'The Don is dead': Maffia als opvoedingsinstituut eoeo FILMPREMIÈRES VAN DEZE WEEK Allemaal, allemaal, allemaal op de fiets! dagpecep Bigi Boesi en Watapana Andere kant ff ...OPROEP CODE WALTER JOST TROUW -KWARTET VRIJDAG 19 APRIL 1974 BINNENLAND/RADIO EN TV MARY PERKINS r 'si mmt Ha emaal se eiï v§r We hebben in deze rubriek ge wezen op een aantal Amerikaan se politiefilms, die de laatste we ken in onze bioscopen rouleren. Zij pleiten onverholen voor de sterke man, die de wet opzij mag zetten omdat hij zijn eigen wet is. Hij moet optornen tegen zulk (meestal gekleurd en verslaafd) tuig, dat het publiek geen mede lijden kan voelen met de neerge schoten, neergestoken, doodge schopte slachtoffers en boven dien wordt zijn woede gelegiti meerd door het feit, dat een col lega op een akelige manier aan zijn eind is gekomen. De moraal van het verhaal? Het doel heiligt de middelen en het zaakje is zo verziekt, dat alleen een dictator die niet bang is zijn handen vuil te ma ken de boel misschien nog kan red deren. Het is helamaal niet zo vreemd dat je in een Maffia-film een film van de an- dere kant van de wet-en-orde-1 ijn, na genoeg dezelfde tendenties aantreft Maffia en politie weten wat ze aan el kaar hebben, ze zijn geen van beide gebaat bij oproer en rellen. In The Don is dead' van Richard Fleischer raakt het Maffia-imperium in nood, wanneer een Don sterft en zijn machtsgebied verdeeld moet wor den. De kroonprins kan het niet aan, hij maakt fout op fout, een oorlog Is onvermijdelijk. Een jongen die heel laag staat m de hiërarchie en van plan is het gangsterbijltje erbij neer te leggen, ontsteekt in rechtmatige toorn wanneer zijn geliefde broer wordt vermoord. Hij maakt radicaal schoon schip (dat hij daarbij onder andere een levende man in een was machine stopt doet aan zijn imago niets af) en hij ontpopt zich als een sterke man. een leider. In het begin wordt hij voortdurend 'Kid' gehoemd, later liiet meer: hij is van jongen tot man gegroeid, hij heeft mensen ge dood. Bij de SS dachten ze er precies zo over. Nu kan men zeggen: wat is daar nu voor nieuws aan? Geweldfilms zijn zo gewoon, je kunt er wel over aan de gang blijven. Het nieuwe is het on verhulde: in de politiefilms wordt met racistische scheldwoorden gesme ten en de politieman kan zo'n mon ster niet zijn of hij komt toch nog po sitief over. In The Dond is dead' wordt de Maf fia verheerlijkt, zonder meer. Wat werken die mensen toch hard, wat een verantwoordelijkheid durven zij op zich te nemen, hun geluk zetten zij geheel en ai opzij voor de plicht De politie heeft ook weinig last van ze, ze zijn zo gediscipllineerd, ze zoe ken hun zaakjes zelf wel uit Die do den en dat bloed nu ja, een voed zaam soepje om de held overeind te houden. Als je afgaat op deze films kun je al leen maar concluderen, dat er in -Amerika gesnakt wordt naar een ster- ke man, en wat voor een! Iemand die er niet tegen opziet door bloed te wa den teneinde zijn doel te bereiken. W. Wielek-Berg (Amsterdam-Cineac Damrak, 18 jr.) Frederic Forrest, Anthony Quinn en Joe Santos in The Don is Dead Surinaams Bigi Boesi, grote bos en wat het