Luister- en kijkgeld volgend jaar wellicht niet of minder omhoog eoeo dsgpecep Door miljoenen meevaller bij omroep Van Agt zal niet scherp optreden tegen 'naaktijlers' 'Overschot' van déze omvang niet verwacht Mr. Van den Bos benoemd tot directeur NCRV Emoties Industriebond niet genoeg ingespeeld op bezettingsactie Adelheid van der Most overleden ...OPROEP CODE WAITER JOST TROUW/KWARTET WOENSDAG 17 APRIL 1974 BINNENLAND/RADIO EN TV T4 Van een onzer verslaggeefster* HILVERSUM tAls gevolg van de 120 miljoen gulden overschot op de omroepbegroting voor 1974, bestaat de kans dat de verhoging van het luister- en kijkgeld per 1 juli 1975 niet doorgaat óf dat zij aanzienlijk lager zal zijn dan anders het geval zou zijn geweest. De regeringscommissaris voor de om- roep mr. J. A. H. J. van der Dussen, schrijft in een brief aan het NOS-be- «tuur, die in de vergadering van 26 april behandeld zal worden, dat deze mogelijkheden het gevolg zijn van de onvoorziene meevaller. De regerings commissaris schrijft er uitdrukkelijk bij, dat hij hierbij is uitgegaan van de status-quo in de omroepwereld: dat wil zeggen dat hij geen rekening heeft gehouden met een nieuwe zend gemachtigde (zoals bijvoorbeeld Ver onica) of een verplichte zendtijduit breiding voor een bepaalde omroep, omdat deze een andere status heeft gekregen door het groeiende ledental (de TROS, die A-omroep zou worden). Mocht een van deze laatste zaken dit jaar wèl doorgang moeten vinden dit zijn, wanneer er aan de voorwaar den van het vereiste ledental voldaan wordt verplichte veranderingen, die regelrecht voortvloeien uit de Om roepwet dan zal het overschot aan zienlijk kleiner worden. Maar zelfs dan nog zit er een kansje in dat de omroepbijdrage niet volgend jaar al verhoogd zal hoeven te worden, vol gens de regeringscommissaris. Overigens kan de regeringscommisa- ris alleen maar een voorstel doen over de besteding van het extra geld; de beslissing hoe het geld uiteindelijk benut zal worden is een politieke zaak; daarover moet de Tweede Ka mer een beslissing nemen. Het kamerlid Voogd van de PvdA is, zo blijkt uit vragen die hij aan minis ter Van Doorn gesteld heeft over het Van onze Haagse redactie DEN HAAG Minister Van Agt (justitie) is niet van plan scherp op te treden tegen wat hij noemt 'het bloot-schichten of naaktijlen' Dit ver schijnsel, ook wel 'streaken' genoemd heeft weinig om het lijf, zo consta teert de minister in antwoord op vra gen van het verontruste RKPN-kamer- lid Beuker. De heer Beuker had op een scherp vervolgingsbeleid en zo nodig aanvulling van de strafwet aan gedrongen, maar minister Van Agt meent dat het blootijlen wel om ande re redenen zal verdwijnen. Hij noemt in dit verband 'anderssoor- tige sancties' zoals de klimatologische van het kou vatten en het feit dat zich van omstanders alras 'meewarig heid en vervelen meester maken als zij een rariteit in reprise krijgen te aanschouwen'. overschot, voorstander van uitstel van de verhoging van de omroepbijdrage. Anderen, zoals bijvoorbeeld Carel En kelaar van de NOS, zouden het geld liever besteed zien ten gunste van de omroepen (bijvoorbeeld uitbreiding van personeel). Kruiswoord-puzzel Waar vandaan? Waar kwam dit enorme overschot op de begroting nu opeens vandaan of had men op het bureau van de rege