u aan politiek profiel an CDA gaan werken Rabobank EJ Narcose-assistenten gaan actie voeren Een depositobrief van de Rabobank wordt uitbetaald aan toonder. Jr. W. Aantjes op jubileumconferentie ARP: Verstrekkende conclusies p jubileumconferentie ARP I; Hasj-handelaren in Sassenheim gepakt >ETRI Baby's in ziekenhuis mishandeld 'We doen hetzelfde werk als de arts, maar worden nauwelijks betaald' Twee doden en vier gewonden bij autobotsing A&UWKW; LRTET MAANDAG 22 APRIL 1974 BINNENLAND T3/K5 In onze parlementsredactie pTRECHT AR-voorzitter drs. J. de Koning heeft zaterdag op de jubileumconferentie van zijn tij in Utrecht ervoor gewaarschuwd dat de politieke eenheid van het CDA 'niet plotseling als een uit de hoge hoed kan worden getoverd'. ADVERTENTIE de jubileumvergadering van de ARP in Utrecht waren vele prominenten aanwezig. Op de foto o.a.: .n.rj minister van staat, mr. dr. J. Donner, lid van het dagelijks bestuur van de ARP, dr. C. Boer- ds. A. Oliemans, ARP-adviseur J. Smallenbroek, fractievoorzitter dr. R. J. Kruisinga van de CHU Ie Tweede Kamer en diens echtgenote. onze parlementsredactie ;ECHT De met enthousiasme en overgave gevoerde discussie Ie conferentie van de ARP over de christelijke politiek in de toe- ist heeft een aantal duidelijke en vérstrekkende conclusies opge- rd. Zo sprak de sectie die onder leiding van prof. Goudzwaard faderde, uit, dat eerst aan de eisen van het milieu moet worden aan alvorens aan de realisering van andere sociaal-economische rheidsdoeleinden kan worden gedacht. angspunt van de discussie was de, genoemd werd, herontdekking het bijbelse rentmeesterschap: het e, ntwoord beheren van de sdhep- a 2 overheid, zo luidde een volgende ïi lusie, moet de publieke voorwaar- scheppen, waardoor het bedrijfs- n ook kan toekomen aan dat rent- sterschap. Men sprak zich uit tot taakstelling binnen vijf jaar: de i uitworp van verontreinigde en wordt tot 50 of 75 procent be- t. samenleving ridht zich teveel op leven 'bij brood alleen'. Een reëel n meesterschap ten aanzien van de ,e ur en een reëele behartiging van elangen van de verre naaste zijn 's ogelijk zonder verandering van de ïdheid. De politieke partijen moe- daarom een appèl doen op de kle in plaats van zich alleen naar de 'jers te richten. ers illend was de grote belangstelling deze bezinndngsconferentie. Sec- lorzitter Fibbe noemde de brochu- Oriëntatie 1974' en de discussie over 'inspirerend'. Bewogen was het gesprek in de groep onder ng van het Tweede Kamerlid dr. tien over de vredespolitiek en de nsiepoliiitiek. Partijvoorzitter De ng nam de aanbeveling van deze over, dat een werkgroep van CDA verder deze problematiek analyseren. Boertien liet een duidelijke waar- wing horen, dat binnen de tien werkelijke offers nodig zijn van m ijke landen voor de arme landen, 3de vredespolitiek niet mislukken, de verlangens van de derde we- moet voorrang gegeven worden m tal van nationale en internatio- belangen. tieerderheid van deze groep sprak uit voor een herwaardering van de verhouding tot de communistische wereld; de westerse waarden mogen niet verabsoluteerd worden. Deze dis cussiegroep was verder in meerder heid tegen een eenzijdige ontwape ning als een effectief middel om de bedreiging door het geweld onder de knie te krijgen. Een minderheid wen ste daarentegen eenzijdige ontwape ning onder meer als een 'belijden om Christus wil'. Een defensie-apparaat moet in stand worden gehouden, maar tegelijk moet toegegeven worden dat een wereld die dit onvermijdelijk maakt, geoordeeld is. "Wij hopen', al dus oriëntatie 1974, 'zo de periode te overbruggen die God ons gunt om po litieke verhoudingen te scheppen, waarin de wereldorde op een andere basis berust dan op de dreiging met absolute wederzijdse verdelging'. Het overbruggen van deze periode, zo vertaalde Aantjes aan het slot van de conferentie deze uitlating, is wat vroeger werd genoemd 'het heden der genade'. Tussenstand Belangrijke onderwerpen waren ver der het functioneren van de overheid (Aantjes: 'het juist inhoud geven aan de taak en grens der overheid is be langrijker dan de kwestie van het randschrift van de gulden'), de polari satie en het pragmatisme. Door de po larisatie