In Frankrijk geen centrumkandidaat Syrië krijgt nieuwste Migs Verwarring rond coup in Niger Regiem in Damascus rust op brede basis Patricia Hearst als bankrover Minister Jobert optimistisch over Europa mms (UPI, AiFP, Reuter) Dc Fransen zullen liet bij de komende presidentsverkiezingen zon der een 6erieuze kandidaat uit bet centrum moeten doen, nu de leiders van de Radicale artij zich niet kandidaat liebben gesteld. Saigon schort besprekingen met Vietcong op Weer minder straf voor luitenant William Calley Na luchtreis 24 flamingo's dood Schichter gestraft Communelid uit Heer neergeschoten Executies in China Aanzet naar werkelijke democratie in Syrië ipi4 fill TROUW/XWARTET WOENSDAG 17 APRIL 1974 BUITENLAND T7/K9 De bekendste politicus uit het cen trum Jean Jacques Servan-Schreiber^ maakte gisteren bekend, dat hij geen kandidaat zal zijn bij de presidents verkiezingen, waarvan de eerste ronde op 5 mei wordt gehouden. De 50-jari- ge leider van de Radicale Partij, die vooral als journalist en schrijver be kend is geworden, zal zich ook niet voor de vijdde mei uitspreken voor één van de politici, die wel meedin gen naar de nalatenschap van Pompi dou. Wel liet JJ-SS zoals hij in Frankrijk meestal genoemd wordt, weten, dat hij zal kiezen uit twee kandidaten: de socialist Francois Valery Giscard d'Es- taing. Iedereen houdt het erop, dat de (kleine) aanhang van Servan-Schrei ber nu ook tussen deze twee zal wor den verdeeld. Dat betekent, dat Ser- van-Schreibers besluit om niet mee te doen allereerst de gaullistische kandi daat Chaban-Delmas treft. Deze zou, in tegenstelling tot zijn rivalen Gi scard en Mitterrand, nauwelijks scha de hebben ondervonden van de kandi datuur van de radicale leider. Servan-Schreiber leidt de kleine Radi cale Partij samen met Jean Lucanuet, die veel meer naar rechts lonkt. Deze heeft zich vorige week al achter Gi scard opgesteld. Inflatie De termijn voor kandidaatstelling voor de Franse presidentsverkiezingen Servan-Schreiber is vannacht afgelopen. Er zijn nu ruim dertig deelnemers ingeschreven, maar slechts drie maken een serieuze kans: Mitterrand, Giscard en Chaban. Alle drie stortten zich gisteren op de economische politiek, een uiterst be langrijke zaak voor Frankrijk, dat vol gens schattingen na de eerste maan den van 1974 dit jaar een inflatie van DAMASCUS, BEIROET (Reuter/AP). De Sowjet-Unie en Syrië hebben een gemeenschappelijk communiqué uitgegeven, waarin het belang wordt bevestigd van de verzekering van Syrië's defensieve kracht en waarin elk akkoord over troepenscheiding on verbrekelijk verbonden wordt geacht met een algemene regeling in het Midden-Oosten. Het communiqué werd uitgegeven na de terugkeer van de Syrische president Hafez Assaad uit Moskou. De verklaring schetste ook het belang van deelneming van de SowjetrUmie aan alle fasen op de weg naar een rechtvaardige en duurzame vrede in het Midden-Oosten. De 'explosieve' si tuatie aan het Syrische front bevestigt volgens de verklaring meer dan ooit, 'dat terugtrekking van Israëlische troepen uit alle bezette Arabische gebie den en garanties voor de rechten van het Palestijnse volk de basisprincipes blijven van een behoorlijke regeling en dat een voorbijgaan daaraan slechts tot ernstige repercussies kan leiden'. Deze krachtige taal ging gepaard met de levering van nieuwe voorraden hoogontwikkeld wapentuig - volgens het leidende Beiroetse blad Al Anwar zelfs van het laatste type Mig-25 en van 'Scud' grond-grondraketten. De Russen zouden er ook in hebben toe gestemd Syrische piloten op de Mig 25 te trainen dn de Sowjet Unie. Het zou voor het eerst zijn dat ze