eer subsidie ran overheid roor Helmond Scherpe NV V-kritiek op bezetting USFA Minister Van der Stoel naar Moskou Jongeman in Venlo door politiekogel omgekomen Ook minder ongelukken in februari De Nederlandse schrijver van wereldfaam Voor de derde keer 'n tweeling lAage M. wist bewakers in nun kamer af te luisteren Ontslag dreigt voor bouwvakkers 'Ten onrechte scherp wapen onnodig bot gemaakt' 'Geen basis voor actie met succes' Werknemerscomité van Zestienhoven stelt acties uit Tegen kankergenezer Volkstelling blijft nodig, vindt Lubbers 20.000 gulden geëist Vraag recepten bij uw vishandelaar of bij het ProduktschaD voor Vis en Visprodukten, Wassenaarseweg 20, Den Haaq^ 'KWARTET DINSDAG 23 APRIL 1974 BINNENLAND T3/K5 Van een verslaggever MOSKOU 'De komende maanden zal duidelijk worden of de conferentie over Europese veiligheid en samenwerking slechts een schamel resultaat zal hebben, of van meer wezenlijk belang zal zijn voor de toekomst van Europa.' Dit verklaarde minister Van der Stoel gisteren bij aankomst in Moskou. Bij zijn vertrek van Schiphol was de minister en zijn vrouw uitgeleide gedaan door de Russische zaakgelastigde in Nederland, de heer Matwojef en diens vrouw. (Op de foto geheel links mevrouw Van der Stoel, in het midden de zaakgelastigde met zijn vrouw en rechts minister Van der Stoel.) Tijdens het bezoek, dat zes dagen duurt, zal de minister besprekingen voeren met zijn Russische ambtgenoot Gromiko. De belangrijkste onderwerpen van bespreking zijn de conferentie over Europees veiligheidsoverleg en samen- werking en de onderhandelingen over wederzijdse troepenvermindering in midden-Europa. De minister zei geen spectaculaire resultaten van zijn bezoek te verwachten. Hij wilde geen uitsluitsel geven over eventueel optreden ten gunste van de Russische dissidenten. In Nederland hebben Russische diplomaten weinig bereidheid getoond deze kwestie te bespreken, merkte de minister op. Na een verblijf van drie dagen in Moskou zal minister Van der Stoel een bezoek van twee dagen aan Leningrad brengen, waarna hij zijn reis, die hij op Russische uitnodiging maakt, besluit met een bezoek van één dag aan Kiew. Verzet bij arrestatie van jassendief VENLO De achttienjarige Peter van der Velde is door een po litiekogel dodelijk getroffen toen hij zich op straat bemoeide met de arrestatie van een man, die kort tevoren in een café een jas had gestolen. Peter werd, nadat hij geraakt was, door een politie-auto naar het zieken huis in Venlo vervoerd, kort nadien overleed hij. Het dodelijk schot viel toen Peter en zijn vijftienjarige broer trachtten de jassendief te ontzetten, toen deze door de politie aangehou den werd. Bij deze arrestatie kreeg een hoofdagent een messteek in een hand. Nadat de Jassendief op het poli tiebureau afgeleverd was, trok een tot vijf man versterkte politiegroep erop uit om de messensteker te arresteren. Al spoedig ontdekten zij de gezochte, die nog steeds op straat vertoefde. Bij een poging hem te arresteren bemoei de de jongere broer van het slachtof fer zich met deze arrestatie. De poli tie wist deze 15-jarige knaap echter spoedig in de politiewagen te stoppen. De arrestatie van Peter van der Velde ging met grotere moeilijkheden ge paard. Terwijl twee politiemannen hem vastgrepen zag hij kans zich los te rukken en een dreigende beweging te maken met zijn mes. De hoofdagent, die in een hand zijn pistool had, gaf het slachtoffer daarop een klap met zijn pistool op zijn hoofd. Hierbij ging het wapen af en trof de kogel de jongen in zijn hoofd, aldus de politie. Zowel het slachtoffer als zijn jongere broer verkeerden onder drankinvloed. DEN HAAG Volgens voorlopige cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek is in februari van dit jaar het aantal verkeersongevallen negen procent lager geweest dan in februari vorig jaar. Er werden in deze maand 3.750 ver keersongevallen geregistreerd, waarbij in totaal 4.325 mensen (doden en gewonden) betrokken waren. Dit be tekent een vermindering met 3,9 pro cent. Zoals gemeld kwamen in ons land in januari 3.850 verkeersongevallen voor ofwel 3 procent minder