ringscommissaris, waar alle begrotin gen van de omroep terdege bekeken worden, wel iets in deze richting ver wacht? Mr. Van der Dussen: 'Wij had den inderdaad wel verwacht dat er een financiële reserve zou ontstaan op de begroting, maar we hadden beslist niet verwacht dat deze van dergelijke omvang zou zijn. Wij hadden gedacht aan een reserve van zo'n zeventig mil joen gulden. En waar dat overschot vandaan komt? Daar zijn verschillende oorzaken voor te noemen. De ramingen van de in komsten (uit de STER en de omroep bijdragen) zijn aan de lage kant ge weest en de uitgaven bij de omroep zijn beslist meegevallen. Verder is ook het bedrag dat wij aan rente ge kregen hebben op belegd kapitaal meegevallen. En dan is de Wereldom roep ddt keer voor het eerst niet meer uit de luister- en kijkgelden betaald, zoals vroeger wél gebeurde. Allemaal samen vormen deze dingen de oorzaak van het overschot van 120 miljoen gulden. Ik zou willen zeggen: gelukkig dat we zo'n grote reserve hebben, je zou de mensen eens heb ben moeten horen als we een tekort hadden. Dan was het geschreeuw over Na rel over uitkering: Wethouder laat werkloze op zijn boerderij werken Van een verslaggever ECHT Wethouder J. Peters (socia le zaken) in de Limburgse gemeente Echt heeft een steunvragende inwo ner, een dag op zijn boerderij in Ber kelaar laten werken en hem vijftig gulden uitbetaald. De man had in de week vóór Pasen zonder succes aangeklopt bij de ge meente, waar hij het genoemde be drag bijstand vroeg. In het gemeente huis ontstond een rel toen de onge huwde inwoner vernam dat wethou der Peters niet bereid was het ge vraagde bedrag te verstrekken. Na een handgemeen met de gezagsdrager, verwijderde de rijkspolitie de man uit het gemeentehuis. De heer Peters zei tegen de man: 'Je kunt bij mij een dag komen werken, wanneer er voor Jou nergens arbeid is. Je zult echter je geld zelf moeten verdienen'. De Echtenaar was reeds enige jaren werkloos. Omdat het college van B. en W. van mening was dat de man na medische goedkeuring werk kon vin den in de sociale werkplaats, werd zijn uitkering stopgezet Hij weigerde namelijk dit werk te aanvaarden. Ook de beroepscommissie waarbij hij be roep aantekende stelde hem nader hand in het ongelijk. verspilling van geld weer niet van de lucht geweest'. Politieke zaak Hoe het geld definitief besteed zal worden, is dus een politieke beslis sing. 'De Tweede Kamer moet beslis sen of we de reserve gebruiken om de omroepbijdragen lager te houden of misschien om meer vrijstellingen te geven aan mensen die van een mini mum aan inkomen moeten leven, of dat het geld allemaal gebruikt wordt voor uitbreiding van de zendtijd', al dus de heer Van der Dussen. De verhoging van de omroepbijdrage was vroeger een zaak, die eenmaal per vier jaar voorkwam (zodat elk kabinet maar eenmal tijdens zijn zittingsperi ode deze inpopulaire maatregel hoefde te nemen), maar is sinds de laatste tijd een tweejaarlijkse aangelegen heid. Per 1 juli 1973 is de laatste ver hoging ingegaan en deze zou in het normale geval dus gelden tot 1 juli 1975. Met ingang van die datum zou dus een verhoging van het luister- en kijkgeld noodzakelijk zijn. Volgens de regeringscommissaris bestaat die noodzakelijkheid deze keer echter niet. Van een verslaggever HILVERSUM Mr. drs. A. W. W. van