lijkt vrucht angst voor positieverlies van elam Uit de weekbladen Dalende prijzen op goederenmarkten rm -M kom eens kijken JL (ORENAULT ieen consequente keuze voor deelneming aan de macht uto met tin gestolen: chade van half miljoen Wettelijke rente erhoogd Nota niet gericht op werkelijke machtsspreiding ONDERNEMINGSRADEN Belastingen Prime rate' in IS stijgt tot loven 10 pet. Herder en schapen Martelgang Tonnen schade bij brand patatfabriek Italiaanse week in 's-Hertogenbosch Motor botst in volle vaart op auto: dode Omroep en oorlog Boekowski Burgemeester alles wat wielen heeft kunt u inruilen bij aankoop van een gebruikte auto met Bovag-garantie! .louw KWARTET DONDERDAG 18 APRIL 1971 L13 dit laatste artikel willen we aandacht besteden aan de recente lorstellen uit de kring van het NW. Begin maart verscheen een pport 'Medezeggenschap' van het project Maatschappijvisie, be- leld als begeleidingsvoorbereiding. Er is dus nog geen sprake van n officieel NW-standpunt. belangrijkste voorstellen uit het rapport zijn Aan de basis van het bedrijf staan werkoverleggroepen, dia doel hebben de werknemers meer sep op hun eigen werksituatie te ren. De ondernemingsraad irsoneelsvertegenwoordiging ge- emd) moet als doelstelling hebbben behartigen van de belangen van rknemers; de ondernemer is er ai lid van: ten aanzien van het ancieel-economisch beleid heeft dit ;aan controlerende en adviserende i'oegdbeden, ten aanzien van het aale beleid medebeslissende of be- sende bevoegdheden. Er moet een paritair samen stelde raad van commis- rissen komen; de helft van het ital commissarissen moet worden noemd door de personeelsvertegen- ordiging. De bedrijfsledengroepen van het drijvenwerk vormen de ach- ban voor de personeelsvertegen- ordiging, m.a.w. de personeelsverte- nwoordigers zijn lid van een be- jfsledengroep en zijn gebonden aan daar vastgestelde beleid. anttekeningen wil graag een bijdrage aan, de cussie leveren door de volgende nttekeningen te plaatsen. Op het rste gezicht stelt het rapport zeer uiige dingen voor. Men wil het rkoverleg stimuleren en wel op een jze die ik van harte kan onder- ïrijven. Men wil de ondernemings- 1 uit zijn dualistische positie halen op die manier bevorderen dat irknemers weten waaraan zij toe Men wil paritair samengestelde den van commissarissen en dat is or mij, die dat al jaren en soms in Dte eenzaamheid verdedigt, een ware ;ugde. Men wil het bedrijvenwerk ondersteunende en stimulerende ik geven. Ook heel juist gezien. >gen we nu de conclusie trekken, de voorstellen op een doordachte jze de bedrijfsdemocratie bevorde rt? Ik heb vele twijfels en ik hoop, ik die in kort bestek duidelijk maken. Werkoverleg 'an een verslaggever tOOSENDAAL In het Brabantse loosendaal is een vrachtwagen met plegger gestolen, die geladen was iet twintigduizend kilo tin. Oplegger n lading zijn samen een half miljoen ulden waard, aldus de eigenaar. )EN HAAG Per 1 mei zal de wet- elijke rente worden verhoogd van 8 ot 10 procent per jaar. Wettelijke ente is de rente, die een schuldeiser crachtens de wet kan eisen van een chuldenaar, die bij' een verbintenis ot betaling van een bepcalde geldsom Ie betalingstermijn heeft overschre- ien. Sinds 1 maart kan de wettelijke ente. die daarvoor bij de wet was 'astgelegd, bij algemene maatregel an bestuur worden gewijzigd. In 971 werd de rente op 9 procent ge teld en daarna, per 1 november 1972 'erlaagd tot 8 procent. De verhoging >er 1 mei houdt verband met de nu leidende rentestand, aldus het minis erie van justitie, pril. financieel-eeonomisch beleid controle ren, met als doel de belangen van werknemers veilig te stellen (blz. 8 van het rappport). De (mede-)zeggen- W' H toekomst of verleden tijd? door prof. dr. H. J. van Zuthem schap over het sociale beleid is ook alleen gericht op de belangen van werknemers (hoofdzakelijk arbeids voorwaarden). Kortom, de