wind uit noord tot noordoost. Maximum-temperatu ren van 8 tot 12 graden. MORGEN EN OVERMORGEN: zonnige perioden, plaatselijk enkele buien en weinig ver andering in temperatuur. Morgen zon op: 05.19 onder: 19.57 maan op: 09.09 onder: 00.49 (ieen sein») voor do boog Politici die het afvuren van schoten voor de boeg als een typisch Haagse sport waren gaan zien. kunnen nu beter ivetenook de koninklijke marine verstaat het oude handwerk nog. liet resultaat is in beide gevallen ongewis .Vandaar dal wij afzien van een lee•ik-schiet-tactiek Abonneer eens iemand. Desnoods uzelf. Prikactie van reinigingscontroleurs MËUWIi ABONNEE WAM: STRAAT: GIRO: 1'I.AATS: Wenst abonnement op: TROUW Q DE ROTTERDAMMER Q NIEUWE HAAGSE CRT. NIEUWE LEIDSE CRT. OURDIS DAGBLAD (aankruisen a.u.b.) Betaalt per maand/kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: IK ONTVANG GRAAG: Altijd paraatmap briefpa pier en pen). Gezellige rookverdrijver. het optreden is niet uitslui tend verbaliserend Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij. I Schrijf op de envelop: De Chr. Pers, antwoordnummer 2792 A'darn. (ADVERTENTIE) voor 1 a 2 personen 30 gram krenten - 30 gram rozijnen - 10 gram kokos (gemalen - 7 ei - 100 gram gehakt - 1/4 theelepel zout - 1 eetlepel kerrie - pineer- meel en wat boter Kerriegehakt met krenten en rozijnen. De krenten, rozijnen en kokos op zetten in 3/4 liter koud water met deksel op de pan op een spaar- vlam. Na 3/4 uur de deksel van de pan nemen en laten afkoelen, desnoods een hele nacht, daarna afgieten. Het gehakt aanmengen met ei, zout en kerrie, daarna het krenten- mengsel hieraan toevoegen en flink roeren. Met paneermeel een kneedbaar geheel maken. Dit mengsei in een heel licht be boterde schaal doen en deze mid den in een voorverwarmde oven (370° is stand 4) plaatsen, gedu rende een half uur. Opdienen met kerrierijst of nasi koening. Smulpapen kunnen een boekje met de nieuwste Zuidvruchten recepten aanvragen bij antwoord nummer 3212, Amsterdam (geen postzegel nodig). Gedroogde LEIDEN Nog geen 24 uur nadat de bewoonster overleden was, heeft een echtpaar afgelopen zondag in Leiden haar eengezinswoning gekraakt. De vrouw, de 79-jarige mevrouw Z., overleed zaterdag in een Leids ziekenhuis. De volgende dag drong het echtpaar dc woning binnen, zette de inboedel op straat en brachten hun eigen meubelen naar binnen. De inmiddels gearriveerde politic trad niet op. De door buurtbewoners gewaarschuwde familie kon zondag nog een aantal spulletjes meenemen. De familie die in Zeeland en het Westland woont is zeer verbolgen over deze kraakactie. Mevrouw Z. is gisteren begraven. Volgens de buurtbewoners beschikte het echtpaar over een twee-kamerwoning en een flat in Leiden. Men en vrouw leefden gescheiden. Zij hadden besloten weer samen te gaan leven. Uit angst dat anderen de woning zouden kraken, zijn zij de dag na de dood van de bewoonster daartoe overgegaan. Dc gekraakte woning bevindt zich aan de Hoge Morsweg in Leiden. Berichten als zou Release achter de actie staan worden door deze alternatieve hulporganisatie ten stelligste ontkent. 'Dit gaal werkelijk tegen alle regels in', aldus Release Leiden. Geen strafbaar feit De heer Oudman, hoofdinspecteur van politic, zegt dat 'deze kraking alle vroegere krakingen tart'. De politie heeft volgens hem niet ingegrepen, omdat geen strafbaar feit kon worden geconstateerd. Wanneer de politie op het moment van de kraakactie zou zijn gearriveerd, dan zou zij hebben kunnen optreden, omdat dan een geval van huisvredebreuk was geconstateerd. 'Wanneer krakers eenmaal gesetteld zijn zoals in dit geval dan pleegt zelfs de eigenaar van de woning huisvredebreuk, wanneer hij zich tegen de zin van de feitelijke bewoner van dat moment toegang tot de woning verschaft'. Onze juridische medewerker is het met de mening van de hoofdinspecteur in het geheel niet eens. Elders in de krant gaat hij dieper op deze kraakactie in. Zie ook pagina 9 deo geboden tegen de opstandelingen. Via de radio- en televisiestations, die zij al vroeg in handen hadden, riepen de militairen de bevolking op zich rustig te houden. Ze legden uit, dat de staatsgreep bedoeld was om Portu gal 'te bevrijden van de huidige rege ring'. In hun verklaringen noemden zij drie hoofdredenen voor hun op stand: Ten eerste het falen van de regering om een oplossing te vinden voor de koloniale oorlog in Afrika, die Portu gal nu al dertien jaar voert en waar van het einde nog niet in zicht is. Ten tweede het ontbreken van demo cratische rechten voor de Portugese bevolking en het 'misbruik van macht' door de regering. Ten derde: de .plicht van de strijd machten om de burgerrechten van al le inweners te beschermen. In hun vrijheidsproclamatie beloofden de militairen de burgers zo snel mo gelijk verkiezingen. Al spoedig verschenen er mensen op straat, die hun instemming lieten blij ken met de opstand van de militairen, die zich zelf de 'Beweging van de Strijdkrachten' noemden. Burgers rie pen 'Weg met Caetano' en 'Weg met het fascisme'. De revolte bereikte een climax in de Zie verder pagina 9 HAMILTON (Reuter, UPI) Het cruise-schip 'Rotterdam' van de Holland-Amerikalijn is gisteren in een zware storm bij de Bermuda-ei landen aan de grond gelopen, toen het een doergang tussen twee riffen passeerde. Inmiddels hebben sleepboten de Rot terdam vlotgetrokken. Het schip heeft geen schade opgelopen. Het is door gevaren naar Bermuda, waar de pas sagiers aan wal zijn gezet. Binnenland Dennendal nog niet gesplitst 5 Buitenland Medewerker van Brandt was spion 9 Kerk Geen 'verontrusten' 2 Sport Nieuwe tegensla oor Micliels 15

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1