den Bos is per 1 april 1974 be noemd tot directeur van de NCRV. De heer Van den Bos trad in 1972 bij de NCRV in dienst als adjunct-direc teur algemene zaken. Sinds juli 1972 is hij tevens lid van de raad van be heer van de NOS, belast met techni sche zaken. Zijn benoeming tot direc teur van de NCRV vond plaats in het bijzonder met oog op deze positie in de raad van beheer van de NOS. De directie van de NCRV bestaat uit twee personen: naast drs. Van den Bos ook drs. M. Geerink Bakker. Voordat hij bij de NCRV in dienst trad was mr. Van den Bos (sinds 1959) secretaris van het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond. Hij was ook lid van SER-commissies, van de Stichting van de Arbeid en van het Convent van christeldjk-sociale or ganisaties. 137. 'Ik geloof warempel, dat daar een paar lui ongezien proberen te vluchten mompelde Kwajebreur- tje. 'Dat leid ik af uit de hangende bundel beddelakens, vat je wel?' 'Een slimme conclusie', gaf van Mop- persum toe. 'Als je daar dan nog mee combineert dat er twee kerels langs die lakens naar beneden gaan glijden dan kon je wel eens gelijk hebben. En wij zijn op zoek naar twee kerels hé? Zouden ze het zijn?' 'Wij kunnen het ze zo direct gaan vragen', antwoordde Kwajebreurtje. 'Laten wij maar vast naar de muur lopen. FERDINAND Het waren dus bepaald geen domme jojngens, die Kwajebreurtje en van Moppersum. Zij hadden het namelijk bij het rechte eind, want zie, daar dalen Bennie en Lowietje reeds af in de tuin van het hospitaal. 'Gelukkig, dat jij die klemmende vragen van de jojurnalist Sipko Stunt in de krant gelezen hebt', zei Bennie de Klapper. Dat gaf ons nog juist de gelegenheid om op het dak te klimmen en van daar langs de lakens weer naar bene den te vluchten. En geloof maar dat wij haast hebben, want als de politie dat artikeltje leest, geloof maar dat ze gauw hier zijn 'Dan moeten maar meteen zien dat we wegkomejcl merkte Linke Lowietje op. 'Volg i de muur over, Bennie. En dan als bliksem naar onze schuilhoek in f steegjes van de stad!' 'Mijn idef zei Bennie en daar gingen zij. Mal oh jé de twee brigadiers Kwajebretf tje en van Moppersum stonden rust, op ze te wachtenEn het rdst taat van de grap was dus, dat de beiF heren een kwartiertje later in eO kille duistere cel zaten opgeslotat Ook hieruit valt dus weer de wijze li te leren, dat misdaad nóóit loont..r In een brief aan staatssecretaris Hen driks heeft Hans Ouwerkerk gevraagd, de sluiting van de longafdeling van het Zeehospitium in Katwijk Uiit te stellen, totdat vervangende opvangmogelijk heden zijn gevonden. Dit deelde VARA's Ombudsman mee aan het slot van een reportage over de dreigende opheffing van dit geltafde herstellings oord. Opnieuw viel op hoe sterk de emotionele bindingen van patiënten kunnen zijn. Het afwegen van deze bindingen tegenover wat medisch al dan nriet verantwoord wordt geacht, 'is voor diegenen die de beslissing moeten nemen een groot probleem. Ik mag althans aannemen, dat men het als zodanig ziet Wat de geneesheer- directeur te berde bracht, klonk niet zo overtuigend. Eén op de zes geboorten is het gevolg van zwangerschap vóór het huwelijk. Ook deze kennis verkreeg ik via de Ombudsman. Hij liet een ongehuwde moeder praten over haar moeilijk heden, na de beslissing niet tot abor tus