Engeland: goedkoopte- eiland voor toeristische fijnproevers Herstelplan haalt zwaardere toestellen naar Zestienhoven THEE OP BED 'Eurowoningen' moet grond verkopen Prijzen mum Collectie beugels, tassen en knippen uit twee eeuwen Autotours Goedkoop Attracties Laatste concert Bartiméuskoor Lijk uit zee opgehaald Comité anti-bulderbaan: Zwart Wit verliest van Fortuna Vuyk bouwt hopperzuiger TROUW/KWARTET WOENSDAG 17 AI'KIL 1974 BINNENLAND DL! Cottages en landelijke country-lanes: in vrijwel elk dorp z ijn ze nog zó te vinden. De prijzen van de autotours variëren van 400 gulden voor een negendaagse trip door midden-Eng eland tot rond 1200 gulden voor een tocht van 19 dagen door Schotland, Hierin is begrepen de over tocht per boot met auto (per Hoek van Holland-Harwich- lijn of North Sea Ferries), logies en half pension De an dere arrangementen worden rzclusief de overtocht aange boden. Meer informatie wordt gegeven door de ANWB-kanto- ren en de British Touerist Authority in Amsterdam Leidseplein 5, telefoon 020 - 23 4004). Engelandjarenlang toeristisch wat in de verdrukking geiveest door de elk seizoen breder uit dijende stroom vakantiegangers naar het zuiden, is bezig met zijn come-backOnder het motto, dat een geslaagde vakan tie niet alléén een strandvakan- tie hoeft te zijn, is het een royaal opgezette campagne be gonnen om meer toeristen de sprong over het Kanaal te doen wagen. Toeristische fijnproevers dan wel te verstaan. Want en de Britten zijn de eersten om dat toe geven Engeland is geen land voor massa toerisme, geen dorado, waar je met vliegtuigen vol een miljoenen- stroom naar toe trekt. Groot Britan- nië is een land voor de individua list. Voor de toerist, die zich niet tegelijk met honderden anderen wil laten droppen en leiden, maar er alleen op uit wil. Met name dus voor de automobilist Op hem ook is de campagne gericht: een uitgebreid programma vol korte en langere reizen door Engeland, Schotland en Wales, die door de British Tourist Autohority in nauwe samenwerking met de AA, de Britse ANWB, zijn samengesteld en in Ne derland door de ANWB verkocht worden. Belangrijk onderdeel hiervan vormen de acht tot 19-daagse autotours; kant- en-klaar-reizen, waarvan de route en de plaatsen van overnachting van tevoren zijn vastgesteld. Ze worden aangeboden op basis van half pension (ontbijt en diner) inclusief de over tocht naar Harwich of Hull (met auto). Als een variant daarop worden voor hen, die zo'n autotour-programma te star vinden, de vrijheid-blijheid- tours gebracht waarbij de toerist zélf zijn route kan uitstippelen en in het ene hotel kamers in het volgende hotel kan reserveren. Hij kan hiervoor kiezen uit enkele tien- Engeland ontvangt zijn gasten in stijl en comfortabel. Behalve de tv (in veel kamers in kleur) vindt de toerist naast zijn bed ook een installatie voor zijn early-morning-tea: een op het lichtnet aangesloten apparaat, dat 's avonds op het moment van ontwaken kan worden afgesteld. Met een vriendelijk bel letje en een automatisch aanfloepend lampje wordt de toerist dan op het gewenste tijdstip gewekt. Het water voor de thee is dan al heet; het enige wat hij heeft te doen, is het theezakje in het klaarstaande kopje te leggen door DICK RINGLEVER van 110 km geldt (op de andere wegen 80 km), rijdt de Brit be heerst kalm en laat alle ruimte aan de vreemdeling, die nog moet wen nen zich gladjes in de stroom te mengen. Voor de toerist hoeft