Apothekers maken foms zware fouten irisette Geld lenen Huis pas overledene is zéér in gebruik Moskou nodigt Sadat uit voor topconferentie w nokkelaars laten asj-schip zinken oldij aar mctie Mertens waarschuwt voor groot optimisme Allemaal, allemaal, allemaal op de fiets! Over de schoonheidskoningin die China vernietigde Stel jhm~ Inlichtingen- 1 leekproef Consumentenbond toont aan: Veerman: moeite Weekeditie voor het 1BW/KWARTET VRIJDAG 26 APRIL 1974 BlA^ENLAAD/BUTfcALAAL) T9/KU HAlAG Een steekproef bij 140 apotheken (20 procent van het totaal) heeft de Consumenten- 1 tot de conclusie gebracht, dat niet alle apothekers even nauwkeurig werken. Bij deze steekproef len volgens de bond slechts 59 van de 140 apotheken correct af op de ingediende recepten. ADVERTENTIE lal werden 114 fouten gemaakt, inder ook ernstige zoals het afle- van een verkeerd geneesmiddel, lorschrijven van een dubbele do- let vermelden van de naam van jnder geneesmiddel op het etiket, n [achterwege laten van de waar- ving tegen autorijden en vooral leveren van potentiële versla- iddelen op een volstrekt fou- recept De Consumentenbond deze ervaringen gebracht onder idacht van de inspectie van de ;ezondheid. spreid jteekproef bestond hierin, dat de- recepten voor negen verschil- geneesmiddelen bij 140 apothe- jover het hele land verspreid wer- jingediend. De negen geneesmiddelen waarmee de steekproef werd genomen, waren twee kalmeringsmiddelen, een slaapmiddel, een middel tegen hooikoorts, een ster ke, onder de opiumwet vallende pijn stiller op morfinebasis, een pepmiddel dat onder het besluit amfetaminen valt, een middel tegen hoge bloed druk, een infectiebestrijdend middel en een hoestdrank. Bij de twee kalme ringsmiddelen, het slaapmiddel, het pepmiddel en het middel tegen hooi koorts diende een waarschuwing op het etiket te staan, dat de rijvaardig heid erdoor kan worden beïnvloed. Aftellen De meeste fouten wat de hoeveelheid betreft, werden gemaakt bij het aftel len van de tabletten. Veelal waren er een of twee te weinig of te veel afge- ADVERTENTIE de echte donsdeken* in een verwisselbaar iakBnovertrak Aantrekkelijke, kleurige dessins. Slaapkamergezelligheid in varia tie. Geen stofvlokken meer. Een eind aan 't vermoeiènd instoppen iGS®)s goedgekeurd door da Nederlandse Vereniging ven HuisvminrWy ervolg van pagina 1 ouame, die via tips op de hoogte n gesteld van de komst van de kotter. (De politie had de kotter nds september vorig jaar in de gehouden. Het schap werd toen anlimgen aangehouden op verden- hasj aan boord te hebben. De ij, ter waarde van vier miljoen Ten, werd na lang zoeken opge- Arrestaties En van de bodem van de haven r het schip. rankelijk werd het marineschip Biommemdai ingezet om de kotter te schaduwen, een taak die later werd overgenomen door het douaneschip Zeearend en het marinefregat "Wolf. Gistermiddag werd ook de jager Holland ingeschakeld omdat deze over een betere radar beschikt en de mari neleiding vreesde, dat de kotter in de nacht zou ontsnappen. binet overweegt: onze Haagse redactie HAAG Het kabinet over- gt militairen in de toekomst meer naar rang, maar naar lie te betalen. Momenteel lient bijvoorbeeld iedere ser- ït met een gelijk aantal ïstjaren hetzelfde, ongeacht functie en de verantwoorde leden die hij draagt. deelde minister Vredeling giste- mee in de vergadering met de defensiecommissie in de Tweede r. ns wordt bekeken of de regeling, militairen gemiddeld 15 procent verdienen dan burgerambtena- wegens hun onregelmatige werk- n, in deze vorm moet worden ge- haafd. wachting van deze wijzigingen op termijn, worden jn mei met de aire belangenverenigingen onder- elingen geopend over een tussen- regeling