Veer verdeeldheid i Arbeiderspartij Libische premier was niet welkom in Niger Nixon gokte mis met'referendum' ansen van Giscard jgen in Frankrijk Uunj jiderheid wil verkiesingen in Israël ricia Hearst vrijwillig aan overval' Earring naar VS Industrie kreeg meer exportorders Denkt u nog steeds dat een vrouw alleen maar kost? Eilanden door olie geteisterd Veiligheid DC-10: KLM vraagt advies Nixon gaat zelf economische politiek doen Chileens regiem start monsterproces Roep om aftreden na verkiezingsnederlaag Guerilla's doden Rhodesische ambtenaar EEG-ministers in Bonn bijeen John Kennedy bracht regering Guatemala ten val OpSimon fry, Ti WART ET DONDERDAG 18 APRIL 1974 ALEM (UPI/Reuter) Er dreigt thans nieuwe ernstige verdeeldheid in de arbeiderspatij in Is- rer het besluit om een kandidaat formateur bij president Katzir voor te dragen inplaats van te ver- om nieuwe verkiezingen. BUITENLAND T7/K9 Juit viel met 31 tegen 13 stem- )e minderheid waar minister anciën Pinhas Sapir en plaats eend premier Yigal Allen, toe bepaald geen vrienden i oppositionele Likoedblok ■rkiezingen nog dit jaar gebo- n minister Da jan heeft laten dat hij pas als hij weet wie er ididaat-formateur benoemd is gen of hij voor zo'n formatie iet Zondag met het 614 leden centrale comité van de Arbei- tij over deze keuze stemmen, i wel ingelichte kringen wor- kandidaten genoemd de burge meester van Haifa Josef Almogi, de minister van justitie Haim Zadok en de minister van arbeid Yitzjak Rain, welke laatste onaanvaardbaar is voor Dajans rechtse Rfi-groeperLng. Rabin wil sommige delen vn het bezet ge bied aan de Arabische buurlanden te ruggeven die Da jan tot alle prijs wenst vast te houden. Toen het parlement woensdag de Pa lestijnse overval op het Noordisraëli- sche stadje Kirjat Sjemone besprak raakten buiten het gebouw ongeveer 250 met bussen aangevoerde betogers uit dit stadje slaags met de politie. 'Wij eisen veiligheid', stond er op S (UPI, Reuter) Valéry Giscard d'Estaing, de liberale kan bij de Franse presidentsverkiezingen, wint aan populariteit, a enquête van het dagblad l'Aurore blijkt, dat hij de gaullisti- indidaat Chaban-Delmas voorbij gestreefd is onderzoek kreeg Giscard 27 Chaban 24 procent en de so- jche kandidaat Mitterrand 43 Twee weken geleden kreeg vergelijkbaar onderzoek van Ie dagblad Giscard 23 procent )an 26 procent Van de overige ten krijgt niemand meer dan ■ocent. procent van Mitterrand bete- at de socialist nog ver verwij- van de vijftig procent, die hij erste ronde (op 5 mei) moeten i om president van Frankrijk len. Als hij op vijf mei niet de rheid haalt, moet hij het in de ronde (twee weken later) op- tegen de kandidaat, die achter ndigde. Het wordt erg onwaar- jk geacht, dat Mitterrand vijf cent zal kunnen halen als het blok niet meer verdeeld is. land, die de steun heeft van so- i en communisten, heeft een ke gooi naar de stemmen uit meegevoerde borden, 'verdrijf de Ara bieren'. De betogers lieten er verder geen twijfel over bestaan dat zij de Arabische arbeiders' het land uit wil len hebben. Deze arbeiders zijn Syri- che staatsburgers, die uit het bezette gebied pendelen en werken bij de aanbouw van betonnen schuilkelders. Bij de menigte waren ook enige lei ders van de 'Zwarte Panters, een groepering die opkomt voor de rechten van de minder bevoorrechte oosterse joden. De mensen in Kiryat Sjemone zijn immigranten uit het Oosten en uit Noord-Afrika. Sadat Volgens het Egyptische blad 'Al Ach- bar' heeft de Egyptische president verklaard, dat hij van plan is het in mei 