Kinderzitjes met gordels vastzetten I autobiografie Autokeus Alfasud Tl coupé: veel extra's Maquette van de Nederlandse Opera staat op instorten Amerikaanse eis en TNO-onderzoek: Audi 80 GT 'Géén onderlinge verdeling van wethouderszetels' Aantjes: Waarom over spreiding geen advies PTT-raad? Drees jr. oneens met beschuldiging Heertje aan PvdA Te weinig geld voor scholenbouw Pleidooi voor invoeren vaarbewijs Politie geeft bromfietsles Zestig jaar kamermuziek Mevrouw Allende spreekt op 'schaduwcongres' in Nijmegen Danseres in nachtclub door leeuw gewond Bloemencorso in bollenstreek Commissie waakt over Noordbrabants water Limburg bestudeert nieuwe bestemming van mijnterreinen Friese organisatie bekladt Hollandse plaatsnaamborden ^TROUW/KWARTET VRIJDAG 26 APRIL 1974 BINNENLAND K13 DOOR SICCO DE JONG Alleen kinderzitjes, die met gor dels aan de autocarrosserie zijn vastgezet, bieden voldoende vei ligheid. Dit blijkt zowel uit on derzoekingen van het officiële Amerikaanse veiligheidsinstituut als van het Nederlandse TNO-in- stituut voor Wegtransport midde len. In Amerika zal de bevesti ging van zitjes door gordels bin nen anderhalf jaar een officiële eis worden. Nederland kent al meer dan tien jaar het TNO-keurmerk vroeger RAI- TNO voor kindergordels en -stoel tjes. Maar toen TNO vorig jaar een aantal Duitse kinderzitjes testte in op dracht van de Stiftung Warentest, ble ken deze alle bij een frontale aanrij ding met een snelheid van vijftig ki lometer per uur onvoldoende bescher ming te bieden. Aan het begin van dit jaar uitte de Amerikaanse Consu mers Union soortgelijke kritiek. In de VS werd bij tests maar één zitje gced bevonden, namelijk een ontwerp van General Motors, maar dit had volgens de Consumers Union het nadeel dat het moeilijk te plaatsen bleek. De Consumers Union bekritiseerde ook de officiële Amerikaanse normen voor kinderzitjes, die zijn vastgesteld door de National Highway Traffic Sa fety Administration NHTSA. Deze in stantie keurt ook de stoeltjes, maar had daarvoor al strengere eisen in voorbereiding. Deze eisen zijn vorige maand gepubliceerd. Ze komen behal ve de bevestiging van de zitjes door middel van gordels neer op het voor schrift, dat aan kinderen geen ernstig letsel verporzaakt mag worden bij frontale botsingen met 48 kilometer De H-vormige kindergordel met kinderzitje van het Duitse merk Maxi Miliaan, ontwikkeld in sa menwerking met TNO, kost 133 gulden. Er is ook een slaapstand- uitvoering yan 139,-. per uur en zij- en achteraartse botsin gen mét 32 kilometer per uur snel heid. De Amerikaanse regering heeft het voorschrift van de NHTSA thans als wet in voorbereiding en betracht daarmee spoed om het per 1 septem ber 1975 van kracht te laten worden. Ook de aanduidingen van de zitjes moeten verbeterd worden, onder meer de handleiding en de aanduiding voor welke leeftijden elk .zitje geschikt is. De Nederlandse Consumentenbond zal binnenkort een test van kinderstoel tjes publiceren, maar één nieuw type is daar nog niet bij. Het is de Maxi Miliaan van de Duitse fabriek Stor- chcnmühle, in een verbeterde uitvoe ring. Deze uitvoering is ontwikkeld in samenwerking met TNO, nadat de oorspronkelijke uitvoeringen van het Duitse zitje bij de proeven in op dracht van Stiftung Warentest onvol doende bleken. De Duitse fabriek heeft de wijze van verankerkering veranderd door ondermeer de hoofd steun van het stoeltje een derde ver ankeringsgordel te bevestigen, waarin dubbele schokbrekers zijn ingebouwd. Het 'zijn textiele schokbrekers naar het voorbeeld van de Franse Associa- tion-gordel, die door Renault en Peu geot is ontwikkeld. Met name nu de vakanties naderen, dienen al degenen die met kinderen per auto naar het buitenland gaan zich te realiseren, dat gebruik van gordels voorin èn kindergordels of goe de kinderzitjes