over te gaan en haar kind niet af to staan. Het lijkt wel of de maat schappij het deze vrouwen onmogelijk probeert te maken om hun kind een behoorlijke opvoeding te geven. Aan de veelgeprezen (en ook wel gehoon de verzorging van de wieg tot het graf, blijkt wederom het een en ander te ontbreken. En nu was hier een alleen staande moeder aan het woord, di© door haar naaste omgeving en door enkele specifieke organisaties uitste kend was opgevangen. Hoe moet het dan wel het meisje vergaan, dat door haar familie wordt verstoten? De altijd jong lijkende Herman Stok had voor de eerste keer drie dames in zijn quiz. Twee deelneemsters kwamen tot een opmerkelijk hoge score, ver boven de vijfhonderd gulden. De ge luksfactor is bij dit spelletje soms heel sterk in het geding. Ik vermoed dat de Onedin-avonturen meer greep op de kijkers hebben ge had dan de Sinatra-parodie op het gangsterwezen, die door de KRO werd uitgezonden. Niet onaardig was het overigens, de verrichtingen van Peter Falk als bandietenleider te vergelijken, met diens populaire tv-creatie Colum- bo. De steriotiepe expressies waren soms frappant Een verslaggever van Achter het Nieuws sprak in een Amsterdamse tuin met een vrouwelijk lid van een Portugese verzetsbeweging. Als ver momming wist men niets plezierigers te bedenken dan de geïnterviewde een plastic vuilniszak met luchtgaten over het hoofd te trekken. Een bizarre vertoning die deed twijfelen aan de echtheid van de partizanen, maar blijkens haar antwoorden bleek ze toch wel goed van een en ander op de hoogte te zijn. In de actualiteiten rubriek van de VARA werd ook aandacht besteed aan de problemen van mensen die door een hartkwaal buiten het ar beidsproces worden gestoten. De onzekerheden en zorgen waarmee het ambtelijk apparaat deze mensen opscheept, lijken regelrecht aan te sturen op een nieuwe hartaanval. Een film over de tien jaar bestaande republiek Zambia, die ik graag had willen zien, werd te laat uitgezonden om daarover in deze rubriek nog te spreken. TON HYDRA UTRECHT De vakbeweging is nog onvoldoende ingesteld op het gebruik van het machtsmiddel van de bedrijfs bezetting. Vooral de bestaande over legstructuren en de communicatieka nalen schieten op dit terrein tekort. Dit verklaart Ton van Lieshout, dis trictsvoorzitter van de Industriebond NKV in de regio Eindhoven en een van de bezetingslei- ders bij de Philipsvestiging USFA in Eindhoven, in een vraaggesprek met 'Ruim Zicht', het officieel orgaan van het NKV. De les die de heer Van Lieshout uit de dertig dagen bedrijfsbezetting heeft geleerd, betreft vooral het orga nisatorische gedeelte. HILVERSUM i VARA: 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgymn. 7.20 (S) Akt.show. (7.45 VPRO: Deze dag. 8.00 Nws. 9.00 Van alle markten thuis.) 9.35 Waterst. 9.40 (S) Lichte gramm.muz. 10.00 (S) Radloweekblad. 11.00 Nws. 11.03 V.d. kleuters. 11.15 (S) Melodieenboeket. 12.00 Oudenbosch - Centraal: reg. progr. 13.00 Nws. 13.11 Dingen v.d. dag. 13.25 (S) Middagje Stoomradio: progr. vol goede Jeugdherinner. 16.00 Nws. 16.03 (S) Topcou- reur (2). 16.40 (S) Melodieenexpres. 17.00 (S) Dansork. met solisten. 17.25 (S) Prom. Ork., Klein Omr.koor en zangsollsten: amu- sem.muz. 17.55 Med. VARA: 18.00 Nws. 18.11 Dingen v.d. dag. PP: 18.20 Uitz. v.d. V.V.D. VARA: 18.30 (S) Zo kan het ook: licht muz.progr. EO: 19.00 Klankbord. 