Unieke veiling van munten uit wrakken van VOC-schepen eoeo pometeo Film-implosie in Ruigoord ...OPROEP CODE WALTER JOST Beslissing over Dennendal deze week te verwachte» 'Valse' vijfjes bleken echt Hulp gevraagd voor de Waddeneilanden De Jong geeft geen oordeel over Chili Foto links. Een baardmankruik die geheel gevuld was niet kwik af komstig uit de 'Prinses Maria'. Foto rechts. Een bronzen schoengesp, afkomstig uit de 'Hollandia'. AMSTERDAM Gebruiksvoorwerpen, munten enz., afkomstig uit de wrakken van vier V.O.C.-scliepen die in de 17e en 18e eeuw bij de Scillyeilanden en de Shetlandeilanden vergingen, worden volgende week maandag bij Mak van Waay te Amsterdam geveild. Een unieke verkoping die zowel voor verzamelaars als voor curiositeitenja gers een 'must' genoemd kan worden. Bijna drie eeuwen hebben de schatten onbereikbaar op de zeebodem onder dikke lagen zand gelegen. Alleen de 'prinses Maria' die in 1686 op de rot sen van de Scilly-eilanden te pletter sloeg was al direct een prooi van plunderaars. Koning Jacobus II liet er, ter versteviging van zijn schatkist ongeveer 3.000 zilverstukken met een waarde van een half miljoen uit halen. Pas in 1966 de Londense ex-advokaat Rex Cowan met moderne hulpmidde len de wateren rondom de Scillv-ei- landen op wrakken onderzoeken. Met een duikersteam en met behulp van o.a. een magnetometer die reageert op het ijzer van ankers en kanonnen, wordt systematisch gedurende vele ja ren gespeurd. In 1971 worden de eer ste concrete resultaten geboekt en kunnen de duikers de gevarieerde in houd van de 'Hollandia' beetje bij beetje boven water brengen. Het wordt een rijke oogst aan gouden RUIGOORD Het mooie dorpje Ruig oord. bij Halfweg, krijgt op zaterdag om twee uur een Film-implosie, die zolang kan duren als het publiek wil, desnoods 24 uur. Dit feest is georgani seerd door de Stichting Ruigoord, die het dorp wil behouden, en waar nodig herstellen. Er wordt dus een toegangs prijs gevraagd van 7,50, of 5, in de voorverkoop (Cisca Leidseplein en Bijenkorf, Atheneum-nieuwscentrum, boekhandel Au bout du Monde, Knet terwinkels). Zo'n kaartje is dan ook een lot in de Ruigoord-Tombola, met fraaie prijzen. De films worden ver toond in de kerk, in de Grote Schuur, en bij goed weer in de open lucht, op een scherm aan balonnen. Bij de vele films zijn Storm over Azië. Het Kabi net van dr. Caligari, Ludwig, de Blau we Engel, Shanghai Express, I Pugni in Tasca, undergroundfilms, oude te kenfilms, en werken uit de jaren der tig, waarvan de titels niet vermeld mogen worden. Het vertonen gaat door, en er is bal na. Rudolf Hess De redactie van AVRO's Televizier Magazine is erin geslaagd een film te bemachtigen van Rudolf Hess, die clandestien is opgenomen. Het enige lid van de omvangrijke Nazi-kliek dat nog altijd gevangen zit In Spandau zijn dagelijks een kleine honderd man in de weer om de enige misdadiger in het bolwerk te bewaken en te ver- zorgen. En dat kost de geallieerden 650.000 per jaar. Hess kan er dus op bogen, dat hij sinds 1946 een soort miljonairsbestaan leidt. Aanleiding voor de vertoning van het vrijwel niets onthullende filmpje was het ter gelegenheid van Hess' tachtig ste verjaardag verschenen boek. Dat is eveneens min of meer stiekem samen gesteld door de ex-directeur van Spandau. Bird. Prof. dr. Lou de Jong vond het maar sentimenteel om Hess in de boektitel te bestempelen als de eenzaamste man van de wereld. 