Kracht Haiti valt zwaar tegen Politie in Madrid bang voor ernstige problemen jan Daele teuze voor of Israel: rijke trainer Coerver l/MM 74 Newcastle United zwaar gestraft Export en import van voetballers in Oostenrijk verboden ange Rotterdammer ontpopt zich als sterke Ausputzer Na problemen met toeschouwers Waterkanon klaar voor 200 Schotse supporters DEVSDlAG 23 APRIL 1974 SPOR/T T9/HQ1 °Wonze speciale verslaggever ERDAM De problematiek van de 'wisselspeler' is bekend. an trainers tobben er mee. Want boven de sportieve belangen I speelt het beste, dus wie wordt opgesteld) staat het financiële g. Van de spelers die na het lopende seizoen over een nieuw act moeten gaan onderhandelen. Of van de club die bepaalde nemers wel kwijt wil en liefst voor zo'n hoog mogelijk bedrag, problematiek manifesteert zich op het moment in hevige mate in ïlederen van Feyenoord, de eerste gegadigde om de kampioens- ^jn van Ajax na drie jaar over te nemen. "olspeler in de**» zaak Is Wiel trainer van de Rotterdamse die terwijl het seizoen in ilissende fase is beland en tege- >k Feyenoords positie in inter- .al opzicht belangrijk is (mor- lelleert de club uit de Kuip in om een finaleplaats voor het Cup-toernooi tegenVFB Stutt- de beschikking heeft over •oep spelers die nagenoeg gelijk- ig zijn. Coervers dilemma is Ive wie hij op de bank moet n, hetgeen met name geldt voor Achterhoede waarvoor slechts vier sen maar ook zes spelers beschik- zijn: Van Daele, Israël, Ramljak, •gen, Schneider en Vos. jjaar geleden z.ou het probleem iet zo groot zijn als nu het ge- Toen bijvoorbeeld toonde één üit zestal, Joop van Daele, zich •oot genoeg voor het servet, te klein voor het tafellaken. [Daele kreeg daardoor 'een vaste {frustrerende) plaats op de bank 'Feyenoord. Zijn kwaliteiten wa- pïuim voldoende om in noodsiitua- e'in te vallen: voor geblesseerde :rs of als de man die mis- wél een doelpunt zou kunnen igdurige blessure van Rinus Is- jnoopte trainer Coerver na een alternatieven te hebben uitge- tot het 'experiment' Van 5 als laatste man. Een noodgreep •oral de laatste weken uitgroeide uitstekende oplossing. Want ge Rotterdammer vormt met de •slaaf Mladen Ramljak als voor- nu een geweldig tandem, het dat momenteel in het betaalde >al rondloopt. :tje it stille Van Daele jaren lang ien ook wel door zijn image met het brilletje) als voet niet voor vol aangezien Ut zo goed dat Coerver hem nor- gesproken niet meer uit de basis- •dulling mag laten. Ware het niet échter Van Daele de gerenom- gestalte van Rinus Israel De Ausputzer, die wereldklasse id heeft, ook in tijden dat het Feyenoord slecht ging. Die Barry Hulshoff, als die overi- binnen korte tijd weer honderd it fit is het hart van Oranjes iging moet gaan bemannen tij de wereldkampioenschappen in dvt-Duitsland. Daele, wat nu?' is de vraag die k bij de zaak betrokken figuren be- iudt. In de eerste plaats de spe- ilf, dan zijn collega Israël en niet •geten trainer Coerver. Van Dae- en de ontwikkelingen van de erkte drie weken zouden Israël en opleider woensdag tegen Stuttgart dskt elftal moeten staan, Rijsbergen zondag tegen NEC en Rinu6, en volgende week tegen FC Tvfen- Van onze speciale verslaggever ROTTERDAM In de Feyen- oordselectie die vandaag naar West-Duitsland vertrekt om te gen VfB Stuttgart de tweede wedstrijd in de halve finales voor het toernooi om de UEFA Cup te spelen (het eerste duel