Westen wedijvert in hulp aan Egypte E.B.I. SSZSUI Geen kans voor bijna de helft eerstejaars Feyenoord komt woensdag op tv Geen beperking invoer in Perzië ...en bedankt vooral je fijne boeken. Shakespeare was Russen te erg In deze krant v. d. Velde Betrekkingen niet verbroken Vrouw stikt door rook bij brand Tranen bij afscheid Brandt 'brak ijs' in Algerije Oude brug opgeruimd Coureur vliegt uit de bocht: 3 Elektronische Beveiligings Systemen B.V. jongens gewond Nieuwe Lekke Conirant CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" LEIDEN, Zoetcnvoudscwcfr 23. tel. 33741. WASSENAAR, v. Zuylen van NIJeveltstraaC 372. telefoon 1441. teenstraat 37 - Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnement 11,50 per maand, per kwartaal 34,50 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam - Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur TEHERAN (AFP) De Perzi sche autoriteiten hebben geen en kele bijzondere beperking aan de invoer uit Nederland opgelegd. Dit heeft een officiële woordvoer der in Teheran verklaard, naar aanleiding van berichten dat de centrale bank van Perzië de in voer uit Nederland onderworpen zou hebben aan een speciale ver gunning. Vorige week (Trouw/Kwartet van vrijdag) kwam het bericht overigens door het ministerie van economische zakne in Den Haag voorbarig genoemd dat de Per zische autoriteiten in Teheran hadden verklaard, dat Perzië alle Nederlandse invoer geblokkeerd had. Dit uit protest tegen het Ne derlandse optreden bij een stu dentenbetoging in de Perzische ambassade in Den Haag. De cen trale bank van Perzië zou de han delsbanken in dat land opdracht hebben gegeven, het verlenen van vergunningen voor de invoer uit Nederland stop te zetten. Die studentenbetoging en bezet ting van de ambassade in Den Haag had op 8 maart plaats. Op 17 maart riep Perzië zijn ambas sadeur in Nederland en het am bassadepersoneel terug, nadat het geklaagd had, dat de ambassade onvoldoende bewaakt was. De ambassadeur, de heer Abbas Far- zanegan, maakte ook bezwaar te gen een Nederlandse demonstra tie voor de rechtbank, waar de Perzische studenten werden ver oordeeld tot boeten van honderd gulden, subsidiair vier dagen hechtenis. De studenten hadden geprotesteerd tegen wat zij noem den politieke vervolgingen in hun land. Onveranderd Het Franse persbureau AFP meldde gisteren ook, dat men in Teheran er de nadruk op heeft gelegd, dat ondanks de terugroe ping van het ambassadepersoneel, de diplomatieke betrekkingen met Nederland niet zijn verbro ken en 'dat niets is veranderd aangaahde de voorschriften, die van toepassing zijn op het han delsverkeer tussen beide landen'. Intussen heeft de Nederlandse ambassadeur in Teheran, die een onderhoud had aangvraagd met de sjah van Perzië op Perzisch nieuwjaar (21 maart), nog geen antwoord gekregen op zijn ver- zoek. DEN HAAG Bij brand in een woonhuis aan de Van Alkemadelaan in Den Haag is zaterdag de 50-jarige mevrouw A. van Putten-van Duyne door rookverstikking om het leven ge komen. Zij was alleen thuis; haar echtgenoot lag in het ziekenhuis. De oorzaak van de brand is niet bekend. Zwaar bewolkt Droog weer met op de meeste plaatsen veel bewolking, over wegend matige wind uit noord west tot noord. Maximumtempe raturen van 8 graden aan de kust tot 12 graden in het zuid oosten. MORGEN EN OVERMORGEN: veel bewolking met plaatselijk wat motregen. Later opklarin gen. Weinig verandering in tem peratuur. Morgen zon op: 05.27 onder: 19.51 maan op: 05.32 onder: 21.42 Meer kans teruggaaf belastinsen dan rest nog één mogelijkheid Japan heeft voor luchtvaartakkoord met de Volksrepubliek China ge kozen en dat betekent het einde van zijn luchtlijn met het door de Chinese nationalisten beheerde eiland Taiwan. De vice-president van Japan Air Lines, Susumu Saito, barstte in snikken uit toen hem, door directeur Mao Ying-Tsu van de burgerluchtvaart op Taiwan de order ter hand Werd gesteld dat zijn toestellen voortaan geen vleugel meer boven Taiwan mogen uitstéken. ADVERTENTIE Bij elf studierichting-en: DEN II.4AG Op de universiteiten is geen plaats voor 4.468 van de 9.995 eerstejaars, die zich hebben aangemeld voor in totaal elf studierichtingen. De capaciteit is toereikend voor maximaal 5.527 gagidigden. Dit is becijferd uit de gegevens, die de Academische Raad heeft verza meld. om op 27 april de beperking van de