Fellini haalt weer herinneringen op Harlis: waarom Fassbinder niet? FILMPREMIÈRES VAN DEZE WEEK Peek&Cloppenburg 'Sm 'Amarcord' boeiend mOUiW/KWAiRTET VRdJUAiG 26 Ail'KlL iy?4 lil\\ KM. VNJ) door Ber Hulsing Federico Fellini haalde in Amarcordweer herinneringen op. Aan zijn schooljaren in Rimini, samen met Tonino Guerra, de medeschrijver van het scenario, die, even oud, uit dezelfde streek, de Roman- gakomt. Herinneringen uit de jaren dertig, aan types en toestanden, gezien door nieuwsgierige, kri tische en dromerige pubers, en achteraf gekleurd. Want wie zo smakelijk vertelt, en verbeeldt, als Fel lini, dikt hier en daar wat aan om het romantischer, komischer of heviger te maken. FeUini ging dan ook niet werkelijk teruig naar de plaatsen waar hij alles beleefde, bhij liet er Danilo Donati de cors voor bouwen: straten en pleinen, met winkeltjes en café's, een bios, een school, een Grand hotel, een kerk; in de lente, de zomer, de herfst en een barre winter met veel sneeuw voor Italië. En hij koos de mensen uit hon derden, om hun uiterlijk. Op twee actrices, Magali Noel en Pu- pella Maggio, een circusman en een goochelaar na, zijn er geen 'artiesten' bij, al staan er zo'n vijftig namen voor de vele rollen. En een drama, een sluitend verhaal, spelen zij niet Zij lopen, als zichzelf, dat is dan als dergelijke mensen van toen, door al die herinneringen heen. Fellini doet maar, naar eigen inzichten, en die wa ren tevoren misschien anders dan ze uiteindelijk werden. Fellini kan dat doen, want het komt allemaal, grillig soms, uit hemzelf, en wat hij ons ook voorzet het boeit Door de humor of door de gevoelige stemmingen in een treffende fotogra fie (Giuseppe Rotunno en Giuseppe Maccari); door de soms heel realisti sche en dan weer romantisch overdre ven beelden; door de mensen die vaak zonderling zijn, en Italiaans theatraal uithalen alsof ze in een opera staan, en dan toch overkomen als gewone mensen, gezien door Fellini, in al huh eigenaardigheden. Dat zijn de komische leraren, een straatmuzikant de pastoor die maar wat aanrommelt bij de biecht, de bur gers op de pantoffelparade, en de fa scisten die er met hun belachelijke demonstraties toen helemaal bij hoor den. Al werkten zij wel met wonder olie toen op de avond van hun dag een grammofoon op de toren de Internati onale stond te spelen. Daar is dat tel kens ruzieënde gezin van een aanne mer, dat een dagje uitgaat met een gekke oom én die zit dan later ln een boom om een vrouw te schreeuwen. De schooljongens hadden ook opge wonden belangstelling voor vrouwelij ke rondingen en Fellini zocht die ge weldig uit, voor de vrouw uit het ta bakszaakje bijvoorbeeld. Ze konden ook exotisch fantaseren over wat er zich wel zou afspelen in dat Grand Hotel en Fellini maakte daar mooie brokjes filmkitsch uit die jaren van. Misschien herhaalt hij zich te vaak, misschien was hij in vorige films be ter, mogelijk is Amarcord te onsamen hangend, maar dan toch Is dit stukje niet lang genoeg om alles te vermel den wat mij weer heeft getroffen, en bij zal blijven. (Amsterdam- Leldseplein-theater, Kri- terlon Utrecht-Studio, 14 jr.). De knokploeg van^ het hoofdbureau Die knokploeg van het hoofdbur* weer dat stelletje tof geachte kaanse rechercheurs dat de zakei wet en orde opknapt met ruwe, wettige, middelen. Er worden sters ontvoerd door andere voor losprijzen, en dat zou de nog een zorg zijn als er niet eei een van de collega's het onbedc slachtoffer van werd. Dan gaan k( als Roy Scheider en zijn politiei