dan in decem ber 1973. Het aantal mensen, dat bij verkeersongevallen betrokken raakte, daalde die maand met 5,5 procent tot 4.500 ten opzichte van december 1973. Wel eiste het verkeer in januari even veel doden (200) als in de voorgaande maand. Maar bij vergelijking van de eerste maand dit jaar met die van vo rig jaar blijken er in 1974 57 doden (dat is 22 procent minder) gevallen te zijn. EN HAAG De regering overweegt voor de aanvullende finan- jle steun aan Helmond een soort verlichte procedure toe te pas- die de gemeente tot en met 1977 zekerheid geeft omtrent de intvangen bedragen. Staatssecretaris Polak (binnenlandse zaken) zei dit gisteren in de vaste Ka mercommissie voor Economische Za ken. De moeilijke financiële positie van Helmond, waarover alle woordvoer ders van de commissie zich ongerust maken, hangt volgens Polak samen met de zorgelijke sociaal-demografi sche positie, die Helmond inneemt. Voor 1974 heeft Helmond weer een aanvullende bijdrage moeten vragen 'en ik maak er geen geheim van, dat die er ook zal moeten komen'. In de vergadering van de Kamercom missie kwam ook de werkgelegenheid in Helmond aan de orde. De Kamerle den Wierenga (PvdA) en Van der Gun (KVP) pleitten ervoor het werk in de Helmondse textielindustrie aan trekkelijker te maken, zodat geen bui tenlandse arbeiders meer aange trokken hoeven te worden. Van onze correspondent EE UW ARDEN Uit een inderzoek van de recherche is :bleken dat de 31-jarige kraker .age M. die vorige week londerdag kans zag uit het huis ran bewaring te Leeuwarden te ireken, gebruik heeft gemaakt ran afluisterapparatuur. Hij leeft kans gezien een zendertje it zich in een sigarettendoosje vond In de kamer van de tewakers te plaatsen of te laten ilaatsen. Of een bezoeker hem hulpzaam is geweest, staat ilet vast iage kon op deze wijze "luisteren waar de bewakers taar toe gingen en daarna iststellen welk tijdstip het eest geschikt was voor zijn tbraakpoging. Bovendien .■schikte Aage, die met twee deren in de cel zat, over een ijbrander, ijzerzaag en valse leutels. De grote iTaag is niet leen hoe, maar ook wanneer Ij dit materiaal ln zijn cel leeft gekregen. De directie van iet huis van bewaring neemt in dat dit kort voor de itvhichting moet zijn gebeurd, imdat de cel regelmatig wordt controleerd. 'oordat Aage met zijn lijbrander begon, stopte hij de leren van de deur vol met kjes brood, zodat buiten de ■1 niemand de snijbrander kon iken. Met behulp van lakens is hij, met een celgenoot, op de •innenplaats terecht gekomen, lijn celgenoot ging niet verder, aar Aage. die Juist tot een itraf van viereneenhalf jaar ■eroordeeld was, is met behulp 'an een touw buiten de muren an het huis van bewaring ;ekomen. Er wordt naarstig laar de vluchteling gespeurd, imdat men meent dat hij jens een flinke buit trborgen heeft ADVERTENTIE BERAAD Minister Lubbers wilde die vraag in beraad houden cmdat hij een zekere huiver heeft, de problematiek te veel vanuit de regionale optiek te bezien, al ontkende hij niet, dat dit ten aan zien van de Groningse confectieindus- trie nuttig heeft gewerkt. De minister zette uiteen, dat in de Helmondse confectie-industrie het verkleinings proces zich voortzet Maar tegelijk is er sprake van een positieverbetering in de KRL-bedrijven (katoen, rayon, linnen). 'Wij moeten nu voorkomen, dat de sluitingen in de confectie over elkaar tuimelen'. Minister Boersma van sociale zaken zei, dat er in het geval-Helmond spra ke is van een uitzonderlijk gecompli ceerde toestand. Als voorbeeld noem de hij de bopw. Hoewel de werkloos heid in deze branche in Noord-Bra bant toch al groot is, springt zij er in Helmond duidelijk uit. In 1973 lever de de bouwsector meer dan de helft van het totale aantal werklozen op. Van een onzer verslaggevers ARNHEM Volgens de Bouwbond NW loopt tien procent van de circa drieduizend bouwvakkers, die werk zaam zijn bij het bouwconcern San ders in Arnhem, ernstig kans binnen kort op straat gezet te worden. De directie heeft dit ontkend, al geeft zij toe, dat er wel enkele mensen ont slagen zullen moeten worden. Een belangrijke reorganisatie lijkt bij