ïeuw Dennendal buiten jerrein W.A.-stichting MUNKAT ZITOP KARATE WAT NU? Kamer vertraagt wet collegegelden Zwakke aanpak fraude met werkloosheidswet Jeugd minder naar stembus dan ouderen Hendriks: positief Breda heeft ruime keus uit Boeren WÖfiË® Majoor Den Hartog gaat werk leiden in Bangladesj Postende WDM-ers gestraft volgende week géén posters Baby met hartgang- maker Kostbare schaal is met toestemming koningin verkocht Rechter bereikt: Vlaardingen praat weer met Windmill Bezetting bij Leco opgeheven ARP wil van redelijkheid overtuigd worden JW/KVlAlRTET VRIJDAG 19 APRIL 1974 BEVNENLAMD T3/KS em verslaggever fc)EN IAAG Op 27 maart, bij b verdezingen voor de ovirrialc staten, zijn jongeren jtot 3; jaar) minder naar de tembis gegaan dan ouderen. Dit blikt uit een onderzoek dat iet NPO een paar dagen na de •rkieingen gehouden heeft, ii de eeftijdsgroep van 18 tot 24 ing 6' procent naar de stembus, 1 25 tot 34 jaar 67.5 procent, 35tot 44 jaar 76 procent, van 445 tot 54 jaar 81.5 procent, van 55 tot 64 |aar 77 procent en van 65 jaar ei ouder 76 procent. Over het hele land genomen was de opkomst 74.53 procent. Ook bleek bij het onderzoek dat van de mensen met een maandinkomen onder de duizend gulden 73 procent stemde, van de mensen die tussen de duizend en vijftienhonderd gulden verdienen eveneens 73 procent, en van de mensen die meer dan vijftienhonderd gulden per maand verdienen 79 procent. Zes procent van de ondervraagden antwoorden bevestigend op de vraag of er aandrang op hen uitgeoefend is om naar de stembus te gaan. Voor jongeren onder de 25 jaar lag dat percentage hoger (acht), voor mensen boven de 45 lager (vier). Weinig aandrang is uitgeoefend op PvdA-stemmers, veel op PPR-stemmers en WD- stemmers. ADVERTENTIE imissie Langemeijer in interim-advies is te lezen in het1 interim-advies, ^deze commissie heeft verstrekt staatsecretaris Hendriks van igezondheid. Dit komt erop neer, "/de canmissie-Langemeijer achter afsplising van Dennendal staat in m Oud-ïennendal (groep-Van Nek) j^en Neuw-Dennendal (groep-Carel u er), .vaarvoor ze eerder vorige opdiacht van de staatssecretaris g des mogelijkheid te onderzoe- rs Ï2, iet iiterim-advies wordt verder [estelï een 'beheerder' voor Den- e al aai te trekken in de persoon kl de arts Gay Balmaz, die twee geleden als 'bewindvoerder' r I aangetrokken. Deze zou dan uit- bevoegdheden moeten krij- s Verier wil de commissie op- rting van de recente maatregelen :e htt personeelsbeleid ten aan- SJ van de personeelsleden van z w-Damendal door het bestuur de WA-stichting. Zoals bekend deze personeelsleden solidair met "intsligen directeur van Dennen- drs. Carel Muller en de zeven agen stafleden, plaatst» aanbeveling houdt in, dat i?0kort geding over de ontruiming ie de dienstwoningen, dat vanmid- ,r om 2 uur voor de Utrechtse tbank zou plaats vinden, wordt steld en dat de gesprekken met lersoreelsleden van Nieuw-Den- al ovtr de beëindiging van het itverband eveneens niet doorgaan, 'ajgaat her zowel om mensen op ar- Ipcontract, voor wie dit contract zou wirden verlengd, als om een van achttien supervisors, waar- ind sjpervisors en paviljoenlei- in viste dienst. Het bestuurslid W. ECechsel bevestigde dit giste- Hij gif verder als commentaar op advis van de commissie-Lange- er: 'Ook als bestuur kunnen wij dit idvies van integere buiten- iders die zich inmiddels zeer en diepgaand van alle aspecten het conflict en van de feitelijke t( tie h Dennendal op de hoogte isfen gïsteld, niet heen. Zelfs als Hioudei willen. Wij moeten als be- r erg goed naar dit advies luiste- 'en vinuit die bereidheid hebben dfeok ale medewerking toegezegd'. Reckman van de werkgroep 11 w-Dennendal zei benieuwd te zijn het oordeel van zowel staatsse- iris Hendriks als minister Vor- ove: dit advies, waarover men monenteel nog beraadt 'Wij ne- de nededelingen van de commis- rooropig voor kennisgeving aan. adues is voor zoveel uitleggin- vatbaar, dat alles nu van de in poliieke beslissingen van de bei- 0i>ewiidslieden zal afhangen. Tot ig oithouden wij ons van com- taar over de inhoud van het ad- aldis de heer Reckman. ORIATIE Mulcers, woordvoerder van de ze- stafeden van Nieuw-Dennendal, erg treurig te zijn gestemd over advhs. 