voor de betaling van aren. Het kabinet denkt hierbij een regeling volgens welke overu- en weekend-diensten gedeelteldijk :ld en gedeeltelijk in vrije dagen en uitbetaald. De militaire belan- erenigingen inclusief de WDM en een recent voorstel voor com- latie van een vrije dag per overge- cte dag unaniem afgeslagen, tssecretaris Van Lent heeft giste- geen uitspraak gedaan over al of handhaving van de voor militair oneel geldende ontslagleeftijden of 55 jaar). De lnterdepartementa- adviescommissie overheidsperso- die een ruime opdracht heeft ge buigt zich over deze materie zal hierover advies moeten uit- landmacht heeft beslo- om voor de cavalerie-verkenmngs- 234 stuks boordwapensyste- i van het kaliber 25 mm (fabri- Oerlikon) aan te schaffen, waar- een bedrag is gemoeid van circa gulden, zo heeft de leger- meegedeeld. teld, maar meestal te weinig. Een en kele keer ging het om een groter ver schil dan werd er veel te weinig ver strekt, maar wel de prijs van de voor geschreven, grotere hoeveelheid in re kening gebracht. Erger vindt de bond het, dat het middel tegen hooikoorts door vier van de tien apotheken waar dit recept werd aangeboden, in tablet ten van 50 milligram werd verstrekt, terwijl het recept tabletten van 25 milligram voorschreef. In tien gevallen werden de voorschrif ten omtrent de in te nemen hoeveel heden onjuist van het recept overge nomen. Drie apothekers bijvoorbeeld gaven zes tabletten per dag aan, ter wijl het recept twee tabletten per dag voorschreef. Ook werd bij een kalme ringsmiddel eenmaal zes keer per dag inplaats van twee keer voorgeschre ven. Van het middel tegen hoge bloeddruk wilde een apotheker de pa tiënt viermaal daags een tablet en na vijf dagen viermaal daags twee tablet ten laten slikken, terwijl dat laatste volgens het recept driemaal daags twee tabletten moest zijn. Ernstig noemt de bond de onvoldoen de aandacht, die in een aantal apothe ken wordt gegeven aan de speciale voorschriften voor het pepmiddel. Pepmiddelen, bekend als 'speed' (o.a. preludin, pervitin, dexedrin, drinamyl en coffadyn) leiden namelijk gemak kelijk tot verslaving en daarom gel den er volgens het besluit amfetami nen strenge voorschriften voor een re cept. Fouten constateerde de bond tenslotte teo aanzien van de prijs der genees middelen: in 21 procent van d» beval len was de prijs fout. Onrust Gezien het grote aantal fouten meent met enkele punten de Koninklijke Nederlandse Maat- j schappij ter bevordering der Phanna- Vclll KaDinetSDelGld. cie dat de conclusie dat slechts 59 van de 140 apotheken correct hebben afge leverd niet juist is. Zij vreest dat hiermee ten onrechte grote onrust ge zaaid wordt onder het publiek. Voor wat de opmerkingen, die ten aanzien van de afleveringen kunnen worden gemaakt, betreft wacht het hoofdbestuur de bevindingen af van de hoofdinspectie van de volksgezond heid, die een onderzoek zal instellen en die daartoe over de namen van de apotheken en de voorschrijvende arts beschikt. Concubine-Yi was 16 toen ze een schoonheidswedstrijd won en haremvrouw werd bij Keizer Hsien Feng. 5 Jaar later gaf Hij - uitgeput door de vlezelijkste uitspattingen - de geest. In de toen ontbrandende machtsstrijd veranderde het zachtaardige, hoofse China in een chaos waarin moord en Intriges de boventoon voerden - en Concubine-Yi de macht greep. 50 Jaar heerste zij over China. Dank zij haar sluwheid en raadgevers zoals de eunuch An Te-hai. Die trouwens een zoon bij haar verwekte... De gedienstige minnares Yi werd een móórdende Tang. Hoewel zij ook wel eens minzaam toestond zelfmoord te plegen. Toen ze begin 1900 stierf was China China niet meer - en de gevolgen zijn bekend. LeesDe vrouw d'ie keizers maakte en brak" in het mei-nummer van Avenue. DEN HAAG Staatssecretaris Veer man van onderwijs heeft moeite met enkele punten van het kabinetsbeleid. In een interview met het ARP-blad 'De Magistratuur* noemde hij uitlatin gen van het kabinet over drugs en abortus. 