Professor Runia verwacht geen breuk met NG Kerk DR. KRAAN: 'IK BEN GEEN RANDVERSCHIJNSEL' fllsillat Vandaag PAS TERUG UIT ZUID-AFRIKA Conferenties* Bisschop Namibië meldt marteling van negers Pools blad raadt priesters reis naar westen af Trouw Kwartet Predikanten praten over 'geloven in God in deze tijd' Nieuwe boek® TROUW/KiWlAlRiTET VRIJDAG 19 APRIL 1974 KERK/BINNENLAND DOOR TON VAN DER HAMMEN KAMPEIS Gereformeerde steun uit ISederland aan bevrijdingsbewegingen in zuidelijk Afrika is het hardst aangekomen bij de zusterkerken. Het andere besluit van de gereformeerde synode in Lun- teren: afraden van emigratie naar Zuid-Afrika, nemen de zusterkerken daar niet zo zwaar. Toch is mijn hoop toegenomen dat de kerkelijke banden tussen de gereformeerden in Zuid-Afrika en in Ne derland niet verbroken zullen ivorden. Na de eerste felle reacties op de Nederlandse synodebesluiten zijn velen in de Nederduits-gere formeerde kerk milder gaan oordelenvooral ook door de later gevolg de toelichtingen op de synodebesluiten, waaraan ook ik mijn aandeel heb proberen te leveren. Dat rijn enkele hoofdindrukken van prof. dr. K Runia, hoogleraar in de ambtelijke vakken te Kampen en pre adviserend lid van de synode, na zijn tiendaags verblijf in Zuid-Afrika, waarvan hij pas is teruggekeerd. In feite moest hij erheen ter voorberei ding van de volgende GOS: de gere formeerde oecumenische synode, maar hij greep uiteraard de gelegenheid aan om met veel kerkleiders, zowel van de Bantoes, de kleurlingen als de blan ken over de Nederlandse synodebe sluiten te spreken. Gespreksklimaat Een andere belangrijke Indruk van professor Runia is, dat het gespreks klimaat over de apartheid veel opener is geworden dan vier en een half jaar geleden, toen hij eveneens het land bezocht. Destijds was het alsof je op verschillende golflengten sprak en van Zuidafrikaanse zijde vanuit een soort apartheidsideologie, waaraan niet te tornen zou zijn. Nu merk je een ommekeer: velen zien dat het zo niet gaat en spreken openlijk over een ombuiging van het beleid. Zit daar toenemende angst achter en ook toenemende druk uit het buitenland? Dat ongetwijfeld ook, maar er is even goed een mentaliteitsverandering aan de gang, constateert de hoogleraar. Professor, eerst iets over de hier nog onduidelijke zaak van het verbre ken van de kerkelijke banden. Is er Inderdaad zo'n voorstel van het breed moderamen van de NG Kerk, dat in haar synode van oktober aan de orde komt? R: Dat is inderdaad door dr. J. D. Vorster, de moderator van dè synode ingediend. Maar of het zover zal ko men? Ik ben optimistischer, omdat mijn contacten met dr. Vorster mij de indruk gaven dat hij, na eerst fel van leer te zijn getrokken, veel meer open was voor een voortgezette dialoog. Andere reacties uit de NG Kerk wij- WARSCHAU (KNA) Het Poolse tijdschrift 'Homo Dei' van de paters redemptoristen raadt Poolse geestelij ken af een reis naar het westen te maken. Volgens het tijdschrift zullen zij daar 'spreken met priesters, die zeer vaak gefrustreerd zijn'. Boven dien zien ze 'vele lege kerken en ho ren zelfs van de verkoop van kerken, omdat er geen gelovigen meer zijn'. Dit werkt deprimerend en verlam mend, zeker 'op individuen met een minder sterke geestelijke constitutie', aldus het tijdschrift. Homo Dei acht het noodzakelijk de Poolse priesters beter te informeren, zodat zij 'een verstandiger standpunt kunnen inne men tegenover de Westerse maat schappij'. De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B.V. De Christelijke Pers Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer Hoofdredactie: J. Tamminga. Hoofdkantoor: NZ. Voor burgwal 280, Postbus 859, A'dam. Telefoon 020-22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69 73 60768). Gem.giro X 500. zen in dezelfde richting. Onder meer deze: Wij verwijten de gereformeer den in Nederland dat zij zich als ker ken met de politiek bemoeien en nu zouden wij, om eveneens politieke re denen, de banden met hen verbreken? Dat kan niet want dan zouden wij de zelfde fout maken. Nog een interes sante aanwijzing is, dat grote bladen als Die Burger en Die Transvaler zich tegen verbreking van de banden ver zetten. Ze waren wel boos over de be sluiten, maar wilden die consequentie toch niet aan. Toelichting Op welke manier hebt n toelich ting op de Nederlandse synodebeslui ten kunnen geven? R: Om te beginnen op de best denkba re manier: via de radio, samen met de Zuidafrikaanse moderamenleden die in Lunteren waren, dr. Gericke en dr. Geldenhuis, die de zaak uiterst ob jectief hebben overgebracht. Die uit zending heeft erg goed gewerkt, want waar ik later ook kwam iedereen had er blijkbaar naar zitten luisteren en daardoor een genuanceerder beeld over het hoe van de besluitvorming gekregen. Welke contacten hebt u nog meer gehad? R: Ik heb verder met vertegenwoordi gers van de Bantoekerk en de fcleur- lingenkerk gesproken, beide behorend tot de NG-moederkerk. Ze willen heel nadrukkelijk de band met Nederland- handhaven, ook al omdat die in feite hun enige internationale contact is. Overigens ook bij hen heel duidelijk teleurstelling over de besluiten van Lunteren, met name over de steun aan bevrijdingsbewegingen, waaraan eventueel het steunen van geweld is verbonden. Men acht dat niet in over eenstemming met de christelijke ver zoeningsleer, kortom onevangelisch. Natuurlijk willen deze mensen ver schrikkelijk graag verandering in de apartheidssituatie, maar niet in de weg van geweld, dat niet alleen op bijbelse maar ook op praktische gron den scherp wordt afgewezen. Tenslot te sprak ik met een groep van vijf en twintig mensen uit de Dopperkerk in Potchefstroom. Zij hebben een veel gematigder standpunt. Mocht daar ooit sprake van een breuk zijn, dan eerder op confessionele dan op poli tieke gronden. Maar dat gevaar is niet zo acuut, omdat de eerstvolgende synode van de Dopperkerk pas in 1976 bijeenkomt. Hun zittingen zijn om de drie jaar. De Zuidafrikaanse kritiek concen treerde zich op de steun aan bevrij dingsbewegingen, zegt u. Maar die geldt toch zuidelijk Afrika, waarbij speciaal gedacht wordt aan Portugese koloniën als Mozambique, Angola en Guinee Bissau? R: Zeker, mar de mensen in Zuid-Afri ka kijken daar heel anders tegenaan dan wij. Je zou het zo kunnen zeggen: Afrika is een soort puntzak en Zuid- Afrika het puntje van de punt, waar de mensen het gevoel hebben, dat het hele gewicht van het Afrikaanse nati onalisme zich daar naartoe kan ver plaatsen. De redenering is: als die bewe gingen de Portugese koloniën bevrijd hebben, zijn ze dan tevreden? Of vin den ze dat Zuid-Afrika ook van alle blanken bevrijd moet worden, gedach tig aan 'Afrika voor de Afrikanen'? Dat is de vrees van velen. Daar komt bij, dat hun eigen jongens, als ze op geroepen worden voor dienst, naar de grens gestuurd kunnen worden. Er waren net voor onze synode het be sluit nam weer vier politiemannen doodgeschoten. Een van de theologen uit de Dopperkerk zei erover tegen me: 'Over een maand gaat mijn oud ste jongen naar de grens toe. Als hij daar nu doodgeschoten wordt en wij hebben het gevoel met behulp van