achterin een ouderlij ke plicht van de eerste orde is. De ongevallenkans op vakantietochten blijft groot, doordat het doorgaans om lange afstanden gaat. Daarbij is het zaak binnen het mogelijke een zo goed mogelijke bescherming van 511e autó-inzittenden na te streven. Tot de mogelijkheden behoren vcor automobilisten tegen doorgaans rede lijke prijzen de autogordels-in-soorten, die volgens wetenschappelijke onder zoekingen het aantal doden al met circa de helft verminderen kunnen. Men dient echter attent te zijn op het TNO-keurmerk, met name ook voor kinderzitjes. iDe komst van de Volkswagen Pas- 'sat, die van de Audi 80 werd af geleid, heeft de kleine pittige wagen van het merk met de vier ringen wat teveel op het tweede plan gebracht. Vandaar ook de komst van een 1600 cc 100 pk-uiitvoering, dlie alleen voor de Audi 80 en niet voor de VW Passat bestemd werd. Het is een sportieve variant, in gele kleur met. zwarte streep, uitgebracht onder de naam Au-dii 80 GT. Er bestaat ook nog een rally-uitvoering van. Hoewel de sportiviteit uiterlijk erg 'wou'ld-be' aandoet, zo kort na een benzineschaarste, blijft een uitsteken de acceleratie een veiiiigheidsargu- ment van de eerste orde. In dit op zicht laat de Audi 80 GT niets te wen sen over. Aan de topsnelheid van 175 kilometer per uur heeft men echter in heel Europa weinig meer en in zo verre koopt men met zo'n GT thans een extra kwaliteit, die weinig zin heeft. Maar dat konden de construc teurs vóór het najaar van 1973 ook niet weten. Toch zijn we nu met de 80 GT gaan rijden met de vraag of de aanschaf van een dergelijk model eigenlijk nog wel zinvol is. Ons antwoord na de rij- indrukken: wie geen technische hob- by-ist is, kan de aansohaf van de GT beter achterwege laten, temeer waar hetzelfde merk met lagere vermogens ook al een goede acceleratie te bieden heeft. Met name de 75 DIN-pk LS en de 85 DIN-pk GL trekken fel op, zo dat men eigenlijk geen 100 DIN-pk nodig heeft. Het motorgeruis maakt wedniig verschil uit; alleen heeft de GT zelfs nog het nadeel, dat de wat harde vering bij hogere snelheden en extra fors optrekken iets ongunstiger tot uiting komt Overigens was onze testwagen van een accessoire voorzien, dat er eigenlijk voor dit model Altijd bijgekocht moet worden, namelijk een akoestische cliig- noteur-verklikker. Zonder dit accessoi re hoort men. op de Audi 80 de rich tingaanwijzer namelijk niet. Bovendien valt opnieuw, ondanks de indirekte besturing, op hoe voortreffe lijk koersvast het onderstel van de 80 GT zich gedraagt. Bij fel optrekken in een bocht is de wagen nog behoor- lijk op de weg te houden. Trouwens, de wegLigging is bij deze voorwielaan- j drijver din alle opzichten uitstekend. I Met de nieuwe GT is de keus in uit- I voeringen van de Audi 80 zeer groot geworden, maar opmerkelijk genoeg zonder dat het extra vermogen leidt tot extra brandstofverbruik. De 60 pk L verbruikt rond 1 op 11, maar de 75 pk en 80 pk LS en GL komen alleen iets dichter bij de 1\ op 10 en de 100 pk GT is ook nog zonder moeite op 1 op 10 te houden. Of rijdt gunsti ger, wanneer men het er op toelegt. En in zoverre past de Audi 80 GT dan toch wel weer wat beter in het tijds beeld van de autotechniek anno 1974, waar zuinigheid nu eenmaal vóór ho- De Audi 80 GT: sportief en daardoor zeker tiians exclusief. ge prestaties moet gaan ln het kort: aantal cilinders: 4; cilin derinhoud: 1588 cc; maximum-vermo gen: 100 DIN-pk; pk per 100 kg: 11,7; benzineverbruik: 1 op 10 1 op 11, inhoud benzinetank: 46 liter; schijf remmen voor, trommelremmen achter en remkrachtbegrenzing; gordels: au tomatisch werkende driepuntsgordels; leeg geivicht: 855 kg; lengte: 4,20 me ter; breedte: 1,60 meter; hoogte: 1,36 meter; prijs ineL BTW: 15.175. Het Coupé-model op basis van de Alfasud, de Sud TI, niet als extra vijf versnellingen. Alfa