Sadat: vredeskans is beter dan ooit ao-uniformendoen intrede in Vientiane Druk op premier Wilson om nieuwe verkiezingen 6 Liberaal Lopez aan de top in Colombia Claus: Vrijwilligerswerk moet ook gericht worden op sociale bewustwording President met grote plannen ion Weizsacker tegenkandidaat an Scheel Taak weggelegd voor Westduitsers E athet Lao in nieuwe rol: politie Gratie voor Palestijnen Vuskovic in Mexico Kantoorgebouw in New York verwoest Gemengd Bahrein Koerden doden 19 Iraakse officieren 'Proces' van ontvoerders tegen Sossi O UW /KWARTET DINSDAG 23 APRIL 1974 BUITENLAND T7 K9 BOGOTA UPI-AFP De eerste vrije presidentsverkiezingen in Colombia din 16 jaar hebben de Liberale kandidaat Alfonso Lopez Michelsen ver omhooggestoten naast zijn Conservatieve tegenspeler Alvaro Gomez Hurtado. Bij telling van 80 procent van de stemmen bleek Lopez er 2,02 miljoen te hebben tegen Gomez 1,3 miljoen. Andere kandidaten, zoals Maria Eugenia Rojas van de Anapo die een Colombiaans socialisme bepleit de marxist Hernondo Echeverry en de christendemocraat Hermes Duarte, bleven ver achter. De publieke verwachtingen van de verkiezingen als middel tot werkelijke verandering zijn blijkbaar niiet hooggespannen geweest, van de 9.8 miljoen kiezers (op een bevolking van 24 miljoen) is volgens voorlopige berekeningen maar zestig percent opgekomen. Lopez zal op 7 augustus Misael Pastrana als president opvolgen. De bestrijding van de inflatie vormt ma- zijn belangrijkste doel. Volgens zijn program zal hij streven naar sis- samenwerking tussen werkgevers, werknemers en regeringsvertegenwoordigers. 'Wij moeten van Colombia het Japan van Zuid-Amerika maken', luidde zijn devies bij zijn verkiezingscampagne. En wat het platteland betreft: 'Als de landbouwhervorming niet tot enige verbetering in de verdeling van de grond leidt, is het niet onmogelijk dat de grondeigenaren tenslotte hun land zullen verliezen zonder enige schadeloosstelling.' Lopez heeft in een paleisrevolutie bij de Liberalen het railsysteem weten te verbreken dat deze al zestien jaar lang met de Conservatieven hadden, namelijk dat het presidentschap om beurten vier jaar door een Conservatief en een Liberaail zou worden uitgeoefend. De vroegere Liberale president Carlos Lleras die deel uitmaakt van de partijhiërarchie der Liberalen had dat ruilstelsel met de Conservatieven willen voortzetten, maar Lopez wist de partij zover te krijgen dat zij het opzegde. Overigens is een bepaling betreffende gelijke verdeling van Lopez regeringsfuncties op alle niveaus tussen beide partijen nog wel van kracht tot 1978 zodat de handen van de nieuwe president in dat opzicht nog gebonden zijn. GEEN R.K. PRIVILEGES Zijn verkiezing bekent voor het traditioneel rooms-katholieke Colombia ook een zekere doorbraak omdat hij een voorstander is van een wettelijke echtscheidingsregeling en de verschillen voor de wet tussen roomskatholicisme en andere godsdiensten kwijt wil. Volgens waarnemers zal hij meer dan de vorige president geneigd zijn om tot vriendschappelijke betrekkingen met Cuba te komen. Lopez is 61 jaar. Hij volgde middelbaar onderwijs in Parijs, Londen en Brussel en studeerde rechten in Bogota en Santiago. Hij heeft zich gespecialiseerd in constitutioneel recht. Driemaal is hij parlementslid geweest van 1968 tot 1970 was hij minister van buitenlandse zaken onder de toemalige president Carlos Lleras. ONN (Reuter) Het bestuur van Westduitse Christen-democratische nie heeft gisteren Richard von 'eiizsMdker aanbevolen alls haar fcandi- iat voor de opvolging van Gustav einetmann als president van de repu- fciek. presidentsverkiezingen in West- uitsland vinden op 15 mei plaats. reiszacker, een 54-jarige advocaat en >oraanstaande figuur in