dag, maandag EEN MODECIRCUS OP ZOEK NAAR DE ZON WIE IS DAT KIND? sili£lii Van het Grand Hotel Bonanza Playa naar de Magere Brug... ieuwe boeken I Kruissteekjes Een uurtje Controle Uren inhalen kept en klein Naar Nederland Champagne Romantische meisjes OUW KW VRTET M UNlMfi 22 APRIL 1974 BIKA i:\LAiND T6/K7 door hette visser 19 r tograaf Kucki staat op balcon van het uiterst Grand Hotel Bonanza 'j lya op Mallorca. Hij trekt Sjinedzaam aan zijn pijp en 2Ü de zonnebril af. Die in raad opgehangen glaasjes >ft hij voorlopig niet meer lig. Het zwerk zit pol- ht. Zlter hem in kamer 801 han- H zeven fotomodellen doelloos Mi. alsmede een styliste, twee idsters, een art-director, een igner en een reclamechef. Er al twee dagen niets gedaan lat er geen zon is. En rvoor was het modecircus r Mallorca afgereisd: foto's ten voor de winter-katalogus n Wehkamp. Olé! cl drie-entwintig koffers vol ib -en arriveerde de groep op- 'ekt Palma de Mallorca. tl ir met de lucht betrokken de gezichten. Vooral dat •e reclame-ohef Theo Kok, it elke dag dat er niets dt uitgevoerd kost wel een r centen. Alleen de fotomo- Ilen verdienen al zeshonderd den de vrouw per dag. En lis een dikke vier mille, h is het iedere ochtend om tuur ontbijten geblazen, je weet maar nooit of er s zon is. Daarna sloom r kamer 801 sloffen om er rest van de dag in te bivak- en. Slapen, ee.n beetje kaar schelden op het weer. wat aken of een boekje lezen ;1 sigaretten roken. Erg veel. ja i uit Denemarken werkt een borduurseltje met ssteekjes. Jennifer slaapt al dagen onafgebroken in een stoel en aangezien iedereen afvraagt wat daarvan wel oorzaak kan zijn, besluiten ele leden van het gezelschap nachts eens op onderzoek uit 3- jaan om te kijken wat ze uit- rt. fyine zit een spijkerbroek nau- te maken, omdat ze vijf d is afgevallen, hetgeen ze iedereen meldt die maar interesse toont voor haar denarbeid. Jane uit Londen de meest ontevredene. Ze eldt op het feit dat haar fa- iete roddelblad News of the (rld nergens te krijgen is. blijken de Spaanse obers t de juiste ingrediënten te ge- iken voor het toebereiden haar ontbijt, dat ze iedere tend als een kroonprinses op kamer gebruikt. De thee f jgt een slappe zes plus. liste Elke vraagt of er ie- 't nd met haar wil kaarten, ten heet het spelletje, wan- er zich maar één gegadig- meldt. Tijdens het spel ver- lert ze ineens van schoppen Uiteindelijk is de zon het beste op de Magere Brug in Amsterdam, na drie dagen bewolking op Mallorca. naar harten. Desondanks blijkt ze geen harten te hebben. Op de vraag 'waarom' zegt ze dro merig dat ze harten een mooie vorm en een mooae kleur vindt hebben. Vrouwenlogica heet dat. Wanneer ze zes spelletjes lang heeft verloren heeft ze geen zin meer. De twee kleedsters heten beide Jutta. Uit Duitsland. Jutta 1 staat in de badkamer broeken te persen en Jutta II contro leert de klediiwg aan de rekken. De heren Frans en Ger van de firma Wehkamp bekijken de ge kleurde tekeningen waar op staat aangegeven hoe het alle maal moet worden. Alles is klaar. Fotograaf Kuck zegt ineens: 'Ich.Iedereen stormt naar het raam en kijkt naar de lucht. Er is inderdaad een straal zon te zien. Als een medi cijnman bezweert Kucki het zwerk met zijn belichtingsme ters. Hij neemt de pijp uit de mond en spreekt het verlossen de woord: 'Also, een uurtje mis schien'. Voor de helft zitten de te foto graferen kleren al in een bus, die