geld van de gereformeerde kerken in Nederland, dan wordt het wel erg moeilijk voor ons.' Al die dingen spe len mee. Geen verzinsels Opvallend is dat waar Nederland over bevrijdingsbewegingen spreekt, Zuid-Afrika meer het woord terroris tenorganisaties gebruikt R: Inderdaad wordt dat accent in Zuid-Afrika gelegd. Ik heb dat ver schijnsel in allerlei gesprekken tel kens te berde gebracht. Na discussie kwamen we dan vrijwel altijd samen tot de concluie, dat het twee kanten van één zaak zijn. Heel wat mensen van die bewegingen in zuidelijk Afri ka worden elders opgeleid, tot in Chi na en Rusland toe. Dat zijn geen ver zinsels, daar zijn bewijzen voor. Nu is het zo, dacht ik, dat wij in Nederland eenzijdig naar dat bevrijdings-, dat na tionalistische aspect hebben gekeken, terwijl Zuid-Afrika geneigd is uitslui tend naar dat terreur-aspect te kijken. Steeds heb ik dan ook in de gesprek ken aangevoerd, dat de broeders in Zuid-Afrika de beslissingen in Lupte ren niet moeten zien als pro-terreur maar als anti-koloniale besluiten. Kunt u over die verandering van mentaliteit Inzake apartheid wat meer zeggen? R: Mijn indruk is, dat de apartheid Prof. dr. K. Runia mentaliteitsverandering voor velen van een ideologische meer een praktische zaak aan het worden is. Er is meer twijfel gekomen, die zich nu al manifesteert in het z.g kleine apartheidsbeleid. In Johannes burg heeft enkele maanden geleden het stadsbestuur de kleine apartheid volledig opgeheven: geen aparte loket ten, geen aparte bankjes, geen aparte liften meer, etcetera. In Pretoria is daar ook een begin mee gemaakt. Ver der gaan de lonen van zwarten en kleurlingen telkens omhoog, al is er natuurlijk nog geen sprake van gelijk heid. Je ziet ook bijna geen zwarte bedienden meer in de huizen van blanken. De vrouwen hebben geen be hoefte meer om uit werken te gaan, omdat haar mannen meer verdienen. Bovendien is hun werkkracht zoals ik al zei erg duur geworden. Opvallend vond ik ook wat ik in Potchefstroom hoorde, waar we met een hele groep bij elkaar waren: dat het hele wette lijke systeem van z.g. jobreservation (bepaalde functies alleen voor blan ken bestemd) dn feite een slag in de lucht is en dn de praktijk helemaal niet werkt, dus zou moeten worden afgeschaft. Hetzelfde geldt voor de on tuchtwet (een blanke mag niet met een niet-blanke trouwen), die in feite een rassenwet is. Daarover hoorde ik ook herhaaldelijk leidende figuren op merken. dat deze evenmin te handha ven is. Levenskansen En de grote apartheid met het van de grond brengen van de z.g. thuis landen? R: Dat is een heel andere zaak. Op zichzelf genomen vind ik, dat je geen bezwaar hoeft te hebben tegen de ont wikkeling van thuislanden, mits daar maar levenskansen voor de Bantoes zijn. We onderschatten wel eens, wat daarvoor financieel wordt opgebracht Enorme investeringen, die alleen maar mogelijk zijn. zo zei iemand me terecht, omdat Zuid-Afrika met zijn bodemschatten zo'n rijk land is. Stel u voor, dat Nederland twee miljoen blanken en 11 miljoen Surinamers tel de. Dat zou bij ons toch ook enorme spanningen oproepen? Ik bedoel maar, dat vele van onze goedbedoelde redeneringen ten aanzien van Zuid- Afrika daar toch ook wel vaak erg goedkoop moeten overkomen. Nu dus heel duidelijk kerkelijke weerstand tegen met name dat ene Nederlandse synodebesluit is gerezen, zowel van Bantoe, kleurlingen- als blanke zijde, hoe ziet u een mogelijk verder ontwikkeling tussen de kerken in Nederland en in Zuid-Afrika? R: Ten eerste lijkt het me belangrijk dat er in oktober een