'Er zijn eenzamer mensen,' zei hij terecht. Ik voeg er aan toe: 'eT zijn miljoenen mensen op de wereld die er eerder voor in aanmerking komen dat we ons om hun lot bekommeren, dan dip ijdele fanaticus, die nog altijd gelooft, dat hij juist heeft gehandeld'. Televizier liet via een steekproef weten, dat 41,8 procent van de autobezitters voorstander is van één autoloze zondag per maand. De maximum-snelheden zijn niet zo populair: 58 procent wil er zo gauw mogelijk van af, al houdt voorlopig nog 77 procent zich braaf aan die voorgeschreven beperking. AVRO's actualiteitenrubriek besteedde ruime aandacht aan de opzettelijke verminking van babies in het Rotterdamse Zuiderziekenhuis. Ik ben. ondanks verklaringen van geneesheren, zo vrij enige vraagtekens MARY PERKINS SMIDJE VERHOLEN en zilveren munten, tinnen borden, en kannen, schoengespen, bronzen mortieren, zwaardgevesten, gouden knopen en veel andere eenvoudige ge bruiksvoorwerpen die nu zowel cu rieus als kostbaar zijn. De 'Prinses Maria en de 'Lastdrager' en de 'Curacao' hebben een even ge varieerde en kostbare buit opgeleverd. Een deel van dat alles wordt nu in Amsterdam geveild. Daarbij zijn enke le honderden zilveren achtrealen-stuk- ken gedateerd van 1736 tot 1742 en Dukatons, waarvan de oudste het jaar tal 1619 draagt. Er zijn ook zilveren en tinnen lepels en vorken, koperen passers en enkele magnifieke baard mankruiken. die geheel waren gevuld met kwikzilver, dat o.a. werd gebruikt om de syphillis te bestrijden. In totaal komen op deze zeer bijzon dere veiling 821 nummers onder de hamer. De kijkdagen (vrijdag en za terdag a.s. zijn evenals de veilingM- maandag in het gebouw Nes 73-87 te Amsterdam. Demonstratie voor vormingstheater EINDHOVEN In Eindhoven, waar Proloog de strijd oil zijn bestaan moet voeren, komt op zaterdag een nationale manifestatie en demonstra tie tegen de politieke censuur,voor politieke vorming en actie en vor mingstheater, en voor Proloog, dat moet blijven. Het gaat niet alleen om Proloog, want dat is een onderdeel van een groeien de cultuurbeweging. Er werken daar om ook vele andere theater- en mu ziekgroepen mee. De demonstratie be gint om half drie op de Markt. Om vijf uur begint de manifestatie in de stadsschouwburg. Daar spelen GLTwee. uit Maastricht, Klaar voor de Start; studententoneel Asjeera, Eindhoven, drie eenacters van Brecht; de Theaterschool Amsterdam en de Toneelschool Arnhem. De dag is georganiseerd door de Steunkomitees Eindhoven en Tilburg met medewerking van vele groepen, scholen en partijen, o.m. PvdA, PPR, PSP, D'66, CPN. te blijven zetten, o.a. over de tijd die verstreken is sinds het vermoedelijke moment waarop iemand deze wandaden beging en het tijdstip waarop de botbreuken werden geconstateerd. Maandag konden de liefhebbers genieten van de laatste uitzending van Springtrofee. Met deze reeks concoursen heeft de NCRV, na aanvankelijk nogal wat kritiek te hebben gekregen, veel succes geoogst De Nederlandse Hippische Sportbond zag er alle reden toe initiatiefnemer Dick van Bommel te honoreren met de perspriis als dank voor deze geslaagde nronasranda voor de paardensport. Een aardige bijzonderheid was, dat cpn ruiter al springend tijdens het afleggen van de aflossingsproef uitleg gaf over het parcours. Eén van de deelnemers, die los in het zadel zat zonder zi jn beugels te gebruiken, maakte na 'n weigering van zijn paard een lelijke duikeling, maar