de gehele dag met een sla perige chauffeui voor het hotel post. De rest wordt snel ingela den en het gaat op weg naar de haven van Palma We willen op de kade fotograferen, maar dat gaat zomaar met. Ongeveer een twintigtal soldaten, politieman nen of douanen (wat het pre cies zijn is niet duidelijk) hou den er de wacht over niets dan lege loodsen en een paar Merce- dessen Benz van Duitse toeris ten dlie zich zonder auto net zo naakt voelen als wij zonder broek; vandaar dat ze hun auto mobiel hebben laten overvaren. Er moeten stempels gehaald worden, formulieren ingevuld en leg maar eens in rap Spaans uit wat je komt doen. Het is weer wachten geblazen en de zon heeft haar ene straal weer toch zich geroepen. Uiteindelijk kunnen er die dag drie opnamen worden gemaakt. In het busje verkleden de mo dellen zich. De Spaanse heren in uniform hebben rondom deze rijdende kleedkamer ineens ver dacht veel te controleren. Hun speurzin wordt maar een weinig beloond, want fotomodellen die in confecüe moeten poseren lij ken nu niet direct op dames als Jane Mansfield of andere welig bloeiende filmsterren. Na een uur tast Kucki wederom de lucht af met de belichtings meters. Haastig genomen Polla- roid-kiekjes wijzen uit dat het voor vandaag afgelopen is. Weer terug naai het hotel, een bad nemen en een drankje drin ken in de bar en wachten tot om acht uur het restaurant opengaat In de bar zitten privé-secreta- resse-achtige vrouwen die óf in goede doen zijn geraakt, óf ja renlang hebben gespaard om zich twee weken in dat vijf-ster ren hotel te kunnen veroorlo ven. Ze zitten er in avondtoilet, compleet met blote ruggen, ar men en schouders, glitterwerk en ruisende zijde. We tellen er een slordige twintig. Allemaal alleen aan tafeltjes of aan de bar. Zouden de twintig mannen die erbij horen aan het voetbal len zijn? Of allemaal tegelijker tijd naar het toilet? Na een half uur is het duizelijk dat ze zich alleen voor zichzelf zn mooi hebben gemaakt en een kwartier later zitten ze opnieuw alleen aan tafeltjes in het res taurant ingewikkeld met menu kaarten te doen om de verveel de, maar mooie Spaanse obers zo laag mogelijk aan hun tafel tje te kluisteren. Tijdens het eten worden de fo tomodellen wat onrustig. Ze zien in, dat de loze uren later m de week zullen moeten wor den ingehaald en dat betekent extra dagen werk, waarvoor ze wederom vorstelijk betaald zul len worden, maar een ieder heeft andere plannen. De één heeft al nieuw werk aangeno men, de ander haar moeder ver jaart en Jane neeft haar vriend al in geen drie weken gezien. Ook al stellen wij ons spontaan !t flirten van iphia Loren Verslaggever Hans Smulders en fotograaf Ronnie Hertz hebben voor 'Panorama' een prachtige reportage gemaakt over de Itali aanse filmster Sophia Loren. Ze mochten haar tien minuten spreken en kieken, maar dat wimpelden de heren af. 'We hebben totaal zo'n zeven uur nodig', riepen ze opgewekt en Sophia vond dat zó prachtig, dat de ontmoeting doorging. 'Dit zijn lui naar mijn hart. wanneer ze tien minuten te weinig vinden.' Ronnie leende voor drie ton kleren bij Dior om Sophia in te fotograferen en Smulders reed met de vedette door Parijs: 'Op de Champs-Ely- sées stopt een oudere heer in een sportwagen naast de onze. Hij geeft Sophia knipoogjes. Ze flirt blozend terug. De heer stuift er met brullende motor vandoor. Je kan het niet laten, zegt Smulders tegen La Loren. 