Einthoven bevestigt in grote lijnen het verhaal van De Jong dichtbij Ook mémoires maken reden van boosheid niet helemaal duidelijk Commentaar 'CNV speelt rol van afgewezen minnaar fhankelijkheid Jommissaris het weer Zeer bestendig VVDM post uit protest wekelijks voor departement Helikopterproef politie geslaagd weerrapporten horen en zien in dierentuinen kaartje werkkamp eer hein jpW/CTARfTET WOENSDAG 17 APRIL 1974 Ie rijke naties van deze aarde, waar- de Nederlandse, danken hun en hun reusachtige economi se macht mede aan de bodemschat- l van veel armere volken. Wij, de i van de twintigste eeuw, verbrui- i hun olie, hun koper, hun bauxiet andere grondstoffen met een gul- ïeid, alsof de Schepper ze speciaal ons heeft gecreëerd (en niet wx voor andere volken en voor i en ons nageslacht). Deze gulzig- I is overigens niet alleen een blijk a ons egoïsme, maar brengt ook tot ing, hoezeer we ons afhanke- hebben gemaakt van de landen die onze weinig bescheiden behoeften i grondstoffen moeten voorzien, t sommige van die landen langza- rhand geleerd hebben, daarmee hun ordeel te doen, bewijst de oliecrisis, t machtsbesef dat zich niet ten on- ;hte ontwikkeld heeft bij de OPEC, club van olieproducerende staten, besmettelijk. Óp de grondstoffen- iferentie van de Verenigde Naties gebleken, dat ook andere ontwikke- jslanden met natuurlijke rijkdom- n er vatbaar voor zijn. Verscheide- woordvoerders van de derde wereld jen, geïnspireerd door het voor leid van de oliesjeiks, de stichting ^bevolen van 'kleine OPEC's' voor koper, bauxiet en andere minera- suggesties zijn er een duidelijk lien van, dat de derde wereld met Deiend misnoegen waarneemt, hoe linig de rijke landen zich inspannen j haar levenspeil te verbeteren. Het |t de ontwikkelingslanden-met-bo- Inschatten niet kwalijk te nemen, jt ze via de vorming van kartels, en i via prijsverhogingen, willen af ingen wat ze aan ontwikkelingshulp 4 eerlijke handelsvoorwaarden tekort ■pien. t reactie hierop van Kissinger, de Oordvoerder van 's werelds rijkste in- Btriestaat, zal hen nauwelijks heb- »^n bevredigd. Kissinger bestreed 1 pleidooien voor kartels en nationa- "xringen van natuurlijke rijkdommen fit argumenten die op zichzelf zeker onzinnig waren. Prijsopdrijving grondstoffen treft niet alleen de ke landen, zei hij, maar komt min- Ljns even hard aan bij de arme die weinig of geen grondstoffen bezit- i. Het leidt tevens tot prijsverhogin- p voor de produktcn waarin die verwerkt worden, en zover de prijsverhogers die pro nkten moeten importeren, schaden ze ekp ook zichzelf. Bovendien stimulc- jP ze het buitenlandse onderzoek <br alternatieve, minder dure materi- BINNEiXLAND T5/K7 Mr. L. Einthoven (met Linthorst Homan en De Quay lid van het drie manschap dat van juni 1940 tot december 1941 de Nederlandse Unie leidde) heeft zelf de verrassing weggenomen van zijn vorige week verschenen mémoires. Vorig jaar januari al publiceerde hij ge raakt als hij was door de geschiedschrijving van dr. L. de Jong het hoofdstuk over de Unie in brochurevorm onder de titel 'Heeft de afwezige ongelijk?' en daarmee heeft hij zijn belangrijkste verhaal al weggegeven. Einthoven was (en is) boos op De Jong, maar waarom was toen (en is ook nu) niet helmaal duidelijk. In grote lijnen bevstigt hij alleen maar De Jongs verhaal, namelijk dat het driemanschap allerminst een eenheid was en dat Einthoven van de drie wel iswaar de meest autoritair denkende, maar ook de meest anti-Duitse man was, die zich op een gegeven ogenblik de ontwikkelingen beu van de feitelijke verantwoordelijkheid terug trok in Breukelen en alleen zijn naam nog aan het driemanschap leende. Ook in de twee weken geleden ver schenen mémoires van Linthorst Ho- man komt dat beeld