)ebat Zestienhoven: wethouder stapt op Iran stopt invoer uit Nederland Twee doden bij gijzeling in Hamburg Migs en Phantoms in actie op Golan 'pa Autoloze ondag \waas tn deze krant Modehuis SLOOS Politie schiet overvaller bij uitgang neer Kabo: overleg over spreiding slechts onder voorwaarden Economische zaken: voorbarig Openbaar vervoer daalt, particulier vervoer neemt toe Rechter stuurt Nixon dwangbevel NCW wil regeling bedrijfsbezetting Nieuwe leidse Courant VRIJDAG 19 APRIL 1974 55ste jaargang no. 15 KEUJKDAGBL ADVOO RUIDEN EN OMGEVING „Stantvastich !s ghebleven mijn hert fn teghentpoet!" Voor exclusieve herenkleding Stille Rijn 11 - Leiden Telefoon 20868 straat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnement 11,50 per maand, per kwartaal 34,50 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam AFd. Bezorging vanaf 08 30 uur K HAAG De KNAC vindt (idee A an een autiloze zondag [waas om op te reageren, 'ze iadat minister Westerterp in Ierse Kamer heeft gezegd, liet een onuitvoerbaar idee •varing leert echter, aldus de |C, dat in ons land de krankzin- plannen na verloop van tijd aal' worden gevonden, wanneer Jfc\ jiitiatiefnemers maar lang genoeg g.uBTO l blijven maken en met behulp nkele smaakmakers kans zien de i een soort hersenspoeling te la- radergaan. ïtuur van de PPR zal de aetie- •r-dag ondersteunen. Het bestuur lel van mening, dat zo'n autovrije pg slechts een bescheiden stap is (reg naar oplossingen van de mi- jrervuiling, het grnodstoffen en gietekort en de verkeersveilig- Uyl tegen fERSUM Minister-president Uyl vindt een autoloze zondag verantwoord. 'Het is niet nodig', de premier gisteren in een radio- rading van NCRV's Hier en Nu, je moet toch erg oppassen dat je in manier niet in het bestaan andere mensen gaat ingrijpen', deze uitzending, die gewijd was de plannen van de Vereniging Mi- defensie om eens per maand een loze zondag in te voeren, wees de Merkx, secretaris van het be- 'schap Horeca, op de strop die een elijke maatregel zou opleveren horeca en toeleveringsbedrijven. :enlandse toeristen geven hier ijks 2,6 miljard gulden uit en bij autoloze zondag zegt de toerist al iv: ik hoef niet naar Holland', al- de heer Merkx. Hij schatte dat de ering van een autoloze zondag zo'n zevenduizend bedrijven het e zou betekenen. Ook de direc- van het Nationaal Bureau voor risme was niet gelukkig met de imen. HAMBURG (UPI) Twee doden en twee gewonden vielen er gisteren bij een gijzeling in een bankgebouw in dc Westduitse stad Hamburg. Het eerste slachtoffer was een politie man, die werd neergeschoten toen hij het gebouw wilde binnendringen, waar een bankovervaller zes mensen had gegijzeld. De overvaller, de 28- jarige Columbiaan Humberto Gonza lez, werd zelf gedood toen hij enkele uren later met een gijzelaar het gebouw verliet. Hij had van de politie een snelle auto mt een chauf feur gevraagd. De chauffeur mocht al leen maar een zwembroek dragen. De politie willigde dit verzoek in, maar overviel de overvaller zodra hij naar buiten kwam. Terwijl hij nog in de deur van het gebouw stond schoot een politieman op hem toe en doodde hem met vijf kogels uit een pistool. Hierbij werd de gegijzelde man, die door de overvaller een mes op de keel werd gehouden gewond. Eerder was er nog een politieman gewond ge raakt De overvaller heeft zijn gijzelaars vijf uur vastgehouden. De politie had al die tijd voortdurend telefonisch con tact met hem. Op de foto is de overvaller, die de pet van de neergeschoten politieman draagt, net aangevallen door de poli tieman (rechts). De man in de zwem broek is de chauffeur van de auto, waarom de bankrover had gevraagd. idA bleef bedoelingen wantrouwen m een onzer verslaggev'ers TTERDAM De manier waarop gisteren de Rotterdamse gemeenteraad een krediet van 300.000 voor herstel van de startbaan van liet vliegveld Zestienlioven verwerkte, heeft wethou- H. C. G. L. Polak (verkeer en luchthaven genoopt zijn portefeuille ter beschikking te stcl- een socialistisch amendement op voorstel halveerde de raad met 23 en 17 stemmen het bedrag. Dat zou ekenen dat het hele herstel bij ge- k aan middelen niet door zou kun- Hetzelfde Droog