inschrijving van eerstejaarsstu denten te behandelen. De raad moet vóór 1 mei de minister van onderwijs en wetenschappen adviseren voor het vaststellen var. een numerus fixus. Voor nog elf andere studierichtingen worden ook studentenstops gevraagd, maar niet door alle instellingen. Alle betrokken instellingen hebben een numerus fixus gevraagd voor acht studierichtingen. In onderstaande lijst worden deze genoemd met erachter het aantal voor de capaciteit aan alle instellingen tezamen en het aantal ge gadigden. Nog zes Groningen Geneeskunde: 1745 (4125), tandheel kunde: 548 (775), diergeneeskunde: 150 (464), farmacie: 208 (233), biolo gie: 820 (866), lichamelijke opvoeding: 40 (88), Nederlands: 590 (959), fysi sche geografie: 70 (87). Voor drie richtingen hebben, op één na, alle universiteiten, waar deze stu dierichtingen bestaan, een numerus HELSINKI (Reuter) Een Brits toneelgezelschap heeft Shakespeares stuk 'Pericles' van zijn reper toire moeten afvoeren tijdens een toernee door de Sowjet-Unie omdat de autoriteiten meenden, dat het de Russen zou schokken. De Britten konden het zonder problemen spelen in Egypte, Libanon, Joegoslavië en Griekenland en hebben het nu ook weer voor een stampvol theater in Helsinki opge voerd, maar de Sowjet-autoriteiten bekenden tegen over de groep het niet aan te durven. Het stuk speelt zich namelijk af in een bordeel op het Griekse eiland Lesbos en alle vrouwelijke rollen worden door mannen gespeeld en omge keerd. Slechts een uitgelezen groep studenten in de dramaturgie in Moskou heeft er een repetitie van mogen bijwonen. Een woordvoerder van de groep zei in Helsinki zich niet te kunnen voorstellen welke zedelijke bezwaren er wel tegen dit stuk van Shakespeare konden bestaan: 'Het gaat helemaal over de strijd van goed tegen kwaad en de perverse zwoele atmosfeer van een bordeel is net wat er nodig was om het kwaad aan te geven'. fixus voorgesteld. De universiteit van Groningen meende namelijk, dat kan worden volstaan met een plaatsings commissie, maar gaf wel haar capaci teit op. Het overzicht van respectievelijk capa citeit en aanmeldingen ziet er als volgt uit: sociale geografie: 488 (499), geschiede nis: 487 (1102). Engels: 381 (697). Tenminste de helft van de betrokken instellingen vroeg een studentenstop voor nog eens zes studierichtingen. Uit de gegevens over de capaciteit en over de aanmelding valt af te leiden, dat het hier ook dringen wordt, of dat de bestaande capaciteit zal moeten worden uitgebreid. Dit geldt voor de studierichtingen: Duits, geologie en geofysica, psychologie, pedagogiek, an- dragogiek en kunstgeschiedenis. Voor culturele antropologie en niet- westerse sociologie, voor rechtsge leerdheid, sociologie, Frans, en politi cologie vroeg minder dan de helft van de betrokken instellingen ook nog een numerus fixus aan. CAIRO (AP, Reuter, UPI) 1 Zich nog zonnend in de nieuwe vriendschapsverhouding met de Verenigde Staten verwelkomde de Egyptische regering zondag avond de Westduitse bondskan selier Willy Brandt, de eerste Westeuropese leider die sinds de - oktoberoorlog Egypte bezoekt. 'Het ijs is gebroken tussen de Europese gemeenschap en de Arabische landen,' zo luidde het in Algerijnse regeringskringen in wier midden Brandt eerst heeft vertoefd. Zij wijzen erop dat Algerije de laatste topconferentie van zes Arabische lan den presideerde en West-Duitsland op het ogenblik het voorzitterschap in de raad van ministers van de EEG be- kteeitt. Ondertussen vragen de Amerikanen zich af, tot wie president Sadat zich zal gaan wenden om wapentuig als hij dit niet alleen meer van de Sowjet- Unie wenst te betrekken. Van de VS kan Sadat in de komende maanden een grootscheeps hulpprogramma ver wachten maar zeker geen wapenhulp, zeggen functionarissen in Washington. De VS bewapenen wel andere Arabi sche landen, zoals Saoedi-Arabië, Koe weit en Jordanië, maar doorlevering van deze wapens aan Egypte is tot nu toe in de contracten uitdrukkelijk verboden geweest. West-Europa is de meest waarschijnlijke bron van nieu we Egyptische wapens, maar militaire functionarissen in Washington wijzen erop dat geen enkel ander land de Sowjet Unie kan vervangen wat de vervaardiging van Russische wapenon derdelen betreft. Van het bezoek van Brandt hebben de Egyptenaren grote verwachtingen, met name op het gebied van de hulp verlening aan