19.10 Schijnwerper - op het geestel. leven. 19.15 (S) Wij hebben een woord v.d. wereld: gewijde muz. 19.30 Evan gelie in Belgie. 19.40 (S) Gramm.muz. 19.45 Bijbelstudie. 20.00 (S) Kerkorgelconc.: klass. muz. 20.25 EO-Metterdaad. 20.30 (S) Paasap- pel v.d. Ned.-Herv. Jeugdverenig. op G.G. TROS: 21.30 (S) Specialiteiten a la carte: muzikaal wensprogr. 22.20 Aktua. 22.30 Nws. 22.40 Prometheus XIII (17). 23.05 (S) Pim Jacobs' Notenbar. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM 11 TROS: 7.00 Nws. 7.02 (S) Ontbijt-Soos, met 7.30 Nws: 7.41-8.00 Aktua; 8.30 Nws en 8.36- 8.45 Gymn. v.d. hulsvr. 10.00 (S) Kabouter- tijd. 10.30 Nws. 10.33 (S) V.d. VTOUW. 11.30 Aktua. KRO: 11.45 Bejaardenprogr. 11.55 Med. 12.00 (S) Van twaalf tot twee, met 12.26 Med. t.b.v. land- en tulnb.: 12.30 Nws; 12.41-12.50 Echo en 13.00-13.05 Raden maar 14.00 Huisbez. NOS: 14.10 Vonken onder de as: Nederl. volksverh. en -gebrui ken. 14.30 (S) Aspekten v.d. kamermuz. 15.30 Nws. 15.33 Spiegel van Duitsl.: inf. en muz. uit de BRD 16.00 Meer over minder: stem v.d. sprekende minderh. 17.20 Overheids- voorl.: Tekst en uitleg, drlewekel rabr. vit, min. Van O en W. 17.30 Nws. NCRV: 17.32 (S> Hier en nu. NOS: 18.00 Jazz uit het Hist. Arch. 18.30 Nws. 18.41 Spiegel van Gr.-Britt. 19.00 Openb. Kunstbezit. 19.10 RVU: Hoera, er is er een genezen! (maar is^le nu ook be ter? 19.50 Den Haag vandaag. 20.00 Nws. 20.05 (S) Woensdagav.-Muz.mag. 23.55- 24.00 Nws. HILVERSUM III AVRO: 7.02 Steevast. (8.02-8.05 Radiojour naal.) 9.03 (S-M) Arbeidsvitaminen. 11.03 Knipperlicht: muz.progr. met verkeerstf 12.03 Radiojournaal. 12.06 (S) Zet 'm jri 14.03 Hitvisser. 15.03 Cees van Zljtveld. 1 r Radiojournaal. 17.06 Postbus 700: verzoek| progr. NOS: 18.02 Joost mag niet eten. II1 Heee Ton van Duinhoven?!, waarin &r 19.02 Gouwe ouwe en 22.55 Med. 0.02 Metf Midnight Music. 1.02 Take It easy. 2.02 to donker lacht. 4.02-7.00 Meurders' Mel, de. f* BELGIE 324 m NED. s 12.00 Nws en med. 12.08 Swing en sf (12.50 Buitenl. persoverz. 13.00 Nws, wfc ber. en toneelagenda.) 13.55 Beursber. if. Nws. 14 03 Schoolradio- 14-23 Lichte nfb 15.00 Nws. 15.03 Kinderprogr. 15.30 RaL schoolkoren. 16.00 Nws en beursber. if Rep. wielrennen en lichte muz. 17.00 Nwsfcs med. 17.10 Big Band Battle. 17.55 Wf 18.00 Nws. 18.05 Uitz. v.d. soldaten, li:: Lekenmoraal en -filosofie. 18.45 Sport. lPJ Taalwenken. 18.57 Ork. v.d. week. 19.00 en akt 19.30 Lichte muz. (19.40 Ke( Engels.) 20.00 Sport en muz. en voetbaltB Belgie-Polen. (20.30 Nws.) 22.00 Nws. 2L Jeugd '74. (22.05 Jan en alleman. 23.00 if1' 23.10 Liedjesprogr.) 23.40-23.45 Nws. TV vandaag NEDERLAND I NOS NOT 10.45-11.10 Schooltelevisie AVRO 17.00 Bibelebons NOS 18.45 Ti-ta-tovenaar 18.55 Journaal 19.05 Van Gewest tot gewest 19.50 Socutera: Simavi 20.00 Journaal 20.20 PP:D.S.'70 NOS 20.30 Trdkking Staats loterij 20.35 Harlekinade Horizontaal: 1. watergeest, 5. schortje, 8. bergplaats, 9. smart, 10. eiland, 11. uitruster van schepen, 12. patroon, 13. muzieknoot, 16. tasto solo (afk) 18. tor, 20. steekwapen, 22. gesloten, 24. tijdperk, 25. twijg, 26. buitenhaven, 27. bontsoort. Verticaal: 1. zangstem, 2. venster, 3. afgod. 