werknemers kunen aan de basis wel van alles overlegen, maar er is geen orgaan dat dat overleg coördineert en zodoende voldoen de effect kan geven, riet voorstel van het rappport de ondernemingsraad het werkoverleg te laten regelen is uiter aard iets geheel anders. Geen medebestuur De vraag dringt zich op, of het ont breken van een centraal overlegor gaan toevallig is. Ik meen, dat het rapport gebaseerd is op twee uitgangs punten. Het gaat in de medezeggen schap om de belangen van de werkne mers en die belangen moeten in de eerste plaats door de vakbonden wor den behartigd Zowel bij het werko verleg als bij de ondernemingsraad en de raad van commissarissen staat steeds vermeld, dat het gaat om de belangen van de werknemers. Het gaat niet om een mede-verantwoorde lijkheid voor het beleid. Men laat de uiteindelijke verantwoordelijkheid voor de beslissing bij de directie (blz. 8 van het rappport). Men omschrijft de taak van de commissarissen zeer na drukkelijk in termen van controle (blz. 24 van het rappport) en niet van mede-bestuur. Met betrekking tot de vakbonden wordt gezegd (blz. 3), dat zij de eerst aangewezenen zijn op financieel-eco- nomisch terrein. Het sociale beleid kan aan de ondernemingsraad worden overgelaten, omdat hiervoor minder grote technische kennis vereist is. Hoewel dus op het eerste gezicht wijzigingen worden voorgesteld, die zouden kunnen duiden op het willen bevorderen van de mede-verantwoor delijkheid via meebeslissen, blijkt bij nader inzien dat het eigenlijk gaat om controlemogelijkheden. Alleen het so ciale beleid vormt hierop een niet erg duidelijke uitzondering. Traditie Ik meen, dat diit NW-rapport is blij ven staan bij de traditie van de controle op de macht en niet conse quent kiest voor de deelname aan de macht. Alleen vanuit de controle op de macht vertonen de voorstelllen een zekere samenhang, al blijft het nog maals onduidelijk waarom men voor het sociale beleid een uitzondering maakt. Aangezien men deze controle op de macht in feite in handen van de vakbondsorganisatie wil laten, wordt het ook begrijpelijk waarom men de, ondernemingsraad onderge schikt maakt aan het bedrijvenwerk. Uit een oogpunt van effectieve macht spreiding hebben deze voorstellen on getwijfeld betekenis. Het is echter de vraag, of deze macht verder komt dan het vakbondsappparaat en het vak bondskader in de bedrijven. Het lijkt wel, alsof het rappport stoelt op angst voor de positie van de vakbond en op een streven een sterke vakbondsdisci- pline te bewerkstelligen. Ik kan me omstandigheden voorstellen, waarin zoiets noodzakelijk is. Ik betwijfel of deze aanpak voldoende perspectief biedt voor een bedrijfsdemocratie, die stoelt op een machtspreiding die it het werkoverleg. Het werkover- heeft volgens mijn ervaring en icht alleen zin, wanneer het is inomen in een het gehele bedrijf 'itende overlegstructuur. En dan •leg over economische, financiële, lie en technische zaken. Over dat rerleg zwijgt het rapport. De onder- lingsTaad kan daarvoor niet be- d zijn, want die raad moet het Elseviers Magazine EW YORK De prime rate (de nte, die de banken hun eersteklas iënten in rekening brengen)' in de er. Staten zit weer in de lift. De orth Carolina National Bank heeft s eerste bank het prime ratetarief irhoogd van 9% tot lO'/i pet, terwijl First National Bank of Chicago de ime rate op 10,10 pet heeft vastge- eld. Algemeen wordt verwacht, dat ;t hierbij niet zal blijven en dat ellicht over niet al te lange tijd nog >gere percentages uit de bus zullen >men. e banken in de VS vinden het eeds moeilijker aan de stijgende edietvraag te voldoen. Een vraag, e o.a. in de hand wordt gewerkt >or versterkte voorraadfimanciering verband met de bestaande inflatio ns. et de laatste ontwikkelingen van de rime rate in gedachten lijkt een ver- iging van het officiële disconto van Federal Reserve Board