er opeens verbeten achteraan. Greenberg heeft het naar de vasti woonte geregisseerd. Met veel acties, met een sensatie! zoveelste auto-achtervolging, dezo kta in drukke New Yorkse straten T veel verkeer. Je vraagt je af hoi dat maken, en wie bang is voort, botsing kan erbij griezelen. Er ook de gebruikelijke afleg- en sl. duwkarweitjes ter plaatse. Er zijnr. fiafiguren bij een begrafenis en L dat die van Italiaanse afkomst zijf de heldhaftigste cop dat voor evenwicht ook. Als die wat wil wi laat hij een vrouw bijna verkracj door zijn, ook heel goede, negera ga. of haalt hij een zwaargewcf even de zuurstofbuisjes uit de i zodat die bijna stikt. Want alles i De schietpartijen in haveloze haj buurten zijn er ook. En de hoofd der, raad maar wie dat was, wi niet gearresteerd. Want die and® gangsters zullen hem wel vermoor! Dus daaraan kan de politie het overlaten. Zoiets wordt dan ook goed en spannend gemaakt A msterdam-Rembrandtpleiiutheatei 18 j. Den Haag-Apollo. Uit de plooi naar kantoor Hoe de Berlijnse filmcritici ertoe zijn gekomen om de film 'Harlis van Robert van Ackeren te versieren met de Ernst Lubitsch-prijs en waarom hij ook nog het predicant bijzonder waardevol' kreeg is mij een raadsel. Hij heeft noch met Lubitsch noch met waardevol enige verwantschap, 't is een drakerige sexfilm, opgesmukt met modieuze tierlantijnen. Het gaat over een man die verliefd wordt op een lesbienne. Die lesbienne blijft haar neigingen trouw en daar komen ongelukken van: verkrachting, zelfmoordpoging, moord en zulks meer. Het geheel is gedompeld in een sfeer van goedkope perversie en geïl lustreerd met plaatjes die zo mooi zijn dat je er alras van gaat kokhal zen. Wat Robert van Ackeren wilde met zijn zogeheten 'Larmoyante come- die' staat uitvoerig in de folder: op het ironische wijze benaderen van on echte gevoelens en de daaruit voort vloeiende conflicten. Nu kun je van zulk garen best een prima film spinnen, dat heeft van Ac keren's landgenoot Fassbinder meer malen bewezen. Maar dan moet je wel weten wat je doet Je kunt de onechte gevoelens en de valse conflicten tonen en daarna doorstoten tot wat daaron der ligt. Dat is meestal niet positief, maar wel echt: wanhoop, eenzaam heid, angst onmacht. Als je dat doet laat je mensen zien en met die mensen heb je het materiaal om een tragi-ko- medie te maken. Je kunt ook aan de oppervlakte blijven, maar dan moet je Je publiek bedelven onder een regen van esprit, zodat het zolang de voor stelling duurt niet meer op adem komt In 'Harlis' is noch van een on derbouw, noch van esprit sprake, we zien alleen vervelende, irritante hou ten poppen die rare bokkesprongen maken. Een slechte Duitse film dus, maar nu even iets anders. Het gedrag van de Berlijnse filmcritici mag dan raadsel achtig zijn, dat van de Nederlandse bioscopen is het niet minder. Waarom moet hier een vierderangs Duitse film worden vertoond, terwijl eersterangs films uit datzelfde land op de plank blijven liggen? Daar is het in de eer ste plaats Fassbinder. Het kan niet vaak genoeg worden gezegd: 'Alle Turken heten 'Ali' is niet alleen een prachtige film, hij zou ook een kas succes kunnen worden. En als het Fassbinder dan persé niet mag wezen, zijn er nog wel anderen. George Moorse's 'Schattenreiter* en Uli Lom- mel's 'Zartlichkeit der Wölfe' mogen dan geen meesterwerken zijn, ze lij ken het wel als men ze met 'Harlis' vergelijkt Moet de filmliefhebber dan uitsluitend zijn heil zoeken ln de al ternatieve filmhuizen? Het gaat er langzamerhand