betekent, is het onderwerp van een der nieuwe films die Peter Creutzberg daar heeft gemaakt. Behal ve filmer is hij drs. bioloog ook, en dat betekent dat hij veel weet en ziet van het geheimzinnige, vaak beklem mende. zelfs griezelige en ook indruk- wekende. mooie, leven in de gewel dige tropische oerwouden. Van het heel kleine leven (insecten, schimmels) af tot aan het heel gote (bomen van zestig meter en hoger). Dat heeft hij, met veel geduld waar schijnlijk, en geluk soms, boeiend weergegeven: de dieren, de planten, de bioemen, verklaringen van hoe het groeit, met en van elkaar. De film is vooral bestemd voor de Surinamers zelf en die zien dan in een half uur meer dan misschien in hun hele le ven, want in die wouden dringen de meesten ook nooit door. En toch moeten die beschermd wor den. Er is een stichting Natuurbe houd Suriname (Stinasu), die met Sti- cusa en de Dienst Landsbosbeheer. Creutzberg de opdrachten voor zijn natuurfilms gaf. Om tc behouden heeft hij indringend getoond wat er allemaal wordt vernield, door roof bouw, bauxiet-winning, houtkapping en door de jacht, niet die van de In dianen en Bosnegers, maar van de sportjagers. Bij deze, knap verfilmde, waarschuwing behoren ook de opna men uit de natuurreservaten, mooie landschappen, waarin het natuurlijke evenwicht wordt behouden (Browns- berg, Raleighvallen. Voltzberg, Sipali- wini). Hierbij komt nog de Sekant (zekust) waar de vogels en de zee schildpadden, die er komen broeden, worden beschermd. In deze films door mij achter elkaar gezien zit ten wel herhalingen, maar zeker is het dat Peter Creutzberg de mogelijk heden van film boeiend heeft ge bruikt Met muzikale ondersteuning van Eddy Vervuurt en Eddy en Ro land Snijders. Op de Antillen is het kwaad al ge schied. In Lanta Para Watapana (Rich je op Watapana) heeft Wilbert Tecla de oorzaken en gevolgen van de erosie getoond. Ontbossing (vroeger al), olieindustrie en geiten hebben de eilanden dor en droog gemaakt Nieu we plantengroei is alleen mogelijk met een uiterste bescherming. Tecla vond daan-oor de juiste beelden, plus de goede informatie, maar dezelfde in drukken zou hij ook bijna wel met een dia-serie hebben bereikt. In te genstelling tot Creutzberg heeft hij te weinig gebruik gemaakt van de dyna miek, de beweging van de filmmidde len. BH. Experimation op 27 april in Drachten DRACHTEN Op 27 april is er in De Lawei in Drachten het vierde in ternationale festival voor experimen tele en animatiefilms, onder de naam Experimation. Verleden jaar werden er 32 filmpjes uit negen landen inge zonden, van 't jaar wordt een nog grotere deelname verwacht Alleen smalfilms worden toegelaten. De be doeling is om vooral de animatie- (te ken) films in de belangstelling te brengen, niet alleen om er naar te kijken, maar ook om er mee bezig te zijn. Daarom is er 's morgens een pro gramma met filmpjes die door kinde ren zijn gemaakt. HAARLEM Het centraal comité 'Bloemencorso Bollenstreek' heeft be sloten het bloemencorso opnieuw in Haarlem te beginnen en wel op zater dag 27 april. Net als vorig jaar zullen de genodigden van het gemeentebe stuur het corso