'Op het punt der geestelijke volksgezondheid', aldus de staatssecre taris, 'zijn de geluiden, die uit het ka binetsberaad naar buiten komen zo, dat ik de lijn daarin niet helemaal ontdekken kan'. Overigens verklaarde Veerman in dit ADVERTENTIE Vanuit zee Kreeg de politie aan de wal de tip door, dat de bemanning van de kotter in de nacht van woens dag op donderdag bij Callantsoog een deel van de lading zou proberen af te Dat gebeurde Inderdaad. Met kleine bootjes werden zakken met in totaal 2000 kg naar het strand gevaren, waar een busje met drie man klaar stond om de lading in ontvangst te nemen. De politie greep toen nog niet in om dat zij wilde weten wie er nog meer bij de smokkelzaak waren betrokken. Arrestatie volgde pas in Volendam, waar de lading zou moeten worden af geleverd. Gepakt werden daar de 27- jarige C. M. M. en de 33-jarige J. H. S., beiden uit Volendam. Een van hen wist aanvankelijk nog te vluchten, maar werd later in zijn woning gear- Gemakkelijk en betrouwbaar bij de NMB. Voor alle doeleinden. Ook voor hetverbeteren van uw woning. Geen informatie bij werkgever. Kwijtschelding bij overlijden. Inlichtingen bij alle NMB-kantoren. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK voor uw caravan voor uw auto voor uw boot voor uw meubilair voor uw keuken De (naar de politie aanneemt) hoofd persoon van de bende, de 44-jarige Amsterdammer Frits A., die wordt be schouwd als de financier van de ope ratie, werd later in de omgeving van Den Bosch gegrepen. In zijn auto werd 51 kg hasj gevonden, die hij wil de afleveren bij een van zijn vaste klanten. Volgens de Amsterdamse politie gaat de man voor 'steenrijk' door. Hij zou hotelletjes, een gokhuis op de walletjes en een bordeel be zitten. Schoten Intussen speelde zich op zee een wild west-vertoning af, die voortduurde tot gisteravond. Toen op het verzoek van de commandant van de Wolf om bij te draaien geen gehoor werd gegeven werden tot tweemaal toe traangas granaten in de stuurhut geschoten. Maar ook daarop reageerde de beman ning niet. De drie mannen schreeuwden de ma rinemensen toe er niet aan te denken te stoppen. 'Als jullie ons wilt hebben, moet je maar echt schieten'. Dat gebeurde even later: met scherp werd een schot voor de boeg gelost. Maar ook toen bleef de Lammie in noordelijke richting doorvaren. Voor de commandant Zeemacht Neder land was dat aanleiding de comman dant van de Wolf, luitenant ter zee eerste klas J. G. Kernkamp, toestem ming te geven de kotter desnoods met geweld tot stoppen te dwingen. Te vens gaf hij de jager Holland op dracht aan de achtervolging deel te nemen. Op deze vrijbrief werd op de Wolf gereageerd met een salvo geweervuur op de kotter, overigens zonder dat de bemanning gevaar liep. Ook dit maak te weinig of geen indruk op de drie mannen. Wel gaven zij te kennen te willen praten met de douane. Ook wilden zij, via radio Scheveningen, contact opnemen met 'de wal' om te weten te komen wat daar was ge beurd. Ze dachten er echter niet over bij te draaien. Onder geen beding wil den zij politie en marine aan boord hebben. Om daaraan definitief te ontkomen lieten zij in de loop van de avond zelf hun schip mét lading zin ken en stapten over op de Zeearend. Door onze juridische medewerker mr. N. D. Jörg Kan een overledene feitelijk een woning in gebruik hebben? Dat is ongeveer de vraag waar het in bovenstaand geval om gaat, als we in