deze bouwreus noodzakelijk te zijn. Het bedrijf heeft het op het ogenblik niet gemakkelijk wegens de sterk ver minderde bouwopdrachten in de utili teitssector. AMSTERDAM Na 32 dagen stilzwijgen heeft de Industriebond NW in zijn gis teren verschenen weekblad WIK scherpe kritiek geuit op de bezetting van Phi lips USFA in Helmond. Volgens de bond is bij USFA 'ten onrechte bet scherpe wapen van de bedrijfsbeztting uit de kast gehaald en onnodig bot gemaakt'. Van een onzer verslaggevers In het weekblad zegt bondsse- cretaris Van Otterloo van de Industriebond NW in Eind hoven, dat bedrijfsbezetting een wapen is, dat alleen in ui terste noodzaak gehanteerd moet worden. 'Er moet een duidelijke, algemden aanvaar de doelstelling zijn. Het vergt voorbereiding en een goed ge schoold kader. Geen van die voorwaarden waren in Hel mond aanwezig'. Volgens Van Otterloo was er bij USFA geen aanleiding voor een bezetting. 'Het over leg over de sluiting was nau welijks begonnen. Deze zaak was uitgerekend niet geschikt voor een bezetting. De basis voor een actie met succes ont brak. Je kunt nou eenmaal niet bezetten zonder dat aan een aantal voorwaarden is vol daan'. Van Otterloo zegt ook, dat hij de beschuldiging die de NKV- bestuurder Vianen in het blad van de Industriebond NKV deed als zouden de NW-le- den in de USF A-onderne mingsraad verraad hebben ge pleegd 'niet door mijn keelgat' kon krijgen. Van Ot terloo heeft de NKV-er Van Nellen om uitleg gevraagd. Deze zei zich van de beschul diging te distanciëren. Vianen nam zijn woorden in het NKV-blad later terug. WIK citeert 'iemand die Hel mond goed kent' en tekent uit zijn mond op, dat 'Helmond in een stroomversnelling te recht is gekomen. Er is in de omgeving nogal wat gebeurd. De bezetting van ENKA en Van Thiel, de inspraakproce dures, ze hebben het bewust zijn hier groter gemaakt. Daar hebben politieke koorddansers in Helmond misbruik van ge maakt'. De Industriebond NW gelooft in tegenstelling tot de voorzitter van d'C katholieke industriebond P. Brussel niet dat, zoals Brussel het zei, 'de USFA-bezetting iets aan de verdere uitwerking van de toekomstige maatschappijstruc tuur heeft gedaan, zoals de vakbonden duidelijk voor ogen staat'. WIK citeert een anoniem gebleven informant, die het idee heeft, dat 'Brus sel blij is, dat de bezetting achter de rug is'. Eén winstpunt De Industriebond NW schrijft, dat er dankzij de US FA-bezetting één winstpunt is behaald: landelijke aandacht voor het probleem van de werkgelegenheid in Helmond. Maar, zo vraagt WIK zich af, 'wat deden Piet Brussel en zijn mannen, toen het confes sionele duo Biesheuvel- Schmelzer onder rugdekking van WD-er Langman aan Hel mond de mogelijkheid ontnam om iets aan die werkgelegen heid te verbeteren? De voor zitter van de Industriebond NKV is niet de eerste de bes te in de KVP. Gekozen lid van die partij voor de provinciale staten van Utrecht met kans op een plaats in de Eer ste Kamer word je niet zo maar. Wat heeft hij toen voor Helmond in de melk gebrok keld?' De Industriebond NW heeft 'al die tijd gezwegen om het NKV niet door opmerkingen van onze kant in de wielen te rijden en Philips niet in de kaart te spelen. De publiciteit vond niet, dat dit keer het zwijgen als instemming kon worden uitgelegd'. Waarschijn lijk doelt WIK hier op het ar tikel 'USF A-akkoord bereikt na druk van NW-kant' in Trouw-Kwartet van 11 april. Het blad noemt dit artikel een 'Indianenverhaal'. Van een verslaggever ROTTERDAM De werknemers op Zestienhoven, die vorige week harde acties aankondigden als de Rotterdam se gemeenteraad niet bereid zou zijn een krediet voor het herstel van de landingsbaan ter beschikking te stel len, hebben hun plannen voorlopig opgeschort. De heer D. Schippers, één van de leden van het comité werkne mers, die persoonlijk voor hardere ac ties was dan het comité zelf, zei gis termiddag op een bijeenkomst van het luchthavenpersoneel ontevreden te zijn over het halfslachtig beleid van de PvdA, die voorlopig het halve kre diet heeft toegezegd. 