kunnen begrippen verdoezeld worden, luidde een van de conclusies. Wanneer er bijvoorbeeld een werkge versideologie en een werknemersideo logie tegenover elkaar komen te staan, raken andere groepen in de sa menleving tussen wal en schip. Aanleiding voor de conferentie was het 95-jarig bestaan van de ARP. Voorzitter drs. De Koning merkte tot slot op, dat de conti nuïteit van de christelijke poli tiek ligt in de oriëntatie op God en de oriëntatie op de medemens. De conferentie heeft hieraan een bijdrage willen leveren als een tussenstand in de geschiedenis van de partij, als devoorzitter. (ADVERTENTIE) ADVERTENTIE etriflex TTL leinbeeldcamera inogige spiegelreflexcamera met hroefdraadvatting 1.8 objectief, tfitmeting 'door de lens' uw kleu- n dia's en foto's haarfijn belicht ikijk deze voortreffelijke camera ..ÉiNjMPk H Hij zei, dat de christen-democratische partijen elkaar niet alleen moeten vinden in gezamenlijke grote politieke lijnen, maar dat zij dit ook in de poli tieke praktijk van alle dag tot uit drukking moeten brengen. 'Alleen zó kan de grondslag gelegd worden voor een gezamenlijk optreden bij volgende verkiezingen door uit te komen met één program en één lijst. Het is een illusie te geloven dat op het laatste ogenblik de ene lijst nog wel tot stand gebracht kan worden', aldus de voorzitter van de ARP. Hij herinnerder eraan dat in de ARP een gekwalificeerde meerderheid van twee derde nodig is voor een zo in grijpende beslissing als die tot een ge zamenlijk optreden bij de volgende verkiezingen. De partij is bereid, te aanvaarden dat het moeite en tijd kost om de breuk te overbruggen die bij de laatste formatie is ontstaan maar aldus De Koning men zal daarvan tastbare resultaten willen zien. Als de opstelling van de christen-de mocratische partijen bij de volgende verkiezingen en daarna bij de kabi netsformatie zou verschillen dan zou, zo verwachtte de AR-voorzitter, het CDA daarmee voor jaren geblokkeerd zijn. 'En wat erger is, daarmee zou de geloofwaardigheid van de christelijke politiek in Nederland grote schade worden toegebracht'. Profiel Aan het oegin van zijn toespraak had drs De Koning gezegd, dat de partij nu al een jaar lang te sterk en te emotioneel betrokken is geweest bij de uitkomsten van de formatie '73. Hij zag de jubileumconferentie als een poging, de partij opnieuw te plaatsen voor inhoudelijke beleidsvraagstuk ken. Ook de fractieleider in de Twee de Kamer, mr. W. Aantjes zei, dat de partij zich te langdurig en te een zijdig heeft beziggehouden met de for matie en met het CDA. Hij meende dat er niet alleen meer moest worden gediscusieerd over organisatorische vormgeving maar over een politiek profiel dat een CDA-profiel zou moe ten zijn. Groot applaus Over dat CDA zei Aantjes later dat het in zich zelf herkenbaar moet zijn, 'niet een rempedaal voor links en een gaspedaal voor rechts' en ook niet 'een CDA dat zijn ideeën op de gunst van de kiezers afstemt, want dat leidt onherroepelijk tot deconfessionalise ring', zoals Aantjes onder groot ap plaus van de conferentiegangers zei. Ook hij voerde aan, dat de overeen stemming over het politieke profiel tussen de drie betrokken partijen or ganisatorische antwoorden vanzelf sprekend moet maken in plaats van omgekeerd. 'Daar zal meer tijd voor nodig zijn dan een begrotingsbehande ling, misschien zelfs meer dan een ka binetsperiode'. Prof. dr B. Goudzwaard had in de dis cussie als een van de rapporteurs van de sectievergaderingen opgemerkt, dat de eenheid binnen het CDA geen ar gument mag zijn om het kabinet Den Uyl naar huis te sturen, Hij achtte overwegingen bij het eventueel naar huis sturen van het kabinet, die bui ten het kabinetsbeleid zelf liggen 'ethisch niet verantwoord', ook al zou den die overwegingen de eenheid van het CDA betreffen. Ontwikkelingslanden Mr Aantjes heeft zich, de nota 'Oriën tatie '74' besprekend, vooral aangeslo ten bij het hoofdstuk over de ontwik kelingslanden. Aantjes zei, dat chris ten-democratische politiek ertoe ver plicht, aan de kant van de jonge lan den te staan, te kiezen voor de drukten in plaats van voor de ver drukkers. In dit verband plaatste hij een vraagteken bij het standpunt van het christelijk