1971 gesloten Russttsch-Egyptische vriendschapsverdrag eenzijdig op te zeggen. Sadat zei ook, dat Egypte thans zich niet langer uitsluitend op de Sowjet-Unie verlaat wat de wapenleveranties aangaat, maar zijn wapenbronnen spreidt Een van deze bronnen was West-Europa geworden. Sadat maakt het duidelijk, dat zijn streven naar evenwichtige betrekkin gen met de twee supermogendheden toe te schrijven is aan hun gewijzigde houdingen. De VS hadden hun pro-Is raëlische houding veranderd in onpar tijdigheid tussen de Arabieren en de Israëliërs en de Sowjet-Unie was min der scheutig geworden met haar hulp aan Egypte. Hij zei Kissinger als voorwaarde voor overleg te hebben gesteld dat iedere duimbreed bezet gebied terug zou worden gegeven. Of Kissinger die voorwaarde aanvaard had vertelde hij niet, maar wèl voegde hij er aan toe: •Terugtrekking uit de Sinai is een uit gemaakte zaak'. NGTON (UPI, Reuter) Vol- onerakaanse minister van heeft die ontvoerde miljonairs- Patnicia Hearst vrijwillig omen aan een bankoverval in mcisco. persconferentie zei Saxbe, dat icia als een gewone misdadig- chouwt. Aanvankelijk hield de 5T rekening mee, dat zij onder aan de overval, die maandag ipleegd, had deelgenomen. Vol- ftuigen, gedroeg het 20-jarige tich dn het bankgebouw echter iemand, die gedwongen werd doen. Een portier van de bank twijfelde er geen ogenblik it zij zou schieten. Het was uding, die was zo hard'. Saxbe wees er nog op, dat ide, die een overval uitvoert, ist behoefte heeft aan een te- ibelende deelneemster. Hij be- dat het zogenaamde Simbione- ijdingsleger (de SLA) spoedig den opgerold. Deze SLA ont- begin februari Patricia Heart ook verantwoordelijk gesteld bankoverval van maandag. [AAG De Nederlandse pop- Golden Earring vertrekt eind »r een tournee van vijf weken merika. Het is de derde keer, groep Amerika bezoekt ige maand werd een succesvolle or Engeland gemaakt In Span- r vervolgens tien concerten gegeven, was heit succes niet maar de sfeer vond de goep wat eigenaardig'. 'De overheid de teksten om zo nodig tot nd- en verkoopverbod over te de sterke arm snelde de zaal al te uitbundig enthousiasme, het geval bleek als iemand uit el opstond'. Giscard d' Estaing het centrum gedaan door te dat hij een socialist als eerste minis ter zal nemen, zo hij president mocht worden. Daarmee ontzenuwde hij de wijd verbreide vrees, dat hij een com munist aan het hoofd van zijn eventu ele regering zou plaatsen. Ondertussen zijn de gaullisten begon- nen met het aanwakkeren van de vrees voor 'het rode gevaar*. Premier Pierre Messmer riep in een interview alle Franse kiezers op zich niet te wa gen aan 'het gevaarlijke avontuur" van een socialistische president Van de ruim dertig kandidaten, die zich voor de presidentsverkiezingen hadden gemeld, zijn er nog veertien over. De andere voldeden niet aan de eerste wettelijke vereisten. De veertien over geblevenen worden nog aan een nader onderzoek onderworpen, waardoor er misschien nog enkele zullen afvallen. DEN HAAG De orders voor de Nederlandse industrie zijn in maart gestegen, aldus het verslag van de maandelijkse conjunctuurtest van het CBS. Deze stijging komt geheel voor rekening van de gestegen exportor ders, daar de binnenlandse orderont vangst gelijk bleef in vergelijking met februari. Het oordeel over de orderontvangst gaf ten opzichte van februari enige verschuiving te zien van het oordeel klein naar de oordelen normaal en groot. De index van de orderpositie, uitgedrukt in aantal maanden werk (basis ultimo januari 1973 100) steeg in maart