aanmerking nemen wat de Hoge Raad in het zoge naamde krakersarrest van 1971 heeft beslist. De bedoeling van de strafbepaling 'huisvredebreuk' ln het wetboek van strafrecht is het beschermen van het huisrecht, het recht om ongestoord een huis te bewonen. Niet onder de bescherming van het huisrecht valt het langdurig leegstaan (ten verkoop) van een woning. Wel wordt beschermd de zieke die elders verpleegd wordt, ook al wordt de woning vele maan den niet gebruikt, terwijl de meu bels van de zieke nog aanwezig zijn. (een arrest uit 1972). Ook al is de bewoner langdurig afwezig, dan houdt dit nog niet meteen in, dat de woning niet meer feitelijk in gebruik is. Zoals de oud-procu reur generaal Langemeijer bij het arrest uit 1971 onder andere con cludeerde: niet iedere afwezigheid van de bewoners stempelt een wo ning tot niet- in gebruik. Erfgenamen Het lijkt mij dat de woning van een pas overledene zéér in gebruik is. In zekere zin nog door de over ledenen, aan wie alles in de wo ning herinnert, maar in ieder ge val door de erfgenamen, die orde op goederen moeten stellen. Zij treden van rechtswege in het bezit van de goederen en kunnen ook verplichtingen krijgen, o.a. om de huur te voldoen. Als er geen erfge namen zijn, dan zou in dat geval de staat nog altijd moeten optre den en de nalatenschap moeten la ten verzegelen. Het lijkt mij weinig twijfelachtig dat de rechter toe zou laten dat dit alles onmogelijk gemaakt zou kunnen worden door iemand die ten onrechte voor kraker door gaat. Ten onrechte, omdat krakers nog altijd de edele motieven heb ben de woningnood te lenigen die mede door langdurige leegstand van (vaak speculatief leeg of te koop staande) woningen wordt ver oorzaakt. Gouden kronen Intussen ls ln dit verband interes sant een arrest uit 1946. Iemand had de gouden kronen en stiftan- den uit een lijk weggenomen. Maakte hij zich schuldig aan dief stal? Daarvoor is nodig dat het goed aan een ander, althans niet aan de verdachte toebehoort Maar de kiezen en tanden behoren toe aan de overledene, en van wie is het lijk? Uit dat arrest mogen we opmaken, dat het er niet toe doet hoe naar burgerlijk recht de eigendomsver houding ligt, of de erfgenamen ei genaar van het lijk en van de kie zen en tanden zijn. Het gaat erom dat de erfgenamen een zodanige zeggenschap hebben over het lijk, dat gesproken kan worden van toe behoren in strafrechterlijke zin, waardoor wegnemen strafbaar kan zijn (wat het niet is als de erfgena men zelf de gouden kiezen en tan den verwijderen). Strafbepaling Dit geval en dat wat de aanleiding tot deze beschouwing vormt, heb ben gemeen, dat minder van bete kenis is wie nu precies de recht hebbende is, maar dat de doorslag geeft welke betekenis het gelaakte gedrag in zijn totaliteit heeft: het geheel is meer dan de som der de len. Ook al is het niet de overlede ne in hoogst eigen persoon die een woning feitelijk in gebruik heeft, daarom kan nog wel een strafbepa ling, waarin schending van het huisrecht strafbaar wordt gesteld, overtreden zijn. Wegnemen van wat niet duidelijk van een ander is, is toch diefstal; binnendringen ln een woning die niet duidelijk een ander in ge bruik is, is toch wederrechtelijk binnendringen. Het lijkt met dat de politie hier wel degelijk een taak had gehad. Men is juridisch gezien niet zo snel 'overleden' als men dat fysiek is. BEIROET (iAFP, Reuter, AP, UPI) De Russische partijleider Leonid Breznjew heeft in de boodschap, die hij enkele dagen gele den in Cairo heeft laten overhandigen, president Anwar Sadat van Egypte uitgenodigd voor een dringende topconferentie in Moskou. Volgens het Libanese blad, dat hier van melding maakt uit Cairo, heeft Breznjew gezegd