voor. Doordat er nu twee versies van het Unie-hoofdstuk bestaan hebben de uit gesproken vlooiers onder de lezers de mogelijkheid de eerste versie van Eint- hovens verhaal over de Unie in zijn brochure te vergelijken met het defi nitieve hoofdstuk in het boek. Tijdrovend werkje ^r' Einthoven (links) en dr. L. de Jong Ieït is allemaal juist, maar het zou sjj niet verbazen, als degenen tegen wfc Kissinger zich richtte, zijn verhaal J{h vooral opvatten als een poging een vertegenwoordiger van het «■«sten om de onevenredige rijkdom Wn dit deel van de wereld zoveel mo- jjijk intact te houden. Kissinger had o jt indruk misschien kunnen wegne- als hij zonneklaar had laten mer- ^i, dat Amerika bereid is, zich voor i derde wereld offers te getroosten, faar wat hij in dat opzicht had aan [bieden, stelde teleur. Een verhoging jn de landbouwhulp van 258 tot 675 ljoen dollar is niet voldoende om de 'ikkelingslanden ervan te overtui- dat hun streven naar een mens- rdig bestaan ten volle serieus It genomen. Als het welvarende sten een economische oorlog met volken wier enige rijkdom hun bo- ïschatten zijn, wil voorkomen, zal zijn bereidheid om de derde we- handelsvoordelen en ontwikke- jshulp te verschaffen, aanzienlijk ;ten vergroten. oet er in Zeeland een anti-revolutio- ire commissaris der Koningin ko- P 6n? Ja, zegt mr. Aantjes, en hij egt eraan toe: 'Het is een daad van Invoudige rechtvaardigheid'. Zijn JA-vriend dr. Kruisinga meent enwel, dat er een lid van de CHU Middelburg moet worden benoemd, adat de unie de grootste christen-de- ocratische fractie in de Zeeuwse sta- d heeft. intjes heeft zijn opvatting kracht bij zet met de mededeling, dat in geen kele provinciale hoofdstad en in len enkele plaats met meer dan 10.000 inwoners e§n a.-r. burgemees- r zetelt Hij 'vermeldt niet, dat de vi- -president van de Raad van State el een a.-r. man is, dat de president n de Nederlandse Bank ook niet on- ikend is in a.-r. kring, en dat de jnmondraad na de KVP'er Marijnen i al bijna zes jaar een a.-r. voorzit- r heeft. ro isschien zal de heer Aantjes hier te- =e nover stellen, dat de voorzitter van SER tot de vooraanstaande CHU- behoort en dat andere bekwame ei nhangers van de unie, die, te oorde- r o naar hun voorgeschiedenis en ca- iciteiten, nog altijd in 'srijks dienst k idden kunnen schitteren, de voor- f ur hebben gegeven aan posities in 't bedrijfsleven (Van der Veen bij :t Verbond van Nederlandse Onder- s mers, Andriessen en Udink in de ss. iding van grote, internationaal geo- !ve inteerde ondernemingen, om maar i0i 'kele voorbeelden te noemen). En isschien staan ook de voorzitters van 6 Hoge Raad van Adel en van de Dat is een onderhoudend, zij het nog al tijdrovend werkje. Het is ndet zin- Van een verslaggever UTRECHT Het Christelijk Natio naal Vakverbond (CNV) heeft blijk baar verkozen de rol te spelen van de afgewezen minnaar, aldus reageert het NKV in zijn orgaan "Ruim Zicht' op de 'krasse uitspraken' van het CNV vorige week na de bekendmaking dat de federatie van NW en NKV niet meer in nauw overieg met het CNV zal samenwerken. Het NKV meent dat het CNV ten on rechte deze rol speelt, want de Fede ratie Nederlandse vakbeweging die NW en NKV in juni wiljen oprich ten, is ■bedacht' voor alle drie vakcen trales. Opinie-onderzoeker onder de leden van NW, NKV en CNV hebben aangetoond, dat een overweldigende meerderheid van de vakbondsleden, ook bij het CNV, samenwerking in een 'zware federatie' wenselijk acht Dat het bestuur van het CNV uitein delijk de 'zware federatie' heeft afge wezen, is zijn goed recht, maar komt voor zijn verantwoordelijkheid. Ook wat betreft de gevolgen, vindt het NKV. Een van die gevolgen is, dat de moge lijkheden tot samenwerking met NVV en NKV sterk worden