hij scheen er toch heelhuids van af te zijn gekomen. Limburg won de wedstrijd, gevolgd door Gelderland en Groningen. Het door de AVRO georganiseerde amusementsprogramma 'Met vlag en wimpel', was niet alleen een extra ondersteuning van de favorieten in de platenmarkt. maar ook een vertoon van simpelheid in muzikale smaak. Het ter verlevendiging gerecruteerde Majoretten Peloton demonstreerde (de naam duidt er op) een imitatie van de militaire excer- eitie. Een nogal fantasieloze na volging van de Amerikanen. Helaas zonder de natuurlijke gratie en de aangeboren expressiviteit van bij voorbeeld de negers. Lous Haasdijk presenteerde deze commerciële 'smaakmaker' rustig. TON HYDRA 'Mens van goede wil op de plaat Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM De uitspringende achtergrondmuziek van 'Een mens van goede wil', die Pi eter Verlinden speciaal componeerde, is nu ook op de grammofoonplaat verschenen. Diri gent is de Belg Francis Bay. Deze 'soundtrack', zoals dat technisch heet, is verpakt in een hoes met veel foto's in kleur en zva-t-wit van de opnamen. Een grote plaat van Lette- ke, gespeeld door Josine van Dalsum, de ontdekking in dit spel, siert een middenpagina. 4. Er is waarlijk niet veel fantasie voor nodig om te begrijpen, dat de opa's Zeurtjes en van Zemelen het over smidje Verholen hadden. Maar waarom het met het oog op zekere plannen gunstig zou zijn dat de smid de verkeerde kant opliep, ja.dat ligt voorlopig nog in de schoot der toekomst. Het is alleen maar te ho pen, dat de dappere smidje Verholen geen slachtoffer zal worden van de snode en slinke strikken, die de twee opa's hem aan het spannen waren. Want die beide opa's mogen er dan al trouwhartig en onschuldig uitzien, het is nu al wel duidelijk, dat hun boze inborst in volkomen tegenspraak is met hun eerbiedwaardige uiterlijk. In de tijd, dat wij ons hebben bezig gehouden met het op zijn minst geno men zonderlinge doen en laten van de FERDINAND twee opa's, was de goedlachse en bolronde waard gereedgekomen met de toebereiding van zijn snert Hij had daar een waarlijk keukenkundig kunststukje van gemaakt en hij voel de zich als een beroemd componist, die een nieuwe harmonie had gevon den, een feestmars van erwten en prei, afgewisseld door een speelse fu ga van kluif en worst. Hij genoot, toen hij zag hoe smidje Verholen daar zat te smullen van de snert en dit deed hem zwelmen van genot aan de gedachte, dat hij niet voor noppes zo veel moeite besteedde aan de toeberei ding van zijn spijzen. En nu begrij pen wij ook hoe het komt, dat die waard zo'n bolrond buikje had: dat was voor het grootste gedeelte de sohuld van zijn eigen kookkunst. Maar ja.men moeit er ook tegen kunnen.tegen zoveel en zo lekki i] eten! Met smidje Verholen was di niet het gevaL Die was er weliswa; in geslaagd om de hele pan snert m< een formidale snelheid naar binnen werken, maar nu voelde hij ook di hij een erg volle maag had. 'Jong jonge, waard.het was buitengwoo lekker.steunde hij. 'Maar geef m nou alsjeblieft een lekkere sigaa want anders kanp ik volkomen a Een heel goeie sigaar hoor! 0'n.w; heb ik een buik. Nu smidje Ve holen mocht dan op dit ogenblik li den aan een goedaardige vorm van i digestie tengevolge van het eten v; een onfatsoenlijke hoeveelheid snei men moet tóch niet zo ver gaan veronderstellen, dat opa Zeurtjes dit ogenblik bezig was hiervoor dokter op te bellen. Radio vandaag HILVERSUM I AVRO: 7.DO Nws. 7.11 Ochtendgijmtl. 