Romeo Nederland heeft de Ti-versie van het model Alfasud uitgebracht. Deze eind vorig jaar in Italië geïntroduceerde coupé uitvoering heeft een zeer karak teristieke vormgeving en biedt veel extra's. De vormgeving is het werk van Gior gio Giugiaro, de Italiaan, die ook de VW-modellen Passat en Scirocco ge stalte gaf. In feite was Giugiaro's eer ste ontwerp van een seriemodel dat van voor de Alfasud Sedan. Vooral aan de achterzijde, die als het ware 'beknot' is, wijkt de nieuwe TI sterk van deze Sedan af. Aan de voorkant is de Alfasud TI her kenbaar aan de dubbele koplampen, waaronder halogeen versbralers. De verdere extra's hebben betrekking op sportiviteit en op veiligheid. Sport stuur, sportvelgen en toerentoller enerzijds; hoofdsteunen, rembekrachti- ging en spoilers die het weggedrag begunstigen anderzijds. Het motorvermogen van de Alfasud - TI bedraagt 68 DIN-pk, 5 pk meer dan dat van de Sedan. Maar hier staat wat het benzineverbruik betreft een vijfversnellingsbak tegenover. Deze is inbegrepen bij de prijs van 12.990, maar ook is nu een versie met vier versnellingen h 12.450 incl. BTW versohenen. Voor de Alfasud Sedan zijn thans als voordelige extra's o.m. een toerentel- ler, hoofdsteunen on een voorruit van gelaagd glas verkrijgbaar. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De besturen van de jongerenorganisaties van de CHU en KVP zijn tegen de plannen van de PvdA, PPR en D'66 om na de ge meenteraadsverkiezingen van 29 mei de wethouderszetels bij een verkregen meerderheid onderling te verdelen. De CHJO en KVPJG vinden dit een bedenkelijke ontwikkeling in Neder landse politiek. De twee organisaties keren zich ver der fel tegen het terugroepingsrecht, volgens welk de afdelingen van de PvdA wethouders en gedeputeerden van hun post kunnen terugroepen bij een conflict met de eigen partij. Dit 'recht' tart alle democratische spel regels. In de praktijk kan immers in een gemeente met een linkse meerder heid het plaatselijk bestuur beheerst worden door enkele partijbonzen. De partij bepaalt wat goed is voor de bur gers, terwijl de raads- en statenleden zijn gekozen door de kiezers. Wanneer, aldus de jeugdorganisaties, men de staatsrechtelijke verhoudingen wil veranderen, moet dat gebeuren door middel van grondwetswijziging en niet door ontkrachtiging van de geldende regels Van onze Haagse redactie DEN HAAG De voorzitter van de AR-Tweede Kamerfractie, mr. W. Aantjes, vindt het bijzonder vreemd dat de regering nog steeds niet de moeite heeft genomen om ook het ad vies van de PTT-raad te vragen over de overplaatsing van de centrale di rectie naar Groningen. 'Ik verbaas me erover dat de regering dat nog niet gedaan heeft', aldus de heer Aantjes, die aanwezig was bij de opening van het nieuwe computercentrum van de PTT in Leidschendam. Hij is voorzitter van de PTT-raad, een adviesorgaan in PTT-zaken dat is samengesteld uit vertegenwoordigers van werknemers, werkgevers, kamers van koophandel, banken en andere organisaties uit het hele land. 'Ik zou het hoogst-merk- waardig vinden als de regering het niet alsnog zou doen'. Overigens heeft de PTT-raad zelf nog geen standpunt over de spreiding in genomen. Men wil daarmee wachten tot de regering de raad erom vraagt. Dat het leeuwendeel van de spreiding op de rug van de PTT wordt afgewen teld is voor de heer Aantjes overigens geen verrassing. 'Het zwaard van Da mocles heeft altijd al boven de PTT gehangen', aldus de AR-politicus. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Dr. W. Drees, de voorzitter van de fractie van DS'70 in de Tweede Kamer, ontkent dat de PvdA zich in een anti-semitische rich ting zou ontwikkelen. Het hoofdbe stuurslid van DS'70 professor Heertje heeft dit gesuggereerd in het week blad 'Accent', waarvan hij vaste mede werker is. Naar aanleiding van een uitlating van een Amsterdams lid van de Partij van de Arbeid schreef professor Heertje in het weekblad: 'Op grond daarvan is de PvdA bijna een partij, waarin jo den zich niet meer thuis kunnen voe len'. De heer Drees laat de kwestie van die uitlating in het midden, maar de be schuldiging aan het adre<- van de ge hele PvdA is totaal onjuist. Wie volgt wat door de leiding van DS'70 is ge zegd, aldus dr. Drees, moet toegeven dat de top van DS'70 het moeilijk met professor Heertje eens kan zijn. Van onze onderwijsredactie UTRECHT Voor de scholenbouw is een paar honderd miljoen gulden meer nodig dan hiervoor nu beschik baar wordt gesteld. Dat zei de heer G. Bramer, voorzitter van de bond voor christelijk beroepsonderwijs, op de jaarvergadering in Utrecht. 'Voor het eerst in de geschiedenis zal dezer dagen (dat is op 1 mei, redac tie) een bestedingslijst worden gepu bliceerd van bouwprojecten groter dan honderdduizend gulden, die in de jaren 1974, '75 en '76 op gang ge bracht zullen worden. Deze lijst bevat voor het beroepsonderwijs in totaal 76 projecten die in de zogenaamde versoberde bouw zullen worden uitge voerd. In vergelijking met de zeshon derd aanvragen is dat een zeer gering aantal. Alleen de zeer urgente geval len worden zo geholpen. Om de bouw- problemen op te lossen, zouden er en kele honderden miljoenen meer nodig zijn'. De heer Bramer zag op twee punten een nieuwe bedreiging voor de eigen heid van het christelijk onderwijs. De voorbereiding voor de tweede dag on- derwijsplicht voor werkende jongeren gaat teveel de kant op van dwingend voorschrijven. De vrijheid van bijzon der onderwijs om de programma's naar eigen goeddunken in te richten komt daarbij in het geding. Ook de plannen van minister Van Kemenade voor een nieuwe vernieuwings- en ver zorgingsstructuur bieden onvoldoende ruimte voor een eigen inbreng van het christelijk onderwijs, vreest hij. DEN HAAG Het SGP-kamerlid Van Rossum heeft de ministers van Verkeer en van Justitie gevraagd of de invoering van een vaarbewijs voor bepaalde types van motorboten en pleziervaartuigen binnenkort is te verwachten. Ook bepleit hij herinvoe ring van de functie van waterschout AMSTERDAM De Nederlandse Opera Stichting heeft op een persconferentie een overzicht gegeven van de plannen voor hel nieuwe seizoen 19741975. Vooraf besprak intendant De Roo de stand van zaken van een uiterst nijpend knelpunt waarvan de wer king van dit belangrijke instituut voor het allergrootste deel afhan kelijk is: een eigen huis. Van een verslaggdver ENSCHEDE De gemeentepo litie van Enschede is begonnen met een cursus voor bromfiet- sende jongelui: op initiatief van leerlingen van de scholenge meenschap-Zuid worden nu der tig jongelui in het bromfietsen onderwezen. De cursus duurt drie middagen. Doel van de les sen is: de kennis omtrent het vervoermiddel te vergroten en daardoor de verkeersveiligheid te bevorderen. Tijdens dc lessen wordt onder meer gewezen op het gevaar van het 'knoeien' aan bromfietsen (zoals het 'op voeren' van de motor). De poli tie hoopt dat dit initiatief nage volgd zal worden. De plannen lijden blijkbaar aan een ongeneeslijke ziekte, want ze duren al bijna een halve eeuw. Die plannen voor een echt eigen huis waren al zo ver dat er tekeningen en een fraaie maquette voor waren gemaakt, maar die maquette 'staat op instorten', al dus de heer De Roos. Met andere woorden: De Ned. Opera weet nog steeds niet waar ze aan toe is, en kan daarom niet helemaal uit de voeten met haar eigenlijke taak. Men 'moet maar iets doen', naar de omstandighe den van het ogenblik toelaten. Niet stilzitten Toch gaat men voort. Het nieuwe re pertoire is samengesteld uit 16 pro- dukties: 10 nieuwe en 6 herhalingen. Nieuw worden de 'Traviata', 'Un Ballo Machera', 'Salome', 'Schweik', 'Makro- pulos', 'II Maestro di Cappella' 'La Cambiale di Matrimonio', Eugen One- gin' 'Butterfly', benevens een reeks gastvoorstellingen van Sjostakowits opera 'Die Nase', door het Staatsthea ter uit Mtlnchen. De Haagse groep 'Scarabee' brengt een produktie onder de naam 'Dummies', geleid door Otto Ketting en Adri Boon. Totaal zal het winterseizoen 144 voorstellingen bren gen. Een bewijs dat men niet stil wil zitten. 