werkgeversverbond, dat investeringen in Zuid-Afrika kunnen bijdragen aan de gelijkstelling van de rassen. De AR-fractieleider betwistte dit op zichzelf niet, maar stelde het CWV voor de vraag welke uiterste termijn het aan de ondernemingen zou willen stellen waarbinnen de ge lijkstelling bereikt moet zijn. Aan het begin van de conferentie hadden dr D. de Zeeuw (KVP) en prof. dr. J. W. van Hulst (CHU) na mens hun partijen gelukwensen aan de 95-jarige ARP overgebracht. De Zeeuw sloot zich daarbij aan bij de conclusie van de Dr. A. Kuyper- stichting dat het CDA voortaan voor de verkiezingen zal moeten uitspreken welke coalitie de voorkeur verdient. 'Wij mogen dit soort uitspraken niet ontlopen om spanningen in eigen huis te vermijden', zei dr. De Zeeuw. 32E Een aantrekkelijke spaarvorm waarbij het niet meer nodig is om geld voor langere tijd vast te zetten om aan een hoge rente te komen. Daarbij komt nog dat het tegoed tussentijds opvraagbaar blijft Depositobrieven zijn er in bedragen van f 1.000,- en f 5.000,-. De volle looptijd is twee jaar, waarbij uw rente elk half jaar stijgt. Zo levert een depositobrief van f 1.000,- u na twee jaar f 1.150,- op. Bekijk onderstaande tabel maar eens: Per f 1.000,- storting wordt aan rente vergoed en ontvangt u bij opvraging dus dat is een rente per jaar van na 6 maanden na 12 maanden na 18 maanden na 24 maanden f22,50 f32,50 f42,50 f 52,50 f 1.022,50 f 1.055,00 f 1.097,50 f 1.150,00 4!4% 5%% 6 Z% T/%' (op basis van samengestelde interest 1V*%). Uw Rabobank kan u haarfijn alles vertellen over de voordelen van deze veilige spaarmethode. zo noemen zich voortaan Raiffeisenbanken en Boerenleenbanken ROTTERDAM In het kinder paviljoen van het Zuiderzieken huis te Rotterdam is gebleken, dat de laatste week vijf baby's van vier tot acht weken oud ern stig zijn mishandeld door een nog onbekende maniak. Het is de tweede keer dat dit gebeurde: ook in februari blijkt een baby te zijn mishandeld. De vijf patiëntjes, hebben kneu zingen, gebroken armpjes of ge broken beentjes. Het schijnt dat de maniak ze uit hun bedjes heeft genomen en ze daarna er weer in terug gesmeten. Verplegend personeel ontdekte donderdag wat er aan de hand was. Vrijdag werd de politie in geschakeld, die een intensief on derzoek begon. Dit had zondag avond nog'niets opgeleverd. Er is nog geen enkel spoor of aanwij zing gevonden. In de nacht van woensdag op donderdag hebben verpleegsters niets bijzonders ge merkt, maar de mishandelingen kunnen eerder zijn toegebracht. Er ls een vermoeden, dat de da der van buiten af het paviljoen is binnengekomen. Bij het onderzoek is het zieken huispersoneel, vooral dat op de kinderafdelingen, intensief ver hoord. De vijf patiëntjes van nu en het kindje van februari zijn geen baby's van de kraamafde- ling; allen werden zij wegens ziekten of storingen in het Zui derziekenhuis opgenomen. Artsen, verplegend personeel en de politie hebben zeer strenge maatregelen genomen om herha ling te voorkomen. Het kinderpa viljoen staat onder voortdurende bewaking en er is ook tijdens en direct na de bezoekuren een strenge controle. SASSENHEIM De rijkspolitie in Sassenheim is met de arresta tie van zeven personen wegens bezit van vuurwapens en verdacht van handel in verdovende middelen een bende met internationale vertakkingen op het spoor. Het zevental trachtte vrijdag op de parkeerplaats van motel Sassenheim een partij van 50 tot 70 kilo hasj te verkopen. Twee van hen konden ter plaatse worden gegrepen, de vijf ande ren werden na een achtervolging, waarbij waarschuwingsschoten werden gelost, gepakt, nadat zij in een sloot terecht waren gekomen. De arrestanten zijn de 22-jarige Am sterdammer G. K., de 22-jarige Span jaard P. S., de 22-jarige Y. L. S., de 22-jarige G. D., de 24-jarige A. M., al len uit Frankrijk, de 24-jarige J. de S. uit Portugal en de 23-jarige in Cana da wonende Portugees A. C. De aspi rant-kopers ontsnapten. De arrestatie volgde op een anonie me tip, nadat de transactie eerder in Den Haag niet was doorgegaan. De ze ven arriveerden in twee auto's bij het motel. Omstreeks zes uur 's avonds werd duidelijk, dat besprekingen geen resultaat zouden hebben. De aanwezi ge politiemannen