'Goed hè?' zegt ze en ze giechelt als een bakvis'. De bestelling van Anthony Perkins Filmster Tony Perkins (42) ging met zijn vrouw Berry en zes maanden jonge zoon Osgood in de Londense eettent San Lo renzo de maaltijd gebruiken. Voor de kleine was geen potje Olvarit bij de hand en dus vroeg Tony wat melk aan het bedienend personeel. Nee, dat mogen we niet serveren was het antwoord, van de ober. Aange zien het kleine diertje blééf huilen, knoopte moeder Berry haar bloesje los en gaf Osgood natuurvoeding. Ondanks het feit dat Berry een erg mooie vrouw is. verlieten toch drie gasten de zaal uit protest Styliste Elke zorgt er met spelden voor dat iets te wijde broeken recht en strak op de kiek komen. Deze week drie vrouwen, van wie we nu niet kunnen zeggen dat het broodmagere typen zijn. En dal bleek al uil hun jeugdfoto's. Wie van de drie is hel kleutertje op de vierde foto? Is het PRINSES BEATRIX, de oudste dochter van onze koningin, is het RIT A REYS, jazz-zangeres maar de laatste tijd flink actief in het antiek-wezen, of is het de voormalige zwemster ADA KOK, die records brak alsof het apenootjes waren? Schrijf de naam van uw keuze op een BRIEFKAART en frankeer die met DERTIG CENT. Sturen naar: Redactie Trouw/Kwartet Dag Maandag Postbus 810 Amsterdam Vermeld tevens welk boek u wilt ontvangen, mocht u één van de gelukkige prijswinnaars zijn: handenarbeidboek, kookboek of tuin- boek. beschikbaar: Jane blijft on troostbaar en wil over vier dagen in Londen zijn. Tijdens de soep worden de debatten viertalig en blijkt dat een iegelijk vanaf Mallorca naar de eindbestem ming wil en niet via Amster dam. hetgeen een hoop centen uitmaakt op de vliegprijs omdat men dan een groep is. Reclame chef Theo belooft een speciale vlieg-vergadering te plannen en maar half tevreden beginnen de dametjes aan he* hoofdgerecht. Het Engelse meisje grijpt een lege wijnfles, houdt die Theo voor en zegt: 'De wijn is op'. Theo, in het bezit van licht in beide ogen, knikt. 'En?' vraagt het meisje. Theo maakt duide lijk dat hij twee flessen genoeg vindt en niet van plan is nog een derde te bestellen. Na tien minuten geleuter bestelt het top-model van zeshonderd gul den per dag voor eigen reke ning wat rode wijn. De stem ming zit erin! Na de maaltijd gaan dc meeste modellen naar hun kamer om te slapen, een paar duiken weer de bar in en Theo gaat het Ko ninklijk Nederlands Metreolo- gisch Insituut in De Bilt bellen. Van deze weer-waarzeggers hoort hij dat het in Spanje nog twee weken ellendig zal zijn en dat Nederland een soort hitte golf doormaakt. Theo besluit dat het hele modecircus de volgen de dag naar Nederland zal rei zen. Iedere dag d-t er niets wordt uitgevoerd kost zo'n ze venduizend gulden. Een dag later strijkt het gezel schap neer op de Magere Brug in Amsterdam en ineens is ie dereen verliefd. De buitenlandse deelnemers prijzen de tulpen, grachten, cafeetjes en andere umieke zaken waar de gemiddel de Amsterdammer achteloos over- en doorheen loopt. In ijl tempo schiet Kucki film na film vol en de fotomodellen tu ren de gracht af naar mooie ge veltjes en geven te kennen waar ze zouden willen wonen. Er wordt een strijkijzer geleend in een woonboot en ineens zijn de geveltjes niet meer in tel, maar willen alle meisjes zich een schip aanschaffen. Reclame chef Theo is naar vrouw en kinderen afgereisd en de rest van het gezelschap straalt. De