zoiets toestaan aan een niet-lid van het War- schaupakt. Dreigende taal Terwijl de Libanese regering het re sultaat afwacht van een onderzoek hoe het mogelijk was dat Libanese strijdkrachten er niet in geslaagd zijn de Israëlische commando-aanval op Lii banese grensdorpen te onderscheppen, heeft het semi-officiële Egyptische blad dinsdag dreigende taal jegens Is raël afgedrukt. De hoofdinspecteur, Aly Amin, zei dat Egypte lange af- standsraketten tegen Israël zou kun nen inzetten als het zijn operaities te gen Syrië en Libanon uitbreidt 'Deze raketten behoren tot de soorten moderne wapens die we tijdens de ok- tober-oorlog niiet hebben gebruikt', 6Chreef Amin. De Egyptische minister van oorlog, maarschalk AChmed Is mail verklaarde tegenover de pers: 'Er liggen nog meer ernstige en be langrijke missies voor ons an het ver schiet voor de totale bevrijding van al onze landen'. De minister van defen sie herinnerde zijn Israëlische collega eraan dat Egypte sinds het bestand nog geen soldaat heeft gedemobili seerd en 'niet zou aarzelen de gevech ten te hervatten wanneer Israel zich schuldig maakt aan agressie tegen welk Arabisch land ook'. Zonniger Zonniger blijft president Sadat tegen de situatie aankijken. Hij zei ervan overtuigd te zijn dat er spoedig een troepenscheiding aan het Golan-front zal komen In een interview met het Libanese blad Al Shaab zei Sadat over zijn vriendschap met de Syrische pre sident Assaad: 'Assaad was mijn enige partner in de oktober-oorlog en ik zal hem trouw blijven tot mijn dood'. Het is bekend dat de Syrische presi dent overigens niet ingenomen was met het feit dat Egypte eenzijdig een akkoord over de terugtrekking van de troepen met Israël besloot. Hij wilde een gelijktijdige terugtrekking op bei de fronten. Eén Israëliër is gedood en twee zijn gewond bij hernieuwde gevechten op de berg Hermon. zo heeft een woord voerder dn Tel Aviv medegedeeld. Daarmee is het aantal Israëlische ge sneuvelden sinds de herleving van de vijandelijkheden op Golan op 12 maart gestegen tot zeven en het aan tal gewonden tot 44. twintig procent te wachten staat. Chaban-Delmas beloofde de kiezers een 'democratisch plan om onze eco nomie in dertig maanden weer op de rails te krijgen'. De socialist Mitter rand vroeg om versterking van de Franse frank. Herwaardering van de frank, zou de prijs voor import verla gen en Frankrijk beter in staat stel len zijn internationale en vooral Eu ropese verplichtingen na te komen, al dus Mitterrand. Volgens Giscard is de economische po litiek van Mitterrand echter weinig geschikt voor frankrijk. 'Hij vecht niet tegen inflatie, maar organiseert haar alleen maar', aldus Giscard. Deze werpt zich tegenover Chaban-Delmas steeds weer op als de echte geestelijke erfgenaam van Pompidou. Voor de Franse radio merkte hij gisteren wat wrevelig op, dat een 'bepaalde kandi daat zegt het denken van Pompidou te vertegenwoordigen, terwijl hij te zelfdertijd het beleid, dat onder Pom pidou werd gevoerd, aanvalt'. Michel Jobert, voorlopig nog minister van buitenlandse zaxen in Frankrijk, gelooft dat er voor 1980 een gemeen schappelijke Europese regering kan worden gevormd. Hij zei dat in een interview met het dagblad Le Monde. 'Wij zijn uitstekend in staat een Eu ropese regering, federaal of onfede- raal, met een goed werkend parlement op te bouwen. Ik geloof dat er geen hindernissen zijn', aldus Jobert. Maar als de Europese landen zullen probe ren volledig in elkaar op te gaan, is hun poging tot mislukken gedoemd. De nationale belangen zullen een der gelijk radicaal experiment nooit toe staan, zo liet hij er waarschuwend op volgen. Jobert zei, dat de Europese eenheid in 1980 bereikt kan worden, als krach ten buiten Europa de ontwikkeling niet vertragen. 