grepen toen in. Hasj weg Bij de onderhandelingen hadden de mannen de partij hasj niet bij zich. Deze is tot nu toe ook niet opge spoord. Wel trof de politie bij huis zoekingen in Amsterdam een paar monsters aan. De mannen hadden de beschikking over een machinepistool met munitie, een gaspistool en een alarmpistool. De politie heeft de indruk, dat de arres tatie de beroving van een eventu ele koper en mogelijk een schietpartij bij het motel heeft voorkomen. De internationale groep jongemannen verbleef al langer in ons land, voorna melijk in Amsterdam. AMNHEM Een groep anesthesie-verpleegkundigen van ziekenhuizen uit Oost- Gelderland wil indringende acties gaan voeren om de volgens hen bestaande wan toestanden in de anesthesie uit de weg te ruimen. Zij klagen erover, dat zij in veel gevallen hetzelfde werk moeten doen als de anesthesist, een gespecialiseerd arts, maar daarvoor niet worden betaald. HILVERSUM Bij een botsing tus sen twee auto's op de Larenseweg op de grens van Hilversum en Laren zijn gistermorgen vroeg twee mensen ge-: dood en vier gewond. De bestuurder van een van de auto's kwam tijdens een inhaalmanoeuvre in botsing met een tegenligger. De be stuurder, de 21-jo.riijge J. W. A. uit Blaricum, raakte zwaar gewond. Zijn verloofde, de 20-jarige mejuffrouw G. M. van der Geer uit Leusden, kwam om het leven, evenals de derde inzit tende van de auto, de 33-jarige me vrouw M. Boelsma-van den Heuvel uit Blaricum. De drie inzittenden van de andere auto, allen afkomstig uit Amer foort, raakten min of meer ern stig gewond. Het zijn de 21-jarige P. B., die de auto bestuurde, de 18-jarige H. H. en de 24-jarige W. J. De om het leven gekomen slachtoffers zaten vol komen bekneld in het wrak van hun auto en moesten er met behulp van de brandweer uitgehaald worden. De 23-jarige Jan rn Dun uit Oister- wijk kwam zaterdagavond bij een frontale autobotsing in Moergestel om het leven. De 22-jmge Elly van Es, die bij hem in de auto zat, raakte zwaar gewond. De bestuurder van de tegenligger, die op de linker weghelft reed, reed na de botsing door. In de loop van de nacht werd hij in Oister- wijk aangehouden. Hij moest alsnog in het ziekenhuis worden opgenomen. 'De schandelijk lage honore ring staat in geen enkele ver houding met de verantwoorde lijkheid', aldus de actiegroep. De verpleegkundigen, die wil len opkomen voor een verhef fing van hun beroep, grieft het, dat zij geregeld geheel zelfstandig narcoses moeten uitvoeren en daarmee strijdig zijn met de wettelijke bepalin gen. Zij voeren dat werk op eigen verantwoordelijkheid uit, maar beschikken daarbij niet over de status die bij dat werk past. Andere grieven zijn lange werktijden, waarbij overwerk niet of zeer matig wordt geho noreerd, het niet vergoed wor den van de permanente be reikbaarheid, het feit dat zij zelf de vervoerskosten moeten betalen bij spoedgevallen en geringe bereidheid van zieken huisdirecties om naar hun be swaren te luisteren. 'In Nederland is een tekort van 300 anethesisten. Hun werk moet worden opgevan gen door de verpleegkundigen, die het daarmee in veel geval len moeilijker hebben dan de anesthesisten zelf. Een anes thesist kan gewoon met vakan tie gaan, maar de assistenten moeten zelf maar regelen, dat het werk doorgaat', meent een van de actievoerders. Als aanloop tot hun landelij ke actie wordt op het ogenblik een gesprek voorbereid met staatssecretaris Hendriks van volksgezondheid. Men aarzelt nog over het doen van andere stappen zoals stiptheidsacties, omdat de assistenten het be lang van de patiënten voorop zeggen te moeten stellen. 'Als het om machines ging hadden we allang gezegd: heren, zoek het maar uif, aldus een van de assistenten. De groep heeft de sterke in druk, dat de verantwoordelij ke instanties, zoals het cen traal overleg ziekenhuiswezen, de kring van anesthesisten en de ziekenhuisdirecties aan de grieven van de narcose-ver- pleegkundigen weinig of geen gehoor geven omdat ze ervan overtuigd zijn, dat het werk niet zal worden neergelegd of volgens de letter van de wet zal worden uitgevoerd. RITA 'Ik wilde veel koekjes maken. Straks druk ik ze met de vorm pjes er uit.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5