7 20 (S> Dag met een gaatje, met 8.00 Nws en 8 11 Radiojournaal. 8.50 Morgenwijd. 9 00 (S) Klass. muz. 10.00 (SI V.d. kleuters. 10.10 Ar beidsvitaminen. (11.00 Nws. 11.03 Radiojour naal.) 11 80 (S) Rondom twaalf: uur allerlei voor iedereen met Groenteman, Paris vous parle en 11.53 Beursber 12 30 Overheids- voorl.: Uitz. v.d. landb. 12.40 (S) Muz voor en over kinderen. 13.00 Nws. 13.11 Radio journaal. 13.21 Wat deed hij hier?: muzikaal klankb EO: 14.00 Woord der waarh 14.15 (S) Over en weer: radiomagazine. 14 55 <S> Licht ensemble. 15.15 (S) Licht en uitzicht: gewijde muz. 16.00 Nws. 16.03 Klankbord. 16.10 (S) Eigenwijs: v.d. kleuters. 16.30 (S) Jeugdtoer. AVRO- 17.00 (S) Mobiel- beweegl. progr. voor beweegl. mensen. 17.55 Med. AVRO: 18 00 Nws. 18 11 Radiojournaal. 18.21 Licht instrument, kwintet met zangso listen. 13.40 (S) Ork. u-it de regio. 19 05 I (S> Y'all come: countrij en westernprogr. 19.30 Vanavond: muz.. vrolijkh. en verstrooiing. 22.30 Nws. 22.40 Radiojournaal. 22.50 (S> Combo met zangsollste. 23.05 (S) Er floot een vogel in de wei. 23.55-24.00 Nws. (Si Badinerie: klass. muz. (7.30 Nws: 7.41- 7.50 Echo.) 8.24 Overweg. 8.30 Nws. 8 36 Gijmn. v.d. huisvr. 8.45 Moeders wil is wet. 9.40 Schoolradio. 10.00 Wereld om ons heen: inf. rubr. 10 20 (S) Aubade: klass. muz. met 10 30 Nws. 11.00 Gebakjes en een beter leven verh. van wel en wee. 11.30 Bejaarden- progr. 11.55 Med. 12.00 (S) Van twaalf tot twee, met 12 22 Wij v.h. land; 12.26 Med. t.b.v. land- en tulnb.; 12.30 Nws; 12.41 Echo en 13.00 Raden maar. 14.00 Schoolradio. 14.30 (S) Interlokaal op dinsdag met 15.30 Nws. 17.00 Overheidsvoorl Luchtpost uit de Ned. Ant. 17.10 V.d. kleuters. 17.30 Nws. 17.32 Echo. KRO: 18.00 (S) Dansmuz. uit de 16e eeuw. PP: 18.19 Uitz. v.d. P P R. KRO: 18.30 Nws. 18 41 Echo. 18.50 Progr.voorbesch. 19.00 Ver plichte concourswerken 1974. 19.25 (S) Zin in muz.: amateurs geven de toon aan. NOS: 19.50 Den Haag vandaag. KRO: 20.00 Nws. 20.05 Overweg. 20.15 (S) Ensemble v.h. Kon. Conservatorium van Den Haag met soliste: mod. muz. 21.30 (S) Toen Nowhere-Man de zaak had opgelost zette hij de plaat. 22.15 Muz. EO: 22.30 Buenas Nuevas: progr. in de spaanse taal. 22 50 (S) Gitaarrecital. 23.00 (S) Concertgeb.ork.: klass. muz. 23.55-24.00 TV vandaag J.itu de HHPM Becker. 15.03 Drie-draai. 16.03 (S) Mix. De NOS: 18 02 Joost mag niet eten. VAR* 19.02 Pop-reconstr. 20 02 (S) Nashville 21 O (S) Jazz en Blues. 22.02 (S) (P)opdonda. 22.55 Med. 23.02 (S) Wachten op middel111-1 nacht. 0.02 (S) In de kleine uren. 2.02 ot Kees van Maasdam. 3.02 (S) Willem v; Beusekom. 4.02 (S) Alfred Lagarde. 5.02-7.fct Hans Hamburger en Wim Bloemendaai. BELGTE 324 m NED. 12 00 Nws, med en SOS-her, 12.08 Sw1&00f, i soul. (12.50 Buitenl. persoverz. 13.00 Nwt akt. weerber. en toneelagenda.) 13.55 Beui :sch ber.' 14 00 Nws. 14.03 Musicalmuz. 15.00 N\i 15 03 Lichte muz. 16.00 Nws en beursb»oe 16 10 Licht klass. namidd-agconc. 17.00 N' en med. 17.10 Uitz. voor oudere luisteraal 17.55 Weegschaal. 18.00 Nws. 18.05 Uitz. v.d. soldaten. 18 Wegwijs wezen. 18 45 Sportprogr. 18.55 Ta .zet wenken. 18.57 Ork. v.d. week. 19.00 Nws akt. 19.30 Intermezzo. 19.35 Vakb.uitz. 19 Lichte muz. 20.00 Liveoptredens. (20 Nws.) 20.45 Hoorspel. 21.39 Filmmuz. 22. Nws 22.05 Musicals. 