'Ik spreek niet over de Arabische landen of de landen van de derde wereld, welke Europa veel bete kent. Ik spreek over de Amerikaanse wereld, de Sowjet-wereld', verduide lijkte hij. De Franse minister toonde zich niet al te ongerust over Engelands terug houdendheid ten aanzien van Europa. 'Als Engeland ons nu niet wil volgen, kan Europa volgens mij gewoon door gaan; Engeland zal dan wel harder moeten lopen om de trein te halen'. SAIGON (Reuter, UPI, AP) Zuid- Vietnam heeft dc besprekingen met de Viet Cong, die in Parijs worden gevoerd, voor het vinden van een po litieke oplossing in Vietnam voor on bepaalde tijd opgeschort. De Zuidviet- namese minister van buitenlandse za ken, Voeong Van Bac, die dit in Sai gon meedeelde, zei dat tot opschor ting was besloten wegens voortduren de communistische schendingen van het bestand. De Zuidvietnamese dele gatie heeft de opdracht gekregen geen besprekingen meer te voeren totdat de Viet Cong heeft aangetoond aan de vrede te willen werken door concrete acties. Het overleg met de Viet Cong in de gemengde militaire commissie in Saigon zal gewoon doorgaan. Directe aanleiding voor het afbreken van de politieke besprekingen vormde de aanval op de basis Tong Le Chan die vorige week onder de voet werd gelopen door de Viet Cong en waar door de hoofdstad Saigon nu wordt bedreigd. Viet Cong afgevaardigden hebben in Saigon gemeld dat de op schorting van de besprekingen in Pa rijs deel uitmaakt van een gezamen lijk plan van de Verenigde Staten en Zuid-Vietnam om het vredesakkoord en het bestand te ondermijnen en om zo onder het nieuwste vredesplan van de Viet Cong uit te komen. - A 8&f-« SAN FRANCISCO (UPI) De in fe bruari ontvoerde miljonairsdochter Patricia Hearst heeft al dan niet vrij willig deelgenomen aan een bankover val in San Francisco. Zij is door een federale politie (FBI) herkend op foto's die zijn genomen door een in het bankgebouw verborgen camera. De 20-jarige Patricia Hearst maakte deel uit van een groep van vier vrou wen en één man, die de bank binnen drongen en daar 11.000 dollar buit maakten. Ook de drie andere vrouwen zijn door de politie geïdentificeerd. Alle drie staan bekend als leden van bet geheimzinnige Symbionese Bevrij dingsleger, de organisatie die dc ver antwoordelijkheid voor dc onvoering van Patricia opeiste. De politie, heeft Patricia niet officieel beschuldigd van bankroof, omdat niet vast staat of zij vrijwillig aan dc over val heeft deelgenomen. Op één van dc foto's (zie boven) staat een vrouw met liet geweer op Patricia gericht. Dat zou er op kunnen wijzen, dat de miljonairsdochter, die zelf ook een machinepistool droeg (zie foto hier naast), onder dwang het bankgebouw is binnen gebracht. Bijna twee weken geleden verspreidden haar ontvoer ders een geluidsbandje, waarop Patri cia vertelde, dat zij volledig bad gebroken met haar verleden en nu streed aan de kant van het 'Bevrij dingsleger', waarvan niet veel meer bekend is dan dat het met geweld dc samenleving wil hervormen. Patricia Hearst, telg uit een familie van befaamde krantenmagnaten, werd op 4 februari uit haar studenten flat in Berkley ontvoerd. Sinds dien heeft haar vader enkele miljoe nen dollars besteed aan voedseluitde- lingen aan armen in Californië. Haar ontvoerders hadden dat als losprijs geëist. Patricia wordt nu officieel ge zocht als 'getuige van een bankover val'. WASHINGTON (UPI) De Ameri kaanse minister voor het leger, Ho ward Callaway, heeft de gevangenis straf voor luitenant William