4. water in Friesland, 5. plech tige gelofte, 6. pluim van een vogel, 7. gevat, 9. deel van het oor, 11. voor schrift, 14. oogziekte, 15. lengtemaat, 17. verwonding, 18. een der Cycladen, 19. schoorsteenzwart, 21. meisjesnaam, 23. plaats in de N.O.P. 25. voorzetsel. OPLOSSING VAN GISTEREN Horizontaal: 1. spoel, 4. kabel, 7. do sis, 9. kabinet, 11. riem, 13. Roer, 15. eed, 16. ene, 17 els, 18. bel, 20. les, 22. Ares, 24. term, 25. kabaret, 28. renet, 29. traan, 30. ester. Verticaal: 1. serre, 2. Edam, 3. lob, 4. kin, 5. Aser, 6. Lorre, 8. simultaan, 9. ked, 10. toe, 12. leder, 14. enter, 18. baret, 19. lek, 20. Let, 21. smeer, 23. Sara, 24. tets, 26. ben. 27. ree. HILVERSUM Naar eerst thans be kend is geworden, is zaterdag in Was senaar de actrice en regisseuse-produ cer Adelheid van der Most overleden. Zij is 38 jaar geworden. Adelheid van der Most raakte vorige week plotseling onwel, toen zij op Soesterberg bezig was met opnamen voor een documen taire over Amerikanen in Nederland. In het ziekenhuis in Soest bleek zij een hersenbloeding te hebben. Vrijdag is zij overgebracht naar Wassenaar, waar ril kort daarop is overleden. 70 Ik voel me weer opgeknapt. Ik heb ook schoon ondergoed aangetrokken en het vuile In koud water met zeep gewassen. Ik hang ze aan de tralies voor het venster te drogen. In verhou ding is de tijd nu toch snel voorbijge gaan. De dag neigt al naar de avond, zonder dat er iets beslissends is ge beurd. We zitten nu al vier dagen in deze kerker. Hoelang nog? Achmed is ons vandaag weer niet vergeten. Vriendelijk als altijd vraagt hij naar ons welzijn en brengt medi cijnen en vitaminetabletten. Voor cap tain Schreiber heeft hij weer een brief van de Swissair uit Amman meegebracht. In die brief staat niets nieuws. Men is nog altijd bezig ons vrij te krijgen. Waarom laat de Zwit serse ambassadeur nog steeds niets van zich horen? Laat hij ons stomweg in de steek? Al voor de vijfde maal maken we de kamer voor de nacht gereed. Kenneth gaat weer in de gang slapen. Sinds vanmiddag is het hem allemaal om het even. Zal men hem v/erkelijk aan de Vietcong uitleveren? We zijn alle maal aan de grillen van het Volks front overgeleverd. Ze doen met ons wat ze willen. Maar nu gaan we slapen om de rest van de nacht onze zorgen te kunnen vergeten. Als er eindelijk nog maar eens een omme keer kwam! En er komt een omme keer. Nog deze avond. Iemand heeft de deur opengeduwd en het licht aangedraaid. Het is Abu Fadi. Wat wil die nou weer? 'De Zwitsers, de Duitsers en de Engel sen worden naar een andere plaats overgebracht', deelt hij ons mee. 'In dit huis komen uitsluitend Amerika nen. Maakt u onmiddellijk klaar voor vertrek!' Eindelijk gebeurt er wat Zal men ons naar elders overbrengen? Misschien wel naar een ander land? Zouden we de burgeroorlog op het laatste mo- UAEEX ment nog kunnen ontvluchten? We hebben geen tijd voor vragen. Abu Fadi geeft trouwens toch geen inlich tingen. 