Middenstanders dreigen met acties 'Niet nivelleren via CAO-lonen' De 20-delige Rabin gekozen tot opvolger van Meir Breznjew begroet Kennedy-kinderen 'haban-Delmas in ïefensie gedrongen !n deze krant Het Kwartet Stoomcursus voor nieuwe statenleden Christelijke werkgevers weigeren ook in toekomst daarover te praten n Zogezegd Wolkenvelden Nationale actie voor Sahel-ianden Vliegtuig met 106 mensen verongelukt Verwarrend drukwerk fiaiwe LeMse Courant „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" DINSDAG 23 APRIL 1974 55ste Jaargang No. 18 vooraanstaande prol. christelijke dagbladen - RISTE LIJK DAG BLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING (enstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnement 11,50 per maand, per kwartaal 34,50 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Aid. Bezorging vanaf 08.30 uur UTRECHT Utrecht is de eerste provincie in, ons land die ten behoeve van degenen, die onlangs in de provinciale sta ten gekozen werden, 'n 'stoom cursus statenlid' gaat geven. De provincie organiseert op 20 mei een voorlichtingsbijeen komst in het provinciehuis en op 27 mei een in de Utrechtse bestuursacademie, waar een in- druk gegeven zal worden van theorie en praktijk van het provinciebestuur. Ook zullen ze op de bestuursschool (waar ambtenaren worden opgeleid) kunnen rondneuzen, ze zullen kunnen 'stage-lopen' tijdens commissie-vergaderingen en krijgen bovendien 'huiswerk' mee naar huis in de vorm van een dikke informatiemap, waarin alles uitgelegd wordt over bestemmingsplannen en andere zaken, waarmee ze als statenlid te maken zullen krij gen. De stoomcursus is vooral bedoeld voor degenen die het eerst gekozen zijn 'maar ook zittenblijvers zijn van harte welkom voor een herhalings cursus', zegt men bij de pro vincie. Geurtsen: Ik roep niet op tot burgerlijke ongehoorzaamheid, maar waarschuw daarvoor Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Het Nederlands Christelijke Werkgeversverbond (NCW) zal ook in de toekomst weigeren te praten over nivellering via de cao-lonen. De voorzitter van het NCW, mr. P. M. H. van Boven, heeft dit gisteren gezegd in een toelichting op het jaarverslag 1973. j ARIJS (UPI, Reuter, AP) De manier, waarop het Franse minis- irie van binnenlandse zaken het resultaat van een opiniepeiling be- end maakt, heeft de aandacht getrokken, omdat de publicatie be- oeld lijkt om Jacques Chaban-Delmas uit te schakelen als voornaam- :e kandidaat van de gaullisten. et ministerie liet weten dat bij de veede en laatste verkiezingsronde oor het presidentschap op 19 mei en eventueel duel tussen de linkse andidaat Francois Mitterand en de aullist Chaban-Delmas op een 'onbe- list' zal uitlopen. De andere kandidaat it het gaullistische kamp, Valéry Gis- fa 26 jaar van bitterheid, haat in vijandigheid willen wij een ind maken aan de staat van oor- og. President Sadat van Egypte. Op de meeste plaatsen droog weer met wolkenvelden, maar ook enkele zonnige perloden. Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen. Maxi mum-temperaturen ongeveer 12 graden Celsius. MORGEN EN OVERMORGEN: schraal en vooral later zonnig. Plaatselijk nachtvorst. Morgen zon op: 05.25 onder: 19.52 maan op: 06.09 onder: 22.55 card d'Estaing zou echter Mitterand verslaan met 51 tegen 49 procent. Een andere verklaring over de publi catie van dit onderzoek gaf het minis terie niet, maar minister van binnen landse zaken Jacques Chirac had zich al eerder tegen de kandidatuur van Chaban-Delmas uitgesproken. Volgens een opiniepeiling voor het tijdschrift Le Point is Mitterrand voor de eerste ronde op 5 mei gestegen van 40 pro