123 00 Nws. 23.10 Lich J vokale muz. 23 40-23.45 Nw». bez NEDERLAND I NOS NOT 11.10-12.00 Schooltelevisie 14.00-14.25 Schooltelevisie NOS 18.45 Ti-ta-tovenaar 18.55 Journaal 75 Tussen de middag zwakken de gevech ten wat af. Er zijn weer pauzes tussen de salvo's van het geschut en de ma chinegeweren. Majoor Potts moet naar het toilet en klopt tegen de ijze ren deur. 'WC, please!' roept hij door het luik. De sleutel wordt omgedraaid en de deur wordt op een kier geopend. 'Duw open die deur en houd hem open!' Captain Schreiber is al over eind. Horst wil hem tegenhouden. 'Maak die kerels nou niet zenuwachtig, als ze opgewonden raken, kun je alles van ze verwachten'. 'Heb je al een volle broek? Doe wat je wilt, maar ik heb frisse lucht nodig!' En daar mee is captain Schreiber buiten en laat de deur wijdopen staan. Majoor Potts brengt ons een emmer tje water. We drinken allemaal zonder ons af te vragen of het wel zuiver is. We zijn niet meer bang voor cholera. Als het granaten regent ben je niet meer bang voor een ziekte, die nog niet eens is uitgebroken. Wij hebben dorst, dus we moeten drinken. Nu wagen we ons een voor een op het toilet. Wat kan ons de stank en de vuiligheid schelen! We zitten in de oorlog. Ook aan de vliegen zijn we al gewend. Vliegen zijn overal: op het toilet, op de etensresten, bij d- water kruik en in onze kamer. We zullen wel gauw net zo afgestompt zijn als de vluchtelingen en net zo hard wor den als de Palestijnen. die op het erf zitten met de wapens in de hand. Overigens zijn er heel wat Palestijnen bij, die we al uit de woestijn kennen. Er zijn er ook die we voor het eerst zien. Onder hen is een jonge, grote neger, een Nubiër. zoals wc horen, die uitstekend Engels spreekt. Hij is een opgewekte man. Zijn bewegingen zijn lenig als die "an een kat. En dan is er een man van middelbare leeftijd met een houten been. Hij werkt als verpleger. De kamer waar de munitie 'HAÏEK staat opgeslagen, dient als hospitaal. Verder is hier een jonge knaap met een vrolijk gezicht en flaporen, die al tijd een zware revolver in zijn gordel draagt. Tenslotte valt ons nog een on geveer dertigjarige magere man op, die slechts een burgerbroek, een hemd en sandalen draagt. Hij lijkt naar houding en bewegingen zwak. Uit zijn smalle gezicht springt een grote adelaarsneus naar voren. Zijn blik is glansloos, onrustig en ietwat zwaarmoedig. Wat die man hier doet. weet niemand. Vaak hanteert hij een bezem, maar de meeste tijd zit hij op een kruk, zijn hoofd steunend in zijn handen. Het gerucht gaat. dat hij ""en gevangen Jordaniër is. De andere guerrilla's vallen niet bij zonder op. Zij komen en gaan, al naar gelang de oorlog zich ontwikkelt. Soms is er een vrouw bij, een mollige tante met harde gelaatstrekken, die haar Chinees machinepistool net zo goed weet te gebruiken als haar man nelijke kollega's. De leider van dit bonte gezelschap blijkt nu de Ijzer vreter te zijn. Maar waar zijn Abu Fa- di en Achmed, onze woestijndokter, gebleven? De Ijzervreter brengt het middageten: brood, vlees in blik en groene olijven. Gelukkig is er ook meer dan genoeg zwarte thee bij. We gebruiken Nor- berts diplomatenkoffertje als tafel. Op onze knieën zittend kauwen we op het droge brood. Er blijft meer dan de helft over. We geven het terug, teza men met de al uitgedroogde voorraad, die we vanochtend hebben aangelegd. Er sluipt een kat door de deur naar binnen. Zij wil een brokje vlees be machtigen. Wat ziet dat dier eruit! Mager tot op het gebeente. Weg met die kat! Ik