'Opschieten allemaal!' We hebben onze broeken en Jasjes al aangetrokken en de weinige bezittin gen, die ons zijn overgebleven, al ingepakt. De anderen hebben een ak tetas of een koffertje mogen behou den, maar ik moet mijn hele bezit in de zakken van mijn broek en jasje stoppen. Het is niet veel: een fles met een restje cognac, mijn mes, een zaka genda, een vulpen en een potlood, mijn reischeques, mijn rode washand je van de Swissair en dan alle spul len, die we van de guerrilla's hebben gekregen: tandeborstel, tandpasta, zak- kam, een pakje scheermesjes en enke le medicijnen. Mijn boeken kunnen bij Hans in de koffer. Op het laatste moment denk ik aan mijn ondergoed, dat voor de tralies te drogen hangt. Ik stop het in mijn broekzak, hoewel het nog vochtig is. We zijn klaar. Waar zullen ze ons nu heenbrengen? Zullen we samen blij ven of worden we nu allemaal apart in een cel opgesloten? Atilla heeft een rol toiletpapier uit de badkamer gehaald. Je kunt nooit weten. Buiten staan de auto's al te wachten. We krijgen niet eens de gelegenheid de meisjes in de andere kamer vaar wel te zeggen. Wat zal er met hen gebeuren? In klem groepjes worden we door de guerrilla's naar de auto's gebracht WAH DAT We rijden met •verduisterde lichten door nauwe stegen. Dc witte Arabi sche huizen glanzen spookacht'g in het maanlicht. Onze chauffeur draait naar rechts, dan weer naar links. We verlaten het stadsdeel op de heuvel. Voor ons ligt een dor, woestijnachtig landschap. Moeten we nog eens de woestijn doorkruisen? Ik meen. dat ik de steengroeve herktn, waar we zater dag langs zijn gekomen. Nu zwenkt de wagen een zijstraat in en ik kan me niet meer oriënteren. Opnieuw staan er huizen langs de weg. Het is een armoedige buurt, duidelijk een vluchtelingenkamp zonder bestrate wegen en zonder lich*. Onze wagen rijdt langzaam door de nauwe stegen en rakelings langs de ruwe, naakte muren. Wat willen ze met ons? Ik weet niet hoelang er gereden is en hoe vaak we van richting zijn veran derd als onze chauffeur plotseling stopt Vóór ons heeft een andere auto de straat geblokkeerd. 'Uitstappen!' Het lijkt dat we er zijn. In de muur Rnks gaat een houten deur open. Door die deur komen we op een smal, zwak verlicht erf,waar we wor den opgewacht door een groepje ge wapende guerrilla's. Een jongeman, slechts gekleed in hemd en broek begroet ons. 'Wees welkom in ons huis. Van nu af aan zult u bij ons wonen en met ons delen wat wij bezitten. Het is slechts een vluchtelin- genhuis. Wij wonen hier nu twintig jaar. Comfort kunnen we u niet bie den, want dat hebben we zelf ook niet'. We worden dus in een vluchtelingen kamp ondergebracht! Waarschijnlijk is het de buurt, die ik zaterdag aan de rand van de stad heb opgemerkt. We zullen in deze armzalige krotten moe ten wonen en aan den lijve ondervin den hoe hard het lot van een Pale stijnse vluchteling is. Welnu, ook dat zullen we verdragen. Wij hebben al aan zoveel moeten wennen, dat wij als mensen uit een welvaartsstaat niet kenden. Wat kan ons in dit krankzin nige land nog verrassen? Een guerrilla brengt ons een kan ster ke, mierzoete zwarte thee met peper munt, die we samen met onze nieuwe gastheren opdrinken. Hiermee zijn we in het huishouden opgenomen. We moeten zien het met deze mensen verder te stellen. Waarschijnlijk zal ons dat niet zwaar vallen. Het zijn eenvoudige mensen, arme duivels, wier lot hun weinig plezierige ogen blikken heeft bezorgd. Zij brengen de dag door en hopen vergeefs op een betere toekomst. 21.30 Panoramiek 21.55 Dok. W.K. Voetbal (af 1.2) 22.40 Journaal 22.45 Voorlichtings- progr. School televisie Brood doet leven NEDERLAND II NOS 18.45 Ti-ta-tovenaar 18.55 Journaal AVRO 19.05 Birtha: Amerikaanse Rockformatie 19.25 Little Angels of Korea NOS 20.00 Journaal AVRO 20.21 Amerika, Amerika 21.05 Ivoren toren IKOR KRO RKK 22.05 Kenmerk NOS 22.30 Journaal TELEAC 22.35 Computerkunde - les 15 DUITSLAND I 10.00 Journaal. 