cent naar 43 procent. Giscard staat op 25 procent en Chaban Delmas op 23. Onmiddellijk na de publicatie van de opiniepeiling hebben Chaban Delmas en zijn politieke vrienden gereageerd. De 59-jarige ex-premiej verscheen in een nationale tv-uitzending, waarin hij de waarschuwing liet horen, dat de door de communisten gesteunde linkse kandidaat Mitterrand de presi dentsverkiezingen kan winnen, mis schien al op de eerste verkiezingsdag (5 mei). Mitterands verkiezing zou volgens Chaban-Delmas het einde van de vrijheid in Frankrijk betekenen. De Russische partijleider Brez- njew heeft gisteren kennis ge maakt met de vrouw en kinderen van de Amerikaanse senator Ed ward Kennedy. Kennedy heeft een ongebruikelijk lang vier uur onderhoud gehad met Breznjew. In de Russische ver klaring over het gesprek staat dat Breznjew bereid is de banden met de VS verder aan te halen, maar op basis van 'gelijkheid, gemeen schappelijk belang en geen in menging in binnenlandse zaken'. Deze laatste toevoeging is vooral een antwoord op Kennedy's me ning, dat de Sowjet-Unie haar binnenlandse regiem moet ver zachten om de betrekkingen met het westen te kunnen verbeteren. De eis om via de cao-lonen een stuk- nivellering tot stand te brengen, heeft volgens de heer Van Boven heel wat losgemaakt in ons land: 'Er is een stuk gemoedelijkheid verloren gegaan, het vertrouwen over en weer is ernstig aangetast en er is verzet ontstaan bij de ondernemers'. Het is volgens de heer Van Boven niet verbazing wekkend, dat de werkgevers juist nu pleiten voor een meer gedetailleerde stakinpswet In het NCW-jaarverslag wordt gepleit voor een zeer gedetailleerde stakings wetgeving, met als aanvulling daarop het recht van de werkgevers het wapen van de uitsluiting toe te kun nen passen. 'De vakbonden richten hun stakingsactiviteiten vaak op een zeer klein, maar vitaal onderdeel van het bedrijf, met als gevolg dat het hele bedrijf plat komt te liggen. Als verweermiddel willen wij over de mo gelijkheid beschikken de bedrijfson derdelen, die dan nog zogenaamd aan het werk zijn, van betaling uit te kunnen sluiten. De rechter zal achter af moeten beoordelen of het terecht is of niet', aldus mr. Van Boven. Een Mr. P. M. H. van Boven wettelijke regeling bepleit het Werk geversverbond ook voor bedrijfsbezet tingen. Conflict Nivellering via de cao-lonen vormde vorig jaar de achtergond van het gro te stakingsconflict. Deze eis van werknemerszijde leidde er eind vorig jaar bovendien toe, dat de besprekin gen over het centraal akkoord 1974 op het laatste nippertje vastliepen op het 'nee' van de werkgeversachterban. In het jaarverslag staat: 'Op 7 novem ber 1973 is de deur in het slot geval len. De regering en de vakcentrales hebben de-sleutels in handen om deze te openen door hun aandacht niet lan ger te concentreren op minder voor de weinige hoogstbetaalden, maar te richten op extra aandacht voor de laagstbetaalden. Aftopping en vloeren in de prijscompensatie zijn daarvoor niet de aangewezen technieken', aldus het jaarverslag. Mr. Van Boven lichtte gisteren nog eens toe, dat hij best over inkomens nivellering met de vakbeweging wil praten, maar die zou dan via een functiewaardering moeten worden vastgesteld. Wanneer iemand eenmaal een bepaalde functie heeft, moet de regering via de belastingwetgeving en de sociale verzekeringen maar uitma ken in hoeverre dat inkomen moet worden genivelleerd. In ieder geval mag de vakbeweging daarvan niet ook nog eens een stuk afknibbelen', aldus de heer Van Boven. (ADVERTENTIE) Oproep Huishoudbeurs toen we trouwden zei je dat je uitzet compleet was De omstreden gaullistische kandidaat