probeer haar met gesis en zwaaiende bewegingen weg te jagen. Maar het dier blijft staan. Weg met die kat! Ze zeggen tegen me. dat ik voorzichtig moet zijn. want het zou best wel eens de lievelingskat van de guerrilla's kunnen zijn. Maar die kat. is vies en waarschijnlijk nog ziek ook. Ik wil niet, dat ze op mijn matras komt en dat ze achter ons eten aanzit. Het is drukkend heet. Strakblauw welft de Jordaanse hemel zich boven El Wahdat. We zien er maar een klein stukje van. het stuk dat we van af ons erf kunnen zien. Maar de lucht is in een plezierig contrast met het eentonige grijs van de muren en de zanderig-gele kleur van de grond. Het boompje bij de muur brengt ook al geen afwisseling in die drie tinten. De spaarzame blaadjes zitten dik on der het stof, want er is in geen tijden een drup regen gevallen. Dit is een dor land. Van het voorjaar tot laat in de herfst schijnt hier elke dag een ge nadeloze zon vanuit een wolkenloze hemel op de aarde neer en maakt weer woestijn van wat de winterre gens aan vegetatie hebben gekweekt Nu is het nog de tijd van de grootste hitte. De temperatuur kan dan soms tot meer dan 40 gr. Celsius stijgen. Over een maand zal misschien de eer ste regenbui vallen. Dan wordt het koud in deze krotten. Zullen we tot zolang hier moeten blijven? Ik durf er niet aan te denken. Voor die tijd moet er toch wat gebeuren. En er gebeurt wat. Opnieuw knetteren de machinegewe ren. fluiten de raketten, dreunt het zware geschut en horen we dichtbij en veraf de doffe ontploffingen. De hel is weer losgebroken. De Palestij nen steken haastig handgranaten in hun gordel en munitie in hun zak en verdwijnen in de steeg. Zullen ze alle maal terugkomen? De Ijzervreter heeft onze deurknop al beetgepakt 'Openlaten!' Geen antwoord. De deur vliegt dicht De sleutel draait knarsend in het slot We zitten weer gevangen in onze mui- zeval. De muren trillen. Hoelang zullen ze het nog houden? Hoelang zullen onze zenuwen het nog houden? We kijken elkaar zwijgend aan. Zijn wij nog de zelfde mensen als die twee weken ge legen vol verwachting de Swissair-ma chine instapten? Die oververzadigde welstand-meneren zijn in enkele we ken varkens geworden, baardige man nen met ingevallen, bleke gezichten. Hun blik is ernstig en moedeloos. Is dat eigenlijk geen nachtmerrie? KRO 19.05 Voor achten:KRO's praatuur NOS 20.00 Journaal KRO 20.21 Naked runner 22.00 Gamma: De tuin van hed'dn NOS 22.50 Den Haag vandaag 23.05 Journaal NEDERLAND II NOS 18.45 Ti-ta-tovenaar 18.55 Journaal VARA 19.05 Stratemakeropzee- show 19.30 Guyana - waterland NOS 20.00 Journaal VARA 20.20 Onedin Lijn 21.10 2 voor 12 quiz 21.50 Achter het Nieuws NOS 22.40 Journaal TELEAC 22.45 Beton - herh. les 8 DUITSLAND I 10.00 Journaal. 10.05 Akt. en muz. 10.25 Betreten verboten. 11.55 Parabel. 12.05 Akt. 12 50 Persoverz. 13 00-13.20 Journaal. 16 15 Journaal. 16.20 Filmrep 17.05 Kinderfilm. 17.25 Kinderprogr. 17.55-18 00 Journaal. (Reg progr.: NDR: 9.30-10.00 Sesamstrasse. 18.00 Magazine. 18.45 Zandmann. 18.55 Nord- schau-raagazine. 19.26 Motiv Llebe. 19.59 Progr.overz. WDR: 9.30-10.00 Sesamstrasse. 13.00 Reg. nws. 18.10 Die Zwei v.d. Dienst- stelle. 18.40 Akt. 19.30 Motiv Liebe.) 20.OU Journaal en weerber. 20.15 Spelprogr. 21.00 Dok. progr. 22 05 Filmrep. 22.50 Journaal, comm. en weerber. DUITSLAND II 16.30 Voor oudere kijkers. 17.00 Journaal. 17 10 Der nachste bitte! Aansl.: Mainzel- mannchen. 