kunnen gadeslaan vanaf de tribune dié zal zijn opgesteld aan de Dreef voor het Provinciehuis. Na het voorbijtrekken van het corso zal een ontvangst plaatsvinden in het Frans Halsmuseum, waar tevens gele genheid zal bestaan de tentoonstelling 'Tulpomania' te bezichtigen. Met hun door de VARA uitgezonden film De Andere Kant van de Me daille, zijn de samenstellers er waarschijnlijk in geslaagd nog al wat niet-sportmensen te interesseren voor wat er achter de schermen gebeurt. Dat het professionele voetbal een hard beroep is, weet zo ongeveer iedereen. Maar voor het eerst heb ik me afgevraagd of alle trainers psychologie bedrijven met de botte bijl. De film wekte de indruk dat de toegepaste methodes niet zo bar veel verschillen van de kadaverdiscipline. De vent moet murw gemaakt worden om tot de gewenste prestatie te komen zoals het 'systeem' die verlangt. Merk waardig, dat de ondervraagde trainer de gangbare aanpak als normaal be schouwt en iedereen die zich erdoor gekwetst voelt, eigenlijk maar een slappeling vindt. Dat roept bij mij wrange herinneringen op. Van het korte en niet alleen door drank verwoeste leven van de Ierse dichter en schrijver Brendan Behan heeft de BBC een eerlijk en triest- stemmend portret gemaakt. De na gespeelde episoden uit het leven van deze onstuimige mens, die interviews met 'ooggetuigen' af wisselden, bereikten een bijna even sterke authenticiteit Soms had je de neiging, de acteur te vereenzelvigen met de ongelukkige auteur. Niet eerder heb ik de achtergronden van Behan zo scherp belicht gezien als in deze documentaire. Stel dat zo iets zo vijftien tot twintig jaar vroeger mogelijk zou zijn geweest, zou de wereld hem dan beter hebben begrepen? De VPRO zag in de vertoning van deze film stof voor het ontwijken van de clichématige aankondigingen die men doorgaans te horen krijgt. De omroeper besloot met: 'Genoeg ondeugd om daarna plaats te maken voor de Evangelische Omroep'. Dat wekte even hilariteit, maar bij nader nadenken vond ik de opmerking toch een vorm van natrappen jegens de nagedachtenis van een tragische man. De eigen inbreng van de VPRO was deze donderdag bijzonder pover met een nietszeggend 'item' over de Amsterdamse wethouder, organist en oud-journalist Han Lammers. Dat* de man. die zelf beweert kort aangebonden te zijn en zich te ergeren aan gebeuzel, zich dit on beduidend ondervragen liet wel gevallen, is mij een raadsel. Ik zit nog altijd te wachten op een slachtoffer dat een zo'n geval van de camera wegtippelt of de jongens de laan uitstuurt. Van Jacob Bijls film over jaloezie ben ik niet ondersteboven geraakt. Het klinkt wel aardig dat je je medewerkers hebt gebruikt in improvisaties over gevoelens die ze zelf zouden kunnen hebben, maar dan moet het allemaal wel echt aandoen. Anders kun je veel beter aan de hand van een uitgekiend scenario spelen. In plaats van authentiek dreigt veel over te komen als amateuristisch. Voor een fascinerend rollenspel is een bijzonder inlevingsvermogen nood zakelijk. Sterker: het vergt diepgaand beleving. En dat konden Bijls improvisanten niet opbrengen. Voor het suggereren van emotionaliteit kwamen ze niet veel verder dan het gebruik van schuttingtaai en vloeken.