'Als er dan toch tot split- moit worden overgegaan, dan het me voor de hand liggen, dat ykleirute groep (Van Nek red. Tr.- -j) het veld ruimt. Bovendien komt jlitsirg uiteindelijk toch neer op vorm van deportatie en dat biedt alverkïlijkheid geen oplossing van conflict. Wij hadden gehoopt, dat ifcomnissie-Langemeijer zou vast- len aan het eerste advies, dat ze n uitgebracht, waarin onder een terugkeer van de zeven ont- m stafleden, een tijdelijke be- njrscemmissie en een tijdelijke di- eur werden bepleit Alle partijen a >en daarbij behoorlijke concessies P ten doen en dat advies had de elijkheid in zich, dat het conflict Van een verslaggever DEN HAAG Staatssecretaris Hendriks van volksgezondheid staat positief tegenover het inte rim-advies, dat de commissie - Langemeijer heeft uitgebracht over de zwakzinnigeninrichting Dennendal. Volgens het ministe rie zal de staatssecretaris de ko mende dagen in overleg treden met de door de commissie aange wezen beheerder van Dennendal. dr. Gay Balmaz, om te bespreken of en onder welke voonvaarden de aanbevelingen van de commis sie uitvoerbaar zijn.ó zou kunnen worden opgelost. Bovendien zijn we ook niet bepaald gelukkig met de-arts Gay Balmaz als beheerder, omdat deze op dezelfde lijn staat als het WA-bestuur en hij wel erg vergaande bevoegdheden krijgt, zodat toch voor 'liquidatie' van het personeel, dat achter Nieuw-Den nendal staat, moet worden gevreesd'. Ook de heer L. Speyer uit Den Haag (als woordvoerder van de groep tevre den ouders) liet zich in een communi qué in dergelijke bewoordingen uit. De commissie-Langemeijer is van plan drs. Carel Muller en de zeven ontsla gen stafleden plus de werkgroep Nieuw-Dennendal uit te nodigen om Twee lijsten Van een verslaggever BREDA In Breda hebben zich voor de raadsverkiezingen op 29 mei twee boerenpartijen aangemeld, en wel op volkomen legale manier. De lijsttrekkers van beide groeperingen blijken over een machtiging van de heer Koekoek te beschikken. De ene groepering heeft als lijsttrekker de heer J. Vreijsen, die vier jaar geleden ook als zodanig optrad, zonder echter in de raad gekozen te worden. De andere lijsttrekker is de heer J. Brugman, afdelingsvoorzitter van de partij in Breda. De heer Koekoek ontkent nu de heer Brugman ooit een machtiging te hebben gegeven. Brugman zegt deze gekregen te hebben van de Tilburgse jurist C. van de Mortel, die juridisch adviseur van de partij is en onlangs gekozen loerd tot lid van provinciale staten van Noord-Brabant. Van de Mortel deed de heer Brugman de machtiging toekomen, nadat de heer Vreijsen niet verschenen was op de vergadering in Breda, tcaar uitgemaakt moest worden wie lijstaanvoerder zou worden. Beide lijsttrekkers, Vreijsen en Brugman, zitten wel met de zaak in hun maagzij vrezen dat deze communicatiestoornis de partij in Breda geen goed zal doen. Op'27 maart haalde de Boerenpartij in Breda ruim drieduizend stemmen; zo'n aantal op 29 mei zou goed zijn voor twee raadszetels. een mzer verslaggevers HECHT De commissie-Langemeijer ziet mogelijkheden om de doelstellingen van Nieuw-Den- dal, zaals deze gestalte hebben gekregen in de zwakzinnigen-inrichting Dennendal, te realiseren, j^ans daarvoor ruimte te creëeren, maar dan we 1 buiten het terrein van de Willem Arntsz-sticliing r en D>lder. Campari Cola is van ons uit gezien een compromis. Een mix die we niet aan- noch afraden. Ertégen vinden we dat 't bruin van de Cola nogal vecht met 't helder- rood van onze Campari. Ervóór pleit dat Campari Cola bepaald niet onsmakelijk is. De bereidingswijze is natuurlijk al even eenvoudig als de naam doet vermoeden. U doet wat Campari in een long drink glas en vult 't bij met koele Cola. En u completeert 't geheel met ijsblokjes. Proost. Als de Cola-omzet straks omhoog gaat weten we tenminste waar 't aan ligt. Campari moet jewel lekker vinden, 't Is even een kwestie van de juiste