17.45 Akt. en muz. 18.25 Follijfoot-Farm. 19 00 Journaal. 19.30 Sankt Peters Regenschirm, 21.00 Journaal. 21.15 Akt. uit Oost- en West-Duitsland. 22.00 Intern, korte film. 22.45 Journaal. DUITSLAND III NDR 8 05-18.00 Schooltelevisie. 18 00 Sesamstrasse, 18 30 TV-cursus zeilen. 18 45 Inf. progr. 19.30 Ausbildung der Aus- bilder. 20.00 Journaal en weerber. 20.15 Po- lit. disc. 21.00-21.45 Dok. progr. DUITSLAND III WDR 9.30 Sesamstrasse. 18 00 Sesamstrasse. 18.30 Diagnose sozialen Verhaltens 19.00 Zandmann. 19.05 Voor Griekse werkn. 19.15 Weekalmanak. 19.45 Reg. nws. 19.55 Comm. 20.00 Journaal en weerber. 20.15 Naturwissensch. lm AUtag. 21 00 Kranten- en UJdschrlften-anali]se <3>. 21 45 Journaal. 22.05-22.15 Voordracht. R a BELGIE NEDERLANDS 17.30 Schooltelevisie. 18 00 Colargol. 18.05 Grote koraalrif. 18 Tienerklanken 19.05 Human. Verb. 19-. Kortweg. 19.45 Journaal. 20.15 Waaldrecl 21.05 Popul. wetensch. famllieprogr. 21 Liedjesprogr. 22.40 Journaal. BELGIE FRANS 14.00 t.e.m. 15.30 Schooltelevisie. 17 Idem. 18.10 Kinderprogr. 18.30 Voor oudere kers. 19.00 Waals magazine. 19.15 L'Age fleurs. 19.45 Journaal. 20.12 Weerber. 20 Herinneringsprogr 20 50 Les nlseaux de M Ji Jingu. 21.40 Waalse cuit. kron, 22.40 h schooltelevisie. 23.00 Journaal. Persprijs voor Dick van Bommel Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM Dick van Bommi dus, hoofd amusement van de NCRV-telL C( visie krijgt de persprijs van de stic ting Nederlands Hippische Sportboi «jill. vanwege het NCRV-initiatief een serfeto uitzendingen te brengen over pa; denspringen voor amateurs. Het is de bedoeling de serie, die g teravond werd besloten, in het k mende winterseizoen voort te zett^rdel in een vorm die nog dichter bij kijker wordt gebracht. De waarderi was bij de laatste twee uitzendingi 7.6, terwijl gemiddeld 2.5 miljo< psv mensen keken. Het NCRV-initiati heeft stimulerend gewerkt voor paardensport in ons land. Beertje Collargol in 'voor achten' Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM Niemand mind*, dan beertje Collargol komt vanavoi ul" op bezoek in Hans van Willigenbur ar programma 'Voor achten'. jt Andere gasten zijn: de Duitse troub dour Reinhard Mey, ook al te belui toren op het grand gala, Martine Bi, de Frangaise Ani Fratellini, telg u r een beroemd clownsgeslacht. Verd<f 1 is er een Ot en Sien-item. 'Voor achten' gaat in de z den 'Na achten' heten, omdat het 1 dens de wereldkampioenschappen oo na achten wordt uitgezonden. Tijdei L de wereldkampioenschappen zal d,wC KRO dinsdags om half acht een voe balkwis uitzenden. Die wordt waa schijnlijk gepresenteerd door Tor Berk van Radio Noordzee. da lerc «ip TROUW /KWARTET DINSDAG 23 APRIL 1974 Van onze parlementsredactie DEN HAAG Staatssecretaris Hen driks (Volksgezondheid en Milieu hygiëne) wil deze week nog een beslis sing nemen over de zwakzinnigenin richting Dennendal. De voornaamste aanleiding, het nu al jaren slepende conflict te willen afronden, is de on houdbare situatie voor de pupillen in de inrichting. Zoals bekend heeft vorige week de commissie-Langemeijer in een tweede interim-advies gezegd mogelijkheden te zien de doelstellingen van Nieuw- Dennendal te realiseren buiten het terrein van de Willem Arntszstichting in Den Dolder. Staatssecretaris Hen driks heeft deze afsplitsing in een Oud-Dennendal (groep-Van Nek) en een Nieuw-Dennendal (groep-Carel Muller) positief ontvangen. Hoe de beslissing ook