zon eveneens. In het Krommer Hotel bij Schipnol moet de gerant die avond in de kelder duiken om stoffige flessen champagne aan te dragen a 47.50 de fles. Daarvoor is er uitbundig In disch gegeten in een restaurant dat uitkijkt op de bloemen markt De meisjes zijp niet te houden en besluiten stuk voor stuk te willen sterven in Amsterdam. Zo af en toe blijkt dat ze behal ve een confeetiegrijns ook nog een echte lach in huis hebben. Na drie dagen Amsterdam wordt er koers gezet naar de gi gantische fotostudio Seekamp in Bremen waar de binnenopna men gemaakt worden. Daar treedt weer een me uwe groep dames aan, want Jane moest immers zo nodig naar haar vriend en de moeder van Diane verjaarde toch? Het zijn weer dezelfde Barbie-pop-achtige ge zichtjes en er wordt wederom recht voor zijn raap gekiekt. Dat moet zo, legt Kucki uit. We maken hier geen kunst. Het is geen kunst om verschrik kelijk prachtige Avenueachtige fotografieën te maken, legt Elke uit. Maar ais een vrouw dan zoiets uit de catalogus bestelt en in de slaapkamer voor de spiegel aantrekt, dan schrikt ze zich een ongeluk. Dan is het heel iets anders dan ze dacht. In het najaar wordt er weer zo'n catalogus van Wehkamp in elkaar gezet. En dan gaan ze eerst bij de Magere Brug in Amsterdam kijken. Prinses Beatrix Rita Reys HET WAS MARTIN E BIJL De winnaars zijn: Mevrouw J. F. van Leeuwen, 2e Helmersstraat 9611 te Amsterdam (kookboek), mevrouw A. van Kleij-Piller, Boter- sloot 22 in Noordeloos (tuinboek) en H. Lebbink, Gerard Doustraat 2 in Krimpen aan de Lek (handenarbeidboek) Voor meisjes van drie tot dertien jaar zitten er in de collectie van Barbara Farber veel romantische kleren. Bloemetjes vormen wel het gronddessin van de zomercollectie in T-shirts, rokjes en broeken. Het linker meisje draagt een jurkje dat is afgezet met een con trasterend bloemmotief, waarlangs een bies, ook de mouwen zijn hiermee afgezet. Het andere meisje draagt een rokje met smock- werk in de taille en een bijpassend T-shirt. Alles van honderd procent katoen. (Inlichtingen: 020-63018.) AO-boebje 1508: Vogelbescherming in Nederland (hoe het was en moet wor den) door Sietzo Dijkhuizen. Uitg. Stichting IVIO. Lelystad. 20 blz. 1.25. De blikken trommel, roman van G. Grass. Uitg. Meulenhoff, Amsterdam. 5e druk; 509 blz. 19.50. itiedagen en Aan de stroom. A. M de Jong. Beide boeken be ien de 4e druk. Uitg. Strengholt. rdpri Resp 128 en 122 blz. Prijs [deel: 7.50. Be 'Bij-reeks' van uitgeverij De Be- J Bij te Amsterdam zijn versche- L De getatoeëerde ioreiei, door b Harten (4e druk; 224 blz. pO) en God in Vlaanderen van M. fndt (3e druk 133 blz. ƒ5.50). De man met het zilveren mes, de avonturen ban Machmoet, een jongen uit een Afrikaans dorp, geschreven door B. Tadema Sporrv Uitg. Unie- hoek, Bussum. 124 blz. ƒ8.90. Het kan toch door W. Aaron. Een he teroseksueel over zijn homoseksuele verleden. De inleiding is van dr. G. J. M. v. d. Aardweg. Uitg. Zuidhollandse uitgeversmaatschappij, Den Haag. 202 blz. 15.90. Om 't eeuwig welbehagen door ds. C den Boer. Utigave De Banier te Utrecht. 245 blz. 22.50. Een systematische behandeling van de Dordtse Leerregels in de vorm van dertien preken, gehouden in de Oude Kerk te Zeist De schrijver hoopt van deze uitgave een hernieuwde belang stelling voor dit belijdenisgeschrift, dit pastoraal geschrift bij uitnemend heid'. Uit de internationale Joodse keuken, door N. Froud. Op haar reizen door o.m. Birma, Ceylon, Egypte, Holland, Marokko, Oost-Europa en Perzië ver zamelde zij de recepten voor dit boek over de Joodse kookkunst. Uitg. Gott- mer, Haarlem. 