dat de betrekkingen tussen de Sowjet-Unie en Egypte een punt hebben bereikt, waarop overleg vereist is 'in het belang van beide landen'. De Russische leider zou Sadat zelfs de raad hebben gegeven, aldus het blad An Nahar, eerst met de Syri sche president Hafez Assad in Damas cus besprekingen te gaan voeren, voordat hij zich naar Moskou begeeft. Assad is kort geleden naar Moskou geweest om de banden met de Sowjet- Unie aan te halen ter verkrijging van meer steun voor de slxijd tegen Israël. Uit Cairo wordt gemeld, dat de Ame rikaanse minister van buitenlandse za ken Henry Kissinger volgende week twee maal een bezoek aan Sadat zal brengen om met hem de snel ver slechterende situatie aan het Israë- lisch-Syrische front te bespreken. De ontmoetingen vallen op dinsdag en donderdag. Maandag zal Kissinger in Genève eerst nog besprekingen voeren met zijn Russische collega Andrej Gromiko. De strijd aan het Golanfront in Syrië duurde ook gisteren in alle hevigheid voort, met name rond het Hermonge- bergte óm het bezit waarvan nu al drie weken wordt gevochten. Volgens Tel Aviv openden de Syriërs het eerst het vuren. In Damascus liet men we ten, dat de strijd na woensdag niet had opgehouden, maar de gehele nacht had voortgeduurd. Volgens het Libanese blad Al Hayat zouden de Syriërs Kasr Sjebib, het hoogste punt van de berg Hennon, hebben veroverd en daardoor alle strategische toppen en heuvels van het bergmassief beheersen. Van Israë lische zijde is gemeld, dat nergens op de Hermon een punt valt te ontdek ken dat de naam Kasr Sjebib draagt. Ingestort President Sadat heeft verklaard, dat hij zijn vroegere chefstaf, gen.-maj. Saadeddin Shazly, had ontslagen om dat deze 'was ingestort' toen Israël te gen het einde van de oktoberoorlog een tegenaanval op de westelijke oe ver van het Suezkanaal inzette. Sadat zei dat hij het gebeuren twee maan den geheim had gehouden 'in verband met het moreel* van de troepen. De president trof de generaal in het legerhoofdkwartier volledig ingestort aan. Shazly zei dat de oorlog voorbij was, dat een ramp was gebeurd en dat Egypte zich uit de Sinai-woestijn moest terugtrekken. 'Ik bestudeerde de situatie en kwam tot de ontdek king dat de Israëlische aanval abso luut niet zo angstaanjagend was. .Ik was echter bang dat Shazly's wanhoop de andere bevelhebbers zou ontmoedi gen. Ik onthief Shazly dus van zijn functie.' De Veiligheidsraad aanvaardde een re solutie, waarin Israël wordt veroor deeld wegens schending van de Liba nese territoriale integriteit. Tevens wordt erin op Israël een beroep ge daan zich te onthouden van verdere militaire acties en bedreigingen tegen Libanon, ADVERTENTIE interview ook, dat de doelstellingen van het kabinet (de spreiding van macht, kennis en inkomen) hem in het licht van de evangelie toespreken. Hij zegt: 'Wanneer het kabinet bin nen de smalle marges van de demo cratie bewust die weg gaat, dan zal ik er dankbaar voor zijn'. Over dc middenschool 'merkt de staatssecretaris van onderwijs op, dat deze school, zij het niet direct, nog het scherpst wordt aangeduid in het programma van de confessionele par tijen. In keerpunt staat minder over de middenschool. Dr. Veerman ver volgt: 'Als er in onze kring mensen zijn, die zich afzetten tegen de mid denschool dan vraag ik me af of dat niet meehuilen ls met de wolven in het bos'. 