mix. (ADVERTENTIE) Tja, mevrouw J. te D., mooie poezen hebben nu eenmaal de grootste moeite om zich de heren van het lijf te houden. Mocht u overigens ook wat willen weten over haar eten, vraag dat dan bij de dierenspeciaal zaak. Allee* daar ligt trouwens het uitstekende Witte Molen PO EZE- DINER, een nieuwe komplete puumatuur maaltijd. Met 2 x zoveel vleesbrokken als andere diners. Warm water of bouillon d'r over en ram-wam-wèg! Voedert al wat blaft, mauwt, piept,fluit,"koert of knort. hun denkbeelden over de vormgeving van Nieuw-Dennendal op korte ter mijn in een nota neer te leggen. De arts Gay Balmaz zal nu de be stuursleden van de WA-stichting hun bevoegdheden aan hem als beheerder hebben overgedragen, moeten beslis sen over door het bestuur aangekon digde ontslagaanzeggingen aan perso neelsleden, die zich achter Nieuw- Dennendal hebben opgesteld. INTERPELLATIE Het Tweede Kamerlid Van der Lek (PSP) zal volgende week donderdag staatssecretaris Hendriks van volksge zondheid in de Tweede Kamer inter pelleren over de conflictssituatie rond Dennendal. Uit de gisteren gepubli ceerde vragen, die de interpelldnt aan de bewindsman gaat stellen, blijkt dat de heer Van der Lek verplaatsing van het werk van Dennendal naar elders onlogisch vindt. Hij dringt aan op een zodanige oplossing dat het werk van Dennendal op het terrein van de Wil lem Arntszhoeve kan worden voortge zet. LONDEN Het Internationaal hoofdkwartier van het Leger des Heils heeft een Nederlandse majoor Eva den Hartog, benoemd tot com manding officer over alle Leger des Hedlsprojecten in Bangladesj. Ze zal deze functie voorlopig gedurende twee jaar vervullen en over enkele weken naar haar standplaats, Dacca, vertrek ken. Majoor Den Hartog, bekend van haar activiteiten in Kongo, India, Bangla desj en Vietnam, waar ze veelal poli klinieken leidde, krijgt in Bangladesj de leiding van twee mobiele polikli nieken, een tehuis voor gehandicapte kinderen in Dacca, een groot kraam- centrum in Jessore en een even om vangrijk gezondheidscentrum aldaar. Met majoor Den Hartog zullen bin nenkort nog twee Nederlanders naar Bangladesj vertrekken om werkzaam te zijn voor dezelfde projecten. Het zijn mejuffrouw Grace Samson uit Alphen aan den Rijn en Truus Quak uit Rotterdam, verpleegster. Bij het Leger des Heils in Bangladesj werken al de Nederlanders Gerrit Verschoor, een technicus en de heer en mevrouw A. Kanis uit Kampen, die parame disch zijn geschoold. Met het vlieg tuig neemt majoor Den Hartog weer veel medicamenten en andere medis che uitrusting mee. Het Nederlandse Rode Kruis en Simavi zullen in de kosten van het werk in Bangladesj bijdragen. De pharmaceutische indus trie in Nederland stelt geschenkzen dingen beschikbaar. DEN HAAG De drie WDM-dis- trictsbestuurders, die dinsdag voor het departement van defensie gepost heb ben uit protest tegen hun overplaat sing naar andere legerplaatsen, zijn door hun compagniescommandanten wegens ongeoorloofde afwezigheid ge straft met licht arrest. Twee van hen kregen negen dagen, de derde kreeg zeven dagen. Daardoor is het voor de bestuurders niet mogelijk hun oor spronkelijke plan uit te voeren, uit protest elke eerste dag van de week bij het departement te gaan posten. Dit is de elf dagen oude Amy, in het ziekenhuis van het Ameri kaanse Baton Rouge. Het meisje, dat met een hartafioijking gebo ren werd kreeg toen het vijf dagen was een hartgangmaker ingeplant. Een dergelijke in greep is bij zo'n jong kind zeld zaam. Van een verslaggever DEN HAAG De schaal, uit het ko ninklijk bezit, waarvan men eerst aan nam dat hij gestolen was, blijkt tóch met goedvinden vn de koningin te zijn verkocht. De kostbare schaal, men schat de waarde op 400.000 gul den wordt eind deze maand op een veiling van de Londense firma Christie in Genève geveild. De koninklijke familie ontdekte zelf de verdwijning van de schaal bij het doornemen van de catalogus van de veiling. Aanvankelijk deelde de rijks voorlichtingsdienst mee, dat de konink lijke familie nooit geschenken ver koopt. De schaal was een geschenk van de Nederlandse kolonie in het toenmalige Sint -Petersburg aan ko ningin Wilhelmina bij haar huwelijk met prins Hendrik in 1901. Het kost bare voorwerp is na de brand in pa leis Noordeinde in Den Haag in 1963 verkocht, zo bleek uit een onderzoek in de administratie van het konink lijk huis. Op het bezit werd, zoals de Rijksvoorlichtingsdienst meedeelde, geen prijs meer gesteld. Sociale verzekeringsraad wil opheldering Vain onze soc.