Calley, die is veroordeeld wegens de massa moord in het Zuidvietnamese dorpje My Lai, verminderd tot tien jaar. Dat betekent dat Calley over een half jaar in aanmerking komt voor voorwaarde lijke vrijlating. Calley was aanvankelijk tot levenslang veroordeeld, maar kort na dat vonnis werd zijn straf verminderd tot twintig jaar. Nu is opnieuw besloten tot ver korting van zijn gevangenisstraf. Cal ley is schuldig bevonden aan moord op tenminste 22 burgers in My Lai op 16 maart 1969. Bij een Amerikaanse mi litaire actie in dit gehucht werden toen meer dan honderd mannen, vrou wen en kinderen doodgeschoten. Minister Callaway zei in zijn herzie ning van het vonnis dat er redelijker wijs geen twijfel bestaat aan het feit dat Calley de moorden heeft begaan waarvoor hij is veroordeeld. 'Deze da den van moord enrmishandeling op on gewapende burgers zijn zo afschuwelijk voor hen die de fundamentele wette lijke en morele basis van deze repu bliek aanvaarden, dat ze niet door de vingers gezien of vergeten kunnen worden', aldus Callaways mededeling. Maar bij de herziening van het von nis waren 'verzachtende omstandighe den gebleken'. 'Calley heeft mogelijk oprecht gemeend dat hij in overeen stemming met de ontvangen orders handelde en was zich niet bewust van zijn verantwoordelijkheid een illegale opdracht te weigeren', zo luidt de mo tivering van de strafverzachting. DJAKARTA (AFP) De Indonesi sche vereniging van vogelbeschermers heeft Nederlandse exporteurs verant woordelijk gesteld voor de dood van 24 flamingo's van de 32 die in februa ri van Nederland naar Indonesië wer den gezonden. De voorzitter van de vereniging, Ka- mil Oesman, zei dat de meeste van de ze vogels tijdens het vervoer per vliegtuig zijn gestorven, en andere kort na aankomst in de dierentuin van Djakarta. Volgens de voorzitter is het overlijden van de dieren voorna melijk het gevolg van de slechte be huizing waarin zij tijdens het vervoer door de lucht waren ondergebracht DAKAR (Reuter, UPI) Premier Jalloed van Libië is naar Niger gevlo gen om de situatie in ogenschouw te nemen nadat president Diori van Ni ger maandag door een militaire coup onder leiding van luitenant-kolonel Koenti opzij gezet werd. Voor de staatsgreep, dus nog onder het bewind van Diori, waren de betrekkingen tus sen beide landen correct, maar tame lijk koel. Vorige maand nog bezocht de Libische leider, kolonel Khaddaffi, de hoofdstad van Niger, Niamey, en volgens buitenlandse waarnemers was dat bezoek geen succes omdat er geen gezamenlijk slot-communiqué bekend werd gemaakt. Ook zouden hoge auto riteiten in Niger toen bitter gestemd zijn omdat Libië haar olieprijzen voor DURBAN (AFP) Een schichter in Zuid-Afrika, die door een politiehond in zijn zitvlak was gebeten terwijl hij aan het 'schichten' was, is dinsdag ook nog veroordeeld tot vijf slagen met een rotanstok voor zijn 'onfatsoenlijk gedrag'. De achttienjarige naaktrenner had zijn naaktrennerij uitgeoefend op Goede Vrijdag in het hart van Durban, waar een politieman met een hond hem zag. De hond rende harder dan de schich ter en de laatste ondervond dat ook snel genoeg op pijnlijke wijze. het door een langdurige droogte ge teisterde Niger niet wenste te verla gen. Khaddaffi verklaarde gedurende zijn bezoek van vorige maand dat 'er niet langer een grens bestond tussen de twee Moslem-staten', een opmer king die de autoriteiten in Niamey toen nogal verbijsterde. Enkele dagen na het vertrek van Khaddaffi werd er bekend gemaakt dat Libië en Niger overeen gekomen waren een defensie verdrag te sluiten, maar in Niamey werd hier bijzonder weinig publiciteit aan gegeven. Intussen