deed een beroep op de Fransen, zich achter hem te scharen voordat het te laat is. Deze oproep was echter niet in de eerste plaats bedoeld om de ver kiezing van Mitterrand te voorkomen, maar om te verijdelen, dat Giscard d'Estaing op de eerste verkiezingsdag meer stemmen krijgt dan Chaban-Del mas zelf. Want zou Giscard op 5 mei meer stemmen op zich verenigen, dan zou Chaban Delmas afvallen voor de tweede en laatste ronde. Chaban oefende indirect kritiek uit op Giscard, die hij niet als een echte gaullist beschouwt maar als een verte genwoordiger van de rechtsen in Frankrijk, die het land slecht regeer den voordat het gaullisme aan de macht kwam. DEN HAAG Van. 29 april lot 5 mei wordt in ons land een nationale aktie gehouden voor hulpverlening aan de Sahel-landen, het door langdurige droogte geteisterde gebied in Afrika. De aktie wordt georganiseerd door de NOVIB, de Nederlandse afdelingen van Unesco en Unicef, de stichting Oecumenische Hulp aan Kerken en Vluchtelingen, de stichting Mensen in Noord en het IlinAanistisch Instituut voor Ontwikkelingssamenwerking en het Algemeen Diakonaal Bureau van de gereformeerde kerken. Het is de bedoeling, dat alle partners bij de nationale aktie gelijkelijk in de opbrengst delen en dat ze een gedeel te van he ttoegewezen geld besteden aan het FAO-projekt, het voedsel en landbouwprogramma van de Verenig de Naties. Het overige geld kan dan via eigen kanalen wordei gebruikt. Het gironummer van de aktie is 100200. Grote Winkler Prins encyclopedie bevat een afgerond programma van kennis en wetenschap. In 16.000 bladzijden. Door 1500 deskundigen. Maar vraag de informatie-set aan, compleet met schitterende uitklap kaarten en prachtige foto's in kleur, even verzorgd als de Grote Winkler Prins zélf. Gratisl Met nevenstaande bi Nieuwe formateur in Israël TEL AVTV (UPI, Reuter) De 52-jarige Yitzak Rabin is ge kozen tot opvolger van Golda Meir als leider van de Arbeiderspar tij, de grootste politieke partij van Israël. Stuur mi| gratis en geheel vrijblijvend t BUH de Informatie-set'Orote Winkler Prins fn"pen envelop londTr postzegel opsturen aan: I y Elsevier, Antwoordnummer 1248. Amsterdam.^# Rabin, die nu minister van arbeid is, zal bij president Katsir worden voor gedragen als kabinetsformateur. Hij moet proberen een nieuwe coalitiere gering te vormen ter vervanging van het aftredende kabinet van de 75-jari- ge Meir. Het centrale comité gaf met 298 tegen 254 stemmen de voorkeur aan Rabin boven minister van voor lichting Simon Peres, een vertrouwe ling van Mosje Dajan. Rabin werd voorgedragen door minister van finan ciën Sapir. Yitzak Rabin was stafchef van de Israë lische strijdkrachten tijdens de zes daagse oorlog tegen de Arabieren in 1967. Voor zijn verkiezing moest hij zich nog verdedigen tegen de beschul diging, dat hij vlak voor het uitbre- Rabin ken van die oorlog een diepe inzin king had gehad. Zijn naaste medewer ker van destijds, brigade-generaal Eiz- man, vertelde, dat Rabin toen kenne lijk niet opgewassen was geweest te gen de grote druk. Hij had willen af treden als stafchef Daarom achtte Weizman hem niet geschikt voor de functie van partijleider. Rabin zei, dat hij in mei 1967 alleen maar één dag rust tad moeten nemen, omdat hij overwerkt was. Voor het uitbreken van de oorlog was hij weer terug ge weest op zijn post. Rabin die geboren is in Jeruzalem was vanaf 1940 tot 1948 actief in de joodse ondergrondse beweging. Daar na maakte hij carrière ir het Israëlisch leger. Van 1968 tot 1^3 was hij am bassadeur in Washington. In die tijd wist hij de Amerikaans-Israëlische be trekkingen uitstekend te onderhou