de Evangeli- :he kerk, is tot nu toe de enige te- ■nkandidaat van de liberale minister tn buitenlandse zaken Walter Scheel, iens kandidatuur de steun heeft van soci alistisoh-liberale coalitie in oim. e kans dat hij ook inderdaad de 75- trige socialist Heinemann opvolgt is lein, aangezien aanhangers van omdskanselier Willy Brandts rege- ng de meerdeiheid van de 1.036 po- tioi en andere openbare figuren die imien het kiescollege vormen, uitma- en. chade in VN-missies loor ontploffing SEW YORK (AP) De ontploffing h een gebouwencomplex bij de Ver- Inigde Naties in New York heeft Chade aangericht in de VN-missies jan Indonesië en Boeroendi. Ook de 'epalese missie in een nabijgelegen ibouw zou lichte schade hebben op- ilopen. Niemand zou zijn gewond. M-bureaus hebben geen schade op- jelopen. 'an Iep atersnood in Brazilië po DE JANEIRO (Reuter) Na per dagen van overstromingen zijn er ii het noordoosten van Brazilië 27 do- jen, tientallen vermisten en bijna .00.000 daklozen. Vluchtelingen die en veilig heenkomen zoeken, vertel len een droevig verhaal van damdoor- jraken, ondergelopen steden en dui- lenden mensen die zich te voet een reg door verlaten streken baanden. De zwaarst getroffen streken zijn de laten Ceara, Maranho en Rio Grande lo Sul. Jet zuiden van Brazilië werd drie we- !en getroffen door de zwaarste over- tromingen uit de geschiedenis van het ind. Daarbij kwamen naar schatting j.000 mensen om. CAIRO (Reuter, UPI, AP, (AFP) President Sadat van Egypte heeft tegenover journa listen die de Westduitse kanse lier "Willy Brandt vergezellen verklaard dat de kansen op vre de in liet Midden-Oosten nog nooit reëler zijn geweest dan nu. 'Na 26 jaar vam bitterheid, liaat en vijandigheid willen wij een eind maken aan de staat van oorlog'. Sadat bracht hulde aan de Amerikaan se minister van buitenlandse zaken, Henry Kisinger voor diens pogingen om een regeling in het Midden-Oosten tot stand te brengen. Op een vraag betreffende een eventuele erkenning van Israël zei Sadat, dat dit land eerst de Arabische gebieden moet terugge ven en een stabiele regeling van het Palestijnse probleem mogelijk moet maken. 'Hoe de verhouding zich uit eindelijk ontwikkelt, zal de zaak zijn van volgende generaties.' Voorbeeld Met kanselier Brandt, die op zijn reis door het Midden-Oosten enkele dagen in Egypte doorbrengt, is Sadat over eengekomen, een gezamenlijke com missie op hoog niveau in te stellen. Deze zal zich bezighouden met de be langrijkste gebieden van samenwer king. Een Duitse woordvoerder noem de de commissie mogelijk een voor beeld voor samenwerking tussen de Europese Gemeenschap en de Arabi- De Westduitse kanselier Willy Brandt op bezoek bij president An- ivar Sadat van Egypte. sche wereld. Sadat heeft een uitnodi ging voor een bezoek aan West-Duits- land aanvaard. De Egyptische president drong er bij Branut op aan dal de Bondsrepubliek niet alleen een rol in Europa zal spe len, maar ook in de wereldpolitiek. 'Wanneer een troepenscheiding aan het Syrisch-Israëlische front is bereikt en de Palestijnen deelnemen aan de vredesbesprekingen in Genève, zal West-Duitsland zijn steun moeten ge ven aan wat recht en rechtvaardig is en het probleem niet als in verleden terzijde moeten stellen.' Syrië ttENTMNE (Reuter) Eén an de vreemdste politiemach ten en patrouilleert momenteel in le twee belangrijkste steden van jaos. Deze politiemacht is sa- nengesteld uit twee rivalen die ot voor kort elkaar bestreden; le pro-communistische Pathet ^ao en politiemannen van de roegere regering van de eerste ninister prins Soevanna Plioe- Iet korps werd In het leven geroepen ladat de twee tegenstanders in april (ii an dit jaar besloten een nieuwe coa- itie-regering te vormen. Dit besluit n