- TON HYDRA AMSTERDAM Twee jongens van ongeveer twintig jaar hebben onder bedreiging van een pistool ruim ƒ2.000 geroofd uit een benzinestation aan de Bilderdijkstraat in de hoofd stad. Zij dwongen de 42-jarige pomp bediende Guido Greatti de kluis van het station te openen en met het daar aanwezige geld verdwenen zij, na eerst de telwfoon onklaar gemaakt te hebben. 1. Smid je Verholen was op weg naar zijn eigen land en hij liep nu door de bergen vari een voor hem volkomen vreemde streek. Dat hij liep is eigen lijk wel een beetje teveel gezegd, want hij tornde moeizaam op tegen de felle wind die zojuist was opge stoken en daar kwam nog bij, dat hij eigenlijk helemaal met gewend was aan bergen. 'Brrr.rilde de smid, toen de wind hem pal in het gezicht begon te waaien. 'Wat een weer! Het is koud en..., och, daar gaat het nog regenen ook!' Die goede smid had niet teveel gezegd, want viel er eerst maar een doodenkele druppel, weldra goot het water met stralen uit de duistere hemel neer. Maar ja, zo gaat het nu eenmaal in het leven. Het is niet altijd rozengeur en manensohijn, FERDINAND en op een warme zomer volgt onher roepelijk een kille herfst. De smid was dan ook blij, toen hij in de verte een lichtje ontdekte. 'Licht betekent mensen en waar mensen zijn, is ook onderdak te vinden', mompelde hij kalppertandend. Zo snel als het hem maar mogelijk was, liep hij op het lichtje af en toen hij dichtbij was ge komen, bemerkte hij, dat het afkom stig was uit de verlichte ramen van een kleine, landelijke herberg, die naar de naam 'In 't Zwarte Paard' luisterde. Er hing een uithangbord, waarop deze nuttige hoefganger op min of meer gebrekkige wijze stond afgebeeld en als men zegt, dat het uit hangbord in de herfstwind zwiepte, dan overdrijft men niet. Het uithang bord zwiepte niet alleen, het knarste er ook nog bij en wel op eei zó 1 gende wijze, dat de smid let bif griezelig vond. Gelukkig was het 1 nen in de herberg helemaal riet zelig. Integendeel, toen de mid L deur had geopend, kwam hen de f hagelijke warmte van een loeid' haardvuur tegemoet en ook dik) bolronde waard schoot plicht», toe. 'Goeienavond, vTeemdeliig, binnen!' zei de waard gcedlad! 'Hier.ga maar lekker op dit 1 bij de haard zitten, dan zal il U i eens wat te eten brengen, want i hebt U het eerste nodig, duakt Wait zal het zijn?' 'Snert!' antwoord., de smid uiit de grond van zirn h|utl 'een hele pan gloeiend hete siert i worst!' Radio vandaag HILVERSUM I AVRO: 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgymn. 7.20 (S) Dag m«t een gaatje. (7.55 Verkeersinf. 8.00 Nws. 8.11 Radiojournaal. 8.30 Groente man.) 9.00 (S) A'dams Barokensemble, NOS: 9 20 Wat heeft dat kind? 9.35 Waterst. AVRO: 9.40 (S) Alt en plano: mod. liederen. 10.00 (S) V.d. kleuters. 10.10 (S-M) Arbeids vitaminen. (11.00 Nws. 11.03-11.05 Ratliojour- naa! 11.30 (S) Ik hoor. ik hoor wat u niet hoort. 11.55 Beursber. NOS: 12.00 Toerismo: toerist, inf. Overheidsvoorl.: 12.30 Uitz. v.d. landb. NOS: 12.40 (S) Lichte muz. 12 50 Recht en slecht. 