'Un Ballo Machera' wordt een co-produktie met Scottish Opera (met o.m. Christina Deutekom en Jan Derk- sen). Ook staat de 'Cosi fan tutte' weer op het programma. Januari en februari krijgen een reeks 20e eeuwse opera's. De opvoering van 'Schweik Mak van Waay wordt onderdeel van Sotheby AMSTERDAM Neerlands grootste kunst- en antiekveilingbedrijf Mak van Waay te Amsterdam gaat per 1 juli over in Engelse handen. Het in ternationale veilinghuis Sotheby-Bar- ke Bernet dat reeds overal ter wereld vestigingen heeft, is eigenaar van alle aandelen van deze besloten vennoot schap. Uiterlijk zal er naar men hoopt wei nig veranderen. Alleen zal" de huidige directeur-veilingmeester de heer H. S. Nienhuis die deze functie dertig jaar bekleedde, worden opgevolgd door de heer J. P. Glerum die al meer dan tien Jaar o.m. als veilingmeester aan het bedrijf verbonden is. De heer Nienhuis zal nog geruime tijd als ad viseur blijven meewerken. Het ligt in de bedoeling alle aangebo den goederen in Nederland te blijven veilen, tenzij ccn aanmerkelijk hogere opbrengst in Londen of New York een transport naar deze steden zal rechtvaardigen. Het specifiek Neder landse karakter en de integriteit die de kunstveilingen Mak van Waay steeds hebben gekenmerkt, zullen naar men hoopt gehandhaafd blijven. van Robert Kurka gaat in samenwer king met 'Forum'. Ook komen nog Schönberg's 'Erwartung' (met Sophia van Santé), 'Blauwbaard' van Bartok en 'The Rake's Progress' van Stra- winsky. 'Eugen Onagin' zal in het Russisch worden gezongen. De stichting heeft twee opdrachten verstrekt, resp. aan Jan van Vlijmen voor 1975 op een libretto van Harry Mulish, en Ton de Leeuw (voor 1976). De serie Kameropera's door heel het land wordt voortgezet. Aan het verslag over het vorige sei zoen ontlenen we nog enkele cijfers: het bezettingspercentage lag rond 84, dat een verbetering betekende ten op zichte van beide voorgaande jaren. Monteverdi was in 1973 een hoogte punt met 95 pet. De Falstaff-voorstel- lingen viel qua bezoekersaantal 'wat tegen', terwijl de deels positieve ont vangst van de nieuwe opera 'Dorian Grey' van Hans Kox een herhaling doet overwegen. De vorig jaar opge richte 'Vriendenkring van de Ned. Opera' telt nu ongeveer 500 leden on der voorzitterschap van Felix de No bel. Zolang de onzekere situatie omtrent een 'eigen huis' voortduurt, is het moeilijk 'uitwisselings-opvoeringen' in overweging te nemen, hoewel daar verschillende aanvragen voor zijn in gekomen, o.m. een langdurig verblijf in New York voor een aantal Monte- verdi-produkties. AMSTERDAM Vandaag zal tijdens een bijeenkomst ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van BUMA (Bu reau voor Muziekauteursrechten) op het stadhuis van Amsterdam, burge meester Samkalden de eerste exempla ren uitreiken van het jubileumboek 'Zestig jaar kamermuziek'. Het bevat biografieën van vijftig Nederlandse componisten van kamermuziek terwijl er analyses van zestig werken uit de periode 1913-1973 van deze componis ten zijn opgenomen. Rutger Schouten en Sas Bunge hebben het op initiatief van het Cultuurfonds Buma samenge steld. Het boek vormt tevens uitgangspunt voor een intern, concours; ensembles uit de hele wereld zullen in het con certseizoen 1974-1975 werken uit dit boek uitvoeren (de meeste zijn uitge geven door Donemu3). Voor de nogal moeilijke procedure van het verzame len van gegevens over deze uitvoerin gen zal een Nederlandse