niet uitge- oten. Sedert medio augustus 1973 edraagt het officiële disconto in de S 71/2 pet. Een verhoging tot 8 pet dit moment zou nauwelijks een errassing betekenen. Hervormden (en CHU-stemmers) heb ben de hoogste belastingmoraal. Bra ver dan welke andere bevolkingsgroep in ons land geven zij de keizer wat des keizers is. Dit is op te maken uit een enquête over belasting-ontdui king, die Elseviers Magazine samen met het NIPO hield onder ruim duizenden Nederlanders. Verder blijkt dat de neiging om de belasting te ontduiken nauw samenhangt met de hoogte van het inkomen en dat 49 procent van de VVD-stemmers daar last (of natuurlijk niet) van heeft. EM praat -verder met burgemeester Thomassen van Rotterdam, die dit jaar 65 jaar wordt en afscheid neemt. Thomassen zegt 'niet sikkeneurig naar zijn pensioen te zitten uitkijken' Ko van Dijk mag in hetzelfde blad uit voerig zijn gram spuien over het 'ver ziekte' Nederlandse toneel, waar ze bijna geen rol meer voor hem hebben en waar bovendien geen toneelleider van formaat te vinden is." Van Dijk, die zichzelf als natuurtalent be schouwt, kan echter tot slot toch nog zeggen: 'Ik heb mijn leven lang nooit iets gedaan, waar ik nu spijt van heb. Ik heb van niets spijt in mijn leven'. Vrij Nederland: Gerard van Westeloo trok voor Vrij Nederland de hei op om daar te praten met de weinige herders, die daar nog met hun schapen rondlopen. De herder van de Noordelijke Velu- we: 'Je moet echt niet denken, dat je je lezers een plezier doet, als je be schrijft hoe het echt gaat. Het gaat de mensen om de illusie. Als ze merken, dat ik niet de hele nacht in de kooi slaap, zijn ze teleurgesteld. Ik zal wel uitkijken, die stank. In die ammonia- klucht kun jet het nog geen kwartier uithouden'. Rudie van Meurs signaleert een her opleving van de schoolstrijd, maar deze heeft heel andere achtergronden dan die van zestig jaar geleden. Toen ging het om een plebejische aan gelegenheid van een groep eenvoudige mensen, die de bevoogding van de regenten van de hervormde kerk wa ren ontsnapt en streden voor eman cipatie. De Teleine luyden' zijn zelf re genten geworden'. Bibeb interviewt mevrouw Hilda Ver- wey-Jonker, die laat weten, dat ze het onzin vindt, dat 'vrouwen alleen zul len bepalen hoe de maatschappij van morgen eruit ziet'. De Groene Amsterdammer: De Groene besteedt vooral aandacht aan politiek getinte onderwerpen. Paul Brill staat stil bij het Midden- Oosten-conflict. (De ontgoocheling van een kwart eeuw onverzoenlijk heid)', Kees Vellekoop beschrijft zijn eigen martelgang van een dienstwei geraar en Joost Breuker praat met de Westduitse polemoloog Fritz Vilmar over een socialistische vredesstrategie. Op de middenpagina's wordt uiteenge zet, hoe 'het stervende Saigon-bewind in leven wordt gehouden', terwijl te vens wordt onthuld, wat Nederland deed op de Parijse conferentie, over multilaterale hulp aan Zuid-Vietnam op 16 oktober j.l. recht doet aan de feitelijke mede verantwoordelijkheid van alile werkne mers. En dan is er meer aan de hand dan alleen eigenbelang van werkne mers Korte termijn In het voorwoord van het verbondsbe- stuur van 't NW staat, dat 't rapport geen visie-nota op kngere termijn is, maar een interim-nota die de proble matiek op korte termijn aan de orde stelt Wanneer we Dij die korte ter mijn denken aan de oplossing van bijvoorbeeld de niet geringe proble men binnen het NVV omtrent de relatie tussen ondernemingsraad en bedrijvenwerk, dan maakt het rapport wel wat duidelijk. Met alle begrip voor die problemen is het te hopen, dat het NW voor de langere termijn met iets beters komt Dit is het achtste en laatste artikel van een serie. De vorige artikelen werden geplaatst op 23, 27 en 30 maart en 2, 5, 9 en 12 april 1974. Van een verslaggever MUSSELKANAAL In Musselkanaal (Gr) heeft een felle brand de patatfa briek van B. Arends aan de Akade