'U hebt familie of kennissen in hetN buitenland. Stel verder dat zij f weliswaar hun eigen nieuwsbronnen hebben, maar dat zij toch graag willen /weten-hoe nu de Nederlandse kijk op het /wereldgebeuren is. Dat is interessant genoeg [om te blijven volgen, maar dat staat zelden In I bijvoorbeeld Canadese, Spaanse, Oegandese, Finse of Australische kranten. Probleem? Welnee: er is voor hen de .Buitenland Cluchtpostuitgave .van NRC Handelsblad).Wees eensy .aardig; wijs hen op't bestaan J van die weekkrant Of als u nóg aardiger wilt zijn geef een abonnement. Wat u ook doet. jmnM== vraag eerst even met deze bon. Zend mij Inlichtingen over de NRC Handelsblad ekedltle voor het Buitenland, de weekkrant diezovj Nederlanders In verre landen graag lezen. I Straat*__ I Plaats:j Zenden aan: NRC Handelsblad Weekeditie voor het ^Buitenland Antwoordnc 534 Rotterdam. Geen postzegel. Volksverzekering arbeidsongeschiktheid Van onze sociaal-economische redactie LUNTEREN Staatssecretaris Mertens (Sociale Zaken) waar schuwt ervoorgeen al te hoge venvachtingen te hebben van de ver beteringen, die de volksverzekering arbeidsongeschiktheid in ons sociaal verzekeringspakket zal bewerkstelligen. De recente economische ontwikkeling en de daarmee samenhangende afrem ming van de groei van ons nationale inkomen, rechtvaardigen een dergelij ke waarschuwing. 'We moeten voorko men, dat de nieuwe verzekering een moeilijk te beheersen kostenontwikke ling in gang zet', aldus de staatssecre taris. Dé heer Mertens zei dit gisteren bij de opening van de studiedagen voor sociale verzekerings-geneeskunde in Lunteren. De invoering van de volksverzekering arbeidsongeschiktheid staat hoog ge noteerd op het prioriteitenlijstje van het kabinet Zo hoog. dat premier Den Uyl vorig jaar tijdens de algeme ne beschouwingen in de Tweede Ka mer nadrukkelijk de toezegging deed, dat deze volksverzekering er in 1975 zal komen. En dit onafhankelijk van de vraag, of hiermee de drie procent- norm zal worden overschreden. Met de drie procent-norm wordt bedoeld, dat de sociale premiedruk tijdens de kabinetsperiode met niet meer dan drie procent mag toenemen. De woor den van de staatssecretaris doen ver moeden dat hij deze norm niet licht vaardig zal willen overschrijden. Twijfel Twijfel had de staatssecretaris ook (ADVERTENTIE) HmI Nederland fietst waar. Wat wil ook? 01 Ja 8 bent ol 80, schooljongen ol zakenman, huisvrouw ol tionarmolsja, opa ol oma lijner an Jlvoordellgtr dan I iets. n la <r nlat vaell over de inhoud die de volksverzeke ring zal moeten krijgen. 'Ons ideaal is niet iedere gehandicapte in het genot te stellen van een arbeidsongeschikt heidsuitkering. Ons ideaal is veeleer zo veel mogelijk gehandicapten in de gelegenheid te stellen een actieve rol te vervuilen in het bedrijfsleven', al dus de heer Mertens. Het is voor hem de vraag of de huidige organisatie van de medische diensten voor de uit keringen krachtens sociale verzekerin gen niet te veel gedacht is vanuit de verzekering en te weinig vanuit de patiënt'. 'Vragenderwijs zou ik willen vaststel len of niet gestreefd moet worden naar een meer zelfstandige positie van de gemeenschappelijke medische dienst In deze dienst zouden op z'n minst werkzaam moeten zijn een soci ale verzekering geneeskundige, een ar- beidsdeskundige en een maatschappe lijk werker. Tot haar taak zou niet alleen moeten worden gerekend het adviseren aan de uitvoeringsorganen van de sociale verzekerde, maar ook aan de onderne mingen over de mogelijkheden die de betrokkene heeft om zijn oude functie of een andere functie bij de werkge ver te kunnen uitoefenen', aldus de heer Mertens. Tot dusver bestaat de taak van de ge meenschappelijke medische dienst uit het beoordelen van het bestaan van arbeidsongeschiktheid en schatten van de mate ervan en het beoordelen of er revalidatievoorziening, een genees kundige of een heelkundige voorzie ning, óf een voorziening tot verbete ring van de levensomstandigheden is gewenst.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 11