die auto dus geen enkel probleem te leveren. En als dan ook die hindernis is wegge nomen, wel, dan heeft de buitenlan der in Engeland vrij baan en er vaart hij, dat het als vakantieland een heel ander land is dan de massa gewend is. Geen torenhoge steriele hotels, maar landelijke cottage sfeer met open-haard-vuur, berookt eikenhout aan de wanden, clubfauteuils en kelners, die nog service bieden. Geen vakantiejool op een kluit: afgezien van enkele con centraties aan dé zuidkust biedt En geland ook in het hoogseizoen nog rust De (enkele) autosnelwegen en het veel groter aantal door de heu vels slingerende country-lanes zijn ook dén nog te berijden. Bath, in zuid-Engeland, waar de toerist nog erg oude historie vindt: de Ro meinse baden, waar nog steeds water van zo'n 37 graden uit de grond borrelt. tallen hotels in verschillende catego rieën. Andere nieuwe activiteiten: hotelar rangementen voor drie dagen, geor ganiseerde vakanties bij particulie ren, vakanties op boerderijen en sportieve vakanties (watersport vis sen, golf, tennis en paardrijden). Waarom zo'n Britse vakantie en dan nog wel per auto? Toegegeven: wie wil bruinbakken en temperaturen van boven de 30 graden als hoogste vakanti ei deaal beschouwt, kan beter in het zuiden terecht Engeland is nu eenmaal wat koeler. Maar wie daar overheen stapt, vindt eigenlijk geen andere barrière voor zich. Want dat linksrijden, daar ben je gauw aan gewend. De eerste dag is het even vreemd, maar later zal wel blijken dat het na thuiskomst veel moeilijker is weer rechtsaan te hou den dan het linksrijden op Britse bodem ooit was. Trouwens, de Brit- se wegen zijn geen racebanen. Zelfs op de motorways, waar een limiet Bovendien is Engeland nog voorde lig en hard bezig te worden wat eens Nederland was: een goedkoop- te-eiland in vakantieland. Dat blijkt niet alleen uit de prijzen van de benzine (een kleine 74 cent per liter). Over de hele linie is men er minder kwijt dan in vele andere po pulaire vakantiegebieden. Een pulle tje bitter heeft men er al voor zo'n drie kwartjes, 'n viergangen-maaltijd in een klasse-hotel voor nog geen 20 gulden. En gaat men lunchen in een van de vele pubs (doen!) dan is men daarmee voor een paar sandwi ches, een kom soep en een pint nooit meer dan drie, vier gulden kwijt Over die pubs: jawel, die zijn nog steeds niet de hele dag open. Sterke drank még in Engeland, maar dan alleen (algemeen g;esproken) tussen half twaalf en drie en maar van twaalf tot twee 's middags en van zeven tot tien 's avonds). Maar voor de hotelgast hoeft dat geen belemme- rin te zijn: als hij staat ingeschre ven wordt zijn glaasje ook in die uren wel gevuld. En wat die speciale, typisch Britse, andere attracties betreft: de toerist moet er een beetje gevoel voor heb ben. Is hij ook maar een tikkeltje anglofiel, dan zal hij ze ervaren. In vrijwel elke plaats. Op een wande ling bijvoorbeeld door Oxford, Enge land oudste (sinds 1167) universi teitsstad, met zijn tientallen colleges in oude stijl, zijn aristocratie zijn honderden winkels (loop er eens een platenzaak binnen: de platen kosten er gemiddeld een tientje minder dan bij ons) en bibliothe ken. Rij, wanneer u toch voor een autotour door Zuid-Engeland heeft gekozen, ook eens langs bij het 15 km verder gelegen Woodstock met zijn Blenheim-palace, een van Engelands grootste landgoederen, waar Chur chill werd geboren en leefde. En ga dan ook eens in het vijf