van 100 naar 104. In maart 1973 was dit cijfer 100. Bij de in het onderzoek ondernemin gen gaf de bedrijvigheid ten opzichte van februari weinig verandering te zien. Voor de maanden april tot en met juni wordt een toeneming van de bdrijvigheid verwacht. ADVERTENTIE Dat dit een verkeerd uitgangspunt Is toont onderstaand voorbeeld: f 6.600,- op haar 60e Jaar belastingvrij (bij de huidige rentestand), f 60.000,- aJs zij onverhoopt vöör haar 60e overlijdt Oók weer belastingvrij. Deze forse bedragen kosten voor een vrouw van 30 Jaar f 277,- per Jaar. Voor dat bedrag neemt zij deel aan ons Risk» Waarde-projekt Waardoor het gezin Is beschermd tegen de financiële Map bl] plotseling overlijden. Hopelijk is dat niet nodig, want dan Ie er aan 1 einde van de projektduur een aardig verjaarskado voorhanden. Bij de huidige rentestand Ie dat zo'n f 6.600,-. Er ia dus veel zekerheid voor weinig geld te koop. Zodat u het niet bij een gedachte hoeft ta laten De goede verzekering adviseur kent E&L Als de bette. i) E&LBW,iL~ \rj Frankrijk achter staatsgreep? LEEUWARDEN De steanden van Ameland en Schiermonnikoog worden geteisterd door stookolie. De afgelo pen Paasdagen werd het steand van DchlennonirïÉkoog bedekt met olie- klooten. Het strand van Ameland is sinds gisteren over een lengte van 22 kilometer bedekt mot een strook olie van twee tot twintig meter breed. Rijkswaterstaat is gisteren begonnen met het verbranden van de olie. Op Schiermonnikoog zijn al tientallen do de vogels gevonden. Vogeldeskundi- gen op het eland vrezen, dat als niet snel wordt ingegrepen, de olie ramp zalig voor de vogelstand zal worden. Het oliebestrijdingsschip 'Smal Agf van Rijkswaterstaat heeft gisteren te vergeefs gezocht naar olievlekken bij Ameland en ten noorden van Rottum. Ook een vliegtuig van de luchtmacht basis Leeuwarden nam aan de verken ning deeL Eerder zijn op de Noordzee olievlekken gesignaleerd. DEN HAAG De KLM heeft aan het Nationaal lucht- en ruimtevaartla boratorium advies gevraagd over de noodzaak van verdergaande veilig heidsmaatregelen voor de DC-10. Dit heeft minister Westerterp nader mee gedeeld op vragen die onlangs in de Eerste Kamer werden gesteld tijdens het beleidsdebat Kolonel Koenti, de man achter de recente staatsgreep in Niger, waarbij pre sident Diori op zij werd gezet, heeft een uit 12 man bestaande mili taire raad aangesteld die het bestuur zal uitoefenen over het land. Koenti werd zelf president van deze opperste militaire raad, staatshoofd en minister van economische ontwikkeling. In een televisietoespraak zei Koenti dat het militaire regiem bestaande overeenkomsten met het buitenland zou respecteren. Over de betrekkingen tussen Niger en Frankrijk zei Koenti dat de bestaande relaties niet veranderd zouden wor den, maar dat de kwestie van het ura nium tezijnertijd besproken zou wor den. Niger bezit rijke uraniumvoorra- den en was vóór de coup besprekin gen met Frankrijk begonnen over een verhoging van de prijs. In Dahomey gingen al geruchten dat er verband zou bestaan tussen de val van Diori en zijn weigering het uranium te blij ven verkopen voor een prijs, die hij te laag vond. In Cotonou (Niger) werd meegedeeld dat er in Niamey nieuwe besprekingen met Frankrijk over prijsverhogingen op komst zijn. In Rome suggereerde het Katholieke Dagblad Awenire dat Frankrijk ach ter de coup in Niger zou kunnen zit ten. Het blad meldde woensdag dat de afgezette president Diori erop gestaan had het contract (over het winnen van uranium) te herzien waardoor de prijs die Frankrijk