'Er is een begin gemaakt met de repa ratie van de baan en ik roep daarom de werknemers op aan het werk te gaan. Wij zien van een bezetting af omdat wij menen dat dit een aver- rechtse uitwerking zal hebben op de luchtvaartmaatschappijen', aldus de heer Schipper. 'Ze kan rustig naar school. Rode inkt is niet besmette lijk Van een verslaggever AMSTERDAM Tegen de 86- jarige Amsterdamse dr. J. S. heeft de officier van justitie bij de Am sterdamse rechtbank gisteren bij verstek 20.000 boete en drie maanden voorwaardelijk geëist wegens het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunst en valselijk uitschrijven van recepten. Hoewel he min 1953 al levenslang de bevoegdheid ontzegd was om de ge neeskunst uit te oefenen, had S. in de tweede helft van 1972 tot eind maart 1973 in de 'centrale inrichting voor de S.-therapie' patiënten behandeld. maakt worden om herhaling te voor komen. Er dient rekening mee te worden gehouden, dat wij vrijwel ze ker te maken hebben met een abnor maal mens', aldus de officier. Niet aan de orde was de kwestie van medisch waardelingsoordeel. De me thode wordt door de medische stand in Nederland sterk aangevochten. Daartegenover staat, dat S. kan bogen op erkenning door geleerden uit het buitenland. Ter zitting verklaarden verscheidene getuigen zich bekocht te voelen door dr. S. Zij verklaarden geen baat te hebben gehad van diens bestralingsap- paratuur. Uitspraak tegen dr. S. (die wegens ziekte niet aanwezig kon zijn): 6 mei. DEN HAAG Een eenmaal in de tien jaar te houden algemene volkstel ling blijft onontbeerlijk. Een of meer deel- of steekproevenonderzoeken kun nen zo'n algemene volkstelling niet vervangen. Aldus de conclusie, welke deskundigen aan minister Lubbers (e- conomische zaken) hebben meege deeld. Deze mening, door de bewinds man overgenomen, stond in het ant woord, dat gisteren gegeven is op schriftelijke vragen van de Tweede Kamerleden mevrouw Goudsmit (D'66) en Patijn en De Vries (beiden PvdA). Die vragen waren ingegeven door een eerder antwoord van de mi nister, waaruit blijkt dat er in 1981 opnieuw een algemene volkstelling wordt gehouden. Bij onderzoek had S. de patiënten meegedeeld, dat zij in een al dan niet ernstig stadium van kanker of een an dere ziekte verkeerden. Deze zou al leen door bestraling kunnen worden genezen. Zij konden in de inrichting van S. worden bestraald, dan wel voor 7000 gulden een bestralingsapparaat bij hem kopen en thuis de behande ling toepassen. Voor deze apparaten betaalde S. bij de fabriek zelf 4000 gulden, aldus de rechtbank-president mr. G. Nomes. Volgens de officier van justitie heb ben van 1955 tot 1966 vier zaken te gen dr. S. wegens gebrek aan bewijs niet tot vervolging geleid. 'Bij een niet aanspreekbare straf zal hij zeker met zijn praktijken doorgaan. De op te leggen straf moet dienstbaar ge- Zijn boeken: De kinderen van het De 32-jarige Zweedse Manika Sinedberg is voor de derde maal bevallen van een tweeling. Monika en haar man hadden al zes dochters, Birgitta (14;, Kerstin (11), Solveig en Maria (7) en Ingrid en Barbro (4). De vier laatsten moesten er op de foto natuurlijk bij staan. ■j- r m (ADVERTENTIE) licht 17.90 Het heilig experiment 17,90 Hollands Glorie 18,90 Gods Geuzen 17,90 Stella-Mary-Thalassa 17,90 Het ziekenhuis De inspecteur De kapitein De kleine ark (met foto's uit de film) Herinneringen van een bramzijgertje De wateren van de Nieuwe Werelct als F. R. Eckmar de detectives: Een linkerbeen gezocht Ratten op de trap Drie dode dwergen De maagd en da moordenaar Spoken te koop 12,50 12.50 12,50 Tot1 mei a.s. .ontvangt u bij aankoop van een boek van 'Jan de Hartog als geschenk zijn toneelstuk 'Het Hemelbed' in een speciale uitvoering,! meteen levens beschrijving. Vis op zh Japans «Snijd 1 teentje knoflook, 1 ui en 2 balletjes gember klein. Vermeng dit met 1 eetlepel suiker, 1 dl niet zoete sojasaus en 1 dl water in platte schotel. Leg in deze saus gedurende 2 uur 400 g in vingerdikke plakken gesne den visfilets. Bak daarna de plakken onder af en toe keren in 3 5 minuten gaar. De saus warm mèt de vis opdienen. U bóft als u van vis houdt want vis houdt fit

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5