beperkt, omdat de federatie juist is opgezet om het werken in twee- en drievoud op te heffen en de doelmatigheid in het werk van de vakbeweging te vergro ten. De consequentie van het niet meedoen aan de federatie is, dat het CNV de resultaten van de samenwer king zal moeten ontberen. vol hier alle gesignaleerde veranderin gen op te sommen, want sommige hebben nauwelijks iets om het lijf. Een paar uitzonderingen echter om de zaak te typeren. Als bijvoorbeeld mr. W. H. Fockema Andrea als getui ge wordt opgevoerd, krijgt deze oud- Unieman in de tweede versie wat meer gezag door de toevoeging dat hij na de oorlog staatssecretaris van de fensie is geweest. Geschrapt daarente gen is de zin: 'ik voel mij door deze woorden ten diepste beledigd' (als De Jong schrijft dat door de massale, te gen de NSB demonstrerende aanhang van de Unie deze een heel andere op zet kreeg). In de zin daarvoor: 'De Jongs bewering is dan ook pertinent onwaar", wordt daarentegen juist een brok emotie toegevoegd door de aan vulling: 'ik herhaal dit nogmaals'. Verdachtmakingen Belangrijker echter is de toegevoegde beschuldiging, dat De Jong 'nergens voor terugdeinst als het er om gaat zijn tegenstanders te bestrijden: inti midaties, insinuaties en uiterst deni grerende kwalificaties'. Dat is nogal wat, en de toevoeging is des te op merkelijker omdat Einthoven amper veertig pagina's tevoren zichzelf wei nig scrupuleus met een aantal ver dachtmakingen ten opzichte van De Jong verdedigt. Als Einthoven zich afvraagt waarom De Jong als eenling de geschiedschrij ving van de oorlog is opgedragen en waarom is afgezien van het plan dat door een team te laten doen, schrijft Einthoven: 'Welke machinaties hebben er zich achter de schennen afgespeeld om de regering te bewegen van het oude be proefde Nederlandse systeem af te stappen en de beschrijving van onze bezettingsperiode toe te vertrouwen aan één enkel ambtenaar? Men wist noch van De Jongs kwaliteit als histo ricus noch van zijn karakter voldoen de af. Deze ene man zou men niet al leen de opsomming van feiten, die men uit een archief delft, toevertrou wen, maar aan hem zou tevens de be oordeling en vaak veroordeling in handen gegeven worden van perso nen, die in de bezetting een rol ge speeld hadden. En dat vereist aller eerst de waarborg van volstrekte in tegriteit en bovenpartijdigheid. Heeft men zich dit voldoende gerealiseerd? Heeft men ergens deze persoon, die niet zoals de andere historici een zeer lange reputatie had, karakterologisch doen onderzoeken alvorens hem de ui terst gewichtige rol toe te bedelen om voor alle komende eeuwen geschiede nis officieel vast te leggen. Heeft men er zich van te voren van overtuigd of er wellicht omstandighe den in zijn persoonlijk leven hadden plaats gevonden waardoor van De Jong als gevolg van een psychisch trauma niet een in alle opzichten uit gebalanceerd oordeel kon worden ver wacht?'. Helaas een wat lang citaat, maar ken merkend. Want als dit geen insinuatie mag heten, moet iemand anders maar een synoniem bedenken. Goed verteller Natuurlijk is het verhaal van de Ne derlandse Unie het belangrijkste hoofdstuk uit het boek, maar het is onbillijk hem het oordeel te onthou den dat hij een goed verteller is vooral over de jaren voor de oorlog. Wat hij over zijn na-oorlogse werk als directeur van de BVD vertelt is waar deloos; een omslachtige woordenbrij over iets waar kennelijk niets over gezegd mag worden en waarin dus ook niets essentieels over de dienst wordt meegedeeld, behalve dan dat Einthoven het allemaal zo keurig voor elkaar had. Maar die eerste negentig bladzijden. Met zijn verhaal over zijn werk als gerechtelijk ambtenaar en officier van justitie in Indië, waarnemer bij de Volkenbond in Génève (waar hij o.a. met de Franse socialist Albert Tho mas werkte) en hoofdcommissaris van politie in Rotterdam, geeft Einthoven blijk in een kort bestek een hoop ob servaties te kunnen geven. Hij is dan kennelijk erg ontspannen, zodat hij zich wel enige zelfspot kan veroorlo ven (zo bijvoorbeeld als gouverneur- generaal De Graeff hem prijst om zijn tactvol optreden). Ook ziet hij kans tussen de regels door een onorthodox beeld te schetsen van Oud als .burge- Van onze weerkundige medewerker Vandaag kunnen wij op ons station de 28e droge dag in successie aanteke nenSinds 21 maart is er geen meet bare neerslag gevallen. Een tijdvak van vier weken droog weer is zeer zeldzaam. Wij moeten teruggrijpen op 1942 voor iets dergelijks. Toentertijd viel er van 10 april tot en met 9 mei, dus over een tijdperk van dertig da gen, niet meer dan 0.2 mm verwaar loosbare regen. Ook in de zomer van 1959 was het bij zonder droog, vooral door de sterkere verdamping in vergelijking tot het voorjaar. Van tijd tot tijd viel er wel wat neerslag, op ons station tussen 4 mei en 25 juni ruim 13 mm, overigens een schijntje voor de zomer. Op dit ogenblik zijn er nog geen tekenen, dat het met het weer de natte depres- KNAC wel op de ledenlijst van de CHU. Wie zal het zeggen? Maar waar leidt dit zo subtiel en zorgvuldig afwegen van partijbelangen toe? Het doet het gevaar ontstaan, dat elke souplesse en alle flexibiliteit uit het benoemingsbeleid verdwijnt En dat is ongewenst. Het moet géén wet worden, dat elke commissaris of bur gemeester die met pensioen gaat, wordt opgevolgd door een partijge noot. Natuurlijk, er dient een zeker evenwicht te worden bewaard bij het benoemingsbeleid, maar het zou ver keerd zijn, het star en rechtlijnig op historische rechten te baseren. Daar om zou het misschien wel goed zijn, als Zeeland, voor de afwisseling, eens een (bekwame) SGP'er als commissa ris zou krijgen, zoals Eindhoven een PvdA'er als burgemeester heeft mogen begroeten. sie kant opgaat. Integendeel Boven de Britse eilanden handhaaft zich het bestendige hogedrukgebied met baro meterstanden van 1031 a 1032 milli bar, vlak ten noorden van Schotland. Een lagedrukgebied ten westen van Ierland heeft hier niet van terug en draait naar IJsland weg. In Midden-Europa is sinds zondag op verschillende plaatsen neerslag geval len. Het weer is daar veel onstabieler geworden door aanvoer van zeer kou de lucht in de hogere niveaus door een kleine Oostzee-depressie. Dat was in de eerste plaats goed te merken op de Zugspitze (3.000 m) waar in 24 uur tijd 30 mm neerslag (sneeuw) viel bij -16 gr. C.; het maximum was daar gis teren -14 graden In Stuttgart werd het gisteren de hele dag niet warmer meester van Rotterdam; een man die hij duidelijk niet mag. Jammer dat er geen register bij dit boek is gemaakt. Mr. L. Einthoven: Tegen de stroom In, ('levende vissen zwemmen tegen de stroom in, alleen de dooie drijven mee'), 272 pagina's, uitg. Semper Agendo-Apeldoom, prijs 17,90. DEN HAAG De WDM heeft giste ren gepost voor het departement van defensie in Den Haag als protest te gen de door deze soldatenvakbond als straf beschouwde overplaatsing van drie WDM districtsbestuurders. De drie bestuurders, Jan Laurier, Jos Teunen en Flip Koudenberg zullen hun demonstratie iedere eerste werk dag van de week herhalen. Door steeds slechts een dag te gaan posten vermijden zij het risico van een gevangenisstraf wegens opzettelij ke ongeoorloofde afweizgheid. Duurt zo'n afwezigheid langer dan een dag dan staat daar een straf van maxi mum een jaar op. De posters kunnen nu hoogstens krijgstuchtelijk bestraft worden. De demonstranten, gisteren een achttal, verwachten weinig moei lijkheden in dit verband. 