verstandige ge reformeerde delegatie naar de NG Kerk gaat. Vóór die synode moeten er dan al gesprekken met zowel blanke, Bantoe- als kleurlingenkerken zijn. Tijdens de synode kan de delegatie de zaken dan nog eens uitleggen. Bij te rugkeer in Nederland kan ze tenslotte een genuanceerder beid geven van de hele situatie. Reacties In de tweede plaats denk ik, dat Zuid- Afrika ook in de volgende Nederland se synode weer aan de orde zal ko men, omdat ik vanuit de kerken en classes wel reacties op de jongste be sluiten verwacht. Op onze volgende synode zou dan een brede Zuidafri kaanse delegatie van blanke en niet- blanke kerken moeten komen, die eerst in werkgemeenschapsverband, dus nadrukkelijk op niet formeel ni veau, met vertegenwoordigers van on ze kerken de hele zaak goed doorge sproken moet hebben, waardoor onze synode beter voorbereid kan zijn dan op onze laatste zitting in Lunteren. Heus niet omdat ik tegen de besluiten over Zuid-Afrika heb gestemd, maar ik heb bij de discussies een maand ge leden steeds het gevoel gehad, dat we ondanks alle kwaliteiten van het be schikbare rapport, toch een eenzijdige belichting van de hele zaak hebben gekregen. JOHANNESBURG (Reuter) Volgens de Anglicaanse hulpbis schop van Damaraland in Nami bië, Richard Wood, worden in de gevangenissen van Namibië ne ger-gevangenen op verscheidene manieren gefolterd. In een inter view in de Sunday Times zegt hij dat het folteren vooral voorkomt in ogenblikken van crises, wan neer er veel arrestaties zijn ver richt. De bisschop noemt als voorbeelden van folteringen 'het toedienen van elektrische schokken, afranselingen, het omhoog moeten houden van zware stenen, urenlang met de armen om hoog moeten staan, opsluiten in on draaglijk hete hutten met menselijke uitwerpselen op de vloer en wrede eenzame opsluiting*. Bisschop Wood verwacht niet veel van een voorstel dat hij kortgeleden heeft gedaan aan premier Vorster tot instelling van een onpartijdige onder zoekcommissie, omdat de Zuidafri kaanse premier de beschuldiging van martelingen als ongegrond verwerpt Wood had Vorster een lijst voorge legd met de namen van 37 mensen, die bereid waren te getuigen te zijn gefolterd. Vorster had eerst een on derzoek beloofd, maar zijn toezegging later teruggenomen. Aan persbureau Reuter heeft bisschop Wood gezegd dat de politie ook de zwarte doorgaans zeer ruw op treedt tegen negers. Voorbeelden van marteling van blanken wist hij niet Wel vermoedt hij dat zijn telefoon wordt afgeluisetrd. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Volgende week hou den de hervormde en de gereformeer de predikanten traditioneel hun jaar lijkse conferenties, respectievelijk maandag en dinsdag in Utrecht en woensdag in Lunteren. De hervormde dominees beginnen maandagavond met een ontmoetingsa vond in Esplanade, Utrecht, Ds. A. M. A. Hellendoorn van het pastoraal cen trum De Herzenberg in Hattem spreekt over de charismatische bewe ging. Dinsdagmorgen houdt ds. W. A. van Gemert uit Assen eerst de 'domi- neespreek'. Later op de ochtend lei den prof. dr. J. T. Bakker uit Kam pen en prof. dr. J. Sperna Weiland uit Amsterdam het onderwerp 'Gelo ven in God in deze tijd' in. In de middaguren wordt er over gediscussi eerd. De gereformeerden hebben er deze keer de voorkeur aan gegeven, in be sloten kring te vergaderen, om in alle vrijheid te kunnen praten over de verhouding hervormd-gereformeerd, na een causerie van dr. H. B. Weij- land uit Arnhem. Verder komen hier zaken als de rechtspositie, het tracte- ment, de pensionering en de pensi