weer met flinke zonnige perioden en een overwegend ma tige noordelijke wind. Maxi mumtemperaturen van 9 graden vlak aan zee tot 14 graden in het zuiden en oosten van het land. Morgen en overmorgen: droog en zonnig, maar ook wolkenvel den. Weinig verandering in tem peratuur. zon op: 05.34 onder: 19.45 maan op: 04.21 onder: 17.53 egionaal centrum )or autowrakken zijn v. ij elkaar n et al eens Tdcr tegengekomen? nen gaan. Maar dat was de bedoeling niet: na een maand of twee besprekin gen met de minister over de noodzaak van het volle bedrag voor het start baanherstel zou de wethouder gewa pend met een volledig verslag opnieuw voor de raad kunnen komen met een suppletoire begroting. Maar datis na de verkiezingen. Inmiddels hadden de progressieve par tijen hun kiezers duidelijk kunnen ma ken dat zij tegen iedere versterking van het vliegveld zijn. Als de rest van het bedrag aan bod kwam, waren de verkiezingen al achter de rug. De heer Polak vond dit een allermerkwaardigst politiek spel, en hij wenste daaraan niet mee te doen. Van zijn ontslag als wethouder zou mr. Polak vandaag officieel kennis geven in de vergadering van B. en W. Burgemeester Thomassen wilde de tussenliggende tijd gebruiken om hem nog tot andere gedachten te brengen: 'Het' maakt weinig uit. De bestellin gen voor het startbaanherstel gaan vrijdag meteen de deur uit De sup pletoire begroting komt er in ieder geval. Men laat ons niet met het halve werk zitten'. Van onze soc.-economische redactie UTRECHT De katholieke bond van overheidspersoneel (KABO) weigert met de regering te praten over de spreiding van rijksdiensten tenzij: De regering duidelijk stelt dat het overleg wezenlijke veranderingen in de voorlopige plannen aanbrengt. De regering verklaart alsnog ak koord te gaan met een spreiding op basis van vrijwilligheid. De voorzitter van dc KABO de heer M. J. H. Vaes, heeft dit gisteren od d<- bondsvergadering in Utrecht ge zegd De voorzitter zei ernstige twij fels te hebben over het goede verloop van het overleg: 'Als wij kranlenbe- rirhten mogen geloven dan wordt dan door de/e. dan door die minister ge zegd dat aan de/e vnnrlnp;ae plannen nvts meer te veranderen is en ie/e u H -ngeii worden dan de ,l-.arnp weer haastig teruggenomen, waarbij d«« pers de zwarte piet in handen heeft. De heer Thomassen kon dat allemaal beloven, omdat de minister van ver keer en waterstaat heel duidelijk in een brief had gezegd wat de beteke nis van het startbaanherstel inhoudt: geen verzwaring of versterking van de startbaan, geen zwaardere vliegtuigen. De heer Polak bleef onvermurwbaar. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Iran heeft de invoer van Neder landse produkten stil gelegd. De centrale bank geeft geen invoervergunningen voor Nederlandse produkten meer af. Deze invoerblokkade gebeurt uit protest tegen de Nederlandse hou ding inzake de bezetting door Iraanse studenten op 8 maart van hun ambassade in Den Haag en de in Iraanse ogen milde straffen voor de bezetters. Het incident was op 18 maart al aanleiding voor de Iraanse ambassadeur in Den Haag, Abbas Farzanegan, naar zijn land terug te keren. Volgens berichten uit Teheran is er geen beslissing over olie-uitvoer naar Nederland. De Sjah van Iran zelf heeft vaak gezegd, de olie niet als politiek wapen te willen gebruiken. Het ministerie van buitenlandse zaken kon gisteren geen commentaar geven op de blokkade, in afwachting van het antwoord dat minister Van der Stoel nog moet geven op vragen die het KVP-kamerlid Van Amelsvoort over deze affaire heeft gesteld. Het minis terie van economische zaken noemde de berichten over de handelsblokkade 'voorbarig.' Iraanse autoriteiten heb ben gisteren de blokkade volgens het persbureau Reuter de blokkade beves tigd. Ook uit de gegevens die het Midden-Oosten instituut in Den Haag binnen krijgt uit Teheran en uit be richten van het Nederlandse bedrijfs leven, blijkt de blokkade. Maar het instituut dat handelsbevor dering tussen beide landen tot doel heeft spreekt nog voorzichtig van 'ernstige handelsbelemmeringen.' De legaties van hét bedrijfsleven hebben minister Van der Stoel al in een per soonlijk gesprek gewezen