kilometer daarvandaan gelegen Bladon, op de begraafplaats van de St-Martins ka pel, waar hij begraven ligt: een eenvoudige steen met alleen zijn naam erop, temidden van de graven van zijn familie. Verpoos ook even in de kerk Stratford-on-Avon, waar Shakespeare begraven ligt, of stap in Bath eens binnen in het badpa- leis, waar de Romeinen hun genees krachtige bronnen ontdekten en waaromheen een stad werd gebouwd met die typische halvemaanvormige woonblokken (crescents), die uit zicht geven op het tussen de stads- bebouwing gesandwichte dal. Of rij eens naar Trafalquar House, een kilometer of vijftien ten zuiden van Salisbury: een in Georgian stijl op getrokken landhuis, dat eens door de staat werd geschonken aan de weduwe van admiraal Nelson en nu in bezit is van een rijke bankiersfa milie, die om het onderhoud te kunnen bekostigen zeven van de 78 kamers voor 'toeristen beschik baar stelt Voor 25 pond per dag (vol pension) kan men er kennis maken met de oude aristocratie en slapen in een hemelbed. Engeland biedt meer van die verras singen. Bijvoorbeeld in het Here ford-district, waar men een paar ki lometer ten zuiden van Newent in eens een valkerij vindt, waar oor logsveteraan Philip Glasier voor een paar pence zijn enkele tientallen zeldzame vogels laat zien en demon straties geeft met afgerichte valken. Wie er op uit is, krijgt in Engeland elke dag gelegenheid voor zulk soort reisonderbrekingen. Alleen: men zal de attractie daarvan moeten proeven en vinden. Dat vraagt wat initiatief. Maar wie dat kan opbrengen, komt nooit teleurgesteld terug van zo'n Britse vakantie, zelfs wanneer de zon niet heeft geschenen. AMERSFOORT Het Bartiméuskoo: dat van 1950 tot 1965 een groot aanta concerten door heel Nederland heef gegeven gaat nog eenmaal optreden Het koor, gevormd door leerlingei van het Christelijk Blindeninstituu 'Bartimeus' te Zeist, verwierf voo: zichzelf en voor het instituut veel be kendheid. De leiding van het koor had Mees vai Huis, muziekdocent van het instituut Mees van Huis gaat op 1 juli a.s. me pensioen. Dat was voor zijjn oud-koor leden aanleiding om nog éénmaal bi elkaar te komen en onder zijn leidiu weer eens te laten horen dat zij va; hem een goede zangopleidijg hebbe; gekregen. Eind mei zullen twee con certen worden gegeven, waarbij ver moedelijk te constateren valt dat oc danks jarenlange onderbreking van di repetitites de kwaliteit van het koo gelijk is gebleven. De concerten worden gegeven op 2 mei in het kerkgebouw van de Evai» gelische Broederschap te Zeist en o; 25 mei in de Buurkerk te Utrecht. 0; het programma staan werken var Buxtehude, Bach, Mozart en Franc! Medewerking wordt verleend door di sopraan Dé van Oenen die jarenlauj met haar prachtige stem de concerte; van het Bartiméuskoor als soliste luis ter bijzette. Verder werken mee d( organisten Jan Boer en Stoffel vai Viegen. Aanvangstijden voor beid concerten 20.15 uur. Kaarten vana 7 mei bij de V.V.V.'s van Zeist e: Utrecht, en op de avond van het cod cert aan de kerken. Neerlands Hoop Express verlengd AMSTERDAM Neerlands Hoop press, op 28 december denderend vei trokken uit Amsterdams Tuschinsi deed overal in Nederland volle zale aan (in België niet) en stopt daa door niet in april, wat de aanvankeli ke bedoeling was, maar gaat nog twe maanden door, in vele plaatsen waai bij, in mei Amsterdam (Carré) de Haag (Circustheater), Rotterdai (Luxor). En wie dan Freek de Jongt Bram