oenzekerheid van de predikanten aan de orde, ingeleid door drs. E. Haze laar en de heer R. Gosker. Gebedsdag voor India en Laos, be legd door de evangelische zendingsal liantie in Baarn (geref. kerk. Oude Utrechtseweg 4a), zaterdag 20 april van kwart over tien tot kwart over vijf, met dr. Paul Gupta (Madras), Bert Kamphuis (Operatie Mobilisatie) en Jan Pit. Opgave en inlichtingen se cretariaat EZA, Joubertstraat 188, Gouda. (tel. 01820-14507). De redactie behoudt xieh het recht voor haar ter opname in deze rubriek toegezonden meningsuitingen verkort weer te geven. BIJ pubilkatie wordt met de naam van de inzender onder* tekend. Brieven kunnen worden ge stuurd aan het secretariaat hoofdre dactie Trouw/Kwartet, postbus 859. Amsterdam. Dr. K. J. Kraan schrijft ons: Weer sta ik er mooi op, met een foto in Trouw/Kwartet, geflan keerd door een portret van Uri Geiler. De afbeelding van prof. Tenhaeff ontbreekt ditmaal. Deze geleerde wordt nJ. in het schrijf sel *Wie is gevaarlijker, dr Kraan of Uri Geiler?' met één dwaze zin van de tafel geveegd: 'Tenhaeffs bewering, dat het bestaan van pa rapsychologische verschijnselen vaststaat, klinkt overigens wat voorbarig'. Klaarblijkelijk heeft volgens uw scribent de rijksuniver siteit te Utrecht met tal van ande re wetenschappelijke instellingen beroemde geieerden in dienst, om verschijnselen te bestuderen, waar van niet vaststaat dat ze bestaan. Apekool! De 'voorbarigheid' van prof. Ten haeff schijnt volgens uw inzender hierin te bestaan, dat hij tot de conclusie is gekomen, dat er in de wereld van het occulte inderdaad reëel hier en daar, verborgen, bui- tenwereldiijke krachten aan het werk kunnen zijn, die niet uit de natuur of uit onze menselijke ver mogens kunnen worden verklaard. En dat na dertig jaar zorgvuldig wetenschappelijk onderzoek! Uw inzender vraagt, of 'dr. Kraan s bizarre meningen een randver- scliijnsel vertegenwoordigen of dat hij representatief is voor een be langrijk deel van de gereformeerde wereld'. Een onbelangrijke, onbe nullige vraag. Ik meen nJ. op te treden als een eenvoudig lid van de wereldwijde oecumene, die sinds de tijd van de apostelen pro beert ernst te maken met het be vel van Jezus om de geesten te on derscheiden. en mensen van boze machten te bevrijden in Zijn naam. Een oecumene, die ook in de moderne tijd met theologen en zielszorgers als Blumhardt (de in spirator van Barth), met de pas toor van Ars (volgens paus Johan- Dr. K. J. Kraan nes XXIII het grote voorbeeld van alle pastoors), met vele bisschop pen van de anglicaanse kerk en meerdere pastorale deskundigen van allerlei spiritualiteit, met prof. dr. G. Brillenburgh Wurth (een gereformeerd oecumenisch en pas toraal pionier), weer oog voor 'de rol van het demonische' heeft ge kregen. Een oecumene, die het spi ritisme niet betuttelt, maar het met aspostelen en profeten signa leert als een gevaarlijke dwaling. Overigens wijzen cok prof. Ten haeff en occultisten en spiritisten van naam zelf ernstig tegen alle lichtvaar lig praktiseren en gebeun- haas op dit gebied. Een beunhaze rij die uw inzender met zijn 'alle maal onzin' lelijk in de kaart speelt. Over gevaarlijk gespro ken Overigens heb ik duidelijk genoeg gesteld, dat onze waarschuwing te gen occulte praktijken niet alleen wortelt in mogelijke demonische invloeden, maar vooral ook in het losmaken van onbewuste krachten in de ziel van de mens. Alle para normaal manipuleren dreigt psychische desintegratie te bevor deren. We ontvingen nog meer reacties op de inzending van de heer W. Ho- vestreydt uit