op de grote handelsbelangen die op het spel staan. In 1972 exporteerde Nederland voor 244 miljoen gulden naar Iran en tot oktober 1973 was dat rond 150 mil joen. De goederen variëren van boter tot vliegtuigonderdelen en elektroni sche appratuur. Kort na het incident rond de ambas sade werd er door Iran al een mel dingsplicht voor Nederlandse invoer ingesteld. Minister Van der Stoel zei toen in de Kamer, geen aanwijzigin- gen te hebben dat deze meldingsplicht zou leiden tot en invoerblokkade. De verontwaardiging over het incident in Den Haag blijkt, nu de blokkade toch wordt ingevoerd, nog niet te zijn ver dwenen bij de autoriteiten. De excu ses van de Nederlandse regering door premier Den Uyl en minister Van der Stoel persoonlijk aan de ambassadeur aangeboden blijken daarvoor niet vol doende te zijn geweest. De sjah van Iran heeft nog steeds niet gereageerd op het verzoek van de Nederlandse ambassadeur in Teheran, mr. P. A. E. Renardel de Lavalette in Zelfs metro achteruit DEN HAAG Tot en met het jaar 1972 is het openbaar vervoer in ons land afgenomen, het particulier ver voer daarentegen toegenomen. Dit blijkt uit cijfers die het Centraal Bu reau voor de Statistiek heeft gepubli ceerd. Uit de statistiek over 1972 blijkt dat in dat jaar ruim 114 miljard reizigers kilometers werden afgelegd tegen 106 miljard in het voorgaande jaar. Het- particuliere vervoer (exclusief de fiets, maar inclusief taxi en huurau to) nam daarvan 95 procent voor zijn rekening: de overige zeventien pro cent werden 'gebruikt' door het open baar vervoer. De vervoersprestatie van het openbaar vervoer neemt al vele jaren niet meer toe: 18,9 miljard reizigerskilometers in 1961, 19,0 mil jard in 1970 en 18,8 in 1972. Het par ticuliere vervoer groeide van 24,5 mil jard reizigerskilometers in 1961 tot 95 miljard in 1972. Deze groei komt vol gens het CBS grotendeels op rekening van de personenauto: (van 16,3 mil jard tot 86.2 miljard)'. Ook het aan deel van de bromfiets steeg: (van 6.8 miljard tot 8.2 miljard). De 'vervoersprestatie' van de trein, die in 1961 al acht miljard reizigerski lometers beliep, daalde tot 7.4 miljard in 1967 en steeg daarna weer tot acht miljard Alle acties, die de laatste ja ren zijn gevoerd om meer reizigers in de trein te krijgen, 'nebhen slechts althans ti t en met 1972 een margi naal effect gehad. Hel aantal-reizigers k lomeier- .n het interlokale vervoer per bu.- daalde van 7.9 miljard in 1967 lol 7.1 Milliard in 1972 Zelfs de metro heeft de laatste jaren mindet reizigers gekregen. Zes Migs 21 oestellen deden een raket- taanval op de Israëlische posities op de Hermon en daarna volgden nog twee formaties van vier van deze Migs die het zuidelijk bruggehoofd van de Israëlisch op Syriscn gebied bestook ten. Volgens Israëlische berichten misten zij hun doel en werd alleen, een Israëlische soldaat licht gewond. Israëlische straaljagers kwamen te laat om de Migs te onderscheppen. Israëlische Phantoms deden voor de vijfde keer in acht dagen aanvallen op Syrische posities. De Syriërs deel den mee dat zij raet een raket een Phantom hadden neergeschoten volgens hen het zesde in vijf weken. Maar de Israëliërs berichtten dat al hun jachtbommenwerpers terug wa ren gekeerd. De Syrische artilleristen zouden een grote hoeveelheid SAM- luchtdoel rakelten hebben afgevuurd om de Israëlische luchtaanvallen af te slaan. De belangrijkste doelen van de Phantoms waren Syrische aetilleries- stellingen. die de ingegraven Israëliërs op de top van de strategisch belang rijke Hermon-top onder vuur houden en Syrische genie-eenheden .die wegen proberen aan te leggen tegen de hel- l ogen au |.