op lijken. Zal het geld dat door de Nederlandse Bioscoop bond, het Stimuleringsfonds en even tueel CRM ter beschikking wordt ge steld om de import en de vertoning van artistiek en maatschappelijk waar devolle films aan te moedigen enige baat brengen? Laten we het van harte hopen. W. Wielek AmsterdamrAlhambra 2, 18 j. N.V. KONINKLIJKE NEDERLANDSCNE PETROLEUM MAATSCHAPPIJ Gevestigd te 's-Gravenhage In de op 25 april 1974 te 'a-Gravenhage gehouden jaarlijkse Algemene Vergadering van Aandeelhouders werd het dividend over 1973 vastgesteld op f 7,25 per aandeel. Hierin is begrepen het reeds In september 1973 betaalbaar gestelde interimdividend van f 3,50, zodat het slotdlvldend f 3,75 per aandeel bedraagt Tot het elotdividend op de aandelen aan toonder, waarvan de bewijzen zijn voorzien van een dividendblad dat niet Is samengesteld uit afzonderlijke dividendbewijzen (z.g. CF-stukken), zijn diegenen gerechtigd die op 25 april 1974 bij sluiting van de kantoren houders van die aandelen zijn en wier dividendbladen op genoemd tijdstip onder berusting zijn van een bewaarder, aangesloten bij het Centrum voor Fondsen- administratie B.V. Het slotdividend zal onder aftrek van 25 dividendbelasting op 2 mei 1974 worden voldaan aan vorengenoemd Centrum, dat voor de doorbetaling aan de betrokken bewaarders zal zorgdragen. Het slotdividend op de aandelen aan toonder, waarvan de bewijzen zijn voorzien van dividendbewijzen, is onder aftrek van 25% dividendbelasting tegen Inlevering van dividendbewijs No. 155 vanaf 2 mei 1974 in Nederland betaalbaar bij: Algemene Bank Nederland MV. Amsterdam-Rotterdam Bank N.V. Bank Mees Hope N.V. Kas-Associatie N.V. Pierson,Heldring Pierson Van der Hoop, Offers Zoon N.V. te AMSTERDAM. 's-GRAVENHAGE of ROTTERDAM voor zover aldaar gevestigd. Tot het slotdividend op de aandelen ingeschreven In het Nederlandse Register van Aandeelhouders te Amsterdam zijn diegenen gerechtigd wier aandelen op 8 mei 1974 bij sluiting van de kantoren In dat register staan Ingeschreven. Aan deze aandeel houders zal het dividend onder aftrek van 25% dividendbelasting uiterlijk 30 mei 1974 door de Gemachtigde voor de Overdrachten, de Algemene Bank Nederland N.V. te Amsterdam, worden betaald. Houders van aandelen, Ingeschreven In genoemd register, die gerechtigd zijn het dividend zonder of onder gedeeltelijke Inhouding van Nederlandse dividendbelasting te ontvangen, dienen het bewijs hiervan, met gebruik making van de hiervoor voorgeschreven formulieren, tijdig aan de Algemene Bank Nederland N.V., Vijzelstraat 32. Amsterdam, In te zenden. DE DIRECTIE 's-Gravenhage. 28 april 1974 DNN-120 (25 aug) Laat de neutrale buitenstaander 'ns een kleine rondgang maken langs de vaderlandse kantoren. Zo optimistisch als hij naar binnen stapt, zo bedremmeld drentelt hij ook weer naar buiten. Terwijl ze gebruik maken van de meest geavanceerde computers, lopen onze kantoormensen erbij als in de tijd van de ganzeveer. Iedereen draagt bijna hetzelfde. Te weinigen doen er iets aan. Maar hpt gaat gebeuren. Want P&C doet er wèl iets aan. Met zijn nieuwe Pleasure Collection. Een speciaal nieuw label voor de Nederlandse Kantoorman. Denim saharienne pak. Ongevoerd. Polyester/katoen. Blauw. 149. Vlot herenshirt. Polyester/ katoen. Rood-marine zwart. 24?o Lichtgewicht-colbert In safari stijl. 100% Diolen. In blauw en naturel. 98.- Fablo hemd. In blauw, rood en groen. 29.90 Zomerpantalon met riem. Naturel. 54

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 10