eindigde in een 21 zege voor de Rotterdammers) kampen Wim Rijsbergen en Harry Vos met lichte blessures. Rijsbergen heeft last van zijn enkel, Vos heeft een dik kuit been. Trainer Wiel Coerver ver wacht dat beide spelers woens dag voor honderd procent fit zijn. De opstelling voor het duel zal hij vanavond pas bekend maken, maar verwacht wordt dat deze niet zal afwijken van de basisopstelling tegen FC Amster dam, dus mét Van Daele en Rijs bergen. De enige die ln de selectie ont breekt Is reserve-doelman Ger Reltsma, die van de militaire autoriteiten geen vrij voor het treffen met Stuttgart heeft ge kregen, maar ln Turnhout met het militaire elftal aantreedt te gen België. Als tweede doelman gaat nu de achttienjarige Rini Sprangers mee. Coerver: 'HIJ mist elke Internationale erva ring. Laten we hopen dat er niets met Eddy Trey tel gebeurt'. te.' Een afspraak die enige tijd gele den is gemaakt. Coerver: 'Juist omdat iedereen fit is en ook om iedereen een kans te geven.' RUST Maar deze gang van zaken is bij een professioneel bedrijf matuuiflijk onmo gelijk. Terwffle van de rust in het elf tal dimt een duidelijke keuze ge maakt te wonden. Van Daele: 'Kijk, het is uiiitedndeflijk een beslissing van de trainer. Die maakt uit wie speelt en wie op de bank zit Het is niet ge makkelijk, maar als speler moet je dat accepteren. Maar voor volgend sei zoen is een dergelijke situatie natuur lijk onhoudbaar. Dan kan je niet met zes man om vier plaatsen spelen en steeds maar wisselen.' Joop van Daele symboliseert door de ze uitspraak de geest die in deze be langrijke periode in de Feyenoord-for- matie heerst: 'Het probleem is dat we zo'n vijftien gelijkwaardige spelers hebben en dat er vier van op de bank moeten zitten. Die hebben daar na tuurlijk de pest over ln, maar ze ac cepteren het' Dick Schneider ging zelfs zo ver dat hij na de 30 zege op FC Amsterdam verklaarde dat Coerver de basisopstel ling moest handhaven (met een ach terhoede Rijsbergen, Van Daele, Joop van Daele wilskrachtig bezig in het duel tegen FC Amsterdam. Ramljak en Vos): 'Deze jongens heb ben het het hele seizoen goed gedaan. Dan moet Coerver dat in deze fase zo laten. Volgend jaar kijken we wel verder.' Een die getuigt van visie op clubbelangen en niet alleen op per soonlijk gewin. TOP De vraag wat Coerver nu gaat doen, laat natuurlijk ook Van Daele niet koud: Drie Jaar geleden toen Bos kamp en ik op de bank zaten was het veel gemakkelijker: wij hingen nog tegen de top aan.' Maar, ook weer, ter wille van de rust in de ploeg houdt hij zich op de vlakte. Ook als het gaat om de selectie voor de WK in Duitsland. Want bij alle mogelijke en onmogelijke 6pelers die via hun trainers, voorzitters en sport verslaggevers zijn gepousseerd voor de laatste 22, zou Van Daele eigenlijk een vooraanstaande plaats moeten in nemen. Wel wordt steeds Feyenoords reserve Israël genoemd als laatste man van Oranje, de vaste keus zelf kamt er nauwelijks aan te pas. 