306 blz. 25. Bij uitgeverij Luithmgh te Laren kwam een Kookkalender uit met 365 menu's voor 365 dagen door H. Rein- ders-Siegers. Uitvoering: spiraalband met plastic standaard in de afmeting 20 x 17.5 cm. Prijs 18.90. Het 30 minuten kookboek met meer dan 500 recepten voor complete maal tijden, geschreven door R. Degner. Uitg. Zomer en Keuning, Wagenin- gen. 208 blz. 18.90. Verbond met de duivel. Een in Ame rika gesitueerde roman. Een 'drama van corruptie en angst' geïnspireerd door het lot van de familie Kennedy, geschreven door Orlando R. Petrocel- li. Uitg. Elsevier, Amsterdam. 271 blz. 17.50. Waar praten jullie zo druk over, ge dichten over lijden en opstanding. Sa menstelling Wim Ramaker. Uitg. Kok, Kampen. 69 blz. 7.90. Waarom eigenlijk niet het boeddhis me? door ds. Th. B. W. G. Gramberg. In de serie 'Allerwegen', cahiers over zending en werelddiaconaat van de Nederlandse Zendingsraad. 45 blz.; 1.75. Attila Szekeres 1923-1974 21 blz. ƒ3.50. Te bestellen door storting op giro 2546032 t.n.v. J. J. van Oord te Brussel. Extra nummer van Skanda- lon, het studentenblad van de protes tantse theologische faculteit, naar aan leiding van he overlijden van prof. Szekeres, met bijdragen van o.a. dr. W. Barnard, prof. dr. H. Berkhof, prof. dr A. J. Bronkhorst, prof. dr. J. Schoneveld en prof. dr. G. van Leeu wen. Stemmen uit Wittenberg. Bundel 18 van de reeks preken, artikelen, brie ven enz. van Luther en zijn tijdgeno ten. Dit nummer bevat o.m. brieven van Luther uit de jaren 1517 tot 1521 en zijn vermaning aan alle christenen. zich niet in te laten met oproer en muiterij. Uitg. De Gereformeerde Bi bliotheek te Goudnaan (Z.H.) prijs 3.50. Portret van Griekenland, door J. Do- minicus. Uitg. Gottmer Haarlem. 239 13.90. blz C. Buddingh', Tussen neus en lippen. Will -m de Mérode. Schrijversprenten boek, deel 18. Uitgave van het Neder lands Letterkundige Museum te 's- Gravenhage. In de handel gebracht door De Bezige Bij, 40 blz -ƒ 6,50. Na Roland Holst. Vestdijk, Greshoff. Marsman, Ter Braak, Slauerhoff, Pie- re Kemp, Blaman, Couperus, De Be weging van Vijftig, Feyermans. Gor ter, Du Perron, Nescio. Leopold, H. Roland Holst en Hoormk. is thans aan De Mérode een schrijversprenten boek gewijd. Het wordt ingeleid door P. i Meer is en same -estelo door Gerrit Borgers, Gerrit Kamp huis, en Hans Werkman (de biograaf van de dichter). Zoals altijd bij deze boeken is het aardig om te zien hoe de wereld er voor een dichter of schrijver uitziet, wanneer men de kans krijgt uit allerlei fragmenten, foto's, briefjes, enveloppes en literaire en biografische data die stukje bij beetje op te bouwen. Die wereld is niet roerig of zeer literair van karak ter, maar wel interessant. Het pren tenboek laat immers heel wat zien van de vooroorlogse opvattingen over homosexualiteit en van de kring der christelijke auteurs waartoe De Méro de in wezen behoord heeft, maar waarin hij zich nauwelijks heeft be wogen. 'Slachtoffer van een bekrom pen en daardoor liefdeloze tijd heeft De Mérode een leven van eenzaam heid, onrust, en ontbering moeten leiden', schrijft Meertens. van deze 'chr stelijke renaissancedichter'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7