'Het zal wel loslopen', zei Jan Laurier. Het posten zal net zo lang doorgaan tot de overplaatsingen ongedaan zijn gemaakt Minister Vredeling en staats secretaris Van Lent (beiden defensie)' hebben steeds geweigerd door per soonlijk ingrijpen de overplaatsingen ongedaan te maken. 'Wel zullen zij met meer dan normale aandacht de afhandeling volgen van de beklag schriften die de drie districtsbestuur ders tegen hun overplaatsing hebben ingediend. Van een onzer verslaggevers DRIEBERGEN De rijkspolitie zal hoogstwaarschijnlijk helikopters gaan gebruiken bij het regelen van Ihet ver keer op de autowegen. De verkeers dienst van de rijkspolitie in Drie bergen toonde zich gisteren zeer te vreden over Ihet resultaat van de proefneming met een helikopter tij dens het Paasweekeinde Een schoolvoorbeeld van hoe een heli kopter kan worden ingezet was het gebruik van de 'Gazelle" een Frans type gistermorgen op Rijksweg 16 tussen Dordrecht en Rotterdam. Om streeks tien voor half negen botsten daar twee personenauto's, wat werd waargenomen vanuit de helikopter, die na enkele minuten ter plaatse was. Wachtmeester G. van de Brink stapte uit om de weg vrij te maken en het verkeer te regelen. Volgens de verkeersdienst was na acht minuten de rijbaan vrij en kon zo filevorming worden voorkomen. De proeven zullen worden voortgezet met verschillende types helikopters. De rijkspolitie kan nog niet zeggen hoeveel helikopters in de toekomst zul len worden ingezet bij de verkeers dienst. De proefnemingen worden uit gevoerd door de verkeersdienst en de dienst luchtvaart van de rijkspolitie. De dienst luchtvaart beschikt over zestien piloten, die na een opleiding van drie maanden een helikopter kun nen besturen. Amsterdam onbewolkt 14 0 De Bilt onbewolkt 14 0 Deelen onbewolkt 14 0 Eelde onbewolkt 13 0 Eindhoven onbewolkt 14 0 Den Helder onbewolkt 10 0 Luchth R'dam onbewolkt 12 0 Twente onbewolkt 13 0 Vlissingen onbewolkt 11 0 Zd. Limburg onbewolkt 13 0 Aberdeen zwaar bew 9 0 Athene zwaar bew 20 0 Barcelona onbewolkt 16 0 Berlijn zwaar bew 10 1 Bordeaux licht bew 1 0 Brussel licht bew 14 0 Genève zwaar bew 11 0.1 Helsinki licht bew 6 1 Kopenhagen licht bew 11 0 Lissabon half bew 17 0 Locarno licht bew 16 0 Luxemburg regenbui 11 0.1 Londen onbewolkt 15 0 Parijs half bew 15 0 Rome geheel bew 11 2 HOOG WATER. 18 april 1974. VUsslngen 11.30-23-50. Harlngvlletslulien 0 43-13.06. Rot terdam 1.36-14.21 Scheventngen 0.21-12.49. IJmutden 1.03-13.28. Den Helder 3.40-16.31. Harlingen 6.32-19.02. Delfzijl 0.06-21.15. vrij zonnig dan plus 2 graden C. Het station meldde gisteravond onweer, evenals Nice aan de Rivièra. In Salzburg en Innsbruck heeft het gisteren overdag vrijivel voortdurend gesneeuwd (5 tot 7 mm), in Augsburg geregend (17 mm in 24 uur). Verder meldden ook stati ons in Zwitserland lage temperaturen en sneeuwval. Het Landbouw Economisch Instituut (LEI) over de op 1 april jongstleden afgesloten winter: de temperatuur was sinds 1 november slechts 388 uren onder nul, oftewel 10.7 procent van de totale seizoentijd (normaal is 20 25 pet). De winter van 1972 en '73 boekte 12 tot 14 procent. De ver houding van winter-geen winter kwam op 14.5-15.5 tegenover vorig jaar 18.4- 186. Tenslotte nog even genoemd de ui terst lage temperaturen waargenomen op de vliegbasis Twente in de nacht van maandag op dinsdag: -3 gr. C. op 1.50 m hoogte en -7.1 gr. C. op 10 cm hoogto- zeer zware nachtvorst! onder redactie van loessmit Ten minste iedere Amsterdammer weet, dat de septembermaand sinds (Amsterdamse) mensenheugenis de Artismaand is. Buiten de hoofd stad hebben vijf dierenparken de meimaand tot dierentuin-maand in het algemeen gebombardeerd. Dat zijn de parken in Amersfoort, Arn hem, Emmen, Rhenen en Wasse naar, die dan ook erg hun best doen om