'Ik ben getipt als kandidaat voor het duel tegen Oostenrijk, maar vlak ervoor speelde ik niet zo sterk tegen Sparta. Maar als dat de reden is om mij niet te kiezen, is dat uiterst vreemd. Zelf heb ik me overigens altijd terughou dend opgesteld ten aanzien van het Nederlands elftal. Ik wacht tot ik een brief in de bus heb, dan kan het ook nooit tegenvallen.' Aspiraties heeft de Rotterdammer wél, al zou hij het voor teamgenoot Israël erg prettig vinden als hij gese lecteerd zou worden. In feite doet hij supervisor Rinus Mich els een niet eens zo'n vreemde suggestie aan de hand: 'Laten ze ons allebei mee ne men. Twee man voor de plaats van Ausputzer heb je gewoon nodig. En tenslotte kan ik ook nog als voorstop per spelen.' Niet als spits, waartoe hij door zijn vroegere trainer Happel vaak gebombardeerd werd: 'Op die plaats hoef ik niet meer te staan.' FANATIEK Alle opstellingsproblemen knagen op vallend genoeg niet aan Van Daele. Coerver: 'Zijn spel en dat van Wim Rijsbergen eigenlijk in dezelfde situatie ver als de Ausputzer) hebben er n ider te lijden. En Is rael en Schneider zijn erg fanatiek om er weer bi te komen. Dat bete kent dat ik dergelijke wissels toch wel kan toepassen.' Van Daele zelf: 'Ik heb in die vier jaar bij Feyenoord wel het een en ander meegemaakt. Daardoor kan ik de hele ontwikkeling mentaal ook wel opvangen. Wat dat ,j BRASILIA Het Braziliaans nati- p onalc elftal heeft in een oefenwed- M strijd tegen Haiti eindelijk kunnen imponeren. Beide landen komen over ruim een maand in West Duitsland uit ln de strijd om het wereldkampioenschap voetbal. Hai ti was in Brasilia volstrekt kans- j| loos: 4-0. 11 En dat gebeurde dan nog in een |j| wedstrijd waarin Haiti zich met acht man in dc verdediging in- jrocf. Tekenend was wel dat de Braziliaanse doelman Leao de hele wedstrijd geen enkel schot op zijn doel kreeg afgevuurd. Haiti's doel man Francillon kreeg dc kans om naar een hoofdrol te groeien om dat hij voortdurend belaagd werd. Francillon was de enige speler van Haiti die een goede indruk kon achterlaten. De rest van het team stelde weinig voor. De score voor Brazilië werd ge opend in de 21ste minuut Paulo Cesas tekende ervoor. Daarna hield Francillon de stand op Jl-0 tot de ust onder meer door uitstekend ingrijpen bij vrije trappen van Ri- vellnho en Paulo Cesar. In de tweede helft ging Brazilië onverdroten voort met het onder druk zetten van de ploeg uit Mid den Amerika. Nadat Leivinha in de 50ste minuut de verdediging van Haiti in de grootste verwar- ring had gebracht kon Rivelinho op een pass van zijn ploeggenoot scoren. Negen minuten later schoot Marinho uit een vrije trap ineens raak. Edu tekende zestien minuten voor het einde voor de vierde treffer. Uiteraard was Haiti nogal geschrok ken van de overmacht die Brazilië ten toon kon spreiden. Trainer Antolne Tassy vond dat vooral lin kerspits Edu liet krachtsverschil tussen beide ploegen had bepaald. 'We hielden Brazilië in de eerste helft goed tegen. Maar toen ze na rust met die duivel (Edu) kwamen wisten onze verdedigers niet meer wat ze moesten doen'. Ook Femiccio Valcareggl, coach OVE KINDVALL In Zweedse selectie van het Italiaanse team die de strijd bijwoonde, was onder dc in druk geraakt van de capaciteiten van Edu. 'De verdediging van Haiti raakte helemaal in de war toen Edu ln het veld kwam. Ik ben ver rast door de aanvalskracht van Brazilië in de tweede helft. Ik be grijp overigens niet hoe Haiti al voor rust de marge slechts tot een doelpunt beperkt wist te houden'. In de Braziliaanse kranten werd het elftal uiteraard met koppen als 'Training voor Brazilië' en 'Een voudige overwinning' geprezen. Daarnaast was er ook nogal wat verbazing over het feit dat Haiti zo'n zwak elftal had. De ploeg liet nogal wat hardheid en soms ook snelheid zien, maar technisch