Vermeulen en hun popmusic nog niet gezien, en vooral gehoor hebben, zullen moesten wachten op di langspeelplaat En dan nog i Blauw Blauw, geschreven en g( regisseerd door Hugo Claus, met E len Vogel, Guus Oster, Fons Rademi kers, Cas Enklaar, wordt van 20 api tot 4 mei gespeeld in Amsterdams la Mar theater. De historie van het Haagse Bii nenhof is in het Haagse Gemeentemi seum aan de hand van schilderiji tekeningen, documenten en foto's zien tot 16 juni. Het hemelbed van Jan de Harl dat over de gehele wereld is gespi wordt in ons land opnieuw op planken gezet met Kitty Janssen André van den Heuvel, in de ref van Jan Teulings, en gaat op 1 mei de Amsterdamse Stadsschouwburg première. Ter gelegenheid van het 150-jarii bestaan houdt de kunsthandel Borzo i Den Bosch van 27 april tot 19 mi een jubileumtentoonstelling van 11 meesterwerken uit de impressionist sche periode, die alle te koop zijn. AMELAND De Amelander reddini boot „Dr. W. van Rietschoten" het gisteravond een lijk van een man o[ gehaald. Het was gesignaleerd doo een vissersboot. De identiteit van cl man is nog niet bekend. NIEUWERKERK AAN DE IJSSEL Inzake de kroonprocedure tus sen Nieuwerkerk aan de IJssel en Eurowoningen BV over de onteige ning van de gronden in het bestemmingsplan Zuidpias, heeft de mi nister de gemeente in het gelijk gesteld. ROTTERDAM Het Centraal comité Anti-Bulderbaan ziet in het raadsvoorstel de start- en lan dingsbaan van Zestienhoven te verbeteren een duidelijke poging de weg te openen tot het ontvan gen van zwaardere toestellen. Het uitgestelde raadsvoorstel komt donderdag opnieuw in de raad. In een nota wijst het comité op een rapport van de Rijksluchtvaartdienst van november 1973. In dat rapport komt de tekst voor: In alle gevallen is er van uitgegaan, dat gebruik wordt gemaakt van de huidige baan 06-24, welke qua sterkte geschikt is gemaakt voor de ontvangst van de nieuwe ge neratie 'wide Body* vliegtuigen (DC 10, Tristar A 300B.) Volgens het comité wordt Zestienho ven straks uitsluitend en alleen de uitlaatklep voor alles, wat Schiphol niet noodzakelijk vindt om te behou den. De veiligheid heeft met het voor stel niets te maken, aldus het comité, dat er aan toevoegd dat herstelwerk zaamheden bedoeld om de veiligheid te waarborgen buiten de discussie staan. In een financieel rapport rekent het comité Anti-Bulderbaan voor dat de start- en landingsbaan met een bedrag van twee en een half miljoen gulden hersteld kan worden. B. en w. van Rotterdam hebben de raad voorge steld hiervoor 5,3 miljoen gulden uit te trekken. Een besluit hierover werd tijdens dé jongste raadsvergadering opgeschort tot donderdag 18 april. Volgens de stichting is een en ander in strijd met eerder aangenomen mo ties (Kernkamp en Mastik, red). Mocht het plan worden uitgevoerd dan betekent dit dat het lot van de bevolking rond Zestienhoven vanaf Vlaardingen tot en met Bergschen- hoek, inclusief Overschie, Schiebroek, Hillegersberg enz. bezegeld is. Er zal zo stelt het comité, in dit gebied, waar ca. 130.000 mensen wonen, een geluidsoverlast ontstaan, die tot een onleefbare situatie leidt Inmiddels heeft ook de Nederlandse Vereniging voor Luchttransport (NVVL) zich in de strijd geworpen. In een telegram, dat zij dinsdag naar de gemeenteraad stuurde, doet zij een dringend beroep op de leden om de werkgelegenheid zeker te stellen. De vereniging, waarbij luchtvaartagenten, expediteurs, loodsexploitanten en