commissie worden benoemd. De beste zes uitvoe renden worden voor een slotconcours in Nederland uitgenodigd. Er zijn be langrijke geldprijzen aan verbonden. Katholieke universiteit vijftig jaar Van onze onderwijsredactie NIJMEGEN Op een schaduwcongres tijdens de viering van het vijftigjarig jubileum van de katholieke universiteit zal mevrouw Allende, weduwe van de vorig jaar omgekomen Chileense president, spreken. Ook de Nederlandse priester Santiago Thijssen die ten tijde van de staatsgreep in Chili werkte zal het woord voeren. Nummer in hooi liep mis Van een verslaggever ROTTERDAM De 26-jarige Neder landse nachtclub-danseres Johanna Ni- lissen is gistermorgen vroeg in een Rotterdamse dancing aangevallen en ernstig gewond door een jonge leeuw, toen zij een serie dansen uitvoerde in de leeuwenknoi. Een bezoeker wist de danseres met veel moeite aan haar be nen uit de kooi te slepen. Twee be zoekers, die dicht bij de kooi zaten, werden ook door het agressieve dier gewond. Het drama speelde zich af toen de Oostenrijkse dompteur Alfred Burk- hart (30) zijn leeuwennummer bracht in de dancing PAmbassadeur aan de 's-Gravendijkwal in Rotterdam. Toen Johanna Nilissen daarbij haar dansen opvoerde ging het donderdagmorgen mis; de jongste van twee leeuwen be sprong haar plotseling en verwondde haar met zijn klauw ernstig. De dompteur slaagde erin het dier met stokslagen in een hoek van de kooi te drijven maar onmiddellijk daarna viel de leeuw de danseres op nieuw aan. De dompteur sloeg het dier opnieuw weg en opende het deurtje van de kooi; een dertigjarige bezoeker trok de bewusteloze danseres aan haar benen de kooi uit. Zij werd naar het Dijkzigtziekenhuis vervoerd waar een nekwervelfractuur, een kaakfractuur en ernstige verwondin gen in het gezicht en op het bovenli chaam geconstateerd werden. Met het schaduwcongres willen de ssamenwerkende aktiegroepen van linkse studenten in Nijmegen duide lijk maken dat ze het officiële congres over wetenschap tussen cultuur en te gencultuur rechts laten liggen. In Nij megen is in universiteitsbladen een hele discussie ontstaan over de zin van dit soort congressen. Een commis sie onder leiding van mevrouw prof. dr. C. I. Dessaur heeft destijds het onderwerp wetenschap en (tegen)cu;- tuur voorgesteld. De universiteitsraad heeft dat onderwerp goedgekeurd. Op het congres (van 15 tot 18 mei); spreken mensen als Arne Naess (criti cus van de ganbare wetenschapsbeoe fening), prod. dr. J. de Graaf (over geloof als tegencultuur), Everett Rei- mer (schrijver van -School is dead') en Berit As (over feministische cul tuur). Maar ook door linkse studen ten bekritiseerde mensen als de Nij meegse hoogleraar A. Hoogerwerf en prof. dr. Norbert Elias (Leicester). In een artikel in het blad K. U. Nieuws schrijft een van de critici van het congres, Paul Dijkstra: 'Het bena drukken van de strijd tussen (tegen)- culturen en de overheersende, gangba re cultuur is onjuist. Mijns inziens moet de meest wezenlijke tegenstel ling in onze maatschappij eerst wor den genoemd:die tussen de klasse van bezitters en niet-bezitters'. Op het congres is trouwens ook van geheel andere zijde kritiek feoefend. Er zou, volgens deze groep, te weinig van het eigen karakter van de katho lieke universiteit in terug te vinden zijn. Toch kan men niet zeggen dat dit aspect tijdens het jubileum geheel verwaarloosd wordt. Er verschijnt een gedenkboek waarin het katholieke verleden (en heden) uitvoerig be schreven zal worden. En kardinaal Al- frink zal zelf de eucharistieviering lei den. LISSE Morgen rijdt het jaarlijkse bloemencorso door de bollenstreek. Het is voor de 26e achtereenvolgend jaar. Er rijden een en twintig praal wagens mee en 5 versierde personen auto's tal van muziekkorpsen verle nen hun medewerking. De totale kosten van het corso, waar^ in zo'n