10.05 Draaischijf. 10.25 ParabcL 10.35 Cult, magazine. 11.20 Hallo- Hotel Sacher Portier! 12.20 Akt. magazi ne. 12.50 Persoverz. 13.00-13.20 Journaal. 16.15 Journaal. 16.20 Expedities in het die renrijk (herh.) 17.05 Kinderprogr. 17.55-18.00 Journaal. (Reg. progr.: NDR: 9.30-10.00 Sesamstrasse. 18.00 Skandinav. dagboek. 18.30 Akt. 18.45 Zandmann. 18.55 Nordschau agazine. 19.26 Misdaadverh. 19.59 Progr.overz. WDR: 9.30- 10.00 Sesamstrasse. 18.00 Nws uit Noordr.- Westf. 18.10 Vetterwlrtschaft. 18.40 Akt. 19.20 Spelprogr.) 20.00 Journaal en weerber. 20.15 TV-film. 21.00 Muslkladen. 21.45 Talkshow. - 22.45 Journaal, komm. en weerber. DUITSLAND II 16.20 Gymn.oefen. 16.30 Kleuterprogr. 17.00 Journaal. 17.10 Lassies Abenteuer. Aansl.: Malnzelmannchen. 17.45 Akt. en mus. 18.25 Sergeant Berry. 19.00 Journaal. 19.30 Sportprogr. 20.15 Inf. en meningen over akt. 21.00 Journaal. 21.15 Interv.-progr. 22.00 W.K.: IJshockey - Eurovisie. 23.00 Jour naal. DUITSLAND III NDR 8.40-18.00 Schooltelevisie. 18.00 Sesamstrasse. 18.30 TV-cursusv 19.00 Schooltelevisie. 19.30 Gymn. v.d. vrouw. 19.45 Weekjournaal in het Engels. 20.00 Journaal en weerber. 20.15 Jazz-Rock-en-Pop. 21.00 Akt. uit natuurwetensch. en techn. 21.45 Einde ultz. DUITSLAND III WDR 9.30 Sesamstrasse. 18.00 Sesamstrasse. 18.30 TV-kursus. 19.00 Zandmann. 19.05 Progr. v.d. Spaanse werkn. 19.15 Handel en verkeer. 19.45 Nws uit NÓordr.-Westf. 19.55 Komm. 20.00 Journaal en weerber. 20.15 Sommerlicht. 22.00 Jour naal. 22.20-23.05 Dok. progr. BELGIE NEDERLANDS 15.10-16.50 Wiel.-ennen. 16.30 Jeugdprogr, 17.55 Colargol. 18.00 Vrije tljdsmagazlne v.d. jeugd. 18.53 Volksuniversiteit. 19.20 Yoga. 19.33 Kortweg. 19.38 Med. en weerber. 19.45 Journaal. 20.15 Hier is Lucy. 20.40 Pano 74. 21.30 Polit. progr. 2150 Eurovisie: W.K. IJshockey te Helsinki. 2 20 Voetballen. 23.05 Trekk. v.d. Nationale Lterij. 23.15 Joumaali progi 18.25 Interv. met prljswlnn. v.h. I Civitate-conc. 18.55 Kinderprogr. 19.00 I 19.15 Malaventure. 19.45 Journaal. 3 Gevar. progr. 21.15 Situation 74. Aai Journaal. prd est Pepparrotskött 400 gram rlblappen 500 gram wortelen 200 gram uien 2 preien kleine selderijknol 3 eetlepels boter 3 eetlepels wlerlkswortelpoeder 3 eetlepers melk uit, zout 1 theel. suiker citroensap filter water Breng het water met zout, het v en een halve, kleingesneden ui aair kook. Laat het ongeveer twee zachtjes koken. Intussen alle groij schoonmaken en doe die in het ge bij het vlees en kook ze uurtje mee. Neem drie dl. van bouillon voor de saus. Smelt daan de boter en fruit hierin de klei sneden ui lichtbruin. Roer bloem en de mierikswortelpoeder door en schenk al roerend de boui erbij. Breng het geheel aan de en maak de saus op smaak af melk, suiker, zout en citroensap, de groente en het vlees uitlekken,! schik het vlees op een grote schif Snij de gare groente in grove ken en doe die rondom het vlees, saus los in een sauskom erbij geve s, Menutip: Pepparrotskött, gekoi aardappels, gemengde sla, fruit me m S :®nl aci 'iade !UI s an i. idi int ii 'kt

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 6