de daaruit volgende overeenkom- ;ten maakten een eind aan bijna twin- ig jaar burgeroorlog in dit Indoschi- lese koninkrijk. Vientiane, waar de regering zetelt, en Loeang Prabang, le hoofdstad werden tot neutraal ge- lied verklaard. Het neutralisatie-ak- stelde naast een gezamenlijke lolitiemacht ook een gezamenlijke 2i5verdedigmgsmacht voor de twee ste- 345 len in. 380 350 In Loeang Prabang werden 500 man- ïen van de Pathet Lao toegevoegd ^jian de al bestaande 500 van de vroe- 7oo Sere regering, terwijl de gezamenlijke politiemacht in Vientiane nu bestaat uit 1000 man van elke kant de De invoners van de beide steden, die zoo gewend waren aan de Amerikaanse 'io uniformen van de vroegere regerings- 370 Politie, keken nogal vreemd op toen het nieuwe korps voor het eerst in de straten verscheen. De patrouilles be staan meestal uit twee vroegere rege- rings-politiemannen, gewapend met pistolen en walkie-talkies, ei. een paar mannen van de Pathet Lao. gekleed in sobere uniformen naar Chinese stijl en bewapend met geweren en vaak Voormalige tegenstanders in het Laotiaanse conflict ontmoetten elkaar vorig jaar tijdens een conferentie over een staakt het vuren. Rechts een parachutist van de regeringstroepen en Links een sol daat van de Pathet Lao. Vorig jaar schijnt er in Vientiane één 'civiele' moord gepleegd te zijn en de meeste overtreders die in de gevange nis terecht komen zijn kruimeldieven. Naast het regelen van het verkeer schijnt de belangrijkste taak van de Pathet Lao-politie te zijn het bescher men van Pathet Lao-leden van de nieuwe regering. Veel leiders van de Pathet Lao zijn namelijk nog steeds onzeker over hun veiligheid in de twee steden, die vroe ger beheerst werden door de regering van prins Soevanna Phoema en dit is historisch gezien wel enigszins te recht. In 1963 werd al eens een minis ter met Pathet Lao sympathieën door een sluipmoordenaar om het leven ge bracht, waardoor pogingen om tot een coalitie te komen volledig faal den. een paar hand-granaten in hun gor dels. De politiemannen van de Pathet Lao waren tot voor kort plattelands guer rilla's. Nadat het neutralisatie-ak koord werd bereikt, zijn zij uit de dun-bevolkte bergachtige streken van Laos, waar ze al die tijd gevochten hadden, naar de steden gehaald. Het zijn meestal jonge mannen met een boerenafkomst, die weinig afweten van het stadsleven. Hun leiders vin den het dan ook best dat de beroepsa genten van de andere kant hen voor lopig leiding geven in hun werk. En zoveel misdaad bestaat er nu ook weer niet in Loeang Prabang, met haar bevolking van rond de 30.000, of in Vientiane met naar schatting 150.000 inwoners. ATHENE (AFP) De twee ter dood veroordeelde Palestijnen die in au gustus 1973 een bloedbad aanrichtten op het vliegveld van Athene, hebben gratie gekregen. De Griekse raad voor gratiëring zette hun straffen om in ge vangenisstraffen, zo is van welinge lichte kringen in Athene vernomen. Het staatshoofd Ghizikis moet dit raadsbesluit nog goedkeuren. De Griekse regering heeft al eerder ge zegd, dat de twee zullen worden uit gewezen. zodra het recht zijn loop heeft gehad. De Palestijnen, Hoessein en Chaled geheten, hebben zelf ge zegd, dat zij deel uitmaakten van de guerrillabeweging Zwarte September. Deze organisatie heeft dat ontkend en aangekondigd, dat het tweetal door Palestijnen zal worden berecht, als het door Griekenland is vrijgelaten. De aanslag in Athene kostte aan vijf mensen het leven. In Oostenrijk nu max. 130 km per uur WENEN (Reuter) De snelheidsbe perking op de Oostenrijkse autowegen wordt met ingang van 1 mei gewijzigd. Op de autowegen wordt de grens van 120 op 130 km per uur gebracht. De snelheidsgrens van 100 km per uur op andere wegen zal worden