doen over het lot van Diori en zijn gezin en over de oorzaken van de coup verschillende geruchten de ronde. Kolonel Koenti verklaarde in een radioboodschap dat 'alle leden van de vorige regering in goede ge zondheid zijn en in hun woningen verblijf houden'. Verder deelde hij mee dat het leger de macht over ge nomen had vanwege de tragische situ atie in Niger veroorzaakt door de langdurige droogte en het feit dat het regiem-Diori niet tegen de problemen opgewassen zou zijn. In Parijs echter meldde het dagblad Le Monde dat Diori's vrouw gedood was en hijzelf en zijn zoon licht ge wond raakten toen ze zich tegen hun arrestatie verzetten. In Dahomey gingen geruchten dat er een verband bestaat tussen de val van Diori en zijn weigering het uranium dat in Niger gevonden wordt te blij ven verkopen voor een prijs die hij te laag vond. Niger beschikt over rijke uranium- voorraden, de grondstof voor kerne nergie, die met behulp van Fankrijk geëxploiteerd werden, en waar sinds 1970 ook de Amerikanen bij betrok ken zijn. De nieuwe machthebbers hebben alle politieke gevangenen, vooral studen ten en professoren, die vanwege een staking op de universiteiten in febru- Van onze correspondent MAASTRICHT-KANNES Avondlij ke wandelaars vonden maandagavond laat op een landweggetje in het aan Maastricht grenzende Belgische plaats je Kannes. een jongeman met vijf schotwonden in het voorhoofd c*n één in de kin. In zorgwekkende toestand werd de man opgenomen in het zie kenhuis van Tongeren. Uit een giste ren ingesteld onderzoek, is gebleken dat het slachtoffer een 20-jarige com munelid uit Heer bij Maastricht is. Verder kwam vast te staan dat de schoten maandagmiddag al om vier u. moeten zijn gelost. Men houdt er ern stig rekeniimg mee, dat het hier een afrekeningsactie uit het hippie-milieu betreft. ari gevangen gezet waren, vrij gela ten. De coup werd dan ook door stu denten in de straten van Niamey met gejuich begroet. Het is nog niet be kend of het nieuwe regiem haar be trekkingen met het buitenland, speci aal met Libië, zal wijzigen. PEKING (AFP) Als men de tekst van aanplakbiljetten moet geloven die buitenlanders in Kanton gelezen heb ben, is er onlangs in deze stad een dertigtal mensen terechtgesteld, die beschuldigd waren van verzet tegen de campagne die ai ruim twee maanden in heel China wordt gevoerd tegen de denkbeelden van wijlen Lin Piao in confucius. Volgens de buitenlanders is het echter mogelijk dat de terechtgestelden in feite 'gewone' misdaden hebben be gaan, maar dat hun bovendien verzet tegen de campagne is verweten om hun misdadig gedrag verklaarbaar te maken. Op verschillende plaatsen in China heeft men bovendien aanplakbiljetten gezien met aanvallen op Li-teh-Sjeng, een van de vijf vice-voorzitters van de Chinese communistische partij. Waar nemers weten echter nog niet welke betekenis men aan deze aanvallen moet hechten. door Heinz Gstrein De Syrische hoofd stad Damascus was in het ver leden het toneel voor talrijke militaire staats grepen. Nu is het regiem van president Assad zo stabiel dat zelfs een aanzet tot een werkelijke democratie moge lijk bleek. DAMASCUS De houding van de Arabische Republiek Syrië is tijdens de huidige vredes-onder- handelingen over het Midden- Oosten een ongrijpbare factor gebleven. Als verklaring voor de zig-zagkoers van het bewind in Damascus wordt vaak een machtsstrijd tussen de 'gematig de' president Assad en militai ren van de harde lijn ten tonele gevoerd. Daarbij wordt vrijwel uit het oog verloren dat Syrië in feite toch een vorm van par lementaire democratie kent. De belangrijkste politieke rol in Syrië wordt