hun tuinen tegen die tijd extra aantrekkelijk te presenteren. Zo heeft het dit jaar vijftigjarige Burgers dierenpark in Arnhem waar kort geleden een boekhou der een emoe-ei op kantoor heeft uitgebroed, althans in een couveu se tot leven heeft laten komen het gesloten tv-circuit zo uitge breid dat bezoekers, ook als het stortregent, hoog en droog de die ren op allerlei plaatsen van dicht bij kunnen zien. De tuin neemt ook een soort cafetariasysteem plate-servicevoor de dieren in gebruik; de verzorgers kunnen het voedsel voor hun pipillen kant en klaar afhalen. Ook het safaripark heeft een nieuwtje: wie er binnen gaat, krijgt voor onderweg een bandrecordertje vol informatie mee, dat als gids door de 'wilder nis' fungeert. Het Noorder Dierenpark in Emmen mikt vooral op kinderen. Wie er met zijn kroost op bezoek gaat, vindt er behalve natuurlijk veel dieren, twee grote speeltuinen en veel kleine speelweitjes. Zelfs in het apenhuis staat een speeltoe stel, waar kinderen op mogen spe len. Er is ook een ezelbaan, waar op ezeltjes gereden kan worden en kinderen kunnen er op een scoo tertje rijden. En dan is er nog een ritje mogelijk met de paardentram, van de tuin dwars door Emmen en terug, een speurtocht door de tuin en de kinderboerderij, waar de dieren best bereid zijn om te spe len en waar de kleine bezoekers bovendien met de problemen van hun huisdieren terecht kunnen. Hoofden van scholen probeert het park warm te maken voor het 'schoolreisje nieuwe stijl'. Dat houdt in Emmen niet meer op bij dieren kijken onder leiding van de onderwijzer of juf. Voor 3,50 is een klas wel zo ongeveer een hele dag onderdak. Er hoort een die- renposter voor elk kind bij, een rit op een ezel, een flink ijsje, een dierenfilm en een speurtocht, waarvoor ook nog prijsjes uitge reikt worden. En natuurlijk ook dieren kijken, want waarvoor ga je anders naar een dierentuin. Een onderwijzer die met zijn klas naar de tuin wil, kan zijn kinde ren terdege voorbereiden. Het Noorder Dierenpark schenkt dit jaar bijzondere aandacht aan het contact tussen de dieren, een the ma dat 'taal en teken' genoemd is. 'Horen en zien' is eigenlijk hetzelf de, maar is alleen de titel van een langspeelplaatje dat de onderwij zer bij w'jze van schoolradioles in de klas kan afdraaien. Op dat plaatje staan de wildste dierenge luiden, die allemaal bij dieren uit het Emmer park horen. Daar tus sendoor wordt verteld om welke dieren het gaat en wat die met hun brullen, piepen, snerpen, schreeuwen, zingen en fluiten be doelen. En als zo'n onderwijzer dat nog niet genoeg vindt, kan hij ook nog wat oververtellen uit de tekst die bij het plaatje hoort 'Vanaf de stomme vis tot en met de mensaap toe, met elkaar communi ceren doen ze allemaal', staat daar. Bij een aantal soorten vissen bij voorbeeld spelen bepaalde tekens een hoofdrol, bij veel zoogdieren de geuren. En vissen die een ge vecht verliezen, verbleken zicht baar, een signaal dat zijn soortge noten direct als overgave uitleg gen. Wie gewapend met deze talenken nis naar dieren gaat kijken, is wel langer dan een dag zoet. Begin 1968 stond Dinis Miranda te recht op beschuldiging van wat men in Portugal politieke misda den noemt Hij kreeg vijf jaar ge vangenisstraf en kwam voor de vijfde maal in de cel. Op de 21ste april wordt hij 45 jaar en als alles goed was, had 'hij vorig jaar al zijn verjaardag thuis moeten vieren. Maar omdat het daar helemaal niet goed zit rit deze Portugese landar beider nog altijd in de gevangenis, reden waarom Tulipa Vermelha (de Rode Tulp) iedereen oproept hem een verjaardagskaart te stu ren, zodat de Portugese overheid ziet dat Miranda althans in Neder land niet vergeten is. Het beste is een aangetekende kaart via het adres van rijn dochter