Leiden (wiens naam inmiddels, zoals de lezer van ons blad van gisteren gemerkt zal heb ben, toch In onze kolommen te recht ls gekomen)'. We geven ze (verkort) door. Mevr. J. J. Vroegindewelj te Rot terdam schrijft: De inzender blijkt iemand te zijn die de klok heeft horen luiden, maar niet weet waar de klepel hangt. De 'gevaarlijke' dr. Kraan heeft mij in de naam van Jezus en vele tientallen anderen in mijn naaste omgeving volledig bevrijd en genezen. Gelukkig maar, dat de Heer niet alleen dr. Kraan, maar zovele dienstknechten heeft die dit werk in dienst van de Heer mogen en kunnen doen!! Wij mogen dan ook met z'n allen bidden, dat ook de kerk hier meer en meer voor open gaat staan, zodat steeds meer mensen zullen ervaren de wonde ren die Jezus vandaag en elke dag doet en zal doen. Waar de duivel is met zijn occulte, vernietigende machten, zijn angsten, depressie's. agressie, zelfmoordneigingen enz. Waar Jezus is, is liefde en blijd schap! Geachte inzender, kunt-u ook zeggen dat u leeft in en door de liefde van Jezus? De heer D. Deutel uit Amsterdam: Als er toch over geestelijke volks gezondheid gesproken moet wor den, acht ik de show van Uri Gel- Ier ondoorzichtig en wat dr. Kraan schrijft glashelder. Gert van der Wulp uit Rotterdam: Ik betreur het geschrijf van de in zender. Ik weet bijna zeker dat hij geen of weinig pastorale ervaring heeft. Anders zou hij zulke dingen niet zeggen. Het is waar dat de waarschuwende vinger van dr. kraan wat betuttelend overkomt, een beetje spotten met spoken kan geen kwaad voor wie met Christus is opgestaan. De heer P. C. van Wijk uit Rotter dam: Dat dr. Kraan heel het para normale gebied verboden terrein noemt, is juist. Paranormale men sen realiseren zich niet dat zij in breuk plegen op iemands privé-le- ven. De gevolgen van zo'n inbreuk zijn zeer ernstig, meestal een hart aanval. Slachtoffers van paranor malen moeten zich tot de justitie wenden. De heer C. van Wijnen uit Emmel- oord: Het zou verstandiger zijn wanneer de inzender zich over de zelfde 'Gezagsbron zou buigen als die waaruit dr. Kraan en vele an deren hun opvattingen putten. Drs. R. Ferwerda te Kollum (Fr.): Dr. Kraan en ds Van Dam hebben terecht gewaarschuwd tegen de praktijken van Uri Geiler. Op grond van Gods Woord moeten we deze magische handelingen (tove rij) beslist afwijzen. De lieer G. Earkemyer uit Rotter dam: Een in evangelische bewogen heid en door pastorale zorg ingege ven artikel als dat van dr. Kraan verdient een waardiger en volwas- sener repliek. Mevr. Inge Lievaart te Schevenin- gen schrijft: Men neme kennis van het boek van ds. Kraan 'Opdat u genezing ontvangt', een gedegen studie. Deze man verdient een der gelijke oppervlakkige afstraffing be slist niet. OPPOSITIE Vrijwel over de gehele wereld men demokratisch denkt en bedo werken bestaan er in de parlemfj groepen en partijen die een bep regering steunen en andere pai die niet voor de vorming van de ring werden uitgenodigd, or niet in aanmerking kwamen of zich op het program konden verenigei samen de oppositie vormen. Die sitie behoort bij de demokratie. sitie voeren is een oud woord polarisatie. De oppositie heeft ee gen taak, nl. om tegenspel te lei tegen wat het kabinet voorstelt, is dat niet alles. Oppositie om d positie lijkt me evenmin dem tisch. Ik breng mijn stem niet u een partij omdat ik verwacht di eventueel niet in de regering i genwoordigd, met man en macht op alle punten tegenover die reg zullen stellen. Toch maakt veel sitie die indruk op dc mensen. Z grijpen het dan niet meer, bl weg als er