voor het erts zou moeten betalen, zou worden vertien voudigd. Parijs had zijn zorg hierover uitgesproken en had de overeenkom sten die Diori met Libië aanging evenmin toegejuicht. Het blad leidt hieruit af dat Frankrijk de verdwij- (ADVERTENTIEJ INSIMON-FIUtÜtN HST VERKOOP VAM VERS V/MLJ. GELDIG T/M 20 APRIL SAGINAW (Reuter, AFP, UPI) President Nixons sterk aange taste politieke prestige reeft dins dag vrijwel de genadeslag gekre gen door de overwinning van een Democraat in Saginaw (Michi gan), een kiesdistrict dat meer dan veertig jaar een Republikeins bolwerk is geweest. Nixon zelf had deze tussentijdse ver kiezingen voor een zetel in het Huis van Afgevaardigden tot een referen dum over zijn beledd en morele lei derschap gemaakt Tegen het advies van partijgenoten kwam hij vorige week naar Saginaw om persoonlijk campagne te voeren voor de Republi keinse kandidaat James Sparling. Plaatselijke Republikeinse leiders waarschuwden openlijk dat de komst van Nixon hun kandidaat eerder scha de zou berokkenen dan heip aan een zetel helpen. Nixons persoonlijke in zet zou de kiezers te veel aan Water gate doen herinneren. Maar de presi dent wilde één keer bewijzen dat hij sinds Watergate niet aan politieke kracht had ingeboet Nixon wilde be wijzen dat de kiezers hem beoordeel den op zijn nationale en internationa le beleid, dat hij ondanks Watergate nog altijd goed was voor een verkie zingsoverwinning van zijn morrende Republikeinse partij. 'De president wilde het. Hij wilde laten zien dat hij niet bang was naar buiten te komen en de mensen te ontmoeten', sprak een woordvoerder van het Witte Huis. Nixon kwam naar buiten en zijn gok mislukte volkomen. Toen gistermorgen vroeg de uitslag van alle 296 stembureaus in het dis trict Saginaw bekend was, bleek dat de Democratische kandidaat, de 42-ja- rige jurist Bob Traxler zijn Republi- Tijdens zijn verkiezingstoernee door Saginaw werd Nixon vorige week bijna ingesloten door betogers die zn komst niet zagen zitten. keönse tegenstander met 59.918 tegen 56.575 stemmen had verslagen en 51.4 procent van de stemmen had gekre gen. Traxler had zich tijdens zijn campagne vooral tegen Nixon afgezet •Van meet af aan wilde ik de man die in het Witte Huis zit een boodschap geven', aldus de Democraat na zijn i rkiezingsoverwinning. Bolwerk De Democratische overwinning is des te vernietigender voor Nixon omdat Saginaw, een district met zowel de grote landbouwgebieden als enkele steden met auto-industrie en hoge werkloosheidscijfers, beschouwd werd als een fanatiek Republikeins bol werk. Slechts eenmaal namelijk in de crisisjaren voor de Tweede Wereld oorlog, bracht het een Democraat in het Huis van Afgevaardigden. Toch wilde de Republikein Sparling, die Nixon zelf had gevraagd naar Sa ginaw te komen, zijn nederlaag niet aan de president wijten. 'Als deze campagne werd verloren dan was het door Jim Sparling', sprak hij man moedig. En hij voegde er aan toe: 'Dit was geen referendum over Water gate. De hulp van de president heeft me gebaat nog geschaad'. Het is echter zeer de vraag of de lei ders van de Republikeinse partij na dit débacle Nixon ook zo vergevings gezind zullen zijn. Ze staan aan het hoofd van een partij, die zich al maan den de grootste zcrgen maakt over de gevolgen van de Watergate-affiare voor de eigen gelederen in zowel het congres als plaatselijke organen. Bij tussentijdse verkiezingen zijn nu al vier 'geheide' Republikeinse zetels voor het Huis verloren gegaan aan de Democraten, met inbegrip van de ze tel in Michigan die werd