af- handelingsbedrijven zijn aangesloten, acht het onverantwoord als het vlieg veld bij de grootste havenstad ter we reld zou worden gesloten. ROTTERDAM Zwart Wit'28 had, met als inzet de Vaancup, Fortuna uit Vlaardingen op bezoek. De club, die zoals bekend het betaalde voetbal gaat verlaten. De enige en openingstreffer kwam al in de vierde minuut. Lou Kwist van de Vlaardingers was er de maker van. Zwart Wit heeft er van al les aan gedaan om onder leiding van scheidsrechter Labrujère, minstens ge lijk te komen. Het mocht niet baten. Een schitterende kopbal van Steur ging net naast en een kogel van Vier gever eindigde op het houtwerk. Een unieke kans voor Steur om op de val reep gelijk te komen, ging eveneens verloren. Als de gemeenteraad morgein besluit geen krediet beschikbaar te stellen zullen de werknemers op de luchtha ven de binnenstad van Rotterdam met vrachtauto's en andere voertuigen blokkeren. Pas wanneer een lucht vaartonderneming als gevolg van het gemeentebesluit zijn diensten op Zes tienhoven staakt zal, zo kondigde de vereniging aan, worden overgegaan tot een bezetting van het vliegveld. 'Een fijne oefenwedstrijd', zei een der Excelsiorspelers terecht na afloop van het duel tegen SSS. De vier doelpun ten werden eerlijk verdeeld. Krien Koster gaf de Klaaswalers voor de rust de leiding maar nog voor het verstrijken van die eerste helft werd het via een trekballetje van Daan Birkhoff gelijk (11). SSS hernam de leiding dank zij Huig Noteboom doch het was Kees Birkhoff die orde op zaken stelde en er 22 van maak te. De levendige wedstrijd werd goed geleid door arbiter Ardon. The Shell Boys ofwel TSB heeft een nuttige oefenwedstrijd tegen het derdevan Sparta gespeeld. De Vlaar dingers hielden lang stand. Na een goed uur spelen moest keeper Jan van der Heiden capituleren na een goed genomen vrije trap van Pomvilo. Daardoor won Sparta met 10. NSW drt er zo schitterend opstaat om kampioen te worden, speelde vriendschappelijk tegen Excelsior Maassluis. De geplande ontmoeting te gen Fluks uit Dordrecht ging niet door. Bas Deelen was zowel voor als achter zeer actief. Daarom was het dubbel jammer dat hij ongelukkiger wijze in eigen doel schoot (01). Het werd in de tweede helft toch gelijk. Bas wilde en moest zijn fout goed ma ken, hetgeen lukte. Hij maakte gelijk (1—1). Eurowoningen deelde op 22 septem ber 1972 in een brief aan de raad mee, dat zij nagenoeg alle in de Zuid- plas gelegen grond had opgekocht. Het was de projectontwikkelaar geble ken dat een aantal grondeigenaren door onbekende derden werden bena derd om hun percelen te verkopen. NV Eurowondngen achtte door deze gang van zaken het plan, dat het in wonertal van Nieuwerkerk van elfdui zend op vijfentwintigduizend moet brengen in gevaar komen en meende om die reden, de ontwikkeling in het laatste stadium te moeten couperen door de in de onderhandelingen (tus sen b. en w. en NV Eurowoningen) betrokken grondstukken zelf te kopen. Dergelijke procedures van grondaan kopen vonden en vinden nog ln veel gemeenten plaats. Ook andere beleg gingsmaatschappijen dan Eurowonin gen menen zich door deze wijze van handelen van bouwgrond voor de toe komst te moeten verzekeren. Nieuwer kerk heeft als eerste gemeente een kroonprocedure aangespannen, een ontwikkeling die door vele andere ge meenten met veel belangstelling wordt gevolgd. Burgemeester C. H. van der Linde toonde zich bijzonder verheugd na de voor de gemeente positieve uitslag. Onze wens, om zelf te bepalen wat en hoe er in de Zuidpias gebouwd gaat worden, kan nu toch worden uitge voerd. Nu volgt de gerechterlijke pro cedure, waarin de prijs waarvoor de grond van Eurowoningen zal worden onteigend, moet worden bepaald. 