13.00 Nws. VARA: 13.11 Dingen v.d. dag. NOS: 13.25 Spiegel van Belgie. 13.50 (S) Intern. Spectrum; oude en hedend muz. 14.30 Blik op de 3e wereld. 14.45 Blik op Eur. 15.00 Zoeklicht op Neder land: rep. en comm. en veel muz. (16.00 Nws.) HUMAN. VERB.: 16.43 Laat je niks wijsmaken. VPRO: 17.00 VPRO-vrijdag: rechtstr. progr. over een akt. onderw. 17.55 Med. VPRO: 18.00 Nws. 18.11 Vandaag dit, morgen dat. 18.20 VPRO-vrijdag - verv.: komm. en analyses, KRO: 19.00 (S) Uit het operette album. 19.30 Instemmen met velen: gezongen woord in de liturgie. 20.00 (S) In antw. op uw schrijver: verzoekpl. progr. 22.00 (S) Kureief. 22.25 Overweg. 22.30 Nws. 22.40 (S) Htls. 23.55-24 00 Nw». HILVERSUM II KRO: 7.00 Nws. 7.02 Het levende woord. 7.07 (S) Badinerie: klass. muz. (7.30 Nws; 7 41-7.50 Echo.) 8.24 Overweg. 8.30 Nws. 8.36 Gymn. v.d. huisvr. 8.45 Moeders wil is wet. 9 40 (S) Gramm.muz. 10.00 (S) Aubade: klass. muz. (10.30-10 32 Nws 11.00 Gebakjes en een beter leven. 11.55 Med. 12.00 (S) Van twaalf tot twee gevar. progr. met 12.22 Wij v.h. land: 12.26* Med. t.b.v. land- en tulnb 12.30 Nws: 12 41-12.50 Echo en 13.00-13 05 Raden maar 14.00 (S) Gramm.muz. 14.30 (Si Interlokaal op vrijdag, met 15.30 Nws. 17.00 Zonder grenzen: rubr. over missie en zending. 17.10 Voetlicht op::: cabaret, show en musical. 17 30 Nws, 17.32 Écho. 18.00 (S) Licht ork. met solisten. 18 19 Uitz. v.d. P.v.d.A. 18.30 Nws. 18.41 Echo. 18.50 Verkenning: nws. feiten en achtergr. 13.58 Marktber ism KNBTB. VPRO: 19.00 (S) Nova Zembla FM: leugens, verwarr., Haag vandaag. VARA: 21.00 (S) Radio Kamer- ork. met solist: klass. muz. In de pauze. ca. 21.43-21.95 Zondagschrijvers aan het woord. 22.25 (S) Staalkaart. 23.20 (S) Muz. van deze eeuw. 23 55 24.00 Nws. HILVERSUM III EO: 7 02 (S) Gospelsound: muz. speciaal voor jonge mensen. 8.02 (S) Tussen thee en koffie. 10.03 (S) Muzikale fruitmand: ver- verzoekpl. 12.03 Bij Barend op de toll. 13.03 (S) Ontroer, goed: Nederl. irtie: NOS: 14.03 Heug en Meug show. AVIO: Cees van Zijtveld I. met o.a. Soultine U, 16.03 Cees van Zijtveld II. met O.a. AmdOC en Engelse hitpar. 17.03 Radiojournial. 1L_ Postbus 700: verzoekpl progr. f* NOS: 18.02 Joost mag niet eten. *re Vincent speelt oude platen. 20.02 Gevolm tigd: verzoekpl.progr. VPRO: (S) /PRO- 5T dagavond show: gevar. lichte muz en r bespr. (22.55 Med.) AVRO: 2.02-U00 Torringa en Cees van Zijtveld. BELGIE 324 m NED. 12 00 Nws. med en SOS-ber. li.OS S en soul. (12.50 Buitenl. persoverz. 13.00 1 med., weerber. en toneelagenda.) n= Beursber. 14 00 Nws. 14.03 Muricalptar (15.00 Nws.) 15.03 Lichte muz. 16.(0 Nw beursber. 16.10 Rep. wielrennen en lila: muz. 17.00 Nws en med. 17.10 Big land i 17.55 Weegschaal. »n. 18.00 Nws. 18.05 Uitz. I Wegwijs wezen. 18.45 Sport. 18.55 Taal ken IS.57 Ork. v.d. week. 19.00 Nto en a 19 30 Lichte muz. (19.4 0 Keurig Eng 19.45 Liter. progT. 20.00 Gevar. prorr. C 13 Nws. 21.00 Splinternws.) 