uitvalt, de mo gelijkheid tot politieke moeilijkheden is niet uitgesloten. Met name een eventuele verplaatsing van Nieuw- Dennendal zou, mogelijk in de fractie van de PvdA, op grote bezwaren kun nen stuiten. De verwachtin^ is echter dat staatssecretaris Hendriks zijn be slissing kan maken zonder ernstige politieke gevolgen. Zowel de PvdA als de confessionele partijen zijn er niet op uit Dennendal ook tot een ernstig politiek conflict te laten uitgroeien. GRONINGEN De bankbiljetten van vijf gulden die het afgelopen weekein de door enkele mensen bij de politie zijn gebracht omdat zij dachten dat zij vals waren, blijken wel degelijk echt. De Nederlandse Bank heeft la ten weten dat er begin januari nieu we biljetten van vijf gulden naar het oude model van 1966 in het verkeer zijn gebracht. De papiersoort van deze biljetten is van een andere kwaliteit. Bovendien hebben ze een nabehande ling ondergaan met een kunststofver- nis, die het watermerk wat anders doen uitkomen. Door deze behande ling voelt het biljet ook anders aan. DEN HAAG Het PvdA-kamerlid Vellenga wil van het rijk materiële en financiële bijstand om de stranden van Ameland en Schiermonnikoog zo spoedig mogelijk van olie te reinigen. Hij heeft de ministers van Defensie. Verkeer en van CRM gisteren schrif telijke vragen gesteld over de vervui ling van de Noordzeestranden van bei de eilanden. Van een verslaggever SCHIPHOL 'Ik geeft geen politiek oordeel over de situatie in Chili. U begrijpt dat ik dat wel heb, maar u begrijpt ook dat ik dat niet zeg'. Zo reageerde oud-premier dr. P. de Jong gisteravond op Schiphol op vragen van journalisten. De heer De Jong kwam terug van een reis van drie weken door Peru. Chili, Curagao en Suriname in zijn functie van voorzitter van Cebemo een particuliere organisatie op het gebied van ontwikkelingsprojecten. De heer De Jong merkte op. dat zijn verblijf in Chili met erkenning van het bewind niet van doen had. 'Ik was daar als voorzitter van Cebemo, dus voor het ontwikkelingswerk en voor de missie in hoofdzaak', aldus de heer De Jong. Ook de korte ontmoeting, die hij had met de Chileense staatssecretaris van buitenlandse zaken viel volgens hem buiten de politieke sfeer. Hij voegde hieraan toe: 'Ik vind het onheus in een land rond te reizen, zonder mijn opwachting bij de autoriteiten te ma ken'. De heer De Jong weigerde te zeggen wat daarbij was besproken met de opmerking 'dat lijkt mij niet correct'. Wel deelde hij mee, dat over een mogelijke terugkeer van de Nederlandse paters die uit Chili zijn verbannen, niet is gesproken. Dat zou volgens de heer De Jong te veel in de politieke sfeer hebben gelegen. Hij zei verder nog: 'Ik zie niet in waarom ik voor de missie niet naar Chili zou kunnen gaan. Ik was daar niet als politieke figuur, niet als oud-premier en niet als Eerste-Kamerlid'. Invul-puzzel Horizontaal woorden invullen die ver ticaal dezelfde betekenis hebben. 1. twintigtal, 2. boom, 3. overste der ad vocaten. Oplossing van gisteren Hor. 1. pil, 3. tra, 4. alm, 6. nok, 7. els. 9. ets. 11. n.b. 12. tg. 14. Og. 15. A.P. 17 te. 19. as. 20. re. 22. as. 23. lam, 25. nol, 27. rak, 29. moe. 30. ad, 31. lap. Vert. 1. Pan. 2. lak. 3. tol. 5. mot. 7. eb. 8. ST. 9. eg, 10. sa. 11. nat, 13. gas. 14. oer. 16. pos. 18. el. 19. A.M. 21. en. zz. al. 24. arm. 26. ore, 27. rel. 28. kap. BINNENLAND/R.ADIO-TV T4/4_l

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 6