gestemd moet worde zijn met een natte vinger te li door allerlei eendagsvliegen ond politieke groeperingen. Wij h< een regering die in haar program delijk heeft staan dat ze nieman bevoorrechten. Ja, maar ze k toch op voor de laagstbetaalden derdaad, maar dat kan men mo een bevoorrechting noemen, hoort thuis onder de kategorie: verschaffen aan hen die in de vri en het misbruik daarvan de dreigen te worden. Een rechtvaai regering kan zich niet veroorl zoiets niet te doen. Daar zoude genlijk alle behoorlijke partijen ter moeten staan. Ik kan me dan voorstellen dat er partijen in de sitie gaan omdat ze van mening dat de wijze waarop dat recht geschiedt niet goed is, b.v. naar mening op den duur moeilijkh baart. Goed, maar dan zou ik me) best kunnen indenken dat zo'n ir niet altijd oppositioneel opti maar veel meer helpend, door s en het verschaffen van inforn Want het is toch geen wet van m f cn perzen dat als je niet in de l ring zit, je dan vooral alles van d gering moet tegenstaan. Zo'n zou vertrouwen wekken, misst ook wel daardoor dat ze dan nie een volgende rit, zelf in de reg< f betrokken, alles moet herroi j Want we moeten zuinig zijn oiij mogelijkheid om samen, in of bi; de regering, politiek te bedrijven ons dit niet gunnen zien toe. NED. HERV. KERK Beroepen te Opheusden: H. v. d. te Bergambacht. Aangenomen naar Zelhem (toez.): Monteban te 's Hertogenbosch. Bedankt voor Delft en voor Vree (toez.): J. C. Schuurman te Putti Afscheid op 21 april van Hellend M. H. Boogert. ber. te Leiden; Noordlaren J. Mooij, ber. te Zeve Intrede te Vroomshoop: J. G. VList uit Zevenhuizen (ZH) GEREF. KERKEN Afscheid van Hoogeveen: J. Ki ber. te Leeuwarden-West; Vroomshoop: E. C. Kim, ber. te meioord: van Deventer: J. Jui ber. te Zwolle. GEREF. KERKEN (VRIJG). Beroepen te Leiden: W. Triemsti j Utrecht. Afscheid van Steenwijk: B. Gratz, te Delft. Intrede te Hengelo (Ov.): J. Gee uit Rouveen. i GEREF. KERKEN (VRIJG.; BV.)" Beroepen te Urk: W. v. d. Linge| Spakenburg. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Bodegraven: R. Boogj te Leiden. Wat ls normaal? door H. Algra Goudzwaard en J. P. A. Mekkes, i Bosch en Keuning, Baarn; 48 3.73. Drie lezingen, door de hoof dacteur van het Friesch Dagblad lfoogleraar economie Goudzwaard de oud-hoogleraar in de wijsbege Mekkes in 1972 gehouden op een leumconferentie van de Vereni c voor Calvinistische Wijsbegeerte. De Speers blijven politieke me a ties, door Gerard Rothuizen. Uiti'i H. Kok Kampen, 186 blz., 17,90. 'e: bundel beschouwingen van de Kaï i hoogleraar Rothuizen, merendeels der afgedrukt in het Gereform ij Weekblad, in Trouw en in Theo sche Hogeschool. Niet eerder gep 11 ceerd zijn de artikelen 'De fai Ashton' ('ronduit een anti-oor film') en 'Een rabbijn in Kam u (waaruit we citeren, dat 'de God het Oude Testament, de God .der» den, als het erop óón komt geen v keur heeft voor Jeruzalem bil Cal Andere locomotieven van de Ne' landse Spoorwegen, deel 3 in de i 5 Spoorwegen in Nederland, geschri 1 door N. J. van Wijck Jurriai Uitg. Wyt, Rotterdam. 80 blz. 10.25. astmakindcren en hun omgev door dr. F. A. Nelemans en ande 3 Uitg. Van Gorcum, Assen. 71 blz J 9.90. Sentimentele aardrijkskunde, wa opgenomen Zeeuwse mijmeringen De Hoorn van de Schelde door dr 1 II. Ritter jr met tekeningen Anton Pieck. Zuidhollandse uitg rij, Den Haag. 3e geheel herz druk. 265 blz. 22.90. AOnboekje 1509: Er komen te mensen, geschreven door M. Niede 'l AO-redactie. 20 blz. ƒ1.25. SI jj ting IVIO, Lelystad.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 2