22.00 Nvs. ar Nws. TV vandaag ADVERTENTIE HmI Nederland fietst weer. Wat wil Je ook? Of Je 8 bent of 80, schooljongen of zakenman, huisvrouw of tienermeisje, opa of oma fijner en JL voordeliger dan fietsen is er niet veel! i voordeliger dan fietsen is er niet veel! NEDERLAND I NOS 18.45 Ti-ta-tovenaar 18.55 Journaal TROS 19.05 Levende wildernis Verdwijnende dier soorten 19.20 'n Gulden de man (8) Kruiswoord-puzzel i 2 3 4 5 6 7 8 9 10 II 12 13 14 15 16 17 18 19 21 23 24 25 26 Horizontaal: 1. deel van een fornuis, 4. toiletartikel, 7. Z.-Amer. thee, 8. vreemde munt, 9 meisjesnaam, 11. dwaas, 12. plaats in Italië, 14. muziek noot. 15. onheil aanbrengende godin, 16. lidwoord, 17. keur, 19. wiel, 21. oerwoud in het Amazonegebied, 23. praalziek, 24. aanloop, 25. troefkaart, 26. kort afgebroken geluid. Verticaal: 1. voorzetsel. 2. vlekje. 3. dodelijk, 4. rivier in Rusland, 5. pape gaai, 6. voertuig tot vervoer van bo men. 7. vrucht. 10. dierentuin, 13. te gelijkertijd, 17. nobel, 18. meisjes naam, 20. vaarwel. 22. vangwerktuig. Oplossing van gisteren: 1. knel, 2. no de. 3. eden, 4. leng. 72 Donderdag 17 september 1970 Een doffe knal rukt ons uit onze slaap. Door het tralievenster zien we de schemering van de ochtend. Weer een knal en nog een. De muren tril len en de kalk valt van het plafond. Het blaffen van geweerschoten. Het knetteren van machinegeweren. We staren elkaar verschrikt aan. Ik voel me als verlamd. Donderslag op donderslag. Mijn God, laat ons niet on dergaan in deze hel! Mijn horloge wijst half vijf aan. Het is donderdag, 17 september. De oorlog is uitgebro ken en woedt in volle hevigheid in het vluchtelingenkamp, heel dichtbij ons. Wat moeten we doen? We zitten opgesloten in dit armzalige krot, waarvan de muren weinig bescher ming bieden. Eén voltreffer en we zijn allemaal dood. Werktuigelijk pak ken we onze schoenen. Wat kan het ons nu nog schelen, dat ze vuil zijn! We gaan plat op de grond liggen, het hoofd tegen de muur gedrukt. We trekken de dekens over ons heen. Dat zal weinig helpen als de muur instort. Maar klampt een verdrinkend mens zich niet aan een strohalm vast? Het oorlogsrumoer duurt voort. Het knalt, dreunt, knettert en fluit We komen nooit meer uit deze hel. Het is nu te laat Laat onze regeringen maar rustig verder kletsen. Ieder moment verwacht ik de fatale voltreffer. Hoe zal dat zijn? Zal het plafond omlaag storten? Zal de muur opensplijten en dan in elkaar vallen? Helemaal onder aan de muur zullen we het veiligst 7.ijn. We liggen waarschijnlijk iets la ger dan het straatje buiten. Als de muur splijt ren ik weg. zo hard ik kan, ergens heen, alleen maar weg uit deze hel. Ik denk aan mijn gezin en smeek God om hulp Ik ge loof. dat mijn kameraden ook bidden. Niemand zegt een woord. 'Mijn God, als het mogelijk is. laat dan deze kelk aan mij voorbij gaan!' 'HAEEX Buiten klettert het als een hagelbui. Als de storm voorbij is, zal de buurt er helemaal wel troosteloos bijliggen. Maar de storm gaat niet voorbij. Alle krachten, die zich de laatste dagen hebben samengebald, zijn nu losgebro ken. Wie schieten er eigenlijk? Zijn het de Palestijnen, die van hieruit hun gra naten afschieten? Of 'zijn het de Jor- daniëre, die ons met hun kanonnen be stoken? De machinegeweerealvo's zijn in ieder geval van de Palestijnen. Er zit een schutter op het dak. En een ander machinegeweer