gehandhaafd. MEXICO De Chileense oud-minis ter van economische zaken Pedro Vus kovic is in de Mexicaanse hoofdstad aangekomen na een verblijf van bijna zeven maanden als politiek vluchte ling in de Mexicaanse ambassade ln Santiago (Chili). Vuskovic, minister tijdens de eerste twee jaar van het bewind van wijlen president Salvador Allende, werd als architect beschouwd van het econo misch beleid van de Unidad Popular- coalitie. Ten tijde van de militaire staatsgreep van september jl. was hij één der leiders van de staatsontwikke- lingsmaatschappij Corfo. ■P Intussen wordt aan het Syrisch-Israëli sche front nog hard gevochten. Giste ren sneuvelden twee Israëlische mili tairen. Libanon heeft ontkend, dat Is raëlische troepen een heuveltop heb ben bezet in het Libanese deel van het Herm on gebergte. Er waren wel enkele Israëlische pantservoertuigen de grens overgestoken. Deze werden ech ter door Libanees geschut verdreven. In Libanon weigerde men in te gaan op de in Israël geuite beschuldiging, dat Syrië bij zijn aanvallen op de Israë lische posities op de berg Hermon ook van Libanees grondgebied of ope reert. Minister Kissinger maakt zich op voor een nieuw bezoek aan Damascus, waar hij wil proberen een troepenscheiding te bewerkstelligen, zoals aan het Suez- kanaal is gebeurd. Kissinger, die eerst met de Russen besprekingen zal voe ren, zou zaterdag in Damascus worden verwacht. President Hafez Assad van Syrië had gisteren een onderhoud met de Russische ambassadeur, Noeredin Mohiedinow. Zij zouden hebben ge sproken over het komende bezoek van de Russische minister van buitenland se zaken Andrej Gromiko. Libië Volgens het Libanese dagblad As Sa- fir heeft de Libische leider kolonel Moammar Gaddaffi verklaard de aan val op de militaire academie in de buurt van Cairo, die vorige week elf mensen (zowel militairen als aanval lers) het leven kostte, te betreuren. In Egypte werd openlijk gesuggereerd dat deze aanval onder leiding van een Iraakse commandoleider, door Libië werd gesteund. Deze man zou na de aanslag naar Libië zijn gevlucht Libië zou zich thans bereid hebben ver klaard om vast te stellen, onder welke omstandigheden de leider van de groep het land kon binnenkomen. In afwachting daarvan hebben de Egypti sche autoriteiten opdracht gegeven voorlopig niets meer over de zaak te schrijven. In een vraaggesprek met de New York Times heeft Sadat nog gezegd dat hij een eind aan de algehele af hankelijkheid van de Sowjet-Unie had gemaakt omdat de Russische leiders de wapenhulp trachtten te gebruiken om Egypte aan hun wil te onderwer pen. Hij zei graag Amerikaanse wa pens te willen kopen, maar ook blij te zijn met Russische NEW YORK (UPI) Een hevige gas ontploffing, gevolgd door brand, heeft gisteren een kantoorgebouw van ongeveer dertig verdiepingen op het eiland Manhattan in het hart van New York voor eer groot deel in een puinhoop veranderd. Er werden S2 mensen naar ziekenhuizen gebracht, 23 werden ter plaatse behandeld. Een nabijgelegen gebouw werd eveneens ernstig beschadigd. De ontploffing deed zich voor een uur voor het och tendspitsuur. In de wijde omgeving sneuvelden vele ruiten. BAHREIN (Reuter) De volks vertegenwoordiging van het olie- sjeikdom Bahrein aan de Per zische golheeft met 29 tegen 12 stemmen een voorstel van de vijf afgevaardigden van de religieuze fractie om de scheiding tussen de seksen te verscherpen, verwor pen. De religieuze fractie had gewild dat onderwijs aan jongens en meisjes samen zou worden ver boden, dat mannen geen les zou den mogen geven aan vrouwen en dat mannelijke artsen geen vrouwelijke patiënten zouden mogen behandelen. Vrouwen en meisjes op de pu blieke tribune juichten het re sultaat van de stemming toe. Overigens is de kwestie