verwoest De schade bedraagt enkele tonnen. De brandweer van Stadskanaal die de blussingswerkzaamheden verrichtte, wist het woongedeelte behouden. De oorzaak van de brand s vermoedelijk oververhitting van de bakoven. De produktie zal voorlopig zes weken zijn gestagneerd, Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Van een correspondent DEN BOSCH In de week van 9 tot en met 18 mei is er ir> Den Bosch een 'Italiaanse week'. Medewerking wordt verleend door de Italiaanse ambassa de. het Italiaans verkeersbureau en Italiaanse gastarbeiders. De week is georganiseerd door de stedelijke eve nementencommissie, die reeds vorig jaar dit plan naar voren bracht. In het Luxortheater zal deze week het programma op de Italiaanse film zijn gericht, terwijl op verschillende plaat sen in de stad Italiaanse modeshows plaatsvinden. Voorts zijn er diverse uitingen van Italiaanse folklore en kunst. Op het programma staan onder meer enkele concerten van het 'Quar- tetto di Roma'. Strafrecht en systeemtheorie, door M. A. Zwanenburg met een inleiding van prof. dr. C. I. Dessaur. Uitg. van Van Gorkum te Assen in de serie Nijmeeg se Cahiers voor criminologie. 75 blz. ƒ9.50. Bij intekening op de serie 7.50. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Een dalende prijstendens is vorige maand het kenmerk geweest van de meeste wereldgoederenmarkten. Deze ont wikkeling kan goeddeels worden toegeschreven aan het feit dat winstnemingen de overhand kregen. Een uitzondering vormde evenwel de cacaosector, waar speculatieve overwe gingen opnieuw de boventoon voerden en de termijnnoteringen tot ongeken de hoogte stegen. De scherpe koersda ling op de Londense effectenbeurs en de ongunstige ontwikkeling van de Britse handelsbalans waren eveneens factoren die de handelsactiviteit niet ten goede kwamen, aldus Bank Mees en Hope in haar maandoverzicht van de goederenmarkten. Aanbod uit de tweede hand oefende aanvankelijk druk uit op de koffie prijzen. Daar de oorsprongslanden niet bereid bleken partijen tegen lage re prijzen af te geven, werd de stem ming geleidelijk vaster. De krappe voorraadpositie in de verbruikslanden alsmede teleurstellende oogstcijfers droegen tot de geanimeerde stemming op de theeveilingen bij. Tegen het einde van de maand boden kopers meer weerstand tegen verdere prijs stijgingen. Talrijke indekkingen met het oog op de toenemende schaarste aan cacao voor dichtbije leveringen veroorzaak ten een hausse op de cacaomarkt. Voorspellingen van de FAO betreffen de een aanhoudend wereldsuikerte- kort lieten de marktstemming vrijwel onbeïnvloed. Bij granen oefende het vooruitzicht op veelbelovende oogsten eveneens druk op de prijzen uit Plantaardige olieën en vetten lagen verdeeld in de markt.Voor al naar sojabonen bestond een levendige internationale vraag. Aangezien de afzet van natuurrubber onvoldoende bleef om de accumulatie van voorraden tegen te gaan, hield de prijsdalende tendens op de rubber- markt aan. In de VS houdt de staalproduktie na genoeg gelijke tred met de vraag. Ge zien de huidige krapte aan staal- schroot hebben fabrikanten er bij de Amerikaanse regering op aangedron gen de schrootuitvoer stop te zetten. De vrij scherpe prijsfluctuaties op de tinmarkt kunnen zowel aan de wissel vallige vraag van verbruikers als aan speculatieve aan- en verkopen worden toegeschreven. De daling van de ko- pervoorraden op de Londense Metaal- beurs tot het laagste peil in de laatste vier jaar alsmede de dreiging van Chileense zijde om op politieke gron den de kopersverschepingen naar En geland drastisch te beperken, deden de koperprijzen krachtig aantrekken. De lood- en zinkmarkten werden goed gesteund door berichten over arbeid sonrust in een van de voornaamste produktiegebieden. MAASBRACHT De negentienjarige G. Schoorl uit Thorn (Limburg) is na een verkeersongeluk in Maasbracht overleden. Hij zat