knettert vanaf het dak van de buren. We zien niets van de gevechten. Het gezichtsveld dat ons getraliede raampje ons biedt beperkt zich tot een stuk van de tegen- over liggende huizen en het andere raampje biedt uitzicht op het erf. Af en toe rent een guerrilla door de uit gang naar de steeg aan de voorkant, waar druk geschoten wordt. Onze deur blijft dicht. Niemand schijnt zich om ons te bekommeren. Wie heeft daar trouwens nu nog tijd voor? Hans, die zich als een echte artillerie officier ontpopt, begint de schoten te analyseren. 'Dat was een raket. En dat was een handgranaat En dat was weer een raket'. Norbert trekt nerveus aan een sigaret. 'En was dat niet een granaat die in sloeg?' 'Nee, dat was absoluut het schot zelf. Bij een inslag hoor je altijd het te rugvallen van splinters en stenen', stelt Hans hem gerust. Horst en Peter liggen nog altijd onder de dekens. At- tila staart zwijgend voor zich uit. Ik bewonder vooral mijn rechterbuur man Ernst Vollenweider, die zich door het krijgsrumoer niet uit zijn evenwicht laat brengen. Waar haalt-ie die kracht vandaan? Ik ben over de eerste schok heen, maar heb nog geen zin om te praten. Bijna apatisch laat ik het onweer over me heen gaan. Ik denk na over de dood, die het volgende moment al ko men kan. Als een granaat ons huis treft, is het uit met ons. God alleen kan ons nog uit deze hel redden. Tot nu toe heeft hij ons geholpen en het ene wonder na het andere verricht. Buiten Gods wil wordt ons geen haar op het hoofd gekrent. Maar als God nu eens besloten heeft, dat wij de bit tere kelk tot de bodem moeten leeg drinken? Dan zullen onze gezinnen verdriet hebben. Zij zullen nooit we ten wat er met ons gebeurd is en wat we hebben moeten doorstaan. Zij zul len zelfs niet weten wanneer we om gekomen zijn. Dat zou verschrikkelijk zijn. Konden we hen maar een bericht geven! Ik zal enkele woorden in mijn zakagenda schrijven. Als ze onze li chamen ooit vinden en naar huis transporteren, zullen ze het lezen: 'God behoede jullie! Alles is goed. Ik ben niet bang. De heer is mijn hér- der', krabbel ik onder de datum van de 17e september'. Het lawaai bedaart niet. De granaten en de raketten barsten met doffe klappen uit eikaar. De machinegewe ren knetteren nerveus. Norbert is lijkbleek en trekt grote vuurpunten aan zijn sigaret. 'Was dót dan een in slag?' 'Nee, het schot zelf, verzekert Hans hem. Zolang het schoten zijn verkeren we niet in onmiddellijk levensgevaar. Het zijn de schoten van de Palestijnen, die ergens in de Jordaanse gelederen inslaan. Andere mensen zullen erdoor sneuvelen. Een overwinning van de Palestijnen mag katastrofaal zijn voor de westelijke wereld, maar voor ons betekent zij het leven. Als de Palestij nen verliezen, worden wij ook in de afgrond meegesleurd. De Jordaanse schoten zullen deze armzalige krotten vernietigen en ons onder de puinho pen begraven. Maar als ons huis als door een wonder gespaard wordt, zul len we moeten sterven. De Palestij nen zullen ervoor zorgen, dat we niet levend in de handen van hun vijanden komen, want wij zijn immers gijze laars. Kort na zeven uur wordt het wat rus tiger. De eerste aanvalsgolf schijnt voorbij te zijn. Slechts af en toe knet tert er nog een machinegeweer of valt er een schot. NOS 20.00 Journaal TROS 20.21 Op losse groeven 21.20 DeF.B.I. TROS en)22.10 TROS"Sport IKOR 22.50 Atlanta NOS 23.30 Journaal NEDERLAND II NOS 18.45 Ti-ta-tovenaar 18.55 Journaal KRO 19.05 KRO-Cineac NOS 20.00 Journaal KRO 20.20 Gunsmoke 21.10 Brandpunt 22.00 Waar gebeurd NOS 22.35 Uit de Kunst 23.00 Journaal DUITSLAND I 10.00 Journaal. 