den. DJAKARTA (Reuter) Een Ameri kaans vliegtuig met 106 mensen aan boord is neergestort op het Indonesi sche eiland Bali. Volgens een oogge tuige is het toestel, een Boeing 707 van Panam, brandend naar beneden gekomen in een bergachtig gebied. De kans op overlevenden wordt klein ge acht Merkwaardige vijf-guldenbiljetten die in Groningen opduikenblijken niet vals of fout te zijn, maar gewoon alleen anders, 't Is maar een weet. Geluk kig levert het minder verwarring op, als deze krant er wel eens iets anders uitziet dan wij bedoeld had den. Maar we blijven ons best doen. Abonneer eens iemand. Desnoods uzelf. NIEUWE .ABONNEE NAAM: STRAAT GIRO: PLAATS: Wenst abonnement op: TROUW DE ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRT. NIEUWE LEIDSE CRT. DORDTS DAGBLAD (aankruisen a.u.b.) Betaalt per maand/kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: IK ONTVANG GRAAG: Altijd paraatmap briefpa pier en pen). Gezellige rookverdrijver. Van onze sociaal-ecenomische redactie UTRECHT "De regering moet beseffen dat liet incasse ringsvermogen van de midden standers de uiterste grens beeft bereikt. Voortzetting van het huidige prijsbeleid zal leiden tot burgerlijke ongehoorzaamheid'. Deze uitspraak deed mr. A. Geurtsen, voorzitter van het Koninklijk Ver bond van Ondernemingen, gisteren tijdens de jaarvergadering van dit iniddenstandsverbond in Utrecht. Hij voegde hieraan toe: 'De heer Den Uyl zal wel weer zeggen dat ik oproep tot het plegen van burgerlijke onge hoorzaamheid. Het zij zo, mits hij goed wil beseffen, dat ik daartoe niet oproep, maar ervoor waarschuw dat voortzetting van het huidige beleid daartoe zal leiden'. 'Geen rebel' Een middenstander is. volgens mr. Geurtsen, geen rebel, en van radicale avonturen moet hij niet veel hebben. 'Maar ook zachtmoedige mensen kun nen tot het uiterste getergd en ge prikkeld worden. De organisaties dra gen daar geen verantwoordelijkheid voor, als dat gebeurt. Zij hebben meer dan voldoende gewaarschuwd. De gevolgen zijn voor rekening van degenen die ze hebben opgeroepen: dit kabinet'. 'De middenstand, die nu al voor het vijfde jaar achtereen in inkomen ach terblijft, is het beu zijn positie zo systematisch te laten uithollen', aldus de KVO-voorSitter. 'De middenstand neemt het niet langer dat het kabinet de middenstander 'meer als onder daan dan als burger beschouwt'. Gezond Sprekend over het prijsbeleid zei mr. Geurtsen, dat het ernaar uitziet dat minister Lubbers van economische za- ken in het kabinet geen ruimte krijgt om zijn eigen 'gezonde inzichten te volgen'. Als dat inderdaad zo is, dan zou hij er goed aan doen om zo spoe dig mogelijk afstand te nemen van het klaarblijkelijk slechte gezelschap waarin hij verkeert', aldus de KVO- voorzitter. Mr. Geurtsen zei dat de recente loons verhogingen en vooral de invoering van het jeupdminimumloop de zwak ke bedrijfstakken voor een onaan vaardbare lastenverzwaring hebben gesteld. Hij voorspelde in verband hiermee een stijging van de werkloos heid en met name van de jeugdwerk loosheid. Zie ook elders in dit blad: 'Geen maatregelen voor middenstand als ge heel'. Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij. Schrijf op de envelop: De Chr. Pers, antwoordnummer 2792 A'dam. Binnenland NYV-kritiek op bezetting 5 Waarom ouders christelijk onderwijs kiezen 7 Buitenland Lopez aan kop in Colombia 9 Druk op Wilson9 Kerk Luns en De Ronden 2 Sport Rijke keus voor Feyenoord 11 Kerkbladen Men schrijft ons Nieuwe boeken Strips, feuilleton Radio en tv Commentaar Dichtbij en verder Weer Kameragenda Beurs FamiUeberlchten

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1