als duopassagier op een motor, die in volle vaart op een auto botste, die achteruitrijdend van een parkeerplaats kwam. De bestuur der van de motor, een twintigjarige plaatsgenoot van het slachtoffer, liep zeer ernstige verwondingen op. De Haagse Post: De Haagse Post publiceert een ge- sprek, dat Max Pam had met Dick Verkijk pver zijn (nog te verschij nen) boek 'De Omroep in de Oorlog'. Verkijk: 'Mijn boek is bedoeld om te bevorderen, dat als straks weer zo iets gebeurt, niet twintig mensen stoppen, maar 25. Tegen een grote mate van nee-zeggen is een dictatuur of een ko lonelsregime niet betand'. A. J. Heer- ma van Voss zocht prof. dr. A. van Dantzig op. Van hem verscheen vori ge week als psychotherapeut het boek 'Normaal is niet gewoon'. Van Dant zig, een van de grootste praktische voorvechters van psychotherapie: 'Wil er contact blijven bestaan, dan kun je niet veel verder gaan dan iemand is. Als je behoefte is om dingen in con tact te laten verlopen, dan verdwijnt ook de behoefte om verder te gaan'. HP's omvangrijke omslagverhaal gaat over 'Het apparaat van de machtigen' oftewel 'Ondernemerscentrale VNO voor het eerst doorgelicht'. Hervormd Nederland: Henk Wolzak schrijft in Hervormd Nederland over de dissident Vladimir Boekovski, die nog steeds in zeer slechte gezondheid gevangen zit in een USSR-kamp. Omdat zijn moeder vreest, dat haar zoon zal sterven, heeft zij een ieder opgeroepen voor haar zoon te protesteren. Kaarten kunnen bijvoorbeeld worden gestuurd naar de ambassade van de Sowjet- Unie, Andries Bickerweg 2, Den Haag. Kees Waagmeester staat stil bij een nota van de VNO, waarin gepleit wordt voor stabilisatie van de belas tingdruk en premies voor de sociale voorzieningen. Mr. Koos Reugenbrink, lector belastingrecht aan de Leidse universiteit, stelt daartegenover, dat de 'voorstellen van het verbond dwars tegen de versoberingsgedachten in gaan', omdat het geld, dat vrijkomt moet worden gebruikt voor particulie re bestedingen. De Nieuwe Linie: Bert Ummelen interviewde voor De Nieuwe Linie burgemeester mr. Jaap van der Lee van Eindhoven. Zijn opvatting van het burgemeesterambt is, dat het toch in de eerste plaats geen politiek ambt is. 'Ik houd niet van de uitdrukking: ik sta boven de partijen. Ik zou liever zeggen, ik sta ertussen als een objectieve waarne mer', aldus Van der Lee, die verder toegeeft zich graag 'een socialist van het midden' te noemenr Dr. J. D. van der Meulen pleit in het blad voor gratie voor P. 'Ik vermag niet in te zien welk zinnig strafdoel nog kan worden bereikt door na zo lange tijd deze na zo lange afsluting van de wereld in de vergetelheid weg gezonken figuur te gaan opsluiten. Herre Halbertsma bericht op de voor pagina over de grondstoffenconferen- tie van de VN in New York, waar niet meer moet worden geëmmerd over ontwikkelingshulp' en waar de landen van de Derder Wereld het im perialisme hebben aangeklaagd. Giole inruilaktie maar met uw kruiwagen, uw oude fiets of bokke- wagen of kinderwagen. Hebt u misschien een aapjeskoets?Ofeen Jan Plezier? Laad uw familieerinenrijd ermee naar hier. Ruil hem invooreen geteste auto, compleet met schriftelijke garantie, 't Mag ook een vliegende hollander zijn of een transportfiets of een motor met zijspan of een Russische troïka. Als het maar rijdt. Vanaf nu kunt u het kwijt. Hebt u iets? Kom dan gauw eens kijken naar de wagens die u bij ons kopen kunt. Gebruikte auto's met waterdichte Bovag-garantie. Dat zijn auto's met een gezondheidsverklaring. Auto's die getest zijn. Echt voordelige auto's omdat u precies weet wat u koopt. wat er te koop is aan betrouwbare gebruikte auto's, 't Kan u veel geld en ergernis besparen. Haarlemmerweg 2-4 - Leiden - 01710-33141 Rujme keuze uit vele merken Alle auto's vast geprijsd Aantrekkelijke regeling van gespreide betaling.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 13