gespeeld door de Baath partij, in 1940 gesticht en sinds 1963 in Syrië aan het bewind. De oprich ter van de partij, Michel Aflag, christen en oorspronkelijk commu nist, schiep later een eigen ideologie die de modernisering en wederop standing van de Arabische wereld en daarbij behorende macht ev in vloed wil. Dit doel moet bereikt worden door verhoging van de le vensstandaard van de Arabische massa en strijd tegen het imperialis me. Bijna tien jaar was de Baathpartij in Syrië als eenheidspartij aan het bewind, toen Abdallah al Ahmar er in 1972 in slaagde de Islamitische Haurani-socialisten, de Syrische com munisten, de pro-Egyptische 'Sociale Beweging' en andere splintergroe pen uit de illegaliteit te halen en hen won voor een gezamenlijk op treden mdt de Baath-partij. Tijdens de verkiezingen in mei 1973 kwamen deze verenigde linkse partijen elk met eigen fractie-kandidaten voor de parlementszetels, zodat de Syrische kiezer voor het eerst sedert lange tijd weer een werkelijke keus kon doen. Deze aanzet in de richting van een democratie rechtse partijen bestaan nog steeds alleen in het ver borgene verleent het regime in Damascus een zekere parlementaire legitimiteit die tot nu toe in het buitenland vrijwel onopgemerkt is gebleven. OPEN DEUR Met president Assad en Baath-partij- secretaris Al Ahmar is de Syrische minister van buitenlandse zaken en plaatsvervangend regeringschef Ab- dol Halim Ghaddam de derde man in het 'driemanschap' van Damascus. Ghaddam was de man die in Damas cus de deur opende voor het eerste vredesinitiatief van Henry Kissin ger. Ghaddam haalde Syrië uit het diplomatieke isolement binnen de Arabische wereld, normaliseerde de betrekkingen met het buurland Jor danië en schiep een vriendschappelij ke maar ook eigenzinnige verhouding niet de Sowjet 1'me. Hoe staat het met de stabiliteit t'n de toekomst van het huidige regime in Damascus. Mag men verwachten dat een met Hafes al-Assad gesloten vredes-overeenkomst ook op de lan ge termijn een leidraad voor de po litiek van Damascus blijft?? Of be staat er gevaar dat Syrië ook in de toekomst onder wisselende regimes een zigzag-koers zal blijven varen? TEVREDEN Belangrijk voor het beantwoorden van die vragen, blijven de interne verhoudingen binnen de Baath-par tij. Er kan gezegd worden dat de •gematigde' vleugel binnen de Baathpartij nu geen werkelijke op positie meer tegenover zich vindt Na het verbond van alle linkse par tijen onder leiding van Abdallah al Ahmar zijn slechts enkeld splinter groepen uit de Baath-partij als poli tieke oppositie overgebleven. Deze Baath-dissidenten kunnen pas belang rijker worden, als het met Damas cus rivaliserende 'internationale' Baath-regime in Bagdad (de Syri sche Baath-partij noemt zich 'regio naal') een oplossing vindt voor de interne problemen van Irak en zich weer kan bezig gehouden met 'Ara bische' zaken. Dat is uitgesloten zo lang Irak het vraagstuk van de Koerden als een molensteen om de nek hangt. De Islamitische conservatieven heb ben in de nieuwe grondwet van Syrië enkele door hen begeerde rechten zwart op wit gekregen zodat ze enigszins tevreden zijn gesteld zon der dat er aan de werkelijke politie ke verhoudingen in Syrië iets is ver anderd. En voor de liberale handels kringen in Damascus zijn Assads economische hervormingen veel be langrijker dan een eigen partij in het parlement. Zeker deze handels kringen zien uit naar de vrede die Assad serieus lijkt na te streven. Dit was het tweede en laatste arti kel over de rol van Syrië in de vre desonderhandelingen over het Mid den-Oosten

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 9