'Het behaalde succes zal het bestemming splan alleen maar kunnen versnellen, een ontwikkeling waar we erg blij mee zijn', aldus de burgemeester. Raadslid J. Corbee, die namens het CDA telefonisch zijn mening gaf, zag in de ministeriële uitspraak een on dersteuning van het indertijd geno men raadsbesluit om de Zuidpias te bebouwen. 'Misschien was het voor Eurowoningen zakelijk gezien wel een I handige zet, maar in ieder geval niet reëel. Ik verwacht dat achteraf de he le zaal tot enorme prijsopdrijvingen zou hebben geleid, B. Bikker (SGP): 'We wilden ais raad de uitvoering graag in eigen hand houden, hetgeen dank zij dit voor Ne derland geschapen precedent mogelijk wordt.' C. J. Roos (WDJ had niet verwacht dat de kroonprocedure een experi ment gunstig zou uitvallen, maar ziet de uitspraak binnen het kader van de huidige regering. PvdA-woordvoerder D. Vuyk vond de hele Eurocoupe een slecht te verteren zaak. 'We juichen het toe dat aan de ongelijke strijd tussen de aan de wet gebonden gemeenten en de vrij spel hebbende kapitaalsmacht een halt is toegeroepen. We wensen in de Zuid- plas zoveel mogelijk woningen, vooral voor de mensen met de lagere inko mens. We misgunnen niemand een mooi huis, maar we wensen geen plan met overwegend dure koopwoningen. Het bestemmingsplan moet naar onze mening nu zo snel mogelijk worden gerealiseerd, want hoe langer we wachten, hoe duurder het wordf, al dus de heer Vuyk. CAPELLE a.d. IJSSEL Bij de werf A. Vuyk en Zonen te Capelle is dezer dagen de kiel gelegd voor de eerste van een serie van drie sleephopperzui gers. De zuigers vormen een onder deel van een contract dat IHC-Hol- land heeft afgesloten met de Volksre publiek China. IHC heeft drie van de ze schepen uitbesteed bij Vuyk. Het schip, dat onder bouwnummer 868 wordt gebouwd, zal begin 1975 worden opgeleverd. ROTTERDAM Beugels, tassen r' - en knippen, uiteraard van vroe ger, vormen het onderwerp van een aantrekkelijke tentoonstel ling die van 21 april tot 4 juni in het Museum Boymans van Beu- ningen in Rotterdam te zien is. De voorwerpen zijn afkomstig van de particuliere verzameling van mejuf frouw A. Bosch te Rotterdam. Met een zuiver gevoel voor kwaliteit en met veel belangstelling voor het oude handwerk werd dezecollectie door mejuffrouw Bosch bijeengebracht. Zij bestaat uit beugels, tassen en knippen van voornamelijk Nederlandse af komst. Het oudste exemplaar is van 1736 en het jongste van 1930. Amster dams van herkomst zijn de oudste beugels (1736, 1738, 1755). Zeventien exemplaren van de collectie komen uit Rotterdam. Het grootste deel van de fraaie zilveren beugels komt uit Schoonhoven, meest 19e eeuwse exem plaren. Ook de noordelijke provincies, waar de beugeltas tot de onderdelen van het traditionele costuum behoor de, zijn goed vertegenwoordigd met vooral mooie voorbeelden uit de 18e eeuw. Fraaie reticules en buitenland se tassen, met o.a. goede voorbeelden van art-nouveau, zijn mede vertegen woordigd in deze collectie die geken merkt wordt door de hoge kwaliteit en belangrijke esthetische waarde. Franse dame met beugeltas, streeks 1814.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 8