stelde het allemaal maar bitter weinig voor. STOCKHOLM De Zweedse bondscoach Georg Eriksson heeft zijn selectie bekendgemaakt voor het duel tegen West-Duitsland, dat plaatsvindt op 1 mei in Hamburg. Bij de zestien spelers ontbreken dc PSV-crs Raif Edström en Björn Nordqvist. Zij moeten op dezelfde dag met hun club aantreden tegen NAC in dc finale van het toernooi om de Nederlandse voetbalbeker. De selectie bestaat uit de volgende spelers: doei: doel llellström en Larsson: achter: Andersson. Beo- grenh. Grip, Karlsson en Olsson; midden en voor: Edjersted, Eklund. Grahn, Kindvali, Larsson, Palsson. Sandberg, Tapper en Tostensson. LONDEN (Reuter) De Engelse voetbalbond heeft Newcastle United, finalist ln de strijd om de FA Cup, zwaar gestraft voor de moeilijkheden die er enkele weken geleden In Newcastle zijn geweest De club zal volgend seizoen alle wedstrijden voor de beker moeten spelen op het veld van de tegenstander. De Football Association heeft de ongeregeldheden bestudeerd die op 9 maart uitbraken tijdens de kwartfinale tegen Nottingham Forest Nottingham stond met 31 voor, toen supporters van Newcastle het veld opstormden en de strijd gestaakt moest worden. De wedstrijd moest overgespeeld worden en eindigde in 00. Newcastle United won het derde duel met 10. De FA heeft de filmopnamen die er zijn gemaakt van de ongeregeld heden bestudeerd, terwijl er ook ln het stadion van Newcastle, St. James Park, onderzoekingen werden verricht Op grond van de bevindingen kwam de FA tot de zware straf. Wel heeft de voetbalbond duidelijk gemaakt dat de club alle mogelijke voorzorgsmaatregelen had genomen om moeilijkheden te voorkomen. Ook voor de strijd tegen Nottingham Forest Newcastle United speelt op 4 mei de 'cupfinal' op Wembley tegen Liver pool. De aankomst van Celtic op het vliegveld van Madrid. Tweede van links manager Jock Stein, naast hem Jimmy 'de vlo' Johnstone. Van onze sportredactie MADRID De tweede wedstrijd tussen Atletico Madrid en Celtic in de halve finales van de strijd om de Europa Cup, levert de po litie in Madrid in ieder geval veel overuren op. Gisteren toen Celtic aankwam op het vliegveld 'Bara- jas' bij Madrid waren er extra politie-eenheden op de been om moeilijkheden te voorkomen. De eerste wedstrijd tussen beide teams verliep voor de Spanjaarden wat de uitslag betreft goed, maar het spe lersbestand voor de tweede wedstrijd raakte fors uitgedund. Niet minder dan drie spelers werden uit het veld gestuurd, terwijl er zes een officiële waarschuwing opliepen. In totaal mo gen zes van deze spelers niet deelne men aan de tweede wedstrijd. CelUc arriveerde gisteren nogal zwijg zaam. Jock Stein duwde een journa list die hem iets wilde vragen opzij. Ook de spelers weigerden iets te zeg gen. Op 'Barajas' was de voorzitter van Atletico ter begroeting aanwezig. Vicente Calderon zei geen enkele re den te zien waarom het duel van mor gen enige problemen of moeilijkheden zou opleveren. Atletico heeft een beroep gedaan op de fans, zich rustig te gedragen. Alco holhoudende dranken mogen niet ver kocht worden buiten bier dat in plas tic bekertjes 'geserveerd' zal worden. Desmond White, voorzitter van Celtic, sprak de hoop uit dat de wedstrijd sportief zou verlopen, 'een halve fina le om de Europa Cup waardig'. Hij vertrouwde erop dat Celtic zou win nen. Hoewel Celtic de supporters geadvi seerd heeft niet naar Madrid