-economische redactie DEIN HAAG De Sociale Verzekeringsraad zal de minister van justitie opheldering vragen over het feit, dat de officieren van jus titie in ons land in het afgelopen kwartaal 42 van de 96 aangegeven gevallen van fraude in het kader van de werkloosheidswet hebben geseponeerd. De voorzitter van de SVR, mr. W. J. E. van den Bos, verklaarde gisteren na afloop van de Vergadering van de raad, dat het sep'oneringsbeleid van de justitie niet bevredigend is, omdat de bedrijfsverenigingen alleen selectie toepassen door alleen de gevallen van min of meer ernstige fraude aan te geven. De Sociale Verzekeringsraad meent dat op korte termijn maatrege len gewenst zijn, die er toe zullen lei den dat het seponeren van aangege ven gevallen van fraude wordt ver minderd. De fraude-gevallen hebben voor een deel betrekking op werknemers, die pas na verloop van tijd via hun werkbriefje laten weten, dat zij weer aan de slag zijn. In sommige ge vallen is het dan mogelijk zowel een uitkering als loon te ontvangen. Mr. Van den Bos voegde hieraan toe, dat hij persoonlijk van oordeel is dat het misbruik van de sociale verzeke ringen enorm wordt opgeblazen, ook door bepaalde politieke partijen. 'Het misbruik wordt vaak aangevat om de sociale verzkeringen in diskrediet te brengen', aldus de SVR-voorzitter. Dat er misbruik is noemde hij duidelijk. Relatief gezien gaat het evenwel naar zijn mening om een kleine groep. De Sociale Verzekeringsraad, die een toezichthoudende, verordenende en adviserende taak ten aanzien van de uitvoering van de sociale verzekerin gen heeft, trad gisteren voor het eerst via de publiciteitsmedia in de open baarheid. In opdracht van de raad heeft de cineast Jan Vrijman inmid dels een film over het ziekteverzuim gemaakt. De film 'Het zere been' zal op 5 mei in het NOS-program- ma 'Diagnose' worden vertoond. Mr. Van den Bos zei dat de film één van de aktiviteiten van de raad is om meer bekendheid aan zijn werk en aan de uitvoering van de sociale ver zekeringen te geven. De vergaderin gen van de raad die bestaat uit vertegenwoordigers van werkgevers, werknemers en de Kroon zullen evenwel besloten .blijven. Een kleine meerderheid van de raad de werk gevers en een deel van de kroonleden hebben zich onlangs nog verzet te gen een pogong om deze vergaderin gen openbaar te maken. De sociale verzekeringsdeskundige van het NW, de heer H. Berends noemde de houding van werkgevers en kroon leden gisteren ridicuul. Hij wees erop dat de minister van sociale zaken der gelijke besluiten van de raad 'die niet meer in deze tijd passen' kan vernietigen. Van een verslaggever ROTTERDAM De kans op een de finitief vergelijk tussen de gemeente Vlaardingen en de kunstmestfabriek Windmill N.V. lijkt weer aanwezig. De president van de rechtbank tn Rotterdam zal voorlopig géén uit spraak doen in het kort geding dat de gemeente Vlaardingen had aangespan nen tegen de stofoveiflast veroorzaken de fabriek. Windmill verklaarde gisteren bij monde van haar advocaat bereid te zijn de gemeente in een brief een aantal voorstellen te doen, die, naar de mening van Windmill, de stofover- last tot een verantwoord minimum zal beperken. Die maatregelen zijn niet gelijk aan de eisen die de gemeente in het kort geding eesteld heeft Met de woorden, 'als die maatregelen niet voldoen of niet nagekomen worden bent u toch zo weer hier', wist de president van de rechtbank, mr. Reu der, de nogal tegenstribbelende advo caat van de gemeente te overreden. Mr. Reuder was er op 18 maart reeds in geslaagd de partijen aan tafel te krijgen, maar dit overleg liep op niets uit. Aanvankelijk