10.05 Alct. en muz. 10.25 Holten. 11.45 Solange der Fluss fliesst. 12.05 Econ. rep. 12.50 Persoverz. 13.00-13.20 Jour naal. 15.50 Journaal. 15.55 TV-rep. (herh). 16.40 Kinderprogr. 17.10 Doe. progr. 17.55- 18 00 Journaal. (Reg. progr.: WDR: 18.00 Nws uit Noordr.- Westf. 18.10 TV-serie. 18.40 Akt. 19.20 Novel len uit het Wilde Westen.) 20.00 Journaal en weerber. 20.15 Ein Pyjama für zwel. 22.00 Der 7. Sinn. 22.05 Rep. uit Bonn. 22.30 Journaal en weerber. 22.45 Tatort. 0.05 Journaal. DUITSLAND 11 11.00-11.30 Kinderprogr. 16.30 Sportprogr. 17.00 Journaal. 17.10 Kookkursus. Aansl.: Mainzelmannchen. 17.45 Akt. en mus. 18.25 TV-flIm. 19.00 Journaal. 19.30 Buitenl. rep. 20.13 Es geschah übermorgen. 21.05 Animatiefilm. 21.15 Journaal. 21.30 Das Beil von Wandsbek. 22.45 Journaal. DUITSLAND III NDR 8.40-18.00 Schooltelevisie. 18 00 Sesamstrasse. 18.30 Sexuele opvoed. 19.00 Kunstrep. 19.30 Reisprogr. 20.00 Jour naal. 20.15 Disk. 21.00 Interv.progr. 21.45 Le peuple en marche. 22.50 Einde uitz. DUITSLAND III WDR 18.30 TV-kursus. 19.00 Zandmann. 19.05 Progr. voor Joegosl. werkn. 19.15 Landsfo- rum. 19.45 Nws uit Noordr.-Westf. 19.55 Komm. 20.00 Journaal en weerber. 20.15 Progr. over een akt. thema. BELGIE NEDERLANDS 11.50-12.35 Wielrennen. 16.15-10.50 Wielren nen. Aansl.: Jeugdfilm. 18.00 Colargol. 18.05 Tekenfilm. 18.15 Volks- Med. en weerber. 19.45 Journaal. 20.15 Family Ashton. 21.05 Inspraak 74. 21.50 Filosofie en maatsch. 22.35 Journaal. to BELGIE FRANS 11.50-12.35 Wielrennen. 16.15 Welren 16 50 Les emirats du Golfe Arabique. 18.10 Kinderprogr 18.30 Nws uit de a: en cult, wereld. 19.00 Socialist, gedai 19.30 Tekenfilm. 19.45 Journaal. 2012 W ber. 20.20 Faits-divers. 22.00 Histares merique. 22 30 Wetensch, progr. Oils J I naai. SOPA kPORTUGUESA 2 eetl. olijfolie 300 gr. scholfilets 100 gr. gepelde garnalen 1 \<t 1. water 3 hardgekookte eieren 2 sneetjes oud brood peterselie, basilicum 1 ui, zout peper, knoflook 1 blikje ananas 2 eetl. aardappelmeel De olie verhitten en hierin de sch s lets met twee teentjes fijngewre m knoflook, aan beide kanten bruin 1 o; ken. Het water met een halve th d< basilicum en de kleingesneden ui 1 aan toevoegen. Kook de zaak tien nuten door. Dan het verkruimelde I de brood, de fijngehakte eidooiers 1 het zout bij de soep doen. Tegen l kook aanhouden tot het brood vrij d is opgelost in de soep. Dan de gar li len, ananas met siroop bij de soep i binden met het aangemengde aan i pelmeel. Strooi op het laatste mom i wat fijn geknipte peterselie over gerecht. Menutip: Tomaat gevuld met mals pa a Portuguesa, gevuld stokbri koffie. gi

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 6