van ge lijke rechten voor vrouwen in Bahrein op de lange baan ge schoven omdat ze teveel harts tochten opriep. Conferentie in Amsterdam geopend Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM 'Hef vrijwilligerswerk moet mede worden ge richt op sociale bewustwording. Daaraan dienen de voorlichting, de recrutering en de voorbereiding van de vrijwilligers te worden aan gepastDit zei gisteren de nieuive voorzitter van de stichting Ne derlandse vrijwilligers (SNV), prins Claus, bij de opening van de veldvertegenwoordigersconferentie W74 van de SNV in het Ko ninklijk Instituut voor de Tropen in Amsterdam. Deze conferentie, die gisteren is be gonnen en waaraan veldvertegenwoor- digers uit de dertien ontwikkelings landen in Afrika, Latijns-Amerika en Azië deelnemen, zal met een onder breking van enkele dagen tot en met 2 mei duren. V'74 zal zich met name bezig houden met de uitwerking van de voorstellen van het SNV-bestuur, die op 22 no vember van het vorig jaar aan minis ter Pronk zijn gedaan op basis van de door V'73 in mei van dat jaar opge stelde aanbevelingen. Centraal staat daarin, dat ontwikkelingssamenwer king gericht dient te zijn op het te gengaan van structurele welvaartsver schillen. Dit betekent in de praktijk, dat meer de nadruk wordt gelegd op de ontwikkeling van de armste landen en van de minst bedeelde bevolkings groepen. Herstructurering Ook prins Claus zei dit in zijn ope ningsrede. Hij zei, dat 'in dit verband ook de zogenaamde tweede doelstel ling van de SNV, die is gericht op de Nederlandse samenleving, moet wor den geactiveerd. Dit betekent in de eerste plaats de noodzaak ook een henstructurering in de eigen samenle ving in relatie tot de ontwikkelingssa menwerking aan de vrijwilligers dui delijk te laten worden en hen aan te moedigen na terugkeer op dat gebied een actieve rol te spelen'. 'Het zal nodig zijn, dat de vergade ring een bijdrage levert tot verduide lijking van de SNV-doelstelldngen en bovendien een bijdrage tot de demo cratisering van de wijze, waarop ze tot stand komen. Immers de discussie over de ontwikkelingssamenwerking zelfs in haar specifieke onderdelen als het vrijwilligerswerk kan niet breed genoeg worden gevoerd', aldus de SNV-voorzitter. 'Belangrijke verande ringen in onze samenleving zullen bo vendien in toenemende mate moeilij ker zijn te verwezen lijken als de doe len worden vastgesteld zonder in spraak van de betrokkenen. Ook in de relatie met de ontwikkelingslanden moeten wij ons onthouden te trachten ons beleid op te leggen, maar in tegendeel ervan uitgaan, dat het hun ontwikkelingsbeleid zal moeten zijn, gebaseerd op hun eigen sociaal- economische situatie en hun eigen cultuur'. 'Geen aalmoes' 'Wel heeft de SNV', zei prins Claus, 'thans als uitgangspunt gekozen op ANKARA, TEHERAN (UPI) De Koerdische opstandelingen hebben 19 Iraakse officieren onder wie twee ko lonels doodgeschoten als vergelding voor de executie vorige week van elf vooraanstaande Koerden, zo heeft de opstandelingenradio 'De stem van Koerdistan' bekend gemaakt. De radio maakte verder bekend dat er gedurende het weekeinde hevig ge vochten is om strategische punten in noordelijk Irak. Daarbij zouden de Koerden vier Iraankse gevechtsvlieg tuigen hebben neergehaald, vier tanks vernietigd en meer dan 100 Iraakse soldaten gedood. Ook de Koerden zou den zware verliezen geleden hebben. Prins Claus welk soort beleid zij haar assistentie >in de eerste plaats zal kunnen rich ten, namelijk dat wat op de arm6ten is gericht. Dat geschiedt om de more le redenen van de sociale rechtvaar digheid, maar ook omdat elke bijdra ge aan een rechtvaardiger verdeling de deelneming van de bevolking zelf aan de ontwikkelingsinspanningen zal doen vergroten. De