dikke miljoen bloemen zijn verwerkt, bedragen rond de twee ton. Er zijn wagens bij die ongeveer 7.000 gulden kosten. De praalwagens zullen iets kleiner van omvang zijn dan men gewend is, maar er zijn meer bloemen in ver werkt. Het corso vertrekt om tien voor half elf van de Nassaulaan in Haarlem, rijdt via het Houtplein en over de Dreef in zuidelijke richting. Om onge veer twaalf uur zal de stoet in Benne- broek zijn waar wordt gerust. Om kwart voor twee vertrekt het cor so via Hillegom en Lisse, richting Sassenheim, waar de stoet omstreeks half vijf arriveert. Het coso heeft als motto 'grenzeloos vrij'. Direkt na af loop worden drie praalwagens n.l. 'de koe', 'zwanen' en 'de vos' naar Zwe den verscheept om in Gothenburg deel te nemen aan een corso. bEN BOSCH In Noord-Brabant is een commissie samengesteld die tot taak heeft de bestrijding van de ver ontreiniging oppervlaktewater uit te voeren. De commissie zal gedeputeer de staten adviseren in de taak die hen door de wet in deze is opgelegd. In de commissie zijn onder meer op genomen een inspecteur van de volksgezondheid uit Noord-Brabant, een vertegenwoordiger van het rijks instituut voor de zuivering van afval water, het hoofd van de hoofdafdeling waterhuishouding en vaarwegen van de rijkswaterstaat dn de directie Noord-Brabant, de adjunct-directeur van de N.V. Waterleiding Maatschap pij Oost-Brabant en enkele wethou ders van grote gemeenten uit Noord- Brabant HEERLEN In Limburg is een 'werkgroep mijnterreinen' in het le ven geroepen, die de toekomstige be stemming vain de braakliggende voor malige mijnterreinen in de oostelijke mijnstreek in studie genomen heeft De werkgroep hoopt binnenkort met een uitgewerkt plan te komen. Binnenkort zal over deze zaak op het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening een bijeenkomst gehouden worden met vertegenwoor digers van de provincie Limburg en van het stadsgewest oostelijke mijn streek. Het gaat om ongeveer achthon derd hectare braakliggend terrein, die weer dienstbaar gemaakt moeten wor den aan woningbouw, recreatie en in dustrievestiging. De sloop van mijnge- bouweu en steenbergen vergt volgens een voorzichtige schatting ongeveer 150 miljoen gulden. De oostelijke mijnstreek kan daarbij in aanmerking komen voor de rijksreconstructierege- ling (tachtig procent in de kosten van verwerving en sloop) maar dan moet er een integraal plan op tafel komen FRANEKER In de nacht van woensdag op donderdag zijn in Frane- keradeel tientallen Nederlandstalige borden, verkeersborden, plaatsnaam- borden, straatnaamborden en andere openbare opschriften met stickers en verf beklad. Een organisatie, die zich noemt 'Frie se organisatie Kultureie Autonomie' (FOKA) heeft zich hiervoor verant woordelijk gesteld. In een vlugschrift zegt de FOKA (waarbij overigens geen namen van personen worden ge noemd), dat men van plan is om tot directe acties over te gaan, omdat het de laatste twintig jaar duidelijk is ge worden, dat er door praten met de Nederlandse overhead niets te berei ken valt. De eis van de FOKA is: inhouw van het Fries als gelijkwaardige taal in de maatschappij van Friesland. Men wil zich door deze acties losrukken uit een vioieuse cirkel, 'waarbinnen de Friezen steeds verder komen af te staan van hun eigen identiteit'. Bejaarde bezweken aan brandwonden AMSTERDAM De 83-jarige J. Ho- vis is woensdagmiddag dood aange troffen in de keuken van zijn woning aan het Da Costaplein in Amsterdam. De man bleek te zijn overleden aan brandwonden aan armen en bovenli chaam. Vermoed wordt dat het slacht offer te dicht bij de kachel heeft ge zeten, waardoor zijn kleren in brand raakten. Omdat de kraan in de keu ken liep, concludeert de politie dat hij nog vergeefs getracht heeft de vlammen te doven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 13