de zwaar beschadigde Suezkanaalzone. Dinsdag zal de kanse lier de stad Suez, die voor 85 procent verwoest is bezoeken. Conferentie Bij zijn vertrek uit Algiers had Brandt reeds gezegd, dat een confe rentie van de ministers van buiten landse zaken van de Arabische en de Westeuropese landen tegen het einde van dit jaar mogelijk is. (Het is het plan waarmee kort geleden Frankrijk de Verenigde Staten in woede deed ontsteken omdat er geen vooroverleg was gepleegd met Washington, het geen volgens mninister Jobert ook he lemaal niet moest, red.). Over een mogelijke bijdrage van de EEG-landen in de oplossing van het conflict in het Midden-Oosten toonde Brandt zich uiterst bescheiden: 'We willen ons aan niemand opdringen', zei hij, maar als we in staat zijn een serieuze bijdrage te leveren zullen we dat zeker niet nalaten'. Wèl was de Al gerijnse leider naar verluidt teleurge steld over Bonns nadruk op het be staansrecht van de staat Israël en de 'pro-Atlantische houding' van West- Duitsland. Algerijnse kranten conclu deerden, dat 'alleen Frankrijk werke lijk onafhankelijk is van de VS'. Dc verkeersbruog over het Am sterdam-Rijnkanaal tussen Die- men en Muiden, die overigens al twee jaar lang niet meer door het verkeer werd gebruikt, is zaterdag losgebrand en daarna door vier drijvende bokken van de pijlers getild en in twee ge deelten op de oever neergelegd. De operatie van de honderd me ter lange en duizend ton zware 'kilometer'brug was enkele we ken geleden al begonnen, maar er moest zaterdag nog flink aan worden doorgewerkt Op de foto: de twee (lengte)- delen van de burg worden door de drijvende bokken weggetild. Binnenland Jubilerende ARP houdt conferentie Narcose-ass^tenten boos Modecircus op weg naar de zon Buitenland Ford: zaak-Nixon kost ons verkiezingen Kerk Nederland geeft steun aan bevrijdingsbewegingen Men schrijft ons Radio en tv Strips, feuilleton Recept, puzzel Weer Nieuwe boeken Familieberichten (ADVERTENTIE) Oosthavenkade 32 Vlaardingen Telefoon 010-357086. FINSTERWOLDE Zondagmiddag zijn tijdens een autocross in Finster- wolde drie kinderen min of meer ern stig gewond geraakt toen een vrouwe lijke coureur uit Veendam met haar auto uit de bocht vloog en op de kin deren in reed. De 9-jarige Marcel Jonk man uit Woldendorp werd zeer ern stig gewond; ook de negenjarige-Henk Bouwman en de tienjarige Harmanus Jacob Bos, eveneens uit Woldendorp, werden in een ziekenhuis opgenomen. AMSTERDAM De tweede wed strijd uit de halve finale van het toernooi om de UEFA Cup tussen VFB Stuttgart en Feyenoord zal woensdagavond rechtstreeks door de NOS-televisie worden uitgezon den. De wedstrijd is van 19.55 tot 21.45 uur te zien op Nederland 1. Feyenoord begint in het nu reeds uitverkochte stadion van Stuttgart met een 21 voorsprong. Feyen oord is dit weekeinde met FC Twente aan de leiding gebleven in de eredivisie. Zaterdagavond reken de Feyenoord af met een kansloos FC Amsterdam (op de foto juichen de Rotterdammers na het vijfde werd 50, terwijl FC Twente gis teren moeizaam langs Go Ahead kwam: 21. Met op 5 mei de strijd in de Rotterdamse Kuip tus sen Feyenoord en FC Twente wacht de eredivisie een ongekend spannend slot. Ook onderaan is de spanning te snijden. NEC greep de laatste stro halm door in Breda NAC met 1—3 te verslaan. FC Groningen, NEC, Roda en NAC zullen onderling moeten uitmaken welke twee teams' volgend seizoen niet meer in de eredivisie uitkomen. Voor de uitgebreide reportages van dit sportweekeinde zie onze sport- Een gemengde gedaelite Bijna waren wij negenennegentig deurwaarders rijker geweest. Daar kan iedereen het zijne van denken, evenals van de omstandigheid dat het er maar achtendertig werden, omdat de rest zakte voor het examen. Deze krant evenwel waart niet aan deuren maar glijdt.als vanzelfsprekend binnen. Tenminste Abonneer eens iemand. Dat helpt NIEUWE ABONNEE NAAM: STRAAT: GIRO: Wenst abonnement op: TROUW DE ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRT. NIEUWE LEIDSE CRT. DORDTS DAGBLAD (aankruisen a.u.b.) Een postzegel is niet nodig. Die Schrijf op de envelop: De Chr. PLAATS: Betaalt per maand/kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: IK ONTVANG GRAAG: Altijd paraatmap briefpa pier en pen). Gezellige rookverdrijver, betalen wij. Pers, antwoordnummer 2792 A'dam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1