-ze beig. Volgens -I' Israëlisirhc minister van defensie. M ><je Daj ni is (Ie hevigheid van de Syrische aanvallen op de lier- President Sadat van Egypte lacht vriendelijk tegen de ambassadeur van Saoedi Arabië in Cairo die hem een cheque ter waarde van 100 miljoen dollar ktvam aanbieden: een gift van Feisals regering aan Egypte. TEL AYTV/DAMASCUS (Reuter, UPI, AP) Ook liet lucht- Avapen heeft zich nu gemengd in de steeds heviger wordende ar tillerie-duels en infanterie-schermutselingen op en bezijden de berg Hermon. mon te verklaren uit hun behoefte een zo goed mogelijke onderhande lingspositie te verkrijgen in de onder handelingen over troepenscheiding. Volgens Libanese kranten is het Syri sche artillerievuur bedoeld om het Is raëlische leger te verhinderen een strategische weg aan de Libanese kant van de Hermon aan te leggen, die uit zicht biedt tot diep in Libanon, Syrië en Israël. De kranten toonden foto's waarop VN-waarnemers Israëlische bulldozers gadeslaan die aan het werk zouden zijn op Libanees grondgebied. Paal 101 De Egyptische president Sadat heeft in een toespraak tot het parlement en de Arabische Socialistische Unie ont huld, dat hij en de hoge Egyptische militaire raad op xerstavond al had den geconcludeerd dat de besprekin gen over troepenscheiding bij kilome- terpaal 101 nuttelo.* waren. Daarop was het besluit gevallen om 'het Is raëlische bruggehoofd ten westen van het Suezkanaal op te ruimen. De uit voering van dat plan was niet doorge gaan door de komst van Kissinger die oin een gesprek nel Sadat vroeg Daarop begon het pendelen van de Amerikaanse minist tussen Jeruza lem en Aswan dat tenslotte tot een regeling leidde. WASHINGTON (UPI) Rechter John Sirica van Washington heeft een dagvaarding aan Nixon uitgevaardigd waarin de president wordt bevolen een grote hoeveelheid geluidsbanden en documenten over te dragen aan Leon Jaworski, de speciale aanklager voor de Watergate-zaak. Jaworski had de hulp van de rechter ingeroepen nadat het Witte Huis had geweigerd het ge vraagde materiaal te overhandingen. Rechter Sirica heeft 2 mei als uiterste datum genoemd, waarop Nixon gehoor moet hebben gegeven aan het gerecht telijk bevel, Zie ook de buitenlandpagina DEN HAAG Het Nederlands Chris telijk Werkgeversverbond zal bij do fracties in het parlement er op aan dringen dat onder de regeling van de werkstaking ook de bedrijfsbezetting moet begrepen worden geacht Dit deelt het verbond mee in zijn orgaan De Werkgever. Het herinnert er aan dat het kabinet binnenkort het sta kingsrecht in het parlement aan de orde zal stellen. 'Een en andermaal heeft het verbond, aldus De Werkgever, te kennen gege ven in uiterste situaties met gelijke wapens te mogen strijden als de geor ganiseerde werknemers. Een regeling van het recht van defensieve uitslui ting mag daarom niet ontbreken', al dus het NCW. 'Het beschermen van eigendommen met de 'sterke arm' schijnt niet meer tot maatschappelijk aanvaardbaar ge drag te behoren. Het inroepen van po- litiehulp, als voorwaarde door de Ho ge Raad gesteld om te kunnen vast stellen of werkwilligen bij een sta king moe' »n worden doorbetaald, is daarom een lnos gebaar voor de rechtszekerheid van 'e werkgever', al dus de christelijke werkgevers. Abbas Farzanegan audiënte ontvangen te worden. Dat verzoek werd al in maart ingediend. Opvallend is dat ook de uit Nederland naar zijn land teruggekeerde ambassa deur nog niet tot de sjah is toegela ten. Volgens een ingewijde in Den Haag, zou dat erop kunnen wijzen dat de sjah nog niet weet hoe hij de situ atie prceics wil behandelen. De Iraan se autoriteiten reageren vaak nog veel heftiger op kritiek op hun land, die als belediging van de sjah wordt op gevat, dan de sjah zelf,', zei deze inge- wijdè. Zweden Intussen zijn ook in Stockholm milde vonnissen uitgesproken over de stu denten die de ambassade \Tan Iran daar vorige maand bezetten. Twee be zetters kregen een maand gevangenis wegens zaakbeschadiging, twee kregen een symbolische boete cn de overige twaalf werden vrijgesproken. Het openbaar ministerie had tegen allen gevangenisstraf geëist Ook de eis dat verdachten na het uitzitten van hun vonnis zouden worden uitgewezen, werd niet door de rechter overgeno men. Binnenland Bruno Mertens gelooft in zijn Ti«dorp7 Zorgen OA-er groeiend gebruik geneesmiddelen 11 Buitenland Verkiezing in Columbia9 Kerk 'Geen breuk met NG-kerk'.2 Nogmaals dr. Kraan 2 Sport Milde straf voor Ton Vissers 13 Lezers schrijven 2 Nieuwe boeken 2 Radio en tv s Recept en puzzel 6 Strips, feuilleton 6 Filmpremières 6 Commentaar 7 Ulcbibl] en verder 7 Weer 7 Familieberichten 16

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1