te ko men om moeilijkheden met Spaanse supporters te voorkomen, zei White te verwachten dat ongeveer 200 Schotten zich niet zullen storen aan dat advies en toch naar Madrid zullen komen. Hen wacht een warm onthaal door de politie. Er zijn een aantal speciale maatregelen genomen om een con frontatie tussen Spaanse en Schotse supporters te voorkomen. Vanaf het vliegveld zullen de suppor ters rechtstreeks naar het stadion van Atletico worden vervoerd. De politie wil voorkomen dat de Schotten jiaar de binnenstad van Madrid trekken. Dan worden ernstige ongeregeldheden gevreesd. Op het vliegveld zijn specia le eenheden politie, uitgerust met gummiknuppels en waterkanonnen, gestationeerd om in te kunnen grij pen als de heethoofdige Schotse sup porters het soms te bont zouden ma ken. Poging om oude reputatie te herwinnen WENEN (UPI) In Oostenrijk zijn een aantal vergaande maat regelen aangekondigd om te voorkomen dat het voetbal in dat land verder terugvalt. Het is de clubs in de toekomst verboden buitenland se spelers op te stellen. Spelers die jonger zijn dan 26 jaar mogen niet naar het buitenland worden verkocht. En het aantal clubs in de hoogste klasse is gereduceerd van 17 tot 10. gaan optreden. Rapid en Austrië blij ven nog over. Volgens Oostenrijkse voetbalofficials zijn de buitenlandse spelers er vooral de oorzaak van dat het voetbal zo hard achteruit ging. Oude Westduitse sterren en wat Zuidamerikanen probe ren daar nog wat geld te verdienen in de nadagen van hun carrière. De jon ge Oostenrijkse spelers met enige kwaliteiten vertrokken meestal naar andere landen waar beter betaald werd. Het gevolg was dat bondscoach Leopold Stastny dikwijls een team moest samenstellen waarin vijf of zes spelers stonden die voor buitenlandse clubs uitkwamen. Een aantal spelers in Oostenrijk heeft nu aangekondigd naar de rechter te zullen stappen om gedaan te krijgen dat zij toch in het buitenland mogen gaan spelen. Hans Krankl bijvoor beeld, op het ogenblik topscorer in Oostenrijk, heeft goede kontakten met Spaanse en Westduitse clubs. betreft heb ik veel aan Coerver te danken. Die heeft me gestimuleerd en begeleid, waardoor ik mentaal veel sterker ben geworden. Zijn aanpak verschilt enorm met die van Happel. Die zei eens over mij: 'Nu heb ik een voorstoppar die niet eens een sliding kan maken.' Maar hij heeft mij noodt kunnen bewegen om daar iets aan te doen. Coerver wel HARO HIELKEMA Maatregelen die zoals Josef Gerö, voorzitter van de Oostenrijkse voet balbond, vertelt genomen zijn om Oostenrijk zijn oude voetbalreputatie terug te schenken. 'Het is de laatste mogelijkheid die wij over hebben om onze meest populaire sport voor ster ven te behoeden'. Afgelopen zondag nam de algemene vergadering van de Oostenrijkse voet balbond de voorstellen aan met 157 tegen 38 stemmen. Voor bekende clubs als Wenen en de Wiener SK kunnen de maatregelen een doodvon nis betekenen omdat deze clubs juist drijven op sterke buitenlandse spe lers. 'De maatregel mag radikaal zijn', zei Gerö, 'het Was nodig om het voet bal in Oostenrijk te redden'. De nieuwe regels zuil in van kracht- worden aan het begin van het seizoen 1974-1975. Wenen dat vijf clubs in de hoogste klasse had, kan het komende seizoen nog slechts bogen op twee topclubs. Wenen, Wiener SK en Sim mering moeten in de tweede divisie

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 11