sociale rechtvaar digheid dienen, door assistentie aan de armsten te geven, betekent dan ook geen aalmoes, maar een investe ring in de produktieve krachten van mensen, die tenslotte de belangrijkste produktiefactoren zijn en ten behoeve van wie de ontwikkeling in gang wordt gezet'. ROME (AFP) De linkse extremis tische groepering de 'Rode brigades' die donderdagavond in Genua een of ficier van justitie ontvoerde, heeft het begin van een 'proces' tegen de 42-ja- rige Mariol Sossi bekendgemaakt. Dit is meegedeeld in een pamflet ge richt aan het Romeinse blad 'II Mes Saggero'. De voornaamste punten van de 'aanklacht' zijn: 'Verdediging van het fascisme', 'Misdaden begaan en aanslagen gericht tegen de vrijheid van het volk en van de werkende massa' en 'Grove belediging van een volkscommissaris'. Tijdens de verhoren die werden afge nomen door een 'griffier van het volkstribunaal' heeft, aldus het pam flet, de 'verdachte Sossi' verklaard geen fascist te zijn, zijn functie als of ficier van justitie volgens de regels van de wet te hebben uitgeoefend en dat hij een rechter van de staat en geen verdachte was. Volgens het pamflet begon Sossi zich op te winden en te schreeuwen dat hij contact met zijn vrouw wilde op nemen om haar te laten weten dat hij nog in leven en in goede gezondheid was. Het verhoor werd daarop afge broken 'maar wordt later voortgezet', aldus het pamflet. LONDEN (UPI, Reuter) Biuneii de regerende Labour- partij neemt de druk om op kor te termijn verkiezingen uit te schrijven toe. De socialisten ho pen erop, dat hun minderheids regering van Harold Wilson bij nieuwe verkiezingen meer arm slag zal krijgen voor een radica ler beleid. In de linkervleugel van de partij is 13 juni al genoemd als een geschikte da tum voor een nieuw stembusduel, maar de meeste Labour-parlementsle- den zouden de voorkeur geven aan verkiezingen in oktober. De vraag om nieuwe verkiezingen is sterk toegeno men nadat Engeland besloten had oorlogsschepen te verkopen aan Chili. De linkervleugel van de socialistische partij kan deze beslissing maar moei lijk verteren. Van hun gematigde par tijgenoten krijgen ze voor de voeten geworpen, dat de zwakke positie van de minderheidsregering-Wilson in het parlement uitvoering van een radicaal socialistisch programma onmogelijk maakt. Critici hebben al opgemerkt, dat deze positie eigenlijk een verbor gen zege is voor Wilson, die nu een goed argument heeft om zijn linker vleugel aan het lijntje te houden. Aan de andere kant zou hij wat meer ruimte goed kunnen gebruiken om de enorme economische problemen, waar mee Engeland nog steeds worstelt, te lijf te kunnen gaan. Oplichting Ronald Milhench De verzekeringsmakelaar Ronald Mil hench, de centrale figuur uit de ge ruchtmakende Britse speculatiezaak, is nu officieel beschuldigd van oplich ting. Hij moet nu voorlopig in hechte nis blijven. De politie verwacht, dat hem nog meer strafbare feiten ten laste kunnen worden gelegd. Hij is gepakt voor een poging het dagblad Daily Mail op te lichten voor onge veer 160.000 gulden. Dit blad bracht het verhaal, dat Milhench een brief had ontvangen met een valse handte kening van premier Wilson. Dit schrijven had betrekking op een speculatieve grondtransactie, waaraan Wilsons politieke secretaresse flink zou hebben verdiend. Milhench zou hebben geprobeerd de krant te doen geloven, dat het om een echte handte kening ging. Later zei hij, dat het al leen als grap bedoeld was. De rechercheurs van Scotland Yard onderzoeken nog de omstandigheden, waaronder Milhench's vrouw twee maanden geleden verdronken is bij een auto-ongeval. De auto, waarmee zij een Schots meer indook, werd be stuurd door haar man.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 9