te stu ren: D. Maria Silvina Miranda, Bairro das Pitas, Rua da Azinhaga nr. 1, Evora, Portugal. De politieke gevangene José Ma- gro, die de vorige maand jarig was, kreeg na zo'n oproep 130 kaarten, die een grote morele steun voor hem en zijn familie be tekenden. Van rechtstreekse finan ciële hulp, de 'amnistia'-protest- briefkaarten en de adressen van Portugese ambassadeurs weet Tuli pa Vermelha, (postbus 12039 in Amsterdam) alles te vertellen. Prof. dr. Grzimek, die behalve door al zijn werk voor en boeken en publikaties over dieren ook gro te bekendheid heeft als directeur van de dierentuin van Frankfort, krijgt dit Jaar de Zilveren Olifant Dat is een onderscheiding die de gezamenlijke (Nederlandse) die rentuinen hebben Ingesteld om daarmee steeds in de 'mei-die- rentuinmaand' een persoon of Instelling te eren die bijzonder goed werk voor dierentuinen of voor de bescherming van flora en fauna gedaan heeft Vorig jaar was de eerste Zilveren Olifant voor prins Bcrnhard en dinsdag valt (in Ouwehands dierenpark) de eer te beurt aan zijn naamgenoot Bern- hard Grzimek, kort voor diens 65ste verjaardag. Grzimek schreef niet alleen boe ken, maar maakte ook films, waar van 'geen plaats voor wilde dieren' en 'Serengeti mag niet sterven' we reldroem en bekroningen kregen. Verder introduceerde en propa geerde hij onder meer de fotosafa ri's (in plaats van het jagen op groot wild, waartegen hij zich fel verzette) in Afrika, waarvoor di verse nieuwe natuurreservaten ge sticht zijn en stelde hij een zes- tiendelige encyclopedie samen, die in ons land 'het leven der dieren' genoemd is. Op de foto staat prof. Grzimek met een van zijn troetelkinderen, een chimpansee uit zijn eigen dieren tuin. Al jaren organiseert de internatio nale christen vredesdienst (ICVD) internationale werkkampen, waar per kamp tien tot twintig jongeren van allerlei nationaliteiten twee tot vier weken samen werken voor mensen en instellingen die hun hulp nodig hebben. Op die manier leren de deelnemers niet alleen el kaar, maar ook het land waar ze werken, erg goed kennen. Dit jaar zijn er enkele tientallen van die kampen in West-Europa en in de Verenigde Staten. Het werk in zo'n kamp kan uiteen lopen van bijvoorbeeld aanleg van speelplaatsen, herstel van tehuizen, en het vervangen van ziekenhuis- Eersoneel tot hulp aan boeren en arweitjes in bossen. Een speciale scholing wordt niet gevraagd; al leen voor bepaalde soorten werk is kampervaring vereist. Wie interes se heeft: een briefkaartje naar de kamipsecretaresse, per adres ICVD, postbus 377 in Amstedam, is vol doende om het volledige kamppro gramma thuis te krijgen. Hein Simons, wiens achtervoegsel 'tje' met de komst van de baard in de keel voorgoed verdwenen is, zit met klamme handjes van spanning af te wachten of zijn nieuwe plaat een succes wordt als we De Limburger mogen geloven. Vindt het publiek zijn romantische liede ren 'ik heb nooit de sterren geteld' en 'het lied van de eilanden' niks aan, dan is het ook met Hein als zanger gedaan. Hij zal dan zelf een punt achter zijn carrière zetten. Sinds zijn come-back zonder leeu werikken-stemmetje heeft hij al twee platen gemaakt, een single (160.000 exemplaren verkocht) en een lp (60.000). Maar dat vindt Hein, vergeleken bij zijn miljoenen- afzet van 'mamma's' niet voldoen de. Zijn eerste publieke optreden in Duitsland is al een flop gewor den, geeft hij toe. Maar je weet maar nooit hoe het met die plaat zal aflopen, want de oma's en mamma's die hem (en zijn platen) vroeger op handen droegen, zijn nu aangevuld met een legertje fans van jonge meisjes. 'Eén ding moet ik zeggen: hij blijft binnen zijn eigen budget, ook al moet hij er geld voor lenen.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7