bezet door de huidige vice-president Gerald Ford. Maar de grote klap moet nog komen als in november algemene verkiezin gen worden gehouden voor het Huis en de Senaat Onder de huidige omstandigheden, met de discussdes over een impeac- ment-procedure in het Huis nog voor de boeg, mogen de Republikeinen een catastrofe in november tegemoet zien. Ze dreigen volledig van de kaart te worden geveegd als ln de dagen dat de Democratische presidentskandidaat Johnson de Republikeinse ijzervreter Goldwater met een vernietigende meerderheid versloeg. Gemor Onder die omstandigheden kon een groeiend gemor binnen Nixons achter ban niet uitblijven. Vooral in de lage re regionen van de Republikeinse par tij werd al vroeg om een vrijwillig verdwijnen van Nixon gevraagd. Al leen door zijn aftreden leek de partij te redden. Na het verdwijnen van Ag- new en de komst van Gerald Ford werd de roep om Nixons aftreden ook sterker in de leiding van de partij. De Republikeinen zien in Gerald Ford nu de enige man die in november de schade voor de partij nog enigszins kan inperken. Na het 'referendum' van Saginaw zal die druk uit eigen gelederen op Nixon af te treden ten gunste van Ford zeker sterk toene men. Het zou de Republikeinen het pijnlijke moment besparen dat hun vertegenwoordigers in het Huis van Afgevaardigden hun eigen president moeten afvallen tijdens het debat over en eventuele Impeachment-proce dure. WASHINGTON (UPI. Reuter) Pre- sident Nixon heeft William Simon be noemd tot zijn nieuwe minister van financiën. Gelijktijdig met deze be noeming maakt het Witte Huis be kend, dat hij in de nabije toekomst zelf een grotere rol zal spelen bij het economisch beleid. De 46-jarige Simon wordt de opvolger van George Shultz, die vorige maand bekend maakte, dat hij per 1 mei zal aftreden. Hij is nu de chef van het regeringsbureau voor energiezaken. In die functie was hij de uitvoerder van het beleid, waarmee de Verenigde Sta ten door de oliecrisis zijn geloodst. Si mon is afkomstig uit het bankwezen. Hij zal als minister van financiën minder bevoegdheden krijgen dan zijn voorganger Shultz, die al vanaf 1969 zitting heeft gehad in Nixons kabinet. Vanaf 1972 is hij minister van finan ciën. Daarnaast heeft hij ook nog de belangrijke functies van adviseur van de president en woordvoerder voor economische zaken van de regering. Het Witte Huis heeft nadrukkelijk ge zegd, dat Simon deze functies niet zal krijgen. Nu zijn vertrouweling Shultz de regering verlaat geeft Nixon er d® voorkeur aan zelf weer de touwtjes in handen te nemen op economische za ken. Simon wordt als hoofd van het ener- giebureau opgevolgd door John Swa* hill, die daar nu al de tweede man ds. Demonstranten uit Kiryat Sjemona, het Israëlische dorp, dat vorige week werd getroffen door een ac tie van Palestijnse terroristen, dragen een gewonde weg, nadat zij een ware stormloop op het parle mentsgebouw hadden uitgevoerd. DAHOMEY (UPI/AFP) Militaire autoriteiten in Niamey hebben onthuld, dat dinsdag de Libische premier Jalloed de toegang tot Niger is ontzegd. Deze was naar Niger gereisd om zich van de situatie na de staatsgreep tegen president Diori op de hoogte te stellen omdat Niger en Libië sinds een maand een defensieverdrag met elkaar hebben. Er is geen reden opgegeven waarom het vliegtuig van Jalloed geen l - stemming tot landen kreeg. ning van Diori wel eens gewild zou kunnen hebben. Volgens Awenire lijdt het geen twijfel dat Frankrijk het land is dat het meest rechstreeks geïnteresseerd is ln de Nigerse urani um. SANTIAGO (EFE)' Voorlopig zijn al zes doodvonnissen en verscheidene gevangenisstraffen van dertig jaar geëist in een monsterproces tegen 64 officieren en manschappen van de Chileense luchtmacht, dat nog moet beginnen in Santiago. Zij worden er van beschuldigd betrokken te zijn ge weest bij wat het regiem noemt 'het plan-Z'. Dat zou een plan van de rege- ring-Allende zijn geweest om een marxistische dictatuur te vestigen, waarbij verscheidene Chilenen uit de weg zouden moeten worden geruimd. De luchtmacht-generaal Sergio Poble- te is onder de aangeklaagden. Het is het openbaar te houden proces zal door waarnemers van verschillende burgerlijke en kerkelijke organisaties worden bijgewoond. Vier dagen geleden protesteerde de aartsbisschop van Santiago Silva Hen rique nog tegen de voortgezette on derdrukking van aanhangers van de afgezette regering-Allende. De Inter nationale Commissie van Juristen heeft een onderzoek-reis in Chili aan gekondigd. SALISBURY (UPI) Dwars door een menigte nomaden in Noordoost Rhodesië hebben guerilla's gisteren een Rhodesische veterinaire ambte naar aangevallen en doodgeschoten, vervolgens weer in de menigte ver dwijnend. De ambtenaar, Gundry was op dat moment bezig de honden van deze veeherders een injectie te geven. In dezelfde omgeving is een Rhodesi sche helicopter met twee bemannings leden vermist geraakt. Inmiddels U een uitgèbreide zoekactie te land en in de lucht begonnen die nog geen re sultaat heeft opgeleverd. Twaalf da gen geleden stortte er eveneens in Noordoost Rhodesië een Camberra- bommenwerper met twee man neer. DEN HAAG/BOON (DPA). Op uit- nodiging van de Westduitse minister van buitenlandse zaken Walter Scheel zullen de ministers van buitenlands® zaken van de EEG zaterdag en zondag in Bonn voor een informele bijeen komst bijeenkomen. Ook de Neder landse minister van buitenlandse za ken Max van der Stoel die maandag naar Moskou vertrekt, zal In Bonn aanwezig zijn. Bij de besprekingen, die in het slot Gymnich nabij Bonn worden gehou den, zullen geen politieke besluiten worden genomen. Het wordt zoals in politieke kringen in Den Haag ver luidt 'een praatje bij de haard'. Dit wordt voornamelijk veroorzaakt door het feit dat Frankrijk en België regeringen hebben die geen belangrij- ke besluiten kunnen nemen.NIEUW SAN SALVADOR (AP) De voor malige president van Guatamala Migu el Fuentes heeft gezegd dat wijlen president Kennedy opdracht heeft ge geven voor de %taatsgreep die zijn re gering 11 jaar geleden ten val bracht. De president zou dit hebben gedaan uit wraak op de mislukking van de 'Var kensbaai' invasie in Cuba. In een interview aan de vooravond van de 13de verjaardag van de invasie zei Fuentes dat de poging om de rege ring Castro ten val te brengen was mislukt ten gevolge van de 'grote be sluiteloosheid van president Kennedy'. 'Zoals altijd moest hij een zondebok vinden en die zondebok was Fuen tes.Op last van Kennedy werd mijn regering vernietigd', aldus de voormalige president De Amerikaanse inlichtendienst, de CIA, had in Guatemala een invasie eenheid van ongeveer 300 Cubaanse ballingen opgeleid toen Fuentes presi dent was. In maart 1963 werd zijn re gering ten val gebracht, acht maanden voor de moord op president Kennedy. Het plan voor de invasie in Cuba werd al opgesteld tijdens de regering Eisenhower. Kennedy was er aanvan kelijk zelf tegen. Daarop stuurde Gua tamala een afgezant naar Washington om Kennedy ervan te overtuigen dat hij het plan moest doorzetten. fADVERTENTIE

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 9