handhaafde Vlaar dingen dan ook haar eis in Kort ge ding dat de fabriek afdoende maatre gelen moet treffen om stofoverlast te voorkomen, op straffe van een dwangsom van één miljoen gulden per dag. Het kort geding wordt nu voor onbepaalde tijd aangehouden. Van onze correspondent EINDHOVEN De bezetting van het confectie-atelier Le co in Liessel (noord-Brabant) as ten einde. De industriebond NKV heeft het personeel gisteren voor de keus gesteld zich achter de bond te stellen of door te gaan met de actie die was opgezet door de katholieke werkende jongeren (KWJ). Het Leco-personeel heeft voor het eer ste gekozen, temeer daar de directie nog eens nadrukkelijk heeft gezegd in te stemmen met een al eerder door het NKV gedane voorstel om te pro beren in Lierssel, althans voor een 17- tal gehuwde part-time krachten, de werkgelegenheid te behouden. RITA 'Ga hem nu maar wakker ma ken. Het ontbijt is klaar. Maar doe het rustig, Rita Van onze parlementsredactie DEN HAAG Staatssecretaris Klein van Onderwijs heeft een deel van de Tweede Kamer nog niet kunnen overtuigen, dat het collegegeld beslist van 1000 tot 500 verlaagd moet worden. Omdat een aantal Kamerleden eerst nog antwoord wil hebben op enkele essentiële vragen, kan het wetsontwerp volgende week niet zoals de bedoeling was, mon deling worden behandeld. Buiten de oppositie was men met na me in de fractie van de ARP niiet te vreden over de memorie van ant woord. De Tweede Kamer kaïn nu geen 'blanco' eindverslag uitbrengen. Er zullen nog een paar schriftelijke vragen worden gesteld, die door de staatssecretaris eveneens schriftelijk moeten worden beantwoord, voordat het wetsontwerp mondeling wordt be handeld. De verwachting is dat het debat nu één of twee weken wordt uitgesteld. Overigens gebeurt het wel vaker, dat de Tweede Kamer bij de voorberei ding van belangrijke wetsontwerpen geen genoegen neemt met de memorie van antwoord. Men verbaast er zich dan ook over, dat het presidium van de kamer dit onderwerp al zo snel op de agenda heeft geplaatst. Maar ver moedelijk had men een gebrek aan goede onderwerpen. Het gevolg van de kritische houding van de onder- wiijsspecialiist in de Tweede Kamer is, dat het p aasreces met twee dagen wordt verlengd. Onderscheid Een probleem dat nog opgelost moet worden, is het onderscheid dat moet worden gemaakt tussen de studenten, toehoorders en de extrane. Deze cate gorieën betalen een verschillend colle gegeld. Duidelijk moet daarom wor den vastgelegd hoe de controle voor een rechtvaardige toepassing van deze regel mogetijk is. Voor de ARP, zo deelde dr. A. J. Ver- maat mee, is belangrijk dat de rege ring uitlegt dat de hoogte van het col legegeld 500) redelijk is in verband met de bepaalde vormen van hoger beroeps onderwijs en het schoolgeld dat betaald wordt. De regering heeft dit nog niet aannemelijk gemaakt. Het argument dat door de invoering de rust in de universitaire wereld te rugkeert, is op zich niet voldoende. Essentiëel is ook dat in het nieuwe studiefinancieringsstelsel van de stu dent een reële onderwijsbijdrage wordt gevraagd. Staatssecretaris KLEIN Bij de totstandkoming van het kabinet Den Uyl heeft de fractie van de ARP, hoewel dit punt in de regeringsver klaring stond, zich niet gebonden aan de 500. Dat wil niet zeggen, dat de f ractie beslist vasthoudt aan de 1000. Wel wil men, alvorens voor de ƒ500 te stemmen, van de redelijkheid hier van worden overtuigd. In de fractie van de KVP tilt men minder zwaar aan deze kwestie. Dr. G. J. ter Voorst is niettemin voor het uitstel van het debat, om te voorko men dat, zoals bij de 1000,-wet, juri dische fouten worden gemaakt en men later bij de uitvoering met de brokken komt te zitten. In geen geval is het de bedoeling de totstandkoming van de /500-wet onnodig op te hou den, zodat de Eerste Kamer onvol doende tijd zou krijgen het voorstel vóór het zomerreces te behandelen. De onderwijscommissie uit de Tweede Kamer, komt dinsdag bijeen ora de verdere procedure te bespreken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5